Uonaank Onder de Sctiii N.HOLLANDSE PERS 1945 Halve Curagaose delegatie neemt niet aan besprekingen deel Argentijnen en Chilenen landden op Brits territorium Commissie voor Palestina vraagt om internationale gewapende macht 4e Jaargang No 1164 Dinsdag 17 Februari 1948 I Uitgave voor de gelijknamige Stichting Wnd. hoofdred. A. Eriks. tVesterweg 338 Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oodegracht. Tel. 3967 Onredelijke eisen Het is een gewoonte van veel men sen de oorzaak van alle dingen, die ze als verkeerd beschouwen, bij an deren te zoeken. Eigenlijk is zo iets regel en het zijn de uitzonderingen, die er anders tegenover staan. Ver wonderlijk was het dus allerminst, dat in de vergadering van de afd. Tuinbouw van de Hollandse Maat schappij van Landbouw, die Zaterdag in Alkmaar werd gehouden, iedereen het hard te verduren kreeg, behalve de tuinderij zelf. Zo iets is onver standig en we geloven niet, dat daar mee de juiste weg wordt bewandeld om tot verbetering te komen. Zeer zeker werden onderwerpen aangesneden, die voor de tuinder op onbillijke wijze zijn geregeld. We denken daarbij aan de vermogensaan- wasbelasting. Zoals men weet, is de eerste f 5000 vermogensaanwas vrij van belasting De daarop volgende f 10.000 kan dat ook zijn, wanneer de belastingplichtige in staat is aan te tonen, dat zijn bedrijf voor de oor log jaarlijks een winst opleverde. Bij de tuinders nu was voor de oor log van winst geen sprake, bij grote boeren vooral wanneer ze, gelijk in de Wieringermeer, op lage pachten zaten wel. Het resultaat is dus, dat we hier een maatregel hebben, die door de regeling is uitgevaardigd en waarvan de kleinen niet, de groten wel profiteren. Wanneer daartegen protest wordt aangetekend, dan is dit volkomen ge rechtvaardigd. En in het bijzonder bij de huidige regering mag in dit op zicht begrip worden Eerwacht. Maar er zijn ook dingen, waar men zelf schuld heeft. Indien men weigert dit in te zien en te erkennen, indien men in plaats daarvan bij de overheid gaat protesteren, dan handelt men dwaas. Want in Den Haag krijgt men werkelijk niet te doen met een stelle tje „domme jongens", die van geen toeten of blazen afweten. De leidend^ figuren uit de tuinde rij zijn daarvan zeer wel op de hoogte en wanneer ze het niet zijn, dan deu gen ze o.L niet voor hun taak. Over gele kool, dat zijn oorzaak vindt in de vrijheid der tuinders om zelf hun gewassen te mogen kiezen, zwijgen ze maar liefst. De tuinders dachten, dat ze piet gele kool een betere geldelijke opbrengst zouden maker en deze spe culatiezucht dreef hen er toe in hoofd zaak dit artikel te bouwen. Het ge volg is dat de gele kool nu onver koopbaar is. De witte echter is duur en er zijn al tekenen, d'e er op wij zen, dat het volgend jaai iedereen met witte kool zal komen aandragen. Zo dat die dan weer niets waard zal zijn. We hebben hier te maken met een fout van de tuinders zelf. In plaats van deze te verdoezelen, deden de organisaties beter er de aandacht op te vestigen en maatregelen te bera men. waardoor in het vervolg soort gelijke dingen worden vermeden Ze doen dit niet, praten de tuin ders naar de mond wat stellig ge makkelijker is en geven de schuld aan de regering, die niet herstelt, wat ze zelf hebben bedorven. Iedereen, tuinder of boer of mid denstander of groothandelaar, be hoort te beseffen, dat de vrijheid, wel- kj hij bezit, op verstandige wijze be hoort te worden aangewend. Geschiedt dit niet. dan handelt de mens dom en het resultaat bestaat altiid uit teleurstellingen en ellende. We hoorden Zaterdag louter ver wijten tot de regering richten ge rechtvaardigde en ongerechtvaardigde We vrezen, dat het gevolg wel eens zou kunnen zijn. dat de ministers ze voor het gemak maar allemaal naast zich neerleggen. Aangezien we onze tuinders, die we beschouwen als een groep van hardwerkende, weinig ver dienende mensen, het allerbeste gun nen. meenden we deze regels te moe ten neerschrijven. Wanneer een organisatie zich maakt tot een spreekbuis, waardoor onrede lijke wensen worden geuit, dan zal ze weinig bereiken. Daarom is het de