Wdn' Mer de Schijnwerper Plannen voor fondsvorming in de tuinbouw gaan andere richting uit Vijflandenverdrag zal waarschijnlijk zeer spoedig gesloten worden Openlijke Amerikaanse aanval tegen communisme op komst Dinsdag 2 Maart 1946 Uitgave voor de gelijknamige Stichting Wnd. hoofd red. A. Eriks, Westcrweg 838 Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht, Tel. 3907 Aan „Centraal Fonds zal een overgangstijdperk vooraf gaan Het begint er op te lijken, dat de fondsvorming in de tuinbouw* zoals die door het Centraal Bureau uit de veilingen is voorgesteld, toch op enigszins andere wijze tot stand zal komen dan het'hoofdbestuur van he* Centraal Bureau zich dat had voorgesteld. Op de vorige week te Haarlem gehouden protestvergadering van de L.T.B. verklaarden de Katholiek georganiseerde tuinbouwers zich te gen dit voorstel (ook de Chr. B.T.B. en H. M. v. L. zijn er tegen), omdat deze fondsvorming buiten de standsorganisaties tot stand zou komen. Standsorganisatie en C.B. moeten elkander vinden De „Organisatie-commissie voor groenten" uit de Stichting voor de Landbouw heeft echter als haar oor deel uitgesproken, dat de tuinbouw zélf het eerste risico dient op te van gen door via een minimumprijs-rege ling een bodem in de markt te leg gen. Daar de vorming van een alge meen fonds op verzet stuit in die gebieden, waar de productiekosten te hoog liggen, stelt de Organisatie commissie zich voor een viertal fond- Ben te vormen: 1. voor hard fruit, 2. voor zacht fruit, 3 voor stapel producten en 4. voor dagproducten. Nader zal uitgewerkt moeten wor den, welke producten onder een be paalde regeling vallen, wat de mini mum-prijs voor elk product voor het hele jaar en het heTe land moet zijn, wanneer de regeling In werking zal treden en hoe hoog de kosten in to taal zullen zijn voor elk product. Om spoedig tot concrete plannen te komen is uit de Organisatie-com missie een kleine commissie benoemd Deze commisSïe zal trachten overeen stemming te bereiken tussen het Centraal Bureau en standsorganisaties en zo mogelijk nog vóór de 18 Maart te Utrecht te houden algemene ver gadering van het Centraal Bureau het resultaat van haar besprekingen pu bliceren. Het bovenstaande werd in de Za terdag te Alkmaar gehouden buiten gewone algemene vergadering van de Prov. Commissie uit de veilingen in Noordholland medesedeeld door de voorzitter van het Centraal Bureau, de heer M. Prins - nu de Minister van Landbouw heeft medegedeeld, dat de regering Voor 1948 niet van plan is. als in 1946 en 1947. alle schokken op te doen vangen uit het landbouw crisisfonds de tuinbouw adviseerde het risico van het priisverkoop gedeel telijk voor eigen rekening te nemen door fondsvorming als hierboven uit- «enve7et. Maatreqelen voorlopig aanvaardbaar De heer "Rustenburg (Opperdoes) betoogde, dat alsnog uitvoering dien de te worden gegeven aan de Motie- Groen. Als de minister eerst uitSrei- ding toestaat van de teelt van een bepaald product (gele kool) en dit product kan de kostprijs niet opbren- Britten verminderen hun strijdkrachten MAAR NIET ZO DRASTISCH ALS DE COMMUNISTEN WENSEN Albert Alexandér, de Britse minister van Defensie, heeft bij de opening van het Lagerhuisdebat over de defensie verklaard, dat de Britse communisten „Engeland en de andere vredelieven de naties beroofd willen zien van haar verdedigingswapenen tgen buiten- en binnenlandse vijanden, terwijl de Sow- jet-Unie op grotè schaal strijdkrach ten op de been houdt om haar wil aan de wereld op te leggen". De minister zeide dit in antwoord op een amendement van de commu nistische afgevaardigden, waarin op onmiddellijke vermindering van de Britse strijdkrachten tot 500.090 man werd aangedrongen, ..vanwege de ern stige economische crisis en het ge brek aan arbeidskrachten". Het komende begrotingsjaar, dat 1 April begint, zal de Britse regering de uitgaven voor de defensie met 200.000.000 pond sterling tot 692.000.000 pond verminderen en de totale sterk te van de strijdkrachten met 224 000 tot 