Ikmaafilei' fjn^ WV Partij van Wallace boekt eerste zege Prinses Marijke jarig Worden bevoegdheden van Commissie uitgebreid? Verdachten van moord op „Moeke" blijven ontkennen Foto's kunnen gevaarlijk zijn in Palestina... Eis tegen Jan Saai 7 jaar met aftrek 4e Jaargang No 1165 Woensdag 18 Februari 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks. Westerweg 338 Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht. Tel 3967 „Krachtige verwerping van Truman - politiek HENRY WALL/i-i-K in opgewekte stemming Wallace zelf optimistisch By een speciale verkiezing voor het Amerikaanse Congres, gehouden in Bronx (een gedeelte van New-York'. is de candidaat van de American La boor Party, Leo Isacson, die door Hen ry Wallace werdt gesteund, met meer stemmen dan de drie andere candi- daten samen gekozen. Deze verkie zing wordt beschouwd als een toets steen voor de „derde party van Wal- lace, die, naar men weet, als leider van deze party candidaat is voor de aanstaande presidentsverkiezingen. Politieke ommekeer voor district Isacson beschreef zyn overwinning als een „krachtige verwerping door het volk van de politiek van de re- Twee en twintig doden bij treinramp in Frankrijk Twee en twintig personen, onder wie achttien meisjes, zijn gedood en tien ernstig gewond, doordat een Franse goederentrein van achteren op een passagierstrein gelopen is. Het ongeluk vond Dinsdagavond plaats bij Thumeries (Noord-Frankrijk). Men meent, dat een signaalfout de oorzaak is. De machinist van de goederen trein werd eveneens gedood en de stoker ernstig gewond. In de trein bevonden zich employé's van de sui kerfabrieken te Thumeries, die op weg naar huis waren. Had min. Lieftinck een bulldog moeten zijn? Criiiek en waaidermg van iechts In de Eerste Kamer heeft de heer Pollema (C H.) bi< de al gemene financi ële beschouwin gen over de Rijksbegroting Dinsdagavond min. Lieftinck o. m. gezegd: „Mi nister Lieftinck geen bulldog als waakhond bij de schatkist had een bulldog moe ten zyn. Voor zyn zacht gegrom reeds had ieder van zijn collega's moeten afdeinzen, maar de minister is te be scheiden geweest". Maar hy voegde er aan toe: „De toestand is allesbehalve fraai W'ij zullen ons hoeden de moeiiyke sfeer, waarii de minister zich bevindt nog pynlijker te maken door al te scherpe critiek, ons welbewust, dat de werkkracht van de bewindsman slechts behouden kan blijven door welwil'en- de en opbouwende critiek. Daardoor wordt tevens uiting gegeven aan het Christel ijk-historisch beginsel". En met voldoening constateerde do heer Poll^ma. dat de minister er steeds op uit is voor zijn ontwerpen de grootst mogelijke meerderheid der Staten-Gencraal te verwerven. Ook de Rio (AR) had verschil van inzicht met de minister, maar hij uitte zijn waardering voor de deskundigheid, nauwgezetheid en ui'gebrcidheid, waar mede de minister zijn beleid verde digde. weerbericht WEINIG VERANDERING Matige, nu en dan vry krachtige Oostelijke wind. Enkele overdrijvende wolkenvelden, afgewisseld door zonne schijn. Droog weer. Temperatuur op lopend tot iets boven het vriespunt. gering Truman, welke politiek naar oorlog voert". „Het Is een overwin ning voor Henry Wallace en de Der de Partij de volksparty", zo voeg de hij hieraan toe. Het resultaat is een politieke omme keer, daar in dit district gedurende vele jaren democraten zijn gekozen. Henry Wallace verklaarde te Tampa (Florida): „Dit is een werkelijke over winning over het bazensysteem en de machinepolitiek. Dit bewijst, dat de zogenaamde Derde Partij de eerste partij kan worden". Isacson zal slechts het tweede lid van de American Labour Party in het Congres zijn. TEVEEL BUSSEN. In de bus stapt een dame, die, te oordelen naar haar houding, niet dagelijks op reis gaat. Secuur informeert ze waar de bus naar toe gaat. Als het antwoord bevredi gend