Ikmaaidei' langs de straat N.HOLLANDSE PERS 1945 Uniebonden dreigen met staking in kolenhandel Usi Nederlands grootste drijvende bok in Middellandse Zee vérgaan Studenten demonstreerden voor geestelijke vrijheid Twee jonge dieven werden door een broer opgelicht 4e Jaargang No 117 7 Woensdag 3 Maart 1948 Cltïave toot de felttknaml» 6licbt:nj. Wnd. hoofdred. A. Erlks, Heeten.es «3» Alkmaar, tel J3S0. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Onderrecht. Tel SM7 „Het geduld is op 6 Maart uitgeput" In een brief heeft de „Unie Ver keer" aan de vakgroep „Detailhandel in brandstoffen" medegedeeld, dat zü, daar niet is te verwachten, dat door middel van overleg de partijen nog tot overeenstemming zullen geraken, haar leden zal adviseren tot staking van de arbeid over te gaan, zo haar voorstellen niet voor Zaterdag 6 Maart worden ingewilligd. Geen actie tegen regering Van de zijde van de werknemers is met groot geduld getracht door mid del van overleg tot oplossing van de problemen te geraken, zo zegt de brief Nu dit niet mogelijk is gebleken, zien de arbeidersorganisaties zich genood zaakt ook desnoods langs andere weg hun voorstellen ingéwilligd te krij gen, waarbij zij er nadrukkelijk de aandacht op vestigen, dat hier van enige actie of dreiging tegenover de regering of het college van rijksbe middelaars geen sprake is. Slechts de starre houding van de werkgevers noodzaakt de arbeidersorganisaties tot dit standpunt. Bij de „Unie Verkeer" zijn alle vakbonden aangesloten met uitzonde ring van de E.V.C.. die zoals be kend reeds eerder een kolenstaking In de Maasstad uitriep. Kan bouwconflict tot Amsterdam beperkt blijven De hoofdbestuurder van de lan delijke Bond an R.K, Bouwvakar beiders, W. J. Heselaars heeft over de reeks bouwconflicten verklaard, dat zü de gehele bouwindustrie in de hoofdstad dreigen lam te leggen. Daarmee zouden ongeveer 10.000 ar beiders aan de zo noodzakelijke we. dcropbouw worden onttrokken, naar de heer Heselaars meende, „onder de invloed van communistische mantel organisaties geraken". Spr. wees er op, dat voor de bouwvakarbeiders be langrijke sociale verbeteringen waren bereikt. Op de Uniebonden rust volgens de heer H. de plicht, de arbeiders te steunen in hun streven naar lotsver betering, maar te beschermen tegen communistische invloeden. „Wij hopen", zo zeide hij, „dat wij de stakingsgolf tot de grenzen van de hoofdstad kunnen intomen. jeszullen deze Zomer weer 5 eti 10 ct. kosten In het aanstaande zomerseizoen zal de prijs van bet „ijsje" ruim 10 la ger liggen dan het vorig jaar het ge- va! was. Zowej op straat als ln ijs- salons zul'en de gewone ijswafels te gen de vooroorlogse prijzen van 5 en 10 rent verkrijgbaar moeten zijn. Zij moeten dan tenminste 22'/2 en 45 gram wegen. Het duurste ijsje, dat mag worden verkocht, is er een van 20 cent, dat dan ook ten minste 90 gram moet wegen. De kwaliteit van het ijs moet vol doen aan de voorschriften, zoals deze ln overleg met het bedrijfsleven zijn vastgesteld. In café's en restaurants zai de prijs van een coupe ijs door gaans met 5 cent en van sorbet en plombière' met 10 cent omlaag gaan. i i scheervlucht Ongeveer 100 Amerikaanse lichte tanks zullen naar Turkije gezonden worden in het kader van de Ameri kaanse hulpverlening. Te Serajewo 'Bosnië) is Mgr. Vo- jislav Nastic tot 11 jaar gevangenis straf en verlies van burgerrechten ver oordeeld wegens pogingen om „terro ristische organisaties" op te lichten. De toestand van Juan Peron, de Argentijnse president-dictator, die een blindendarmoperatie heeft ondergaan, is bevredigend. - Een Algerijnse rivier is tengevol ge van de hevige regenyal buiten haar oevers getreden. Tot r <g toe zijn de lijken van 53 personen geborgen. Het Amerikaanse militaire bestuur heeft het orgaan van de Beierse par ty van economisc1 e wederopbouw, het „Mitteilungsblatt", voor onbepaalde tijd verboden wegens een „venijnige" aar val op het Tsjecho-Slowmksp volk De E.V.C.