716.00 man reduceren weerbericht DROOG WEER Droog weer met overdrijvende wolkenbanken. Ongeveer dezelfde temperatuur. Matige tot zwakke wind uit Oostelijke richingen. gen. dan dient de minister conse quent te zijn en de minimumprijs uit te betalen. Spr. waarschuwde voorts tegen 'Opvoering dep veilingskosten, die verkoop buiten de veiling zou be vorderen. De heer Prins wees er op, dat de heffing voor dit fonds niet als veilingonkosten beschouwd moet wor den. In antwoord op het betoog van de heer Blokdijk (Warmenhuizcn)die een beroep deed op de solidariteit van de tuinders en een algemeen fonds be pleitte, zeide de heer Prins, dat dit gedifferentieerde fonds als een over gangsmaatregel beschouwd moest worden om te komen tot vorming van één centraal fonds. Ook de heer de Wijs (Obdam) voel de meer voor één algemeen fonds, doch vond fondsvorming voor groe pen van producten toch een stap in de goede richting. De publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie is niet alleen de taak van het C. Bmaar van de gehele georganiseerde landbouw. De De jubilaris recipieerde ons ganse gewest Achter de lange groene tafels in de raadzaal van het stadhuis zaten gis termiddag vele autoriteiten, leden en vroegere leden van de Kamer van Koophandel, toen om half twee de heer D. J. Scheffel die op deze dag zijn 25-jarig jubileum als secretaris van het kantoor Alkmaar der genoem de Kamer herdacht en zijn echtge note werden binnengeleid. De eerste, die tijdens deze officiële huldiging woorden van waardering voor persoon en werk van de secre taris sprak, was de voorzitter van de raad van bijstand van het kantoor Alkmaar, de heer S. W. Arqtz. „Ik getuig hier gaarne en met na druk, dat de afgelopen jaren ons heb ben getoond, dat wij vijf en twintig jaar geleden geen betere keus hadden kunnen doen en dat gij uw werkzaam heden op voortreffelijke wijze hebt verricht", zo begon de heer Arntz zijn toespraak. Toen de heer Scheffel op 1 Maart 1923 in Alkmaar zijn werkzaamheden begon, bedroeg het aantal ingeschre ven handelszaken nauwelijks 2800. Dit aantal is gestegen tot rond 12.500, waar door het handelsregister thans in rangorde het vierde in het land is. Voortreffelijk werk'' „Alleen hieruit blijkt al. hoe de ad ministratieve zijde van het secreta riaatswerk in de loop der jaren is uit gebreid" De voorzitter van de raad van bij stand sprak verder met grote waar dering van de wijze, waarop de heer Scheffel de in de Kamer aanhangig gemaakte onderwerpen voorbereidde en daarbij adviezen uitbracht, die van kennis en practische zin getuigden. Niet alleen in het bedrijfsleven, maar ook op ander terrein o.a. was de jubilaris secretaris van het comité ter herdenking van het 100-jarig be staan van de opening van het Noord- Hollands kanaal toonde de heer Scheffel zijn initiatief en zijn organi satievermogen. De heer Arntz betreur de het, dat de jubilaris kort geleden zijn werkzaamheden bij het Bevrach- tingscommissariaat heeft moeten# sta ken. In de oorlogstijd werd de secre taris in de gelegenheid gesteld de functie van inspecteur van de dis tributie, later die van hoofdinspec teur voor h.et westen des lands te aanvaarden. Na nog enkele woorden te hebben gesproken tot mevrouw Scheffel werd de jubilaris als voorlopig be wijs van erkentelijkheid een defi nitieve keuze kon nog niet worden bepaald een tekening overhan digd. „Hét moge u gegeven zijn, geachte heer Prins achtte, zolang de P B, O er nog niet is, het C. B. het aange wezen orgaan; men kan met bet red den van een- drenkeling niet wachten tot de reddingsbrigade gearriveerd is. De heer P. Volkers (N.M.B.) ge loofde, dat de nadere toelichting vele bezwaren van de N.M.B. had wegge nomen. Bij uitputting van één fonds moet het echter mogelijk zijn. dat een ander fonds bijspringt Voorts achtte spr. het onaanvaardbaar, dat reeds met storting in een fonds be gonnen moet worden, zolang de pro ducten van dit fonds de kostprijs nog niet hebben bereikt. De heer Prins wees er op, dat in dót geval de