Ikmaaidei' Onder de Schiinwerpei N.HOLLANDSE PERS 1945 Duitsland roept om onze producten De sanering van onze keuterbedrijven Dure Amerikaanse levensmiddelen HERSTEL DER HANDELSBETREKKINGEN EEN EUROPEES BELANG Ons dagblad in Indonesië De Prins der dwaasheid 4e Jaargang No 1157 Maandag 8 Februari 19 'VI Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338. Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht. Tel. 3967 De mens heef! de keuze Na een oorlog, die verschrikkelijker en vernietigender is geweest dan alles, wat de mens in dit opzicht tot dus verre heeft beleefd .wordt er tegen- woordig al weer openlijk gesproken over de volgende! Niet als iets I onwaarschijnlijks, maar als iets, wat heel wel binnen de mogelijkheden van de naaste toekomst ligt. Wanneer de techniek was blijven I stilstaan en wanneer dus mocht wor den aangenomen, dat deze volgende oorlog zou worden uitgevochten met dezelfde middelen als die welke tot f dusverre in hoofdzaak werden aange- i wend, dan ja dan zouden de ve- schrikkingen nog te overzien zijn. Maar de techniek is niet blijven stil- 1 staan. De mens beschikt tegenwordig j over een wapen, waartegen geen ki*uid is gewassen: de atoom Lom. Het slclt de partijen in staat elkaar over en Reeds herhaaldelijk hebben we er de laatste tijd op gewezen, hoe het gemis van ons natuurlijk afzetgebied Duitsland onze productie van voedingsmiddelen voor schier hopeloze moeilijkheden stelt.' Hier over schotten, waar men geen weg mee weet, in West-Duitsland tekort aan alles en honger. Het behoeft wel nauwelijks betoog, dat men daargirds dez« toestand even ondraaglijk aebt als iren dat hier begint te doen en dat er stem men beginnen op te gaan, die verandering in deze toestand wensen te zien gebracht. Of daardoor verandering zal komen, dat ts iets anders. Voorlopig ziet het er nog niet naar uit Maar het is toch goed kennis te nemen van de stemmen, die ook in Duitsland opgaan om te komen tot een herstel van het natuurlijke ruilverkeer tussen beide landen. weer uit te roeien en de een noch de ander bezit daartegen een afweermid del .Het is mogelijk, dat er nog geen V-wapens bestaan, die in Europa worden afgevuurd met atoombommen welke in Amerika milfioenen slacht- j offers doen vallen en omgekeerd natuurlijk maar dan is dit zonder de minste twijfel een kw stie van zeei korte tijd. Zij, die weten, spreken I hier niet over. Gewend als we zijn aan wat we tot dusverre hebben gezien, zijn we te zeer geneigd er geen geloof aan te I schenken, ,,'t Zal wel meevallen", dat I is de gedachte, waarmee de mens zich in slaap pleegt te sussen In de vori- i ge oorlog begonnen ze met gifgassen, zo hoort men nog al eens zeggen, I daarvan is niets terecht .gekomen. Nu lijn ze begonnen met atoombommen. *t zal er wel net zo mee gaan. 't Ligt voor de hand, dat een der- gel yke redenering kant noch wal raakt en niet de minste zekerheid I biedt, dat de werkelijkheid zal zijn overeenkomstig de verwachtingen, j 't Zou goed zijn, wanneer de mens be- l gon te beseffen, dat de verdelgings I mogelijkheden zó groot zijn geworden dat een oorlog neerkomt op een zelf- I vernietiging .Het spelen met de ge- dachte van oorlog komt neer op het i spelen met de gedachte van de eigen ondergang. Het is de ten top gevoer de dwaasheid. Wie in deze dagen din- gen doet, die zouden kunnen leiden tot oorlog, handelt als een gek, hij j pleegt verraad aan zichzelf en aan de mensheid. I De reden van de moeilijkheden, waarin de mens verzeild is geraakt, dunkt ons te zijn gelegen in het feit, dat de wetenschap, dat is net verstand zich heeft ontwikkeld op een wijze, die it geen