PENSIOEN voor ZELFSTANDIGE TUINDERS DE ELFTSEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN Houding der geallieerden kan funest zijn voor de landbouw Abonneert U op dit blad! Pels' wijnen Het einde van een illusie Colchester geklopt 34 Dagen op een reddingsvlot Nieuwe regeling in de maak WARMENHUIZEN In de onder lei ding var^ de heer W' Dekker staande vergadering van de Centrale Veiling vereniging Warmenhuizen en omstre ken werd door deze een overzicht ge geven van de algemene toestand. Uit deze uiteenzetting, alsmede uit de daarop gevolgde discussies kwam duidelijk vast te staan, dat voor ver schillende tuinders de situatie niet rooskleurig is, terwijl anderen weer bijzonder gunstig geboerd hadden De situatie der gele- en rodekoolver- bouwers is echter bepaald slecht te noemen en in verband hiermee kre gen de heren Ambtenaren in Den Haag menig onaangenaam woord toe gevoegd. De voorzitter echter wilde niet ver helen, dat de moeilijkheden voor de Minister bijna niet te overwinnen zijn, daar wij wel kool kunnen leve ren, maar het niet zeker is, dat we er iets voor terüg ontvangen. Ook inzake teeltvergunnïngen heer ste levendige ontstemming en was men van oordeel, dat er niet te veel nieuwe of extra teeltvergunningen moesten worden uitgegeven, terwijl de uitgegevens moesten worden her zien. Na korte bespreking besloot de ver gadering het D B. te machtigen zo no dig een geldlening aan te gaan, ter verbetering van het parkeerterrein en het stichten van een fustnakhuis. Hierna kwam voor ons het voor naamste van deze vergadering, n.ï. een uiteenzetting van de heer Thoma. chef van de accountantsdienst van het Centraal Bureau over de nood zakelijkheid van het tot stand komen van 'n pensioenverzekering voor zelf standige tuinders. Reeds in 1944 is er een commissie ingesteld, die over dit onderwerp zou rannorteren. Bit advies is nu aan de Raad van Advies uitgebracht, welke zich met het ontworpen plan heeft verenigd. De hoogste tiïd Het wordf de hoogste tijd, dat de tuinders zich saan b°zinnen over de oude dag. mo°t nief geloven, dat er voor de tweede maal een Noodwet Droes zal komen Tn het gunstige geval zal er weTücht nog mensen, die nu tnsseo de viïftig en -de twee en zes+ig iaar zün, waar door ze eon subsidie krii<*en om zich een Tiitkering tn kunnen v®r«5p7i9f*«Ti maar de nrakUTk zal worden, dat iedere groen van de bevolking zich- relf mo«t verzekeren. Er is od soeiaal-economisch ge bied een omwenteling gaande. In de toaVnmst zal de oude dag ver zorgd ziin. in die betekenis, dat de verzekerden zelf de uitkering moeten onhrengen Ten aanzien van de werknemers geldt, dat ar beiders en werkgevers gez.amenliik betalen, de tuinders zullen heb ben te zorgen, dat ook hun oude dag verzekerd is. Nu kan men rustig wachten op de maatregelen, die de overheid op dit ge bied' in de toekomst zal treffen, be ter is het om zelf de hand* aan de ploeg te slaan, en vrijwillig te doen, waartoe men straks wellicht gedwon gen wordt. Het plan. Er is door het C.B. het volgende tuinderspensioenplan opgesteld: Iedere verzekerde ontvangt pensioen op 65-jarige leeftijd. Het maximum pensioen mag bedragen ƒ2400.