Engeland nam zijn laatste honderd millioen dollars op N. HOLLANDSE PERS 19<i5 iikmaai'deï Vijflandenconferentie te Brussel zal morgen beginnen „Thans aan West-Europa om veto uit te spreken" zegt Belgisch blad Distributiekantoor Wieringen leeggeroofd Regeringsingrijpen in bollenprijzen kost millioenen aan deviezen Euwe verliest van Keres 4e Jaargang No 1178 Donderdag 4 Maart 1948 Uitgave voor de geiyknamige Stichting. Wnd. boofdred. A. Eriks, Westerweg 338, Alkmaar, trt 3308. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. 3987 De Vyiflandenconferentic tussen I eland, Frankrijk, België, Neder land en Luxemburg zou heden te i»sel beginnen, maar moest 24 uur worden uitgesteld, daar de Britse u »atie wegens de mist niet op tijd aanwezig kon zij». De Benelux-lanütn zouden hun voorbreidepde be sprekingen reeds beëindigd hebben. Officiële gegevens werden nog niet verstrekt. der, moet zonder enig reserve zijn en al onze krachten, zowel militair als economisch, politiek en sociaal, moeten worden geconcentreerd. Europa l.an niet blijven leven in een atmosfeer van onzekerheid en angst. De Brusselse conferentie zal de grond slagen moeten leggen voor een Wes telijke Unie. Wanneer dat niet het geval was, zouden wij ons op het erg ste moeten voorbereide „Te sluiten verdrag alleen defensief' De conferentie trekt zeer de aandacht van de Belgische pers. Het blad „La Lanterne" schrijft o.a.: „het jongste offensief van het Kremlin" keert zich thans tegen degenen, die dit hebben ontketend en verwacht mag worden dat het sluiten Van een Westelijk pact de strategen van Moskou te denken zal geven. Het uur heeft thans ein delijk voor West-Europa geslagen het veto uit te spreken waarvan Molotov zo dikwyls placht gebruik te maken in de V.N. Het antwoord op de laatste ge. beurtenissen in Tsjecho-Slowakije heeft echter niets agressiefs. Het Westelijk pact draat. slechts het karakter van een defensief ver bond". De „Nation Beige" onderstreept, dat de conferentie te Brussel niet be schouwd kan worden als op zichzelf staande. Zij houdt ten nauwste ver band met de onderhandelingen, die zich te Londen afspelen en. die ge wijd zijn aan West-Duitsland. Verder zal bij de besprekingen te Brussel „rekening moeten worden gehouden -met het te Washington uitgewerkte plan tot vorming van en uitgebreid defensief verdrag tegen het commu- n:sme en met de tweede conferen tie der zestien landen, welke op 15 Maart te Parijs zal bijeenkomen om het plan-Marshall nachr te bespre-- ken". Onderlinge hulp Het blad „Le Phare" Is van mening dat het verdrag dat te Brussel zal worden gesloten garanties van onder linge iiulp tegen onverschillig welke aanvaller 2al inhouden en zich niet zal verzetten tegen de wedergeboorte van Duitsland. Het katholieke bla, .Het Volk" is ervan overtuigd, dat de conferentie zal slagen en dat geen enkele moei. lijkheid de Westelijke mogendheden -zal doen terugdeinzen. „De Westelijke solidariteit 7.o schrijft het blad ver- Wat wenst U Bij de debatten in de Tweede Ka mer omtrent de wachtgeld- en werk loosheidsverzekering kwam de komi sche noot ook nog even te voorschijn. De heer Stikker (V.V.D.) merkte op, dat hy het niet goed vindt, dat op de registratiekaarten vermeld staat „geslacht van de werknemer, manne lijk of vrouwelijk" met toevoeging „door te halen, wat niet verlangd is". Wat wenst U Hulp voor gedemobiliseerden Zeven belangrijke demobilisatie beschikkingen zijn per legerordèr be kend gemaakt. Zij betreffen de gede mobiliseerden die dienst deden in In- .donesië en staan een uitkering van f 100 ineens en een premie van f 10 voor iedere maand dienst 'in Indo nesië toe. Voorts worden een burger- costuum en 130 extra-textielpunten en een schoenenbon verstrekt. Bovendien zuljen de ongeschoolden bij scholing in 't bedrijfsleven een zo danige toeslag krijgen, dat zij het loon van een geoefend arbeider ver dienen Gudtemala keert zich tegen de Engelsen Tien duizend inwoners van Guate mala hebben een betoging gehouden voor de Britse legatie. Zij voerden spandoeken mee met de leuze: „Weg met Engeland Belize is van ons", en bekegelden het gebouw met ste nen. Engeland heeft reeds een fel pro test doen horen. In alle bladen van Guatemala wordt met grote koppen een inval in Brits Honduras geëist. Brutalé roofoverval Een drietal „zware jongens" hebben een brutale roofoverval gepleegd op de boerderij van de heer A. v.