Cde tunaaitUt' langs de straat N HOLLANDSE PERS 1945 Uit.hetAlkmaarse Stadhuis Js»Z VER. STATEN, ENGELAND EN FRANKRIJK PROTESTEREN ,Eerst langer werken en dan- pas hulp vragen" Schacht nog niet bekeerd Een geliefd inspecteur werd gehuldigd door een stampvolle zaal 4e Jaargang No. 1173 Vrijdag 27 Februari 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Erlks, Westerweg 338, Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat boek Ondegracbt Tel. 3967 DE OMWENTELING IN TSJECHO- SLOWAKIJE De V.S., Engeland en Frankrijk hebben in een gemeenschappelijke ver klaring de jongste gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije gebrandmerkt als „een in gevaar brengen van het bestaan van de vrijheidsbeginselen, waar alle democratische landen aan gehecht zijn". „Door middel van een kunstmatig en weloverwogen uitgelokte crisis heeft het aanwenden van bepaalde methoden, die reeds elders getoetst zijn, aanleiding gegeven tot het opheffen van de vrije toepassing van parlementaire instellingen en tot de vestiging van een dictatuur van cén partij, die zich verbergt onder het mom van een nationale 'eenheidrage- ring", aldus de verklaring, waarin voorts gezegd wordt, dat de gevol gen van deze ontwikkeling „niet anders dan rampzalig kunnen zijn voor het Tsjecho-Slowaakse volk, dat wederom temidden van het lijden in de tweede wereldoorlog zijn aanhankelijkheid aan de vrijheid heeft getoond". Een vijfentwintigtal vooraanstaande leden van de staf van de Bata-fabrie- ken in Moravië, onder wie de plaats vervangende algemene directeur en vier directeuren, zijn ontslagen. Meer dan honderdduizend communis tische boeren zullen Zaterdag bijeen komen om herverdeling van het grondbezit te eisen. „De krachtigste veroordeling" Men wijst er te Washington op, dat deze verklaring de tot nog toe krach tigste veroordeling van het optreden der Sovjet-Unie in Oost- en Midden- Europa vormt. De pers-afdeling van BBt Tsjecho-Slowaakse ministerie van Voorlichting heeft volgens Reuter de publicatie van deze verklaring verbo den. Ook de Franse socialistische par tij veroordeelde ten scherpste ..de methodes van intimidatSe en 'geweld van het Stalinisme". Zuivering begonnen De actie-comite's, welke in Tsje cho-Slowaakse departementen fabric. ken en kantoren zijn gevormd, begon nen gister met een zuivering van het openbare en bedrijfsleven. In het parle ment, dat spoedig bijeengeroepen zal worden om het nieuwe regeringspro- grim goed te keuren, zal een speci ale rommissic een zuivering van de nationale vergadering voorbereiden, •Idus een niet bevestigd persbericht. Dr. Englisu, de directeur van de Praagse Universiteit, heeft een ver zoek ontvangen om zijn functie neer ♦e leggen. De politieke partijen zijn ook een zuiverigg in eigen gelederen begonnen o.a. de sociaal-democratische partij, wier steun de communisten een meer-, derheid verleend heeft. Henri Ford II wordt als een koning ontvangen Zondag zal de Amerikaanse autoko ning Henri Ford II aan Eindhoven een bezoek brengen. De hec. Henri Ford n, die in een Belgisch' Ford auto arriveert, zal aan de grens door Nederlandse directie van de Fordfa brieken te Amsterdam en ir. F. Philips wo-den opgewacht. Daar zal Henri Ford in een Hol- lrrdse Fordwagen overstappen en zich in een stoet van aut 's naar Eind- hon begeven. Hier zal hij een bezoe brengen p. Wielewaal" waar hii jno* ir. F Philips van 19 tot 1 uur dr> lunch zal gebruiken. Van hieruit begeeft de heer Ford zich naar Am sterdam De Philipsfabrieken en de Fordgarage zullen met Amerikaanse vlaggen worden getooid. ENKET.p TOERT lUHTEN IN ZUID HOLLAND Als de vorst doorzet organiseert 't Merend'istrict der Zuidhollandse Ijs bond Zaterdag 28 Februari een Molen, tocht van 50 km. waarvan de route geheel door polderland is geleid tus- ten de Kaag en de Brasemermeer; er voorden 10 molens aangedaan. Verder organiseert het Merendistrict nr.erentoehten met een lengte van 20 40. 