ZUID-AFRIKA NIET AAN TE RADEN VOOR LANDBOUW-IMMIGRANTEN? DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN D.U.W.-toestanden en -problemen 34 Dagen op een reddingsvlot Waarschuwende Zuid - Afrikaanse siem (Naar aanleiding van ee.t artikel in de „Cape Timesvan de hand van Prof. J. EL W. Th. Reimers te Stellenbosch (Z.A.) In het Zuid-Afrikaanse blad de „Ca pe Times" van 12 December 1947 stond vermeld, dat Generaal Smuts ver klaarde: „F,en aantal goedgeschoolde land bouw krachten zal verkregen worden nit Nederland en de Scandinavische landen en het Gouvernement zal voort gaan haar aandacht aan deze landen te schenken, waartegen naar gebleken is geen bezwaren bestaan". Prof. Reimers merkt naar aanleiding hiervan op, dat het woord „voortgaan' met een korreltje zout moet worden genomen, aangezien oordelende naar zijn eigen ondervindingen in Neder land en Denemarken opgeiken nog geen begin is gemaakt met het ont werpen van een sGhema voor de immi gratie van landarbeiders dan wel van boerenzoons in Zuid-Afrika. Voorts schrijft hy in het blad: „Afgezien van de ietwat kortzich tige houding van een gedeelte onzer (Zuid-Afrikaanse) landbouwers ter. aanzien van de immigratie van goed geschoolde landbouwkrachten en klei ne boeren in de toekomst, moet iede re Nederlandse of Scandinavische landbouwer wel gek zijn om naar onr land te emigreren om de volgende re denen: le. Het loon in hun geboortelanden varieert van 3.tot 4.per week met daarbij inbegrepen een huis, een tuin en veelal een zeker percentage van de bedrijfsopbrengst in' het bijzonder van de melk. 2e. Hij werkt op een jaarcontract terwijl de minimum- en maximum lonen door de Regering zijn vastge steld. Se Hij is lid van machtige organisa ties. 4e. In gevallen van meningsverschi;- len tussen werkgever en werknemer over het arbeidscontract, het Werk vacantiedagen. verzekeringen etc. is hij gerechtigd arbitrage in te roepen 8e Hii heeft altijd de kans ra jar van hard werken een kleine zelf standige boer of tuinder te worden Vergelijk dit met de zeer labiele po- fit"» van de blanke boerenarbeider •f blanke bedrijfsleider op de boerde rijen die vaak per week of per maand betaald en ontslagen kunnen worden en die gelukkig genoemd mogen wor den. indien zij een maandloon ont vangen van 12met een huis zon der een organisatie te hebben, die hun belangen behartigt. Voeg daarbij, dat noch hef Depar tement van Landbouw, noch het De partement van Grondbezit tot op he den enige voorziening heeft getroffen om deze mensen tenminste te helpen aan kleine stukken land, geschikt voor Intensieve bewerking voor welk doel deze goedgeschoolde landbouwkrach ten uit de genoemde land om be gi'ijpelijke redenen geschikt zijn. In dit verband is het eenvoudig te verklaren, dat de landbouwkundige expert van het immigratie-comité voor Holland, België, Frankrijk en Scan- gezinsgebeuren LANGEDIJK Geboren: Diewertje M dv C Kliffen ten A Hollenberg; Maria A dv J H Tamis en J M Ruiter; Alida J J dv F Beens en D Bakker; Nelly dv C Berkhout en A Thomasz. Ondertrouwd: A Erlks 22 j te Sint Maarten en G Kuiper 20 j alhier. J Kostelijk 27 j en T Crans 20 j te Wieringermeer. Getrouwd: J Zijp 24 jaar en C Mo lenaar 24 j beiden alhier. Overleden: P Dekker 13 j zv C DeKker en J Zon. G. J. Kleinbekman 3 znnd zv H Kleinbekman en W van Westen. dinavië enige tijd geleden naai- de Unie werd terruggeroepen, iets wat zeker niet het geval zou zijn geweest, indien op dit terrein voldoende moge lijkheden aanwezig waren. Zolang geen verbe tering is bereikt in de immigratie-voorwaarden ten aanzien van landarbeiders en boeren zoons van de betreffende landen Is het goed de Nederlandse en ScandJna- vicsbe arbeidskrachten te adviseren naar landen te emigreren, die een be tere toekomst garanderen dan Zuid- Afrik* klaarblijkelijk van plan is te doen". Geld op de