-Bouwnijverheid heeft verklaard, dat zy bereid is de arbei ders te adviseren het werk te her_ vatten op basis van het uurloon en 25 pCt. toeslag, in afwachting, waarby, het mogelijk is bij verantwoorde pres taties als minumhm het uurloon plus 25 pCt. te verdienen. Staking breidt zich uit Volgens berichten van hedenmor gen hebben nog een kleine honderd arbeiders in de bouwvaken te Am sterdam het werk neergelegd. „Tanden des tijds" De Bergen op Zoomse politie .heeft een persoon aangehouden, die zich met 1780 kunsttanden in de richting van de Belgische grens wilde bege ven. Hij werd geknipt juist toen hy in een autobus stapte. De tanden ble ken afkomstig te zijn van een tand- techniker. Voorts werden twee Belgische da mes aangehouden, die in het bezit waren van flesjes medicijn voor T.B.C.-patiënten. Bij onderzoek ble ken deze niet anders dan wat kleur- water, vermengd met een drankje te bevaten. Zij wilden dit heilzame geneesmiddel in Nederland gaan dis tribueren. Euwe-Keres afgebroken De eerste wedstrijden om het we reldkampioenschap schaken werden Dinsdagavond te Den Haag begonni Euwe had wit tegen Keres, doch de ze koos een oude, weinig bekende voortzetting van de Steinitzvariant van de Spaanse opening. De party is afgebroken na 42 zetten *in de vol gende stelling: Wit (dr. Euwe) K h2, De2, pl.a2, b3 g2 en h3 Zwart (Keres) Kh7, Del, Ph4, pi.f5 g7 en h6 In schaaktechnische kringen was men van oordeel, dat Euwe de partij, die hedenavond zal worden uitge speeld, niet zal kunnenhouden. Smyslof en Reshevsky speelden oog al een Spaanse partij, waarin de Amerikaan spoedig in grote tijdnood kwam. Insiders weten wel, dat hü in zulke situaties op z'n best is en hij slaagde er dan ook ln om z'n stel ling langzamerhand te consolideren, zodat na de 41e zet remise een vol dongen feit was. De organisatie was niet opperbest. Vooral de bediening van de demon- stratieborden liet veel te wensen over dokter legde valse verklaringen af. In Enschedé is een vier-tal per sonen gearresteerd, dat tegen hoge beloningen aan dienstplichtigen in lichtingen gaf. Een dokter, die mede in het com plot zat, gaf zelfs valse verklarin gen af Bij vliegend stormweer Scheepvaart in Indonesië ernstig gedupeerd De grootste drijvende bok van Ne derland, de 300 ton metende Ajax, is in de nacht van Zondag op Maandag tydens een zware storm in de Mid dellandse zee vergaan. De Ajax was door de regering aan gekocht om in verschillende havens in de Indische archipel de wrakken van gezonken schepen te lichten. On geveer anderhalve maand geleden vertrok de Ajax uit Rotterdam, na dat de bok te Sliedrecht zeewaardig gemaakt was. Bij het bepalen van de vertrekdatum had men enige speling aangehouden om de bok in ieder ge val voor de Oost-moesson naar Indo nesië te kunnen overbrengen. Dit is noodzakelijk omdat de drijvende bok alleen bij kalme zee gesleept kan worden. Pechrels. Kapitein Weltevreden van L. Smit en Co's 1000 pk sleepboot, de Hud- son, een der sleepbootkapiteins, die het vorig jaar het Julianadok via West-Indië door bet Panamakanaal naar Soerabaja sleepte, had al spoe dig niet pech te kampen Een hevige storm op de Noordzee dreef de sleep naar de Engelse haven Falmouth. Na vier weken wachten werd besloten de tocht voort te zetten. De zeer ffleine schade, tijdens de storm in de golf van Biskave opgelopen, was toen weer hersteld en Llovd schreef zon der bezwaar een certificaat van zee waardigheid uit Men geloofde reeds, dat het leed geleden was. toen de sleep Zondagnacht plotseling door een zwa re storm in de Middellandse zee over vallen werd. De storm werd in de loop van de nacht steeds heviger en Paasikivi wil gaarne meer weten weerbericht ZONNIG Zonnig weer met snel stijgende temperatuur ei> weinig wind. Een vragenlijst voor Stalin De Finse president, Joho Paasiki vi, beeft in verband met het Sovjet- Russische voorstel tot het sluiten van een verdrag van wederzijdsche mili_ taire bijstand en van vriendschap Maarschalk Stalin een zevental vra gen doen toekomen. Wat Paasikivi wil weten is o.m. nu: Welke verplich tingen zal het voorgestelde verdrag de Finse strijdkrachten opleggen? Welk