hef fing wordt terugbetaald in de uit- betalingsprijs. De heer Visser (Hoogkarspel) achtte de thans voorgestelde regeling voor lopig aanvaardbaar en hoopte, dat het in de toekomst zal gaan zoals het moet gaan. Tot uiting kwam nog dat deze vergadering geen bindend be sluit neemt en alle veilingen te Utrecht naar eigen inzicht en op eigèn verantwoordelijkheid haar stem kunnen uitbrengen. De heer Schermer (Hoogkarspel) zei nog, dat de tuinbouw als het no dig is recht heeft op steun van de regering, omdat de tuinbouw een zaak' van nationale ^etefeenïs is. De heer Bakker (N.M.B.) tenslotte besprak de wisselvallige voorziening van het z.g.n. goedkope winkels en betoogde, dat de heren in Den Haag niet alleen geleide economie moeten plegen, als de prijzen hoog zijn. De jubilaris: „Wat ik gedaan heb in die afgelopen vijf en twintig jaar is slechts een schakeltje in het werk van de Kamer van Koophandel". heer Scheffel, om uw functie met Gods zegen nog vele jaren op de u eigen opgewekte wijze te mogen uit oefenen, tot heil van het bedrijfsle ven in Hollands Noorderkwartier". Met rïeze wens besloot de heer Arntz zijn toespraak. Ook mr. C. P. van Eeghen, voor zitter van de Kamer van Koophan del en fabrieken voor Noord-Holland zegde de heer Scheffel dank voor zijn uitstekende werk voor het be drijfsleven. De adjunct-secretaris van het kan toor Alkmaar, de heer H. W. Hols- muller,vertelde hoe zeer het perso neel de jubilaris waardeerde en hij overhandigde de heer Scheffel een schemerlamp. Slechts een schakeltje" „Wat ik gedaan het in die afgelo pen vjjf en twintig jaar, is slechts een schakeltje in het werk van de Kamer van Koophandel en in het economische leven". „Al het goede van het secretariaat is het product van een innige samenwerking", zei de de heer Scheffel in zijn dank woord en hü had op zijn beurt waardering voor de hartelijke toe spraken. (Vervolg zie pag. 2 kol 1) De ex-commissaris uer provincie Drenthe Bouma, stond terecht voor het Asser Tribunaal, dat „drie jaar" adviseerde. De partij der nationale socialisten (waartoe ook president Benesj be hoort) zal voortaan „Tsjechische so- uarapapS jbeh -uo^aq ..fftnd opsta zullen aan een strenge zuivering on derworpen worden. Wereldkampioenschappen schaken ingeluid Gisteravond vond de officiële ope ning plaats van het wereldkampioen schap-schaken fe Den Haag. Tal van personen voerden tfet woord, o.a. mr. Visser, burgemeester van Den Haag en mr. Rueb, voorzitter van de FIDE Hierna verrichtte mr. Visser persoon lijk de loting," waarbij het feit, dat Botwinnik nr. 1 kreeg, grote hilari teit veroorzaakte. Is dat een voorte ken? Een ANP-verslaggever vroeg al le deelnemers hun mening over de lo ting. Dr. Euwe zei: „Ik vind. dat ik niet ongunstig heb geloot In de eerste ronde speel ik met wit tegen Keres en dat gebeurde ook bij het AVRO- tournooi 1938. Bovendien zal ik drie maal met wit tegen K»res spelen en driemaal met zwart tegen Botwin nik. Het eerste verheugt mH bijzon der. maar het laatste ook: dat moet U echter niet tegen Botwinnik zeg gen!" Eerder reeds berichtte Reuter, dat de Franse regering aan de Belgische heeft laten weten, dat zij er voor is onderhandelingen aangaande een vjjf- landenverdrag zo spoedig mogelijk te openen. Heden reeds houdt de Benelux een voorbereidende conferentie te Brussel. Sommige zegslieden menen, dat het Vijflandenverdrag nog voor vijftien Maart zal worden getekend. .Jan Masarijk volkomen achter nieuwe regering Jan Masarijk, de Tsjech 'Slowaakse minister van buitenlandse zaken, heeft tegenover een Franse dagbladcorres pondent verklaard, dat de regerings crisis teweeg is gebracht „door perso- die ten onrechte drachten zonder of zelfs tegen de communisten te kunnen regeren" Masarijk zeide, dat hij de nieuwe democratie zal dienen zo lang'dit no dig zou zijn en zo lang als hij daar toe de kracht had. Volgens geruchten zouden dr. Hu- bert Ripka, de vroegere Tsjecho-Slo- waakse minister van Buitenland han del en prof. Krajina uit Tjecho-Slo- wakije