60 en 90 km. Ook Reshevsky aangekomen Met de boottrein is gister aan het station te Den Haag gearriveerd de enige Amc kaanse deelnemer aan het tournooi om het wereldkampioen schap Samuel Reskrevsky. Ter begroeting waren aanwezig de voorzitter van de K.N.S.B., de heer Zittersteyn. verder dr. M. Euwe, de Russen Kotov en Flohr en andere bekende schökers en officials. Het wachten is thans nog op de Wc ds'rijd leider, prof. Vidmar. DIENSTPLICHT VERSCHOVEN De opkomst van dienstplichtigen, die een oproep hebben ontvange om zich op 2 Maart a.s. ter inlijvi bij het 2. regiment Infanterie melden bij h- 5e Infanterie-depót te Roermond is verschoven naar 3 Maart a.s. Britse kruiser „Sheffield" naar. Honduras De 9100 ton metende Britse kruiser „Sheffield" is op weg naar Belize, de hoofdstad van Brits Honduras in Mid- den-Amerika, wegens „mogelijke in cidenten, welke uitgelokt zouden kun nen worden door zekere onverant woordelijke elementen'b in. de' -buur staat Guatemala, ^ldug werd te Lon den vernomen. Guatemala heeft een disjoint met Groot-Brittannië over de souverelniteit over het gebied van Belize. Het geschil met Guatemala is meer dan een halve eeuw oud. Groot Brit- tannië wenst het dispuut evenals de kwestie van het Zuidpoolgebied, voor het Internationaal Gerechtshof te Den Haag te brengen. Reeds in 1946 is daartoe een voorstel gedaan. He re gering van Guatemala wenst hierop echter alleen in te gaan, als'de kwes tie „ex auquo et bono" (naar recht en billijkheid) -zal worden beoor deeld en niet alleen volgens dewet. Dit wil de Britse regering echter niet accepteren en zo is de kwestie tot op heden onbeslist. weerbericht f WEINIG VERANDERING Zonnig weer met in de middag tem peraturen tijdelijk boven het vries punt. Vrij krachtige Oostelijke wind. Internationale K.v.K. zegt Het bestuur van de internationale Kamer van Koophandel heeft ter ver groting van de productie voorgesteld de arbeidstijd in Europa te verlengen. In een mededeling over het Euro pese herstelprogramma wordt ge zegd: „Alvorens een land rechtheeft om te trachten hulp van buitenaf te verkrijgen, heeft het de plicht er' op toe te zien, dat zijn hulpbronnen en aanwezige kapitaalsuitrusting volle dig en doelmatig gebruikt worden. Overwogen dient te worden of b.v. de omvang van de benodigde hulp verminderd zou kunnen worden door het "tijdelijk laten varen van de nel- ging tot verkorting van de arbeids duur. De Europese landen moeten orde op eigen zaken stellen en als eerste stap de begrotingén in even wicht brengen. Men wijst met klem op de vitale betekenis van het snel tot een suc cesvol einde brengen der onderhan delingen, die op het ogenblik tussen verschillende groepen Europese lan den worden gevoerd, met name tus sen de Benelux-landen en Frankrijk en Italië, voor het effenen van de weg naar een grotere Europese Unie. Griekse krenten blijven weg Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt gaat het met de import van krenten allerminst naar wens. Welis waar bestaat er een overeenkomst met Griekenland, waarbij dit land heeft vastgelegd van tijd tot tijd krenten te* zenden, doch deze wordt in geen enkele verhouding gerealiseerd. Dezer dagen arriveerde te Amster dam een partijtje van 17.500 kistjes, in totaal 200 a 300 ton, welke boe veelheid te gering is om in distribu tie gebracht te worden. Waarschijnlijk blijft deze voorraad opgeslagen totdat zij na regelmatiger aanvoer aangegroeid zal zijn tot een partij, waarmee de distributie ten minste kan werken. NOG BIJNA 7000 ONBERECHTE POLITIEKE GEDETINEERDEN. Het aantal nog onberechte poli tieke gedetineerden bedroeg per 1 Februari j.1. 