Twaalf van de 24 ministers lid van de communistische partij N.'HOLLANDSE PERS 1945 Benesj gaf ten slotte zijn goedkeuring Willekeurige grepen uit een bont velerlei Doodstraf tegen van der Spek bevestigd Imming trok geen voordeel uit kopen van Joods bezit 4e Jaargang No. 1172 ,'«a Dcnd*rde>j 26 Februari 1748 Uitgave voor de gelijknamige Sttcb'eg. Wnd. boofdred. A. Eriks, Westerweg £38, Alkmaar, teL 3300. Redactie en admlnfcira- lie: Ridderstraat boek Onderrecht. Tel. 390? Gottwald vormde nieuw Tsjecho-Slowaaks kabinet WAT HET BUITENLAND ER VAN ZEGT Het blad van de Franse socialisten tX>e Populaire" schrijft, dat „het Tsjecho-Slowaakse drama ten einde gespeeld is" en dat er thans niets meer rest dan „formele liquidatie van de oppositiepartijen". De rechtse „Aurore" schrijft: „De Ts j echo-Slowaakse sociaal-democraten menen, dat zij nog steeds als scheids rechter kunnen optreden. Zij denken dat zij handig doen door Gottwald niet heen te laten gaan doch hem voorwaarden te stellen. Mogelijk zal er een vergelijk komen onder goed keuring van de Sowjet-Russische ,.baas", doch na dit vergelijk dit Miinchen zal een andere 15 Maart aanbreken, niet met Hitier doch met S'alin in de hoofdrol". De Londense „Times" verklaart, dat dr- binnenlandse crisis in Tsjeccho- El^wakije verwikkelingen meebrengt voor alle Westerse landen en in het t:'zonder voor Frankrijk en Italië. De Dsilv Mail zegt: „In Hitiers handen was Tsjecho-Slowakije een pistool, gericht op het Oosten, in Stalinshand zal he.t gericht zijn op het hart van het Westen." De liberale News Chronicle meent, dat. de Westelijke democratieën, wat d° ontwikkelingen in Tsjecho-Slowa- küe betreft een grote politieke ne- d "■'■laag geleden hebben. Tenzij de aandrang achter het Plan-Marshall en nieuwe stimulans krijgt, aldus het b'-d. zullen er spoedig nog maar zeer weinig land°n over zijn. die er van Jt"inen profiteren. De volken van het W°steb staan thans voor een ernstig di'-mma. 7ij moeten zichzelf afvra gen. of het thans niet de tjjd is om t?n de opmars van het communisme «en halt toe te roepen De gehele vrï'o wereld zal in spanning uitzien n- nr een teken voor een gezamenlijk initiatief van de Verenigde 5>faten en het Britse gemenebest CHINESE RFr-CTWOSTROEPEN WANKELE** Een grote communistische strijd- jir-ht heeft een felle -anval gericht or> Sin Min, het laatste bolwerk van de Chinese regering tegen de opmars d'"-- communisten naar Moekden. Volgens de berichten vallen de com- jr'mïsten op twee punten even ten C^rien van Sin Min aan. Het natio- Ha'i-tische commando van Moekden h^eft om belangrijke versterking Hit Noord-China verzocht f TER DOOD VEROORDEELDE KREEG GRATIE Bij K. B. is gratie verleend aan W. L'ecluse. tot de doodstraf veroordeeld door het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem. De doodstraf is gewijzigd in ]e*—islange gevangenisstraf De communistische premier van Tsjecho-Slowakye, Gottwald, heeft een nieuw kabinet gevormd van 24 ministers, waarvan er twaalf partijgenoten van hem zijn. Van de andere twaalf zijn vier Soc.