Ikmaaitlei' N.HOLLANDSE PERS 1945 „Wij moeten tijd tot hulpverlening zo goed mogelijk doorkomen'' Hulp is reeds te laat en daardoor minder profijt Zal prijsdaling in Amerika gunstig werken? Zal onze pootaardappel-export in gevaar komen Langs de straat Moderne Muziek Jaargang No 1161 Vrijgdag 13 Februari 19 4Q Uitgave voor de gelijknamige Stichting Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338 Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridders'mat hoek Oudegracht. Tel. 3967 Minister Liefiinck over financiële ioesiand In November 1947 formuleerde minister Lief.inck een tweetal plan nen voor het jaar 1948 aangevende de mogelijkheden om het peil der Nederlandse volkshuishouding op het bestaande niveau te handhaven of dat zo dicht mogelijk te benaderen. Plan A was gebasseerd op de veronderstelling, dat mede dank zij buitenlandse hulpverlening een terugval zou kunnen worden vermeden en plan B voorzag in de mogelijkheid, dat de buitenlandse hulpverlening zou uitblijven, in welk geval het tekort op de deviezenbalans geheel door eigen krnchts inspanning zou moeten worden overbrugd. Sedert minister Lieftinck deze plannen ontvouwde aldus zegt een gister bij de Eerste Kamer ingediend Memorie van Antwoord op het verslag van de door de Eerste Kamer gehouden financiële beschou wingen is de hoop op dollar hulp in het kader Van hulpverlening via het Plan-Marshall versterkt. De omvang van deze hulpverlening en het tijdstip, waarop zij zal worden verstrekt, zijn echter onzekere factoren gebleven. Tegenvallers Bovendien is thans gebleken, dat diverse omstandigheden onze dollar positie ongunstig hebben beïnvloed. De minister noemt als voornaamste oorzaken der tegenvallers de volgen de punten: 1. De koude winter en de daarop volgende zomer, waardoor de agra rische productie in Nederland tegen viel, hetgeen verhoogde import-behoef te van voedsel, zowel voor mense lijke als voor dierlijke consumptie ten gevolge had. 2. Het weer oplopen van de toch reeds hoge prijzen door de grote vraae die in de exporterende landen ont stond. 3. Het zich niet volgens verwach ting realiseren van het handelsver keer met België, waardoor afdekking van het nadelig verschil in dollar of goud noodzakelijk was. Gevolgen Hierdoor werd het noodzakelijk voorlopig van plan A af te zien en in afwachting van de huJp in het kader van MarshaUs plan. de periode tot het tijdstip van de inwerkingtre ding daaraan zo goed mogelijk door te komen en te pogen bliivende scha de voor onze economie te vermijden. Voor bestellingen in de donorlan den werden ton behoeve van het eer ste kwartaal 1913 1?0 milïioen dollar .ter beschikking gesteld, een bedrag, dat aanzienlijk ten achter blijft bij hetgeen voor de voortzetting van het z.g. plan A noodzakelijk ware. Als consequenties biervan werden reeds enkele maatregelen genomen en diepere gevolgen Treedt het Europese hulpverlenings plan niet tijdig in werking, dan zul len verdere ingrijpende maatregelen moeten worden genomen met alle ge volgen van dien, zowel voor de bin- nen'andse goederenvnorziening als voor onze experfpos-tie. Daar bij een realisering van het Europese hulp- gelegen, dat de hulp, waarnaar heel West-Europa uitziet, vóór 1 April 1948 wordt geboden. Tenslotte vestigt dn minister er de aandacht op, dat er niet op mag wor den gerekerd, dat een realisatie van hulp in het kad r van Marshalls plan ou kunnen leiden tot een aanzien- ijke verhoging van het huidige wel vaartspeil. verleningsplan dan op een veel lager dan bet. huidige niveau zou moeten worden begonnen, zou het laed*sifchts na een aanlooptijd het volle profijt uit deze hulp kunnen trekken. Er is voo- ons land dus alles aan SITUATIE ERNSTIG „De regering heeft er steeds naar gestreefd een zo ob>?tief mogelijk beeld te geven van de financ?