Noordhollandse fruitkwekers bijeen DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN 34 Dagen op een reddingsvlot f r<&pro,r«.nm« Het vraagstuk der gele kool en wat er aan vast zit De koudste plek der wereld... waar in Leiden Activiteit wordt dit jaar sterk uitgebreid Uit alle deieu van Noord Holland warm fruitkwekers bijeen rekomen om de traditionele Jaarvergadering mee te maken en zich te beraden •ve.- de problemen die v »or de fruit teelt van belang zijn. Deze vergade ring werd In „De Witte Engel" te Hoorn gehouden. In nog sterkere ma le dan bU de veeteelt- en landbouw bedrijven moet de fruitteelt weten- ach - opelijk beoefend worden, wil men tr blijvend in slagen goede vruchten te verkrUgen. De kwekers in Noord- Holland hebben getoond hiervan door drongen te zijn. In sija openingswoord deelde de voor zitter mede. dat de organisatie zich nog steeds in een flinke groei mag verheugen. Ook de inwendige organisatie is in jtaunqn en kruiken en vele afdelingen functionneren uitstekend. De leden moeten echter nog trouwer ■e vergaderingen bezoeken, daar dit voor het instandhouden van - goede fruit bedrijven noodzakelijk Is. m de toekomst dreigen moeilijkhe den. zowel bij export- als bij Import vraagstukken. Achter de fruitteelt moet een sterke organisatie staan, die de belangen van de telers kan beharti gen- Hierna werd een begin gemaakt met de afwerking van de agenda. De notulen werden onverahderd vast gesteld. Gunstig beeld Uit het jaarverslag van de secretaris konden wy constateren dat het afge lopen jaar, wat de financiële resulta ten betreft, enkele uitzonderingen daargelaten, goed zijn geweest. Spe ciaal aan de sortering en verpakking b meer aandacht besteed en dit is de afzet zeer ten goede, gekomen. Van de droogte had men in .Noord Hoiiand weinig last gehad. Ben vreugde was het voor de kwe kers, dat de overheidsbemoeiingen iterk was afgenomen en de kwekers weer onafhankelijk kunnen werken. Door de kring werden tal van ex cursies en demonstraties gehouden. W^'ke grote belangstelling trokken. Het Jaarverslag van de secretaris grerd evenals dat van de penning meester onder dankzegging goedge keurd. nadat de kascommissie bij monde van de heer Jong tot goed keuring had geadviseerd. De kascon trole zal in het vervolg zo worden geregeld, dat na verloop van tijd alle afdelingen inzage van de financiën krijgen. Uit. de behandeling vari de begro ting bleek dat gr 900 H.A met fruit gewassen zijn beplant, die zich bU de Jcjing Noord-Holland hebben aange sloten. Dok de begroting werd vastgesteld in .ontvangst en uitgaaf op f 6250. De heffing per H.A had nog enkele tOgeÜttkhedèn opgeleverd, maar zal dit jaar regelmatig verlopen. Op voorstel van het bestuur wordt dq, l> er P. B. Schipper aangewezen als k£tfl-jafgevaardigde naar de jaarverga dering van de N.F.O. te Utrecht. De heer Zee wordt weer aangewe zen als vertegenwoordiger van de kring in het hoofdbestuur. In het Kringbestuur werden be noemd de heren Watér uit Wijdenes en de heer Glorie -uit Alkmaar. Werkprogramma Er zullen in het komend seizoen entcursussen worden gehouden. In verband met de ziektebestrijdin- gen zullen wederom waarnemingen worden gedaan, thans or de perebloe- aemkever. Via de afdelingen zullen excursies woiden gehouden. Op voorstel van de heei Houter wordt besloten ook cur sussen in zomersnoei te geven. De heer Blauw wil veel