plicht der bestuursleden de leden de ware toestand voor ogen te houden, onverschillig of dit prettig of onpret tig is. Ons oordeel is. dat dit op de ver gadering van Zaterdag wel iets te wonc'm overliet. A FPTxcq, weerbericht ZONNESCHIJN Weinig bewolking, droog weer en lange pciioden van zorroecchijn. Meest zwakke, naar Zuid-God draai ende winti. Rondetafel-conferentie openbaar Ned. Antillen willen eerst daden en geen beloften Gistermorgen is dan de eerste openbare zitting van de Rondetafel conferentie gehouden. Dit eerste begin in het openbaar was min of meer sensationeel, want onnrddeliyk na de opening door Minister Jonkman nam Mr. van der Meer namens de Ned. Antillen het woord om de ver gadering kond te doen van het besluit, dat hij en zijn collega's Eman, Jonckheer en Yrausquin op de huidige basis niet aan de besprekingen deel wensen te nomen. Bij deze woorden sloot de Surinaamse woordvoer der, Mr. Dr. J. A. E. Buiskool zich in grote lijnen aan. „Suriname stelt haar eisen niet lager", aldus de heer Buiskool, Suriname zal echter wél deelnemen aan de conferentie, maar duidelijk moet worden begre pen, dat het kolonialisme afgedaan heeft. Bindende opdracht. Mf. van der Meer sprak ongeveer als volgt: De delegatie van de Ned. Antillen naar deze conferentie, heeft van de Staten van Curacao een opdracht ont vangen. Deze opdracht houdt in, dat de delegatie vóér de aanvang der conferentie van de Ned. regering ze kerheid dient te verkrijgen omtrent enkele feitelijke hervormingen. In geval van niet volledig beves tigend antwoord werd opgedragen, te verklaren, dat dit een dermate grote teleurstelling veroorzaakt, dat alle besprekingen overbodig zijn. Uiterste noodkreet. Deze opdracht is een noodkreet, een uiterste noodkreet. Het is een laatste poging om het kwijnend ver trouwen van de bevolking der Ned Antilen te herstellen. In deze noodtoestand te willen hel pen met formalisme, in het traditio nele tempo, heeft geen zin. Slechts krachtig ingrijpen kan hier baten. Wü kunnen hier niet rustig als vrije man nen met u praten als wij weten, dat tegelijkertijd de grootste onrust heerst op -Curaeao °n Aruba: onrust waaraan het huidig Npd. bestuur al daar debet is en waarvoor uiteindelijk de verantwoordelijkheid hier in Den Haag berust. Wat zouden wij gaan spreken over de toekoms'? Het heden eist alle aan dacht op. Wij weten wel, dat wij hier in Nederland van alle ziiden goodwill ondervinden en dat er hier geen spra ke is van onwil Maar wat schie'en wij op met goodwill. Die hebben wij reeds zo dikwijls vernomen. Er is echter niets gebeurd. Integen deel de situatie is meer en meer toe gespitst. De bevolking der Ned. Antil len gelooft niet meer in beloften. Eerst daden Er moeten eerst DADEN komen, zo nodig met overboordz^fting van al le formalisme. DADEN en NU. Onze wensen z»in uiterst bescheiden en binnen de grenzen van de wet. Maar zonder dit minimum van rake Dikheid behoeven wij niet te confere ren of een toekomst te beramen. Onze plannen worden straks toch niet wel- LANGS DE STRAAT HARING. Jan en Klaas zijn de hele dag op de markt geweest Drukke zaken gehad. Hier een kop koffie, daar een borrel, in der haast een stukje brood, op het laatst een naar gevoel in de maag Ze besluiten een visje te gaan verschalken Bij het karretje hebben Jan en Klaas voor het eerst van hun leven herrie ge had. Over de haring. Jan wilde een zoute en Klaas een zure. Wellicht had dit nog in der minne geschikt kunnen worden. We vermoe den zelfs, dat beide partijen geneigd waren om beide soorten te beproeven. He laas haalde Klaas de Schrift er bij en verklaarde, dat het niet de bedoeling van de Schepper van hemel en aar de geweest kon zijn, dat de mens zure haring at. Waar op ze zo'n herrie kregen, dat Jan woedend wegliep. Som ber heeft Klaas me toen zijn visie op het geval medege deeld. In weinig woorden, maar overtuigend: „Als het de bedoeling ge weest was, dat we zure ha ring zouden eten. dan was er wel azün in de zee ge weest!", sprak hij melan choliek willend ontvangen, zolang er zoveel wantrouwen, hetze en onrust heerst. Eerst moet de