Hóé kuni U MERKENZEGELS ruilen? Gulden Vttzó Cinema AtruAicain JEUGDDIENST South of the Border Distributie personeel gevraagd Heropenen wij tfEIWSUAAK S. J. BLANKENDAAL Twee jaar voor de mast Sinaasappelenbonnen 179-679 Bananenbon No. 673 Algem. Scheepmaker De Woesie Hoogte DE KLOKKEN VAN ST. MARY STADSNIEUV/S „Zwervend door het Hollandse duin" KEES HANA KOMT! Hebben onlangs de Berger natuur liefhebbers kunnen genieten van de mooie avond van Jan Ivangh en Cees Scholtz, thans is de beurt aan de Alk- maarders. De Nederlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie organiseert namelijk a.s. Zaterdag in de Aula van het gymna sium een lezing met lichtbeelden, ie houden door de bekende natuurvor ser en schrijver Kees Hana. Het on derwerp van zijn lezing zal zijn: „Zwervend door het Hollandse duin". De duinen, die kennen we al!, zult u wellicht denken. Vast niet, zoal Kees Hana ze kent! Hoe vaak gebeurt het niet dat u, wanneer u op een mooie voorjaarsdag door de Berger- of Schoorlse duinen wandelt, een vogel tje hoort, zingen, dat u nog nooit ge hoord hebt, of een plantje vindt, dat u absoluut niet thuis kunt brengen? En dan zijn er nog zo heel veel mooie berkenbosjes in de d'üovaleien, waar u achteloos aan voorbij gaat omdat u er geen idee van hebt wat voor ge heimen ze herbergen! Welnu, Kees Hana zal ons op deze avond inwijden in al de geheimen van het veelzijdige natuurleven van onze duinen. Hij kent er elk vogeltje, elk plantje, boompje en vlindertje, en hij zal er u a.s. Zaterdag van vertellen en ze u laten zien met zijn prachtige lichtbeelden. Hij neemt u in gedachten mee op zijn talloze zwerftochten, en u zult, als u na deze avond weer eens een duinwandeling maakt, ongetwij feld tot de conclusie komen: Wat is 'er hier toch ontzettend veel moois, wat ik vroeger achteloos voorbij liep: Deze avond wordt georganiseerd door de N.J.N., de Nederlandse Jeugd bond voor Natuurstudie. Nooit van ge hoord? Geen wonder, want de afde ling Alkmaar heeft enige tijd op z'n oor gelegen. Maar ze is weer ontwaakt en ze Jjoept iedere jongen cn meisje van 12 tot 23 "aar, die van de natuur houdt, toe, deze avond vooral niet te missen, en zich dan bij de N.J.N. aan te sluiten, teneinde samen de natuur beter te leren kennen, en die kennis ei. liefde voor de natuur weer aan anderen over te dragen. tot de ouderen: geniet op deze avond en in de toekomst van de na tuur ,die ondanks alle wereldmisère haar zelfde oneindige schoonheid houdt Geheime zender G-Eli In de goed gevulde dancing van de Harmonie hield de heer J. Verhagen een lezing over de geheime zender g-elf, die in de bezettingstijd in de omstreken van Alkmaar het nieuws naar Engeland doorgaf. De gemeente-secretaris, mr. Veen- dorp sprak een welkomstwoord, in 't bijzonder gericht aan de heer J. Ver hagen, die, aldus spr., zo vriendelijk geweest is deze lezing voor de Volks universiteit te willen houden. Hierna begon de heer Verhagen zijn interessante lezing over de geheime zonder g-elf. die het, aldus sor tot het einde van de oorlog uithield. Op boeiende wijze schetste spr. o.a de angst der verzetslieden toen de g- elf geen onderdak had en velen met verschillende smoesjes weigerden orrt de zender in huis te nemen. Totdat men eindelijk b.d. Willibrordus-stich- ting het adres kreeg van het St. Eli- sabeth-ziekenhuis, alwaar na voel moeite de g-elf in nonnencel nr. 209 opgesteld werd. Zuster Bertranda werd een vriendin van de beide heren. Zij voorzag hen dagelijks van proviand en bij allerlei problemen assisteerde zij hen. Ondanks het feit. dat de toe komst er goed uitzag, waren er grote en kleine moeilijkheden, w.o. het ont dekken van enige g-zendirs in de om streken van Apeldoorn en de strijd bij Ursem, waarbij van de 7 illegale wer kers er 6 gepakt werden. Spr. memoreerde de 12e December 1944. toen er een grote razzia plaats vond in Alkmaar en waarbij het zie kenhuis omsingeld werd. Op 29 Dec. kwam er weer een grote slag voor de g-zender, n.1. het