uitvalt, zet ze zich neer. Dan begint ze de reis gids te raadplegen. Haar gelaat toont aan, dat ze be gint te twijfelen. Ze stapt uit, kijkt naar de letter van de bus, komt weer binnen en begint een levendig ge sprek met de conductrice. Dan neemt ze met een kordaat gebaar haar tas, rent de bus uti en snelt een andere bus binnen. Geamuseerd hebben we het aangezien. We gaan vertrek ken. Langzaam zet de bus zich in beweging. Een luid geschreeuw trekt de aan dacht: het is de dame, die straks weggehold is. Nu wil ze weer met ons mee. De chauffeur vindt het goed en dan rijden we weer. De da me vraagt of de bus naar Zandwerven gaat. De chauf feur kijkt haar ernstig aan. Zonder glimlach zegt hij: „Nee juffrouw, dan had U die moeten hebben, waar U net uitgekomen is Indonesië in de Veiligheidsraad Nadat de Commissie voor Goede Diensten haar rapport aan de Ver. Volken had overhandigd, heeft de Veiligheidsraad Lak® Success Dinsdag j.1. een aanvang gemaakt met de nieuwe ding van het Indonesische probleem. Rechter Kirby verklaarde, dat thans voor de Commissie de tijd geko men is, gugger.ties aan beide partijen te doen en te publiceren om hen te helpen bij het bereiken van een politieke overeenkomst. Hierdoor zou verandering komen in de methode, waarbij voorstellen alleen op verzoek van beide partijen worden bekendgemaakt. Prinses Marijke, de jongste telg van ons vorstenhuis, heeft mot succes haar eerste levensjaar vol gemaakt Onze beste wensen ook voor hel tweede Van Kleffens maakte voorbehoud Republiek beloond voor concessies Rechter Kirby verzekerde, dat het vertrouwen van de Republiek in de Verenigde Naties haar een ongunstige demarcatielijn had doen aanvaarden, welke, indien deze als blijvend er kend werd, onherstelbaar verliès aan de Republiek zou toebrengen. Hij drong er op aan, dat beide partijen zich op het plebisciet voorbereider, door zorgvuldig voorlichting aan "het volk te geven en sprak de hoop uit, dat de Commissie in ae toekomst for meler zal kunnen handelen en meer initiatief zal kunnen nemen dan in het verleden. VAN KLEFFENS: .Goede wil en vertrouwen*' Mr. Van Kleffens zeide voor Neder land o.m.: „Wij zyn bereid de din gen, die voorbij zyn, te laten rusten en politieke besprekingen in de geest van zeer veel goede wil en vertrou wen in de toekomst aan te vangen". Spr. hoopte, dat de commissie voor Niet te controleren beicfiuldigen brengen geen liebt Op 2 November 19446 werd in de Warmoesstraat te Amsterdam ver moord de 61-jarige pensionhoudster Anna M. Marsman. Enkele weken daarna werden de 25-jarige Cornelis Hoogeboom, zijn 23-jarige broer Jacob en de 24-Jar!gc L. v. d. Helm gear resteerd, verdacht van de gerucht makende moord op de oude vrouw. Er waren in de nacht van de moord verschillende gasten m het pension van „Moeke" Marsman, o a. I.eo van der Helm, die zich meldde, toen hij een dag later uit de krant vernam, dat hij verdacht werd. Eind November werden de gebr. Hoogeboom in Frank fort aan de Main aangehouden. Voor de arrondissementsrechtbank s'ond gistermorgen aanvankelijk het drietal gezamenlijk terecht. Van der Helm ontkende. Hij zeide gezien te hebben, dat de oude vrouw door de broers overvallen werd. Jaap Hooge boom on'".ende, evenals zijn broer, die echter toegaf, dat er wel een plan bes'ond om haar bewusteloos te slaan en haar dan te beroven. Na het verhoor van enkele getuigen werden de verdachten apart aan een kruisverhoor onderworpen. Een kennis van Van der Helm ver Amerikaans politicus veroordeelt Britse en Amerikaanse tactiek De Palestijnse perscensor heeft uit „veiligheidsoverwegingen" de publi catie van foto's van de leden van het secretariaat van de Commissie voor Palestina, waarvan enigen binnenkort in Jeruzalem verwacht worden, ver boden. Naar van betrouwbare zijde vernomen wordt, zal de staf van de Commissie zijn intrek