verhouding sthat tot de ont wikkeling van de menselijke geest. De harmonie is verbroken. Indien dit zo blijft, moet het voe- 1 ren tot een reusachtige catasrophe. De natuui du'dt geen ten tor gevoerde I verschillen en heeft deze op haar wijze. De middelen, welke zij toepast, zijn de hardheid zelve Ze vraagt er niet naar hoeveel millic.?nen er door I ten ondergaan. Evenwel ook aan de mens is een J oplossing in handen gegeven. Hij heeft macht over zichzelf en hij kan deze macht zodanig aanwenden, dat de ca- tastrophe wordt vermeden. Hij dient zijn zelfzucht te overwinnen, hij moet gaan beseffen, dat mensen en volke- ren hun machtswellusten dienen te J breidelen. Hij moet leren begrijpen, dat de een de ander nodig heeft, dat men naast en vóór elkaar behoort te leven. In een wereld van vrije men- sen en vrije volkeren moet het uit zyn met het streven anderen te willen brengen onder de eigen machtssfeer, anderen te willen onderdrukken. De nationale verschillen r» oeten worden overbrugd door een geest van -vriend schap. de scheidsmuren .die zijn opge richt door de kerken, moeten worden omvergeworpen De Rus moet in de Amerikaan een vriend kunnen zien, *n streng gelovige moet leren begrijpen, dat ook een vrijdenker een goed mens kan zijn Geschiedt dit niet, kunnen de tegen stellingen, die de mensen van elkaar geschieden houden, niet worden over brugd, blijven we leven in de oude sfeer, waarin vriendschap en broeder schap van mensen en volkeren niet meer zijn dan een illusie, dan ijlt de mensheid haar ondergang te gemoet. De gedachte, dat de ander er maar mee moet beginnen de gebruikelijke gedachte, is natuurlijk te volkomen verkeerd. Ieder bezit de macht over *!ehz«lf. Van hemzelf moet liet uit- Misliikte Nederlandse plannen I Een Nederlands aanbod, dat in 1947 was gedaan om door levering van voedsel tot een bedrag van vijftien millioen gulden bij te dragen in*de op lossing der moeilijkheden in het Ruhr- gebied, is de weg gegaan van vele vroegere aanhiedingen van Neder land. Het is afgewezen, omdat het in conflict kwam met de geldende be palingen voor de wereldvoedselvoor ziening en voor de voorziening van Duitsland in het bijzonder. De bedoeling was de transactie te fi nancieren uit het dollnrfonds. dat is ontstaan uit de kolenexporten vrijge geven deviezenbonussen, dat onge veer tien millioen dollars bedraagt. Uit de grote plannen, "tie in Neder land zijn gemaakt, kon slechts een klein*» opdracht worden verwezenlijkt over 1600 ton haring. De levering van groenten en aardappelen, van suiker en vet stuitte bij de geallieerde in stanties op allerlei moeilijkheden. Het merkwaardige is, dat de dollars alleen schijnen te mogen worden ge bruikt voor aankoop van Amerikaanse „care-pakketten", die weli:waar ver schillende van dezelfde artikelen be vatten, als die, welke o.a. uit Neder land zouden worden betrokken, maar waarop de beperkende bepalingen blijkbaar niet van kracht zijn. De In houd, die komt te staan op ca. 8-53 dollars per pakket, zon zo heeft men uitgerekend in Nederland en Denemarken te krijgen zijn voor dollar. Duitsland wil onze groenten Bij een en ander wordt ook gewe zen op de misvattingen, waartoe het ..callorieën-principe", dat de importen blijft beheersen, heeft gevoerd. Deze calorieënjacht, die tot neg toe de Duit se markt voor Nederlandse groenten heeft gesloten, heeft, zo wordt opge merkt, geleid tot een zeer eenzijdige en ongezonde samenstelling van het menu. Een gezaghebbend orgaan als het Duesseldorfer „Handelsblatt" trok dezer dagen uit de loop der dingen .de onafwijsbare consequentie de her vatting van de traditionele aardappel en