effect zal het op de open bare mening hebben? Zal het de be trekkingen tussen beide landen verbe teren of verslechteren? Ofschoon de stad Helsinki een kal me aanblik biedt, doen de meest sen_ sationele geruchten er de ronde. Ook over de inhoud van Stalins brief, ofschoon deze geplubliceerd is. worden de wildste speculaties ge- maakt. ongeveer 100 myl ten Oosten van Algiers is de Ajax gekapseisd en ge zonken. De drie runners van de bok zijn in veiligheid. De scheepvaart in Indonesië is ern stig gedupeerd door hef vergaan van de Ajax. Aan het zenden van een nieuwe bok valt voorlopig niet te denken, want het duurt geruiirite tijd voor een bok zeewaardig gemaakt is en bovendien moet men wachten tot de Oost-moesson voorbij is. spaanse strijders staan terecht Voor het Krijgsgerecht van Bar- celona staan 73 Spanjaarden terecht, die beschuldigd worden van militaire rebellie. Zij behoren tot de tot de „Strijdkrachten van de Spaanse Re publiek", een ondergrondse verzets groep. De genationaliseerde Britse tele graaf- en radiomaatschappij heeft de langste fototelegrafische dienst ter wereld geopend. Het zal mogelijk wor- der. foto's radiografisch van Londen naar Nieuw Zeeland over te brengen vreemd woord. Op het distributiekantoor verschijnen een paar jongens Leeftijd zo om en nabij vijftien, zestien jaar. Het gebeurde zo ongeveer een maand geleden, want de fietsbanden waren nog niet van de bon. Onhandig vragen ze een formulier om een band aan te vragen voor vader, die zelf niet kan komen. Ze zul len het formulier ter plaatse invullen. Wat ook al niet te best gaat. Het eerste wordt verprutst, het* tweede dreigt hetzelfde lot te ondergaan. Dan komt één van hen op een goed idee De hulp van een kennis wordt ingeroe pen. Hij stelt de vragen, die op het formulier voorkomen. Stelt ze zo handig, dat de afstand, die vader moet af leggen aangroeit van 4 tot 20 kilometer. Vraagt dan plot seling, als een rechter van instructie: „Is vader inva lide?" Ontsteltenis bij het twee tal, dat overleg pleegt en diep nadenkt. Na moeizame hersenarbeid komt dan ein delijk het antwoord. „Ja dat zal wel! Hij is tenminste ge trouwd Frans convooi werd aangevallen Vietminh-partisanen zouden 150 begeleiders hebben gedood Een Frans convooi, dat van Saigon naar Dalat in Frans Indo-China op weg was, is onderweg drie maal aan. gevalen. De beide ersfe aanvalen kon den worden afgeslagen, doch de derde maal konden van de 61 voertuigen er slechts 12 ontsnappen. Er zouden ongeveer 150 Fransen en Vietnamezen gedood zijn, van wie 60 militairen. De aanval werd gedaan door 1500 partisanen van de Vietminh. Bij het convooi waren 560 militairen en bur_ Benesj ziek of niet ziek Hamburg-radio meldde, dat Benesj ziek is. Te Praag werd het bericht niet bevestigd. Van betrouwbare zij de wordt medegedeeld, dat hij binnen enkele dagen naar de hoofdstad van Tsjecho-Slowakije zal terugkeren „als zijn gezondheidstoestand dit hem ver oorlooft". Na zorgvuldig onderzoek heeft Reu ters correspondent te Praag de verze kering gekregen^ dat dr. Ripka en professor Krajina, niet zyn gevlucht, zoals gisteren voor zeker werd ge meld. „Zuivering" voortgezet Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft aangekondigd, dat ver schillende Jeden van de Nationale Veiligheidsdienst vervolgd zullen worden wegens ..militaire opstan digheid". Julius Duris, de communistische minister van Landbouw, heeft een zuivering van alle bezitters van ge- confiskeerd land gelast. Volgens officieuze schattingen be draagt het aantal personen, dat .ge zuiverd' is verscheidene honderddui zenden. Denemarken ontkent bestaan van geheim militair pact De Deense minister Hansen heeft voor het parlement de beweringen van Sowjet-zijde, dat Denemarken, Noorwegen en Zweden een geheim militair pact jnet Engeland en de V. S. zouden hebben gesloten, tegen gesproken. „Het is waar, dat wij wapenen ont vingen uit Engeland en Zweden en Duits materiaal van de Amerikanen. Hieruit kan men echter nog niet de conclusie trekken, dat wij een geheim pact met die landen