nemen in het zwaar bewaakte Koning David- Ho tel, waarin ook het Brits civiel en militair hoofdkwartier is gehuisvest. Onoprechtheid? Noach M. Mason, republikeins af gevaardigde voor Illinois in het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft het Amerikaanse en het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken be schuldigd van „onoprechtheid en het eten van twee wallen" Engeland verkoopt wapens en am munitie aan de Arabische landen, ter wijl het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een embargo uit gevaardigd heeft voor het vervoer van wapens en ammunitie voor de Joden in Palestina. De Arabieren kunnen nu het be sluit van de Ver. Volken tegenwerken en de Joden kunnen zich niet verde digen, aldus deze afgevaardigde. ONTPLOFFING IN CEYLONSE VUURWERKFABRIEK In een vuurwerkfabriek bij Galle op Ceylon, op ongeveer tachtig kilo meter afstand ven Colombo, heeft zich een ontploffing voorgedaan ter wijl een negentig'al mannen, vrouwen en kinderen in het gebouw aan het werk was. Na de ontploffing brak een brand uit, waardoor weer nieuwe explosies veroorzaakt werden. Men heeft tot nog toe slechts een dertigtal personen uit de ruïnes kun nen bevrijden. klaarde, dat hy daags van te voren gehoord had, dat Van der Helm bin nenkort een goede slag zou slaan. Cornelis Hoogeboom gehoord als getuige zeide, dat Van der Helm de moord gepleegd had en hy zelf de benen: van „Moeke" had vastgebonden Jaap Hoogeboom wist van niets, aldus Cornelis. Als getuige tegen Jaap trad Van der Helm op en verklaarde door gestommel wakker geworden naar beneden te zijn gegaan, waar hij zag, dat de twee broers „Moeke" over vielen. Het zou Jaap geweest zijn die zijn handen om de keel van de oude vrouw had. Cornelis heeft in een vroegere ver klaring hy' wilde nu geen eed af leggen gezegd, dat hy en Van der Helm Moeke bonden. Leo hield haar mond dicht en nadat Moeke be wusteloos was doorzocht men de ka mer. Er kwamen 600 gulden en enkele ringen te voorschijn, die gedeeld wer den. Hij had in het gastenregist'er met een valse naam getekend en verklaar, de dat hij gezegd had, dat Jaap dit gedaan had omdat deze een alibi had en hij niet. De volgende morgen wa ren de twee broers samen vertrokken Jaap verklaarde nooit in Moeke's pension geslapen te hebben, doch Van der Helm beweerde, dat Jaap er wel was geweest en ook het register had getekend. Hij bleef er bij, dat de twee broers de overval en de moord had den gepleegd. Jaap en Kees hadden gezegd, dat hij moest verdwynen uit Amsterdam. De zitting werd geschorst tot 13 April en dan zal een schriftkundige de handtekening in het register onder zocht hebben. Uitmuntende prestatie van Cees Broekman Verbeterde nu reeds zijn record op 5000 m. Cees Broekman, onze jonge, veel belovende schaatsenrijder, heeft in wedstrijden te Gjoevik (Noorwegen! zyn persoonlijk record op de 5000 m van 8 min. 31.9 sec. dat hy vestigde te Hamar enige dagen geleden, ver scheidene seconden teruggebracht. Hij noteerde de fraaie tijd van 8 min 24,8 sec., waardoor hij in het algemeen klassement van de beste Nederlandse rijders van alle tijden thans de derde 45 Amerikaanse matrozen verdronken Maandagavond Is ln de haven van Marseille een sloep, waarin een vijf- en-veertigtal matrozen van het Ame rikaanse vliegdekschip „Midway" naar het schip terug geroeid werd, tegen een strekdam gevaren en gezonken Men vreest dat de inzittenden van de sloep allen verdronken zyn. Een vyf- tlental lichamen is reeds nit het wa ter opgehaald. Goede Diensten „op haar eigen ter rein zal voortgaan op verzoek van de partijen al die hulp te verlenen, wel ke dienstig kan zyn". Wat betreft het voorstel van de heer Kirby omtrent wyziging der procedure, maakte de heer Van Kleffens voorbehoud, Alen moet niet haar status als „Commissie voor Goede Diensten" veranderen. „Het