zijn gevlucht. Officiële kringen spreken deze ge ruchten echter- tegen. SNERTSLOOTJE Het was druk op de ijs- baan te Warmenhuizen. Hon derden mensen verdrongen zich langs de baan. Het qs was echter nog niet zo'heel sterk en dus was het vol ijverige bestuur steeds bezig de mensen te verspreiden. Een belangstellend echtpaar dol nieuwsgierig om de pres taties van de hardrijders te aanschouwen, vindt het ver blijf op de baan te riskant worden en besluit na over leg zich naar het dijkje te begeven Vlak voor het dijk je loopt een slootje. Het is er rustig. En nu kan dat ijs in het slootje me toen die dame niet torsen. Ze zakt er door en komt tot de knieën in het mod derige water te staan. De echtvriend zoekt een veilig heenkomen en geeft gratis advies, hoe te handelen. Of het advies verkeerd is geweest, we weten het niet. Misschien is het ook ver keerd opgevolgd, maar plot seling lag de dame op haar rug in de sloot. Eerst toen greep hij in. Toen het paar vuil en wel wegstrompelden, hoorder we de dame mopperen: ..Hoe is het mogelijk. Zo'n snert- slootje en tot je nek toe nat 1" OUDE BRIEFKAARTEN KUNNEN INGELEVERD WORDEN Nu het tarjef van briefkaarten in het binnenlands verkeer per 1 Febr. verlaagd is van V/2 op 6 cent bestaat de mogelijkheid om tot uiterlijk 31 Maart a s. niet gebruikte briefkaarten van iy2 cent op de postkantoren in te wisselen. REEDS MEER DAN DUIZEND DODEN IN PALESTINA Sinds het verdelingsbesluit van de Algemene Vergadering er VN zijn in Palestina 1378 personen gedood. De Palestijnse regering heeft er in een communiqué op gewezen, dat de ge welddaden van de Joodse verzets groepen in -aantal en barbaarsheid steeds toenemen. Gister werd de auto van luit-gen. Mac Millan, opperbe velhebber der Britse troeoen. opge blazen: de generaal bevond zich ge- '"kW« niet in het voertuig. Communiqué van P. v. d. A. „Vrees drijfveer bij Tsjecho- Slowaakse communisten" —o- Het bestuur van de Par;ij van de Arbeid heeft een communiqué uitge geven, waarin de gebeurtenissen in Tsje.chp-Slowakije ten scherpste wor den afgekeurd. Verklaard wordt dat „kennelijke vrees voor een politie ke nederlaag bij te houden vrije ver kiezingen" de communisten tot hun optreden hebben gebracht. „Elke ne derlaag van de democratie in Oost- Europa vormt een bedreiging van de vrijheid van al die volkeren, wier staatsinstellingen op de grondslag der democratie berusten", aldus het com muniqué, dat voorts wijst op het feit, dat de C.P.N. zich volkomen met het gèbeurde in Tsjecho-Slowakije so- lidariseert. Aangedrongen wordt op hulp aan de „slachtoffers van de bolsjewisti sche terreur"' en het 'verlenen van asyl aan politieke vluchtelingen. Ten slotte wijst het communiqué er op. dat „elk negatief anti-communisme onmachig zal blijken te zijn om het opdringend gevaar voor de geeste lijke vrijheid en de rechten van de mens te keren". „Het vasthouden aan overleefde vormen, het verdedigen van wankele machtsposities en privi leges. eer. fantasieloos formalisme, dat voorbijziet aan de eisen van de tijd, dat alles roept het gevaar op van een nieuwe catastrophe". —O— Inval van koude deed hoop op zeldzaam record teniet Het etmaal-gemiddelde v- -> de tem peratuur over de maand Februari was 3.0 gr te De Bilt Dat la slechts 0.4 gr. boven normaal. De maand begon warm. Het gemiddelde van 7.4 gr over dc eerste tien dagen was zelfs een re cord voor deze eeuw, doch de koude inval nè half Februari, maakte een einde aan de hoop dat deze winter (December, Januari, Februari teza men) de zachtste zou worden sedert het begin der metingen in 1706. Aan het Amerikaanse Congres is 'n plan voorgelegd tot heg treffen van politieke, economische en andere maa' regelen tegen ,',de verdere verbreiding van de communistische revolutie en de mogelijkheid van een nieuwe we reldoorlog". Een rapport over „strategie en tac tiek van het wereld-communisme" was voorbereid vóór de regeringswisseling in Tsjecho Slowakije. De voorstellen werden beschreven als „negatieve te genmaatregelen om