Honderden stemmen klinken in de aether Pels' wijnen DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN Abonneert U op dit blad! 34 Dagen op een reddingsvlot Wondere wereld 2 Radio-amateurisme een prachtige hobby Gelukkig heeft de Nederlandse regering getoond, dat ze het werk der amateurs'op prijs weet te stellen door yoor de verloren gegane appa raten een behoorlijke vergoeding te geven. Onderdelen zijn echter nog moeilijk te krijgen en peperduur. De internationale organisatie van amateurs heeft er iets op gevonden. Vooral amateurs in Amerika en Ca nada hebben zich nu tot pleegvaders van de Hollandse amateurs gemaakt en helpen hen zo veel mogelijk. Een prachtig staaltje van interna tionale sohdariteit. De heer Ruiter en met hem tal van van amateurs hebben nu hun spul- len weer in orde en ze doorkruisen de aether met hun gesprekken. Want de amateurs bepalen zich niet meer tot het uitzenden en opne men van morseseinen. Bijna elke amateur is nu in het bezit van een microfoon naast de seinsleutel en zendt het gesproken woord de wereld ln. Een beetje techniek. De zenders werken in Nederland ©ver het algemeen met geringe ener gie. De heer Ruiter verklaarde ons. dat hij met 50 Watt bijna in 'de ge hele wereld gehoord kon worden. Dik- wijls echter wordt nog veel minder er^rgie gebruikt. Het spreekt wel vanzelf, dat de om standigheden voor ontvangst bij zo weinig energie gunstig moeten zijn Maar dat het ontvangstbereik fabel achtig groot is, konden we constate ren uit de talloze kaarten aan ed wand. waarop kennis was gegeven, dat de uitzendingen van de heer Rui ter in bijkans alle delen van de we reld gehoord zijn. Het is immers een goede gewoonte dat de amateurs, als ze een nieuw sta tion horen daarvan de eerste maal aan d? uitzender kennis geveiy Dikwijls or.r'taat daaruit blijvend contact Zo vormen de radioamateurs over de hele wereld ten laatste een grote fa milie. De uitzendingen vinden plaats op vr chillende golflengten. Op de 10, d^ 10 en de 80 meter band. terwijl ge ëxperimenteerd wordt op andere golf lengten. De laatste wordt het meest gebruikt om Nederland en de omliggende lan den te bestrijken. Wil men echter ge hoord worden in Amerika, dan neemt men bij voorkeur de 20 meter band. terwijl de 10 meter band de mogelijk heid opent om de overige wereldde len te laten horen, dat men er is. De uitzendingen naar het buiten land worden meestal in het Engels verricht. Talenkennis nodig. Het is dus wel van het grootste be lang, dat men enige kennis van het Engels heeft. Noodzakelijk is het ech ter niet, want al doende leert men en de heer Ruiter vertelde ons van ge vallen. waarin amateurs zich door veelvuldig oefenen ten slotte de taal hadden meester gemaakt en zich nu behoorlijk redden. Geld op de bon Heden kunnen de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707. wipr naam begint met de letters Roe tm. Scha. aan bet plaatselijke Post kantoor. tegen Inlevering van de bonnen 78 BV en 81 BV van TA 707 en 78 BV van TB 707. terugbetaling ontvangen van de met 1 Juli 1047 verhoogde kolen- prijs. De kantoren zUn voor „het geld op de bon" ge opend van 9 tot 15 uur. Dinsdag 17 Febr. is het de beurt voor hen. wier nam n heg«nnen et de letters Sehe tjn. SI. Het radioamateurisme wordt dan ook door alle standen van het Neder landse volk beoefend. Arbeiders zo goed als intellectuelen, armen en rij ken. Er heerst onder de amateurs een prachtige gemoedelijke stemming. We hebben het zelf kunnen horen. Een stemming die zich ook hierin demonstreert, dat de radio-amateurs van verschillende overtuiging, die in de oorlog met elkander optrokken en vroeger over 4 verenigingen verdeeld waren, nu allen in één organisatie ver enigd zijn. Code-Systeem Elk land heeft zijn letter, waarmee de amateur begint op te roepen. Daar na komt een letter, die aanduidt, dat het een amateur-uitzending is en ten