-democraten, twee Natio nale socialisten, twee Kath. Volkspar-ty, een Slowaakse democraat, een Slowaakse Partij- van de Vrijheid en twee partijloos. „De reactie Is verslagen en vernietigd" aldus zeide Gottwald Woensdagavond voor de menigte, die hem op het Wenceslasplein te Praag aanhoorde. De premier bracht de president dank omdat hij ,.de wil van het volk had ge ïnspecteerd, zelfs in zaken die hem persoonlijk moeilijk vielen". Voorts riep hü het volk °P de ^beid, welke „niet langer door saboteurs zal wor den verstoord" te hervatten. De radio-rede die Benesj gisteravond zou houden is tot hedenavond uit gesteld. Plojhar hebben in 'n manifest eeh be roep gedaan op de leden van hun parr tij. Zij verklaarden, dat er een Natio naal Front was gevormd op de breedst mogelijke basis. „De Volkspar tij" gezuiverd van destructieve elemen ten, neemt aan dit front deeL De mi nisters voegen er aan toe, dat hun de verzekering is gegeven, dat het poli tieke leven op democratische parle mentaire basis zal voortgaan. Plojhar is ook lid van het actie comité van Praag. Jan Masarijk minister van Buitenlandse Zaken Als volgt is het nieuwe kabinet samengesteld: Min.-president: Gottwald (comm.) vice-premiers: Viliam Siroki (Slo- waaks comm.); Bohumil Lausman (soc.-dem.)Antonin Zapotocky (comm.). Minister van Buitenlandse Zaken: Jan Masaryk (partijloos); Ondermini- ter van Buitenlandse Zaken: Vladimir Clementie (comm.); Nationale Verde diging: generaal Ludvig Svoboda (par tijloos); Staatssecretaris van dit de partement: dr. Jan Sevcik (Slowaaks Democraat); Minister van Buitenlandse Handel: dr. Antonin Gregor (comm.); Binnen landse Zaken: Viclay Nosek (comm.); Financiën: dr. Jaromir Dolansky (comm.); Volksopvoeding: dr. Zdenek Nejedly (comm.); Justitie: dr. Alexey Cepicka (comm.); Industrie: Zdenek Fierlinger (soc. dem.); Voorlichting: dr. Vaclay Kopecky (comm.); Binnen landse handel: Frantisek Krajcir (comm.); Landbouw: Duris (comm.). Transport: Alois Petr (Kath. Volks partij); Technische Ordening: prof. Slechta (Nat. soc); Posterijen: dr. Neumann (Nat. soa); Sociaal Welzijn: Evzen Er ban (soc. dem); Gezondheid: Josef Plojhar (Kath. priester, Kath. Volkspartij); Voedselvoorziening: mw. Ludmila Jankoyova (soc. dem.); Uni ficatie: dr. dr. Walter Srobar (Slo waakse Party van de Vrijheid). Katholieke ministers doen be roep op partijgenoten De nieuwbenoemde minister uit de Kath. Volkpartij, Alois Petr en Josef in scheervlucht De Vlaamse letterkundige Ernest van der Hallen is te Lier op 48-jarige leeftijd overleden. Boven Scandi navië zouden raketten waargenomen zijn welke komen uit de richting van Sovjet-Russisch gebied. Deze keer hebben zij niet de vorm van schotels, maar van een VI. De „Juli-affaire" waarbij Sjahrir ontvoerd werd, wordt momenteel voor de Hoge Krijgsraad te Djokja behandeld. De handels besprekingen tussen Noorwegen en Ne derland hebben nog geen definitieve resultaten opgeleverd. Schrijfster van Wesifriese romans sprak over eigen werk Mevr. Visser-Roosendaal getuigde van haar liefde voor onze streek HEILOO Voor de 3e Nutsavond in dit seizoen bestond een goede belang stelling. De zaal van de oude Herberg was vol toen gisteravond Dr. Hoekstra een welkomstwoord sprak tot de spreekster, de bekende schrijfster van streekromans Mevr. Visser-Roosen- draluit Venhuizen. Mevr. Visser-Roosendaal vertelde wat haar er toe gebracht heeft te schrijven en in 't bijzonder wel van personen en dingen uit haar streek. Te weinig, aldus spreekster, wordt er nog over West-Friesland geschre ven. Zelfs schrijvers, die uit dezfe om geving voortgekomen zijn, zwijgen c er hun geboortegrond. De bevolking mag dan stijf en ge sloten zijn voo* anderen, het is een werkzaam volk met een eigen