6.899, waarvan 6.688 man nen en 211 vrouwen. Ter vergelijking diehe, dat per 1 October 1947 bovengenoemde cijfers bedroegen 12.701, waarvan 12501 man nen en 400 vrouwen .zodat in vier maanden tijds een vermindering is bereikt van 5.802. CONFLICTEN. Zaterdagmorgen. Dames en heren doen de bewering, dat de Hollanders een zindelijk volk zijn, alle eer aan. Op vele plaatsen zijn nijvere vrouwen en mannen bezig de. trottoirs te schrobben op dat Zaterdagmiddag en Zon dag mogen getuigen van hun netheid. Dat is de éne categorie. Ternauwernood is de han deling verricht of de andere categorie komt opdagen. Een categorie in tweeërlei vorm. In de eerste plaats honden zónder, in de tweede plaats honden mét eigenaars. Onbeschaamd bevuilen ze de pas gereinigde trottoirs. Af en toe vliegt er een steen naar de eigenaarloze hon den. In de regel zonder veel resultaat. Een hond mét eigenaar houdt stand. De er toning begint opnieuw. Dan verschijnt voor een raam een woedend gezicht en wordt er fel getikt De eigenaar schrikt, mompelt een verwensing en trekt nij dig de hond voort. Er dreigen conflicten en we zien het er van komen da* de hondenbelasting nóg ecu sprong omhoog gaat ma ker ...j. Studie commissie voor unificatie van^het recht in Beneluxlanden ingesteld De minister bleek van mening, dat de commissie niet dadeUjk met het n ..li V./rinnAn Til 1 Naar het A.N.P. verneemt zal gemeenschappelijk initiatief van de Ministers van Justitie van Neder land en België worden ingesteld een Nederland Belgisch Luxemburgse studie-commissie tot éénraaking van het recht. De taak dezer commissie zal zjjn een vergelijkende studie te maken van de wetgeving der drie betrokken landen en te zoeken naar middelen om eenvormigheid te bren gen in de beginselen, die aan 4e drie wetgevingen ten grondslag liggen en zelfs uniforme wetteksten in onder scheidene wetgevingen te doen op nemen. Verbreding Benelux-idee Het A.N.P. had naar aanleiding van bovenstaande voornemens een onder houd met Minister van Maarsseveen, die er op wees, dat nu reeds veel rechtsovereenstemming tussen Neder- Nederland en België bestaat. Dit is niet verwonderlijk, aldus de minis ter. Ons burgerlijk recht steunt in de meeste zijner grondbeginselen op de „Code Civii", terwijl België de gehele Code Civil heeft overgenomen. Wat het strafrecht aangaat, heeft België nog altijd de gewijzigde code penal, terwijl wij in 1886 een geheel nieuw Wetboek van Straf recht. hebben ingevoerd, dat geïnspi reerd is door de Code Penal, maar ook door de Duitse strafwetgeving. Deze wetgevingen lopen in principe niet zoveel uiteen, al zijn de formu leringen en uitwerkingen vffak ver schillend. Splitsing in Curacaose delegatie thans definitief „Daden der Nederlanders achterwege gebleven %r is thans definitief een splitsing in de delegatie der Nederlandse An tillen. De afgevaardigden der Cura caose democratische partij hebben •medegedeeld, dat beslo.en zjjn vandaag, Vrijdag, naar de West te rug te keren. Nadat op de openbare vergadering van 16 Febr. Mr. van der Meer een* verklaring heeft afgelegd van het standpunt d®r democraten t.a.v. de her vormingen in Curagcao, zo wordt me degedeeld hebben de betreffende af gevaardigden nog tien dagen gewacht op eventuele daden van de Nederland se regering. Nu deze daden, aldus de democra- De raad begint de begroiingsbehandeling Lange geheime debatten over de Wethouderssalarissen Nadat de loco-burgemeester de vergadering heeft geopend, krijgt wet houder Leesberg het woord, die de heer van Slingerland geluk wenst met de door hem ontvangen decoratie die van het ridderschap In de Or de van Oranje Nassau. Zo iemand deze heeft verdient dan is het de loco-burgemeester, aldus de wethouder. Gedurende 21 jaar was hjj raadslid, sedert 16 jaar neemt hij het wet houderschap waar en niet feinder dm zeven jaar was hij waarnemend burgemeester. Namens de raad biedt Mr. Leesberg hem de versierse len aan van de orde. welke hij de voorzitter op de borst spelt Hij wenst tevens mevr. van Slingerland geluk die in de zaal aanwezig is. De heer Groot als nestor voegt ei" nog enige hartelijke zinnen aan toe. De loco-burgemeester spreekt woorden van dank, welke hU op deze plaats in het bijzonder richt tot diegenen, die het initiatief hebben ge nomen tot deze onderscheiding, di? door hem in zo hoge mate wordt gewaardeerd. Hem is intussen gebleken, dat de vrouw hier even de hand In het spel heeft gehad. Zjjn echtgenote hield hem er tot dusverre van terug de versierselen der orde reeds aan te schaffen. de Kortenaerkade en het P. A. de Langeplein. Als de laatste zich maar thuis voelt tussen al die zeehelden. De heer Vermeulen wil graag een pater Thijssenstraat, hij geeft echter toe. dat deze in dit milieu slecht past. Er volgen dan zes hamërstukken: le. Een nieuwe verordening op de afkondiging van plaatseLjl - verorde ningen. De advertentlekosten zijn vrij hoog en het College wil zich, indien even mogelijk, bepalen tot aanplakken op hét bord in de Schoutenstraat. 