slotte de letters, die de amateur voert. Zo heeft Nederland de letters P.A. Het cijfer van het amateurisme is nuL De letters van de heer Ruiter zijn P R. en wanneer de heer Ruiter nu begint te zenden, kondigt hij zijn uitzendin gen als volgt aan: „Hier Pe Aa nul Pe Renz. Iedere amateur heeft een lijst waar op die letters vermeld staan, en daar op kan hij nazoeken, wie het is ge weest. Over een uitzending en wat daarmee in verband staat een volgende keer. Iedere gastvrouw tracht haar gasten zo te ontvangen en te plaatsen dat er onmiddellijk een gezellige sfeer ont staat Komen dan ter tafel, dan is het succes van haar avond verzekerd. Alkmaar Tel. 2585 PRIJZEN-CONTROLE Onlangs berichtten wij, dat het bu reau van de Prijzencontröle te Hoorn is opgeheven. Het gebied, dat tot dusver bij dit bureau behoorde is thans ingedeeld bij de Prijzencontröle, Afdeling Alk maar, Wilhelminalaan 4, TeL 4136. Eventuele klachten kunnen dus al daar worden ingediend. Uiteraard en dit verdient zelfs aanbeveling kan men ook terecht bij de Prrjzencommissie in zijn ge meente. Juist omdat de Prijzencom missies zo uitstekend werken, bleek het mogelijk het Bureau van de Prij zencontröle op te heffen teneinde de aldus vrijgekomen ambtenaren onder te brengen in speciaal gevormde bri gades. n.L textiel-, bouwbedrijven- en algemene brigade. COLORADOKEYER-BESTRIJDIXG De uitzonderlijk warme zomer van 1947 is zeer gunstig geweest voor de ontwikkeling van de coloradokever. Als gevolg hiervan ls de mate van besmetting, ondanks de intensieve be strijding, in verschillende gebieden toegenomen. Op initiatief van Engeland en Ne derland hebben in October te Brussel en in Januari j.I. te Den Haag be sprekingen tussen vertegenwoordigers van Engeland, België, Frankrijk, Lu xemburg en Nederland plaats gehad, teneinde de bestrijding van de kever in geheel West-Europa te coördineren en te versterken. Nederland mag hier natuurlek niet bij ten achterbleven, omdat vooral onze belangen bij de export van land en tuinbouwproducten hier op het spel staan. In verband met exportbelangen en de mate van besmetting zullen in het gehele land alle met aardappelen be- teelde percelen tenminste tweemaal bespoten moeten worden. Deze bespui ting (of bestuiving) moet in twee pe rioden van 1012 dagen plaats heb ben. welke door de burgemeesters of ficieel nader bekend zullen worden gemaakt. In hoeverre nog een derde of eventueel vierde verplichte bespui ting zal moeten worden afgekondigd, is thans nog niet bekend. „DE NEDERLANDSE VROUW 1898—1948" LANGEDIJK Ter gelegenheid van het Gouden Regerings-jubileum van H.M. de Koningin, wordt te 's-Gravenhage een landelijke tentoon stelling „De Nederlandse Vrouw" 18981948" georganiseerd als hulde blijk der Nederlandse Vrouw aan H.M. de Koningin. Deze tentoonsteling zal een uitbeelding geven van de grote vooruitgang die de vrouw in de afgelopen 50 jaar mocht beleven, een vooruitgang welke een direct uit- 'vloeisel is van de zegenrijke regering van H.M. de Koningin. De echtgenoten van de Burgemees ters van Nederland is gevraagd voor dit doel een plaatselijk comité in het leven te roepen. Het voornemen be staat. dat dit comité samengesteld op initiatief van Mevr. Schelhaas door middel van couponboekjes met coupons, waarvan de waarde varieert van lOcent tot 10 gulden, een actie voert van hand tot hand. In de cou ponboekjes kan iedere vrouw haar handtekening zetten, terwijl al deze handtekeningen met het te verwach ten batig saldo waaraan H.M. de Koningin een bestemming zal geven- en een boekwerk, waarin alle ge meenten hun eigen bladzijde verzor gen, aan .HM. zullen worden aange boden. Dit alles zal het levend bewijs wor den van de hulde en eerbied van alle Nederlandse Vrouwen aan Hare Ma jesteit, onze geliefde Vorstin. Het comité doet bij deze een beroep op alle vrouwen in de gemeente Lange- dijk, jleze actie