bon Vandaag kunnen de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707, wier naam begint met de letters Sche tan. SI aan het plaatselijke Post kantoor, tegen inlevering van de bonnen 78 BV en 81 BV van TA 707 en 78 BV van TB 707, terugbetaling ontvangen van de met 1 Juli 1947 verhoogde kolen- prijs. Dc kantoren zijn voor „het geld op de bon" ge opend van 9 tot 15 uur. Morgen 18 Febr. Is het do beurt voor hen. wier na-T begiuat «r.et de letters Sm t.m. Sto. De gevolgen van duimzuigen Wan „vogelbekjes" en „centenbakjes" Slissen en lispelen IX Baby ligt rustig in zijn warme bed je en slaspt. Het is een vredig ge zicht. Zijn linker knuistje ligt tegen zijn rose wangetje," smakelijk sabbelt hij op het duimpje van zijn rechter hand. Moeder buigt zich over het wiegje Geluk straaïi van haa. gezicht. Aardig hé' dat kleine duimpje in zijn mond". Haar bezoeker knikt instemmend. „Maar het schijnt niet goed te zijn" Zo is het moeder. Het is werkelijk niet helemaal zonder nadeel. Door langdurig duimzuigen, vooral, als de kinderen wat groter worden, kunnen vergroeiingen van de kaak ontstaan, die, behalve dat ze soms lelijk zijn, ook hun nadelige invloed uitoefenen cr as spraak. Het kind drukt bij het duimzuigen voortdurend, en met vrij grote kracht tegen de achter zijde van de bo venkaak, die daardoor langzaam, maar zeker naar voren gaat uitwijken. Normaal is. dat de boventanden juist over de ondertanden heen schui ven. Steekt de bovenkaak te ver naar voren, dan blijft er. ook bij gesloten mond, een ruimte tussen de boven- en de ondertanden. Of dat erg is? Ja, dat kan het zijn. Ec dan denk ik daarbij nog niet eens aan de min der aesthetische vorm, die de mond krygt. Maar een zodanig vergroeide mond geeft heel gemakkelijk aanleiding tot een lelijke uitspraak van de klanken 1. t. d. s. en z. Bij deze klanken zeiter. we n.1. de tong achter tegen de boventanden san. Ontbreken nu de boventanden, zoals in de wissclperiode kan gebeu ren. dan heeft de tong geen steun meer en wordt vaak naar buiten ge schoven. Bij alle woorden, die op een s. of 1. (of een der bovengenoemde klan ken) eindigen, zien we dan de tong uit de mond komen. Dat staat afschuwelijk, voor wie het eenmaal heeft opgemerkt, maar het heeft bovendien een slechte invloed op het geluid, vooral bij de s. Ge woonlijk zeggen we dan, dat iemand „lispelt" Dit lispelen nu, wordt, zoals uit het bovenstaande begrijpelijk is, be vordert, wanneer de tanden niet goed sluiten. Het zij, dat de bovenkaak uit steekt. men spreekt dan van een „vo gelbekje" Hetzij, dat de onderkaak het meest naar voren komt, populaii noemt men dit laatste een „centen bakje". Nog niet lang geleden ontmoette ik een 4 jarig meisje, dat lispelde. Haar onder- en bovensnijtanden stonden, bij gesloten mond, zover van elkaar dat er bijna een kindervingertje tus sen kon. Dc tandarts sprak het ver moeden uit, dat dit was veroorzaak? door het zuigen op de vingers. Inder daad sliep dat kind elke avond in. met twee vingers in de mond. De s. blijkt een moeilijke klank te zijn, die heel spoedig afwijkingen ver toont. Het komt er n.1. vrij nauwkeurig op aan hoe groot de opening is, waar door de lucht wordt heen gedreven. Is die iets te groot of te klein, dan ontstaan al afwijkingen in het geluid. Bij een goede s. glijdt de lucht mid den over de tong en worden de zij- kanten door de tongranden en de kie zen afgesloten. Is dat laatste niet het geval, dan ontsnapt de lucht zijwaarts. We spreken dan van „slissen". Merkwaardig is, dat verreweg de meeste mensen, die „slissen" of „lis pelen" zelf niet weten, dat ze met dit spraakgebrek zijn behept Het gebeurt méér dan eens, dat een moeder, die b.v. op advies van de huisarts of een onderwijzer met haar kind op spraakles komt, op de vraag, of het gebrek meer voorkomt in de familie, slissend antwoord dat dit niet