~Wijk te Beusichem bij Culemborg. Zij bel den aan, nadat de familie zich reeds naar bed had begeven en zeiden van de CCD te komen om een onderzoek in te stellen naar clandestiene slach tingen. De heer Van W:ik vroeg naar hun papieren maar hem werd een revolver voorgehouden. Daarop dron gen d$ heren de woning binnen en doorzochten deze naar geld en waar. depapieren. Zij verdwenen, in de nacht met «en buit van om en nabij f 7000. De politie slaagde erin de drie ro vers bij Vianen te snappen; bij de confrontatie herkende de heer Van Wijk hen ogenblikkelijk. Het waren Utrechtenaren die bij de politie als zeer ongunstig bekend stonden. Kunstenaars wensen invloed Hét bestuur van 4e Neder landse Federatie van be roepsverenigingen van Kun stenaars (wat een weinig artistieke naam!) heeft zich gericht tot de besturen van alle politieke partijen. Ver zocht wordt, bij de opstel ling van de candidatenlijst voor de a.s. verkiezingen rekening te houden met de wenselijkheid, dat voor elke partij een deskundige op het gebied van de kunst in de volksvertegenwoordiging zitting zal nemen. Als alle partijen het ver zoek inwilligen, hebben on ze kunstenaars zo aanstonds de beschikking over een ze vental parlementszetels niet kwaad bedacht! Spaak acht blijvende relaties met Moskou mogelijk „Marshall-hulp moet zeer snel komen „Is het niet vervat in termen, die het stempel dragen van een grote adeldom en mildheid?" zo vroeg de Belgische premier Spaak in het par lement, doelende op het plan-Mars. hall. De afgevaardigden applaudi- seerden. Maar Spaak achtte de re sultaten der zestien landen niet be vredigend. De Ver. Staten snoeten in- zien, dat de internationale betrekkin, gen op een gezond systeem gebaseerd moeten zijn. Geen evenwicht kan be reikt worden, indien wij voortdurend genoopt zijn de V.S. producten laf te kopen, zondr?r dat wij hun op .onze beurt producten kunnen verkopen". Het is zaak na te gaan, of de Sov jet-Unie een „gevaarlijke politiek" voert. Daarom moet men de poli tiek van dé Sovjet-Unie trachten te begrijpen. Spaak herinnerde aan dc woor- den van maarschalk Stalin, waar in deze tot uitdrukking bracht, dat Marxistische en kapitalistische eco nomie kunnen samenwerken. Spaak gelooft, dat Stalin oprécht is ge weest. „Laat ons niet te pessimistisch zijn" zo zeide hij, „maar laat ons pogen een wereld, die van ons gescheiden is maar waarmee wij moeten samenwer ken te begrijpen". Van deze denkbeelden uitgaand heeft het land een handelsaccoord met de Sovjet-Unie gesloten. Het hoopt dat het mogelijk is de goede handelsrelaties met Oost-Europa voort te zetten. Naar Spaak's mening is Be in's rede een belangrijke gebeurtenis in de ge schiedenis der wereld. „Democratie kan niet agressief sjjn" „De Sovjet-Unie heeft Oost-Europa volkomen georganiseerd. Waarom zou zij West-Europa niet toestaan het zelfde te doen, zowel in economisch al» in militair opzicht? Voor een de mocratie is het onmogeiyk, een agres sieve politiek te voeren". Wat het Marshal-plan betreft, hulp moet zeer spoedig komen, daar Euro pa anders ln een moeilijker toestand dan die van de moeilijkste oorlogs jaren zou komen. „Zonder het plan-Marshall en hst plan-Bevin sie lk geen constructieve iyn voor onze politiek", aldus besloot Spaak, die luid werd toegejuicht door de meerderheid van de Kamre. SOVJET-MINISTER PRESTEERDE NIET GENOEG „Tass" meldt uit Moskou, dat Alexan- der Wassilywitsj Lyoebimof, Sovjet- Rusisch minister van Handel sedert Maart 1946, van zün functie is onthe. ven „wegens