tot een succes te ma ken. Het comité is als volgt gevormd: Broek op Langendjjk: Mevr. Schel- haas-Speé; Manjoero-Groen: Aartsen- van Dijk; Bierman-Spits; Blom-Stins; Glas-Wagenaar; Pasterkamp-Slot; van Zuijlen-Meester; Leegwater-Jong; Vlug-Snel; de Boer-v.d. Molen en Hopman-Kouwen. Zuid-Scharwoude: Mevr. Kramer- Snijders; Post-Wentzel; Akkerboom- Welbedacht; Kuiper-Keesman; Luij ting-Vos van Zon; Kramer-Zijp; De Nijs-Sneekes; Kostelijk-Wagenaar; Magielsen-Bruin en Bruin-Zijp. Noord-Scharwoude: Mevr. Wage naar-Blom; Verburg-Kraan; Visser- Butter; Moraal-v.d. Berg; Kos-Met- selaar: Droog-Zon; Nijman-Veul; Zijp -Bruin; Henselmans-Koot en Kramer- Glas. Oudkarspel: Mevr. Eecen-Schipper; Ootjers-Bigler; de Beurs-Jansen; van Dijk-Maars; Stammes-Kernspecht; Spaansen-v.d. Vliet; Goudsblom-Groot Eootjes-Moeijes; Zeeman-Stam; Mee- reboer-Timmerman; Swager- de Geus; en IJf-van Exter. JAARVERSLAG P.v.d.A. LANGEDIJK De afdeling Lange- dijk van de Partij van de Arbeid hield Donderdagavond in café Kra mer te Zuid-Scharwoude haar alge mene jaarvergadering. Na opening der vergadering door de voorzitter, de heer M. Kuiper volg de voorlezing der notulen door de secretaris de heer R. Stins. Medegedeeld werd oun., dat het vrijwel vast staat, dat prof. Scher- merhorn en minister Mansholt aan de Langedijk een spreekbeurt zullen vervullen. De aftredende bestuursleden de he ren A. Keeman en M. Kuiper, wer den herkozen. In de plaats van mevr. Kramer-Bakker, die zich niet be schikbaar stelde, werd- mevr. L. de Beurs-Jansen gekozen. Bij de candidaatstelling voor de Tweede Kamer zullen enige candida- ten. voortkomende uit de tuinbouw worden aanbevolen. De verkiezings-actie werd bespro ken. Het aantal exemplaren „Met volle zeilen" zal worden vergroot. Voor het verkiezingsfonds „Niet pra ten maar doen" zijn al ongeveer hon derd busjes uitgezet en enige flinke geldelijke bijdragen ontvangen. Voor de gewestelijke vergadering zal een voorstel worden ingediend, waarin wordt aangedrongen te on derzoeken op welke wijze aan de tuinbouw een grotere bestaanszeker heid kan worden verschaft. Op het tuinbouwcongres van de Partij van de Arbeid, dat Zaterdag 21 Februari a.s. te Utrecht wordt ge houden, dat door een achttal afge vaardigden van Langedijk zal worden 27. Jimmy had het plan gehad als een pijl uit een boog weg te schieten maar die gedachte werd blijkbaar ook door de andere rijders gekoes terd, want als een horde Sioux wier pen de rijders zich in het strijdge woel en voordat hij het zelf wist hing Jimmy aan de staart van het peleton. Met reusachtige slagen trokken de Friezen en de Hollanders (er waren er een paar van deze laatsten over gekomen) er tussen uit en Jimmy's rijden 9tak daar lelijk tegen af. Hij krabbelde maar zo'n beetje mee. Hij deed wel erg z'n best, maar het wilde niet vlotten. Eigenlijk was het meer stumperen dan schaatsenrijdeh. bezocht, zal dit onderwerp ook ter sprake worden gebracht. De voorbereidingen voor het Mei feest vlotten goed. Het programma ls bijna gereed. SPREEKUREN SOCIALE RAAD LANGEDIJK Teneinde alle in stellingen en particulieren in de tot het ressort van de Sociale Raad be horende gemeenten ook mondeling te kunnen dienen van raad, advies- voor lichting en bemiddeling, is besloten een aantal regionale spreekurèn in te stellen, waar de Secretaris voor een ieder te spreken zal zijn. Vertrouwd mag worden, dat de spreekuren allerwége bekendheid zul len verkrijgen en tegemoet zullen ko men aan de bestaande behoefte aan voorlichting op het gebied der Sociale Hulpverlening. Het spreekuur voor Broek op La la gendijk, Zuid-Scharwoude. Noord- Scharwoude en Oudkarspel wordt ge houden in het Gemeentehuis te Noord Scharwoude op iedere tweede Woens dag van de maand van 1415 uur. VANDALISME LANGEDIJK Van velerlei kanten bereikten hét gemeentebestuur ver zoeken van groepen van inwoners dezer