langs de straat Onder de Schijnwerper Ver. Staten wensen centrale Europese herstelorganisatie Geen C.O. maar „gedelegeerden van het opperbestuur" Amersfoorts Beheersinsiituut was dekmantel voor. dievenbende 4e Jaargang No 1180 Ifemaaider Zaterdag 6 Maart 1948 UitgaVt voor de gelijknamigs Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Weaierweg 338 Alkmaar, tel, 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Ondegracht. TeL 3967 Tweeërlei politiek Er heerst onder een gedeelte der landbouwende bevolking van ons land een zekere mate van ontstemming over de door het Ministerie van Land bouw gevolgde pblitiek, die daarin bestaat, dat een gedeelte van de ex portwinst door de regering wordt „afgeroomd". Billijkheidshalve moeten wij eraan toevoegen, dat deze groep niet onte vreden is over de prijzen, die ze voor de exportproducten maakt Ook hebben ze nog geen bezwaar tegen het afromen, hoewel dit uit de aard der zaak geen enkele Nederlan der verzot is op afgeroomde melk. Hun bezwaren gaan er echter tegen, dat deze afromingspolitiek door het Ministerie van Landbouw sterker wordt doorgevoerd dan door het Mi nisterie van Economische Zaken. Zeer terecht vraagt men gelijke be handeling Even sterke afroming van de exportwinsten van industriële ar tikelen als van landbouwproducten. Het wil ons echter voorkomen, dat de entstemming zich dan tot de ver keerde richt. Want als men op het st-.ndpunt staat, dat hét niet onover komelijk is, dat van de flinke ex- 'portwinst wat mag worden afgeroomd dan moet men het Ministerie van Landbouw er geen verwijt van ma ker» dat het dit doet. Dan moet men integendeel zijn ontstemming richten teven het Ministerie va- Economische Zaken, dat de grote ondernemingen te veel ontziet. Hier wreekt zich het verschil in politiek inzicht, dat er ten aanzien van de te volgen economische politiek tussen de twee bestaande regerings- par'iirn heerst. Hat wil ons voorkomen, dat het in he": belang van een progressieve lands- podtiek is, dat door de organisaties van de agrarische bevolking de eis wordt-gesteld, dat in deze niet lan- gei met twee maten wordt gemeten Een sterke aandrang bij het Ministe rie var Economische Zaken ligt hier Baor enze mening, op hun weg. E«rst wanneer er overeenstemming is tussen Landbouw en Economische Zaken ten aanzien van de te volgen politiek op economisch gebied zal er te-.-*-edenheid kunnen zijn. Zoals het nu is, dat van de minst kapitaalkrachtige ondernemers, in dit geval de landbouwers, meer wordt gev-aagd dan van de sterke financi ële ondernemingen, is er voor onte- vr^defiheid alle red'en. Laat deze ontevredenheid zich ech ter richten op wie het aangaat! v Z. GOEDERENTREINEN BOTSTEN TEGEN ELKANDrR Hedennacht zijn dp de splitsing van de lijnen Deventer-Alme'j-Hengelo eii Deventer-Zutfen nabij Deventer twee goederentreinen met elkaar in bo-.sing gekomen. De locomotieven van beide treinen, alsmede enige wa gons ontspoorden, Een leerling-machi nist werd licht gewond. De oorzaak van het ongeluk is onbekend BRITSE /KONINKLIJKE FAMILIE OP REIS De Britse koninklijke familie zal begin volgend jaar per schip een reis maken naar Nieuw-Zeeland en' Australië, zulks op uitnodiging van de premiers dier landen. BIDAULT LIEP WEG Georges Bidault, de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft gister uit protest de Nationale Ver gadering verlaten, toen de commu nistisch e afgevaardigde Patinaud hem er de regering beschuldigde van „kruipirigheid jegens de Angelsak sische mogendheden". Hij wilde de ze woorden niet terugnemen. Tijdens dezelfde zitting wérd het communistische voorstel tot intrek king van de anti-inflatieheffing met 301 tegen 285 stemmen verworpen. RUSSEN LATEN DUITSE KRIJGS GEVANGENEN GAAN De Sovjet-Unie heeft de geallieerde bestuursraad te Berlijn er van in kennis gesteld, dat alle Duitse Krijgs gevangenen, die door de Sovjer-Rus- sische autoriteiten zijn gedetineerd voor het eind van 1948 zullen wor_ don vrijgelaten. weerbericht GOED WEEKEND? Aanvankelijk lichte vorst. Op vele plaatsen ua het optrekken van dé misc firn tv oplopende temperatv-en Weinig winJ. Secretariaat zou ruggegraat van economische samenwerking moeten zijn De regering der Ver. Staten heeft haar ambassadeur te Londen geïn strueerd -om, indien om zijn advies verzocht wordt, te kennen te geven, dat de V.S. voorstanders zijn van de oprichting van een krachtige cen trale organisatie, welke toezicht zou moeten, houden op de maatregelen voor het economisch herstel van West-Europa. Geen verantwoording aan afzonderlijke staten In kringen van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken zeide men, dat dit recretariaat zou moeten worden samengesteld uit zeer bekwame mannen en vrouwen uit 3e meeste of alle Marshall-landen. Zij zouden echter tegenover geen dezer landen verantwoordelijk mogen zijn. De taak van het secretariaat zou zijn het vaststellen van de behoeften der deelnemende landen en het doen van aanbevelingen aan de landen afzon, derlijk betreffende productie en inves teringen. Het secretariaat aldus meent het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken, zou de ruggegraat van de economische samenwerking Russen speelden simultaan Op initiatief van de vereniging Ne- derland.USSR speelden een twee-tal Russische meesters, die met Botwin- nik, Keres en Smyslof waren meege komen naar Holland, simultaan tegen 61 Nederlandse schakers in Amster dam. Lilienthal. Ruslands zesde meester, speelde ér 31, won er 30 en verloor er 1. Alatortsev speelde 30 partijen, won er 28 en speelde er 2 remise Koesoemah aanvaardt zijn benoeming De heer Wiranata Koesoemah heeft zijn benoeming tot staatshoofd van W. J-— geaccepteerd, meldt „Antara". Hij was van mening, dat hij in W. Java meer voor zijn land kan doen dan tot nu toe het geval was. Principieel is hij tegen een afschei ding van West Java van de republiek en hij zal eerst onderzoeken welke precies de status van West Java is. alvorens hij zijn functie zal bekleden. ZAKKENROLLER REKENDE BUITEN DE WAARD In een Café te Spekholzerheide (Limb.) wist een van de gasten een portefeuille van een andere gast te rollen. Hij was over zijn succes zo in de wolken dat hij de buit, onge veer tweehonderd gulden, met -een derde gast wilde delen. Hij had ech ter letterlijk en figuurlijk buiten de waard gerekend, want deze had 't ge zien en waarschuwde ogenblikkelijk de politie. De gast kreeg zijn geld terug en de anderen werdén wegens diefstal en heling opgesloten. EEN KUDDE SCHAPEN BLEEF ZONDER VOEDSEL EN DRINKEN fergeiyk geval van dieren verwaarlozing De rijkspolitie te Enkhuizen kwam dezer dagen een ernstig geval van dierenverwaarlozing op het spoor. Op de Zeedijk daj.r trof zij, over een grote afstand verspreid, een kud de schapen aan. Het waren er haar schatting driehonderd. Uit .het onder zoek der rijkspolitie bleek, dat de schapen zich al geruimetijd daar bevonden, maar dat er niets te gra