2e. Verlenging van de verordening op het slachthuis. 3e. Verpachting van enkele ter reinen. 4e. Aankoop van een stukje grond aan de Westerweg van de heer Geels. 5e. Verlenging van de verbouwings termijn van een perceel grond aan de Houtmanstraat. 6e. Beschikbaarstelling van een cre- diet voor de aankoop van een vracht auto voor G.W, EEN LIJVIG VOORPROGRAMMA Aan de orde is dan de uit 18 pun ten bestaande agenda, waarvan het laatste is dé vaststelling van de be groting. Een lijvig voorprogramma, maar we hebben dat wel eens er ger meegemaakt. BENOEMING Het begin is al vlot. De ingekomen stukken vormen geen aanleiding tot discussie Tot tijdelijk leraar in de wiskunde aan de gemeentelijke avondschool wordt benoemd d<r heer F. J. IM. Nuijens, hoofd van de R.K. jongens school te Oudorp. STRAATNAMEN Het geven van namen aan nieuwe straten heeft nog wel eens moeilijk heden gebaard. De raadsleden konden dan de keuze van B en W niet bijster bewonderen en meenden, dat mooiere te vinden waren. Dit keer ging dat beter. En zo krijgen we er bij de Ja- cob van Heemskerkstraat, de Cornelis Evertsenstraat, de Jan van Galenstr VERBOUWING STAD STEHMER WERF Eerst de beschikbaarstelling van een crediet voor 'de verbouwing van de Etadstimmefwerf doet enkele vragen rijzen. We^houderCoerts noemt de uitgave echter dringend nodig, terwijl de uit breiding van personeel behoorlijk ter spfake is gebracht. Het voorstel wordt dan aangenomen. VERANDERINGEN STADHUIS In verband met afscheiding van de belastingdienst van 't bureau van de gemeenteontvanger zijn enkele veran deringen nodig. De raad gaat hier mee accoord, de heer Kirpenstein meent echter, dat in verband met een en ander de wethouders betere ver trekken zouden kunnen krijgen. De loco-burgemeester vreest, dat in dit opzicht geen oplossing zal kunnen worden gevonden. Een wijziging van de begroting '46 gaat weer bij hamerslag, een conver sie van een lening groot f 75.000.— van 3«/2 op 3 pCt acht de heer Ver meulen niet elegant. Het voorstel wordt dan aangenomen. Weer gaan vier punten bij hamer slag. Het zijn: le. Aangaan van een kasgeldlëning groot f 2.500.000.—. 2e. Vaststelling van een salarisre geling voor de onderwijzers bij het bijzonder voorbereidend onderwijs. 3e. Goedkeuring van de rekeningen van verschillende kleuterscholen. 4e. Toekenning van leen subsidie aan het RK Lyceum. Afïes bijeengenomen is er hog geen half uur vergaderd, wanneer de voor zitter de begroting aan de orde kan stellen. (Zie vervolg pag. 2 kol 3) tische gedelegeerden, nog steeds niet zijn gestéld, wordt het niet meer in overeenstemming met de opdracht der Staten geacht nog'langer in Ne derland op eventuele verdere bespre kingen te wachten. Dergelijke verdere besprekingen acht men nutteloos en men heeft geen vertrouwen meer, dat de regering voornemens is spoedig tot de verlangde wijzigingen over te gaan De gedragslijn der Arubaanse ver tegenwoordiging stond gistermorgen nog niét vast; de mogelijkheid van vertrek van althans één der beide Arubanen was naar het ANP meent te -weten nog in discussie. allergrootste werk beginnen zal. Maar er zijn tal van punten, die wel ge schikt lijken om reeds spoedig -e- unifideerd te worden. Dit zo zeide hij zal niet alleen het rechtsver keer tussen de drie landen verge makkelijken, maar ook aanleiding ge ven tot een inniger wetenschappe lijk en practisch contact op juridisch en cultureel gebied, hetwelk naast de thans reeds bestaande samenwerking op economisch gebied bijzonder ge schikt lijkt om de Benelux-idee te verbreden en te verdiepen. De autoriteiten van het interne ringskamp, waar dr. Hjalmar Schacht, Hitiers financiële expert, zijn 'raf uitzit, hebben