gemeente, met betrekking tot de straatverlichting. Zowel van ge meentewege, als van de zijde van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf N - -HolL te Bloemendaal, is de grootste moeite gedaan om de verlichting in zo goed mogelijke staat te krijgen Ergerlijk is het daarom dat de jeugd in haar baladigheid zó ver gaat, dat zelfs de verlichtings-installaties, wel ke speciaal voor deze gemeente van ao-grote betekenis zijn. vernield wor- ö&rr Er wordt dan ook een dringend beroep gedaan op de medewerking van het publiek bij de bestrijding van dit euvel, terwijl ieder, die daartoe in de gelegenheid is, opgeroepen wordt, de jeugd te wijzen op haar verantwoordelijkheid in deze. KLEUTERSCHOOL IN OPRICHTING HENSBROEK De voorbereidin gen om tot het stichten van een kleu terschool te HensbroekObdam te komen, nemen geleidelijk vastere vorm aan. Thans is een kleuterschool vereniging opgericht met aanvanke lijk 20 leden, terwijl een definitief bestuur is gevormd, waar eerst slechts een commissie van voorberei ding was. Ook zullen dezer dagen inteken lijsten bij de inwoners van beide dor pen circuleren om de financiëlen te funderen; hierbij kunnen bijdragen toegezegd worden voor het stich tingsfonds, 't lidmaatschap en als do natie. Het leerlingen-aantal beloopt volgens zeer vorlopige plannen 22 uit Hensbroek en 17 uit Obdam. Het ligt het voornemen het on derwijs te geven in het gebouw der voormalige O.L.School te Hensbroek. VOLHARDING BELOOND HEERHUGOWAARD De uit Den Helder geëvacueerde H. N. Meijster slaagde er na 5y2 jaar volgehouden studie er in het diploma scheepsbouw kundige te behalen. Deze prestatie dwingt des te meer bewondering af, als men bedenkt dat M. tevens de zorg op zich had voor een gezin van 5 kinderen. .M is thans benoemd tot bedrijfslei der bij de scheepswerf „Voorwaarts" te Hoogezand. Het kustvaartuig Haparanda, waar van enkele dagen geleden de proef vaart door de radio werd doorgege ven was van deze werf afkomstig. Het gezin hoopt spoedig naar Gro ningen te vertrekken. Fokver. De Duinstreek BERGEN De fokvereniging hield gisteren een algemene vergadering in café Nieuwendijk in de Dopsstraat. De heer N. Kaag, voorzitter der ver. releveerde in zijn openingswoord het gebeurde in 1947. Ondanks de zeer droge zomer was de hooioogst bevredigend; de melk prijs ligt veel te laag omdat de be drijfskosten steeds hoger worden. Ook is 64 cent als contractloon te laag, waardoor het zeer moeilijk is om goed personeel te krijgen. Spreker gaf de leden in overweging de onproductieve beesten op te rui men. Zeer toe te juichen is het onder zoek naar t.b.c. bij de dieren. De voor zitter legde er de nadruk op. dat de Nederlanders omhoog moeten, want wij staan nog steeds achter bij Dene marken! Het resultaat van de verleden jaar gehouden stierenkeuring mag zeer be vredigend genoemd worden. In 1940 waren er 37 leden; aan het einde van 1947 bedroeg dit aantal 131. Het saldo van 1946 bedroeg f 2877.86 Het saldo van 1947 f 3284.04. De heer A. Jonker werd met alge mene stemmen herkozen in het be stuur. In de financiële commissie werd in de vacature P. Kraakman ge kozen de heer J. Veenhuyzen. Afgevaardigden naar provinciale vergadering Als afgevaardigden naar de Alge mene Vergadering van de Prov. Bond van Rundveefokverenigingen in Noord Holland, welke wordt gehouden in 't Parkhotel te Hoorn op Woensdag 18 Februari, werd gekozen de heer C. Blankendaal; voor het bestuur werd afgevaardigd de heer J. Helder. Zij kregen vrij mandaat mee. De heer Broerse, de controleur-stam boekhouder, gaf vervolgens een leer zame uiteenzetting over het opvoe ren van de melkgift en het vetgehalte en verdedigde hierin de 3 weekse contröle, waarvoor zich na afloop der vergadering verscheidene leden opga ven. gezinsqebeuren BERGEN Geboren Jacob C zv B W de Vet en B Burger; Lucia M dv C Zonneveld en C A Schipper. Jacob zv