3nder de Schijnwerper C Ikmaaidef 3 N.-HOLLANDSE PERS 1945 Ook Frankrijk wenst met Benelux te beraadslagen 25 Jaar gymnastiek-leraar in Noordholland Ons dagblad in Indonesië Langs de straat Scherpe Britse nota aan Bulgarije OVERDREVEN GERUCHT r Scandinavische neutraliteit - een drijfanker 4e Jaargang No. 1156 Zaterdag 7 Februari 1947 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338, Alkmaar, tel. 3300. Redactie cn administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht. Tel. 3967 Na de kool - de boter Het ziet er niet goed uit voor onze veehouderij. We neigen zelfs tot de gedachte, dat de perspectieven voor onze melkproducenten nog minder rooskleurig zijn dan die voor onze tuinders. Bij de laatsten schijnt de impasse ons van min of meer tijde lijke aard, terwijl bovendien verschil lende gewassen 'n behoorlijk rende ment hebben opgeleverd. We geven toe, dat ook ten aanzien van.de vee houderij het euvel voorbijgaand kan zijn, zeker daarvan zijn we om enke le redenen allerminst. De zachte winter heeft ten gevolge gehad, dat de melkstroom rijkelijker is blijven vloeien dan anders het geval zou zijn geweest. De vastgestel de prijs voor de melk is aanlokkelijk genoeg om de boeren er toe te bren gen de productie op te voeren, wat te gemakkelijker gaat, omdat ver schillende voedermiddelen gemakke lijk te betrekken rijn. We denken daarbij b.v. aan gele kooL Dit alles zou niet erg zijn, wanneer de prijzen der producten concur rerend waren; we vrezen echter dat het anders ligt. Het grote verschil in prijs tussen boter en margarine met daarnaast het is verstandig dit te erkennen de uitstekende kwaliteit van het kunstproduct, hebben ten gevolge gehad, dat de consumptie van boter ver is achtergebleven bij die der margarine Naar ons wordt verze kerd ligt in de koelhuizen opgeslagen een voorraad boter van zes milioen kg., die vóór 1 April had moeten zijn verkocht De kwaliteit dezer boter laat te wensen over. Daarmee is een olok in onze markt gelegd, dat funes te gevolgen kan hebben. Verkoop naar het buitenland? Daarvoor is onze prijs t€" liöög. Weliswaar worden af en toe contrac ten afgesloten tegen prijzen, die mis schien nog iets boven onze binnen landse liggen zo hoorden we spre ken over een ruilcontract tussen Denemarken en België waarbij een prijs van iets boven de vier gulden werd genoemd maar dit zijn exep- ties en we geloven niet. dat 't moge lijk zal blijken daartegen ieder ge wensts overschot op te ruimen Ons oude grote afzetgebied Duits land is voor boter natuurlijk evenzeer uitgeschakeld als voor kool. Het wil ons echter voorkomen, dat de per spectieven daar voor de betrekkelijk goedkope kool vooralsnog beter lig gen dan voor het dure artikel boter. Wij mogen arm zijn. Duitsland is ■'.eer arm. Een herwinnen van dit débouché dunkt ons een kwestie van vrij veel tijd. Vrijgeven van de melkdistributie? Ingewijden verzekeren ons, dat ze hiervan eerder een teruglopen van dQ consumptie verwachten, dan een ver groting. Dit zijn- natuurlijk specula ties, maar het zou toch getuigen van een misplaatst optimisme om van di* middel redding te verwachten. De beste vooruitzichten biedt ver moedelijk nog de kaas, Maar ook hier zou de regering reeds een hoe veelheid oude kaas uit de markt hebben genomen en hebben bestemd voor export: kaas, die eigenlijk was bestemd voor het binnenland. Men ziet het, de perikelen zijn vele en grote. We willen ons niet te buiten gaan aan voorspellingen Maar we menen toch onze boeren te mogen aanraden zich sterk