ont dekken door de beruchte peil-auto's van de Duitsers, van de g-tien inclu sief de bedieners van deze zender Een grote voldoening voor de g-'elf was het door het toedoen van spr. en col lega bombarderen van het radiostation van de Duitsers vlakbij Oudkarspel (2 Jan.). Na de pauze behandelde de heer Verhagen hét verblijf van de g-elf in Zaandam. Spr. zette ook na de pauze zijn verhaal op geestige wijze aan de aanwezigen uiteen. Vergadering Bonex De „Bonex", een combinatie van transportondernemers, belegde Dins dag in het Wapen van Heemskerk een openbare vergadering, waarin de heer J. Hulsmann, voorzitter der organisa tie, nadrukkelijk wees op de noodzaak dat de kleine en middelgrote bedrij ven zich aaneensluiten met behoud van eigen zelfstandigheid. De Bonex verzet zich met hand en tand tegen uitbreiding van de macht van N.S. en A.T.O., wie de Staat de hand boven het hoofd houdt. De heer Van Nimwegen, secretaris van de „Bonex" schetste de v'ervoers- historie sinds 1930. Tijdens de oorlog heersten er vele wantoestanden, die nu successievelijk weggewerkt wor den. De Bonex beschouwt zichzelf voorlopig nog als een strijdapparaat. De heer Schippers uit A'dam vertelde, hoe hij aanvankelijk een tegenstander van Bonex was, maar nu een enthou siast lid geworden is. De heer van Mourik, directeur der combinatie, zet te doel en streven van de Bonex uit een en beschreef de bereikte resul taten. Binnenkort zullen in het gehele land luchtbevrachtingskantoren ge opend worden. De heer Brugman, hoofdvertegen woordiger van „Autopost N.V." sprak over de cursus voor elke vervoerder, waardoor het bedrijf in goede banen geleid kan worden. Na de pauze werd van de rondvraag een druk gebruik gemaakt. De Bonex noteerde enige nieuwe leden en vol daan gingen de aanwezigen naar huis. Elke Vrijdagmiddag houdt de direc teur op het bureau Van Nimwegen, Paardenmarkt 6 te Alkmaar, spreek- LEZING MET LICHTBEELDEN Het Vooraziatisch-Egyptisch Genoot schap „Ex Oriente Lux" organiseert a.s. Dinsdagavond om 8 uur in het Murmellius-Gymnasium een lezing met lichtbeelden, te houden door Prof. dr. C. J. Bleeker. Het onderwerp is: „Een Egyptische Processie". Introducties te verkrijgen, Juliana van Stolberglaan 12. Er is weer een Sovjet-Russisch protest in Washington gearriveerd, thans tegen „het vliegen van Ameri kaanse vliegtuigen boven Sovjet-Rus sische vaartuigen in de Gele Zee. Het protest tegen het gebruik van een N Afrikaans vliegveld is van de hand gewezen. Heden ovoi-leed, in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, na een kort stondige ongesteldheid, on.ze geliefde Zuster, Behuwdzustep en Tan te, Mevrouw TRIJNTJE BORST Wed. van de heer J. Schoorl, in de ouder dom van 73 jaar. Uit aller naam: M. BORST Heiloo, 3 Februari 1948 Kennemerstr.weg A 22 Post Alkmaar. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrij dag 6 Februari a.s. op de Gemeente Begraaf plaats te Alkmaar. Vertrek van het Cen traal Ziekenhuis 2 uur. NED. IIERV. KERK Stompetoren. 8 Februari v.m. lu uur met medewerking van het Kerkkoor. A. Abcouwer, Theol. student Gevraagd: Werkster voor Zaterdagsmorgens. Adres te bevragen bureau van dit blad. Gevraagd: JUFFROUW VOOR DE HUISHOUDING in klein gezin waar huis vrouw ziek is. Heilooërdijk 8. Alkmaar. De volgende maand ver schijnt: Het nieuwe Adresboek VAN ALKMAAR Bc lellingen alleen mogelijk bij schriftelijke voor-inteke ning tot .10 Februari a.s.. Prijs f 8 25. Uitgave: Afd. Publiciteit Federatie van VV.V.'s in Noord-Holland Waaggebouw ORGANISEER RUILBEURZEN! Ruil met Uw kennissenfamilie en vrienden, op Uw werk, op school, thuis, op visite en clubavonden. - Neem het initiatief en organiseer een ruilbeurs op de markt of een ander békend punt in Uw woonplaats. - Vijfduizend gulden aan geldprijzen! Vijfduizend gulden aan prijzen in naturaU kunt óók winnaar worden. Denk er aan op 26 Februari moet Uw zending binnen zijn! Ruil en win met heel Uw gezin! Let op de volgende advertentie I