zün onbevredigende prestaties". Tot zijn opvolger is be noemd Wassily Zjavorenkof. weerbericht RUSTIG WEER In de loop van de dag plaatselijk opklarend ""en in bet algemeen onge veer dezelfde temperatuur als gis teren Droog, rustig weer. Ontevreden Curagaose politici roepen hulp van Amerika in Den Haag van woord breuk beschuldigd Nadat op een masca-byeenkomst van de Curagaose democratische par ty in Willemstad de aanwezigen wa ren toegesproken door de delegatie leden, die de ronuetafelconferentic te Den Haag hadden verlaten, werd er besloten, telegramen te zenden aan de Pan-Amerikaanse Unie te Was hington en aan de organisatie der Verenigde Volkeren te Lake Succes. Tot de Pan-Amerikaanse Unie werd het verzoek gericht om bystand en steun van de Amerikaanse naties voor het verkrijgen van democrati sche rechten voor de bevolking van Curagao. „Geen dictatuur of koloniale heerschappij" Door het beroep op de Verenigde Naties richtte de party ..ich tot de volken der wereld, met de bedoeling hun tussenkomst in te roepen, opdat Curagao in de toekomst gee. bestuur zal krygen, „dat een vermomde dic tatuur is of een voortzetting van de koloniale heerschappy". Het telegram der Democratische party beschuldigt er de Nederlandse regering van, aan de bevolking van Curagao de rechten van het handvest der Verenigde Volken te onthouden en de Koninklijke beloften van De cember 1942 niet te hebben vervuld. „Onbezonnen actie" menen anderen In andere kringen dan deze partij worden de geuite beschuldigingen als overdreven beschouwd en kwalifi ceert men de ondernomen stappen als een onbezonnen actie van in poli tiek opzicht onrype leiders. De in Nederland vertoevende leden van de Curagaose delegatie (uitge zonderd de heer Eman) spraken hun leedwezen uit over deze stap van hun naar Curagao venrokken collegae, die naar hun mening het succes van de Rondetafel-conferentie in geyaar brengt. Aardbeving zat diep weg Over de hevige aardbeving by Ceram op W. Java zijn, merkwaardig genoeg, g^en bijzonderheden meer verno men. Dr. H. P. Berlage, het hoofd van de meteorologi sche dienst te Batavia, gaf aan Aneta te kennen, dat er wellicht nergens schade werd aangericht, daar de haard misschien een 200 km. onder de aardkorst lag. ZETELWISSELING IN PARLEMENT Als opvolger van de heer A. J. Koejemans (CPN), die bedankt heeft als lid der Eerste Kamer, komt in aanmerking de heer N. A. Maurèr te Groningen. Indien mr, J. Ie Poole (Arb.), die in aanmerking zou komen om de va cature In 't Veld te vervullen, voor die functie bedankt wegens zifh lid maatschap der tweede Kamer, komt in aanmerking de heer A. Kievit te Rotterdam. Dieven klommen vannacht door raam naar binnen (Eigen bericht) In de nacht van Woensdag op Don derdag is het distributieagentschap te Hippolytushoef gevestigd in de voormalige woning van Notaris van der Speek Obreen door enkele yakmensen onder het inbrekersgilde totaal leeggeroofd. Dit was de vyfde inbraak op Wieringen gedurende deze winter; werden de vier voorgaande steeds tydens een hevige storm ge pleegd, ditmaal profiteerden de die ven van de sware mist. De inbrekers zyn door een raam naar binnen geklommen. Zy roofden de gehele kluis leeg waar zich be halve de normale voorraad beschei den ook nog enkele restanten van de jongste uitreikingsperiode bevonden. Het distributie-agentschap ligt ta melijk afgelegen, doch -het grote huis wordt bewoond door een con ciërge, die nietg van de nachtelyke expeditie heeft gehoord. Voorlopig mist de politie nog elk spoor. En voor één maand heeft het 200 millioen nodig Lovelt voorziet grote moeilijkheden voor West-Europa Het Amerikaanse ministerie van Financ>ên heeft medegedeeld, dat En geland de lening van 3.750.000.000 dol lar, die aan dat land door de VS op 15 Juli 1946 werd verstrekt, geheel heeft opgenomen. De laatste honderd millioen dollars werden Maandag j.1. opgenomen In plaats van, zoals men oorspronkelyk had verwacht, drie tot vyf jaar, heeft