EEN BEZOEK AANDE „SJEK 34 Dagen op een reddingsvlot DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN Winter was gunstig voor Polder Hensbroek Abonneert U op dit blad! D.U.W.-toestanden en -problemen (II) De wondere wereld (III) „G.R.N. ij in de lucht!" Gemoedelijke gesprekken Vol verwachting klopte ons hart, toen we na het gesprek, waarover we U een vorige keer verteld hebben, de „sjek" binnenstapte. Tot op dit Ogenblik hadden we nog niet anders geweten, of sjek was iets, waaraan vele mannen een chr< -h gebrek hebben. „Sjek" is echter de benaming die de amateurs onder elkaar gebrui ken voor het deftige woord studio. Daar stonden dan de apparaten, waarmee het mogelijk is, zich over de hele wereld te doen horen en waar mee men naar de hele wereld kan luisteren. Eigenlijk heel eenvoudig. Een zendapparaat, een ontvangappa raat, een microfoon, een geluidsverster ker, een modulator en nog wat elec- trische apparaten. Waarom zouden we u echter vermoei en met technische bijzonderheden? Als ge daar meer over wilt weten, dan kunt ge u beter aansluiten bij de af deling Alkmaar en Schagen van de V.ER.O.N., die u graag zullen ontvan gen. liet spel gaat beginnen De heer Buiter had inmiddels in geschakeld en via het ontvangappa raat stroomden de geluiden de „sjek" binnen. In een paar minuten tiental len stations, voornamelijk Amerikaan se, waarvan we o.m. noteerden Ohio en Pensylvania, die prachtig doorkwa men. Afstanden van duizenden kilo meters worden in enkele seconden overbrugd. Wat ons uit ée aard der zaak meer Interesseerde, was het onderling con tact tussen dc Nederlandse amateurs Daartoe begon de heer de Ruiter «elf uit te renden in de 80 meter band. „Hier P.A.O.PJR. met bezoek in dc sjek. Willen de amateurs in de 80 meterband iets van zich laten ho- Zo sprak de heer Ruiter nog even door om dan over te schakelen naar ontvangst. Even tater had hij beet. Een station in Stadskanaal antwoor- de dat de ontvangst van P.R. zeer goed was en er ontwikkelde zich nu een over en weerultzenden tussen Grnning.i. en Noord Holland. Nog meer bezoek in de sjek Inmiddels had een andere ama teur, de heer Dirkmaat er de lucht van gekregen, dat de pers in de sjek was en toevalliger wijze arriveerde even later de "heer Strijbis, als we ons niet vergissen uit Schagen, die be langstellenden aldaar gaarne nader zal inlichten. De heer Ruiter had inmiddels weer contact aangeknoopt met een andere luisteraai in Friesland, die hen mede deelde. dat hij bezoek had van «te pers. en of er nu van uit Friesland niet even aan dc pers kon worden verteld, wat er mocht en niet mocht en wal al niet meer. We werden prompt bediend. Want met 'n accent werd ons verteld, dat onbevoegden niet voor de microfoon mochten spreken, KLIMAAT AAN NOORDPOOL ■ZACHTER? Naar de mening van Ebbe Munck Deens Noordpool-endeczoeker, die in de „Times" een verslag geeft van de Deense expeditie naar Peary-land, Is het klimaat In de Noordpool de laat ste Jaren aanzienlek zachter gewor den. Peary-land ligt in de Nooïtihoek van Groenland en is het Noordelijkste gebied ter wereld. Munck, die verle den jaar tijden» een expeditie te Bronlund Fjord, ongeveer 800 kilome ter V8n de Noordpool, een zomersta- tlon voor wetonsAappelijke waarne mers heeft opgericht, vraagt zich af of men een radicale verandering in de fauna en öwa van deze gebieden kan verwachten en of 'het in de toe komst voor menselijke wezens mo gelijk zal zijn hier te leven. De on derzoekingen hebben uitgewezen, dat de gletsc'hers -een minder grote op pervlakte innemen en zich sneller te rugtrekken dan voorheen. FEUILLETON door ROBER1 TRUMBULL Het was bijna midden op de dag toen de hemel begon te betrekken. Op enige afstand links van ons ver scheen een onheilspellende rollende massa, bijna pikzwart, in de mistige grijze lucht, en voor de eerste keer hoorden we het rommelen van de donder. De zee werd donker en dein de onbehaaglijk. Uit de zwarte wolk spatte een eleclrische vlam, lang. dun ca gespleten, die, bewegelijk