ALKMAARSE KALEIDOSCOOP STADSNIEUV/Si—i Van Kielplaat tot Zeekasteel Deze interessante culturele film werd Zaterdagmiddag in de flink be zette zaal van de Harmonie door de Volksuniversiteit vertoond. De bouw van het m.s. „Oranje"; ieder rechtgeaard Nederlander voelt iets van trots in zijn hart als hij ziet. welk een geweldig werk hier tot stand is gebracht. Het was in 1937, dat de Soom- vaart Mij. „Nederland" de opdracht kreeg tot de bouw van de „Oranje", onder leiding van ir. Prins zagen we dit werk tot stand komen op pa pier. De film gaf ons een duidelijk beeld wat er al niet gebeuren moet voor met de eigenlijke bouw begon nen kan worden; niet minder dan 1200 verschillende tekeningen zijn nodig en spoedig daarop volgt een proef vaart met een model van paraffine op het proefstation te Wageningen. Eindelijk zien we hoe de kielleg ging plaats vind en stap voor stap volgen we de bouw van dit geweldige werk Langzaam maar zeker begint het wat op een schip te lijken; we zien er model in komen, steeds verder groeit het werk onder de handen van de duizenden arbeiders. Dan de tewaterlating door H.M, de Koningin. Het duurt echter nog een klein jaar eer het schip geheel afge werkt is. f Enkele voorbeelden van de afme tingen? Het „schoorsteentje" is ruim 10 meter hoog en heeft een zo grote doorsnee, dat men er met paard en wagen in zou kunnen keren. De Oranje biedt plaats aan 1100 op varenden en heeft 14 reddingboten, elk plaats biedend aan 99 personen. Niet alleen aan de werf werkten duizenden arbeiders, maar honderden hadden maanden lang werk in de ver schillende nevenbedrijven. Denk maar eens aan de bekleding, electriciteits- en watervoorziening, schilders en timmerlieden. De volgen de cijfers geven hiervan een duidelijk beeld: Voor de bouw van een derge lijk stuk werk is nodig 2200 m3 hout en ruim 100.000 kg verf. Aan buizen Ziiiinq Tribunaal Zij tekenden verzet aan Cornelis Madderom en zijn echtge note Maartje Heinis uit de Schermer stonden Maandagmorgen beiden voor het hekje en Mr. Windhousen vertel de hen, dat zij in de oorlog nogal fa natiek waren. Besch. M. was in 1935 reeds lid van de NSB geworden en heeft daarvoor in het kamp gezeten, hetgeen zijn be drijf niet ten goede kwam, want toen besch. uit het kamp kwam moest hij van zijn 32 jarige dochter f 2000 lenen. Er waren zeer ongui stige rap porten omtrent besch. binnengekomen De antecedenten waren niet zo bij zonder goed. Besch zou ook vrouwen van politieke delinquenten in huis ge haald hebben en besch. H had zelfs omgang met genoemde delinquenten. Toen het echtpaar zich een boete opgelegd zag van leder f 3000 kwa men zij hiertegen in verzet, omdat zij dachten, dat hun vermog i dit niel toeliet. Uitspraak over 8 dagen. UITSPRAKEN TRIBUNAAL Johan H. van den Heiligenberg-Reyen Beschuldiging vervallen verklaard. Jaeob P. Schoort, Alkmaar Be schuldiging vervallen verklaard, Albertje Kniper, Amsterdam, Voorw internering van 4 maanden met een proeftijd van 3 jaren. Ontzetting uit de kiesrechten en uit het recht om enig ambt te bekleden. Bernardns G. Kraanen, A'dam Ver beurdverklaring van het vermogen tot een bedrag van f 100.—. Ontzet ting uit de kiesrechten. vind men op het gehele schip een lengte van 30.000 m. voor watervoor ziening en 350.000 m. leiding voor electriciteit. Met de eerste tocht naar Java werd als proviand o.a ingesla gen: 30.000 kg vlees, 6700 kg vis, 6000 kg boter, 2200 kazen, 120.000 eieren en 1S000 kg meel. Dit alles is ruim voldoende om ons een duidelijk beeld te geven, welk een prachtig werk hier tot stand is gekomen. In 1939 werd de eerste tocht aangevangen op de reeds eeu wen bevaren zeevaartweg van Am sterdam naar Priok. Met een snelheid van 21 mijl gaat het de oude weg naar Indië: het m.s. Oranje, de glorie van de Nederlandse zeevaarders. Lezing Instituut voor Arbeiders - ontwikkeling Nadat de voorzitter van het Instituui voor Arbeiders Ontwikkeling de Maandagavond gehouden bijeenkomst had geopend met enige woorden van welkom en een aansporing tot he' werven van leden voor het Instituut, begon de heer Kohnert zijn lezing ove- het onderwerp „Schatten der aarde Het gekozen onderwerp was o.i. een onderwerp, dat zich zeer zeker mav verheugen in de belangstelling van de mensheid. Spr.' vertelde op zeer boeiende wijze waar de aarde alzo uit bestaat en wat de stoffen der aarde voor een rol spelen. Spr. maakte een aardige vergelijking tussen de schil van een sinaasappel en de aardkorst, die in verhouding tot de aarde net zo dik is als de schi! an een sinaasappel in verhouding to' de sinaasappel. Nu zult U zeggen „Ja, dat was be slist een aardige lezing, maar wal zijn nu eigenlijk de schatten'der aar de?" De schatten der aarde zijn die kost bare grondstoffen,- die diep in de aar de verborgen zijn en die door vul kanische en tektonische gebeurtenis sen naar boven.komen. Eén der schatten der aarde is het goud, dat zich o.a. bevindt in stenen in de zee. In 20 liter water zit, aldus spr., een hoeveelheid goud ter waar de van 1 cent. Het water moet eerst verdampt worden om het goud eruit te kunnen halen. Nee dan kan men beter een goudmijntje hebben. Het IvAO kan terugzien op een goed verzorgde avond en een goed gevuld zaaltje. DRANKWET Ingekomen zijn verzoeken van: a de heer D. Hopman, alhier, om een vergunning voor de verkoop van sterken drank in het klein uitsluitend voor gebruik ter plaatse voor welke de vergunning geldt, in het perceel Nieuwpoortslaan nr. 94 b. de heer Q. De Mas. alhier, om 'n verlof B., verlof voor de verkoop uit-" sluitend van alcoholvrije drank voor gebruik te plaatse van verkoop in het perceel Koorstraat nr. 13 Binnen twee weken na dagtekening dezer bekendmaking kan een ieder bezwaren tegen het verlenen van deze taovergunning en dit veriof-B indie nen. Alkmaar. 12 Febr. 1948. Burgemeester en Wethouder? van Alkmaar, G. van Slingerland. Lo. Burgemeester R. Veendorp, Secretaris BORRELS TE DUUR Tegen twee caféhouders alhier werd proces-verbaal opgemaakt, wegens 't te duur verkopen van glazen jenever. DISTRIBUTIENIEUWS Op Woensdag 18 Februari zijn de letters T, X, Y en Z aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten Bureau Ridderstraat geopend van P tot 11 uur. ALKM. KAMERMU ZIEKVEREN. Op Vrijdag 20 Febr. a.s. geeft dc Alkmaarse Kamermuziek Vereni ging haar derde concert in 't Gulden Vlies. Het Amsterdamse Kamermuziek Gezelschap zal op die avond concer teren met o.a. het fluit- en kwartet van Mozart. Wij hopen da't het succes voor de kunstenaars even groot zal zijn als het vorige jaar., N.V.A.A.D. SCHOORL SCHOORL Zaterdagavond j.L be legde de api. Schoorl van de Ned. Veren. t. afsch. v. alc. dranken een ge zellige avond voor haar leden en ge nodigden in het zaaltje van de heer Marees te Groet. Aanwezig waren ongeveer 70 leden en belangstellenden. Een aardig pro gramma werd uitgevoerd o.m. zang en muziek, twee toneelstukjes waar van één heel aardig werd opgevoerd door enige kinderen van de leden. De aanwezigen gingen dan ook voldaan naar huis en de afd. Schoor! kan op een goede avond terugzien. GEMEENTEAVOND URSEM Op Donderdag 12 Febij- is alhier in de N. H. Kerk een ge meenteavond gehouden voor een flink aantal belangstellenden. Na een mooie rede van Ds. Germans kwam de wens r.aar voreq om te trachten weer èen Predikant in ons midden te krijger. Daar de gemeente van 1925 af a: vacant is, is het de wens van een groot aantal leden der Protestanse bevol king dat dit spoedig werkelijkheid mag worden. FOKVERENIGING OPGERICHT URSEM De veehouders van Ursem en Omstreken kijken steeds verder Vooruit. Naast de bestaande Controle vereniging voor Ursem en omstreken hebben de veehouders besloten een fokvereniging op- te richten, waarbij zich thans een zestiental veehouders hebben aangesloten. Door deze fokvereniging zal ge tracht worden de productie fokkerij steeds hoger op te voeren.