karak ter. Mevr. Visser-Roosendaal vertelde haar toehoorders op boeiende wijze iets over het ontstaan van haar eerste hoek. Als moeder van een flink ge- ïin, dat volop zijn werk meebracht, moest zij van anderen, die meer ver trouwen hadden in haar talent dan zij zelf, een „stootje" hebben. Het resultaat? Daarvan heeft zij de aandachtige toehoorders enige uren op de haar eigen wijze laten mee ge nieten. In „De Wachter", h§t verhaal om de molen, die voor Jan Berkhout meer is dan een stuk eigendom, heeft zij sterk willen laten spreken de stugge natuur van de Westfries, zijn gehecht heid aan de grond en zijn werk, dat door de komst van de Coöperatie be dreigd wordt. „Tot in de dood" „De lage Hoek", „De mens wikt", „In het laatste kwar tier' en „Het een of het ander", het zijn alle boeken, die getuigen van een grote liefde liefde voor het eigen volk en ook uit de wijze waarop de schrijf ster ze behandelde bleek de voorkeur van haar hart: het gezinsleven en het kind. Het is te begrijpen, dat men over een taak. die zo het eigen leven vult, nauwelijks uitgesproken komt: het was reeds 11 uur toen Ds. Bloemhof 2ijn dankwoord sprak. Het Nut heeft een goede keus ge daan met Mevr. Visser-Roosendaal voor ons uit te nodigen. Amsterdam herdacht Februari-staking Amsterdam heeft gisteren de Fe bruari-staking tegen de Jodenvervol gingen, nu 7 jaar geleden, plechtig herdacht. Een 20.000 mensen waren rond het tijdelijk monument op het Waterlooplein bijeengekomen om te luisteren naar de plechtige koraalmu- ziek en de rede van burgemeester d'Ailly. Het gemeentebestuur neemt in overweging, op het plein een blij vend monument te bouwen. Marechaussee beschikt óók over pantserwagens Gepantserde smokkel auto geramd Dinsdagavond werd een gepant serde smokkelauto met een tweekop pige bemanning en een lading van 7 koeien onder Moergestel geramd door een pantserwagen ean de Koninklijke Marechaussee. De inzittenden van de smokkelauto konden worden gearres teerd. Ook de koeien vielen in politie, handen. De smokkeiwagen, die Moer gestel naderde in de richting België, bad slechts een smal kijkgat in de zware bepantsering aan de voorzijde. De wagen was echter na de bot sing dusdanig ontwricht dat het de inzittenden niet gelukte er uit te ontkomen. Persoonlijke ongelukken bleven aan beide zijden achterwege De wijze waarop de 7 koeien in de relatief kleine laadbak waren gepakt was van zulk een aard, dat van die renmishandeling gesproken kan wor den. De aanhouding van deze wagen kwam tot stand door samenwerking van de drie opsporingsdiensten, die thans met succes de bestrijding van de pantsersmokkelauto's op een nieuwe wijze hebben ter hand geno men. BRITSE LEGER KRIJGT WAPENS VAN NIEUW TYPE Volgens de Britse legerbegroting zullen de uitgaven voor 1948/49 met 83 millioen pond sterling worden ver minderd tot totaal 305 millioen pd. si In de loop van het jaar zal de sterk te van het leger op grote schaal wor den verminderd. In een schriftelijke verklaring van de Minister van Oorlog, Shinwell. wordt gezegd dat het in de bedoeling ligt het leger van wapens van een nti*rw type te voorzien. Oud vermakelijk gemeenieraadsspel U vraagt en wij antwoorden In het laatste artikel omtrent het algemeen verslag en de memolre van antwoord dat vóór de begioimgsver- gadering nog het licht kan zien, me nen we niet beter te kunnen doen dan hier en daar min of meer willekeurig enkele