communistische sabotage en inmenging" tegen te gaan. Lichtend voorbeeld Er is na de bevrijding in steeds toenemende mate een verwijdering gekomen tussen de verschillende delen van ons volk. Met name tussen de religieuse en niet-religleuse gedeel ten botert het niet. De voortreffelijke verdraagzaam heid, dieer gedurende de bezetting heerste, is verdwenen. In de plaats daarvan is gekomen een onverdraag zaamheid, die zich in verschillende plaatsen steeds meer toespitst Wij willen ons niet verdiepen in de oorzaken. Evenmin willen wij de vraag behandelen. Wiens schuld het is. Maar we hebben gelukkig de laatste tijd het bewijs, dat het ook anders kan, en dat de verschillende geestes stromingen wél vru-'-h'haar kunnen samenwerken.' We hadden het genoegen enige tijd geleden een bijeenkomst mee te ma ken van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling en. genoten daar via de Olympus, een zelfde soort instel ling als de Radiolympus. van buiten gewoon hoogstaande gesprekken tus sen vogels van diverse pluimage. Uiterst linksen en uiterst rechtsen zaten aan één tafeL Het kan dus well Als tweede voorbeeld zonden we wil len noemen wat zich in de gemeente Heemstede heeft voorgedaan. Daar be stonden naast elkaar een gemeente- li.ike bibliotheek en een Rooms Ka tholieke uitleenbibliotheek, die ge meentelijke subsidie genoot. En wat wellicht niemand voor mogelijk ou hebben gehouden is geschied het gemeentebestuur van Heemsted» is nu met de Rooms Katholieken tot een overeenstemming gekomen, waardoor bun boeker, zullen overgaan naar de gemeentelijke leesbibliotheek, waar door In de toekomst zal kunnen vor- den vermeden, dat twee bibliotheken in dezelfde gemeente voor dezelfde boeken dezelfde uiteaven no° ten doen. Wij achten deze samenwerking van het grootste belang. Zó moetende groepen van het Nederlandse volk elkaar kunnen vinden. Betekent dit dat de Katholieken afstand doen van hun beginselen? Geenszins. En dat zal nooit iemand ver lahgen. Noch van een Katholiek, noch van een socialist. De geestelijk'» vrij heid js immers het hoogste goed Maar wel moet het in Nederland zó worden, dat naast die geestelijke vrij heid de verdraagzaamheid komt. H.?t volksbelang eist, dat wij niet wan trouwend en onwelwillend tegenover elkaar staan. Mogen de* voorbeelden die wij hier boven gaven, een stap in die rich ting zijn. Wij kunnen er allen slechts wel bij varen' y v. Z. in scheervlucht Van 1 April 1948 af is he^voor alle motor-rijtuigen verboden op Zon dag te rijden zonder vergunning! De inwoners van Dongen hebben f 100.000 bijeengebracht voor denhouw van een kapel voor het klein-semina- rie Ypelaar. De weiter gewicht Jap de Bruin behaalde een goede pun- tenoverwinning op de Engelsman Nic. Sanders. —Bij de Tweede Ka mer is een wetsontwerp ingediend inzake het ratificeren van het in 1939 gesloten verdrag van vriendschap tusen Afghanistan en o- land. Gis ter ontving Henry Ford II de pers in het Amsterdamse Amstelhotel. Vier directeuren van Wilton-Feyenoord staan terecht voor het Bijz. Gerechts hof te Roterdam. Engelse school kinderen houden op he ogenblik een wedstrijd in het kweken van Holland se narcissen. Het plan behelst o.m. de volgende punten: a. De communisten in de VS géén gelegenheid geven om „infiltratietac- tiek" toe te passen. b. Het nemen van zekere „politie ke verdedigingsmaatregelen" in vele niet communistische landen. c. Economische verdediging, d. Propaganda in de landen, die „door communisten beheerst" worden waardoor „bet communisme in de ver dediging komt" D. J. Scheffel jubileerde „Wij hadden geen betere keus kunnen doen" Reeds vóór 15 Maart ondertekend Agence France Presse meldt, dat besprekingen tassen Frankrijk, Engeland en de drie Benelux-landen zijn afgekondigd door de Britse premier, Attlee, in het Lagerhuis. Zy zullen Donderdag in Brussel beginnen en betreffen economische, sociale, politieke en militaire problemen. Ingrijpend plan aan Congres voorgelegd

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1