een brief van de ..ur- malige president van de Reichsbank ontdekt, waarin hij de huidige Duitse Bizonale leiders „politici van het bankroet" noemt. De kabinetsleden van WiirttembergBaden zijn bijeen gekomen om de brief, geschreven -in een vriend te Stuftgart, te besp :ven. Schacht schrijft: „Het is jammer, dat iedereen met deze onverantwoor delijke regering samenwerkt. Er zijn daar dc politici van het bankroet, die na 1918 de macht hadden en ons de economische en financiële ram b- bën gebracht met 6'/2 millioe- lozen". „Dezelfde onbekwame en k- ke figuren genieten thans hun %e- makkelijk parasitaire leven, be schermd door de bezeitingsautoritei- ten, op de ruïne en wenden van het Duitse volk. De vergelding fs nader dan deze marionetten denken." DRIE-JARIG KINDJE VIEL UIT RAAM Gistermiddag is de 3-jarige Mary Eingaard uit het defect geraakte raam van de derde verdieping van de ouder lijke woning te Rotterdam gevalen. Het kind kwam op een plaatsje te recht en was bijna op slag dood PARAMARIBO ONGERUST OVER RONDETAFEL CONFERENTIE. Zaterdag zal er in Paramaribo een grote betoging worden gehouden om de on*ust ^»n Suriname over de gang van 2aken op de Rondetafel-confe rentie tot uiting te brengen. Zoals men zich zal herinneren, werd een dergelijke demonstratie op Curogao verboden. ift scheervlucht Het snelheidsrecord voor vliegtui gen op de 100 K.M. is gebroken door het type „Attacker" met een snelheid van 560.634 mijl per uur. Piloot was de Brit M. J. Litgow Marshall heeft aan de Amerikaanse senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen 'n geheim rapport over Palestina uitge bracht. Een delegatie van de Bene lux heeft te Londen een beraadsla ging zij gewoond over de toekomst van Duitsland. Gegeveps warden niet-, verstrekt. „Als het Palestijnse vraag stuk niet wordt opgelost, zal dit een ongunstige uitwerking op de VN heb ben", aldus verklaarde Trygve Lie. De Bulgaren hebben thans alle land en alle huizen genationaliseerd, be halve die welke aan de arbeiders be horen. De Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Falklandseilanden Argentijns bezit zijn, dat op onwettige wijze door Engeland in beslag ,werd genomen. De Britse kruiser „Nigeria" is in de haven Stanley op de Falklands-eilan- den is aangekomen. en 9.30. Zondag 2, 4.30. 7 en 9.30 u. Zeven dagen reeds is de 33-jarige Baltische mijnarbeider Shevokenko in hongerstaking. Waarom zegt hij niet. De heer Dun nam afscheid van 't L. O. 't Begon mei bloemen en eindigde mei celluloid Het was gistermorgen een „kaasmarktdrukte" op de weg van sta tion naar Gulden Vlies, toen honderden leerkrachten uit de Inspectie Alkmaar zich naar de feestzaal beg'ven om afscheid te nemen van hun Inspecteur, de heer G. Chr. Dun. feestzaal schrijven 'wij, omdat dit gehele afscheid stond in het teken van de huldiging. Een huldiging voor het vele en belangrijke w«fk, dit de heer Dun in een periode van bijna 25 jaren voor het onderwijs heeft gedaan. Tot Officier in de orde van Oranje-Nassau benoemd De entrée - Door Iet je Barten, een jeugdig leer linge van één der Alkmaarse scholen, werd bij de ingang van 't Gulden Vlies een fraai bouquet bloemen aan geboden, waarna de heer en mevr. Dun zich door een haag van juichende kinderen naar de zaal begaven, die door de genodigden tot in de uiterste hoeken was bezet. Nadat de scheidende Inspecteur op 't met bloemen versierde toneel, zijn plaats had ingenomen werd hem een welkomstlied door alle aanwezigen toegezongen. „Heden zijn we bij elkaar, Om tèzaam de man te eren, Die om scholen t' inspecteren Kwam naar *t oude Alkmaar," zo klonk het uit volle borst Drie uitspraken over de heer Dun De heer J. Gerling. hoofd der open bare ULO school te Heiloo roept dan alle aanwezigen een hartelijk welkom toe. Hy schetste het ontstaan van dit huldigingscomité, waarin alle richtin gen van het onderwijs op voortreffe lijke wijze hebben samengewerkt en memoreert enkele feiten uit de loop baan van de heer Dun. Dan is het (Zie vervolg pag. kol

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1