Jan Plas zestig jaar Fokveedag 1948 weer te Hoorn VERBETERING VEESTAPEL WAS TROEF Het Koningsdrama Richard De Derde Schilder van hel CLAIR-OBSCUR VAN LEERLING TOT MEESTER De Allernaarst schilder Johan Plas, nazaat van de bekende dieren schilder pietcr Plas, heeft met x\jn bekende voorvaderen de liefde voor dieren ge meen en in vele van zijn werken geeft hij hieraan uitdrukking. Maar Jan Plas Is niet alleen een dlerenschllder van betekenis. hU beheerst ook het portretschilderen op een wijze die vele collega's doet watertanden omdat htf zo Juist en zo soherp weet te karakteriseren. En deze eigenschap logen straft tegelijkertijd de veel verspreide bewering als zou Jan Plas niet kun nen tekenen en *Vn schilderijen in hoofdzaak opbouwen door zijn subtiel ge voel voor de juiste kleur en door zijn vaardigen streek, die de goede sfeer ko treffend weet te accentueren. De hier gereproduceerde krijttekening is wel 't bewijs, dat deze schilder niet werkt bij de gratie v. zijn coloriet alleen: ook in zwart en wtt weet hjj werken te scheppen, die getuigen van een goed. hoewel laat ontwikkeld talent. EEN „VIJFJARENPLAN" De Schildersvereniging Kunst Zij Ons Doel was eigenlijk de eerste leer school van Jan Plas. In 1931 werd hjj lid van deze vereniging om na verloop van tijd, nadat Rein Bankert hem met de finesses van de tekentechniek Op de hoogte had gebracht, te gaan schilderen op het atelier van zijn vriend Koos Stikvoort. En een ding dient nu eens gezegd te worden: Jan Plas is hierdoor geen epigoon van rijn leermeester, geen Stikvoort de Tweede geworden, want daarvoor was hij teveel individualist. Plas heeft bij Stikvoort geleerd hoe hij met de verf en met z'n penselen moest omgaan Hij leerde niet van Stikvoort hoe hij met de kleuren moest omgaan want dat wist hij zelf goed genoeg. Daar had hij gevoel voor en dat is het enige wat vereist is: dat is niet te leren of aan te kweken. Jan Plas bleef zich zelf en daarom wordt hij nu, ter ge legenheid van zijn zestigste verjaardag door de Alkmaarse Schilders gehul digd. Het is een harde werker, deze zes tigjarige. die naast zijn grote liefde, het schilderen, ook nog het vak van goudsmid beoefent Maar niets zou i hij liever doen. dan alleen maar «chil- deren en hij hoopt het nog eens zo ver te kunnen brengen dat hij als kunstenaar zijn bestaan zal kunnen Vinden. Daartoe heeft Plas een „Vijf jarenplan". Want voor hij vyfenzestig is moet er nog heel wat gebeuren, zo meent hij. Er zal gewerkt moeten worden, dag aan dag studeren, dat is de op gaaf, die deze vitale en krachtige figuur zich gesteld heeft. Een Jubileumtentoonstelling Ter gelegenheid van zijn zestigste Verjaardag wordt er ln het gebouw _yan de schildersvereniging .Doorwer ken". de vereniging waarvan Jan Plas bet oudste lid is, een tentoonstelling .van zijn werken gehouden. En wij durven beweren, dat de bezoekers ver- tteld zullen staan. Want er is mooi Werk bij het resultaat van vele geluk kige momenten. Er zijn stal-interieurs. FESTIVAL 1948 Zondagavond aJ. 8 uur komt het gezelschap van de Bouwmeester Revue in 't Gulden Vlies. Dit revue ensemble, dat Zaterdag avond in het OKE-programma voor de radio optreedt, zal Zondagavond met 'een ander programma de inwoners van Alkmaar en omgeving een vrolijke avond bezorgen. Medewerkenden zijn Stoet Haspel, Jac. van Bijleveldt. Nel Aenders, C. Bouwmeester. Henk Bood en Wlm van Herk. De muzikale leiding' berust bij Ziegler. Kaarten zijn dage lijks aan de cassa van 't Gulden Vlies Verkrijgbaar van 111 uur. DIERENBESCHERMING Sinds enige weken zwerft in Alk maar een klein bruin hondje plm. 1 jaar oud, teef. Ter beschikking een poes plm. 11 maanden oud. .Beide dieren zijn in zeer goede con ditie. Adres Inspecteur; C. Verver, Baan- ftraat, Alkmaar en wel voor 7 uur 's avonds. KIND GERED j Maandagmorgen 16 Febr. 1948 ge haakte een driejarig jongetje spelen- jderwüs in het water van de Ruysdael- kade alhier. Het kind dat in verdrinkingsnood jverkeerde is door