meer cur sussen en noemt b.v. vruchtdunnen. iAÜta8 wordt besloten. I® de winter zullen lezingen ge houden worden over bemesting, ver pakking. pnumencultuur, perziken, enz Rondvraag Nibbixwoud wil een georganiseerde spreeuw^nbestrijding. alsmede oprui mde van de eksters Plaatselijk is niet FEUILLETON door ROBER1 TRUMBULL mv Van nu af aai. v. <-i vn jve hulpeloos blootgesteld aan de zon, en het was bier aan de equator nu midzomer. We wisten inaar at te goed wat de zon ons zou aandoen. We dachten dat .we in de buurt van eilanden waren, maar zonder kaarten en navigatie-instrumenten konden we niet zeker zijn van onze po sitie. Voor zover we wisten, waren we misschien nog wel duizend mijl yan liet dichtstbij gelegen land. We voldoende. In Schelhnkhuut, aldus voorzitter heeft men er grote moei lijkheden mee. De treksprceuwen kan men^och niet béstrijden Nibbixwoud uiil ook zo groot moge lijke uitbreiding van koelruimte. Daar hebben wy behoefte aan. De veilingen zullen hier waakzaam moeten zijn. De afdeling Blokker klaagt over de aflevering van glas. Zal nader over bericht worden. Verschillende andere klachten hiel den wederom verband met de zorgza me materiaal en kunstmestpositie van ons land. Het bestuur zal doen. wat het kan. Alkmaar klaagt over het slechte snoeien door erkende lóonsnoeiers. Er is moeilijk tegen op te %-edcn. De man moet op zijn fouten worden ge wezen. De heer Essing, burgemeester van Blokker dankt als voorzitter van de veilingsverenigiug voor de uitnodi ging. De veilingsvereniging stelt grote prUs op samenwerking met de NJ.O. Dat is nodig om het beste product aan de markt te brengen. Dat is voor al straks bij export van belang. De voorzitter doet deze toezegging gaarne. De moeilijkheden zullen groot zijn en kunnen slechts door innige samenwerking opgelost worden. Hiena wordt door de N.V. Me1'- de film ..Het Bijenvolk" vertoond, na dat eerst de heer Yeza een inleidend woord spreekt. Fruitkwekers en bij enhouders hebben elkaar nodig. Naai aanleiding van het besprokene in de grote tuindersvergadcring te Alkmaar en ook naar aanleiding van wat op andere vergaderingen en in vele artikelen in de verschillende kranten voorkomt, en wat op elke ver gadering van tuinders-organisaties naar voren komt, hadden wy een on derhoud met enkele vooraanstaande tuinders uit onze omgeving. ,.De zaak ligt veel anders, dan ze gesteld wordt", aldus de tuinders die wy spraken. „Het is niet alleen maar een zaak van regeling tussen de tuin ders. Men komt er niet met te zeg gen. dat de tuinders dan maar wat meer verschillend moeten bouwen en zich niet tot één koolsoort -bepalen. De oorzaak van de misère is een ge volg van de verkeerde richting waar in de tuinders door- de politiek der regering terecht zijn gekomen. Wellicht is deze politiek niet be wust fout geweest en is de gele kool misère te wijten aan de abnormale weersomstandigheden, als daar zijn de te droge zomer, waardoor de rode koolplanten niet wilden aanpakken en uiteindelijk moesten worden vervan gen door gele. En ook de te zachte winter is mede debet aan het falen van de gele kool-af zet. Waren deze omstandigheden er .niet geweest, dan had het misschien nog wel geslingerd. Maar de eigenlijke fout zit bij de in de grond verkeerde politiek De prijzen die voor de verschillende kool soorten zyn vastgesteld, alsmede het bewaarloon zijn van die aarcl dat de