Carnaval op Zaterdag 7 Februari m alle zalen van 't Wapen van Heemskerk Groot Bal Masqué Fraaie prijzen. Costumering niet verplicht. Beperkt aan tal kaarten verkrijgbaar bij Langestraat 48, Tel. 3750. Geen kaarten aan de zaak Beneden 18 jr geen toegang Straks emigreren Nu Engels leren!! Vlotte cursus voor a.s. emi granten en hen die in korte tijd Engels willen leren door erv. Jeerkr. Billijke condities. Vrijbl Ini. onder no. V.A. 129, Bur, v. d. blad. ^Ikmaars BioscoopYheater TEL. 2429 Vanaf Vrijdag 6 Februari, Gene Autry, Sniley Burnette en Mary Lee, brengen U tal van populaire songs in de daverende Mexicaan se Cowboy-Film: (In het iand van Mexico) 'n Centrafiim. Dagelijks 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Woensdag middag 3 uur. Toegang elke leeftijd. Voor de periode van 8 tot 21 Fe bruari geeft elk der onderstaande bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, en KC 802 176 alg. 1600 gr. brood 165 res. 800 gr. brood 168 res. 400 gr. brood 177 res. 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak, biscuits enz. 175 alg 500 gr. suiker, boterham- strooisel, enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. 179 alg. 250 gr. zachte zeep en 125 gram soda. BONKAARTEN KD, KE 802 676 alg. 400 gr. brood 664 res. 400 gr. brood 677 alg. 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak, biscuit, enz. 668 res. 500 gr. bloem, zelfr. bak meel, kindermeel of kinder biscuits 674 en 675 alg. 250 suiker, boterham strooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop enz. 673 alg. 500 gr. bananen, (voorinle- veringsbon) 679 alg. 500 gr. zachte zeep en 250 gr. TOESLAGKAARTEN 1055 suiker 250 gr. suiker, boterham strooisel, enz. of 500 gr. jam stroop enz. TABAK EN VERSNAPERINGEN 07 en 11 tabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. 09 versnaperingen 200 gr. chocolade of suikerwerken, of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel of 400 gr. jam. stroop enz. 12 versnaperingen 100 gr. chocolade of suikerwerken, of 100 gr. suiker boterhamstrooisel of 200 gr. jam, stroop enz. De bonnen voor brood zijn geldig tot en met Zaterdag 14 Februari. De bonnen 177 en 677 algemeen (keuze bonnen beschuit enz.) znij geldig tot en met Zaterdag 21 Februari. Bon 673 algemeen (voorinleverings- bon voor bananen) moet uiterlijk Za terdag 14 Februari zijn ingeleverd bij een groentenhandelaar of detaillist. De vorige week aangewezen keuze bonnen 171 en 671 algemeen verlie zen Zaterdag 7 Februari a.s. hun gel digheid. Ziiimg Tribunaal Een nobele geste Toen wijlen Gerrit Harmsen in de oorlog bij de ijzergieterij in Alkmaar werkte ontstond er een onaangename situatie, toen er een jong en getrouwd lid van het personeel moest vertrek ken omdat er bezuiniging ingevoerd werd. Harmsen offerde zich op en ging zelf weg, hetgeen hem zijn pensioen kostte. Om deze redenen zou hij NSBer zijn geworden. Zijn echtgenote Corn. H. verklaarde op de vraag van de president mr. Schenkeveld, dat haar man inderdaad bij de NSB aan gesloten geweest was. De bijz. ver- tegenw. in deze zaak verklaarde, dat beschuldigde dit reeds voor de oorlog was. Ook zeide hij, dat de oorzaak 'van deze aansluiting bij de NSB be stond uit een grote desillusie van be schuldigde. Het bewijs werd geleverd, dat verd. werkzaam was geweest bij de Landstand en lid van de Vier schaar kring Kennemerland Noord. Volgens de echtgenote van de over ledene had de NSB advocaat mr. van Leeuwen ook Wel terdege invloed uit geoefend op haar man. Mr. Berkhouwer hield een kort pleidooi waarin hij wees op de geste van verd. en verklaarde, dat verd. 30 jaar koster was geweest van de Ned. Herv. kerk alhier en dat hem bij informaties was gebleken, dat men hem als ongevaarlijk beschouwde en zeer loffelijk over hem spiak. De uit spraak werd bepaald tot over 8 dagen. SS-pionier De zaak tegen de overleden SS- pionier Herman Hoogzaad uit Heer- hugowaard werd vertegenwoordigd door de heer J. Geuzebroek, die tot grote verrassing