zen viel voor de beesten, omdat al les kaal was, Ook drinkwater kon den de dieren niet bemachtigen, om dat alles bevroren was. In totaal waren zestien schapen omgekomen en zeventien werden in zeer slechte toestand gevonden. Deze laatste zijn in het abattoir te Gronin gen afgemaakt. De overige dieren werden bijeen gedreven en zijn nu in een schuur ondergebracht, waar ze bijvoeding krijgen. De eigenaren der schapen zullen zich voor de justitie te heben ver antwoorden. VEEL NEDERLANDERS Ol' LEIPZIGER MESSE Van de bijna 3000 Buitenlandse bezoekers op de Leipziger Messe wa ren niet minder dan 710 Nederlan ders. Hiermee spant ons land de kroon, daar geen ander land meer dan 300 kopers afvaardigde. moeten worden, doch zijn wérk, zou moeten worden gecomplementeerd door een commissie van hoge rege ringsvertegenwoordigers, die periodiek bijeen zou moeten komen voor het nemen van beslissingen voor de 16 landen. Rusland bewees Marshall-plan een dienst Een speciale commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den voor /le hulp aan het buitenland heeft in een rapport verklaard, dat de Sovjet-Unie door middel van 't handelsverdrag met Engeland bij draagt tot het suces van het plan- Marshall, daar met de aanvoer op grotere schaal van voedsel uit de Sovjet-Unie op de wereldmarkt het herstel van Europa gediend is en de last, die op de Ver. Staten, drukt, aanzienlijk verminderd wordt. Zou het dan tóch „Kor* voor de ineenstorting van Duitsland is Hitier piet Eva Braun naar Spanje gevlogen", aldus heeft de voormalige SS-Gruppenführer Friedrich Mackensen: aan Ameri kaanse functionarissen te München verklaard. Volgens Mackènsen volg den hij en „een veldmaarschalk" ftitler in een ander vliegtuig, dat echter te Marseille een noodlanding moest maken, waarop hij (macken sen). door de Fransen werd gevan gen genomen. Benesj is niet ziek President Benesj heeft een bericht tegengesproken, dat, naar Reuter meldt afkomstig is van het T$jecho-Slowaak- se departement van voorlichting en dat inhield, dat hij ziek zou «zijn. Het bureau van Benesj maakt bekend, dat desbetreffende berichten in Bui tenlandse bladen „ongegrond zijn". n scheervlucht Het Amerikaanse slagschip „Penn- sylvania", dat 20 maanden na de proefnemingen bij Bikini nog steeds hoogst radioactief was, is tot zinken gebracht Volgens de „Daily Miror" zou een hoge .officier van de Amerikaanse marine, die „een belangrijke functie bekleedde bij het atoomcentrum be schuldigd worden van verstandhou ding met de Russische spionnagedienct in' de VS. Voorts zou nog een hon derdtal personen van verschillende ministeries bij deze affaire betrokken zijn. Een' speciale Amerikaanse rege ringscommissie zal worden ingesteld om een onderzoek In te stellen naar een geschil tussen het personeel en de directie van de atoomen'ergiefa- brieken te Oak Ridge. VEERBOOT AAN DE GROND De veerboot Oostmahorn-Schier_ monnikoog is gisteravond op de te rugreis van Schiermonnikoog naar Friesland door de dikke mist aan de grond gelopen. Mist eiste 2 doden op Afsluitdijk Luxe wagen reed tegen vrachtauto Gistermorgen circa half negen zijn een luxe auto en een vrachtwagen op de Afsluitdijk, even voorbij het Mo nument, tengevolge van de mist met grote snelheid tegen elkaar gereden. Twee inzittenden van de luxe auto, de 60-jarige Fikkens uit Den Haag en Mevr. van Toorn uit Sneek, kre gen; zulke zware verwondingen, dat zij Vrijwel op slag hieraan overleden. De luxe wagen werd bestuurd door de 35-jarige heer van Toorn, die zijn rechterarm en dijbeen brak. Boven dien werd zijn gezicht door de glas scherven danig gekwetst. Hij droeg een leren jas en dit is waarschijnlijk zijn redding geweest De chauffeur van de vrachtauto, die uit de richting Wieringen kwam. bleef ongedeerd. De luxe auto, op weg van Sneek naar Den Haag, schoof onder de vrachtauto en werd volkomen ver nield. De rijkspolitie uit Hippolytus- hoef stelt een onderzoek in.