ë'e toe stand. Dit houdt in, daJ, zij herhaal delijk en met nadruk heeft gewezen op de ernst van de situatie, aldus mi nister Li*ftinck. De na-oorlogse mentaliteit, die al het wenselijke ook finan-iëel verant woord achtte, woedt door haar krach tig en met toenemend gevolg bestre den. Her veelal hard we- kende snib tenarenV'-rp* heeft het in het alge meen materieel moeilijk. Dat een groot deel van het bedrijfsleven flo reert en vele particuliere gcldinko- mens aanmerkelijk zijn gestegen, nee%t niet weg dat de meerder heid var. ons volk zich wel degelnk bewust is. dat het rc"ele wel vaartspeil van voor dc oorlog voor lopig niet bereikbaar is en dat alle krachten moeten worden ingespannen om het herstel te bcvorderep." Wallsireet meent van wel Meer en meer komt men in Wall- street, bet centrum van de Ameri kaanse effectenhandel tot de over tuiging. dat de prijsdaling, die dezer dagen in Amerika een aanvang nam. grnsiige mogelijkheden opent, als b.v. c- -Mng van de kosten van levens onderhoud, vermind Tde waarschijn lijkheid van stakingen en aanvragen om loonsverhoging en moer kans op belasting-verlaging, daar nu de re- geri»sgsargti?r«enlen, dat hoge belas tingen noodzakelijk zijn om te voor komen, dat het publiek dc prijzen op drijft, verzwakt zijn. Gra2ndaskunrligen zijn van mening, dat op het gebied der levensmidde len vraag en aanbod dichter bij het evenwicht zijn gekomen dan voor an dere producten en dat dit waarschijn lijk in het marktverloop tot uitdmk- klng zal komen. In het hoofdartikel van Wallstreet-journal wordt o.m.het volgende opgemerkt: ,.De prijzen op de goederenmarkten dalen, omdat en kele gebeurtenissen, waarop wij zei den allen te hopen, werkelijk plaats vinden. Eén daarvan is de grotere voedselproductie in de gehele wereld. Een andere is .dat de handel tussen de landen definitief tekenen van her- Mevr. Beelaerfs van Blokland overleden Gistermorgen overleed te 's-Gra- venhage Jkvr. Maria Adriana Snoeck echtgenote van Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, Vice-president van de Raad van State. Jkvr. M. A. Snoeck werd 14 October 1873 te 's-Hertogen- bosch geboren. Vroeger was zij hof dame van H. M. de Koningin. De be grafenis is bepaald op Maandag 16 Februari a s. om 11.30 uur op de be graafplaats Oud Eik en Duin te Den Haag. leving te zien de volkeren ln veie delen der wereld beginnen el kander en zichzelf beter te bedie nen dan tot dusver. Het is beter, dat het einde van de prijsstijging nu komt dan later. Op het lagere prijs peil kunnen wij met meer zekerheid een nieuw borduurwerk van algeme ne welvaart optrekken". Tweede Kamer accepteerde begrotingen De Tweede Kamer heeft Donderdag de Marine-begroting en die van Eco nomische Zaken en de Staatsmijnen goedgekeurd. Een P. v. d. A.-motie drong aan op de grootst mogelijke openbaarheid over de economische toestand van het land, maar de heer Nederhorst trok deze motie in toen minister Van den Brink verzekerde, dat ook hij van de grootst mogelijke openbaarheid voorstander was. Een door de communisten gesteun de P. v. d. A.-motie voor een onder zoek naar \de bedriifsuitkomsten (zo als dit reeds voor de landbouw en de middenstand geschiedt! wérd verwor pen met 43 tegen 2ft stemmen. De minister liet zich met lof uit over de prestaties der mijnwerkers. Kardinaal De Jong ontving Leuvens ere-doctoraat De universiteit van Leuven heeft gisteren aan negen kardinalen, bis schoppen en professoren, o.w. ook Johannes kardinaal De Jong het ere doctoraat verleend. De rector-mag- nuficus roemde de Nederlandse kar dinaal als een der leiders in de strijd tegen de Duitse onderdrukking kardinaal De Jong verwees deze hulde naar de gezamenlijke bisschoppen van ons land. ..Allen waren eensge zind in die strijd", zo zeide hij. Aandrang op kwaliteitsverbetering en uitbreiding der exportrassen In een beschouwing over het poot- aardappclprobleem in verband met de export komt het mededelingenblad van de Stichting voor de Landbouw tot de conclusie, dat het uitgesloten moet worden geacht 'n potersexport van 400 tot 500.000 ton per jaar ln de toekomst te bandhaven. Naar de mening van experts dient het poterareaal ingekrompen te wor den om binnen afzienbare tijd niet voor al te grote teleurstellingen te staan Deze conclusie geldt niet voor alle productiegebieden in even sterke mate. Er zal enig verschil