grepen té doen. Wanneer men bedenkt, dat de gehele bijlage niet minder dan 47 folio-pagina's beslaat, dan moet het iedereen duideiyk zijn dat een uitvoerige behandeling ten eren male onmogelijk is. En we wor den even gegrepen door de drukke werkzaamheden aan het vroede va derschap verbonden. Belastingen Bepalen we ons daarom eerst een ogenblik tot de op één na grootste post onder de inkomsten: die der'be lastingen. Er was een tijd, dat het de belangrijkste post was. Maar die dagen ligen ver in het verleden. Nu staat ze met ruim f 770.C90 ver achter bij de nieuw gevormde paragraaf, welke de verschillende uitkeringen uit het gemeentefonds in zich bergt en die ruim f 1.582.000 beloopt. Opge merkt hierbij, dat ook op andere hoofdstukken belastinginkomsten woe den aangetroffen, zo b.v. onder ..Open bare werken", waarvan de inkomsten ad f 485.000 grotendeels worden ge- vorm uit belastingen, rechten en re- tributiën. In de dagen waarin Alkmaar nog zelfstandig was, werden de belastin gen vaak nauwgezet onder de loupe genomen. We herinneren ons uitge breide debatten over de vraag of de ramingen wel ongeveer in overeen stemming zouden zijn met de werke lijkheid. Behalve een niet zeer belangrijke vraag omtrent de heffing voor het gebruik van openbare gronden en wa teren en een over de opbrengst der begrafenisrechten in 1947, is hei »1- Het gordijn gevallen Jonker en Mayer nu levenslang De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen een aantal Noordhollandse land- wachters, die in het laatste jaar van de Duitse bezetting op beestachtige wijze zjjn opgetreden. De commandant van een landwacht commando, W. A. van der Spek uit Heiloo schoot op 1 Mei 1945 voor het raadhuis te Zwaag drie gevangenen met een machinepistool neer. Tegen deze gevangenen zeide Van der Spek voor hij hen neerschoot: „Trek Je jas maar uit, want het zou zonde zijn als er gaatjes in kwamen". Met zijn hor loge in de hand heeft hij gewacht tot het twaalf uur was en precies bij de eerste klokslag heeft hjj de drie man neergeknald. De Raad verwierp het beroep, dat verdachte tegen het doodvonnis van het Amsterdamse Bijzondere Hof had ingesteld, daar voor van der Spek geen verzachtende omstandigheden aanwezig werden geacht. Van der. Spek beantwoordde het vonnis met een minzaam glimlachje. De procureur-fiscaal had veertien da gen geleden tot verandering van het vonnis in levenslange gevangenisstraf geconcludeerd. IJS OP DE GOUWZEE ONBETROUWBAAR Het u's op de Gouwzee is zeer on betrouwbaar. Er is geen baan uitge zet en de overtocht naar het eiland Marken is levensgevaarlijk. Inwoners van Marken, die naar hun werk bui ten het eiland gaan, nemen reddings materiaal mede. ZWITSERLAND NIET IN HET OLYMPISCH TOURNOOI Na België en Tsjecho Slowakije heeft thans ook de Zwitserse Voetbalbond besloten niet aan het Olympisch voet- baltournooi te Londen deel te nemen. Ook hier is de reden: het niet be schikbaar zijn yan amateurs, sterk ge- noeg om een elftal voor dit toumooi samen te stellen. weerbericht Droog en zonnig weer, met later wat bewolking, voornamelijk in de hogere niveaux. In de namiddag tem peratuur oplopend tot om het vries punt. Vrij krachtige Oostelijke wind. De Raad wijzigde voorts de dood straffen, die het Amsterdamse Hof heeft uitgesproken over de medewer kers van v. d. Spek, D. Jonker nit Oudkarspel en P. Mayer uit Oudesluis In levenslange gevangenisstraf, omdat