- Oproep. In verband met deze autobotsing verzoekt de groepscommandant dar' rijkspolitie te Wieringen. tel. Hippo- lytushoef 13, de chauffeur van een melktankauto, die op 5 Maart 1948 omstrèeks 8.30 uur daarmede reed op de afsluitdijk gaande van Den Oever in de richting Friesland, zich per soonlijk of telefonisch bij hem te melden. De door hem bestuurde auto werd ongeveer 2 k.m. voorbij het monu ment ingehaald door een andere vrachtauto, eveneens rijdend in de richting Friesland. Flinke Ned. ploeg naar Londen De Nederlandse ploeg, welke onder auspiciën van het Nederlands Olym pisch Comité deel zal nemen aan de Wn«s«he Spelen te Londen, u! 'M 1*1 1*6 personen omvatten, de offici als Inbegrepen. Op' het ogenblik heeft het N.O.C. dérgelden beschikbaar voor een ploeg van «0 personen, doch door het ne men van verschillende maatregelen wil men trachten de nog ontbrekende gelden bijeen te brengen. Plannen hiervoor zijn gereed. Wetenschappelijk wonder Wat men wetenschappelijk tot nu toe uitgesloten achtte is gebeurd! Een boa constric- tor in Diergaarde-Blij dorp te Rotterdam heeft in ge vangenschap gepaard en la ter 17 jongen ter wereld gebracht Het is nooit eerder voor gekomen, dat na paring in gevangenschap van boa's, ook boa eonstrictortjes werden geboren. De 'vraag die zich thans voordoet is: heeft men hier te doen met een uitzonde ringsgeval of vergiste de wetenschap zich? Jhr. van Vredenburch en oud-minister Neher benoemd Het Koninklijk Besluit, waarbij de heren Jhr. Mr. H. L. F. K. van Vre denburch en oud-minister L. Neher zijn benoemd tot gedelegeerden van het opperbestuur in Indonesië met ge lijke rang en waardigheid als minis ters, Is gister getekend. Het Besluit wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Maart j.1. Zoals men weet was het aanvanke lijk de bedoeling eén Collegiaal Or, gaan in het levèn te roepen om de Lt G.G. bij te staan bij de uitoefe ning, van het algemeen bestuur. Om te voorkomen, dat de indruk zou worden gewekt alsof het Collegiaal- Orgaan de aan de voorlopige federa le regering toegedachte taak minder belangrijk zou maken heeft' de Ne derlandse regering na gedachte wisselingen met de Indische regering en met de. heren Neher en Van Vre denburch thans voorlopig deze op lossing gekozen, dat de heren Neher en Van Vredenburch worden aange wezen als „Gedelegeerden van het opperbestuur" om met de landvoogd overlc te plegen, telkens, wanneer diens bestuur de algemene belangen van het koninkrijk raakt. Ambtenaren roofden, wat zij konden De Utrechtse rechtbank heeft een slotte tegen V. 9 maanden gevangenis-. hele. dag gewijd aan de chaotische toestanden bij het Amersfoortse Be heersinstituut. De „her^n" van dit instituut hadden vele in beheer rijnd genomen goede ren voor zichzelf in beslag genomen. Een Duitse Jodin, die per ongeluk ov£r de grens was gezet, vond enkele dagen later bij haar terugkomst het gehele huis leeggeroofd. Het Beheersinstituut had er zich over ..ontfermd". Feest Alle rook- en drinkbare fvaar was in haar afwezigheid doof het Be heersinstituut opgesoupeerd. 