als een Msngentong, de zee belikte. De ver II* dat je vergunning moest hebben om een zendinrichting te hebben, wel ke door PTT verleend wordt en alle mogelijke andere dingen, die wij reeds in ons vorig artikel hebben bespro ken. Lang mocht de Fries het echter niet maken, daar hij aan de etensta- fel werd geroepen en dat is iets wat zelfs radioamateurs niet verzuimen. Nog meer merkwaardigs We hadden in de lot p van het ge- sj-rek de vraag gesteld aan de heèr Ruiter, of' het ook mogelijk was, ge lijktijdig te zenden en te ontvangen. We Lebben waar voor ons geld ge kregen. Of eigenlijk is dat niet juist. Want dit bezoek heeft ons niets ge kost. We zouden dus beter kunnen zeg gen. dat de heer Ruiter ons behandel de als in de rubriek „men vraagt en wij draaien. De heer Ruiter draaide inderdaad. Al was het dan niet aan een gramo- foon, dan toch aan de condensator, waarmee de stations worden opgezocht Plotseling leek het of de heren Rui ter, Dirkmaat en Strijbis opveerden. ,.GRN is in de lucht" Het was dui delijk, dat we een bof hadden, al drong de betekenis van die bof niet direct tot uw verslaggever door. die met een vrij onbenullig gezicht zal te luisteren naar de oproep van GRN. Het contact tussen PR en GRN was nu spoedig tot stand gekomen en we hadden het voorrecht om een duplex gesprek mee te maken. U weet natuurlijk niet wat een du plex gesprek is. Wij wisten het ook niet. Maar nu kunnen we meespreken. Het is een uitzending, waarbij de ama teurs niet beurtelings luisteren en zenden, maar allebei tegelijk doen, zonder over te schakelen. Het is een buitengewoon gemoede lijk praatje geworden, tussen GRN (Groneman) die in Wieringerwaard gehuisvest was aan de ene zijde en wij aan de andere. Vooral toen het ook GRN aan zijn verstand werd ge bracht, dat de ..Vrije Alkmaarder" en de „Nieuwe Schager" zich interesseer den voor het radioamateurisme, werd het gesprek nog leuker en werd er zelfs een gramofoonplaat afgedraaid, waarop \terschillende mensen uit de omtrek aan het woord kwamen, met als laatste o.a. de in onze sjek aan wezige heer Strijbis, die een warm pleidooi hield aan de amateurs, om zich bij de afdeling Schagen van de VERON aan te sluiten. Buitengewoon goede weergave -Wat ons wel het meest trof, was de zeer goede weergave van het ge sproken woord. Natuurlijk zat de lucht af en toe vol storingen en zakte het geluid wel eens weg, maar toch was over het geheel genomen de ontvangst verrassend goed. We prijzen ons gelukkig, dat we on ze lezers door middel van deze re portage kennis hebben kunnen laten maken met werk van deze groep van amateurs. Niet alleen om de bijzon der prettige geest, die er tussen deze amateurs onderling heerst en die we maar bij benadering hebben kunnen weergeven. Zoiets moet je meemaken om dat volkomen te begrijpen. Geid op de bon Vandaag kunnen de houder» van een kulrokaart TA 787 en TB 707. wier naam begint met de letters Str t-m. Tij aan bet plaatselijke Post kantoor. tegen inlevering van de bonnen 78 BV en 81 BV van TA 707 en 78 BV van TB 707. terugbetaling ontvangen van de met 1 Juli 1947 verhoogde kolen- prijs. De kantoren ztin voor „het geld op de bon" ge opend van 9 tot 15 nar. Morgen 19 Febr. is het de beurt voor ben, wier nami-n begin .en met dc letters N. t.m. Vir. 30. Toen de jongens echter doorgin gen met hun grollen, steeg het bloed naar zijn hoofd en de maat liep over toen een der knaapjes hem met een strootje in zijn neus begon te krie belen. Toen verrees Jimmy Brown in zijn volle lengte voor de overmoedige Friese jeugd. Hij gaf Douwe Dobke- ma of Jelle Klinkstra of hoe het jong mens, ook mocht heten, een soejang om zijn flaporen, dat het in Liauwert te horen wasJimmy vergat echter dat hij op schaatsen stond. Hij greep met zijn beide handen in de lucht, sloeg met zijn schaatsen over het ijs als een paard op een gladde weg en bonkte toen als een rotsblok op "t ij». Moeilijkheden met 't baggerwerk Het college van hoofdingelanden van de polder Hensbroek kwam de zer dagen