te maken: goed vee, goede bemesting, goed voer, goede methoden, goed ver kaveld land. Kortom: efficiency. De moeilijkheden kunnen van voorbij gaande aard zijn, ze kunnen echter blijvend zijn. En wat dan? Men moet bedenken, dat ook geleide economie ten bate van een bepaalde groep zijn grenzen heeft. Ten slotte moet dat gene, wat niet kan meekomen, vallen. Het is verstandig zich de ernst der tijden af en toe voor ogen te houden. A. ERIKS weerbericht NOG VEEL WIND Aanvankelijk droog, later toenemen de bewolking met enige regen. Wind bit westelijke richtingen, tijdelijk toe nemend tot stormachtig aan de kust *n tot harde wind in het binnenland. Later enige stijging van tempera tuur. Parijs aanvaardde Britse tekst voor verdrag In bevoegde Franse kringen heeft men te verstaan gegeven, dat Frank rijk reeds sedert Tang niet alleen heeft goedgekeurd, dat België, Luxemburg en Nederland deelnemen aar alle be sprekingen over de Duitse problemen, doch daar ook op aangedrongen heeft. Het spreekt dus vanzelf, aldus ver klaarde men in deze Lringen, dat Frankrijk thans zonder voorbehoud het verzoek van de drie regeringen der Benelux-staten, uitgenodigd te worden tot deelneming aan de per 19 Febr. te Londen aanvangende Brits- Frans-Amerikaanse besprekingen, on dersteunt. Uit officiële Engelse bron wordt ver nomen, dat de Franse regering in gro te lijnen de Britse tekst, die als basis zal dienen voor het bondgenootschaps verdrag, waarover Londen en Parüs zich voorstellen met de Benelux te onderhandelen, heeft aangenomen. De definitieve tekst echter zal re kening moeten houden met de stand punten der regeringen van Nederland, België en Luxemburg. Wenst u afgekeurd te worden De marechaussee te Enschedé heeft twee mannen gearresteerd, die er hun werk van maakten, jongens die opge roepen werden voor de militaire keu ring van „advies" te dienen, opdat zij zouden worden afgekeurd. Hun ontvangsten liepen in de dui zenden guldens en hun adviezen wa ren waardeloos. Duits generaal hing zich opde zesde Gistermorgen vroeg is de 70-jarige voormalige generaal van de Duitse luchtmacht en tijdens de Duitse be zetting militair gouverneur van Parijs Otto von Stuipnagel, in zijn cel van de militaire gevangenis te Cherche- Midi levenloos aangetroffen. Het bleek dat hij zich had opgehangen aan re pen beddegoed. In verband met een lange lijst van beschuldigingen was hij na de oorlog naar Parijs gebracht. Van October 1940 tot Januari 1942 was hy militair gouverneur van Parüs. Hü werd on der meer beschuldigd van het doen ftisileren van Franse gijzelaars en de portatie van Franse werkkrachten Van Von Stulpnagel werd verteld, dat hij met Kesselring en Rommel betrokken was bij de bomaanslag op Hitier in Juli 1944. Tot de hoge Duitse officieren, die eerder zelfmoord hebben gepleegd, behoren luit.-generaal Franz Boehme, beschuldigd van oorlogsmisdaden op de Balkan, luit.-generaal Van Wue- lisch, veldmaarschalk Von Greim, ad miraal Von Friedeburg en generaal Blaskowitz. in scheervlucht Djokja ontving de radio-rede van H.M. koel. „De rede zou in de toe komst de atmosfeer kunnen vertroe belen", meeftt de Republikeinse radio. Bill Waterton (Engeland) vestigde een nieuw vliegrecord op de 100 km. Hij vloog 542,9 Eng. mijl per uur. De directeur van het kabinet der Ko ningin, jhr. Mr. G. C. W. van Tets van Goudriaan, is te Den Haag over leden. De nieuwste herstelbetalings toewijzing uit Duitsland aan Neder land omvat gedeelten van fabrieken en machines tot een waarde van 500.000 R.M. Volgens .Xe Monde" zou tussen Parijs en Madrid overeen gekomen zijn, de Frans-Spaanse grens a.s. Dinsdag weer te openen. De Franse artsen gaan op 1 Maart in sta king uit protest tegen de hoge be lasting. De Valera is door de uit slag van de Ierse verkiezingen op nieuw aan de macht gebracht; hij behaalde echter geen absolute meer derheid. Het Amerikaanse dep. van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat het Congres binnenkort om 570 mil- lioen dollar voor de hulp aan China zal vragen. Bovendien komt verster king voor Griekenland en Turkije aan de orde. KEUZEBON BROOD BLIJFT GEHANDHAAFD Officieel is medegedeeld, in verband met geruchten als zou de keuzebon voor brood-meelproducten komen te vervallen, dat het niet in het voor nemen ligt deze keuzebon af te schaf fen. Er zijn alleen besprekingen gaan de met het bedrijfsleven over ver eenvoudiging van het systeem van bonaanwijzing. B ITENLANDSE AUTOMOBILISTEN STRANDDEN IN FRANKRIJK De KNAC deelt mede van officiële Nederlandse züde bericht te hebben ontvangen, dat het benzinegebrek in Frankrijk in het bijzonder bij Parijs en Lyon dermate ernstig is, dat het moet worden ontraden zich per auto naar Frankrijk te begeven. Vrijwel geen enkele pomp heeft nog voorraad. Veel buitenlanders die zich reeds met auto's in Frankrijk bevinden, zijn gestrand. VORRINK SPREEKT MAANDAG VOOR DE RADIO Ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van de Partij van de Arbeid zal de voorzitter, de heer Koos Vor- rink, Maandag 9 Febr. om 20.45 uur in het Vara-programma over Hilver sum n een toespraak houden. Klaas Boot jubileert Leider van vele verenigingen Vrijdag waren wij bij de in geheel Nederland bekende gymnastiekleraar K. Boot, voor wie het die dag 25 jaar geleden was dat hy zün eerste les in gymnastiek gaf. De heer Boot is geboren in Oudkarspel en reeds op 12-jarige leeftyd liep hy op zün han den op de ophaalbrug van de hout zagerij der firma Eecen tot grote sc hrik van de hele gemeente en stond hij op zün hoofd op het ambachtshuis van de fam. Tauber. Zo ging het verder; wel een bewüs dat de gym nastiek hem in het bloed zat! Op zün 8e jaar was hy lid van de bekende vereniging Hercules en Hygiëa aan de Langedük, waar hy tot op de dag van vandaag nog lid, nee zelfs erelid van is! Van H. en H. heeft Boot 19 jaar het leiderschap waargenomen en de licha melijk opvoeding op zeer hoog peil gebracht. Tevens heeft de jubilaris daar de non-stop revue's in Hol lands Noorderkwartier ingevoerd. Zyn eerste gymnastiekleraar was de heer J. Schrieken, de toenmalige directeur van H. en H. Voorts heeft hij zijn op leiding genoten by de heer P. Rijs wijk, leraar M.O. gymnastiek te Hoorn waardoor hij in het bezit is geko men van diverse diploma's en getuig schriften. Geregeld hield hij de cur sussen der nieuwe richtingen van de lichamelijke opvoeding bij en zo bleef hij steeds aan het KNVG werk zijn volle kracht geven.. Het begin In 1923 begon hij als gymnastiekon- derwijzer met de toenmalige RK gym nastiek Vereniging „Pius X" in Noord- Scharwoude waarna al spoedig een verzoek kwam van „Turnlust" te O. Niedorp, om daar als leider op te tre den. En daar heeft hij zijn eerste da mesvereniging geleid. Het ging steeds Excelsior want er kwamen veel ver enigingen waar aan de leiderscapaci teiten van Klaas behoefte was. Wy noemen er enkelen: DWV te Warmenhuizen, KDO te Heerhugo- waard, SSS en Dindua te St. Maar tensbrug, verenigingen in Winkel, Castricum, Koog aan de Zaan en in heel veel andere plaatsen. En overal