voedselcommissaris, de heer De Veer reeds een paar jaar geleden zei, dat er met deze prijzen geen rode kool- vraagstuk meer zou zijn, daar de tuin- dérs bewust gedrongen werden in de richting van de gele kool. In de plaats van het rode kool-probleem is thans het gele kool-probleem gekomen. De prijzen van het vorig jaar Het vorig jaar zou de gele kool ten gevolge van de abnormaal strenge winter buitengewoon hoge prijzen hebben opgebracht. Er werd toen een maximumprijs vastgesteld die volgens de tuinders waarmee wy spraken vol doende was. De prijzen van de zomer- zouden nu nooit kunnen uitvinden waar we waren, tenzij wg een eiland zagen. Dit was de enige keer gedurende de gehelen tocht dat ik werkelijk ontmoedigd was: ja, ik was zelfs be reid om het maar op te geVen. Ik wist dat het eind van onze réis nabij was: indien we binnen een dag of twee geen eiland bereikt'a, zouden we sterven. Tony deelde mijn sombere stemming H< dacht er over om maar overboord te springen: het zou tenminste een snel le dood zijn, zonder de marteling die de zon oi;s nog zou bereiden. Maar hij veranderde van gedacht.n. „We, hebben het nu zolang uitge houden; en, bij God. we zullen door zetten!" riep hij. We zaten somber en ontmoedigd in t. en overwogen alle mogelijk heden. Het verlies van onze kleren, onze enige beschutting, scheen ons in dit stadium een harde slag toe. nadat we 40. Jimmy kwam" in de golagkamer waar een kachel rood gioeieud stond te snorren. Achter een tafeltje zat éen meneer met een prachtige wal- russensnor, die heel nauwkeurig de deelnemerskaarten aftekende en de nummers van binnenkomenden no teerde en afriep. „Nummer 1313". riep hij, toen Jimmy zich meldde. Maar Voor goede fruitcultuur zijn de bij en onmisbaar. Dat beseffen de fruit kwekers wel eena onvoldoende, voor al in Noord-Holland. ..Mellona" wil deze toestand verbe teren door bijenvolken uit te zen den. De film zelf gaf een prachtig beeld van hét leven der bijen. Het liet ons nader kennismaken met het imkers- bedrijf. een bedrijf van grote beko ring. maar waar men een flinke dosis zelfbeheersing bij nodig heeft. Bij de nadere bespreking bleek dat men bij Mellona volken -kan huren tegen f 8 per volk, waarvan onge twijfeld veelvuldig gebruik zal wor den gemaakt. Gegadigden moeten dit.zo spoedig mogelijk opgeven. Hierna sluit de, voorzitter deze uit stekend geslaagde vergadering. groenten werden echter weer vrijge laten. Dit is onjuist. Wel hadden de tuinders oog voor het feit, dat er een tegenstelling is tussen de tuinders in Noordholland en het Zuiden, een feit waarmee ook de minister, via het ad vies van het Bedrijfschap rekening zal moeten houden, maar naar hun mening wordt er aan de belangen van de verbouwers van stapelproducten toch te weinig aandacht besteed. Hoe is toch in feite dc situatie? De minister stelt zich op het stand punt, dat er voldoende groente moet worden geteeld voor het Nederlandse volk maar tevens, dat er een voldoen de hoeveelheid voor export beschik baar is. daar dit deviezen geeft. Zon der het advies van de tuinders te vra gen. Is hun vorig Jaar 1000 h.a. meer teeltvergunning verleend. Het gevolg is. dat er meer kool voor export be schikbaar is. De tuinders hebben dus hun plicht gedaan. Ze hebhen gezorgd dat de wens der regering in vervul ling is gegaan. De groentevoorziening van het Ned. volk is gewaarborgd en er is voor