Htmaai'dei luier de Schijnwerper 1 N HOLLANDSE PERS 1945 Naar de consolidatie van West-Europa Na de dood van Gandhi C 3 Het vergeten hoofdstuk Onderhandelingen tussen Benelux Engeland en Frankrijk Rusland beschuldigt Denemarken Het zachte weenhoudt aan De kans op winter wordt minimaal Witlofteelt Noordhollandse streekplannen r 4e Jaargang No 1151 Maandag 2 Februari 1948 Uitgave roor de geüjknaniif» Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338 Alkmaar, tol. 3300. Redactie on administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht, TeL3967 ln de discussies, welke in tal van vergaderingen en in verschillende eouranten wordt gevoerd over het vraagstuk van lonen en prijzen en in verband daarmee over de regerings- politiek en de tactiek, die de vakver enigingen of zo men wil de arbei ders, al of niet georganiseerd daar tegen moeten aannemen, zit iets fou tiefs. Er wordt over het algemeen uitge gaan van het standpunt, dat het hier een strijd is tussen werkgevers en werknemers bij deze uitsluitend zijn betrokken. Dit echter is volkomen onjuist. Bij dit vraagstuk zijn alle lagen van de be volking betrokken, onverschillig of zij daadwerkelijk aan de productie deelnemen, of bij het distributieappa raat werken, of dat zij van een pen sioentje of een kleine rente moeten leven. Men v rsta mij goed. Ik accepteer het standpunt, dat de ondernemers winsten tot een niet meer dan rede lijke standaard moeten worden ver laagd ten volle. De vraag is nu echter: Moet deze inperking van de ondernemerswinst ten goede komen aan de in het be drijf werkzame arbeiders of aan de bevolking in het algemeen. Het spreekt wel van zelf, dat het s'-ndpunt voor de in het be drijf werkzame arbeiders zeer aan lokkelijk is. En voor zover de lonen de toets der critiek niet kunnen door staan, zullen deze een verhoging kun nen hebben. Wordt echter het gehele bedrag be steed voor verbetering der lonen in de betrokken bedrijven, dan acht ik dit niet sociaal verantwoord tegen over grote groepen van het Neder landse volk, die niet in bedrijven, die waren voortbrengen, dienst doen. En ik denk aan de honderdduizenden, die van een klein pensioentje leven, of van de rente van een klein kapitaal tje, dat na moeizame strijd in een Jarenlange harde arbeid bij elkaar is gebracht. Zelfs wanneer stijgende lonen en prijzen in een eventuele wedloop el kaar nog in evenwicht mochten hou den. wat m.i. niet aan te nemen is, is deze wedloop alleen maar nadelig voor de zoëven genoemde groepen want elke prijsstijging van verbi-uiks- goederen wovd+ niet Gevolgd door een koopkrachtverhoging hunnerzijds. Het belang van deze zeer grote groep van onr volk. die toch al i i weinig be nijdenswaardige omstandigheden ver keert. eist naar mijn mening een sterk gecontroleerde ondernemers winst met daarnaast zo ".aag mogelijke prijzen. Algemene verhoging van lonen en pensioenen en billijkheidshalve ook verhoging van de rentestandaard, waardoor kleine rentetrekkers worden geholpen zullen echter niet van de ondernemerswinsten kunnen worden gehaald en een tamelijk sterke prijs verhoging ten gevolge hebben. De kringloop begint dan. In het belang der bevolking zui len we dus moeten hebben een zo hoog mogelijk opgevoerde productie, een zo laag mogelijk gehouden onder nemerswinst en medezeggenschap van alle groepen van het volk i- genoem de dingen. Ik meen dat het noodzakelijk is, dat dit vergeter» hoofdstuk de aandacht krijgt die het verdient. v Z DE PLANNEN VAN NEL VAN VI*' Nel van Vliet ij van plan Amerikaans staatsburgeres te worden en zal de