groentenleverantles uit Holland te verwezenlijken". Het overwinnen der moeilijkheden, die hieraan nog In de weg staan, wordt aan Duitse zijde algemeen be schouwd als een noodzakelijkheid. Men hoopt voornamelijk ,dat 'n voort zetting der onderhandelingen met Ne derland over de leverantie van aard appelen onafhankelijk van de groen- tenleveranties, nog tot resultaat zal kunnen leiden. Het boven geciteerde „Handelsblatt" schrijft hieromtrent: „Voor de snelle afwikkeling van de door de noodtoestand zo drin^nd ge worden aardappelimporten uit Hol land ware het wenselijk wanneer Duitse instanties van de bezetting ver lof kregen direct met Nederlandse ex porteurs te onderhandelen. Het zou te betreuren zijn, indien een import als deze, die geen uitstel gedoogt, door een onnodig lange bureaucratische weg zou worden vertraagd. Bijdragen van de Nederlandse agrarische gebieden aan het herstel van het West-Duitse industrieniveau zijn niet slechts in het belang van de hongerende Ruhrbevol- king. doch evenzeer in het belang van de Europese wederopbouw, welks be spoediging in hoge mate afhankelijk is van de productiekracht van de mensen aan Rijnen Ruhr". Men zal zich herinneren, dat dit dezelfde ar gumenten zijn, die ook aan Neder landse zjjde in de pogingen tot her stel der natuurlijke betrekkingen zijn gebruikt IR. VONDELING SPRAK OVER: De Nederlandse bevolking neemt snel in aantal toe. In 1930 was het aantal inwoners 2.6 millioen, in 1940: 8 millioen, nu bedraagt het 9,6 mil lioen, terwijl voor 1970 de schattingen plm. 11.5 millioen zUn. De opper vlakte cultuurgrond Is per hoofd der bevolking zeer gering en zal slechts weinig en in langzaam tempo uitgebreid kunnen worden. De beschikbare grond is duur. Nederland is betrekkelijk arm aan grond stoffen en kapitaal. De Nederlandse landbouw zal zich derhalve in versterkte mate moeten richten op de teelt vah veel en hoogwaardige arbeid vragende producten. Het streven naar een zo groot mogelijke' welvaart voor allen brengt in principe mee, dat de Nederlandse landbouw concurrerend moet kun nen werken en dat de teelt van producten, die door internationale goederenrail met voordeel uit het buitenland kunnen worden betrok ken tot het uiterste werdt beperkt. Met deze woorden ving Ir. A. Von deling de rede aan, welke hij hield op het landbouwcongres van de P.v d.A. dat te Utrecht plaats vond. Hij schetste daarin verder de wijze, waar op het keuterbedrijfje tot een renda bele onderneming zou kunnen worden gemaakt. Het streven naar welvaart brengt mee, dat de Nederlandse landbouw Wij herinneren er onze lezers nog maals aan dat spoed betracht moet wor den, wil men in aanmerking komen voor de door de regering geschapen gunstige gelegenheid, ons dagblad aan familieleden of verloofden die in In donesië in actieve dienst zijn te zen den. Nog slechts een zeer beperkt aantal inschrijvingen kunnen wij aannemen, tot en met heden. Bij vooruitbetaling is voor een In- donesië-abonnement tot 1 April f9 35 verschuldigd; nadere inlichtingen op ons kantoor. E^^RECTIE Wat Moskou gaarne ziet West-Europese verdeeldheid Vladimir Linetsky heeft verklaard, dat er in W. Europa grote menings verschillen bestaan ove-.