export! Nu blijft echter de export uit. En nu is het verlangen van de tuin ders. dat er een bodem in de markt komt. D.wz, dat er een minimum prijs is. waardoor zU een redelijke be loning voor hun arbeid krijgen. O.i. is dit verlangen op zich zelf volkomen redelijk. Wanneer de rege ring kool voor export wenst, is dit te begrijpen. Naar we ons wel eenj hebben laten voorlichten, wordt de winst van deze export nog wel eens door de regering afgeroomd. Maar dan is het geen onredelyk verlangen, als het met de export misloopt, dat de tuinders in ieder geval billijke belo ning van hun arbeid vragen. Wij ontveinzen ons niet, dat het voor de minister moeilijk is een be slissing te nemen, daar men het In tuinderskringen niet eens is over de richtlijnen, die gevolgd moeten wor den. Want tegenover het streven van dë tuinders in Noordholland staat weer de wens van de tuinders in het Zuiden, die volkomen vrije prijzen willen. zolang voor óns leven hadden'gevoch ten. De gedachte aan wat we al had den doorgemaakt, beklonk de zaak. We waren het er alle drie over eens. dat deze, noch enige andere ramp die ons nog kon overvallen, voldoen de reden was om den strijd op te ge ven. Opnieuw schudden we elkaar de hand en zwoeren dat we zouden door zetten. Weer een nacht van de koude stprt buien. We hokten samen op den bodem van de boot en spraken elkander op allerlei manieren moed in. Na iedere regenbui schepten we het meeste water met onze handdh uit de boot, en gingen dan weer liggen om warm te worden. We hadden al onze moed nodig om vroiyk te blyven. We wisten dat het einde van onze reis spoedig zou komen, hoe, dan ook. We waren biy toen de dag aanbrak Hoewel we wisten dat ►.e Ieiyk ver brand zoüdeu worden wanneer de "zon op het hoogst stond, waren we toch niemand keek op. Zelfs de journalis ten van de kranten niet, die rond de kachel hete slemp zaten te drinken. Allen hadden de mond vol over Jelle Pipjes. die ^ls eerste had afgetekend met twee minuten voorsprong of5 Sjoerd Schaafsma. ook al een Fries en met drie minuten voorsprong op Bouk Bikkel van Bokkumeradeel (laat dat Niet in Siberië of maar Ook de laagste tempsi gemeten Wanneer men iemand vraagt, waar ter wereld ooit de laagste tempera tuur gemeten is, tien tegen een dat hy raden zou: Alaska of Spitsbergeii, de Noordpool of Siberië. Maar indien hij iets afweet van 't onderzoek, dat sinds jaren verricht wordt in het Kamerlingh Onnes-labo- ratorium zou hij antwoorden: Leiden Bij 'i absolute nulpunt Inderdaad: daar zijn sinds 1933 de onderzoekers De Haas en Wiersma bezig om de laagst bereikbare tempe raturen te maken en te meten. Zy zijn daarbij gekomen tot een temperatuur van plm. 273 graden Celsius - kou der dus dan ooit op de aardbodem voorkwam. Heel veel verder zal men nooit kunnen gaan. want even onder deze temperatuur ligt het „absolute nulpunt". Dat wordt eerst bereikt, wanneer de moleculen van een be paalde stof niet meer bewegen. Hoe „warnier" een bepaalde stof is n.1.. hoe sneller de moleculen, dg aller kleinste bouwsteentjes waaruit alle stof bestaat, zich ten opzichte van el kaar bewegen of, om het anders te Dit schynt ons echter een onmoge lijkheid. Het aanvaarden van volko men vrije prijzen betékent, dat men ook de slechtste prijzen moet aan vaarden. Het standpunt, dat de tuin dersorganisaties in Noordholland inne men, lijkt ons het meest logische. En