- Wij twijfelen er niet aan, of dit ledental zal spoedig stijgen, daar pro ductiecontrole en verbetering door goede fokstieren een bedrijfsbelang :s. De Directie van de N.V. „de Prin ses", te Ursem, heeft evenals voor de bestaande controle vereniging alle medewerking toegezegd, en het Labo ratorium voor het onderzoek beschik baar gesteld. Een zeer geslaagde Nutsavond EGMOND AAN ZEE De voorzitter van het Departement Egmond van de Maatschappij tot nut van 't Algemeen kon Woensdagavond een hartelijk woord van welkom toeroepen tot de geheel gevulde zaal van „De Vergul de Valk". Een zijzonder woord van welkom kreeg Julia de Gruyter, die deze avond zou vullen met vrolijke en ernstige voordrachten. Reeds aan het eind van haar eerste nummer getiteld: „Den Onderpastoor" mocht Julia de Gruyter een dankbaar applaus in ontvangst nemen. Hierna volgde een meer ernstig stuk, „Het verbeteringshuis" van F. Timmermans Na nog enkele grappen van Tijl Uilenspiegel ten beste te hebben ge geven volgde „Het Lindenblaadje en de Mispelroof. Dit laatste is een ge deelte uit Merijntje Gijzens Jeugd. Tot slot kregen wij nog te horen de geschiedenis van Jan Zwart, een kraai waarin verhaald wordt „hoe hij zijn poot kwijt raakte. Dank zij het Bestuur van het Nut heb wij nu kennis kunnen maken met deze voordrachtkunstenares, waarvan velen slechts haar stem via de radio kennen. Vlaamse werken te horen voor dragen door een Vlaamse is op zich zelf al een voorrecht, maar men moet Julia de Gruyter zien voordragen, 't is of men de personen waarover zij vertelt, voor zich ziet. Aan het slot dankte de voorzitter, de heer Klok, namens alle aanwezigen de spreekster voor deze avond en wil de haar geen vaarwel, maar een tot weerziens toeroepen. Jaarvergadering „Het Witte Kruis" Financiële toesiand niei verslechterd EGMOND AAN ZEE In het Wijk- gebouw van Het Witte Kruis had Zaterdagavond onder voorzitterschap van pastoor J. A. J. van Zanten de Jaarvergadering plaats van de afde ling van het Witte Kruis. Wij heb ben aldus de voorzitter de contri butie van f 2.50 op f 3.50 moeten brengen, omdat de kosten ook hoger zijn geworden. De notulen van de vorige vergade ring werden ongewijzigd goedgekeurd Aan het Jaarverslag ontlenen wij, dat de vereniging in het afgelopen jaar aan ledental is gestegen van 360 tot 381. In de achteruitgang van het wijkgebouw alsmede in dat van het materiaal, kwam tot heien geen ver betering. Wel werd het gebouw in het najaar geheel van buiten geschil derd, maar de schade, tijdens de oor log ontstaan, werd tot heden niet ge heel hersteld. Dit beloopt plm. f 300, Deze schade bestaat in: uit het maga zijn verdwenen schotten en stellingen, die dienden voor het opbergen van 't materiaal. Getracht zal worden de Wederopbouw bereid te vinden deze schade alsnog te doen herstellen. De samenstelling van het bestuur werd in dier voege gewijzigd, dat tot KALE1DOSCOPIE Ja, zo vertelde ons dezer dagen een goede kennis, die kaleidoscoop van jullie, 't is wel aardig. Maar 't is natuurlijk een koud kunstje. Je gaat een uurtje de straat op en je hebt een zak vol nieuwtjes. We keken wat verwonderd. Men zou ook tegen een ervaren hengelaar kunnen zeggen: je gaat maar het land in en je komt met een zak vis thuis. Onze vriend zag, dat we grote ogen opzetten en vervolgde: Nu ja, iedereen maakt wel eens wat mee. Zo ik bij voorbeeld