20 fles jes bier en een flis cognac waren leeggedronken en de asbakjes lagen nog vol peukjes van haar sigaretten. Op de achtergelaten rokersbon waren sigaretten gehaald en betaald met het geld van de bewoonster en door de chef van het Beheers-instituut, de candidaat-notaris V., aan zijn ambte naren uitgedeeld „voor de representa tie", zoals hij verklaarde. Ook de le vensmiddelen waren verdeeld. Zo was het ook met andere onder beheer gestelde zaken gegaan. De eigendommen van naar kampen over- gebrachten personen, voorlopig staats eigendom geworden, werden uit het magazijn gehaald en onderling ver kocht. De Officier van Jüstitie eiste ten- ER WERD TE BRUSSEL NIET OVER 'oEVALfATIE GESPROKEN' Naar een woordvoerder van het de partement van buitenlandse zaken ons mededeelt, ls er ook bij de Neder landse delegatie, welke te Brussel deelneemt aan de besprekingen betref fende het vijflandenpact, niets bekend van enigerlei discussie over mone taire aangelegenheden of bespreking over devaluatie, VOOR 60.600.— TEXTIEL VERBRAND. "Een strijkbout, die "s nachts in een confectie-atelier te Amsterdam onder stroom was blijven staan, was oor zaak, dat een partij costuums en lap pen stof voor een waarde van 60.000 gld in vlammen opging De hitte deed de alarminstallatie in werking treden en de brandweer bluste met één straal de verschroeide verzekerde textiel. TWEE DODEN IN INDONESlë De regering maakt In de verlieslost van de afgelopen week bekend, dat één lid van de Kon. Landmacht, de sergeant W. Pellen #uit Leeuwarden, en één lid van het KNIL, de vaandrig R. C. L. Aernout uit Ned. Indië, in Indonesië gesneuveld zijn. De Marine rapporteerde geen verliezen. IJSELMEER NOG NIET IJSVRIJ Twee Urker botters hebben gister getracht Urk te bereiken. Zij kwamen echter niet verder dan de hoek van het IJ, waar zij op een circa 12 cm dikke ijsbarriëre stuitten. Woensdag trachtten een stoomboot en drie mo torschepen van Zwartsluis uit Amster dam te bereiken: oók zij moesten naar hun uitgangspunt terugkeren. Derde jonge leeuwtje verloor de strijd Het jonge leeuwtje uit diergaarde- Blijdorp, dat eindelijk te Oude We tering in een zogende foxterrier een moeder gevonden had, is niet in leven kunnen blijven. Hoewel het de melk gretig tot zich nam, gaf het plotse ling de geest. Het hele gebeuren met de drie welp- jes is een zeer uitzonderlijk geval. De moeder-leeuwin, die bij vroegere gelegenheden altijd een goede moeder is gebleken, heeft drie dagen getracht haar j<?ngen te voeden, maar stootte er toen twee van zich af en liet ten slotte ook de derde aan haar lot over. Vermoedelijk zijn de misgeboorten 't gevolg van inteelt, een euvel dat door het stilstaan van de invoer van dieren tijdens de oorlog niet te ver mijden was. Surinaamse sinaasappelen moeten afgenomen worden De in distributie gebrachte Suri. naamse sinaasappelen zijn, hoewel minder aantrekkelijk van uiterlijk dan die uit andere productielanden, van goede kwaliteit en zeer saprijk, zodat 'er geen reden bestaat voor de opvat ting, dat men met deze sinaasappelen minderwaardig fruit geleverd zóu krij gen, aldus de Afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw. Deze Surinaamse sinaasappelen ma ken deel uit van de ten behoeve van de distributie aangekochte zendingen en de detaillisten zullen veelal één maal Surinaamse sinaasappelen toe gewezen krijgen. Men heeft niet het