de Raad aannam, dat deze land wach ters hebben gehandeld onder de ver derfelijke Invloed van hun comman dant. Het beroep van de landwachter G. J. Alders uit Amsterdam, die was veroordeeld tot levenslang, werd ver worpen. Schiermonnikoogpr lieke per helieopter overgebracht Gistermorgen is per helieopter een t-b.a-patiënt van het eiland Schier monnikoog naar Leeuwarden ver voerd, waar hij voor nazorg in een inrichting zal worden opgenomen. De behandelende geneesheer acht te het ongewenst dat het transport per vliegtuig van het koude Westerstrand af zou geschieden. Besloten werd daar om een helieopter te „bestellen" wel ke dan ook prompt op het afgespro ken tijdstip midden in <het dorp een goed geslaagde landing uitvoerde, waarna de reis naar Leeuwarden kon beginnen. Beschuldiging ten dele vervallen verklaard De Alkmaarse banketbakker P. B. Th. Imming stond Woensdag voor de eer ste Kamer van het Tribunaal terecht voor een voortgezette behandeling van zijn zaak waarin op 23 December JJ. een interlocutoir vonnis was gewezen. De beschuldiging tegen Tmmlny hield in, dat hjj zjjn winkel in de Lange- straat, eigendom van Ce Joodse Ne derlander B. v. d. Lijn op onrecht matige wijze van de Duitsers gekocht zou hebben, dat hy leveranties aan Wehrmachtsonderdelen gedaan zou hebben en cantines van en omgang met Duitsers zou hebben gehad. De koop van het huis gaf beschul digde toe, doch hij Verklaarde, dat hij hiertoe een overeenkomst met de heer Van der Lijn had ^sloten, waar- in bepaald werd, dat Imming 20.000 gulden zou betalen voor het pand en dit na de oorlog zou betalen onder af. trek van 14000 gulden voor afbetaling van de hypotheek, die beschuldigde zou overnemen. Ook zou L de heer Van der Lyn die in Amsterdam woon de, buiten de transactie om wekelijks 30 gulden uitbetalen en van levens middelen voorzien. Later bleek dat de koop op deze wijze niet tot stand zou kunnen komen en dat I. via Duit se instanties zou moeten kopen. Met voorkennis van de heer v. d. L. is dit toen gebeurd, maar de ondersteuning van de fam. v. d. L. 1 eeft beschul digde tot aan de dood van de heer v. d. L. volgehouden. In het dossier berustten ook zeer sympathieke brieven van een broer van de heer B. v. d. Lijn aan be schuldigde. Medio Maart 16 landen-conferentie Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Engeland met Frankrijk besprekingen voert over de mogelijkheid om de andere veertien landen uit te nodigen voor een con ferentie over het Europese herstel plan. De conferentie, welke te Parijs zal worden gehouden, waarschijniyk op 16 Maart, zal kort zijn, aldus de woordvoerder. De volgende punten zouden ter sprake komen. 1. De vooruitgang in de samenwer king tussen de zestien „Marshall-lan den" sinds de conferentie te Parijs van verleden zomer. 2.' De rapporten van de technische commissies aangaande brandstoffen. Uzer en staal, electriciteit, voedsel en arbeidskrachten. 