— per jaar. Men.ontvangt pensioen, naar ge lang men premie betaald heeft. Teder verzekerd tuindc-r betaalt 2% van de veilingomzet, met een minf- mumomzet van 3000.omzet en een maximum van ƒ20000. Het maximum pensioen wordt be reikt, als men vanaf zijn 25ste tot 65ste jaar premie heeft betaald. Is de veilingomzet de tuinder te ge ring, dan kan hij een aanvullende pensioenverzekering sluiten. Gunstige bepalingen Het pensioen zou ophouden als de verzekerden zou komen te overlijden. De bepaling kan echter worden ge maakt, dat drievijfde van het pen sioen op naam van de man en twee vijfde op naam van de vrouw wordt gezet. Zijn beiden op vijf en zestigjarige leeftijd nog in leven, dan ontvangen ze het gehele pensioen, bij overlijden houdt de overledene in ieder geval een deel. Komt de verzekerde tuin der voor 66 jaar te overlijden, dan komt het gespaarde bedrag aan de weduwe, of zo deze er niet is aanl de kinderen. Wat de belastingen betreft, de te betalen premie mag van de te heffen inkomstenbelasting in mindering wor den gebracht. Voor de ouderen. Ook de mensen, boven de vijftig, die practisch bij geen verzekering te recht kunnen, zullen zo veel mogelijk worden geholpen. Tot twee en vijftig jaar kunnen ze alsnog worden opgenomen onder be paling van uitgesteld pensioen. Ze stemmen dan toe in een verlate pen sionnering. Voor de tuinders boven de twee en GOEDE MIDDAG VOOR BOLLEN- KWEKEBS BROEK OP LANGENDIJK De af deling Lar.gedijk van de Algem. Ver eniging voor Bloembollencultuur hield Vrijdagmiddag in café De Boer een goedbezochte bloembollenmiddag. De heer Krabbendam, leraar aan de Rijkstuinbouwschool te Hoorn, heeft een inleiding gehouden over de lig ging en de samenstelling van de grond, waarbij hij .op bepaalde onder delen, zoals de bewerking, bemesting, het planten enz. nader inging en voor de toehoorders zeer waardevolle ad viezen uitbracht. Nadat een tiental vragen was be antwoord werd een film vertoond „Hollands Glorie" getiteld, die, gedeel telijk in kleuren in beeld bracht, waar toe de Nederlandse bloembollenkwe kers in staat zijn. Het was een uitmuntend geslaagde middag! Geld op de bon Vandaag kunnen de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707, wier naam begint met de letters Kr. t.m. Le. aan het plaatselijke Post kantoor, tegen inlevering van de bonnen 78 BV en 81 BV van TA 707 en 78 BV van TB 707, terugbetaling ontvangen van de met 1 Juli 1947 verhoogde kolen- prijs. De kantoren zijn voor „het geld op de bon" ge opend van 9 tot 15 uur. Dinsdag 10 Febr. is het de beurt voor hen, wier namen begingen met de letters Li. t-m. Me. JAARVERGADERING P.v.d.A. BERGEN De afdeling Bergen van de P.v.d.A. houdt op Dinsdag 10 Fe bruari a.s. in het Dorpshuis haar jaar vergadering. In deze vergadering, die om 8 uur begint, zal tevens de be stuursverkiezing plaats vinden. SCHOOL DER DAPPEREN BERGEN De Kunstkring Bergen geeft Dinsdagavond haar 3e avond. De Stichting Amsterdams Toneel gezelschap brengt onder regie van Albert van Dalsum „School der dap peren". Dit spel in 8 taferelen, waarin een aantal problemen worden behandeld, brengt ons weer in de tijd van de oor log terug. De opvoering zal in de „Rustende Jager" plaats vinden des avonds om 8 uur precies. 21. Sietske, het roodwangig Frie zinnetje, had Jimmy Brown ~?ecies verteld wat hij te doen en te laten had voor hij aan de start motet ver schijnen. „Weg met die dwaze muts met die veer van je", zei ze. „Ik heb nog een aardig Schots barctje voor je, en van m'n broer Douwe krijg je een prachtige witte trui. En ver slaap je morgenochtend niet. 't Is vier uur reveille en vijf uur precies op het ijs bij de Groene Weide". „Grr" zei Jimmy als bewijs, dat hij het be greep, hoewel hij niet snapte wat hem precies te wachten stond. Hij zocht in de „Harmonie" een klein tafeltje uit en dat richtte hij in als een een persoonsledikant. Hij kroop er boven op en viel spoedig in een droomloze slaap. SNMMNraHMMMH Hebt U al een cm Nog niet Koopt er vandaag dan nog een paar vijftig is een spaarregeling ontwor pen, waardoor ze kunnen sparen en dan over enkele jaren een bedrag krijgen uitbetaald. Het is tegenwoordig