- de Duitse kwestie. Dan is er geen eensgezind heid tussen de voornaamste organisa toren van het ..Westelijk blok" En geland en Frankrijk over economi sche kwesties als de devaluatie van de franc. Voorts, zo zegt Linetsky, is er geen eensgezindheid tussen de landen, die in de eerste plaats zullen worden uit genodigd tot het blok toe te treden, nl. België, Nederland" en Luxemburg. ..De eeuwenoude strijd tussen Antwer pen en Rotterdam duurt voort. Ne derland voelt zjch beledigd omdat Brussel slechts de helft van de offici ële waarde van de gulden betaalt. De Belgische bierbrouwerijen vrezen de concurrentie van 't Nederlandse bier, terwijl de Luxemburgse industriëlen de concurrentie van Nederlandse handwerkslieden vrezen. Tenslotte zijn België en Nederland beide ontevreden omdat de Brits- Amerikaanse export naar West Duits land over Hamburg wordt geleld en niet over Antwerpen of Rotterdam. De profeet Gerretson Hoe een „koningsgezinde" critiek rl op een koninklijk woord levei Professor Dr. C. Gerretson, een der grote voorvechters van het Comité Rijkseenheid, heeft te Utrecht ge sproken over de radiorede van H. M. de Koningin. We zouden hiervan geen melding hebben gemaakt, ware het niet, dat onze professor, die kennelijk veel „koningsgezinder dan de koning is" en die daarom met het koninklijke woord danig in rijn maag blijkt te zitten op allergrappigst wijze de din gen op zijn kop zet. Natuurlijk is zijn liefde voor de Ko ningin veel. te groot ,dan dat hij Haar zou kunnen tegenspreken. Maar wil Haar tegenspreken. Hü daarop het volgende fraais: „Wij zouden aan onze liefde en eer bied voor de Koningin grotelijks te kort doen" aldus zeide prof. Gerret son, „wanneer wy in dit staatsstuk Haar persoonlijke mening omtrent t Indisch beleid wilden beluisteren. Het uitspreken van zulk een mening in het vertrouwelijk verkeer met haar raadslieden, kan ook thans nog van grote, ja beslissende invloed op het lot var de staat zijn, maar komt Haar in het openbaar niet toe. Daar spreekt Zij slechts volgens de mening dier lieden, hoe slecht hun advies ook mo ge zijn. De Koninklijke rede heeft dan ook geen diepere betekenis, dan een troon rede, waarin de opeenvolgende partij hij vindt regeringen haar soms in 'n korte span ne tijds geheel tegenovergestelde din gen in de mond leggen Al moet elk beroep op de Decemberrede 1942 als antecedent worden afgewezen, het verzoek der regering aan de Koningin om deze rede, welke een intrinsiek deel der regeringsverklaring vormt, uit te spreken, behoeft niet principi eel te worden veroordeeld. Alles komt aan op de inhoud, die op gelijke voet als de andere delen der regeringsverklaring onderhevig is aan onbeperkte critiek in en buiten het parlement". DE PROFETIE Daarmee is de weg geëffend voor de critiek Hij beschuldigt de regering er van, dat zij aan de Koningin no toire onwaarheden in de mond heeft gelegd en dat zij H. M. niet naar waarheid zou hebben ingelicht. Ten slotte slingerde hij zijn profetie de wereld in: Het naakte Linggadjati is in ere hersteld en dit zal na het bre ken van de staat ook neerkomen op het breken van de kroon. Nu maar afwachten of het uitkomt. weerbericht De opgave is, we erkennen het, een uiterst zware. Maar het is alles bitte re noodzaak. Er is alleen maar de ca- „r geleid '.ijk aan passen van de geest bij de vorderin gen van het verstand. De mens heeft de keuze. A. ERIKS HARDE WIND Nu en dan stormachtige wind, voor al in het Noorden. Overigens meest krachtige wind uit Westelijke richtin gen. Wisselend bewolkt met enkele buien .Geleidelijk iets kouder. concurrerend moet kunnen werken. Zowel uit economische als sociale overwegingen dient aan elk land bouwbedrijf de eis te worden gesteld, dat de grootte voldoende is om doel matig te kunnen produceren. Zeer vele keuterbedrijfjes voldoen aan deze eis niet en het aantal zal sterk moeten worden verminderd. In de overgrotte meerderheid der ge vallen zal slechts door toevoeging van grond, afkomstig van grote bedrijven of door samensmelting, uitkomst ge bracht kunnen worden. Het zal nood zakelijk zijn