eerste stappen daartoe zo spoedig mo gelijk doen. Zo heeft de trainer van de Chacago Tiwn club, Wal ter Schleu- ter, verklaard, die Nel Zo- :ng bij haar aankomst met de „Nieuw Amsterdam" heeft gesproken. Nel zal te Chicago haar training voortzetten en de haar overblijvende tijd misschien produc tief maken door een betrekking aan te nemen in de zaak van de voorzitter van de Townclub, Robert Kendler. Zij verklaarde, dat zij geen prof zou worden cn waarschijnlijk voor Ne derland in de Oympische Spelen zou uitkomen weerbericht Ook West-Duitsland in een West-Europese Unie? Na de beëindiging van de Benelux-conferentie te Luxemburg is het volgende communiqué uitgegeven: Bij gelegenheid van de conferentie te Luxemburg van de delegaties der regeringen van Nederland. België en Luxemburg ter bestudering van door tolunie naar voren gekomen problemen, hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie landen gezamenlijk studie gemaakt van de voorstellen van de regingen van Groot-Brittanië en Frankrijk, welke door de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, vertolkt zijn in zijn rede voor het Lagerhnis op 22 Januari j.L Zij hebben met groot genoegen kennis genomen van die voorstellen, welke een bijdra ge betekenen aan het werk tot de vereniging van West-Europa. Deze voorstellen vragen echter om nadere omschrijvingen, aan het tot stand brengen waarvan zö bereid zijn hun medewerking te verlenen in een geest van opbouwende samenwerking en in het kader van het hand vest der VN. Daartoe hebben zij in grote lijnen een gemeenschappelij ke houding vastgesteld, geïnspireerd door een gevoel van solidariteit van West-Europa en door het bewustzijn van de rol, welke hun lan den bij zijn consolidatie kunnen spelen. In verband met deze kwestie hebben zij gezamenlijk hun houding ten opzichte van de huidige stand van de Duitse kwestie besproken en vastgesteld. ENGELSE LUCHTKASTELEN Volgens de „Sunday Times" is het bericht over de goede ontvangst, die de Benelux de Frans-Engelse voor stellen heeft bereid, te Londen met vreugde begroet. Volgens dit blad schijnt het, dat het plan tot een bond van West-Europase staten zich lang zamerhand ontwikkeld tot een plan voor een stelsel bemdg^ftootpe^apsver- dragen, dat zich eventueel van de Egaeijche zee tot aan de Noordkaap zou uitstrekken, hetgeen zou beteke nen, dat niet alleen Italië en Portu gal, doch ook Scandinavië en eventu eel Spanje er bij zouden behoren. De Franse regering zou liever Spanje niet direct willen raadplegen, aldus de ,.S mday Times", doch zij zal haar standpunt misschien wijzigen, indien de onderhandelingen te Madrid over het hervatten van de handelsbetrek kingen en de heropening van de Frans Spaanse grens gunstig verlopen. „Nu communisten geen dcol meer uit maken van de Franse regering, kon men redelijk verwachten, dat de be trekkingen met Spanje beter zullen worden." Het Zondagsblad ..The People" ver- dat een ev- .fueel komend de- f verc^-g tussen Engeland t Benelux, waarover Mc. Neïl deze week te Brussel besprekingen zal voe ren. Duitsland en niet de Sovjet-Unie als eventuele toekomstige vijand zal beschouwen. EEN VIJFMOGENDHEDEN VERDRAG middels he de Britse regering een ontwerp v ren vijfmogendhë- denverdrag aan de Franse regering dat op het ogenblik door deze laatste wordt bestudeerd. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zeide, dat het ontwerp tot op zekere hoogte met het verdrag van Duinker ken overeenkomt. Als Frankrijk zijn mening over het ontwerp te kennen zal hebben gegevon, zal een defini tief ontwerp worden ongesteld, dat aan de Benelux-landen ter bestudering zal worden overhandigd. Diplomatieke waarnemers, die te Londen met vertegenwoordigers van de Benelux-landen hebben gesproken over het Brits-Franse aanbod, geloven dat het Britse ontwerp in een belang rijk opzicht van het verdrag van Duin kerken zal verschillen. Terwijl laatst genoemd verdrag in de eerste plaats een wederzijds defensief verdrag tegen een mogelijke nieuwe Duitse agressie is, verwacht men van het vijfmogend hedenverdrag, dat het minder speci fiek op dat punt is. De reden hier voor, zo redeneren de waarnemers, is dat het opnemen van West-Duitsland in het plan-Marshall en tenslotte bok in een West-Europese Unie een mogelijkheid is, waarmede ernstig re kening moet worden gehouden. De „Rode Ster", het blad van het Rode leger, schrijft, dat Groot-Brit tanië en de Ver. Staten steeds meer pogen Denemarken door politieke en economische pressie te veranderen in een militaire basis voor avontuurlijke plannen. Het netwerk van vliegvel- d i en landingsbanen, tijdens de be zetting door de nazi's aangelegl, zou worden uitgebreid onder leiding van en met hulp van Britse en Ameri kaanse deskundigen en zou accomo- datie bieden voor ongeveer driedui zend bommenwerpers en 2.500 jagers Het blad schrijft verder, dat de Deense luchtstrijdkrachten onlangs zijn gereorganiseerd. De luchtmach ten van leger en vloot zijn verenigd onder een cammando geplaatst od der leiding vhn kolonel Erum, wiens verbondenheid met de Amerikanen welbekend is. Buitenlandse invloed zou ook waar te nemen zijn in het Deense leger, opgericht en bewapend door Groot-Brittannië en getraind op Britse wijze. In Deense regeringskrin gen zou men reeds zijn keuze hebben gedaan door de gewapende machten onder de controle van de Ver. Staten en Groot-Brittannië te stellen. Het Deense dementi liet niet lang op zich wachten. De Deense ee-ste-minister heeft het bericht in het Russische legerblad „Ro de Ster", als zouden Engeland en de VS luchtbasis in Denemarken willen vestigen» fantastisch genoemd. Dit be richt is zo Ver bezijden de waarheid, aldus de premier, dat commentaar overbodig is. Het KNMI deelt mede, dat de de- i essie-activiteit, die het weer in ons land gedurende de hele maand Jan beheerste, nog steeds blijft aanhouden In de afgelopen 48 uur ontwikkelde zich opnieuw een buitengewoon die pe stormdepressic op de oceaan, die nieuwe hoeveelheden betrekkelijk warme lucht naar West-Europa blaast. Deze depressie wordt gevolgd door nog enkele andere, die nu over en na bij Amerika tot ontwikkeling komen en daar een nieuwe hevige koude golf zullen veroorzaken. Deze depressies worden alle door n gordel met hoge barometerstanden (die zich uitstrekt van ver ten Zuid- Westen van de Azoren over het Ibe rische schiereiland en het Middelland se Zeegebied tot in Rusland) in Noord- oo-telijke richting de oceaan overge stuurd naar de Britse eilanden en Scandinavië. Er zijn nog niet de mii 'e tekenen, die erop wijzen, dat in deze algemene luchtdrnkverdeling over Europa, de tt-.tnnn en Amerika een verandering komt, zodat de periode van zacht weer •et heoF^'ens nu en dan heel lichte nachtvorst ijdens nachtelijke opkla ringen, nog zeer lang kan duren. De krachtige Zuid-Westelijke lucht stroming stuwt bovendien de zeer zachte lucht over Zuid-Scandinavié en West-Rusland, waardoor ook daar nu bijna nergens meer vorst voorkomt en het dikke sneeuwdek snel bezig is te verdwijnen. De kansen op een later nog optre dende flinke vorstperiode worden thans veel kleiner. Voorlopig rekene men dus