niet zo ge makkelijk om tuinder te worden. Dat duurt soms jaren. En des te eerder men zich verzekert, des te gunstiger wordt de pensioenrege ling. Daarom is voor aanstaande tuinders, die nu nog arbeiders zijn, de gelegenheid opengesteld, tegen betaling der minimumcon tributie deel te nemen. Onze sterke organisaties moeten hierbij echter volkomen ingeschakeld worden, aldus de heer Thoma, daar dit de voordeligste wijze van werken is en veel onkosten voorkomt, ter wijl de winst in zijn geheel ten goe de komt aan de verzekerden en niet aan de aandeelhouders en de vorm van premiebetaling verre te verkie zen is boven die van een vaste pre mie, daar men in slechte jaren nu een lage premie betaalt en in bes^e' jaren een hoge, wat ook inderdaad het gemakkelijkste is. Bovendien le vert de incasso weinig moeilijkheden op. En daarom tuinders, let op uw saeck. Betaalt niet alleen mee voor de verzorging van de oude dag van uw personeel, maar verzorgt ook die van uzelf en nw huisgenoten. Vanuit de drukbezochte vergadering werden nog verschillende vragen ge steld die naar genoegen werden be antwoord, waarna de voorzitter de vergadering sloot na de heer Thoma dank te hebben gebracht. Lanqedijker Groenten Centrale (INGEZONDEN MEDEDELING Iedere gastvrouw tracht haar gasten zo te ontvangen en te plaatsen dat er onmiddellijk een gezellige sfeer ont staat Komen dan ter tafel, dan is het succes van haar avond verzekerd. Alkmaar Tel. 258!) BROEK OP LANGENDIJK In de Vrijdagmiddag gehouden bestuurs vergadering v. d. Langedyker Groente Centrale vestigde de voorzitter, Bur gemeester Schelhaas, de aandacht op de witlofdag op 12 Febr. a.s. in Kras- napolsky te Amsterdam. Er zullen 20.000 kisten worden aan geschaft. Het ligt in de bedoeling een neerzetveiling te vormen. Aan Ged. Staten zal worden ver zocht de aanleg van de weg van Sint Pancras naar Koedijk te bevorderen. Uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over de moeilijkheden met de afzet van de gele kool. Het blykt, dat de moeilykheden op internationaal gebied zo groot zyn, dat het vrijwel onmogelijk is, de groenten af te zet ten. Aan de hand van mededelingen was men van mening, dat er door de betrokken instanties alles aan gedaan was wat mogelijk was. Het breekt de onderhandelaars gewoon bjj de han den af. Wanneer de houding van de geallieerden t.a.v. de voedselvoorzie ning van Duiitsland niet radicaal ge wijzigd wordt, ziet het er voor de Ne derlandse tuinbouw duister uit. Zon der export" zal men steeds een groot overschot hebben. De oorzaak Is: de bezeten wereld, waarin we leven, al dus drukte één der bestuursleden zich uit. Wanneer wij onze artikelen te gen afbraakprijzen naar Duitsland zonden sturen, zou ook een redelijke prijs uitgesloten zijn voor leveranties aan andere landen. Bij de bespreking van de ingedien de voorstellen voor do algemene ver- 'vergadering, die van prae-advies moes ten worden voorzien, kwam o.m. ccn voorstel van De Zuid te St. Pancras aan de orde, waarin in verband met de 1000 HA. extra teeltvergunning aangedrongen wordt op een garantie van een redelijke prijs. De heer Wa genaar, St. Pancras, merkte daarbij o.m. op, dat verleden jaar de situatie gunstig was voor een uitbreiding van de teelt van grove tuinbouwproduc- POLLY PERKINS BERGEN In de Rustende Jager werd Donderdagavond voor een volle zaal het geestige blijspel Polly Per- kins opgevoerd door de toneelvereni ging St. Jan. De uitvoering oogstte een ovatie aan het slot. Aat Groot en Frien Wijben- ga-Fiebie waren wel de stenen van deze avond, maar ook de anderen speelden zeer bevredigend. St Jan kan voldaan zijn. VOETGANGERS, WIST U dat op