bekwaamheids- en vesti gingseisen te gaan stellen. Ook rui ling van grond zou de kleine bedrij ven aanzienlijk sterker maken. In de tijd van overgang naar gezonde be- drijfseenheden zou er een overbrug gingsregeling moeten komen ^waardoor een zeker bestaansminimum v kerd zou zijn. De Partij van de Arbeid houdt zich, aldus spreker, zo intensief met het bedrijf der keuterboeren bezig, omdat deze met hun 116.000 gezinnen een be langrijk deel uitmaken van het volk, Een half millioen mensen moeten van deze kléine bedrijven leven. Zij heb ben, vervolgde Ir Vondeling, lang behoord tot de hardste werkers, die het slechtst werden betaald. Zij mo gen niet meer in de omstandigheden komen van vóór 1940. Deze fout van het verleden mag zich niet herhalen, 'zo eindigde spreker. Minister Mansholt over de oplossing Nadat in de namiddagverg3dering uitvoerig over het onderwerp van ge dachten was gewisseld, sprak minis ter Mansholt: „Het congres heeft niet geschroomd t fundamentele vraagstukken aan de j orde te stellen. Het probleem van de kleine boeren moet opgelost worden. Daarom zullen maatregelen getroffen dienen te worden voor rationeel grondgebruik. Het grondgebruik primair en niet de eigenaar". De minister wees er verder op, dat de oplossing niet alleen ligt in de ver groting van de oppervlakte, maar ook in de intensivering van het gebruik terwijl de kleine bedrijven geen co- piën mogen zijn van de grote. De sanering moet overigens plaats heb ben met volledige overeenstemming der bedrijfsgenoten. De Perzische vrouw weer bedreigd door de zwarle sluier Na twaalf jaar van gedeeltelijke emancipatie heerst heden In Perzië weer bittere tegenstelling rond de status van de vrouw. De vrouw wordt weer bedreigd met de „Tsjador", de zwarte sluier die haar van het hoofd tot de voeten bedekt, met alles wat daar mee samenhangt. Tengevolge van een verklaring, die door vijftien vooraanstaande Moham medanen uit Perzië en van elders is ondertekend, weigeren vele winkels aan vrouwen te verkopen die onge sluierd binnenkomen. Sayed Abol Ghassem Kasjani .afstammeling van de profeet en vooraanstaand Moslim leider, is een actie begonnen om de publieke opinie tegen het ongesluierd in het openbaar verschijnen van vrou wen, dat hij onzedelijk noemt, op t* zetten. Hij beoogt ook het sluiten van nachtclubs, bars en dergelijke en hij wil uit de kranten alle foto's van on voldoend geklede vrouwen bannen. De bladen van alle noli': r>h- tingen hebben het or i- patie opgenomen. He rem. •ïsche blad „De stem der Vrouw" gaat nog verder. In een hoofdartikel betoogt het, dat de vrouwen bet recht toe komt gekozen te worden en te kiezen daar dit door het handvest der VN. dat het Perz;- parlement gesancti- onneerd heeft is erke- IDe emancipatie beeon in 1936 onder Reza Sjah Pahlevi. de vader van de tegenwoordige Sjah. toen tijdens een openbare plechtigheid de koningin en twee prinsesse" 'n v openbaar on gesluierd frT tij dens de oorlog toen di vr jv hiel pen bij de oorlogsin«nsnningen. nog een verdere stoot. ITALIAANSE VF^KiFZlNGEN OP 18 APRIL Radio Rome meldt, d.ti de president van de Italiaanse republiek, Enrico de Nicola, een decreet heeft onderte kend. dat Zaterdag door de Italiaanse ministerraad is goedgekeurd en waar bij de algemene verkiezingen bepaald worden op achttien April van dit jaar DRIE DAGEN TE BREDA - Breda viert dit jaar echt Carna val. Het is al heel wat jaren gele den, dat de baroniestad in het teken van -de prins der dwaasheid stond. Ongeveer 10 jaar geleden had deze majesteit nog wat te vertellen. Het jaar voor de oorlog probeerde men het weer eens, doch het was inderdaad maar