het geval is. Het spreekt wel vanzelf, dat deze spraakaf wij kingen: het uitsteken van de tong (zg interdentaal of -tussen- 28. De een na de ander reed hem voorbij en verdween uit het gezicht, Jimmy hoorde het driftige gekras van hun schaatsen over het ijs en toen dat gekras was weggestorven, was hij alleen op het ijs. Hij krabbelde alleen voort door het duister van de nacht, zwoegend en struikelend, vallend en nog eens vallend. En het slot van het liedje was, dat hij geheel uit het veld geslagen aan de kant van het ijs ging zitten en slechts aan één ding dacht aan zijn bezem .waarmee hij als brave baanveger tenslotte nog een boter ham en een warm plekje bij de ka chel kon verdienen. „Wat doe ik hier in de kou", dacht Jimmy. „Ik wou dat ze met hun Elfstedentocht in de lucht vlogen. Heb ik gevraagd om mee te mogen doen?" tands spreken) zowel als slissen en lispelen ook voorkomen bij kinderen met normale gebitten. Maar zelfs dan ligt de oorzaak soms in een periode waarin het gebit niet volledig was,, bv. wisseltijd. Als het gebit later, door zijn na tuurlijke ontwikkeling, of door tand heelkundig ingrijpen weer normaal is geworden, kan het spraakgebrek blijven bestaan. Dat, zoals bij alle opvoedingszaken, ook het voorbeeld van zeer groot ge wicht is, behoeft nauwelijks te wor den gezegd. Dit blijkt overigens heel duidelijk uit het feit, dat het lispelen en slissen soms bij alle leden van een gezin voorkomt. Al met al is er dus reden te over om te trachten, zowel het duimzuigen als het zuigen op de vingertjes zo spoedig mogelijk af te wennen. J. E. VAN DOK Zal de Blauwe Reiger terugkeren naar de Bergense Duinen? Verjaagd van het Bos, dan uitgeroeid zal 1948 een nieuw begin brengen? Voor de vogelvrienden is Februari een belangrijke maand voor de vo gelvrienden in Bergen en omstreken kan Februari van dit jaar een zeer belar.gryke worden. 't Is na de 25e, dat de Reigers ple gen terug te keren naar hun geboor tegrond uit de moerassen en meren van Midden-Afrika, waarheen de kou de herfstwind hen gedreven had. Deze zachte winter heeft velen niet verder doen gaan dan Zuid-Europa en de vroege lente sluit een spoediger te rugkeer niet uit. Het is mogelijk, dat U gisteren zelfs een Reiger zag, of reeds een week terug maar vergis U niet: de enkele exemplaren die hier thans zijn, zijn vermoedelijk Scandinavische, rakkers, die wat meer gehard zijn te gen koude en vonden, dat ze in ons landje ver genoeg naar 't Zuiden wa ren afgezakt. Want, zo lang een Rei ger open water heeft, haalt hij zyn kostje wel op. 't Gaat ons om de ploegen, die nor maal op 26 of 27 Februari bfl hun oude nesten terugkeren. Zy zjjn de echte voorjaarsboden en hun bedry- vig gedoe brengt een stukje actie in de natuur. Begin Maart zijn zy al volop aan het bouwen. Trek er eens vroeg op uit dan kimt U ze bezig zien. Over de bos- en duingronden vliegen zij heen en weer, sjouwend met flinke takken in hun bek. Dat zijn altijd weer zulke fraaie toneel tjes. Half Maart al zyn de nesten voorzien van vier vyf blauwgroene eieren. Dan komt er de rust van een paar weken broeden, maar April is al weer een drukke maandhet groot brengen van het kroost is aan de oyïe. We zeiden zojuist: trek er eens vroeg op uit. dan kunt U ze bezig zien. Maar hoe staat het met Bergen De eens zo prachtige Reigerskolonie aan de voet van de duinen (het Rel- gerbos) werd door de Overheid weg geschoten. Het Bos ging ten gronde. De Reigers namen de wijk naar een der minst bezochte sparrenbossen, er gens in het duingebied. Daar vormde zich een nieuwe kolonie met goedkeu ring van het Staatsbosbeheer. Althans men liet ze met rust. Maar reeds had zich weer een nieu we vijand gemeld, de sterk toegeno men eekhoorn, die de eieren consu meerde. Dan kwam de oorlog en de bezetting, het Reigerbos werd Sper gebied en de Reigers werden als