onder voorzitterschap van de heer D. Wit Sz. ten gemeentehuize in openbare vergadering bijeen. In z'n openingswoord wees de voor zitter er op, dat deze winter een zeer goede is geweest voor wat be treft de afvoer van het overtollige water in de polder. Niet zonder re den had men met enige vrees kun nen vaststellen, dat de nieuwe diesel bemaling niet vóór de winter in ge reedheid gebracht kon worden. Doch dank zij het geschikte weer en de omstandigheid, dat er steeds voldoen de wind was, heeft de molen op tijd het overtollige water kunnen weg werken. Medegedeeld werd. dat tengevolge van het defect raken der baggermo len het werk tijdelijk gestaakt moest worden. Echter zal toch zo spoedig mogelijk het werk opnieuw worden Wij hopen echter, dat deze repor tage er toe mag leiden, dat meerderen zich tot het radio-amateurisme aan getrokken mogen voelen. De eerste amateurs hebben op- dit gebied ontzaglijk veel en baanbrekend werk gedaan. Werk. waarvan de om roep en de industrie dikwijls hebben geprofiteerd. Werk ook. dat in de oor logsjaren van ontzaglijke betekenis is geweest. Die periode is waarschijnlijk voor bij. Sedert de mannen van de weten schap het terrein van de radio vol-' ledig in beslag hebben genomefl? zullen de amateurs niet meer zo veel ontdekkingen doen, als in de be ginperiode, maar de „liefhebberij" op zich zelf is buitengewoon de moeite waard en de ervaringen van de amateurs kunnen zelfs ook nu nog de grote omroep ten goede ko men. Zo werden aan de amateurs bepaal de golflengten toegewezen, waarop ze na lang experimenteren goede resul taten bereikten. Resultaten, waarvan de grote omroep nu willicht weer ge bruik van kan maken. Wij bevelen de VERON in de be langstelling van onze lezers aan. aangevat (dit zal inmiddels zijn te Obdam 23 Febr. a.s.). Ook heeft de voorzittei een onder houd met de voorzitter van de pol der Obdam betreffende het bagger werk gehad, waarbij "de laatste de aa» L'.mer er van in kennis heeft ge steld. dat het werk te Obdam vóór Maart moet worden uitgevoerd, daar anders niet vóór Aug. a.s. begonnen zal kunnen worden. Hoewel door de aannemer is toegezegd, dat het tijd stip van aanvang voor Hensbroek in begin April zal liggen, achtte de ver gadering dit voor de betrokkenen, die specie op hun landerijen hebben, be zwaarlijk. In verband hermede werd besloten een vergadering te beleggen met deze belanghebbenden en zo mo gelijk te bereiken, dat het werk zo spoedig mogelijk wordt uitgevoerd. De vergoeding voor de bediening van de duiker aan de Uitgang werd vastgesteld. Wie zal dat betalen? Over de onderhoudsplicht van het Molendijkspad, gelegen tussen Obdam en Hensbroek, bestaat al een reeks van jaren verschil van rr.ening tussen beide polderbesturen1. Het Hensbroeker polderbestuur heeft deze aangelegenheid thans ter kennis van Ged. Staten gebracht met het verzoek een en ander te willen regelen. Van Ged. Staten was inmid dels bericht binnengekomen, dat de kwestie nog in behandeling is in ver band met het feit. dat het betreffende pad niet in de legger is opgenomen Mededeling werd gedaan dat een hoeveelheid monté en karper is be steld als pootvis. Gepoogd zal worden Om ook oudere pootvis te verkrijgen, ii.dat het aantal jaren, waarbij de vis volgroeid is, minder wordt. Ten gevolge van de strenge winter is vo rig jaar geen pootvis in de polder binnengelaten. Een verzoek van de heer W. Zwa german om een vaste brug over de Molensloot te leggen werd ingewilligd met de beperking van tot wederop zegging toe en de bepaling, dat door de eigenaar de brug opengezet moet worden, indien daartoe hem het ver zoek bereikt. Op een verzoek van de heer J. de Vries om de kleine ringdijk vanaf zijn woning tot de rijbrug over de ring vaart begaanbaar te maken werd gunstig beschikt. Het blijkt momen teel echter moeilijk om geschikte sin tels te verkrijgen, nodig voor verhar ding, zodat het nog niet zeker is dat spoedig met het werk begonnen kan worden. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede. dat de werkzaamheden aan het nieuwe gemaal gestadig vorderen. VARA RELAYEERT BBC-HERDENKLN'G VAN RICHARD TAUBER Op Vrijdagavond 20 Februari re- layeert de VARA van negen uur tot kwart voor tien het tweede deel van een herdenkingsavond, die de BBC aan de onlangs gestorven tenor Ri- chard Tauber wijdt. In dit program ma worden vele-melodieën verwerkt, die Tauber beroemd hebben gemaakt of die omgekeerd hun roem aan Tau ber te danken hebben. Tal van artisten zullen aan dit pro gramma hun medewerking verlenen: het BBC-theater-orkest o.Lv. Sir Adrian Boult en Walter Goehr, het Lu ton meisjeskoor, het pianoduo Ra- wicz en Landauer en de solisten Eli- sabeth Schwarzkopf, David Franklin en Constance Shacklock. ZWEEDSE EXPEDITIE VOOR DIEPZEE-ONDERZOEK IN SOERABAJA Met de motorschoener ..Albatros" is te Soerabaja een Zweedse expeditie voor diepzee-onderzoek aangekomen; de expeditie staat onder leiding van Hans Petterson. directeur van het Oceanographiske ïnstitutet te Göte- borg. Het voornaamste doel der expeditie is het verzamelen van diepzeebodem monsters met behulp van een nieuw type stoombuis, die het mogelijk maakt profielen van ongeveer twee en een halve meter aan de opper vlakte te brengen. De expeditie'be gon haar tocht in Juli 1947 en reisde- via de Atlantische Oceaan, de Carai- bische Zee. het Panamakanaal naar de Stille Zuidzee en zal hierna via de Indische Oceaan onderzoekingen gaan verrichten in de Middellandse Zee. De totale reisduur wordt g»f*hat op ongeveer 15 maanden. Het systeem is dus verkeerd. De ar beiders, die wij vroegen of het tarief- werk geheel gemist kon worden, be antwoordden deze vraag beslist ont kennend. Met een ontwapende eerlijkheid zei den ze, dat er dan niets gepresteerd zou worden. Wij vragen ons echter af, of de ver betering niet zou kunnen worden ge vonden door alle ongeoefende arbei ders in de DUW II te brengen en voor die arbeiders andere tarieven te la ten gelden; waardoor ze toch aan het loon van I toe komen. HET VERSCHIL TUSSEN I EN II Het verschil in loon tussen I en II toch is reeds een bron van ellende en ergenis en past ook niet in de loon- tn prijspolitiek. Immers een politiek, gebasseerd op evenwicht tussen lonen en prijzen, gaat er van uit. dat het CAO loon het mi nimumloon is, waaraan de hand wordt gehouden. De arbeiders in H komen echter nooit aan dat CAO loon toe en ten aanzien van deze categorie is dus het evenwicht tussen lonen en prijzen sterk verbroken. Het dunkt ons nood zakelijk. dat voor deze mensen naar een oplossing wordt gezocht, al heb ben we ook de sterke indruk gekre gen. dat elke arbeider die valide is niet in DUW II behoeft te blijven, maar .na enige tijd in I terecht komt. Het is echter in verband met de heersende spanning tussen lonen en prijzen niet verantwoord om deze men sen ook maar enige weken in loon- klase n te laten. DE LONEN VAN DEZE WINTER We komen nu tot de kern waar het eigenlijk om gaat. De lonen, die in de afgelopen twee maanden verdiend zijn en die een steen des aanstoots vorm den voor de mensen, die het aanging. maar waarvan helaas anderen een po litiek spel proberen te maken. Het antwoord van de Inspecteur DUW is in feite juist. Verschillende schrijvers van ingezonden stukken, waarvan de meeste in felle toon. we noemen o.a. die van de heer J.H.C. en de heer R. ontkennen niet, dat theoretisch de cijfers van de inspec teur juist zijn. De feiten, we hebben dit gezien aan de hand van verschillende loonzak jes, kloppen met deze cijfers niet. Dc arbeiders zijn over verschillende we ken met aanzienlijk lagere lonen naar huis gègaan, dan de minima cijfer? -van de inspecteur aanwezen. En ten slotte gaat de praktijk boven de leer. Het behoeft geen betoog, dat het verschil word veroorzaakt door het zeer regenachtige weer, want bij re genverlet ontvangen de arbeiders ze ventig procent van het loon, terwijl ze het eerste half uur aan hun maag kunnen hebben. We schrijven met opzet kunnen heb ben. Want veel hangt hier af van heï taktisch inzicht en