zijn in de te kweken hoeveelheden poters op veengronden, zandgronden en klei gronden. Afnemend aardappriverbruik? Enige argumenten, die tot boven staande conclusie leiden, zijn de toe komstige vergroting van graan- en vetproductie, waardoor, naar verwacht wordt, het aardappelverbruik zal af nemen, de concurrentie van andere pootaardappel-producerende landen, die groter is dan vroeger en de kwali teitsverbetering van deze buitenland se poterproductie. Daarnaast ver wacht men, dat de valutapositie van diverse importerende landen een stimulans voor eigen productie zal zijn. Aangedrongen wordt dan ook op verbetering van dc Nederlandse kwa liteiten o,a. door stamsclertie, juiste rassenkeuze en het zoeken van nieu we exportrassen ter vervanging of aanvulling van het bestaande assorti ment. Daarnaast zal nog meer d3n vroeger rekening mee te*: worden ge houden met handelspolitieke verplich tingen en de uitbuiting daarvan ten behoeve van de pootaardappelpro- ductie. Detective als chauffeur bij Van Gend en Loos De bèze'tingsautoriteiten in de Ame- riakaanse zóne van Duitsland, die reeds enige tijd een internationale smokkeiaffaire van groot formaat op het spoor waren gekomen, welke haai vertakkingen o a. in België en Neder land had, en waarbij gebruik werd gemaakt van wagens van Van Gend en Loos zijn er in geslaagd de smok kelbende op te rollen. Hiertoe werd de hulp van de Nederlandse Rijksre cherche ingeroepen, die in nauw over leg met Van Gend en Loos, een plan uitwerkte om klaarheid te brengen Bij de uitvoering hiervan was het o.a. nodig, vorige week de chauffeurs van een auto van Van Gend en Loos te vervangen door „speciale mensen" (detectives). De opvoering van het spelletje slaagde in die mate, dat de Ameri kanen het complot hebben kunnen oprollen. Het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof, zitting houdende te Utrecht, ver oordeelde gister overeenkomstig de eis de 33-jarige Utrechtenaar J. van Joolen tot de doodstraf. HONGER De hele dag ben ik op de weg geweest De paar dunne boterhammetjes zijn reeds lang verdwenen. Ik begin in het stadium te verkeren, dat een inwendig gerommel waarschuwt, dat een weinig voedsel zeer welkom zal zijn. Inspectietocht langs de bakkerswinkels. Alles op bon en inlevering. Zo niet, dan surrogaat. En als ik aan iets een hekel heb. is 't aan onechtheid. Eindelijk kom ik voor een etalage, waar zand- rin ?etjes van minimale af metingen staan. Prijsaandui ding is vergeten. Met de scoed der wanhoop ga ik de winkel binnen en infor:ne..r of die dingetjes werkelijk zonder inlevering zijn, waarop de juffrouw met haar beminnelijkste glim lach verzekert, dat dit in derdaad zo is. Ik gelast haar, onnaden kend, er drie in een zakje te doen. Dan bedenk ik me plotseling. Ik ben liftend naar A. gekomen en moet geld overhouden om de bus te betalen. Ik hoor vaag de prijs: Negentig cent. Excuses stamelend ben ik de winkel uitgestrompeld. Ik kon me de weelde niet veroorloven! Dr. Bee! keert zich tegen buiten-parlementaire oppositie „Regering zal hard ingrijpen als hef moei" Dr. Beel heeft gistermorgen bij de beantwoording van de algemene poli tieke beschouwingen in de Eerste Ka- W scherp gereageerd op de „buiten- pafiemèntaire oppositie". „Deze wekt weerzin en bezorgd heid. vooral bij hen, die zich herinne ren hoe de laatste dagen gezondigd is tegen de stelregel, dat de Kroon niet in discussie behoort te worden gebracht. De regering zal niet schro men hard en onverbiddelijk in te grij pen, wanneer de oppositie de grens van de toelaatbaarheid blijft over- g-hrijlen. Dit zullen ook de commu niën te verwachten hebben wanneer zij misbruik zouden maken van de vrijheid welke de burgers van Neder land bij de grondwet is verzekerd" MEVROUW ROOCEVELT OOK NAAR BRUSSEL. Mevrouw Elpanor Roos^velt zal op 17 Aoril in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel onder auspiciën •an de Belgische vereniging voor de V. N een voordracht houden. in scheervlucht Het Amerikaanse stoomschip „Ga teway Victory" is hedenmorgen bij het eiland Borkum op een mijn gelo pen. Reeds was sleeoboothulp onder weg. toen de noodsignalen stopten: het schip vaart nu op eigen kracht naar Rotterdam. Bij Hoedekens- kerke liep het Noorse stoomschip .Carrier" aan de grond. Behalve de vier NIWTN-artisten zijn bil de vliegramp op Java nog om het leven gekomen: A. v. d. Veen. 1ste lt.