Ikmaaidei' langs de straat N-HOILANDSE PERS 1945 Wallace waarschuwt tegen dwaze bewapeningswedloop Interim-regering voor Indonesië samengesteld Engeland duldt geen V.N.-strijdmacht vóór 15 Hei in Palestina Amerikaanse pers zeer tevreden over Brusselse besprekingen 4e Jaargang Nó 1182 Dinsdag 9 Maart 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Erihs, Westerweg 338. Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Ondegracbt Te» 3967 Amerika zou 79°lo van belastinggelden aan bewapening besteden In een verkiezingsrede te ïork (Pensylvanië) heeft Henry Wallace verklaard dat de V.§. hun nationale rijkdommen aan een dwaze bewape ningswedloop verspillen terwijl er geen reden bestaat om een nieuwe oorlog te vrezen. De V.S., aldus Wal lace offeren 79 procent van de belas- tingelden op aan de oorlogsvoorberei ding. „Zij die mij rood noemen schijnen zich van de andere kant niet erg on gerust te maken over het communis me", zo vervolgde Wallace' „Laten zij zich echter in acht nemen voor de toorn van het volk. Terwijl de koop kracht door verminderde salarissen achteruit gaat worden de spaargeL den aangetast en het gevoel van on veiligheid neemt toe. Dit 's het resul taat, van een misdadige politiek, die eruit bestaat steeds over oorlog te spreken". Voorts zeide Wallace nog: ..Wij kun nen van de commissie tegen anti- Amerikaanse activiteit en van hen die het volk zou willen intimideren de hevigste aanvallen verwachten, doch indien wij vasthouden aan onze begin selen kunnen wij er op vertrouwen, dat de zege aan ons is" De vergadering nam een resolutie aan volgens welke men zich zal ver- Finse delegatie naar Moskou De Finse regering heeft besloten een delegatie naar Moskou te zenden om te onderhandelen over het pact van militaire bijstand en vriendschap. De president van de Finse republiek heeft bovendien officiëel bekend ge maakt, dat hij besloten heeft in guns tige zin te antwoorden op het voor stel van de Sowjet-Unie. CURACAOSE VOLKSCOMITÉ WENDT ZICH TOT DE KONINGIN Het Cura?aose Volkscomité heeft zich telegrafisch tot de Koningin ge wend met de verklaring de démarche van de Democratische Partij bij de Verenigde Naties en de Pan-Ameri. kaanse Unie diep te betreuren en streng af te keuren. Het Volkscomité spreekt zijn „onwankelbaar vertrou wen in een eerlijke en zeer spoedige vervulling van de beloften, gedaan in de Koninklijke rede van 7 Decemlfer 1942", uit. Sovjet-Unie wijst Londense bestuiten terug De regering van de Sovjet-Unie beeft aan de Amerikaanse. Britse en Franse regeringen doen weten, dat zy de besluiten, welke op de Londense conferentie aangaande Duitsland ge nomen werden, als onwettig be schouwt. „Vijfde colonne" iri Briis Lagerhuis Daily Mail vet wekt sensatie Het Britse Lagerhuis heeft zijn Com missie voor de Privileges gelast een onderzoek in te stellen naar de juist heid van een bericht in de „Daily Mail volgens hetwelk sommige leden /an het Huis „geheime aanhangers" van de communistische partij zouden zijn. Het Labour-lid Francis Bowles ves. tigde de aandacht op het bericht. Hij zou volgens Reuter gezegd hebben, dat, indien de bewering juist was, er „29 verraders en geheime agenten van een toekomstige vijandige mogend- iieid': aanwezig waren. In Chili „ernstig complot" Uit Santiago wordt gemeld, dat de Chileense regering de ontdekking be kend heeft gemaakt van „een ernstig communistisch complot" in het gebied van Ovalle, waar thans de staat van beleg is afgekondigd Men verwacht een 'spoedig verbod van de eomra partij in Chili. zetten tegen het plan-Marshall, waar in men het werk der V.N. goedkeurt en voorspelt, dat de atoomenergie zo veel mogelijk gebruikt zal worden voor het welzijn der mensheid. Aan het begin der vergadering had Wallace tegenover journalisten ver klaard, dat de buitenlandse politiek der V.S. hen in een „broederstrijd" zal werpen, doordat zij de aan de Sovjet-Unie vijandige regeringen steunt. Groie verrassing Keres verloor van Reshevsky weerbericht VRIJ ZACHT Matige, aan de kust krachtige Wes telijke wind. Meest zwaar bewolkt,® doch overwegend droog weer. Vrij aacht. Dé Verrassing van de dag bij de wedstrijden om het wereldkampioen schap schaken, was de volkomen on verwachte nederlaag van Paul Keres tegen de Amerikaanse kampioen Sa- muel Reshevsky. Uit een West-Indisch verdedigder d4-opening, overgaande in een Indisch