zóuden hebben. Wij hebben ook een commissie naar Tsjecho-Slowakije gezonden om de mogelijkheid van de aankoop van wa penen aldaar te onderzoeken. De Sowjet-Unie was één van de eerste landen, waarheen Denemarken een commissie voor de aankoop van wapenen wilde sturen. „Het verzoek hiertoe werd echter van de hand gewezen", aldus minister Hahsen. Men trekt zich het lol aan van uitgeweken studie- genoten De collegezalen stroomden Dins- dagmiddag in Utrecht leeg: de stu denten onderbraken hun werk en be gaven zich naar de standzaal in het Jaarbeursgebouw, waar een meeting naar aanleiding van de gebeurtenis sen in Tsjecho-Slowakije werd gehou den, belegd door het „Comité Adhae. sie Tsjechische Studenten". Ongeveer tweeduizend studenten met verschillende hoogleraren de monstreerden voor vrije meningsui ting en luisteren naar de heer Zin- nicq Bergmann, die o.m. zeide: „Geen universitaire gemeenschap is haar naam waardig, tenzü persoonlyke vrijheid en vrijheid van meningsui ting voor al haar leden is en blijft gewaarborgd" Prof. Dr. C. D. J. Brandt zeide o.m.: Wij moeten ons bezinnen op de waarden waarvoor wij in West-Euro pa zullen blijven strijden. We vormen een deel van West-Europa. We komen er niet, als wc in een zekere angst- Belgische Dakota stortte neer in dichte Londense mist Negentien doden Van de 22 inzittenden werden. er 19 gedood, toen een Dakota van de Bel gische luchtvaartmij. „Sabena" bij de landing op het Londense vliegveld met ne neus naar beneden neerstortte, explodeerde en in brand vloog. Drie passagiers werden uit het vliegtuig geworpen, zy liepen zeer ernstige brandwonden op. Toen het vliegtuig in de dichte mist het vliegveld naderde, seinde *t dat bet vermoedelijk een noodlanding zou moeten maken. Waarschijnlijk miste het de landingsbaan. De be manning kwam in haar geheel in de vlammen om. Een arbeider op het vliegveld, die het ongeluk zag gebeuren, drong het brandende wrak binnen en slaagde er in een passagier naar buiten te sleu ren. Hij zeide, dat de inzittenden gil, den en trachtten hun veiligheidsgor dels los te maken. De brandweer had aanvankelijk moeite, de plaats van het brandende wrak te bepalen, zo dicht hing de mist. EEN DUBBELTJE VOOR EEN BOEK De maximum-prijs voor het lenon van een boek uit een bibliotheek zal voortaan f 0.10 bedragen en f 0.02 voor elke verdere dag.. Slechts een maal mag een waarborgsom van ten hoogste f 1.00 worden bedongen, ter wijl kosten voor lidmaatschap, ad ministratie enz. niet in rekening mogen worden gebracht. Dit zijn nieuwe bepalingen, waarmede de boekenliefhebbers rekening kunnen houden. Grote juwelendiefstal opgehelderd Voor het grootste deel zijn thans Amerikaanse juwelen tot een waarde van 11.000 dollar, die op 5 Februari uit een auto in Den Haag gestolen werden, door de recherche achter haald. Daders van deze diefstal zijn twee jongens van 19 en 17 jaar en de recherche heeft thans ook vier vrouwen en mannen, verdacht van heling, gearresteerd. De jongens stalen een koffertje van een Amerikaanse dame uit een auto. die voor een hotel stond. Behalve kleding en toiletartikelen bevatte het koffertje juwelen en een bedrag van 575 gulden. „Bazarspnllen Een broer van één der dieven, die de buit zag, verklaarde, dat de sie rader „echte bazarprullen" waren. In derhaast stal hij een zware gouden armband met smaragden en briljan ten onder hun neus weg. Voor de rest betaalde hij vijftien gulden. De kle ren werden door de dieven elders verhandeld. De „koper" van de juwelen maakte van zijn buit goede sier. Hü ver kocht een gedeelte in doorgaans niet te best bekend staande café's, die door de Haagse onderwereld worden bezocht en voorts werden diverse da metjes van lichte zeden met een klein geschenk in de vorm van een clip of een ander kleinood bedacht, De twee jeugdige dieven hebben be kend zich aan talloze diefstallen uit geparkeerde auto's te hebben schul dig gemaakt. Zü stalen o.m. tassen en plaids en ook een keer een monster doos met plm. 200 lippenstiften. Deze schoonheidsmiddelen werden door hen met milde