kruispunten met als zodanig aangeduide oversteekplaatsen U van deze oversteekplaatsen gebruik moet maken, indien U naar de overzijde wilt? U mag dus niet doen alsof er geen oversteekplaatsen zijn! ten. Nu is er een te veel, maar toch zou spr. niet durven adviseren dit jaar geen extra-teeltvergunning te geven. Je zou er op die manier ieder jaar naast kunnen zijn. Prijzen kunnen echter niet gegarandeerd worden. De aanvrager zal het risico moeten dra gen. In dit verband merkte de heer Bal der op, dat de witte kool, die op de bijz. teeltverg. is geteeld, een heel goede prijs heeft opgebracht. Door ir trekking der bijz. teeltverg. zouden velen gedupeerd worden. Een voorstel om aan te dringen op minimum vergoedingsprijzen van 50 en 70% is aan het Centr. Bureau van de Veilingen gezonden. Een aanvoerregeling voor rode kool werd wel gewenst geoordeeld, nu ook deze koolsoort niet goed te plaatsen is. Er is echter een geringe voorraad van, zodat bij enige verandering in de omstandigheden een vlotte gang van zaken mogelijk is. Nadat de te lage witlofvergoedings- prijzen waren besproken nam de voor zitter met waarderende woorden af scheid van de heren H. Glas en C. Spaan (Koedijk) die het bestuur gaan verlaten na een lange en eervolle staat van dienst. schrijvende lezers De klacht van een militair Sanatorium-patiënt Wat doet de R.A.O. Als patiënten van het Militair-sa natorium te Amersfoort, mochten we onlangs het genoegen smaken een cabaret-avond te kunnen bijwonen, ter ere van het éénjarig bestaan der inrichting. Deze werd georganiseerd door patiënten vóór patiënten en we mogen zeggen: de avond Is goed ge slaagd, hoewel de ter beschikking staande middelen primitief waren. Het gevoel van alles uitgesloten te zijn, werd voor een ogenblik weg ge- nemen, men was een moment uit de dagelijkse sfeer van eten en kuren. Ik wil niet kankeren, maar toch vra gen yelen zich wel eens af: wat doet de R.A.O. op dit terrein voor ons? Naar ik van patiënten vernam, die hier het gehele jaar al liggen, werd hier gedurende een vol jaar door de R.A.O. het volgende gegeven: 6 films en 3 uitvoeringen, zegge en schrijve! Ook uit de stad Amersfoort behoe ven wij als militairen niet veel te verwachten. Dit in tegenstelling met Assen, waar door de burgers nog wel het een en ander werd gedaan. Uit het bovenstaande kimt U op maken, dat wij dus zijn aangewezen op onszelf. En dergelijke avondjes kunnen niet dikwijls gegeven worden; wij zijn hier immers gekomen om te genezen en niet om artist te worden. Maar misschien komt de BAO. ook nog eens een keer meer. We zullen het hopen. Dat doen we trouwens altijd al in dienst, maar veel verder komt men er meestal niet mee. U dankend voor de genoten plaats ruimte, teken ik D. PL. Sold., A. van Nieuwkoop. In de geschiedenis van de Engelse Cupwedstrijden is het slechts één maal voorgekomen, dat een niet-Le*- gueclub de laatste acht haalde. Het inmiddels beroemd geworden Colchea- ter United was er byna, maar is met de haven in zicht hardhandig gestrui keld over Blackpool, de club van do „tovenaar" Matthews, die de oester- stedelingen met niet minder dan 5-0 afdroogde! Stanley was enorm in vorm en speelde reeds na 5 minuten een gat in de Colchester-verdediging en kort voor de rust werd het 2-0. Vlak na de hervatting stortte alle verzet ineen, onder overweldigende stormlopen van de Blackpool-aanval- lers. Blackpool, Preston N.E., Manches ter United, Derby Country, Queens- park Rangers, Southampton en Tot- tenham H. zijn nu overgebleven met de winnaar van Fulham-Everton, die na verlenging 1-1 gelijk speelden. T ródipprogramMa MAANDAG na 16 nur Hilversum I 16.00 Bijbellezing; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Ensemble Lachmann; 18.00 De vijf Zakapara's; 18.15 Sport; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Onder de leeslamp; 19.30 Reportages; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroeporkest (Mozart en Beethoven;; 21.30 Kwintet van Mozart; 22 00 Ker kelijk orgelspel; 22.30 Nieuws; Hilversum H 16.20 Omioepkamer- orkest; 17.00 Fabel voor de jeugd; 17.15 De School is uit; 7.