3. Het opstellen van richtiynen voor een kleine commissie in de vorm van een permanente organisatie, die de 16 landen vertegenwoordigt. Deze commissie zal de hulp van de V.S. in de vereiste banen leiden. ARABIEREN STROMEN PALESTINA BINNEN Honderd vrachtauto's met Arabische strijders en uitrusting zijn gisteren uit Syrië en Trans-Jordanië in Pa lestina binnengekomen, aldus wordt van Arabische zijde medegedeeld. De troepen hadden machinegeweren, mortieren en springstoffen bij zich. aandacht heeft getrokken van ver schillend" ledn- Ze verwond—-u zich er over, dat de opbrengst is geraamd op f 100.000 tegen f 150.000 in 1947. Het College stelt hiertegenover een schema, bevattende de netto-opbreng sten in 1946 en 1947, die respectieve lijk bedroeg f 188.774.40 en f 136.813.65 De Alkmaarse begroting Zoals men ziet is een scherpe daling bemerkbaar en het College blykt van oordeel te zijn, dat deze daling zich zal voortzetten. (Zie vervolg op pag. 2, kol. 3) De begroting Bergen in de raad aangeboden Vliegveld wordt hersteld en Merelhof krijgt 21 woningen BERGEN In de Woensdagavond ge houden raadsvwerden in de vacatures o« door periodiek aftreden der bestuursleden van het Burgerlijk Armbestuur de aftredende heren J. H. W. Schmidt en A. B. M. Kollmer met algemene stemmen her kozen. Op het verzoek van de heer G. W. Schermerhorn tot het ver strekken van een geldlening ad f 2066 onder hypothecair verband werd met algemene stemmen gunstig beschikt. De heer B. Min werd als raadslid toe gelaten. De toekenning van presentiegeld van f 2 per vergadering voor leden der adviescommissie ingevolge de woonruimtewet werd na toelichting van de burgemeester aangenomen. De Emmastraat zal in den vervolge Emmalaan heten. De belasting op bios coopvoorstellingen zal met ingang Van 1 April, 35 pet. bedragen, wanneer er Nederlandse journaals en films met cultuurwaarde van ten minste 500 me ter in het programma worden ver toond. De gemeentebegroting werd hierna door de burgemeester aangeboden. De gehele raad ral in de commissie van onderzoek zitting nemen onder voor- zitterschan van de secretaris, dus zon der B en W. Het algemeen maximum subsidie bedrag voor leerlingen der kleuter scholen zal f 22.50 per leerling bedra gen. De lening aan dc Berger schoolver eniging ad f 17.500 werd door de raad goedgekeurd. De heer Sluis (C.H.) wees er eerst nog op dat dit een on gedekte lening was. doch stemde voor. De heer Broersma (Comm.) was de enige die tegenstemde. Hierna volgde de" rondvraag. De heer Wittebrood (R.K.) vroeg om een lichtpunt bij de nieuwe hulzen aan de Kogerdijk; de burgemeester stemde toe. De heer Ellis (R.K.) vroeg o.m. naar het vliegveld. B en W hebben schrij ven ontvangen met de mededeling dat dit zal worden hersteld. Op zijn vraag, wanneer de gemeen te weer woningen gaat bouwen, ant woordde de burgemeester dat de Me- rolhof aan de beurt Is met 21 wonin gen. Er is echter volgens spr. geen ma teriaal van Wederopbouw te krijgen. Als het Marshallplan niet doorgaat 2iet spreker de wederopbouw duister In. Den Das (Arb.) vroeg meer spoed van Bouw- en Woningtoezicht voor verbouwingen waar geen materiaal voor nodig is, er waren gevallen waar dit zeer lang duurde. Met de belofte, dat dit zou worden onderzocht, werd de vergadering ge sloten. AanbesWinq Bergen aan Zee Woensdagmiddag is het Centrum wegenplan van Bergen aan Zee aan besteed. De naming bedroeg f 115000. De laagste inschrijver was de firma Klos uit Den Haag met het bedrag van f 86335. Hierop volgde de firma Twisk, Castricum, met f 89870 en de firma Huiberts Punt. Alkmaar, met f 92800. KAMPIOENSCHAPPEN SCHAATS NOORD-HOLLAKD Morgenochtend om elf uur vangen de kampioenschapswedstryden op de schaats te Warmenholreu aan. Gïre- óen wordt om het kampioenschap van Noord-Holland op de 500,1500 en 509# meter tx*an.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1