op voort duren van het zachte, enigszins on stuimige weer met nu en dan regen, afgewisseld door opklaringen. SOVJET-NOTA AAN PERZISCHE REGERING Volgens radio Moskou heeft de Russische gezant in Perzië een nota aan de Perzische regering overhandigd betreffende de activiteit van de Ame rikaanse militaire missie in Perzië. Een bericht van een speciale corres pondent van de Prawda te Teheran aanhalend zegt radio Moskou, dat de nota feiten noemt, die kunnen worden uitgelegd als een bedreiging van de grenzen van de Sovjet-Unie. AANHOUDEND ZACHT WEER Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Vooral aan de kust tyde- Juk krachtige Zuidwestelijke wind. Een wijdvertakt complot? Te Bombay zijn ongeveer twintig personen gearresteerd, die ervan verdacht worden in een complot te zijn betrokken, dat wellicht niet slechts tot doel had Gandhi te doden maar ook andere nationale leiders van India uit de weg te ruimen. De politie is, naar verluidt, een sa menzwering op het spoor, waarvan de vertakkingen zich bevinden te New-Delhi, in West-Bengalen en in de Oostelijke Pendsjaab. Onder de gearresteerden bevindt zich een leider van de „Mahsabha"-partij uit New Delhi, Desjpande. De Mahasnbha Het verhoor van de moordenaar van Gandhi. geschiedt in het grootste ge heim. Hij is lid van de „Mahasabha", waarvan de voormalige voorzitter, thans minister is van industrie in het kabinet van Nehroe. De Mahasabha is een conservatieve Hindoe-partij, wier politiek streven gericht is op de vestiging ^n een theocratisch Hindoe-regiem in een verenigd Indië Bij de laatste verkie zingen werd de Mahasabha door de Congres-Partij verslagen. Financieel is de Mahasabha zeer machtig. De Mahasabha verweet Gandhi zijn verdraagzaamheid. Zy stond ook vij andig tegenover zijn actie ter verbe tering van de positie der „onaanraak- baren". Men vereenzelvigt de Mahasabha wel met de R.S.S. (Rashtriya sevak sangh) een uiterst geheime organisatie, waar over men niets te weten kan komen, behalve dat zij zich voornamelijk de physieke verbetering van de Hindoes ten doel gesteld heeft. Zij doet van zich spreken door haar strijd tegen de strijdorganisatie van de Mohamme daanse liga. Ooggetuigeverslag van de kleindochter van Gandhi Manoe Gandhi, een van de klein dochters van de Mahatma, die zich vlak bij hem bevond, toen de moord plaats had, heeft een ooggetuigever slag geven van hetgeen er gebeurd is. Toen Gandhi de trappen van het gebedspodium opging .aldus Manoe, baande plotseling een man zich een weg door de menigte gelovigen en bukte voor hem, alsof hij boog. Daar ik veronderstelde, dat hij het stof van zijn voeten wilde afvegen, wilde ik hem daar van af brengen, bang, dat Gandhi zou struikelen en greep z'n linkerhand. De man duwde mij op zij en begon plotseling te schieten De eerste kogel trof Gandhi in de buik. Hij riep uit: „ram, ram" (o God, o God). Daarna volgden nog twee schoten. Hij viel neer, terwijl zijn bril afgleed en zijn sandalen van zijn voeten vielen. Misschien had hij een voorgevoelen. Gisterenavond zei- de, alvorens zich voor de nacht te rug te trekken: „Dit is een vreemde wereld. Hoe lang kan men aan de beurt zijn?" Hedenmorgen vroeg na zijn gebed zeide hy Bisjwan, die hem zijn leven lang verzorgd heeft: „Breng mij al mijn belangrijke brie ven. Ik moet die vandaag beantwoor den, want ik kan er morgen wel niet meer zijn". De as van Gandhi De as van Mahatma Gandhi zal Maandag in een aarden kom gedaan worden ,die in de loop van de vol gende dagen te AHahabad. waar de rivieren de Ganges en Dloemma teza men komen, aan het water zal wor den toevertrouwd. LENTE VOOR DE KOEIEN Het gras in de weiden in de Rijnstreek (de omgeving van Leiden) ij 'van dusdani ge kwaliteit en hoeveelheid dat vele veehouders, beslo ten een deel van hun veesta pel overdag op het land te laten grazen. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland zal in sa menwerking met de directie van de Tuinbouw op 12 Febr. a.s in „Kras- napolsky" te Amsterdam een voorlich tingsdag over de witlofteelt organise ren. Sprekers zijn ir. G. W. van der Helm: „Geschiedenis en betekenis van het witlof", dr. ir. E. W. B. van den Muyzcnberg: „De techniek van het trekken" en ir. D. Kers Hzn. „Wit lofteelt in België". De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland heeft de technische voorbereiding van het streekplan voor Noord-Kennemerland opgedragen aan de vaste commissie van de provinciale planologische dienst van Noord-Holland. Ook is ten behoeve van de technische voorbe reiding van het streekplan voor West Friesland een bijzondere commissie ingesteld. Oproer van dansmeisjes Vierduizend dansmeisjes, vergezeld van 2000 man personeel van cabarets, protesteerden gisteren by het Bureau voor Sociale Zaken te Slïanghai tegen het sluiten van 14 dancings een maatregel van de autoriteiten in het kader van he streven naar verho ging van het zedelijk peil. In het Bu reau werd een enorme ravage aange richt. Veertien dansmeisjes werden ge wond tijdens gevechten met de po litie. Dat de poliie het niet gemakke lijk had. blijkt uit het feit. dat 40 agenten werden gewond, van wie 2 ernsig. Vijl jaar na Stalingrad Heden wordt in de Sowjet-Unie de vijfde verjaardag van de overwinning van Stalingrad gevierd worden, waar bij officiële plechtigheden, vergade ringen en openbare bijeenkomsten zul len worden gehouden. In een artikel, dat gewijd is aan de wederopbouw van Stalingrad, consta teert de Prawda, dat sedert het einde van de oorlog 900.000 vierkante me ter weer bebouwd is voor industriële doeleinden, terwijl 27.000 huizen her steld of opnieuw gebouwd zijn. De Russische begroting Te Moskou is de opperste Sowjct in haar vierde zitting bijeengekomen. Maarschalk Stalin was aanwezig Hij werd luide toegejuicht. De minister van financiën, Zweref, hield zijn be grotingsrede en zeide, dat'het Russi sche volk onder het wijs beleid van Stalin voorwaarts gaat op de weg van het communisme. De uitgaven voor de strijdkrachten worden dit jaar met twee en een half milliard roebel verminderd, vergeleken bij het vorige jaar en worden op 68 milliard roebel geraamd. De uitgaven voor volksgezondheid en onderwijs worden verhoogd. De productie -in 1947 is vergeleken met het voorafgaande jaar met 22 procen» toegenomen en bedraagt 103.5 procen van het vonr 1947 in het vHfjaren- plan gesteld*» rtn»' Op Vrijdag-23 Ap.il zal het bol- lenseizoen met het jaarlykse b en corso worden ingeleid. Vrijw 1 alle bewoners van Bonaire hebben de hou ding van hun vertegenwoordiger in de Curacaose delegatie, die zich niet de opdracht der staten heeft gehouden afgekeurd. De Carnavalsprinsen zulien in het Zuiden weldra hun intochten houden, in enkele plaatsen is het Maskerver bod ten dele opgeheven. Voor het gebouw van de Parijse metro werd een roofoverval gepleegd, waarbij de buit grotendeels bestond uit biljet ten van 5000 francs. Voor het eerst sinds 1940 is te Rotterdam weer een schip met Engelse bunkerkolen bin nengelopen, het was het Nederlandse S.S. „Zeeland" geladen te New-Castle Voor het eerst in de geschiedenis der VS. heeft een universiteit van een der 17 Staten (Ohio) negerstu