basis voor het overleg er zijn: vertrouwen, persoonlijke vrU- heid en gelijkheid. Deze basis ontbreekt tot nu toe. Zij kan niet vervangen worden door woorden en nog meer beloften. Wij willen eerst feiten zien, Dat is de wens van de bevolking en de uit drukkelijke opdracht van de Sta ten en daaraan wensen wij ons te houden. Wij zullen derhalve niet deelnemen aan het werk van deze conferentie voordat het vertrouwen door daden enigszins hersteld is. Afwijkende mening De afgevaardigde L. D. Gerharts zeide, de verklaring van mr. Van der Meer, waarvan hij tevoren niets wist, te betreuren. Het is onwaar, aldus spr, dat op Cu- ragao zoveel onrust heerst. Toen in Nederland het aardewerk werd vrij gegeven, was er in Den Haag veel meer onrust. De hetze, waarvan Mr. Van der Meer heeft gesproken, wordt alleen door zijn eigen kring gemaakt: daarbuiten heeft Mr. Van der Meer blijkbaar niet rond gekeken. Hij ont beert iedere liefde voor Curagao, het geen blijkt uit zijn woorden en op treden. aldus spr. Toch geheime besprekingen te Berlijn? Krijgt Sovjet-Unie animo voor plan-Marshall De diplomatieke redacteur van de „Daily Teiegraph" meent in het ochtendblad van gister te kunnen bevestigen, dat te Berlijn geheime besprekingen worden gevoerd tussen de Sowjet-Russische regering en de geallieerden, ondanks de Zondag van de zijde der Sowjet-Russische en Ame rikaanse autoriteiten gegeven forme le ontkeninng. Volgens het blad zouden de bespre kingen gaan over het economisch as pect van de binnenkort te voeren on derhandelingen tussen de Verenigde Staten en Benelux en andere landen, en mischien ook over het plan-Mars hall in zoverre dit betrekking heeft op het economisch herstel van Duits land". De Daily Teiegraph meent dar er reden is aan te nemen, dat „de Sowjet-Unie, ondanks haar misleiden de propaganda, meer belangstelling zou tonen voor de economische hulp aan Europa dan Moskou wel wil toe geven." PEYER KREEG ACHT JAAR De Boedapester volksrechtbank heeft Karly Peyer, leider van de Hongaarse sociaal-democraten tot 8 jaar gevan genisstraf veroordeeld, wegens het smeden van een samenzwering tegen de regering. ïffegeri hem was „de hoogste straf' geëist. Zeven anderen werden tot ge vangenisstraffen van 1 tot 3 jaar ver oordeeld. Dr. Beel verklaart: Commissie van Goede Diensten handelde correct In verband met de discussies rond om de berich'geving van Aneta New York over de vertrouwelijke pers conferentie, welke te Lake Succes door woordvoerders van de Commis sie voor Goede Diensten is gegeven, verklaarde gistermorgen de minister president tegenover het A.N.P. het volgende: „Ik heb menselijkerwijze de zeker heid, dat Kirby en Graham, noch een andere woordvoerder der Commissie van Goede Diensten, op de vertrou welijke persconferentie te Lake Suc ces iets hebben gezegd, wat hun be voegdheden overschrijdt. ZU hebben niets gezegd wat mijn vertrouwen in de correctheid van bun handelwijze in officiële functie kan schokken. Ik vermoed, dat de pers, wanneer zij over de informaties zou beschikken welke mij ten dienste staan, eveneens van oordeel zou zijn, dat het verslag van de correspondent van Aneta on juist is en daardoor een tendentieuze weergave van de uitlatingen van de woordvoerders der commissie is. Ik moet er op wijzen, dat de cor respondent van Aneta de enige Ne derlander was, die de conferentie in scheervlucht De commandant van de „Renville" seinde bij zijn vertrek aan Dr. van Mook een danktelegram voor de „gren zeloze gastvrijheid en edelmoedigheid" hem gedurende tien weken bewezen. Op 6 en 7 Maart a.s. zal in 1 Amsterdamse RAI-gebouw een inter nationale hondententoonstelling wor den gehouden. Het aantal inschrijvin gen is buitengewoon groot, maar men wil niet meer dan 1200 dieren hebben De heer E. van Walsum is geïn stalleerd als burgemeester van Delft. De KNAC raamt, dat het totaal aantal motorrijtuigen in ons land thans 205.500 gedraagt. Op 1 Mei 1940 was het aantal 235.200; ons wagenpark groeit dus snel. De Britse gouver neur van Noord-Rij n-Westfalen heeft het communistische blad „Freiheit" voor drie maanden