een week geleden op de Laat. Ik liep er met mijn vrouw en we kwamen een dame tegen, dié ons waarom dat mag Joost weten alsmaar strak aankeek. Ze ging voorbij en bleef omkijken en omkijken totdat ze tegen een stalletje van de Za- terdagmarkt aanliep, dat plof! ir: elkaar klapte als een kaarten huis. Gelachen, dat we hebben! Man, zei ik, waarom ben je toen niet naar me toegehold. heb je me niet opgebeld Eén mens kan niet alles zien en wanneer je kostbare kopie als deze onder je houdt, hoe kan er dan ooit wat van terecht komen? Min of meer deemoedig beloofde hü in 't vervolg beter te zullen op passen. ER NAAST! Ieder schot is niet raak! Maandag liepen we op de Nieuwesloot en meenden een vlag te zien wapperen bij de firma Krol en Co. Een jubi leum misschien? We holden naar de telefoon, maar men wist van niets. Er was geen feestsigaar geweest, geen feestgebakje, niets, niets. Het was bepaald een vergissing. Maar die vlag dan? O, ik zie 't al, meneer, klonk het door de telefoon, die staat op een schip, dat hier voor de wal ligt. We hoorden de meneer aan het andere eind van de telefoon zich verkneukelen. En we lachten harte lijk mee. 't Was niet erg. Erger zou 't zijn geweest, wanneer er wel een jubileum was gevierd en wij hadden 't niet geweten. ZONDER SUIKER Dan die lezer, die gistermorgen min of meer verlegen bij ons kwam. Hij wist niet of het wat was voor de kaleidoscoop. Zaterdag j.1. was er uitvoering in 't Gulden Vlies en in de pauze was hij iets gaan gebruiken. Een kopje koffie. Nu staan, zoals de meeste lezers zullen weten, de scho teltjes altijd klaar en op elk daar van ligt een klontje suiker. De kellner loopt rond met een ta blet met gevulde kopjes die hij bij bestelling deponeert op de schotel tjes. Evenwel, dit keer ontbrak de sui ker. Ik keek en keek, aldus onze zegsman, maar er was geen klontje te ontdekken. Niet op mijn schotel tje en niet op de andere. Zoek maar niet langer, had mijn buurman gezegd. De oorzaak loopt daar ginds. Daarbij had hij gewezen op een kereltje van een jaar of vijf, dat er blijkbaar erg vroeg bij was geweest, de suikerklontjes in de gaten had gekregen en rats! rats! overal de lekkernij weghaalde. Zijn broek zak bolde er al van uit. Zo kwam het dat Zaterdagavond de klanten van meneer Mooy hun koffie zonder suiker hebben ge dronken. We houden ons aanbevolen voor zulke tips. GEEN LATIJN! We hadden het straks terloops even over ervaren vissers. Dat het er niet zodanig mee is gesteld, dat deze altijd met een zak vol vis thuis komen, blijkt uit het berichtje, dat ons gisteren werd gebracht. 't Was de laatste tijd niet veel ge daan aan de Omvaller Bocht, maar verwoede vissers als Frans Erich en Piet van der Gulik laten zich daar door niet afschrikken. Al komt er geen tulletje aan de dobber, de Zondag is niet goed, wanneer ze niet een tijd lang aan de waterkant hebben gestaan, 't Mag vaak slecht zijn, wanneer 't goed is, moeten ze er bij zijn geweest. Welnu, Zondag was het goed. Frans had 15 grote baarzen en Piet 9 met een snoekje. Onze zegsman had het gecontroleerd en bij ieder een lekker gebakken visje verorberd Wij moeten het maar aannemen. Zonder proeven. Gelukkig rook zijn asem nog naar de vis, dat was voor ons bewijs genoeg. En dus schreven we er gemoedereerd boven: Geen Latijn. 