denten toegelaten. Het is r Op weg zonder Rusland? met het Marshall-plan een won derlijke geschiedenis. Wanneer een staat ten gevolge van een oorlog is verwoest en, tot armoe de gebracht, dan zou men denken, dat hij zeer gaarne bereid zal zijn op ui terst redelijke voorwaarden geld en ciedieten te ontvangen, die hem in staat kunnen stellen zich er weer bo venop te werken. Men 20u dus mogen aannemen, dat het Marshall-plan in Europa overal met ingenomenheid zou zijn begroet. De werkelijkheid is anders We weten niet of de afwijzende hou ding van de Oost-Europese staten, die behoren tot de invloedssfeer van Rus land, van harte is. We willen het aan- n. al begrijpen we niet -.rom. In West-Europa vindt men ook te genstanders. Voornamelijk zijn dit mensen, die hun Mikken naar het Oos ten slaan, die iets alleen een zegening noemen, wanneer het uit die richting Buitenlands Overzicht komt en die principieel alles afwij zen, wat Amerika ons biedt Omdat het Amerika is. Waaraan we deze Amerikaanse goed heid te danken hebben? Amerika zegt te begrypen. dat het niet mogelijk is als enige rijke te le ven in een wereld met verder louter armen. Zo iets moet uiteindelijk de ondergang ten gevolge hebben van de eigen exporthandel, daarmee van de eigen industrie en moet ten slotte voeren tot de verarming van Amerika zelf. Deze redenering bevat niets onjuists en men moet grote bewondering heb- bc voor de Amerikanen, die het niet laten bij de theorie, maar die bereid zijn er ecu zestal milliarden dollars achter te zetten. Wa: neer het Marshall-plan wordt uitgevoerd, zal het, daaraan behoeft niet de minste twijfel bestaan, krach tig bijdragen tot de wederopbouw van Europa. Ja, maarde condities!, zeggen de tegenstanders. Amerika zal niet zo gek zijn om ons zomaar enzovoorts. Dan wordt er gezinspeeld op een zich overleveren aan het ka pitalisme, aan militaire concessies en wat dies meer zy. Het uiten van zulke verdachtmakin gen zonder dat men het bewijs er van kan brengen, is ondermijning zonder meer. Bewezen rijn ze nog nooit en toch stuit men er telkens weer op. Zou het niet zo zijn, dat geen enke le zichzelf respecterende regering de uitkeringen van het Marshall-plan ooit zal aanvaarden, indien daardoor haar )-nd werd smaakt tor een satelliet staat van Amerika? Of zijn wij een volk vaD zulke schriele centenpikkers, dat wij er nooit toe zouden komen het voorbeeld van Amerika te volgen, ook al kon den we op onze vingers narekenen, dat dit zou voeren tot onze eigen ruïne? Wel moeten we erkennen, dat, wan neer aanstonds het Marshall-plan door gang mocht vin "en, de kans groot ts, dat de relaties met Amerika allengs nauwer en hartelijker zullen worden. Dit op zichzelf dunkt ons geen be zwaar, het is immers de bedoeling, dat de volkeren der aaide in vrede met elkander zullen gaan leven. Jammer is het, dat Rusland mokkend in een hoek blijft ritten, dat het zich tegen het Marshall-plan keert, er niet van wil meeprofiteren. Het land kant zich daarmee tegen een snelle weder opbouw, aangezien Rusland zelf if zijn satelliet-staten zullen achterblij ven. Er is sprake van een volharding in een isolement, waarmee noch Rus land noch de verdere wereld gediend is. Het doet denken aan Hitier, toen deze zijn bekende woorden sprak: „De sterke is het machtigft-alleen". Men moet dit betreuren. Het ziet ter helaas niet naar uit. dat Rusland zijn houding zal wijzigen. Onder deze omstandigheden echter Is de wereld genoodzaakt haar weg te gaan zonder Rusland. A. ER 1KB

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1