mf&ppr ,/n deze straat staan huizen als varkenstallen' DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN 34 Daaen op een reddingsvlot DtT IS DE STEM van Allard En wat wil tenslotte in de doelstelling van de Volkshogeschool de „versterking van de volksgemeenschap" zeg gen? Hed kort geformuleerd dit: dat de Volkshoge school in en door haar cursussen begrip en Waardering wil wekken voor de an der voor het lid van een andere groep, voor de medeburger. Zij meent dat dit In Nederland drin gend noodzakelijk is. Geen enkele po- Htieke of religieus? groepering is in gtaat alleen de problemen, waarvoor Wij gesteld zijn. op te losen. Noch de Werkgevers noch de werknemers kun nen afzonderyk de weg uit de moei lijkheden aanwijzen. ïlet zijn niet de Friezen of de Limburgers of de Zeeu wen. die het Nederlandse vraagstuk tot een goed einde kunnen brengen. JHTlllen we inderdaad iets vertier ko men, dan de schoonklinkende leuze: ^Herstel en Vernieuwing" alleen, dan gullen we de weg tot goede vrucht bare samenwerking van alle Neder landse groeperingen moeten vinden. Daartoe zullen we elkaar moeten le ren kennen. Daartoe zullen we met el kaar moeten spreken en daartoe zul len we met elkaar van mening moeten verschillen. In haar cursussen wil de Volkshogeschool het ontmoetingspunt rijn van alle Nederlanders. Daar wil eU het gesprek mogelijk maken tussen hen. die elkaar In ander verband niet ontmoeten. En zo geeft de deelne merslijst van eHce Volkshogeschool- Cursus ons een wonderlijke staalkaart van maatschappelijke groeperingen, van overtuigingen en beroepen. Een Voorbeeld9 De cursus over Zuid-Afrika op de Volkshogeschool te Bergen, telde 39 deelnemers uit alle provincies, van élke overtuiging, uit 36 verschillende beroepen. Oo de jongenscursussen zit ten arbeiders en studenten, boeren zoons en kantoorbedienden. MTSers en onderwijzers dvoreen. Zij leren el kaar kennen in werk en debat, bij sport en bij spel. tijdens de maaltijd of bii de Jk rantbesprekm». Zii komen Iets te weten van elkanders werk en levensomstandigheden en leren de achtergronden van elkanders handelen kennen En uit deze kennis komt het begrm ":l camr"--«*~*'king die zo h'tfer rnm^okeUik ziin Wat nog komt 10-daagso cursus voor jongeren van he'. Fransn platteland. Naast, de in- leldir oen vinden voel excursies door Noord-Ho^nnd plaats. Zo worden Am sterdam. Alkmaar. Aalsmeer. Opmeer Spanbroek. Renmngbrook, SMbekars- pe!. t.an«c-t; k. Winkel, de Wrerin<»er- meer, Ve»<t»«MZen en Oosterblokker be zocht. <-a jongeren nomen aan deze cu»w doel. 27 on 76 Februari: Biteenkomst van de SMchMoo Ned. Landbouwcemeen- gchan Sprekers: mr. H. J. Louwes, ..Landbouw en Benelux". Van Belgi sche ziide zal dit vraagsttik worden belicht door ir. C Boon van de Bel gische boeronbond «it Leuven. Tr. V. de Rlocq van Kuffefer over „Land aanwinning" Dr D Burger sore°kt ©ver ..Landbouw en Planning" en ir. W Stehouwer over ..De winstmarge bii de afzet van het agrarisch pro duct" 5T. Maart: Studiedagen voor leer aren bij hPt middelbaar onderwijs. Daarbij spreekt D. L. Daalder te Bergen over „AansbiRlng van lager en middelbaar onderwijs": prof dr. W. R Heere te Nlimegen over „Erva ringen en verwachtingen van de. ziide der universiteiten en hogescholen be treffende de oud-leerllnecn M O.": prof. dr M. J. Lsn«eveld over „Uit de di- van hot middelbaar on derwin H J. Geraedta spreekt over „Do muziek in het middelbaar onder wijs". terwijl tenslotte het bedriifs- leven zijn stem ral laten horen bii het bespreken van de «maag wat het bedrijfleven van de oud-leerlingen Van he' Mo -wacht. 