schietschijven gebruikt. Elke over 't Duin vliegende Reiger en de die- ïjun.jnoesten wel heen en weer vlie gen omdat zy ln de polders hun vis water hadden werd „abgeschos- sen". Zy werden uitgeroeid in 1945. In 1946 nietsIn 1947 nog niets... Zal 1948 een terugkeer brengen van enkele Reigers? De kans is niet ge heel uitgesloten, dat enige exempla ren, hoewel zy elders geboren zyn, door dé aantrekkingskracht van de voorvaderiyke bodem naar het oude Reigerbos worden getrokken en het gaan herbevolken. Zij, die misschien komen, zullen de tragedie niet ken nen. En Bergen, als onze hoop in ver vulling gaat, zal deze terugkeer tot de bakermat van onze Blauwe Reiger, die polder en duinen met zyn aanwe zigheid zo zeer opluistert, als een eer dienen te beschouwen. Op hoop van zegen: Welkom Ar- dea! JAN DE LEEUW De lezer, die meent, dat het onder zoek, dat wy hebben ingesteld, niets anders zou hebben opgeleverd dan een scheldparty op de regering en spe ciaal op de Minister van Sociale Za ken, benevens een demagogisch ver haal over vreselyke toestanden, heeft het mis en kan deze artikelen beter ongelezen laten. Een van de eerste eisen, die wy aan een reportage stellen, is dat ze vol komen objectief is. Men moet oog hebben voor de goede en de kwade dingen van het object en deze ter goeder,trouw weergeven. EERLIJKHEID EERSTE EIS Wy hebben gesprekken gehad met arbeiders en arbeidersvrouwen, met de inspecteur D.U.W., met' mensen van het N.V.V. en de E.V.C. We hebben een serie ingezonden stukken voor ons liggen en een macht notities en nu doet zich het eigenaar dige voor, dat alle partijen hun zaak zo goed mogelijk trachten voor te stellen. Uit deze gegevens nu een behoor- lyke conclusie te trekken ls een moel- üjlce zaak. 4 DE OPZET VAN DE D.U.W. IS GOED. Uit ons onderzoek is ons duidelijk gebleken, dat de opzet van de D.1J. W. goed is. Wat toch is de bedoeling? In het kort komt het hier op neer, dat arbeiders die werkloos geworden zyn, in de door de D.U.W. uitgevoer de werken, arbeid zullen verrichten tegen de lonen die volgens het C.A.O. in de landbouw gelden. Een ieder, die zich op het standpunt plaatst, dat het beter is, dat meii werkt, dan dat men steun ontvangt zonder te werken, zal deze regeling toejuichen. Maar nu ko men reeds direct de moeilykheden De D.U.W. objecten zyn over het alge meen grondwerken. Xrbeiders die dit werk gewend zyn, hebben er niet de minste moeite mee. Maar arbeiders, die uit andere beroepen afkomstig zijn, staan er vreemd tegenover en kunnen soms slechts meekomen. TWEE SOORTEN D.U.W. Er wordt in de D.U.W. in accoord gewerkt. Wijst de prestatie der arbei der uit, dat hy niet aan het accoord toe komt, dan wordt hy lager beloond. Ook in dat opzicht worden de prak- tyken van het vrye bedrijf dus ge volgd. Zo ontstonden de D.U.W. I en D.U.W. IL De beste arbeiders vinden in I hun plaats, de minder goeden in n. De praktijk is echter zo, dat verreweg de meeste arbeiders, die uit beroepen komen, waar zy geen grondwerk ver richten na enige tijd via n in I te recht komen. Wy ontveinzen ons echter niet, dat in deze verschillende rubricering een reden is tot ontevredenheid. Immers een arbeider, die van een kantoor af komt en daardoor niet de volle pres tatie kan leveren, maar die desalniet temin zyn best doet en er toch reeds veel zwaarder werk van heeft, moet niet beloond worden naar zyn arbeids prestatie, hoewel dit op het oog rede lijk klinkt, maar naar zijn arbeids- lust Elke arbeider, die behoorlyk werkt, heeft recht op een behoorlijke beloning, al zijn de prestaties niet vol komen evenredig. ARBEIDERS ZELF SCHULDIG De eerlykheid gebiedt ons te zeg gen, dat de arbeiders, door het ver keerde van het systeem er toe wor den gebracht, zich zo te gedragen, dat het systeem er nog slechter door wordt. Immers de besten van de ar beiders hokken by elkaar, ze