-vlie- ger. H. M. Duffels, serg.-vlieger. B F. Breedveldt. serg.-maj. radiotelegr.. B H. Gerdes. serg-mri. monteur. Voorts sergeant KNIL L. Paav. lt.-kol. vlieger C. Terlufn (regionaal lucht vaartcommandant Java) en majoor J. V. Alberding, chef techn. dienst mili taire luchtvaart. Van de acht overige slachtoffers werden de namen niet bekend gemaakt. Sara «at en Lom- bardo .de twee socialistische nartiilri- ders die zich h°bb°n afgescheiden van de Italiaanse socialistische partii van Nennï. heben een nieuwe oartij. de „Social>sfisriin Unie", ongericht. De oudste grenadier van Nederland Fr-ns Duvnhouwer uit 't Brabantse nlaatsje Werkendam, werd gisteren 100 jaar. C. Boersma. een man die dertien auto's stal, werd te Haarlem tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. weerbericht ZACHTER NA REGEN Zwaar bewolkt met aanvankelijk re gen. Daarna enige stijging van tempe ratuur. Tot krachtige toenemende wind tussen Zuid en West. Politiek accoord Den Haag Djokja binnen enige maanden Volgens de Commissie van Goede Diensten zal het niet onmogelijk zijn dat binnen twee drie maanden een politiek accoord gesloten wordt tussen de Republiek Indonesia en de Neder landse regering. Zo lang deze politie ke overeenkomst nog geen feit is, vindt de Commissie, hoe tevreden zij ook is over de evacuatie der Repu blikeinse troepen uit de „zakken'', het voorbarig om van een „werkelijk suc ces" te spreken. Maar de Commissie sprak haar overtuiging uit, dat Djok ja zich zal houden aan de afspraken, „gelijk zij dit tot nog toe reeds ge daan heeft". Verwacht mag worden, zo werd hier aan toegevoegd, dat 90% van de be volking in het Republikeins gebied de Republikeinse regering bij de volks stemming zal ondersteunen. Scherp commentaar van Batavia Hedenmorgen kwam uit Batavia een scherp officieel commentaar van de Ned.-lndische regering op deze opti mistische berichten van de Commis sie voor Goede Diensten. Er wordt in dit commentaar opge merkt, dat er „bij de Commissie voor Goede piensten ernstige misverstanden heersen over haar taak, competentie en over de feitelijke situatie in Ned- Indië". Het optimisme, dat met dc bijstand van de Commissie langdurige onder handelingen overbodig zijn om tot een politiek aecoord te komen, wordt on gemotiveerd genoemd. Drie weken vrij reizen voor Militairen uit Indië Het ligt in de bedoeling aan hen, die demobiliseren uit Indië, bij hun aankomst in Nederland, gedurende drie weken een gratis speciaal trein en bus abonnement voor rekening van de legerautoriteiten aan te bieden ,om hen in de gelegenheid te stellen hun vroegere werkgevers en oude zaken relaties te bezoeken. De abonnemen ten gelden alleen bij de trein- en autobusdiensten van de N.S.. du3 niet bij gemeentelijke of particuliere bus- of tramverbindingen. Verdwaalden Turkse Spiifires in sneeuwstorm Volgens Turkse luchtvaartdeskundi gen te Ankara waren de twee bij So- zopol boven Bulgaars gebied neerge schoten Spitfires door een sneeuw storm verdwaald. De machines waren bij slecht zicht uit de richting van Adrianopel gekomen. Van Bulgaarse zijde is officieel mee- degedeeld. dat Bulgarije de nodige stappen zal doen zodra het onderzoek naar het neerschieten der Turkse ma chines is voltooid. Nazi-benden stelen rendieren in Noord-Noorwegen Tijdens een parlementsdebat heeft de afgevaardigde Sverdrup, een rijke groot-grondbezitter uit het Noorden van Noorwegen, verklaard dat een bende Nazi's „en andere immorele elementen", gewapend met Duitse vuurwapens, in Finnmarkcn (Noord- Noorwegen) opereren. Volgens be trouwbare berichten pleegt de bende georganiseerde overvallen op ren dierkudden van Lappen. De dieren worden 'gevild en men laat de ka davers achter. Soms zouden de die ven boten in het Varanger-fjord als basis gebruiken. Tot