Mevr. Co er man wo- [pendc Ruysdaelkade No. 5, die zich kordaat te water begaf, weer op het droge gebracht. OOST EN WEST GING NIET DOOR De lezing met film, die Woensdag avond in het Wapen van Heemskerk kou worden gegeven voor de afdeling lAlkmaar van de vereniging Oost en [west, ls wegens zeer onvoldoende be langstelling tot nader order uitgesteld. Hoe is de stand, Mieke? Hedenmiddag en Vrijdagmiddag zal Êob Wallagh, de man van de hersen- /mnastiek (Hoe te de stand Mieke?) bp de parterre afdeling van V. en D pet nieuwe spel „Hoe is de stand Mie ke?" demonstreren. Adspirant-kopers, die prijs stellen op 'een handtekening van de beroemde fcnan kunnen op deze middagen een bpei met autogram kopen. die bewondering afdwingen door een bijkans Rembrandtiek clair-obscur en er zijn landschappen waar men de drei ging van een naderend onweer in kan voelen en die nochtans van kleur zo zuiver zijn gehouden, dat 't juweeltjes zijn geworden. De schilder heeft ook ongelukkige momenten ,doch dit is ze ker niet het geval geweest toen hij de haven van Enkhuizen met forse stre ken op het doek bracht. De leraar Jan Plas. eens zelf leerling (en een goed leerling! geeft nu op gezette een ongezette tijden college aan jonge en aan pasbeginnende schilders en er zijn er onder zijn leerlingen, die veel belovend zijn. Zijn paedagogische kwa liteiten moeten groot rijn, want hij heeft als leraar resultaten bereikt, in een ongelofelijk korte tijd, die hem doen zeggen: „Deze leerling streeft de meester voorbij, ik moet njet hem oppassen". En zo moet het toch ei genlijk zijn. het getuigt van de objecti viteit van de leraar tegenover zijn leerling en het slaat voor de leerlin gen wel vast, dat Jan Plas nooit ie mand in zijn ontwikkeling zal tegen werken. TH. K. Jan l'las in zijn atelier. De vaardige tekening op de ezel bewijst de kwa liteiten van de zestigjarige schilder als tekenaar. De tentoonstelling van zijn werken zal op 8 Maart a.s. geopend worden. Moeilijkheden en optimisme; twee kenmerken van de 75ste algemene vergadering van Prov. Bond van Rundveefokverenigingen Een buitengewoon groot aantal belangstellenden was gisteren bijeenge komen in de Parkzaal, waar de Prov. Bond van Rundveefokverenigin- gen in Noord Holland zijn 75ste algemene vergadering hield. De heer W. v. d. Oord uit Barsingerhorn, die de voorzittershamer hanteerde, moest begin nen met wederom de aanwezigen te verzoeken zich een ogenblik van hun zetels te verheffen. Was het eerverleden jaar de heer Koster, die werd her dacht en verleden jaar de heer Blaauwboer, dit maal was het de eigen voorzitter, de heer Waiboer uit Anna Panlowna wiens heengaan werd gememoreerd. Van de 15000 veehouders in onze provincie zijn er thans 3000 georgani seerd in de Bond. Dat is veel, maar niet genoeg. In zijn openigswoord roerde de voorzitter o.a. de vermogensaanwas- belasting aan, die anders was geworden dan de boeren hadden gemeend te mogen verwachten. Hij betreurde het juist jpit de mond van deze minister van land bouw te hebben moeten horen, dat de kwaliteit van de margarine zo goed was. Hü vreest voor een ambtenaren- staat en meent, dat de politiek deze minister nader aan het hart ligt dan de boerenstand. In dit alles ziet hij iets als apenliefde, die zo groot is, dat het jong aan de borst van de moe der wordt platgedrukt. De afzet van fokvee is goed geweest Hij raadt aan daarvan zoveel moge lijk te profiteren. Houdt de oude koei en zo lang mogelijk aan. zo luidt zijn advies en laat de pinken niet te vroeg dekken. De tentoonstellingen uit '47 mochten als zeer geslaagd worden beschouwd. Anders dan bij de tuinders acht hij de perspectieven van '48 goed, want het weer is uitstekend. Hij meent voorts, dat te veel goede stieren worden verkocht, men dient zich daarbij beperkingen op te leggen. De gezondheidsdienst breidt zich uit; de kunstmatige inseminatie gaat door, het riet er naar uit, dat er in de provincie verschillende stations voor zullen worden gevestigd. Met