verboden. Vier ander communistische biaden trof een dergelijk verbod reeds eerder. heeft bijgewoond. Hij was tevens de enige van de aanwezige journalisten die een verslag heeft doorgegeven ter publicatie en hij was de enige, die blijkbaar de indruk heeft gekregen, althans gerapporteerd, dat, de heren Kirby en Graham in hun uitlatingen zijn afgeweken van de objectieve hou ding. die van hen kan worden ver wacht. De Nederlands-Indische regering heeft haar communiqué, waarin een veroordeling van de aangenomen hou ding werd opgenomen, op deugdelijke gronden herroepen. Ik betreur, dat een naar mijn overtuiging onverant woordelijke berichtgeving oorzaak is geweest, van onverdiende aanvallen op de Commissie van Goede Diensten, voor welker arbeid en opoffering ik nogmaals mijn waardering moge uit spreken". ENGELAND BLIJFT GEKANT TEGEN OPNEMING SPANJE IN MARSHALL-PROGRAMMA. Een woordvoerder van het Engel se ministerie van buitenlandse zaken heeft opnieuw bevestigd, dat de En gelse regering sterk gekant blijft te gen opneming van de Spaanse rege ring van generaal Franco in het hulp programma voor Europa van Mars hall. Hij legde er de nadruk op, dat de Engelse houding niet bepaald werd door enig gevoel van vijandschap je gens het Spaanse volk zelf. De keuze viel op Parijs Parijs is gekozen als de plaats, waar de volgende algemene vergadering der V.N. ral bijeenkomen. De commissie van negen leden, die de keuze moest doen, was het een stemmig erover eens, dat Parijs ken nelijk te verkiezen was boven Genève Brussel of 's-Gravenhage. „ZUIDERKRUIS" VAN'D YAG THUIS Het S.S. „ZZuiderkruis" wordt, on voorziene omstandigheden voorbehou den, hedenavond te Rotterdam ver wacht. Aan boord bevinden zich circa 1200 demobiliserenden, onder wie het eerste bataljon van het regiment stoottroepen. 300 mariniers en 120 man LS.K. De officiële ontvangst zal ge schieden op Woensdagmorgen 18 Fe- bruar' a.s. om 8.30 uur. De ontsche ping vangt aan om 9 uur. De opva renden zullen allen in de loop van Woensdag hun woonplaats bereiken. Belgische arbeiders hervatten het werk MAAR DUIZEND POSTAMBTENA REN WERDEN ONTSLAGEN De arbeiders in de Belgische gas- en electriciteitsbedrijven hebben in de afgelopen nacht het werk hervat, op een oproep van hun vertegenwoordi gers, die hun vertrouwen uitspraken in de voortzetting der onderhandelingen. Maar ongeveer duizend postambte naren. die ondanks de waarschuwing van de regering niet op hun werk zijn verschenen zijn ontslagen. Zij mogen hun uniformen niet meer dragen De secretaris van hun vakverbond heeft de regering laten weten, dat hy bereid is tot onderhandelen, maar dat gestreden zal worden, indien tot strijd wordt opgeroepen". Zuidpool betwist gebied „DH zal Engeland niet door de vingers zien" aldus McNeil Atoommetalen trekken aan De Britse minister van Staat, Hector McNeil, heeft in het Lagerhuis mee gedeeld, dat eenheden van de Argen tijnse en van de Chileense marine, die in Engelse territoriale wateren in het Zuidpoolgebied opereren, troepen op Brits grondgebied aan land hebben gezet. „Engeland zal deze aanval op zjjn autoriteit niet dcor de vingers zien", aldus voegde hij er aan toe. De Argentijnse en Chileense troe pen zijn op de Falkland-eilanden aan land gegaan, met het doel hun aan spraken kracht bij te zetten en daar ginds militaire posten op Brits grond gebied te vestigen. McNeil zede, dat de Engelse rege ring haar rechten op de Falkland- eilanden als onbetwistbaar beschouwt Zij is steeds bereid geweest de kwes tie aan internationale arbitrage te on derwerpen, maar Argentinië en Chili wilden daar niets van weten, volgens McNeil. De Argentijnse regering heeft voor gesteld een internationale conferentie te houden Engeland heeft dit voor;- stel nog in overweging Chili wil de deur openhouden In Chileense kringen verklaart men. dat Chili de deur open houdt voor een vriendschappelijke regeling, maar dat terwijl over het geschil onder handeld wordt. Engeland's houding ..te geprononceerd" is. De 8.000 ton metende Britse kruiser Nigeria xou Maandag J.L uit Simons- town (Zd.