diep in het land voelen de Lappen zich bedreigd. Sver drup drong er op aan, dat politic militaire eenheden een eind aan de strooptochten zouden maken. Belgische regering vordert bedrijven Tijdens de gistermiddag kabinetsraad is besloten over te gaan tot de bnrgelijke mobilisatie van alle publieke en particuliere gas- en elec- triciteitsbedrijven in België. Dit houdt in, dat niet alleen het gehele gas- en elecriciteitsbedrijf door de regering sevorderd wordt do"h tevt m,, dat alle arbeiders worden gemobiliseerd. Een desbetreffend bericht zal vandaag ln de staatscourant verschijnen. Deense Dakota in Zwitserland neergestort Vijftien doden Een vertegenwoordiger van de Deen se luchtvaartmaatschappij in Frank fort heeft meegedeeld, dat een Deen se Dakota, die van Kopenhagen naar Zürich vloog, op 65 k.m. van laatst genoemde stad verongelukt is, naar wordt aangenomen ten gevolge van slecht weer. De 4 leden van de beman ning en acht der zeventien passagiers zijn om hef leven gekomen. De machine was Donderdagmorgen van het vliegveld Kastrup bij Kopen hagen opgestegen en stortte bij Geesen neer. Russen hielden «veer Britse trein aan In de nacht van Woensdag _.y Don derdag hebben de Sowjet-autoritoiten in Duitsland twee Britse treinen te Mariënborn aangehouden. Vier wa gons met Duitse passagiers werden losgehaakt. Zij bleven op Russisch ge bied onder Britse bewaking. Evenals in de nacht daarvoor, toen zij de trein Hannover—Berlijn tegenhielden, eis ten de Russen dat de reizigers niet slechts hun zöne-passen zouden tonen, doch dat zij op het perron zouden ko men voor een onderzoek van papie ren en bagage. Beide treinen moch ten gisterochtend, met achterlating van de losgemaakte wagons, door rijden. Dr. REBLING OVER In een klaar en duidelijk betoog behandelde Dr. Rebling de verschil lende moderne stromingen op kunst gebied en hü liet zien welke oor zaken tot hun ontstaan hebben geleid. Na een korte karakteristiek van de kunst vóór de Franse revolutie schetste hij de daarop volgende ont wikkelingsgang. Zo kwam hij via de lijn MozartBeethovenChopin tot Brahms; in grote lijnen hebben wy hier te doen met een verburgelijking van de kunst, die zijn kracht zocht in een steeds sterker wordende gevoels expressie. Aanvankelijk werdt gewerkt met bescheiden middelen (Mozart), la ter steeds gecompliceerder. De gevolgen waren een steeds sterker individua lisme in de kunst en-daardoor een breder wordende kloof tussen kunste naar en publiek: het contact met de gemeenschap ging verloren. bij een eerste uitvoering werden herhaaldelijk composities uitgefloten, ook bij Beethoven en Chopin. Dan gaat de kunst zich steeds meer verfijnen en in de periode na Brahms komt het impressionisme op met als belangrijke vertegenwoordiger Debus- sy. Rond 1900 werd een besef wakker dat men los moest komen van de ver burgelijking, dat men zich vrij moest maken van de oude moraliserende ten- denzen. De eenheid in de kunst ging nu volkomen verloren en het begin van de 20ste eeuw gaf een beeld van Dr. E. Rebling is musicoloog te Amsterdam en medewer ker van het weekblad „Vrij Nederland". Hij sprak gis teravond te Bergen over mo derne muziek in verband met beeldende en literaire kunst. Deze bijzondere avond op kunstgebied kwam tot stand door een zeer gelukkige sa menwerking van het Kun stenaars Centrum Bergen en de Volkshogeschool volkomen versplintering. Allerlei -ismen breker door met een miskenning van alle tot nu toe gevolgde wetten. De enige wet wordt de wetteloosheid. Typisch vertegen woordiger is Schönberg, die een vrije maat en een vrij rhythme brengt Toch mogen wij hier niet van een revolutie in de kunst spreken, omdat de hele beweging in de voorafgaan de jaren is voorbereid. We zien het expressionisme (Schönberg) naar vo ren treden. Tegelijkertijd 't machinis- me (Prokowjef), het neo-primitivis- me (Bartok) en het constructivisme (weer met Schönberg als vertegen woordiger, die deze ontwikkeling heeft doorgemaakt). Na 1925 keert het ver- (vervolg zie pag 2, kol. 9)

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1