de hoop, dat de besprekingen dc rundveehouderij in Noord Holland ten goede zullen komen opent spr. dan de vergadering. Uit de mededelingen stippen we aan het verzoek om toetreding als lid van een nieuw opgerichte fokvereniging te 't Zand, de tweede aldaar. Het jaarverslag zal de leden worden toegezonden. Een protest In de keuringseisen der stieren zijn enkele veranderingen aangebracht, evenals in de controle van 'de melk- gift der koeien. Over dit laatste punt ontspint zich een discussie. Verschillende aanwe zigen maken er bezwaar tegen, dat verkochte koeien in de melkstaten worden opgenomen. Ze drukken het gemiddelde. Onder applaus der verga dering zegt de voorzitter toe hierover bij de C.M.D. te zullen protesteren. Rekeningen De commissie tot het nazien der re- kenigen heeft deze in orde bevonden en goedkeuring door de vergadering volgt. De begroting sluit in inkom sten en uitgaven op een bedrag van f 18.910.bij een bedrag voor onvoor zien ad f 3.119.80 (verleden jaar f 480.80) De contributie blijft onveran derd, terwijl is gerekend op 'n bijdra ge van f 2000 van de L.T.M. te Hoorn voor de aldaar te houden fok veedag. Ten aanzien van de verhoogde post voor onvoorzien wordt medegedeeld dat deze nodig is in verband met het feit, dat de gezondheidsdienst, die thans is ondergebracht bij de Prov. Commissie en de Bond weldra eigen kantoren zal gaan betrekken. De begroting wordt goedgekeurd. Benoemingen In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer R. L. Wai boer te Anna Paulowna wordt be noemd de heer Blaauw te Stompe- toren. Tot voorzitter wordt aangewezen de Heer C. N. Laan te Berkhout. Lid van de Commissie van de Coöp. aankoop wordt de heer P. Kost- ter Jzn. herkozen. In de commissie voor het nazien van de rekenig worden aangewezen de verenigingen te Assendelft, Barsinger horn en Beemster. Fokveedag De jaarlijkse Provinciale Fokvee dag zal wederom in Hoorn worden gehouden en wel op 8 September 1943 Een en ander in samenwerking met de L.T.M.. De heer Glijnis (Stompetoren) ad viseert dat in de toekomst ook eens een meer centraal gelegen plaats te kiezen, omdat in het Zuiden van de provincie langzamerhand tal van ver enigingen zijn ontstaan, terwijl Hoorn niet voor allen gemakkelijk bereik baar is. De voorzitter stelt daar tegenover dat de fokveedag te Hoorn een ze kere vermaardheid neeft gekregen en dat men voorzichtig moet zijn daar in veranderingen aan te brengen. Rondvraag Provisie controleurs De provisie der controleurs bij de afzet van vee maakt de tongen los. Het bestuur ziet grote verschillen in de provisies: één controleurmaak- te ca. f 1750.—, vijf kwamen boven de f 500.—. de andere kregen minder. Deze regeling is onjuist aldus voorz. Het rij'n vooral de controleurs die bij dit punt op de ketting springen. Er wordt opgewezen. dat nieuwe verenigingen moeilijkheden zullen hebben wanneer de inkopende con troleurs geen provisie meer ontvangen. Centrale Stierenkeuring Er is op de keuring te Alkmaar te veel publiek in de ring.eHet bestuur is het hiermee eens en zal maatregelen treffen. Royering bij fraude Bij stro is steeds concurrentie tus sen industrie en landbouw. De situatie is thans heel moeilijk omdat er geen stro is. Voorz. hoopt dat het vol gend jaar beter zal zijn. Propaganda Gevraagd wordt om meer reclame voor het NRS. Waar dit mogelijk is geschiedt dit steeds. De samenwer king met F.R.S is overigens zeer har telijk en beide verenigingen werken goed samen. Van meerdere reclame het Friese vee is geen sprake. Totale rekening bemiddelingsbureau Deze zal aan alle leden worden toe gezonden. In het vervolg zal deze toe zending plaats hebben vóór de ver gadering. Vacantie voor de controleurs De controleurs kunnen jaarlijks een week met vacantie gaan. De koeien gaan echter door en de 4 weekse con- tróle biedt moeilijkheden. De voorzit ter meent echter, dat met wat goede wil van alle kanten de zaak wel is te regelen. Controleur-handelaar De afd. St. Maartensbrug