J Blieken- daal en B Klein. Maria M dv C J Ranzijn en J Willems. Ondertrouwd: J. N. F. Vrasdonk en M. M. Vischer. W Bakker en J Prin. G A Brouwer en J H v Bennekom. A Woerlee te Soerabaja en D M van Woerden. Getrouwd: G Zijp en G M de Ko ning. J L Visser en G Prak. P de Rover en G Bos. Overleden: Jacobus Velseboer 41 jr echtg. van C. M. H Wijbenga. Petrus Hof 84 jaar wednr van C A Filmer. Jan Jacob Munter 66 jaar echtg. van E de Vet. jftK ogramma MAANDAG NA 16 UUR Hilversum I 16.00 Bijbellezing; 16.45 Radio-koperkwartet; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Omroepkoor; 1800 De vijf Zakapara's; 18.15 Sport; 18.30 Ner. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Onder d^ leeslamp; 19.30 Het actueel geluid; 20.00 Nieuws; 20.15 Sans Souc- ci; 20.40 Mannenkoor; 21.30 Kwintet van Mozart; 22.00 Kerkelijk orgelspel; 22.30 Nieuws. Hilversum II 16.05 Werken van Bach en Rameau; 18.30 Opera-pro gramma; 17.15 The Skymasters; 17.45 Voor de padvinders; 18.00 Nieuws 18.30 The Avrolians; 19.05 Gram-muziek; 19.15 Kamermuziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Radioscoop; 20.50 Metropole-or- kest; 21.10 Telotest; 21.30 ,J>e Uitvin der en de Koning", hoorspel; 22.30 Chili spreekt tot u. DINSDAG 17 FEBRUARI 1948 VOOR 16 UUR Hilversum I 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtbaken; 9.30 Kwintet van Mozart; 10.00 voor de kleuters; 10.15 Operetteklanken; 10.40 Voordr.: 10.55 Gedeelten uit oratoria; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Kamermuziek: 12.03 Vioolrecital; 12.33 en 13.25 Me- tropole-orkest; 13.00 Nieuws; 14.00 Uit Nederlands Glorietijdperk; 14.30 Voor de vrouw; 15.00 Garm. muziek: Hilversum II 115 m 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. platen; 7.50 Dagopening; 8.41 Klassieke gram. muziek; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Ar beidsvitaminen; 10.35 Gram. "muziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Orgel concert; 11.45 Proza van Justus Ha- velaar; 12.00 Orkest Gustav Egerstam 12.33 Ons Platteland; 12.34 Pierre Palla 13.00 Nieuws; 13.15 Virtuose-sextet; 13.45 Liederen: 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Radiomatineé. DINSDAG NA 16 UUR Hilversum I 16.00 De Zonnebloem 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Alma Musica; 17.45 Het rijk >- ver zee; 18.00 Vioolspel; 18.20 Sprt- praatje; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 After Dinnermu- ziek; 19.30 Radiogenes; 20.00 Nieuws; 20.15 Handel-programma; 20.30 L 'ens meditatie; 21.30 12e Pianoconcert van Mozart; 22.15 Avondgebed; 22.30 uur Nieuws; 22.45 Radio-Philharmonisch Orkest (Gilsen, Lekeu, De Vocht, Jongen). Hilversum U 16.30 Gram. platen: 16.40 De schoolbel; 17.00 Dat kun jij ook; 17.30 The Skymasters; 18.00 uur Nieuws; 18.15 Tom Erich, piano; 18.30 Filmprogramma; 19.05 Tom Poes: 19 15 Pianorecital; 19.45 Radiokrant vo^r de werkende vrouw; 20.00 Nieuws; 20.05 De echo van de dag; 20.15 Dcodle's dwaze Dinsdagavondtrein; 21.30 tact; 22.15 Buitenlands weekoverzicht; 22.30 Vioolrecital; 23.00 Nieuws; 23.15 Belgisch klassiek concert FEUillhTON door ROBER7 TRUMBULL ;<36> Gewoonlijk ontwaakte Gene mat een schok uit zijn mijmeringen, en Werd dan spraakzaam, maar zijn ge sprekken waren nogal verward. Hij I begon doorgaans met ons een grap te vertellen, maar dwaalde spoedig van 'zijn onderwerp af en begon over iets heel anders. Als ik gedurende mijn eigen heldere ogenblikken over Ge- nes toestand nadacht, kwam ik tot de slotsom dat het vreemdste in zijn gedrag het feit was dat hij soms het normaalst was van ons drieën. Zijn ogenblikken van verstrooidheid wa ren sporadisch en kwamen altijd on verwachts. Als ik nu terugdenk aan die tijd, zie ik in. dat mijn eigen reactie op de honger, de dorst, de op sluiting in onze kleine ruimte, en de hitte niet minder onredelijk was. Het ene ogenblik was ik