-.J Miller-sex- tet; 18.00 Nieuws; 18.15 Jan Corduwe- ner; 18.35 Orgelspel; 19.00 Klankbeeld der PvdA; 19 30 Pianorecital; 20.00 Nieuws; 20.15 PS, cabaretprogramma; 20.45 Rede van Koos Vorrink t.g.v. twee-jarig bestaan PvdA; 21.05 Me- tropole-orkest; 21.45 „Ruslai d en wij", lezing; 22.00 Meestertrïo; 22.30 The Ramblers DINSDAG 10 FEBRUARI 1948 HILVERSUM I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 Morgenwijding; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtbaken; 9.30 Kamermuziek; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Gram.platen; 10.40 Voor dracht; 10.55 Vrolijke gram. platen; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Wer ken van Brahms en Beethoven; 12.03 Fluitrecitel; 12.33 en 13.25 Metropole orkest; 13.00 Nieuws; 13.50 Muziek- praatje; 14.00 Omroepkamerorkest; 14.30 Onder Ons; 15.00 Pianokwartet; 15.30 Klankbeeld over Lourdes. HILVERSUM 1II 415 m7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. platen; 7.50 Dagopening; 8.45 Vierde sympho- nie van Sibelius; 9.16 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.35 Gram. muziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Orgelconcert; 12.00 Gram. muziek; 12.43 Pianoduo; 13.00 Nieuws; 13.15 Virtuose-sextet; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Radiomati-^. DINSDAG NA l i Ui - HILVERSUM I 16.00 De Zonne bloem; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na de schooltijd; 17.15 Elck wat wils; 17.45 Het rijk over zee; 18.00 Gram. muziek 18.20 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Piano spel; 19.30 Radiogenes; 20.00 Nieuws; 20.12 Leve de Rommelpot, een vasten- avondratjetoe, bijeen getrommeld op de rommelzolder van de KRO; 22.07 Actualiteiten; 22.15 Avondgebed en 22.30 Nieuws. HILVERSUM H 16.30 Gram. pla ten; 16.40 De Schoolbel; 17.00 Na schooltijd; 17.30 The Skymasters; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 Les gars de Pari^; 19.05 Avonturen van Tom Poes; 19.15 De serenade in de kamermuziek; 19.45 Gesprekken met dokters; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 21.30 Con tact; 21.45 Carnavalreportage; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.30 Volks liederen. FEUILLETON door ROBER1 TRUMBULL De laatste viér of vijf dagen, na het eten van de haai, was onze hon ger eerst zeer fel geweest, doch was thans bezig geleidelijk aan af te ne men. Een gevaarlijk teken, naar het mij vc rkwam. Aan drinkwater was geen tekort, dank zij de stortbuien, en daar we geen dorst hadden, kon den we des te meer genieten van de vis. We aten met grote eetlust en de vis was verdwenen, eer ze goed en wel aan boord was. Heel de verdere dag deed Aldrich «yn uiterste best nog een vis te ver schalken, doch zonder resultaat. Met tegenzin legde hy het mes weg, toen de avond begon te vallen. Gedurende de nacht regende het weer. Alle gemakken en ongemak ken die de regen met zich bracht, wa ren voor ons reeds een kwestie van routine geworden. We verspilden er weinig woorden aan en deden eenvoudig wat gedaan moest worden of wat de omstandig heden eisten. Het was ditmaal ook weer een stevige bui. We dronken tot we verzadigd waren en hoosden het overtollige water uit op onze om