hand onder vriendinnetjes, kennisjes en vrouwelijke leden van de Haagse onderwereld gedistribueerd Visseisgeluk Op de IJmuider visafslag werd een steur geveild van 165 kilo, die werd verkocht .voor de totale som van •niet minder dan f 594 Het was de stoomtrawler Maria, die deze goede beurt maakte. Een andere geluk kige was de trawler Katha- rina Duyvis, die in Engeland verse vis voor een totale som van f 34.000 kg. aan de markt bracht, om in IJmui- den nog eens een portie van f 11.000 te verkopen, zodat deze visboot een besomming had van t 45.000, de hoogste, die door een Hollandse boot is gemaakt. psychose verkeren en we behoren ons te wapenen in een geest voor het be houd van de grote waarden van ons volk. De helpende hand Naar eveneens uit Utrecht wordt gemeld, wordt onder de studenten een stichting opgericht met het «Joel mate riële hulp te bieden in de ruimste zin aan uitgeweken studenten. Voorge steld wordt een oplossing, waarbij on geveer per honderd studenten één uit gewekene kan worden onderhouden. Directeuren ven Hearlemse H.T.S. voor Tribunaal De gewezen directeur van de Haarlemse MTS, S. de Veer die «Is Nazi in de bezettingstijd het vak „vorming" wilde invoeren en daardoor een staking der scholieren veroor zaakte, hoorde het Haarlemse Tribu naal een straf van jaar internering uitspreken. Van Aug. '48 af zai deze straf echter voorwaardelijk zijn. Be schuldigde liet bij de staking de le raar Smits en enige leerlingen op pakken, die tot '44 in een kamp heb ben gezeten. Thans verklaarde hü, alles gedaan te hebben om hen vrij te krijgen. Ook zijn voorganger, de ex-N.S.B.- er ir. de Gelder stond terecht. Toen fietsbanden van in de school geleger de Duitse soldaten werden doorge sneden, wees hij een aantal leerlin gen aan als verantwoorc e gij zelaars. Tegen deze 70-jarige lafaard wordt op 10 Maart advies uitgebracht. Schuman leed nedei.. De Franse regering heeft een ne derlaag geleden doordat de agenda voor dc komende debatten in de na tionale vergadering niet 302 tegen 283 sternen is verworpen. Deze agen da voorzag niet in debatten over de anti-inflatie heffing, die de communie ten, de aanhangers van De Gaulle en enkele radicale zo spoedig moge lijk geëist hadden.. grieks regeringsoffensief zou succes hebben- Op een persconferentie heeft So- phoulis, de Griekse miiuster-presi- dent, verklaard, dat de guerilla's uit belangrijke gebieden langs de Alba nese grens zijn verdreven. Het re geringsoffensief heeft een reeds voorbereide aanval van de guerilla's verhinderd. vlammen verrasten oude MAN Op een zolderverdieping aan de West Kruiskade te Rotterdam brak Dinsdagavond een flinke brand uit Toende brandweer de brandende etage doorzoch vond ze in een der kamertjes een 73-jarige man In bewus teloze toestand op de grond liggen. Hij was over het gehele lichaam met brandwonden overdekt. Waarschijn lijk had hij geprobeerd op het dak te klimmen, wat hem niet meer ge lukte. In Hellendoorn Is een 79-jarige man verbrand door dat zijn kleren vlam vatten, toen hij met een paar kinderen aan het „vuurtje stoken", was. Bijna alle Kruppfabrieken gaan op slot Het gehele Krupp-concern zal op 15 Maart worden gesloten. Slechts één uitzondering zal worden gemaakt: voor de werkplaatsen waar locomo tieven en spoorwagons worden ge maakt, alsmede voor een speciale staal-afdeling. Ongeveer 12.000 arbeiders zullen zonder werk komen, ofschoon een aantal hunner nog enkele maanden aan de demontage kan werken. De Duitse bedrijfsleiding heeft intussen al geprotesteerd tegen de sluiting van afdelingen, die „van vi taal belang zijn voor de wederop bouw van Europa". Als voorbeelden hiervan worden genoemd de fabrieken van landbouw machines en bouwmaterialen. De ar beiders van Krupp hebben op een ver gadering een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat de slui ting „alle hoop vernietigt op een herstel van de Duitse economie op vredelievende wijze" en dat zij ..voor hun bestaan zullen vechten met de beschikbare wapens".

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1