ziet de controleur te veel uitgroeien tot vee handelaar. Men wilde hen liever al leen houden als bemiddelaar voor de fokkerij. Het is weer dezelfde aangele genheid, die eerder ter sprake ls ge weest en die in het bestuur nog na der onder ogen wordt gezien. Hierna sluiting Binnenbrand in Blochovepark HEÏLOO Dinsdagmiddag 10 minu ten voor 3 uur werd de brandweer van Heiloo gealarmeerd voor een binnenbrand ten huize van de fam. Meurs aan de Curtiuslaan (Blochove park). Op een kamertje op de boven verdieping was brand ontstaan o.a. in beddegoed doordat het 4-jarig zoontje met vuur had gespeeld. Door het kordaat optreden van mw. Meurs en het spoedig arriveren van de brandweer werd erger voorkomen. De schade betreft het genoemde bed degoed. de stoffering en 'n schrijfma chine. Disiricisvergadering N.RS. Het N.R.S. staat het F.R.S. naar de kroon De vergadering wordt gepresideerd door de heer P. Kistemakcr, die me dedeelt, dat het NES thans een leden tal heeft van 26.448, wat een vooruit gang betekent van ca. 3500. De export van het NRS is met sprongen omhoog gegaan. Tentoonstelling 1949 Er staat nog niet vast of de NRS- tentoonstelling in September 1949 zal worden gehouden in Utrecht of in 's Hertogenbosch. De tentoonstelling gaat echter zeker door en de voor bereidingen zijn reeds begonnen. Uit het vraagprogramma worden enkele mededelingen gedaan. Enkele veranderingen bleken nodig te zijn ge worden. Zo wordt voorgesteld, dat alleen dieren naar voren mogen wor den gebracht, die bij leden van het NRS zijn geboren. Toegegeven wordt, dat dit moeilijkheden zal meebrengen ten aanzien van de getroffen gebieden, waar sommige fokkers weer van meet af aan moesten beginnen. Dit komt er op neer. dat dieren van het FRS, die dus zijn aangekocht, practisch worden geweerd. De vergadering is het hiermee blijk baar eens. Enkelen willen zelfs nog verder gaan en alleen dieren van de fdkker-eigenaar laten uitkomen. Dit blijkt wel wat te veel gevergd, maar het is duidelijk, dat de grote meer derheid der aanwezigen van oordeel is, dat op het 75-jarig feest van het NRS geen ander dan NRS-vee be hoort uit te komen en geen vee van Friese afkomst. Een lid van het NRS van Friese afkomst wijst er op, dat dit niet ge heel juist is. Zijn stal is van volbloed Friese afstamming en de moeilijkheid is voor hem, dat in Noord-Holland eigenlijk geen voldoende gelegenheid is om passend vee te betrekken. Uiteindelijk constateert de voorzit ter onder applaus, dat de vergadering er tegen is Fries vee toe te laten. Het vetgehalte wordt vastgesteld op minimaal 3.40. Een kleine minderheid stond op 3.50 De vergadering is verder van oor deel. dat het onderscheid tussen lichte en zware grond moet blijven bestaan. Tenslotte zal ieder dier slechts in één individueel nummer kunnen deel nemen. Wat het eigenlijke vraagprogramma betreft gaat de vergadering er mee accoord. dat de rubriek stierkalveren wordt weggelaten. Voor de productieklasse wordt voor gesteld een vetgehalte van 3.60. Alles bijeen genomen zijn de eisen zeer zwaar en er zullen vermoedelijk verschillende streken zijn, die er moeilijk aan kunnen voldoen. We gaan Friesland tv t!*f! Onder applaus van de verg? stelt dc heer Ruiter voor twee p.o- ductieklassen in te stellen, waarbij de eisen voor de zwaarste klasse uit gaan boven die voor de zwaarste Friese klasse. Hij meent, dat dit mo gelijk is. Praedicaat „Preferente Stammoeder" Het bestuur van het NRS heeft zich afgevraagd of, naar het voor beeld van Friesland, niet het praedi caat „Preferente Stammoeder" be hoort te worden ingesteld. Er wordt mededeling gedaan van de eisen die zijn overwogen. Deze. zijn uit de aard der zaak nog al zwaar en komen over een met die. welke in Friesland wor den gesteld aan het praedicaat ..pre ferente stammoeder". Ir. de Vries is va.1 oordeel, dat de verschillende voorstellen tijdig op stamboeken ter sprake hadden moef-n worden gebracht. De vergadering gaat dan accoord met de gedachte het