ten slotte zeggen de tuinders hier, als de minister dan geen bodem in de markt wil leggen, verleen dan ook geen 1900 h.a. extra teeltvergunning meer, want dan wordt de markt bijna zo goed als zeker bedorven en Is het een probleem, dat elk jaar zaMerug- keren. Het ene Jaar voor de witte, het andere Jaar voor de gele en het derde Jaar voor de rode kool. En wel licht op een bepaald jaar voor alle koolsoorten. De oplossing, om door de verschil lende bouwers dan alle verschillende koolsoorten te laten bouwen, daar er dan vast wel een goede bij zou zyn, werd geen oplossing genoemd, daar vele bouwers nu eenmaal specifiek rode, gele of witte kool verbouwers zyn. Uit een oogpunt van bedrijfs economie werd het ook niet verant woord geacht. Wij geven gaarne ruimte aan deze mening. In het belang van de oplos sing van onze tuinbouwproblcmen is het, dat misverstanden uit de weg worden geruimd. En de tuinders zou den wij allen willen aanraden, be spreekt al deze dingen in uw organi saties. De tijd is voorbij, dat de boer koning op zijn eigen erf was. Hij staat midden in het volle leven. En slechts langs de weg van steeds krach tiger wordende organisaties kan aan billijke verlangens kracht worden bij gezet. verlangend ons te vei warmen. Ik pro beerde er niet aan te denken wat ite zon later op de dag met ons zou doen; op die zorg liep ik^liever niet vooruit. De zon kwam pas ongeveer half ne gen 's morgens van achter de wolken te voorschijn. Ik ging toen op de voorste roeibank liggen om warm te worden en uit te rusten. Tony lag op de bodem terwijl Aldrich de wacht hield. De Marine zou ons nu wel voor dood hebben opgegeven, dacht ik. La ter vernam ik dat dit inderdaad 7.o was. Ik had liever een tnder eind ge had maar deze morgen gaf ik het fata lisme van de zeeman vrij speL Ik be gon na te denken over myn verleden. Op m'n zeventiende jaar was ik van huis gegaan, en had een Jaar lang over al in het land in verschil!- ide baan tjes gewerkt Daarna In dienst gegaan 6ij de Marine. Mijn oudste broer was ia de Eerste Wereldoorlog, zoals dia nu genoemd wordt bij de Marine óók een Fries zyn). Als vierde met zes minuten achterstand op Jelle was de eerste Hollander doorgekomen. Het was Stijn Stuntel uit Warmenhuizen. ..Kansloos" zeiden de Dokkumers. Zijn tong hing nu al op de onderste knoop van zijn vest. op de Noordpool, ralüren kunnen thans worden- zeggen: warmte ontstaat door de bot sing van de moleculen tegen elkan der. Hoe sneller zij bewegen, des te heviger de botsingen, hoe „warmer" de stof wordt. Daaruit volgt, dat, wanneer de bewegingen door een of andere oorzaak geheel ophouden, de stof op zyn koudst is. Dan is het „absolute nulpunt" be reik* Weer een stapje verder De Haas en Wiersma hebben met hun voor de wetenschap belangrijke onderzoekingen baanbrekend werk verricht. Zij zyn niet zo lang geleden weer een stapje gevorderd, doordat n nieuwe methode werd ontdekt om zeer lage temperaturen te meten. Tot nog toe konden n.1. temperatu ren beneden een decigraad absoluut (d.i. dus beneden een tiende van een graad boven het absolute nulpunt) slechts door betrekkelijk ruwe schat tingen worden bepaald. Maar deze schattingen zijn thans vervangen door betrouwbare tempe- ratuursmetingen en daarbij"" is geble ken. dat de laagste thans gemeten temperatuur even beneden drie milli- graad absoluut ligt. Men is het abso lute nulpunt dus