1 secretaris in de plaats van de heer J. J. Kager werd gekozen de heer Koopman. Wijkverpleging De zusters bracht in 1947 een be zoek aan 57 gezinnen, bezocht 313£ patiënten en 312 zuigelingen. Er wer den 163 stuks verplegings-materiaal uitgeleend. De gemeente Egmond aan- Zee subsidieerde de Wijkverple ging in het verslagjaar met f 800, terwijl ok de kerkelijke gemeenten de gebruikelijke subsidies verleenden. Volgens opgave van de penningmees ter werd er in 1947 aan contributie ontvangen f 1343.50 tegen f 602.50 in 1946. T.B.C. bestrijding Er werden in 1947 twee patiënten naar het ziekenhuis gezonden en een naar een sanatorium. De verplegings- kosten bedroegen totaal f 2193.15. Hiervoor werd van de Gemeente het benodigde subsidie ontvangen. Het aantal gezinnen voor huisbezoek bedroeg 8, het aantal patiënten ook 8. De zuster bracht hier 140 huisbezoe ken. De beide ligtenten waren het ge hele jaar in gebruik. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat de rekening van de wijkverpleging sloot met een na delig saldo van f 826,78, die van het Witte Kruis met een voordelig saldo van f 2430.67 en van de TBC be strijding met een nadelig saldo van f 2470.91. De penningmeester deelde desgevraagd mede, dat de financiën toestand van de vereniging ten opzieh- te van verleden jaar niet was ver slechterd. De heer L. de Graaff werd als bestuurslid herkozen. In de com missie tot nazien van de rekening van de penningmeester werden her kozen de heren J. van der SchinKel en C. Broek. Wat de bouw van p<n badhuis betreft werd besloten ge gevens binnen zien te krijgen over bouw en exploitatiekosten. FEESTELIJKE BIJEENKOMST KLEUTERSCHOOL De Stichting „Kleuterschool op Neu trale Grondslag" houdt op Vrijdag 20 Febr. in „De Rustende Jager" een ver gadering met 'n enigszins feestelijk karakter. Naast het huishoudelijke ge deelte wordt er een inleiding gehou den over ,,'t Kleuteiond «rwHs" en wordt er muziek ten gehore gebracht. Van 7.308 uur is er een kléine tentoonstelling vïm werkjes van de kleuters. Wij hopen met het bestuur van de kleuterschool dat deze eerste bijeen komst druk bezocht zal worden door ouders en andere belangstellenden. vwling^it en markten VEEMARKT ALKMAAR Op de Maandagse veemarkt van 16 Febr. 1948 werden aangevoerd: 13 vet te koeien, 121 nuchtere kalveren en 6 vette schapen voor de centrale. ALKMAAR 16 FEBR. Andijvie 62—1.01; Winterpeen 8—9.50; Boerenkool 2—10.50 Wo-teltjes 416; Groene kool 23.5037; Spruitkool 10 53; Rode kool 312; Gele kool 67; Prei 10—42;Uien 16—21; E riten 6—9; Witlof 15—25; Knolselderie 2—16; Sel derie 3.506.50; Sëlie 914; Appels 15—40; Peren 30—50. NOORD SCHARWOUDE 16 FEBR. 1000 kg. witte kool 12.50—17.70; 2700 kg. rode kool 12.0012.10; 6000 kg. ge le kool 6; 1000 kg. veldgele kool 12.00 17.90; 9000 kg. groene kool 2021.30. BROEK OP L'DlJK 16 FEBRUARI 15.000 kg. rode kool 12—12.20; 35.000 kg. gele kool 66.30; 3150 kg. witte kool 16.90—17.50; 5000 kg. uien 26.70 —29.20; 900 kg. witlof 16.10—17.40; 2700 kg. afwijkende gele kool 3.50. agenda i CINEMA AMERICAII„Haven der verleiding" met Simone Simon en Ro- bert Newton. Voorstel, dag. 8 uur Za terdag 7 en 9.30 u. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 u. Woensdag matinee. 18 jaar. HARMONIE THEATER; „Hoogste roem" met Cary Cooper, Da\id Niven en Andrea Leeds. Voorst, dag. 8 u. Za terdag 7 en 9.30 u. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 u. Woensdag 2.30 u. 18 jaar. VICTORIA THEATER: Jon Hall en Maria Monter in „Tahia, de eiland prinses" Voorst, dag. 8 u. Zaterdag 7 en 9.30 u. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 u. Woensdag 2.30 u. 18 jaar A. B. T.: „De Jungle Koningin deel I. met Francis Gif ford. Voorst, dag. 8 u. Zondag 2, 5 en 8 uur. 14 Ir. Dinsdag' GULDEN VLIES: 8 uur Holl. Maat schappij van Landbouw Woensdag GULDEN VLIES 8 uur V.P.R.O. Propaganda-avond. WAPEN VAN HEEMSKERK 7.30 u. Filmavond Oost-West. A.B.B. GEBOUW 8 uur B. Schuil over onderwijn en drankbestrijding. STOMPETOREN Dbisdaf CAFE SAASX. JUaivr mei lichtbeel den Viovot-t vw. viv&o, aanvang I u BRfcGVW DE 3.USX&NUJfc :*GRL' ft j.;. Tb» j Scail-i trut Howard.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2