het slechts 19 maan den geduurd, alvorens de lening was opgebruikt. Over het crediet werd met gemiddeld byna 200 millioen dol lars per maand beschikt. Volgens Lovett, de Amerikaanse on derminister van' Buitenlandse Zaken, zijn de beschikbare activa van de W. Europese landen bijna uitgeput. Frank ryk is er het slechts aan toe. Lovett voorzag grote moeilijkheden, wanneer Bloembollenhandelaren protesteren Prijsvèrlaging verhoogt de afzet niet In kringen van bloembollenhande- tarcfl is grote ongerustheid gewekt door het regeringsingrypen in de pry- wen voor bloembollen, die worden ge ëxporteerd. Noor aanleiding daarvan heeft de >k.*t van bloembollenhandelaren te Hahrlem een persconferentie gehou den, waarop de stand van saken werd ■I teen ge zet en mededelingen werden 'er de laatste ontwikkelln- Minister Ma naholt heeft enige tijd geleden de minimum exportpryzen voor bloembollen geldig voor 1948 met 10 pet. verlaagd. Als onmiddeliyke re- actia daarop heeft de voorzitter van de bond van bloembollenhandelaren, de heer Van Waveren, een open brief aan de minister gericht, waarin hij tegen deze regeling protesteert en ar gumenten naar voren brengt om het ongewenste van deze prysverlaging te motiveren. Hij argumenteert daarin, dat de prysverlaging een theoretische grond heeft, die in de huidige situatie ab soluut niet van toepassing kan zijn in de gecontigenteerde landen, die in 1947 60 van het totaal onzer bloem bollenexport invoerden. De minister geeft hier, aldus de heer Van Waveren. drie millioen gul den aan deviezen weg. Amerika en Canada namen 40 van de export af. In deze landen houden de afzet mogelijkheden nauw verband met het feit, dat het gebruik van bollen en bloemen geen gemeengoed is van het grote publiek. Ook hier heeft prys verlaging geen invloed op de afzet. Naar schatting zou 1 milioen dollar minder worden ontvangen, wanneer de prysverlaging zou worden doorge voerd. De praetyk heeft geleerd, dat minimumprijzen by een overvloedige- Een tientje voor elke gevangen Jood Tegen berucht ex-politiechef de doodstraf geëist Het Byzonder Gerechtshof te Zut- phen heeft de geruchtmakende zaak behandeld tegen de ex-commissaris van politie J. Meyer, laatstelyk te Apeldoorn, die door het geven van op drachten aan een door hem gevormde zg. Jodenploeg tientallen Joodse in gezetenen aan de SD heeft uitgele verd, die nooit meer zijn teruggekeerd Een getuige, die thans weer op vrije voeten is maar als steno-typiste in Arnhem by de SD heeft gewerkt, Li- selotte Lange, verklaarde, dat zij voor elke jood, die zy uitleverden, een pre mie van f 10, later „zelfs meer", kre gen. De procureur-fiscaal, noemde Meyer „de verwekker van alle ellende", die de Apeldoornse Joden hadden geleden. markt maximumpryzen worden. Het was juister indien de minister de buitenlandse prijzen geheel los maakte van binnenlandse productie- berekeningen en deze vaststelde op een niveau, dat de grootst mogelijke deviezen-inkomsten garandeert. Hier mede zou het bollenbedrijf nog en kele millioenen meer aan deviezen kunnen inbrengen. Dezer dagen hebben de heren Van Waveren en mr. Theijse, In hun func- tlès van voorzitter en secretaris van de bond van bloembollenhandelaren, een bespreking gehad met minister Mansholt. Ondanks alle argumenten handhaafde de minister echter zijn mening. Minister Mansholt weigerde eveneens een contract bindend te ver klaren. De betrokkenen hebben ten slotte besloten dit contract niet na te komen. De exporteurs voor Enge land hebben besloten wel een contract te maken. R.K. studenten vragen verbod van de C.P.N. De Nymeegse studenten bebben thans ook een meeting belegd nJLV. de ge beurtenissen in Tsjecho.81owakye In een resolutie hebben si) de re gering verzocht om de C.P.N. „en al haar mantelorganisaties" op te heffen en de Byz. Vrywiïllge Landstorm weer op te richten. Voorts vraagt de resolutie geesteiy- ke en materiële hulp aan uitgeweken Tsjechische studenten. Onze Nederlandse