bracht de heer Boot de praestaties op een hoger peil. Toen kwamen er gro tere verenigingen zijn krachten opei sen. De oude vereniging H. H. te Oud karspel wilde haar oud-lid, wiens naam door heel Nederland bekend was ge worden, terug, niet als lid maar als directeur waardoor de naam Hercules en Hygiea eveneens door heel het land bekend Werd. (Vervolg pag. 2 kol. 3) Wij herinneren er onze lezers nog maals aan dat spoed betracht moet wor den, wil men in aanmerking komen voor de door de regering geschapen gunstige gelegenheid, ons dagblad aan familieleden of verloofden die in In donesië in actieve dienst zijn te zen den. Nog slechts een zeer beperkt aantal Inschrijvingen kunnen wij aannemen, tot en met Maandag! Bij vooruitbetaling is voor een In- donesië-abonnement tot 1 April f9 35 verschuldigd; nadere inlichtingen op ons kantoor. DE DIRECTIE Twee Griekse provincies toneel van burgeroorlog Rampzalige gevolgen De aanvallen van de guerilla-troe- pen, zo meldt een correspondent van Reuter, worden uitgevoerd van de Turkse grens in het Oosten tot de Albanese grens in het Westen en heb ben de twee belangrijke provincies Macedonië en Thracië. die vaak de graanschuur van Griekenland worden genoemd in staat van oorlog ge bracht. In 1947 zijn in deze provincies 1882 grote en kleine aanvallen door de gu- erillatroepen gedaan. Een stijgend aantal boeren, dorpelingen en reizi gers komt dagelijks om het leven en gehele dorpen moeten worden ont ruimd. Het aantal dergenen, die voor de guerillastrijders huis en haard heb ben moeten verlaten, is tot 200.000 gestegen. Door mijnen versperde we gen en opgeblazen spoorlijnen veroor zaken een ernstige ontwrichting van hetf economische leven. Er zouden in het landbouwgebied 260 dorpen ge heel door de boeren ontruimd zijn ge durende het afgelopen jaar, nadat hun huizen waren geplunderd, de oogst verbrand en het vee wegge voerd. ECHTE KOFFIE VERDWIJNT UIT DE RESTAURANTS Naar wij van de zijde van de Be- drijfshoreca vernemen zal de samen stelling van de café-restaurant-koffie hoogstwaarschijnlijk met ingang van de eerstvolgende periode (begin Maart) een wijziging ondergaan. De koffie zou dan worden gemengd met 80% surrogaat. WRAAK In de garage staat een au tobus, die dagelijks een aan tal arbeiders naar het werk brengt. Iedere morgen her haalt zich een vaste ceremo nie. De ploegbaas, die reeds 64 jaar is en door de arbei ders met grote welwillend heid wordt behandeld, vleit zich in zijn zetel neder, haalt de tabaksdoos met echte tabak voor de dag, (hij heeft ook een doos met eigen teelt, maar die is al leen voor gebruik buiten) en stopt zorgvuldig zijn pyp. Pas als de baas de brand in de pijp heeft, vertrekt de chauffeur. Vorige week is hij een keer te vroeg vertrokken. Opzet telijk natuurlijk! Zo is de mens nu eenmaal. De bedoe ling was, dat de oude baas zijn tabaksdoos zou laten .vallen. De opzet slaagde vol komen en de schelmen had den nog kwasi medelijden, toen de kostbare tabak op de vloer rolde. Vijf minuten later zat het hele stel te hoesten en te snuiven. De baas had zijn pijp nu volgestopt met eigen teelt en vulde de bus met geweldige rookwolken. Het was niet om uit te houden! De chauffeur vertrekt niet meer te vroeg. inzake illegale emigranten-transporten naar Palestina Engeland heeft aan Bulgarije het felste protest doen toekomen, dat ooit over de geheime immigratie in Pale stina is opgesteld. Na de Bulgaarse regering o.m. her innerd te hebben aan de herhaalde waarschuwingen t.a.v. de' „Pan York" en de „Pan Crescent", waarvan beweerd werd dat zij naar Panama zouden va ren, wordt in het Britse protest ver klaard, dat bewezen is, dat alle 15256 pasagiers van de „Pan York en de „Pan Crescent", die zich momenteel in kampen op Cyprus bevinden. In de Bulgaarse haven Boergas zijn in gescheept. De nota herinnert er aan, dat de VN een oproep gedaan heeft om alle da den te vermijden, welke de toestand in Palestina zouden kunnen verslech teren. „Indien Bulgarije er prijs op stelt lid te worden van de VN," aldus de nota. „raadt de Britse regering het land aan zijn gedrag fn overeenstem ming met de richtlijnen van deze or ganisatie te brengen". Horoscoop - manie ?n België Verschillende Belgische bladen heb ben een nieuwe manie gaande ge maakt, die evenveel succes .dreigt te zullen hebben als destijds de jo-jo. In trein en tram ziet men hoe de le zers de grote koppen van buiten- en binnenlands nieuws overslaan om, gretig, eerst te zoeken naar hun ho roscoop. Het deert hen niet. als de ene krant iets heel anders zegt dan de andere: zij geloven onvoorwaardelijk in elke voorspelling. Eén staaltje ho roscoop waanzin laten wy hier volgen „Geniale werken kunnen vandaag het licht zien. In de mate van het moge lijke vermijde men heelkundige be werkingen in de streek van de blaas Er doet op het ogenblik in Hol lands Noorden een gerucht de ronde. In de gemeente Oostwoud zou een geval van fraude ontdekt zijn bij een der bij de fokvereniging aangesloten boeren, dat' het geval Barsingerhorn van vorig jaar nog aanzienlijk over trof. Er werd niet meer of minde '»e- weerd dan dat vals geboekt ch zou hebben bevonden onder d- men ding, die door de Nederlandse -»ge- ring aan Engeland was aangeboden. Naar aanleiding van deze geruch ten hebben wij een bezoek gcbrach'. aan het Landbouwhuis in Alkmaar, waar de secretaris van de Prov. Bond van fokverenigingen de heer Koster, ons alle gewenste inlichtingen ver schafte, die de zaak tot normale pro porties terugbracht. Er is in Oostwoud bü de vo?! ou der D. een onregelmatigheid ontdekt. Maar van een ernstige fraude is geen sprake. De zaak is inmiddels reeds berecht en de veehouder is er met een lichte geldboete afgekomen. Dat er vee in Engeland zou zijn ge komen waarvan de papieren vals wa ren, ontkende de heer Koster cate gorisch, terwijl hij ons verzekerde, dat de fokverenigingen in elk opzicht diligent zijn. Wij vertrouwen, dat de verklarin gen van de heer Koster er toe zullen leiden, dat het gerucht nu niet ver der zal gaan. De fokverenigingen hebben niets te verzwijgen en hebben er het grootste belang bij dat de reputatie van het Hollandse vee in ons eigen land en in het buitenland ongerept blijft. Geruchten als het bovenvermelde mogen niet blijven voortbestaan. Wan neer zo iets meer voorkomt laat men dan bij het Landbouwhuis zijn licht opsteken! "3 Het staat nu wel vast, dat een be langrijke groep landen, de Scandina vische, niet mee zal doen aan de „Westerse Unie" van Bevin. Het zou van oppervlakkigheid ge tuigen, indien men uit hoofde hier van reeds 't bewijs geleverd zag, dat Zweden, Denemarken en Noorwegen dus „onder de plak" zitten van Rus land. Voor hen geldt evengoed als voor ons, dat een eventuele Russische dreiging het beste gekeerd zou kun nen worden in groter verband, maar wat voor hen niet geldt is. dat het plan-Marshall een dringende nood zaak is om hun budget in evenwicht te houden. Niet, dat men in dit sta dium het plan-Bevin eenvoudig als een verlengstuk van 't plan-Marshall zou mogen beschouwen. De