een probeersel. Maar nu is het opperhoofd der wazen dan voor goed teruggekeerd, tot vreugde der feestlie ende Bredanaars. Zaterdagmiddag om 3.11 uur heeft prins Maskerade zijn rijk in bezit ge nomen met de beminnelijkheid hem eigen. Met zijn raad van elf en zijn gevolg in kleurig ornaat is hij aan het station gearriveerd, waar hij na een gemoedelijk babbeltje met de stations chef de toegestroomde menigte in een geestige toespraak opriep hem drie da gen trouw te blijven in de dwaasheid. Een andere vorst - namelijk Pluvius - was over deze woorden blijkbaar zo vertoornd, dat hij zorgde voor een natje, echter een, waarop men met Carnaval niet bijster gecharmeerd is. De prins der dwaasheid haalde zijn schouders op keek eens minachtend en verklaarde zich overwinnaar in de strijd, en onder warme toejuichingen begon de overwinnaar zijn zegetocht door de stad. Deze tocht leidde oa. naar het gemeentehuis, waar de prins en zijn gevolg met plechtig ceremo- niëel door het gemeentebestuur werd ontvangen en hij de sleutels der stad ontving als teken, dat de stad hem nu 3 dagen toebehoort. Tegelijkertijd kreeg hy echter het verzoek het niet te gek te maken. Met een hoogst ern stig gezicht beloofde prins zulks. En met klaterende muziek vo9rop ging zijn zegetocht verder. Tot laat in de de feestvierende groepen. Maandag wordt ter zijner ere een grote carnavalsoptocht gehouden. Kosten noch moeiten zijn gespaard om van deze optocht iets bijzonders maken. Motorsport: HANS HERKULEYNS OVERLEDEN Te Amsterdam is op 59-jarige leef tijd overleden de bekende motor- en autorenner Hans Herculeyns. Hjj was reeds gedurende ruim drie maanden ziek en zal Woensdag te-Amsterdam begraven worden. Amerikaanse wonderbaarlijkheden Vijf mannen, die gehuurd zouden zijn „om een bombardementsactie te gen een ongeindentificeerd Z-ui-A- merikaans land uit te voeren" zijn te Miami en New Orleans gearrest°erd, aldus deelt het „Federal Bureau of Inyestigation" mede. Op 26 Januari vlogen zij twee surplus-vliegtuigen van de marine van Georgia naar Ni caragua. De vliegtuiger zouden ge bruikt worden in een revolutionair complot tegen de regering van een Zuid Amerikaans land. De twee pilo ten zouden ieder 30.000 dollar voor hun aandeel krijgen. Eerder was gemeld, dat de piloten, die betrokken waren in een complot om Caracas te bombarderen geschorst waren. Noordpoolgebied ongeschikt voor oorlogstoneel Volgens de New York Times waren Jacob Devers, commandant van de landmacht van het Amerikaanse leger en andere legerleiders het er na de jongste manoeuvres met luchtlanding troepen over eens, dat het Noordpool gebied waarschijnlijk nooit een be langrijk oorlogstoneël voor Landtroe pen zal zijn. Generaal Devers zou hebben verklaard, dat de soldaten bij de lage temperaturen zoveel tijd moe ten besteden om in het leven te blijven dat er weinig overblijft voor de strijd tegen de vijand. Het blad voegt hieraan toe, dat luchtbasc-s, communicatiepostr-r radar en weerstations, die door de grondtroe pen beschermd zouden moeten wor den, van essentieel belang zijn en dat zij op tijd in het gehele Noordpool gebied zullen worden gevestigd MOREN STAAKTEN Franco's antwoord: vuurl Spaanse troepen hebben het vuur ge opend op een nationalistische Moorse optocht te Tetoean, waarbij een niet bekend aantal personen gedood of ge wond is. Dit incident had plaats, nadat. t« Tetoean (Spaans Marokko) een alge mene staking onder de Morer. wu uitgebroken, omdat de Spaanse auto riteiten twee leiders der Moorse nati onalistische beweging niet tot de Spaanse zóne wildan toelaten.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1