kampioen dr. Max Euwe heeft rijn in de eerste ronde afgebroken party tegen Paul Keres niet kunnen houden. Hy sneuvelde door tydsoverschryding. Euwe kwam in grote tydnood daar hy voor zestien zetten slechts een uur beuenktyd had. Even voor zyn zestig- ste zet viel het vlaggetje, waarop de wedstrijdleider onze landgenoot er op attent maakte, dat hy de party door tydsoverschrijding had verloren. Weer hevige explosie te Haifa Een hevige ontploffing deed giste ren de Palestynse stad Haifa op haar grondvesten schudden; negen Arabie ren vonden de dood. Er zou aanzien lijke schade zyn aangebracht. 9 COMMUNISTEN VERWIJDERD UIT BELGISCH VAKVERBOND Tydens het congres van het alge. meen Belgisch Vakverbond te Brus sel is besloten de communisten uit de twee leidende instanties van dit ver. bond n.1. het Secretariaat en het Bu reau te verwyderen. het Congres niet vóór 1 April hel Marshall-plan goedkeurt Hulp voor Griekenland en Turkye gevraagd. Marshall en Forestall, de Ameri kaanse minister van Di '••nsie, hebben voor het Congres het verlenen van *n crediet van 275 millioen dollar aan Griekenland en Turkije bepleit. Deze landen kunnen niet vry blijven wan neer geen dollarhulp komt, zo zeide zy. VOETBAL HET NEDERLANDSE ELFTAL SAMENGESTELD Een slechte generale repetitie Na de oefenwedstryd in Rotterdam tussen een A en een B-elftal, welke het B-elftal met 2—1 won, ig het Ne derlandse elftal voor de strijd tegen de Belgen op 14 Maart a.8. als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); échter Spel (DWS) en Schyvenaar (EDO); midden: Stoffelen (Ajax), Möhring (Enschedé) en De Vroet (Feyenoord) aanvoerder; Voor: Lenstra (Heeren veen). Ryvers (NAC), Wilkes (Xer- xes), Van Dijk (Ajax) en Drager (Ajax). Reserves: De Munck (Sitt. Boys), Van Bun (MW), Schaap ('t Gooi) en C. v. d. Tuyn (Hermes DVS). De enige verandering in het team sinds de wedstrijd tegen Zwitserland is dus de vervanging van Van der Linden door de stevige en trapvaste DWS-back Spel. Een tweede Calden- hove? De oefenwedstrijd maakte een verre van gunstige indruk. De Belgen oefenden zich tegen de Zwitserse ploeg Biel. Zy wonnen met 3—1. ZWEMMEN INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE ARNHEM De Deense dames hebben by de wed- stryden te Arnhem slechts één over winning kunnen boeken. Karen Ha- rupp won met grote voorsprong de 100 meter rugslag in 1 min. 15.1 sec. Ook by de estafettes konden de gasten geen succesen behalen. BILJARTEN METZ GEPLAATST Voor de Nederlandse biljartkampi oenschappen cadre 71 '2 haden 10 spe lers ingeschreven. Daar er maar 8 deelnem 3 mogen zijn, speelden de vier niet direct geplaatsten om de twee resterende plaatsen. Het gelukte Metz uit Den Haag zich te plaatsen met een moyenne van 11.13, de tweede geplaat^e zal waarschijnlijk De Ruy- ter uit Waalwijk zyn. ofschoon hij onder de 10 bleef. LANGS DE STRAAT Aanklacht? De kraag hoog opgeslagen tegen de felle Oostenwind, die de temperatuur beneden het vriespunt heeft doen dalen, loop ik door de stad. Voor me loopt een man, zon der jas. Armoedig gekleed, kapotte trui over een borst rok, geen overhemd, gaten in jas en broek. Af en toe bukt hy zich. Ik heb eerst nog niet door wat er eigen- lyk met hem is, tot ik plot seling zie, dat het een ver zamelaar is van weggewor pen peukjes. Onwillekeurig ril ik van afschuw. Een paar jaar geleden was het nog tamelyk gewoon. Toen was het zelfs een ambacht en werden de restanten weer onder de naam bukshag in de handel gebracht. En nog grif verkocht ook. Ik dacht dat het ras nu toch wel ver dwenen zou zyn. En nu ontmoet ik toch nog weer zo'n exemplaar. Ver moedelijk zal zyn handel niet meer floreren. Aan my drong zich echter de vraag op: Is die man nou werke lijk zo arm, of is het een ingewortelde gewoonte ge worden? In het eerste geval hel ik er toe over, hem mijn shag aan te bieden. Want het is een aanklacht tegen onze samenleving

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1