misschien vol be zorgdheid voor de jongens; om dan plotseling in blinde woede uit te barsten. Op dergelijke ogenblikken kon ik maar niet begrijpen waarom ze niet onmiddelijk mijn bevelen uit voerden, en ik begon onredelijk te vloeken, zoals men op een steen vloekt waartegen men z'n tenen heeft gestoten. Tony's reacties werden na een poos je dezelfde als de mijne. Ongeveer drie weken lang was hij ontzettend terneergeslagen, maar daarna kreeg z'n sterke aard weer de overhand. Tony was van nature fel; toen de ont bering uitwerking op hem begon te krijgen, zoals op ons allen, kwam dat bij hem tot uiting in een geprikkeld humeur. Soms. als we toevallig alle drie tegelijk in een vrolijke bui waren, maakte ik hem een compli ment over de woordenschat waarover hij beschikte wanneer z'n toorn was gewekt. Tony lachte dan doorgaans nogal schaapachtig. Hij was in de grond een aardig en verlegen jongen en had een hekel aan geweld in daden zowel als in woorden. „Ik heb nooit van vechter» gehouden als kind", verklaarde Tony eens. "Maar eens zat er niets anders op, en toen heb ik m'n tegenstander oök werkelijk afgeranseld." Ik was blü deze jongens bij me te hebben. Ze waren jong en ze hadden geen ervaring van de zee, die al 22 jaar lang mijn beroep was geweest. Het waren slechts twee gewone Ame rikaanse jongens, en geen van beiden leed aan vooroordelen. De ene kwam van een boerderij; de andere was de zoon van een immigrant. Ze waren in dienst gegaan om te vechten in een oorlog waarvoor ze geen van bei den bepaald waren uitgerust; en op zekeren dag zaten ze in de lucht, op jacht naar duikboten, met een taaie oude onderofficier. En daar zaten ze nu, al drie weken in 'n klein rubber bootje. waarin ze elke dag als het niet regende zaten te braden als wild aan het spit. Het voedsel en het wa ter dat we in die periode binnen kregen zou nauwelijks de dieren die we 'hadden gegeten zolang in leven hebben kunnen houden. En toch vochten ze met mij koppig tegen de dood die elke dag onvermijdelijker en verschrikkelijker werd. Niemand had nog voorgesteld de gemakkelijkste uitweg te kiezen. Zo iemand van ons er al over dacht, liet hij dat niet merken. „Thuis in Missouri, bloeien nou de perziken." zei Gene. „Ik vraag me af hoe Irene het maakt," peinsde Tony. Irene was Tony's meisje, ginder in Youngstown. Ze waren van plan na de oorlog te trouwen, wanneer Tony de Marine vaarwel zou hebben gezegd. Ik overwoog snel de onderwerpen waartussen we konden kiezen: per zikbomen in Missouri. of Tony's meisje in Youngstown. Ik besloot, al les liever dan perziken! We hadden nu al een week lang perziken voor ontbijt, middagmaal en avondeten gehad. „Me dunkt dat 't een intelligent meisje is, Tony," zei ik. „Ja. dat is ze. Ze werkt op het ogenblik voor een dokter, maar ze wil graag oorlogswerk doen, het Rode Kruis of zo." Zo praatten we een poosje over Irene, ze scheen werkelijk aan trekkelijk meisje. Later heef Tony me eens enkele van haar gedichten laten lezen. Gene had de wacht, en nam amper deel aan het gesprek nu ik z'n lieve lingsonderwerp had ontweken. Tony lag languit in de boot. Het uur van de dag naderde, waarop de tropische zou werkelijk kwaadaardig scheen te worden: onze geest verdroogde, en zelfs praten kostte inspanning, die zo mogelijk vermeden moest worden. (Wordt vervolgd) CITRUSFRUIT VOOR INSTELLINGEN Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat instellingen e.d., wel ke niet over de bonkaarten van de daarin opgenomen personen beschik ken, een aanvrage om citrusfruit kun nen indienen bij de rayonleider van het Bedrijfschap voor groenten en fruit in het ressort, waarin de betrok ken instelling gelegen is. Deze aan vragen moeten worden ingediend ge durende het tijdvak, waarin het pu bliek een bon voor citrusvruchten moet inleveren bij een detaillist.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3