dyiepionnenspel, ontstond een gecompliceerde stelling, waarin wit (Reshevsky) het initiatief had. Met een aanval op de damevleugel zette hij de zwarte stelling onder druk en met een fraaie slotaanval in he vige tijdnood, traditie van Reshevsky! besliste hij de partij te zijnen gun ste. Een levendige bijval viel de Ame- ikaan ten deeL De partij Smyslov—Botwinnik was een Grünfeld-Indische, waarbij de plat getreden paden van de theorie spoe- dif» werden verlaten. De jonge Smys lov vocht als een leeuw en zijn tegen stander moest alle zeilen bijzetten -om i iet in het nadeel te geraken. Bij de 35e zet zag Smyslov eindelijk het loon voor zijn harde werken in de vorm van een pion. De partij werd onder broken in een moeilijk te beoordelen stelling. De stand luidt thans: 1 Keres 2 pnt. uit 3 part.; 2 Reshevsky 1,5 pnt u# 2 partijen; 3 Botwinnik 1 pnt en 1 afgebr. partij; 4 Smyslov 0,5 pnt en 1 afgebr. partij; 5 Ruwe 0 pnt uit 2 partijen. De situatie is er voor onze landge noot dus niet mooier op geworden. Doodstraf voor Puls De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het doodvonnis tegen de Am sterdamse verhuizer Puls bevestigd. Zoals bekend maakte Puls zich schuldig aan arrestatie van Joodse landgenoten en haalde op grote schaal huizen van gearesteerde en gedepor- teA'de Joden leeg Zij medeplichtige de Amsterdamse agent Meyer die te Amsterdam tot 18 jaar werd veroor deeld hoorde zijn beroep verwerpen. Dader van moord op Anneke Hagel bekent Omstreeks het middaguur heeft de 21-jarige M. W. uit Amsterdam, die verdacht werd van moord op de 10" jarige Anneke Hagel en thans wordt verpleegd, tegenover de Officier van Justitie in het Wilhelminagasthuis een volledige bekentenis afgelegd. Te vens is komen vast te staan, dat bet hier een zedenmisdrijf betrof. Bonnen voor 40.000 liter melk gestolen Inbrekers hébben zich toegang ver schaft tot het kantoor der melkin richting van de coöp/Verbruiks- en productiever. „Ons Belang" té De venter Uit een opengebroken stalen kast zijn distributiebonnen voor niet min der dan 40.000 liter melk. een nog on bekend aantal boterbonnen en een be drag van f 1600 gestolen. Bij de opengebroken kast is een koevoet aangetroffen. Van de daders nog geen spoor. SS-ER KREEG KOSTWINNERS VERGOEDING VAN DE MARINE Het Amfterdamse' Gerechtshof ver oordeelde de Duitser Hoven, die als SS-er tegen het einde van de oorlog was ondergedoken en zich een vals persoonsbewijs ten name van Joop v. Deuren wist te verschaffen, waardoor hij zowel overbruggingssteun van de gemeente Hilversum als kostwinners vergoeding van de Ned. Marine deel achtig werd, tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest Een goede Pasen! Vier eieren en meer vei De gunstige ontwikkeling van de eierenproductie maakt het mogelijk in de week voor Pasen de voorgenomen verstrekking van drie eieren te ver ruimen. Er zal per 18 Maart een bon worden aangewezen recht gevende op vier eieren voor alle leeftijdsgrenzen. Bovendien zal in de week vóór Pa sen het rantsoen voedingsvetten voor eenmaal worden verhoogd. Boven het normale rantsoen komt voor de hou ders van A-. B. en C-kaarten een toe slag van 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. Voor de houders van D- en E-Jcaar- ten bedraagt de toeslag 125 gram bo ter of margarine of 100 gram vet. De voedingsvettenpositie heeft zich in de laatste tijd een weinig verbeterd tengevolge van de onder de invloed van de zachte winter meegevallen melkproductie. Eendeneieren mogen 13 cent kosten In verband met het feit, dat er te hoge prijzen voor eendeneieren wor den gevraagd, deelt men ons mede, dat de prijs voor eendeneieren, welke door de detaillist aan de consument mag worden berekend ten hoogs*e 13 cent bedraagt. Eendeneieren zijn voor de co*te«ment in vrije verkoop verkrijgbaar We lopen boven op de dijk op de bus te wachten. Het is vinnig koud en ik zou graag de gelegenheid aangrijpen te liften. Alle auto's zijn ech ter vol Dan begint het gesprek met een dame, die een dochtertje bij zich heeft, 't kind ziet blauw van de kou .erf huilt af en toe. „U steekt nou wel telkens Uw hand op, maar ik zou er niets vari moeten hebben! Net voor U' hier stond kwam er zo'n mooie luxe auto langs met een meneer er in.' Hij stopte en vroeg of ik mee wilde rijden. Nou ik omest niet heben, hoor! Ik vertrouwde het niet! Ik zal daar zo maar