wel zeer dicht ge naderd! Tot hoever kwam men De uitkomst is aardig, als men be denkt dat in 1935 een temperatuur van ruim vier milligraad boven het absolute nulpunt werd geschat, en Twee meningen Bevin, de vierkante Britse minister van Buitenlandse Zaken, maakte on langs op een diner dat hij genoot te- samen met enige leidende figuren van het ontevreden Egyjfte de opmerking, dat het z.L in de toekomst best zou vlotten tussen Egype en Engeland. Incidenten, meningsverschillen en on geregeldheden zhide hij niet te tellen. ,.Ik maak- me niet zo druk over der gelijke dingen die gaan wel over". Aan deze dis was niemand onbe leefd genoeg om hem tegen te spre ken. Maar Nokrasji Pasja, de Egypti sche ministerpresident, denkt nog al tijd niet zo licht over de dingen. Hij kan nagenoeg geen vergadering van het parlement bywonen zonder er op te wyzen, dat de politiek van "zijn re gering gebaseerd blijft op de eis van onmlddellyke en onvoorwaardclyke ontruiming van de Soedan door de Britse troepen. En wat Nokrasji Pasja nooit verzuimt om er bij t® zeggen is. dat Egypte over de middelen be schikt om zyn nationale aspiraties te verwezenlyken. Misschien, dat Nokrasji Pasja dit refrein zo vaak moet zingen juist om dat Bevin 't een en ander niet zo zwaar telt? geweest. Ik benijdde hem. Ik was grootge bracht in een typisch boerengezin ln het Midden Westen, en het avontuur, verre reizen te maken ln uniform, trok me aan. Ik probeerde verschei dene keren, dienst te nemen, maar eers» was ik te jong. en toen te mager om aangenomen e worden. Naarmate ik opgroeide, werd ik dikker en toen ik negentien was, werd ik aangenomen Ik was toen geenszins van plan om voorgoed bij de Marine te blijven; ik wilde alleen een tyd lang dienen om ervaring op te doen. Dat was twee-en-twintig jaar gele den. De Marine had me goed behan deld en indien myn uur gekomen was indien ik dan sterven móest, dan maar liever als krygsman. Ik schepte met m'n palm wet wa ter uit de Indigo-blauwe zee, en dronk het. Tegen het eind kon ik wel tegen wat zeewater; m'n gestel scheen zout nodig te hebben. Ik schreef dit to* aan d® zon. dat de thans gebruikt® stof (chroom- alium) iets minder gunstig was voor het bereiken van het gewenste doel, zodat moet worden aangenomen, dat destijds de onderzoekers met hun schatting aan de te hoge kant waren en zij ongeweten nog lager tem peraturen hebben bereikt Wie over deze onderzoekingen iets meer wil weten, beginne met zich een of ander werk over ds zeer inte ressante „moleculairtheorie" aan te schaffen. Ook populaire werkjes zijn verkrijgbaar. Dinsdag 2 Maart na 16 uur. Hilversum II 415 m. 16.40 Voor de jeugd; 17.00 Ned. beste pianisten spelen voor de jeugd; 17.30 Vaudeville orkest; 18 00 Nieuws; 18.15 Tom Erich piano: 18.30 Radio-filmkrant, 19.00 't Klokje en Tom Poes; 19.15 Serenade in de Kamermuziek: 19.45 Voor de werkende vrouw; 20.00 Nieuws; 20:15 Dinsdagavondtrejn, vrijmoedige be werking van operettte Rose Marie: 21.30 Gram. verzoekprogramma: 22.15 Buitenl. overzicht; 22.30 Beroemde lie- derenreeksen; 23.00 Nieuws; 23.15 Klassieke werken (gram.) Hilversum I 301 m. 16.00 Zon nebloem radioziekenbezoek; 16.30 Zie- kenlof; 17.00 Na schooltijd: 17.15 Popu laire composities; 18.00 Volksliederen: 18.20 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strijd krachten: 19.00 Nieuws; 19.15 Orgel spel; 19.30 Jonge mensen