optreden van de werkbazen. We hebben inderdaad kunnen con stateren, dat het herhaaldelijk is voor gekomen dat de loonzakjes bedragen inhielden, die varieerden van twintig tot dertig gulden. De eerlijkheid ge biedt ons «chter er bij te vermelden dat er ook loonzakjes bij waren dia tot aan de veertig gulden toeliepen. De onbevoordeelde lezer zal hieruit kunnen opmaken, hoe ontzaglijk moei lijk het is geweest een zuivere repor tage te maken over toestanden bij de DUW. Terwijl we aan de ene kant mensen spraken, die de DUW in de diepten der hel wenste, ontmoetten we aan de andere kant mensen, die verklaarden steeds bij de DUW *e willen blijven. Intussen hebben we deze conclusie getrokken, dat in de achter ons lig gende twee maanden vele arbeiders met te lage lonen naar huis zijn ge gaan. BELGISCHE BEVOLKING VEROUDERT STERK Volgerife gegevens van het Belgisch nationaal instituut voor de statistiek daalt 'het aantal jonge mensen in Bel gië geleidelijk. In 1946 was het aantal kinderen beneden de 10 jaar het laagste sedert 1846. In 1946 telde men op 1000 inwoners 206 kinderen bene den de 15 jaar tegen 335 in 1880. Daartegenover telde men in 1946 op 1000 inwoners 102 personen boven de 65 jaar tegen 63 in 1880. DONDERDAG NA 16 UUR Hilversum I 16.00 Bijbellezing; 16.45 Strijkkwartet; 17.00 Radio-jeugdjour naal; 17.30 Orgelconcert: 18.00 Emi gratie-uitzending; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 De vaart der volkeren: 19.30 Het actueel ge luid; 20.00 Nieuws: 22 45 Avondover denking; Hilversum I 16.00 Van vier tot vijf. een programma in een notedop: 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 Welk dier cieze week; 17.30 Gram.muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 The Romancers; 10.05 Tom Poes; 19.30 Ra dio-Volksmuziekschool: 20.00 Nieuws: 20.15 Radio-Philharmonisch orkest (Weber. Bruch. De Frumerie en Bo- redin); 21.15 ..De vlucht", hoorspel; 22.30 Gram.platen. VRIJDAG 20 FEBRUARI 1948 VOOR 16 UUR. Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag: 9.00 Ochtendconcert; 10.15 Uit het boek der boeken; 10.40 Werken van Verdi; 11.00 De Zonnebloem; 11.35 Als de ziele luistert; 11.45 Muziek van Reger; 12.03 Pianorecital; 12.33 en 13.25 Het orkest zonder naam; 13.00 Nieuws. 13.50 Van man tot man; 14.00 Gevari eerd middagconcert; 15.50 Strijkkwar tet; 15.30 Das lied von der Erdc van Mahler. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.platen; 8.50 Voor de huisvrouw; 9 00 Strijkkwartet; 9-35 Muziek van Bach; 10.00 Morgen wending; 10.30 Voor ae vrouw; 10.45 Werken van Beethoven en Chopin; 11.15 Voordracht; 11.35 Licht orkest werk; 12.00 The Skymastsrs; 12.38 eeds programma; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudevillestrijkorkest; 14.00 Kook- praatje; 14.20 Symphonisch concert; 15:00 Ons volk in zijn dichters: 155.20 Licht middagconcert. VRUDAG NA 16 UUR Hilversum I 16.30 Metropole-or kest; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Elck wat wils ;17.45 "Wat het buitenland leest; 18.00 Boston Promenade-orkest; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws 19.15 Voor de jeugd; 19.30 Orgelmuziek 20.00 Nieuws; 20.15 De Zilvervloot; 20.45 Benelux-uitzending; 2100 Om roeporkest; 21.50 Uit de schatkamer van het Oude Testament; 22.45 Avond gebed; 23.00 Nieuws: Hilversum II 16.00 en 17.00 Om- roepkam'erorkest; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 De VARA felici teert; 18.35 Dansmuziek; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 PTT-uitzending; 19.30 Cursus „Waar is God?"; 20.00 Men vraagt en wij draaien; 21.30 Fran se chansons; 21.50 Op vleug'len der muziek; 20.00 Buitenlands overzicht; 22.15 Swing and Swcet. brande lucht knetterde en we werden opgeschrikt door een scherpe donder slag. Het geluid scheen door elke golf weerkaatst te worden en omringde rtns met geleidelijk afnemend geweld, tot het eindelijk, als onwillig weg stierf. De machtige golven kwamen steeds sneller na elkaar, gevaarlijk hoog De toenemende wind scheen