813 Aaaart: Cursus voor leraressen «n bestuursleden van de plaatselijke Commissies voor huishoudelijke voor- Een snel en krachtig herslel is gewenst? Doen wat mogelijk is", want tientallen gez nnen wachten op arbeiderswoningen, zoals deze zijn gebouwd in de Uitenbosstraat VROEG in de morgen wil de zon al het grauwe uit de armoedige buurt verjagen en als de bewoners in het straatje komen, zouden zij meteen het sombere van hun ellendige huizen kunnen vergeten. Maar als het er drukker wordt de kinderen naar schoo" gaan, een bakker en een melkboer over en weer lopen en hier en daar een vrouw in de deur verschijnt is de zon a 1 weer verdwenen. Bij de lantaarn, die nog geen avond heeft gebrand, staan de lage. scheefgezakte krotten in een lange, donkere rij en hun kleine vensters met ruwe stukken karton en gerafelde gordijnen geven het slop weer het smeri ge, trieste beeld van alle dag. Het trieste beeld van de krottenrij in de Overdie straat. eens af. hoe hier gezinnen met tien of twaalf kinderen leven" De krotten moeten weg, maar De woningen in de Overdiestraat, die al ongeveer 150 jaar oud zijn en in de loop der jaren totaal onbewoon baar werden, moeten weg. Dat staat vast! Gedwongen door tijdsomstandighe den het slopen van woningen is in deze tijd niet verantwoord en het bouwen van genoeg nieuwe woningen is nu eenmaal voorlopig niet mogelijk zal men niet tot verstrekkende maatregelen overgaan. Hoewel de be doelde krotwoningen niet het eigen dom zijn van de gemeente, heeft Bouw en Woningtoezicht zich met de zaa bemoeid en kortgeleden is een dei- percelen weer in bewoonbare staat gebracht. Inderdaad, hard gaat het niet. De moeilijkheden blijven pchter niet al leen beperkt tot materiaal schaarste en tot een tekort aan arbeidskrachten het zijn moeilijkheden van andere aard, die het tempo van werken schij nen te vertragen. Ook de huiseigenaren zouden hier met de handen in het haar zitten. Ve len hunner hebben lange tyd moeten sparen om destijds een of. meer van deze woningen aan te kunnen kopen. De meesten zeggen, de onderhouds kosten niet te kunnen betalen. Aan sommige krotten zal zeker een bedrag van f 1200 moeten worden besteed „En dan de ratten, mijnheer.. „In deze straat staan huizen als var kensstallen", zegt een der bewoners, die ons voorgaat in de donkere smalle gang van zijn huis. Als hij ons in de voorkamer brengt, waa. twee ledi kanten zijn neergezet er. d rest van de bedompte ruimte wordt in geno men door een „kermisbed'' vertelt hij ons, „dat het bij hem nogal meevalt". Natuurlijk is hij lang niet tevreden en hij vindt het hoognodig, dat ook zijn woning eens wordt opgeknapt. „Wantkijk eens hier". Hi> buigt zich naar de vloer en wijst op de planken, die weggerot zijn en op het blik, dat hij er heeft aangebracht. „En dan de ratten, mijnheer, de rat ten komen hier zo binnenwandelen. De vloer achter in het portiek hebben zij weggevreten en ik heb de gaten met zink moeten dichtslaan", zegt de man bitter. In de ruimte aan de achterkant, die tot woonvertrek en keuken dient, staat zijn vrouw te wassen. Wij ma ken gauw dat We hier wegkomen, want tussen het wasgoed is geen plaats meer over. „De kinderen zijn gelukkig naar school", zegt de man. „Voor de groot ste problemen komen we 's avonds pas, als ze alle zeven een slaapplaats moeten hebben". „Huizen als varkensstallen", heeft deze bewoner van de Overdiestraat net gezegd en hij wijst ons die „stal len" in het straatje. In dit huis zijn de binnenschotten weg, een zolder trap is er niet meerdaar staat de kelder vol water, bijna overal kab belt 't vlak onder de vloer.hier han gen zakken voor de ramen en is het karton weggerot". We keren dit slop een arbeiders buurt, waarvan de meeste mannen bij de DUW werken gauw de rug toe en als we op de hoek staan, roept de Överdieër ons na: „Vraag je maar lichting en gezinsleiding. .Sprekers: prof. dr. J. P. Kruyt; dr H. D. de Vries Reilingh; O. van Tussenbroek; >rof. dr. W. R. Heere er mr. O. V L. Guermonprez. 