recht' Spaanse- of Jaffa_sinaasappelen te verlangen wanneer de leverancier deze soorten niet of niet in voldoen de mate in voorraad heeft. EEN STEVIGE BOETE Tegen twee handelaars, A. G. en A C. G. ,\verd wegens collaboratie met de vijand te Rotterdam f 35.000 boete subs. 3 maanden hech tenis geëist. Zij hadden grote hoe veelheden zand an grint aan de i ..Organisation Todt" ge'®Yerd. straf met aftrek, tegen zijn helper, de adjunct-secretaris K. B. 8 maanden, tegen de ambtenaar L. S. 9 maanden, tegen de afdelingschef A. B. 8 maan den, terwijl de eis tegen M. de J..'chef van de huishoudelijke dienst, 326 da gen luidde. De uitspraak volgt op 19 Maart. Gaat huwelijk van ex-koning Michael niet door Paus zou toestemming geweigerd hebben De nieuwsdienst van de „National Catholic Welfare Conference" te Was, hington, de officiële spreekbuis van de rooms-katholieke kerk in de V.S., meldt uit betrouwbare bron, dat de Paus geweigerd heeft dispensatie te verstrekken voor het huwelijk van Prinses Anne vap Bourbon-Parma, lid van de rooms-katholieke kerk. met ex-koning Michael van Roemeni*. lid van de Grieks-orthodoxe kerk Volgens het bericht zijn de beide moeders bij de Paus op audiëntie ge weest ten einde om de noodzakelijke dispensatie te verzoeken. doch dez& zou geweigerd hebben omdat c- niet voldoende garantie gegeven werd, dat de prinses haar kerkelijke plichten zou kunnen nakomen en haar kinderen ln het kath. geloof zou kunnen opvoeden Men acht volgens Peuter te Rome echter niet uitgesloten, d^t torii nog aan de eisen die de R.K.-kerk rtclt, zal worden voldaan. Ex-kon:ng Mi- chaels moeder zou In een recent schrijven aan het- Vaticaan nieuwe verzekeringen hebben gegeven. die wel een toestemming moeilijk m^''"*> IJSHOCKEY De Canadezen komen ♦och Met hun hockey-sticks gewapend komen zij, tegen de aanvankelijke verwachting in. Zondagmorgen toch naar Nederland gevlogen, de Olym pische ploeg van Canada! Het team zal -Zondagavond in de HOKIJ te Den Haag een wedstrijd spelen te- die versterkt is met Amsterdamse Canadees Andreola. trainer bij ..de ÏJsvoges". Hoeveel zal het worden? Tien te gen een? Of erger? MARECHAUSSEE STOND TERECHT Voor het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg stond terecht de ex-op- perluitenant van de maréchaussée te Goes. J. Kramer, diede dood van enige Joden od zijn geweten heeft. Hij werd reeds veroordeeld tot 12 jaar met aftrek en ontzet*in<* "it de burgerrechten voor zijn 'v.-u. vis. Voor het raam van de vis winkel staan twee kinderen. Een jongen en een meisje van zo omstreeks een jaar of tien. Ze zijn in druk ge sprek en hebben niet eens gemerkt, dat achter hen ben komen te staan.. „Moet je eens kijken, wat een fijne gerookte paling. Daar zou ik wel eens van willen hebben". Aldus de jongen. Het meisje is nuch ter en toont reeds de eigen schappen te bezitten, die haar later tot een goede huisvrouw zullen maken. „Veel te duur jó, vijf gul den het pond. Blijven we koud van." „Kijk eens. Hazenlever Wat zal dat lekker zijn. En ganzenlever! Zal ook niet kwaad smaken." „Je lijkt wel gek. Hazen- lever vier en een halve gul den per blikje en ganzen lever nog duurder". De jongen kijkt het meisje met nijdige blikken aan, steekt zijn handen in zijn zakken en zegt woedend: „Ik heb het wel in de gaten. Wij zullen wel weer bokking vreten!" Het Hollandse zeebanket kan kennelijk zijn goedkeu ring niet wegdragen....

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1