bewegen de ploegbaas om van hen een goede ploeg te formeren, want dan komen ze gemakkelyk boven het accoord uit en verdienen wat meer. De ploegbaas tuk op een goede arbeidsprestatie wil zo iets wel. Deze z.g. gouden ploegen die dus hun accoord ruimschoots ha len veroorzaken niet alleen, dat de an dere ploegen er door verzwakken en daardoor de grootste moeite hebben om het accoord te maken, zy zyn wellicht ook oorzaak, dat de tarieven voor accoordwerk aan de lage kant zyn. DINSDAG NA 16 UUR Hilversum I 16.00 De Zonnebloem 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na school ya; 17.15 Alma Musica; 17.45 Het rijk >- ver zee; 18.00 Vioolspel; 18.20 Sprt- praatje; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Af ter Dinnermu- ziek; 19.30 Radiogenes; 20.00 Nieuws; 20.15 Handel-programma; 20.30 L meditatie; 21.30 12e Pianoconcc. Mozart; 22.15 Avondgebed; 22.30 uur Nieuws; 22.45 Radio-Philharmonisch Orkest (Gilsen. Lekeu, De Vocht, Jongen). Hilversum II 16.30 Gram. platen. 16.40 De schoolbel; 17.00 Dat kun ji; ook; 17.30 The Skymasters; 18.00 uur Nieuws; 18115 Tom Erich, piano; 18.30 Filmprogramma; 19.05 Tom Poes; 19 15 Pianorecital; 19.45 Radiokrant voor de werkende vrouw; 20.00 Nieuws; 20.05 De echo van de dag; 20.15 Doodles dwaze Dinsdagavondtrein; 21.30 Con tact; 22.15 Buitenlands weekoverzicht; 22.30 Vioolrecital; 23.00 Nieuws; 23.15 Belgisch klassiek concert. WOENSDAG 18 FEBRUARI 1948 VOOR 16 UUR Hilversum 1 301 m. "7.00 en 8.00 Nieuws; 7.45 Een woord voor de dag; 8.15 Gewijde muziek; 8.30 Licht klas siek concert; 9.00 Op radio-ziekenbe zoek; 9.30 Symphonisch morgencon cert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Werken van Haydn; 11.25 ,.De jeugd maakt werk', hoorspel; 12.00 Clarinetrecifal; 12.33 Metropole-orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Programmatische pianomuziek; 13.45 Teleman-cy<%s; 1415 Afscheids- dienst; 15.30 Jeugdconcert Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.platen; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Werken van Sibelius; 9.35 Werken van Brahms; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Kookpraat- je; 10.45 Voordracht; 11.00 Populair non-stop: 12.00 Orkest Carlo Carcas- sola; 12.38 Killima Hawaiians; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ramblers; 14.00 Ge sproken portret van Spaak; 14.15 Jeugd concert; 15.00 „De Scheepsjongens van Bontekoe", hoorspel; 15.30 De rood borstjes; 15:45 De Regenboog. WOENSDAG NA 16 UUR Hilversum I 16.45 Knapenkoor; 16.45 Voor de jeugd; 17.35 Pianoduo; 18.00 Harmoniecorps; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.30 Pianoduo 19.45 Engelse les; 20.00 Nieuws; 20 15 Vioolspel; 20.25 Concertgebouworkest Diepenbrock, Beethoven); 21.30 L1J- dei^overdenking; 22.00 Engelse lie deren; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondover denking; 23.00 VioolrecitaL Hilversum n 16.15 Vragen *»~»t vrij; 16.45 Het stond in de krant; j De Troubadours; 17.46 Het rijk over zee; 18.00 Nieuws; 18.20 ETA-trio; 18.30 Plato spreekt tot ons; 19.00 Gram.mu ziek; 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Le zen in de Bijbel; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroeporkest; 21.15 „Joseph in Do tan", hoorspel naar Joost van der Vondel; 22.05 Orkest Malando; 22.45 Van boek tot boek. FEUILLETON door ROBER1 ÏRUMBULL 87- Plotseling ging Tony rechtop zitten. „Ik voel een kokosnoot", zei hij. Gene en il* keken nem met domme gezichten aan „Ik voel een kokos- boot" het klonk als zotterny. Be gon Tony hallucina.ies te krijgen"? „Versta je me niet? Ik voelde een kokosnoot onder de boot tegen me kan botsen" Dat was iets anders! Ik sprong op en keek over de kant. &n jawel, daar dobberde een kokos noot op het water, net buiten ons bereik. ..Pak hem", zei Gene. De met water doordrenkte dop scheen