slachtige manier door het water met onze kleren op te dweilen en deze dan buiten boord uit te wringen. Toen de bui over was, wrongen we onze kleren uit en trokken ze weer aan, zonder er veel woorden aan te besteden. Moe heid begon de overhand te krijgen. Enkele minuten nadat de bui over was, strekte ik mij zo goed en zo kwaad als mogelijk was op de bodem uit en probeerde te rusten. Ik deed myn ogen dicht, hoewel het zeer don ker was. Plotseling hoorde ik een" krassend en schurend geluid vlak bo- 'ven mijn hoofd, op de rand van het vlot. Ik opende mijn ogen om te zien wat er gaande was. Het was een vogel, die zich daar kalm had neergezet. Gene noch Tony scheen iets van onze bezoeker te hebben gemerkt Uiterst voorzichtig en geruisloos lichtte ik mijn arm op en strekte mijn hand uit, en maakte dan een bliksemsnelle grijpende beweging en ik had hem beet bij een poot. Het razend geklapwiek en ge schreeuw en al het verdere lawaai wekte de beide anderen, die haastig de helpende hand boden. Gene en To ny brulden van opwinding, doch hun bewegingen waren even zorgvuldig en berekend als de mijne. Met mijn hele brein en myn hele lichaam concen treerde ik mij er op de buit niet te laten glippen. Een ogenblik later hadden Tony en Gene de vogel stevig vast Gene haal de zijn mes te voorschijn, greep de vogel bij de snavel en sneed er met een enkele haal de kop af. Het was een middelmatige vogel. „Toch niet weer een albatros, hoop ik?" zei Tony, terwijl we alle drie de buit betastten. „Nee", zei Gene, „daar is ie te klein voor." „Wel, 't is in ieder geval nou te donker om iets te beginnen", zei ik. „We zullen moeten wachten tot het licht begint te worden." ,,'t Beste is, dat ik 'm opberg", zei Gene. Temidden van een storm van ver wachtingen en prettige vooruitzichten borg hij de vogel bij de voorplecht op. Die nacht werd er meer gepraat dan we in tijden hadden gedaan, en met ongeduld zagen we de dageraad te gemoet. In de grauwe schemer voor het op gaan van de zon, bekeken we onze vangst nauwkeuriger. Het was een jonge meeuw of althans iets derge lijks. We plukten de vogel en begonnen te eten. Het mondjevol vis van de vorige dag had onze eetlust weer op gewekt en we voelden ons eenvoudig uitgehongerd. Het vlees van de meeuw was mals. Ik vond dat het smaakte als ge droogde kip. Natuurlijk hadden we tegen die tijd alle drie onze aanvan kelijke tegenzin voor rauw vlees wel overwonnen. HOOFDSTUK VIJFTIEN „He, d'r moet land in de buurt zijn, kapitein!" Het was Tony die eensklaps met deze opmerking voor de dag kwam. Met voedsel in zijn maag en voldoen de drinken, was Tony een ander en opgewekter mens geworden, met ge zonde belangstelling voor de wijze waarop wij vorderden, „Land in de buurt. Wat bedoel je, Tony?" vroeg ik. „Kijk eens al die rommel daar", zei hy, gebarend naar de lichte dei ning, regelmatig als de ademhaling van een slapende. Er dreef allerlei rommel op het warme, diep-blauwe water, met hier en daar glinsterend nat hout. Te oordelen naar mijn zorgvuldig bijgehouden berekeningen, hadden we nog een lange weg af te leggen, doch de aanwezigheid van wrakhout was op z'n minst een gunstig teken. „Dat soort rommel dry ft over gro te afstanden, halfweg de oceaan", zei ik, niet van plan me tot gemak kelijk optimisme te laten verleiden. „Wel, 't is niettemin de eerste keer dat we 't zien", hield Gene vol. „In dat opzicht heb je gelijk", gaf ik toe, trachtend de indruk te wekken dat zij mij langzamerhand overhaal den tot hun zienswijze, wat ik goed achtte voor de moraal. Plotseling was ook mijn belang stelling gewekt. Wordt vervo lgd

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3