ontwik keling kan nog verschillende kanten opgaan; en, indien men nagaat, welke gevoelens speciaal de Britten jegens een eventuele suprematie van de Ver. Staten bezielen, mag men veilig aan nemen dat de Marshall-dollars door Bevin c.s. worden beschouwd als de brandstof, die nodig is om de Euro pese machine draaiende te krijgen. Bevin immers wees met nadruk in de bewuste rede op het potentiëel van de Europese landen met hun bezittin gen: Engeland met zijn dominions, Frank rijk met zijn mandaatgebieden en ko loniën, Nederland en België met hun overzeese gebiedsdelen in Azië, Afri ka en Amerika. Een 'enorm poten tiëel voorwaar, van een vergelijkbare waarde met dat der Ver. Staten en de Sovjet-Unie. Maar potentiëel •al leen is niet voldoende; rendement 's het, waar het op aan komt. Verspreide ligging, het ontbreken van voldoende coördinatie, chaos en strijd in som mige gebieden als gevolg van de oor log. zelfs hier en daar een tekort aan kapitaal, aan efficiency en toepassing van de moderne techniek remmen het rendement. Groot-Brittannië heeft de macht ver loren, zich als eerste-rangsmogendheid te bewegen, maar het heeft zijn lei derscapaciteiten, zyn politieke routine en zijn vooruitziende geest behouden: het ziet de kans om tesamen met an deren en als eerste van hen de hege monie van de twee groten te breken, althans terzijde te streven. Het oude „verdeel en heers" is, voor wat Euro pa aangaat, het devies: „bundel te- samen" geworden. Engeland wil voor dit plan het risi co lopen zo het al een reëel risi co is zich het ongenoegen van Moskou op de hals te hale-. Hoe ge spannen de toestand soms ook lijkt, zeker is één ding: Rusland is nog niet aan oorlog toe. Niet alleen, dat het land zelf nog uit talloze wonden bloedt; ook zijn vrienden hebben, ten minste voorlopig, nog slechts één lel ies overheersend belang. Dat te zien hoe men zo snel mogelijk uii de door de oorlog geschapen ontredde ring kan komen. Ben*-!' f!« vor ie oplossing gezocht in onderlinge hulp, in consolidatie van het „eigen gebied" Anderdeels zal voor jaren een uit breiding van de economische betrek kingen met de „buitenwereld" drin gend wenselijk zijn. Het is op dit punt. waar de belangen van Oost- en West-Europa elkander ontmoeten en er is niet veel reden om te vrezen dat deze economische verbindingska nalen verstopt zullen raken, tenzij en dat is het andere risico, dat Enge land moet nemen het olan-Mars- hall zo in Republikeinse bochten Buitenlands Overzicht wordt gewrongen, dat West-Europa zich zou moeten laten omvormen tot een lucht- en vlootbasis voor de Ver. Staten. Moge de kans dat Robert Taft en Foster Dulles door middel van het Amerikaanse Congres hun zin zullen krijgen, niet geheel en al uitgesloten zijn, het is niet aan te nemen dat geen krachtig verzet van deze zijde van de Oceaan zou resul teren. Zo liggen de verhoudingen op dit moment, nu West-Europa staat aan het begin van een mogelijke grote krachts ontplooiing. Het plan-Bevin moge dan niet geheel van avontuurlijkheid ont bloot zijn; dit was tot nog toe geen enkel belangrijk initiatief in de we reldgeschiedenis. Voor Scandinavië echter heeft het weinig aantrekkingskracht, Ir. het ri sico te delen. Deze landen hebben het niet nodig en, omgekeerd, hun me dewerking is niet essentiëel voor welslagen van het plan. Integendeel* juist door een strikte neutraliteit, tfU geen isolement betekent, kunnen «5 het dryfanker zyn dat Weet-Europe recht op de golven houdt A

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1