16 Maart: Cursus voor leerkrach ten bij het lager onderwijs in Noord- Holland. Hoofdonderwerp: Nederland se Taal. ALLARD. voor de allernodigsbe werkzaamhe den. Moeten de bewoners dan de du pe worden van de onmacht (of ook van de onwil) der huiseigenaren?. Neen, in geen geval! De overheid zal hier voorzieningen moeten treffen! Het probleem der a-socialen Men zal moeten trachten, de wo ningen hersteld te krijgen op kosten van de eigenaar en als dat niet mo gelijk blijkt, wordt waarschijnlijk een tijdelijke vordering van hun bezittin gen overwogen. Het is mogelijk, dat hier de geringe financiële draagkracht van de huisei genaren gedeeltelijk veroorzaakt is door de wanbetaling van sommige huurders. Vele gezinnen hebben elkaar in de loop der tijden meegesleept in de el lende en het is duidelijk, dat men en daar in de stad want niet V.AR.A. Bergen leeH weer BERGEN Op de Maandagavond ge houden vergadering in dc Oude Prins is de afdeling van de VARA voor Ber gen weer opgericht. Er is een voorlopig bestuur gekozen bestaande uit de heren. M. H. Baker. G. Reimer,A. Nieuwenhuis. C. Pauü en W. C: Mol. De laatste zal voorlopig het secre tariaat op zich nemen. Corresponden tieadres is: Doorntjes 31 Bergen. Op de jaarvergadering van de VA RA welke over ongeveer 8 weken zal worden gehouden, zal een definitief bestuur worden gekozen. Krijg' het in Amerika overheer sende baseball concurrentie? 't Lijkt er op. want de Amerik. Voetbalbond heeft het Engelse prof-team Liverpool er. het Zweedse Drurgardcn uitgeno digd voor een tournee door de Ver Staten. leen in de Overdiestraat staan krot woningen met zogenaamde a-so ciale gezinnen te doen heeft. Welke oplossing er ook gevonden zal worden: het herstel van de gebrek kige percelen moet snel en krachtig worden aangepakt. In deze woningtoestanden schuilt namelijk het grote gevaar, dat het aa& tal sociaal-Qnvolwaardigen zal toene men. „We proberen te doen wat mogelijk is", zo vertelde ons gistermorgen de directeur van Openbare Werken, ir. H. Knol .onder wie Bouw. en Woning toezicht ressorteert „Doen wat mogelijk is". Dat is ze ker gewenst, wanttientallen gezinnen wachten op arbeiderswonin gen, zoals deze zijn gebouwd in de Uitenbosstraat. Tientallen a-sociale gezinnen voor al de kinderen uit deze milieu's zouden gebaat zyn met het plan; spe ciale woningen voor hen. met een controle, uitgeoefend door dc Over heid! DONDERDAG NA 16 UUR Hilversum I 16.00 Bijbellezing; 16 .45 NCR V-kwart et: 17.00 Radio- jeugdjournaal; 17.30 Zangrecital; 18.15 CNV-kwarticr; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.C0 Nieuws; 19.30 Het actueel geluid: 19.45 Regeringsuitzen ding: 20.00 Nieuw»; 20.15 Studio- steravond met een Scandinavisch pro gramma; 21.30 Familiecompetitie; Hilversum II 16.05 Gram. platen; 16.25 Vraaggesprek met HenriëUa Davids; 16.40 Vergeten Nederlandse muziek; 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 Welk dier deze week? 17.30 Gram. platen: 10.00 Nieuws: 18.15 Sportpraatje; 18.30 Cabaret; 19.05 Tom poes; 19.30 Radio Volksmuzickschool; 20.00 Nieuws, VRIJDAG VOOR 16 UUR Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.18 Operette-selecties; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Muziek van Moussorgsky-Ravel; 9.35 Trio van Beethoven door Yehudi Menuhin; 10.00 Morgenwijding VPRO: 10.20 Ned. liederen; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Joh. Ligtelijn, piano; 11.15 Voordracht Rollien Numan; 11.30 Licht orkest- concert; 12.00 Programma over Portu gal; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Sport agenda; 13.00 Nieuws: 13.15 Pierre Palla, orgel; 13.45 Andrew Sisters; 14.00 Kookkunst; 14.20 Londens Sym- phonie-orkest; 15.00 Boekenschouw; 15.20 Tarantella, wals en tango. Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.30 Symphonisch morgencon cert; 9.15 Ziekenbezoek; 9.30 Vrolijke klanken: 1030 Morgendienst Leger des Heils: 11.00 Gram.muziek: 11.30 Kees Wolf. bas-bariton: 12.00 Busch- strijkorkest; 12.30 Weerpraatje: 12.33 Radio-koperkwartet; 13.00 Nieuws 1315 Metropole-orkest; 13.50 Strijk trio; 14.20 Fragment uit boek; 14.40 Ensemble Lachman, blaaskwintet; 15.10 Veel gevraagde platen; 15.30. Cel lo-voordracht. Bij de lantaarn, die nog geen avond heeft gebrand, staan de lage, scheefgezakte krotten in een lange, donkere ri] 36 „Koej", zei de eerste. „Knuppel", zei de tweede. „Kinkel", zei de derde. En toen namen zij de stok weer onder de arm en zetten de tocht voort, want zy waren niet aan de Elfstedentocht begonnen om ruzie te gaan maken met de een of andere idioot, die het Elf- stedentbchttraject gebruikte om er kunstrijden op te leren. „Dat laat je je niet zeggen, Jimmy', riep Sietske verontwaardigd uit. „Vooruit, ga ze achterna en vraag wat dat te beteke nen heeft. Je hoeft je niet te laen be ledigen". Zij wees verontwaardgd naar de drie rijders, die al weer een flink eindje waren opgeschoten. Jimmy be greep haar dadelijk. Hij sprong op de schaatsen, hij wierp het lieve meisje een innige blik toe en reed toen met fameuze slagen de ochtend tegemoet BEGRAFENIS VERENIGING URSEMOTERLEEK URSEM Onder voorzitterschap van de heer W. Stroomer vergaderde j.L Vrijdag de Begrafenisvereniging Ur- sem-Oterleek e.o. in café Van Mol te Rustenburg. Uit het jaarverslag van de pennig- meester bleek dat het bezit der ver. thans bedraagt f 2695.28 plus kleding der dragers enz. Voorts bleek dat de ver.. 389 leden en 16 donateurs telt. Ook in de naburige plaatgen, o.m. in Schermerhorn, mochten weer acht nieuwe leden bijgeschreven worden. Bij de bestuursverkiezing is de heer P. Oud bij acclamatie verkozen. Nieuwe reglementen en statuten zijn in druk en zullen binnenkort aan de leden worden verstrekt. De jon gens in Indonesië worden gedurende hun diensttijd vrijgesteld van contri butie-betalen. FEUILLETON door ROBER1 rRUMÖULL 145 Ik werkte me naar de andere kant. met gebogen hoofd, terwijl de golven In m'n gezicht sloegen. De zee beukte me en probeerde me er onder ce krijgen. Tir trok m'n hoofd tussen m'n Behouders en ving de verdovende sta gen op als een gevechtsdronkcn bok- §er. Ik kreeg m'n hand onder de boot en beurde haar op. 'k Had een gevoel alsof m'n hart stilstond. Ik wist dat ik in deze maalstroom alles precies ®P de juiste manier moest doen, of Ik ging er aan. Weer was ik de wind te listig af. Hij sloeg onder de boot en wierp haar om, met de bodem tegen een hellende muur van water. We wierpen ons weer tegen het vlot. Ik wist er op de en of andere manier in te krabbelen en greep Tony bij z polsen. Ik liet me achterover vallei: zette m'n voeten schrap, en trok hem op. Samen redden we daar na Gene. Alle drie lagen we te hijgen, met gebogen hoofd. Enige tijd later, misschien wel vele uren, maakte ik de inventaris op. Al onze reserve-lappen waren verdwenen behalve de lappen waarin we water opvingen. Toen.... miste ik het an ker. Dit was een ontzettende slag. Nu konden we het vlot alleen nog in be