van mr. Schenkeveld met het bewijs kwam, dat er een overlijdensacte van besch. aanwezig was, die teven*1 bewee* dai verd. In derdaad SS-pionier was geweest en op 8 Januari .1945 In Duitsland gevallen was, na eerst nog In Rusland te *Un geweest. De heer Geuzebroek zette In een korte uiteenzetting de toestand van de ouders der besch. uiteen, waar bij hij opmerkte dat het niet geheel en al de schuld van Hoogzaad was, dat hij het verkeerde pad opgegaah was, aangezien er een zeer los verband was tussen de kinderen en de vader, die zich zeer sterk aangetrokken voel de tot de sterke drank. De couranten schenen nog eerder op de hoogte te zijn van de dood der besch. dan de vader, want deze had persoonlijk in enige dagblr.den gele zen, dat zijn zoon was overleden. Uitspraak over 8 dagen. Het was weer eens niet in orde ia 't NSB-archief De beschuldiging geuit tegen Adria- nus de Ruiter, overleden en woon achtig geweest zijnde te Heiloo, werd vervallen verklaard, aangezien er geen overtuigend bewijs was, dat besch. .aangesloten geweest zou zijn bij dc NSB. Het enige bewijs in deze zaak waren enige bedankjes als lid van de NSB en een formulier door verd. aan gevraagd om zich te laten inschrijven als sympathiserend lid. Mr. Schenkeveld merkte op dat het al eens ®eer gebleken was, dat het NSB-archief niet in orde was, zodat deze zaak hiermee zijn einde nam. UITSPRAKEN TRIBUNAAL D. Meuldijk. Overleden. Verbeurd verklaring. Betje van Leeren. 2 maanden inter nering. Ontzetting uit de rechten. Be heer tot 1 Juli 1948. Joh. Recoert. Voorw. veroord ng van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaren onder toezichtrtelling van een psychiater. Voor spoedige indiensttreding voor Spuit- en Schildersbedrijf P. A. C. NIEUWPOORT, Rijksstraatweg 258 - Heiloo Abonneert U op dit blad X X ZATERDAG 7 FEBR. A.S. s. MIDDAGS 2 UUR 6 onze uitgebreide en geheel gemoderniseerde JAN BUIS, MEUBELEN. Laat 148, Alkmaar. „Heb je H gelezen?* .Er komt beter brood .Wij hebben al beter brood.... want de Alkmaarsche Brood fabriek bakt van elke meelsoort heerlijk vench en knapperig tarwebrood. 01 heb je soms ooit een klef sneetje gehad?" .Die xet Is Joul" ALKMAARSCHE BROODFABRIEK' Wie A zegf, moei ook AB zeggen/ HOOFDKANT.: BAANGR. 2. TEL.2869. FILIALEN: B00HKAHPSTR. 7; ST. ANNASTR.31 Dinsdag 10 Februari 8 uur. Het grote succes van Het Residentie Toneel Toontje heeft een paard getekend tevens le abonnementsvoorstelling Serie C. Hoofdrollen: Tilly PerinBouwmeester, Matthieu v. Eysden, Lily Bouwmeester, Dirk Verbeek, Jack Gimberg. Regie: Bets Ranucci—Beekman. Entree f 3.50, f 3.—, f 2.50 en f 2,—. Plaatsbespre king vanaf Vrijdag 6 Februari dag. van 111 uur. Van 6 tot en met 12 Februari, Richard Hen- ry Dana's wereldberoemde zeedrama, (Pararnount-film der M.P.E.) Met: Alan Ladd, Brian Donlevy en Willian; Bendix. Muiterij, door scheurbuik, aan boord van de brik „De Pelgrim". Voorstellingen 's avonds 8 uur. Zaterdagavond 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en S.30 uur. Y/oens- dagmiddag 2.30 uur. Toegang boven 18 jaar. Inleveren bij: Spoorstraat 6 2 4 p. stoofperen f 1.00 4 p. zoete appelen f 1.00 5 of 7 p.moesapp. f 1.00 V Zondags geopend van 2-6 uur IrMWaOWi Theater Vanaf Vrijdag 6 Februari. Een onvergankelijk ver haal werd een onvergetelijke film, (Wuthering Heigths). (Nederland film). Met: Laurence Olivier, Merle Oberon, David Niven. Naar de roman van Emily Bronté. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zaterdags 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur matinee. Tel. 3041, tussen 11 en 1 uur. Toegang 14 jaar. ÜUA Theater Vanaf Vrijdag 6 Februari: (The Bells of St. Mary» (M.P.E.A.) Met: Blng Ciosby, Henry Travers Ingrid Bergman e.v Tot 14 jaar onder geleide. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zaterdag er; 9 30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 8.30 uur. "Woensdag 2.30 uur matinee.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4