praedicaat in te voeren. Nadat eer. opwekking door de heer Rempt r tijdig in te enten_ tegen m ,.u- en klauwzeer er doen zich weer en kele gevallen voor en de runder horzel met kracht te bestrijden, deelt hij mede. dat een afdoend middel schimt te zijn gevonden tegen de vlie gen. De voo liter !:j:j 1. stuitte Er werd vervolgens nog een «lm vertoond van de in September te Den Haag gehouden tentoonstelling. Artistieke daad van Amsterdams Toneelgezelschap Na ..Paulus Onder de Joden" het meesterwerk van Franz Werfel, heeft het Amsterdamse Toneelgezelschap „Richard IH" van Shakespeare in studie genomen en het met éclatant succes vele malen in de Amsterdamse Stadsschouwburg ten tonele gevoerd. Nu zal dank zij de goede zorgen van de heer Mooy ook Alkmaar van het voortreffelijke spel in dit even zeer voortreffelijke drama van een 's werelds grootste toneelschrijvers kun nen genieten. Shakespeare is, sedert jaren, een specialiteit van enkele zeer bepaalde acteurs geweest, die in de regel hun roem ontleende aan een of meer glans rollen in de toneelspelen van deze meester. Het ziet er naar uit dat Albert van Dalsum in ons land de man zal gaan worden van de grote rollen in Shakespeare's werken. Wij zagen hem ver voor de oorlog in de getemde Feeks, wij zien hem in Richard de Derde en nog vele andere stukken en altijd vervult Van Dalsum met een bewonderenwaardig aanpassingsver mogen de zwaarste rollen. Niet al leen Van Dalsum is het, die een naam begint te krijgen als Shakespearever- tolker; daarvoor zijn er tegenwoordig en gelukkig teveel opvoeringen van stukken van deze onvolprezen auteur. Paul Huf (wie herinnert zich niet de schitterende Malvolio !n Drie koningenavond van deze acteur?) ver vult in Richard ni de rol van Lord Hastings, kamerheer aan het Engelse Hof. Niemand zal beter geschikt zijn om de geslepen rol van deze neer buigende hoveling te vertolken. En wij noemen meer bekende namen, die Enkele dames uit de balletgroep van de Halter-avond tijdens de uitvoering van de bal-oefeningen. de uitvoering der prominenten, die de ze Richard de Derde zal zijn, tot een evenement op toneelgebied zullen ma ken: Frits van Dijk, Loudi Nijhoff. Johan Schmitz. Robert de Vries, Louis van Gasteren, Johan Fiolet, de bloem van Neerlands toneelspelers zal op deze avond -op de planken komen en de meesterlijke vertaling van A. Roland Holst zal de rest doen. Th. K. VEILI.NGOMZET ..DE TUINBOUW' OBDAM De omzet aan de veiling vereniging „De Tuinbouw" te Ob- dam beloopt over 1947 het kapitale bedrag van f 1.377.775.32. NOORD SCHARWOUDE 18 FLBR. 13000 kg witte kool 8.60—18.40; 160000 kg rode kool 12.00—12.20; 33000 kg gele kool 6.00—6.10; 1000 kg veldgele kool 12.40—21.50; 4500'kg uien 31.60— 32.50; grove 31.80—32.70; drielingen 24.00—24.10; 3000 kg witlof I 18.00; n 15.00; 270 kg spruitkool 31.00; 3000 kg witte Eigenheimers 8.20. ALKMAAR 18 FEBRUARI 1948 Andijvie 32—1.01; Spinazie 1.01—1.20; Boerenkool 2—11; Winterpeen; Groene kool 18—38; Spruitkool 16—60; Rode kool 513; Gele kool 67; Uien 2028 Bieten 6—9: Witlof 15—23; Knolselde- rie 2—12; Worteltjes 19; Selderie 7—9; Peren 30—40 per 100 kg. agenda CINEMA AMERICAII.: „Haven der verleiding" met Simone Simon en Ro bert Newton. Voorstel, dag. 8 uur Za terdag 7 en 9.30 u. Zondag 2, 4.S0, 7 en 9.30 u. Woensdag matinee. 18 jaar. HARMONIE THEATER; „Hoogste roem" met Cary Cooper. David Niven en Andrea Leeds. Voorst, dag. 8 u. Za terdag 7 en 9.30 u. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 u. Woensdag 2.30 u. 18 jaar. VICTORIA THEATER: Jon Hall en Maria Monter in „Tahia, de eiland prinses" Voorst, dag. 8 u. Zaterdag 7 en 9 30 u. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 u. Woensdag 2.30 u. 18 jaar. A. B. T.: „De Jungle Koningin deel I. met Francis Gifford. Voorst, dag. 8 u. Zondag 2, 5 en 8 uur. 14 Jr Donderdag GULDEN VLIES 8 uur, Lezing Roemenië. WAPEN VAN HEEMSKERK uur Kath. Arb. Vergadering.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2