ontbreekt de Commissie voor Goede Diensten aan bevoegdheid om verandering te brengen in haar eigen aard". Hy voegde er aan toe, dat hy veron derstelde, dat dit niet in strijd was met de verklaringen van de heer Kirby, waarop deze laatste bevestigend knikte REPUBLIEK: meer macht aan Commissie De Republikeinse vertegenwoordi ger dr. Ali Sastroamidjojo pleitte voor voortzetting van het werk der Commis sie met uitbreiding van haar bevoegd heden. Indien de Commissie de supervisie gegeven wordt bij de komende politie ke besprekingen en het plebisciet, dan kan. zo zeide hy, Indonesië het bol werk van democratie in het Pacific- gebied worden. Paul van Zeeland verklaarde: „Indien wy onze pogingen voortzetten dan zal de oplossing gevonden worden". De Australiër William Forsyth vroeg voor de Commissie de bevoegdheid „voor het doen van positieve concessies". De drie Russische schaakmeesters Botwinnik, Keres en Smvslov, die Rusland zullen vertegenwoordigen by het wereldkampioenschap schaken, waarvan de eerste helft te Den Haag gehouden wordt, zyn gister uit Mos kou vertrokken. Naar alle waarschijn lijkheid komen zij begin volgende week in Nederland aan. Hij was geen fanaticus Mr. Th. Keune ^advocaat-fiscaal by het Byzonder Gerechtshof te Amster dam eiste gistermorgen 7 jaar gevan genisstraf met aftrek en ontzetting uit de openbare rechten voor de tyd van het leven tegen de 47-jarige landbou wer Jan Saai uit Barsingerhorn. Saai liet zich in Juni 1941 benoemen tot Gedeputeerde en later tot bestuurs raad van Noord-Holland, waarbij hij echter de titel „gedeputeerde" behield in tegenstelling tot de andere be stuursraden. Voorts was hy provinci aal boerenleider van „de Landstand" en in beide functies heeft hy de van NSB en/of Duitse zijde aangewende pogingen om de Nederlandse land bouwers op nationaal-socialistische wijze te organiseren gesteund. Aldus luidde de dagvaardiging. Ook werd hem ten laste gelegd, dat hij in Mei 1943 (toen uit protest tegen het weg voeren van onze militairen o.a. de boeren in Noordholland een stakings beweging hadden opgezet tegen de toenmalige commissaris Backer heeft gezegd, dat deze stakingen waren uit gebroken en dat er met kracht tegen opgetreden moest worden. De griffier van de Provinciale Sta ten van Noordholland mr. Stufkens vertelde als getuige h charge, dat ver dachte allerminst een politiek fanati cus was en dat hij nooit het initia tief nam tot maatregelen die pro- Duits waren. Ook de beide andere getuigen, bur gemeester Blaauboer van ~~arsinger- horn en dr. Werner spraken zich in die zin uit. Mr. Keune hield in zijn requisitoir rekening met deze getui- genverkaringen, vond evenwel een zware straf op zijn plaats en kwam tenslotte tot bovenvermelde eis. Uitspraak 2 Maart a.s. plaats inneemt en nr. twee Ir. v. d. Scheer ernstig bedreigt. Een uitste kende prestatie! Spaak werpt schuld van stakingen op Belgische Communisten „Gij wenst het plan-Marshall te doen mislukken' Paul Henry Spaak, de Belgische eer» ste-minister heeft Dinsdagavond ver klaard, dat hy het bewijs heeft, dat de communisten alles doen „om het conflict in verband met de nationale stakingsgolf te vergiftigen en te ver- SPAAK, België's premier, keerde zich fel tegen de communisten scherpen in de hoop het land naar een algemene staking te drijven" Spaak legde deze verklaring in de Tweede Kamer af. Hij wendde zich tot de communistische fractie en zei de: „Gij staat in contact met uw col lega's in Frankrijk en Italië. In uw ogen zou een gelijktydig uitbreken van ongeregeldheden in Frankrijk, Italië en België de Amerikanen ver hinderen met hun plan-Marshall te slagen. Uw opzet is te voorkomen, dat het plan een succes wordt," De stakingen zelf verlopen reeds. Alleen de arbeiders die ln Frankrijk werken staken nog.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1