-Afrika) naar de Falklands- eilanden zijn vertrokken. Geruchten, dat uranium en andere ..atoom"materialen in het Zuidpool gebied aanwezig zouden zijn hebben de belangstelling voor de woeste ger ZUID-AFRIKA WAAKT TEGEN ILLEGALE EMIGRANTEN. Alle toegangswegen door de lucht over land en over zee naar de Unie van Zuid-Arika worden streng be waakt, sinds berichten zijn binnen gekomen, dat vreemdelingen het land worden binnengesmokkeld. Onlangs zijn te Johannesburg vier Portugezen gestraft, die lid waren van een organisatie in Portugees Oost- Afrika voor het smokkelen van vreemdelingen. Sindsdien hebben de immigratie-autoriteiten te Johannes burg twee van dergelijke organisaties ontdekt ,de ene naar verluidt met contanten in Joego-Slavië, Italië. Griekenland, Spanje. Portugal en an dere landen van Europa. „DE TOESTAND IS HOOGST ERNSTIG" De Commissie voor Palestina heeft in haar rapport aan de Ver. Vol ken gevraagd om een internationale gewapende macht, daar zij zonder deze niet in staat is haar taken te vervullen. Er zal een zeer ernstige toestand intreden, aldus het rapport, indien bij de opheffing van het mandaat geen georganiseerde militie in de Joodse en Arabische staat aanwezig is. De commissie is zich ervan be wust, dat zowel het toekomstige we'zijn van de Palestijnse bevolking als autoriteit en de effectiviteit van de VN ten nauwste met deze kwes tie samenhangen. bieden in dat deel van de wereld op gewekt. V.S. blijven neutraal Volgens Amerikaanse functionaris sen erkennen de V.S. geen territoriale rechten in de Zuidpoolgebieden. Amerika tracht een strikte neutrali teit te handhaven. Opnieuw de doodstraf tegen Puls geëist Na urenlange pleidooien heeft de procureur-fiscaal bij dt Bijzondere Raad van Cassatie geconcludeerd tot bevestiging van het doodvonnis tegen de Amsterdamse verhuizer A. Puls en vermindering van 18 tot 15 jaar ge vangenisstraf tegen dc ex-politieman F. Meyer, die als motorbestuurder voor Puls heeft gereden. Ter zitting ontkende Puls ten stel ligste Joodse landgenoten te hebben verraden of gearresteerd, maar de president zeide: „Het enige wat mij nog interesseerd is, hoe u tr een der gelijke reeks schavuitenstreken bent gekomen". Amok in volkslogement In het logement voor zwervers te Hoofddorp heeft een der gasten, de veertigjarige F. D. „amok gemaakt" en daarbij twee andere logé's tamelijk ernstig gewond met t n zakmes. De zestigjarige J. P. werd in hals, buik en borst gestoken en moest ter ver pleging in een ziekenhuis te Haar lem worden opgenomen. Aanvankelijk leek zijn toestand levensgevaarlijk, doch later bleek er geen vrees voor zijn leven meer te bestaan. De andere gewonde wordt in het logement ver pleegd. Hij kreeg steken in een zijner dijbenen. De dader handelde waarschijnlijk in een vlaag van waanzin zonder enige aanwijsbare aanleiding. Hij ontwaak te in de late ochtend in een staat van opwinding, sprong uit zijn bed en ging de naast hem slapende P te lijf met het voormelde gevolg. Daarna wierp hij zich op de nog slapende B. die zich zo hevig verzette, dat hem ernstig letsel bespaard bleef. De da der sprong daarna door het raam naar buiten, wierp zijn mes weg en meldde zich bij de politie, die hem heeft opge sloten en een onderzoek instelt. Praag, Belgrado en Warschau beraadslagen mDefensieftegen Angh- Amerikaanse politiek inzake Duitsland Heden hebben te Praag besprekin gen plaats tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van Joego-Slavfë, Polen en Tsjecho-Slowakije „over een effectieve verdedigingsmethode van hun belangen tegen de Brits-Ameri kaanse politiek in Duitsland". De conferentie is bijeengeroepen op initiatief vaa Polen. De comm. mi nister van Buitenlandse Zaken van Tsjecho-Slowakije verklaarde, dat de besprekingen zullen gaan over de „politiek der faits accomplis, een her ziening van het verdrag van Potsdam de preferentie voor Duitsland in het kader van het plan-Marshall, het mis lukken der Vierlanden-conferentie te Londen, de conferentie te Frankfort en vele andere vreemde gebeurtenis sen :n de Westelijke zones van Duit«-

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1