vragen; 20.00 Nieuws; 20.12 Oude Ned muziek; 20.30 Lijdensmeditaties; 21.40 Cantate „La Nativite" door koe orkest en solis ten: 22.30 Nieuws; 22.45 Radiophilh. orkest: 23.20 Dr. Euwe en W. J. Müh- i ring, schaaknieuws; 23.35 Radiophilh. Orkest Woensdag 3*Maart vóór 16 uur Hilversum n 415 m. 7.00 én 8.00 Nieuws; 7.15 Vrolijkegram. mu ziek 8.18; Lichte morgenklanken ;8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Symphonie- orkest; 9.35 Kamermuziekprogramma; 10.00 Morgenwijding VPRO 10.;20 Kookpraatje: 10.50 Muziek van Bach; 10.45 Fragment uit boek van Coen Bot: 11 DO Pop. non-stopprogr.: 12.00 Orkest Carlo Carcassola; 12.30 Weer- praatje: 12.33 Voor het Platteland: 12.38 Kilima-hawaiins: 13.00 Nieuws; 13.20 Ramblers: 14.00 Praatje over To« canini; 14 15 Jeugdconcert; 15.00 ..De scheeosjongens van Bontekoe": 1550 Roodborstjes; 15 45 Ziekenp-ogramma tot 1615 m-r Hilversum I 301 m. 7.00 Nieuws: 7.30 Feike Asma, orgel; 800 Nieuws;, 8.30 Oosterse klanken; 9.00 Zieken bezoek: 9.30 Svmphonisch morgencon- eert: 30.30 Morgendienst: 11.00 Kwar tet van Haydn: 11.15 „Mara". spel ln verzen: 12.00 Zangvoordracht: IV 33 Woerpraatjc: 12.33 Eerste pasrieston- de: 13.00 Nieuws: 13.15 Programmati sche pianomuziek: 1345 Donauklan- ken: 14.15 Werken van Dvorak: 14 45 Koorzang: 15.00 Kamerorkest: 15 45 Voor de kleuter?; Woensdag 3 Maart na 16 uur Hilversum n 415 m. 16.15 Hc:k van Laar beantwoordt vragen: 16 45 Het stond in de krant: 17.15 Hollands cabaret-programma: 18.00 Nieuws; 1820 Lichte gram. muziek: 18.30 Hoe "ziet een dier de wereld? (D lezing RVU: 19.00 Kwartet Jan Corduwener; 19.30 Voor de Jeugd (VPRO): 19 45 Lezen in de bijbel: 20.00 Nieuws: 20,15 Omroeporkest met solisten: 20.15 Schuldig of onschuldig: 21 23 Hoo-spe, „Uit het duister"; 2155 Malandoy speelt; 22.20 Operette-mannenkoor: 22.35 Vragen over boeken: 2300 Nieuws: 23 1' WERELDKAMPIOEN SCHAP SCHAKEN: 23.30 Johan J:ng. orgel met zang: 23 45 Orkest Albert Sandlor Hilversum I 301 m. 16.00 Voor jeugdige postzegelverzamelaars; 16.15 Voor onze jongens en mei?j<?s: 11.35 De Raaff-Schutte, piano en orgel; 18.00 Ned. koren en corpsen; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Nieuws en weer- prgatje: 19.15 Leger des Heils: 19.30 Reportage nettenbreierij; 20.00 Nieuws 20.15 Kerkdienst: Biddag voor het ge was: 21.35 Concertgebouworkest; 22.10 Gram. muziek; 22.30 Nieuws; 23.45 Avondoverdenking; 23.00 Mandolinata: 23.30 Avondpotpourri. Voordat we onze kleren verloren, was ik al twee keer ontveld. Ik wat bezig een nieuwe huid te krijgen en de tere onderhuid lag nog bloot. Zo als ik daar volkomen onbeschermd lag. begon m'n gehele lichaam pyn te doen. M'n lendenen en m'n midden rif, die m'n hele leven lang nog nooit verbrand waren, werden binnen een half uur vuurrood. Voor het avond werd zag ik er uit alsof ik met een gloeiend strijkijzer geschroeid was. De rest van myn lichaam dat nog enigszins door m'n rottende kleren beschermd was geweest, verbrandde al byna even erg. De jongens waren er net zo aan toe. De schrynende marteling die we op ons gezicht, onze handen en armen haden gevoeld, kwelde nu iederen cen timeter van ons lichaam. De wolkea waren verdwenen, en de set weerkaat ste de gloed van de zon, zodat waar we ons ook keerden, de hitte om tegensloeg. Wordt vervolgd Problemen der tuinders

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3