te waaien in de richting van het centrum van de bui. en klutste het water als een eier- klutser. Snelle puntige golven wer den dwars op de machtigt watermas sa's gedreven, die zich nu hoog boven ons verhieven. Het vlot danste heen en weer als een bal aan een elastiek De watermassa's tilden ons hoog op; dan vielen we weer in de diepte, dobberden enkele ogenblikken in een golf dal op en neer, om dan met angst wekkende snelheid weer te worden opgegooidEn voortdurend sloe gen de kleinere golven tegen de zij- kunt en deden ons overhellen. Plotseling, als een slag in ons. ge- z:cht, viel de regen, hevig, in dichte stromen. Hozen konden we niet; we kropen dicht bij elkaar langs de kant van de boot, met onze ruggen tegen de wind en de regen, en hielden de reddinggordels met beide handen bo ven ons hoofd. We ontdekten te laat, dat het verkeerd is bij elkaar te zit ten. met al het gewicht aan één kant van de boot De lichtste kant stond op; een golf sloeg met een harde klap tegen de bodem, en het volgende ogenblik lagen we in het water en vloog het vlot over ons 'heen door de lucht. Ik zag een witte flits de lappen waarin we water opvingen! Ik liet de jongens aan hun lot over. greep wild naar de lappen. Ik kreeg ze beide te pakken, net toen het vlot omgekeerd terugviel en mijn schouder raakte. De jongens hadden hun reddings gordel niet aan, maar doordat het vlot, na een halve cirkel door de lucht te hebben beschreven, boven op ons viel, hadden we maar te grij pen en ons vast te klemmen, terwijl de golven ons in het gezicht sloegen en ons verblindden en ons probe'er- den weg te sleuren. Ik herinner me dat ik me bezorgd maakte over de mogelijkheid dat er haaien in de buurt waren. Dergelijke dingen komen automatisch bij je op. Ze flitsen door je gedachten, maar je wordt Je er pas van bewust als alles voorbij is, en er geen gevaar meer bestaat. Het was deze keer vrij gemakkelijk om het vlot weer overeind te krij gen, want de wind hielp ons. Het was zo licht, dat we de zijkant maar hoef den op te beuren, en de wind sloeg er onder en blies het om. net als een ogenblik tevoren was gebeurd, toen we er nog in zaten. We waren zo verlangend om weer aan boord te klimmen, dat ik me niet kan herinneren wat een afmat tende onderneming dat was. Maar toen we eindelijk aan boord waren, konden w* een p»ar minuten lang niets doen dan zitten en uitblazen, dus blijkbaar was de inspanning gro ter geweest dan we dachten. Nu pas werden we er ons plotse ling van bewust hoe weinig het ge scheeld had. De zenuw-reactie deed ons van top tot teen huiveren, door nat, heen en weer geslingerd in de storm, terwijl de regen ons nog als met gesels sloeg. We kropen in de hoeken van de boot en klemden ons vast; en we bo gen ons hoofd voor de woedende storm Maar deze keer hadden we de tegen woordigheid van geest ons gewicht te verdelen, zodat het vlot zo vlak mo gelijk lag, voorzover de wind en de golven dat toelieten. Zo doorstonden we destorm, en ons tot dusverre grootse levensgevaar. Toen de regen ophield, beurden we ons hoofd op en zagen tot onze ver bazing, dat op enige afstand de zon al door de wolken was gebroken. De wind bedaarde, onmiddellijk, en de zee. hoewel nog ruw, raasde niet meer zo afschrikwekkend. De grillen van Moeder Natuur zijn in de tropen verrassend en dramatisch. Ze is als een verwende, eigenzinnige vrouw. Haar buien slaan met grote heftig heid van het ene uiterste naar het andere over. We trokken onze kleeren uit. en dweilden de boot op, met onze over hemden. Tony bezat geen overhemd, dus gebruikte hij z'n broek. Gene kon niet goed wringen, omdat z'n handen nog niet geheel genezen waren van z'n ontmoeting met de haai. Toen onze kleren goed uitgewron gen waren, voelden we ens weer schoon, en opgefrist door het bad. „Laten we eens kijken wat we ver loren hebben," xei ik. Ik maakte me ncgal bezorgd over hetgeen er mis schien verloren gegaan was toen de boot omsloeg. (Wordt vervolglh

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3