dwang houden door te roeien, en onze laatste pogingen hadden ons zodanig verzwakt dat ik wist dat we er al leen in geval van uiterste noodzaak toe moesten overgaan. Het gevaar waarin we ons bevonden scherpte mijn vernuft. Ik ging op zoek naar iets waarvan we misschien een anker konden maken, maar het enige dat ook maar enigszins geschikt zou kunnen zijn was het stuk reparatiema teriaal, dat ongeveer 30 bij 15 cm. groot was. Ik maakte bet aan de lijn v'ast, maar zag onmiddellijk dat het niet zou lukken. Ten eerste zonk het niet diep genoeg, en ten tweede was het te klein. Ik probeerde de lijn te verzwaren door de nijptang er aan vast te bin den en de paar stukjes metaal die nog over waren van het pistool, zoals men de staart van een vlieger verzwaard. De verzwaarde lijn was krachtig ge noeg, maar rukte de boot heen en weer in elk golfdal, zodat we grote hoeveelheden water binnenkregen, tel kens wanneer we een grote golf raak ten. r Dit was onze laatste mogelijkheid en ik was vastbesloten te slag i. Ik liet het nieuwe anker de gehele dag han gen, maar we moesten voortdurend hozen. Tegen zonsondergang begon ik in te zien dat we niet de kracht beza ten om hiermee voort te gaan. Spoe dig zou het water sneller stijgen dan wij het uit de boot konden scheppen, en dan zouden we zinken. Tegen mijn zin deed ik het enige wat ons overbleef Er woei een sterke wind uit het Zuid- Westen. dwars tegen onze verlangens in, maar ik haalde het anker binnen en liet de boot dryven. „Drijven of verdrinken", dacht ik. De nacht kwam en vond ons zonder Vreugde. Ik merkte terloops op dat de albatros aan het eten was. HOOFDSTUK TWEE EN TWINTIG WE BRACHTEN EEN ellendige nacht door in zwoele orkaan. Zonder an ker waren we overgeleverd aan de grillen van de wind. Herhaaldelijk voorkwamen we op het laatste nip pertje dat we weer zouden omslaan, door ons gewicht te verplaatsen als de hoge golven ons uit ons evenwicht sloegen. Hoge tuimelende golven sloe gen over de boot, die telkens opnieuw half vol water liep. iVe schepten het er met in elkaar gedraaide kleding stukken uit, hoewel we, naakt in de striemende koude regen, schenen te bevriezen. Tegen de morgen verminderde de storm, maar de zee kookte nog. Toen ik bij het aanbreken van de dag een paar meter om me heen kon kijken, verbaasde 't me dat we ons te midden van die reusachtige door de wind op gejaagde golven nog drijvende hadden weten te houden. Toen het geheel licht werd, zag ik dat de wereld zich rond ons gesloten had. Wij waren het middelpunt van een kleine kring on rustig groen water, onder een koepel van grijze mist In geen enkele rich ting konden we ver zienWaar we ook keken raasde de zee. met tal loze witgekuifde golven, die kwamen aanrollen om dan in een fontein van van schuim uiteen je barsten. Toen er geen water- meer binnen kwam, zaten we stil in de boot, met onze rug gebogen tegen de regen en 4e wind. We dreven nog altijd snel naar het Noord-Oosten, in tegenover gestelde richting van waar we gaan wilden. We spraken weinig. We waren hon gerig en ontmoedigd. Tegen het midden van de morgen namen we de zak waarop ik onze kaart had getekend en hielden die bo ven ons hoofd om ons enigszins tegen de koude regen te beschutten. „Hou 't goed vast, jongens", zei ik „Als we dit ook nog verliezen weten we niet meer waar we zijn" Het gaf ons enige beschutting, maar onze kleren waren doorweekt en kil en zaten aan onze huid vastgeplakt. Ik zou graag de zon hebben willen zien, en vroeg me af of dat ooit weer zou gebeuren. „Daar is je albatros", zei Tony. Wordt vervolgd

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3