glibberig; dus probeerde ik niet hem te grijpen. In plaats daar van dook ik overboord, ving de noot. en gooide hem in de boot. De jongens legden de noot zorgvuldig neer en hielpen me aan boord. „Ik voelde een stoot in m'n rug, zie je", zei Tony, opgetogen, „en het eerste waar ik aan dacht was een kokosnoot". De dikke, vczelachtige bolster was begonnen te rotten blijkbaar had de kokosnoot al een hele tijd in het water gelegen. Maar de dop was nog gaaf; en hield de noot drijvénde en beschermde het binnenste grotendeels tegen het zoute water. De doorweekte bolster was gemakke lijk te verwijderen. Ik haalde deze er met de nyptang stukje bij beetje *L Daarna nam ik een stuk metaal van 't kapotte pistool en maakte een gat ,'n de dop. Eerst proefde ik de melk, om te zien of deze nog drinkbaar was. Het was een beetje brak, maar het kon erger. Ik gaf de noot door, en om de beurt nemen we een slokje, tot er niets meer over .was. Na zo lang niets te hebben gehad, vonden we het verfrissend, hoe lauw en zilt het ook was. Nadat we de melk hadden gedron ken, braken we de noot open en ver deelden de kern. Na al onze ontberin gen betekende de kokosnoot een heer lijk maal. Het was al bijzonder gelukkig dat we juist een kokosnoot hadden gevon den, want ons gestel had olie nodig. Een-en-twintig dagen in de tropische zon had al het vocht uit onze licha men getrokken en onze huid was zo droog als perkament. Ik had een ge voel alsof ik levend gevild was. HOOFDSTUK AC'ITTIEN TOEN IK ONS kleine bundeltje ver- stelmateriaal openmaakte om te zien of we er een zonnescherm van konden maken, vond ik een kleiiï schaartje. Het was ongeveer tien cm. lang, met stompe punten een. goedkoop ding dat bedoeld was om er lapjes mee te knippen. Het materiaal waarin het gewikkeld was, had het beschermd te gen het zoute water dat ons pistool onbruikbaar had gemaakt. Maar het was toch van weinig nut. ,,'t Komt misschien nog wel eens te pas. al weet ik niet hoe," zei ik tegen Tony. Hij wierp er een onverschillige blik op. Hij hief z'n hand op om z'n lan ge haar uit z'n ogen te strijken, 'n werktuiglijk gebaar, maar dat hem plotseling op een inval bracht. „Als we ons haar eens knipten?" opperde hy. „Ja," zei Gene, „dat is misschien koeler*. Ik keek naar hun verwarde haarbos en streek twijfelachtig over m'n eigen hoofd: Ik dacht niet dat we met deze goedkope schaar veel zouden kun nen bereiken. Kammen hadden we niet, en ons haar viel voortdurend over onze ogen. Het was een van die kleinigheden die je som meer erge- nis bezorgen dan veel belangrijker dingen. „Zal ik het op jou proberen?" vroeg ik Tony. „Ja, vooruit maar," zei hij. Tony's haar was zo stijf als een scheerkwast. Ik zaagde het er boven z'n voorhoofd kort af- Toen het klaar was zag hy er vrij dwaas uit Hij had geen erg zware baard, alleen een licht snorretje en een paar plukjes haar op z'n kin, die hem deden lyken op een caricatuur van een Mongool. Gene's baard was er eentje van overal wat om zo te zeggen. Ik knipte ook zijn haar bij, en daarna knipte Tony het mime De schaar was er niet op bere kend, maar ons haar hing nu tenmin ste niet meer in onze ogen. We bleven scherp uitkijken naar kokosnoten, maar zagen er geen meer. Wel zagen we een heleboel kleine bruine noten, ongeveer 5 cm. lang en ongeveer 3 cm. in doorsnee, die er uit zagen als miniatuur kokosnoten. „Pagaai jy aan stuurboord, Gene", zei ik. „Laten we er heen roeien en een een opvissen." Met de zolen aan de handen ma- noevreerden Gene en ik de boot tot waar ik een van de noten kon gry pen. We braken er een open, maar er was niets eetbaars in. Het waren eigenlyk geen noten, alleen een laag vezels rondom een harde kern. Ik denk dat het kleine kegels waren die groeien aan wat ze op Hawaii de Hala-boom noemen. Wordt vervolgd

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3