met m'n doch tertje bij een wildvreemde kerel in de auto stappen. Wie weet wat je' kan gebeu ren? Nee, ik heb maar' ge zegd, dat ik de andere kant op moest!" Terwijl ik overwoog, dat het klaarlichte dag en de dame niet zo jong meer was dacht ik bij me zelf, dat on dank toch maar 's werelds loon is Van Mook voorz., Widjojoatmodjo plaatsverv. Souvereiniteit van Koninkrijk blijft gehandhaafd Uit Batavia wordt gemeld: De inte rim-regering, waarin de voorlopige fe derale raad voor Indonesië is opge gaan, bestaat behalve uit de lt. Gou verneur-Generaal uit elf secretarissen van Staat (hoofden van Departemen ten van Algemeen Bestuur), twee Se cretarissen van Staat met een bijzon- dere taak, voorts de commandant van het leger als hoofd van het Dep. van Oorlog, de commandant zeemacht als hoofd van het Dep. van Marine en de proc.-generaal. In totaal bestaat *tf, de lt. G.-G. en zijn plaatsvervanger niet meegerekend, dus uit zestien leden. De directeur-generaal van Algeme ne Zaken, Raden Abdoelkadir Widjo joatmodjo-, is benoemd tot Secretaris van Staat voor Algemene Zaken. Als zodanig treedt hij bij afwezigheid van de landvoogd (voorzitter van de inte rim-regering) op als diens plaatsver vanger. De minisierlijsi De interim-regering voor Indonesië ziet er nu als volgt uit: lt. Gouver neur-Generaal dr. van Mook: voorzit ter; Raden Abdoelkadir Widjojoat modjo: Secretaris van Staat voor Al gemene Zaken en plaatsvervangend voorzitter. Dan volgen elf departe menten van. Algemeen Bestuur met aan het hoofd een „Secretaris van Staat": Justitie:'mr. Dzoelkarnain; Fi nanciën: E. W. Alons: Binnenlandse Zaken (voorheen Binnenlands Be stuur): H. van der Wal; Gezondheid (voorheen Dienst Volksgezondheid): dr. J. E. Karamoy; Opvoeding, Kun sten 'en Wetenschappen: prof. dr. P. A. Hoesein Djajadiningrat (hieronder vallen ook de culturele aangelegenhe den welke voorheen deel uitmaakten van het departement van Sociale Za. keii); Economische Zaken: mr. J. E. van Hoogstraten; Visserij (tevens bos bouw en veeteelt): M. Wisaksono Wir- jodihardjo (dit departement is afge splitst van het departement van Eco nomische Zaken); Waterstaat en We deropbouw: ir. A. M. Semawi; Ver keer, Energie en Mijnwezen: ir. C. J. Warners (deze laatste twee departe menten zijn afsplitsingen \-an het hui dige departement van Verkeer en Wa terstaat); Sociale Zaken: B. Krijger; Scheepvaart: B. S. van Deinse. Bijzondere ia ken Bijzondere taken, waarmede een Secretaris van Staat is belast zyn: 1. Binnenlandse Veiligheid: Raden Soeria Santoso (omvattend coördina tie van alle politionele gezagsappara- ten, alsmede de voorbereiding van een toekomstig Departement van Defen sie). 2. Zelfbestuurszaken: Pangeran Kartanegaia (wellicht zal deze bij zondere taak aanleiding geven tot vorming van een afzonderlijk depar tement). 3. Buitenlandse Zaken: prof. Hoesein Djajadiningrat (die dus twee functies heeft Deze taak dient tot j-xo-ibcreidir.g van een Dep. van Bui tenlandse Zaken). .Onderdelen van de regeringstaak, waarvan de leiding voorshands blijft zoals zij is, vormen voorts: Oorlog: 1£ Generaal S. H. Spoor; Marine: vice admiraal A. S. Pinke; Hoofd Parket: mr. H. W. Fe ld er hof; Tot adviseurs-generaal zijn benoemd mr. A. H. G Gieben voor Justitie; dr. R. W. van Diffelen voor Opvoeding. Kunsten en Wetenschappen. Hierbij wordt aangetekend, dat, „in overeenstemming met *t beginsel van de souvereiniteit van het Koninkrijk", in d« overgangsperiode de de jure verantwoordelijkheid van de lt.-G.G. onveranderd blijft, maar dat daar naast de de facto regeringstaak zal berusten in handen van de H.-G.G plus de interim-regering. Wapenvoorraden mogen evenmin worden gevórmd Engeland heeft de Commissie voor Palestina op haar desbetreffende vra gen geantwoord, da) het niet kan toe staan, dat op Palestijns grondgebied enige strijdmacht gevormd of uitge rust wordt vóór 15 Mei, de datum, waarop Engeland het mandaat op. geeft. De mogelijkheid van „eifcele kleinere voorbereidende maatregelen" wil Engeland echter overwegen. De Commissie beschouwt dit antwoord als definitief. Engeland heeft eveneens verwor pen het verxoek van de Commissie om toestemming tot het vormen van wa- penvoorraden vóór 15 Mei, tenzij de Commissie wil garanderen, dat deze voorraden niet door een van beide partijen worden leeggehaald. Het wetsontwerp der Britse rege ring betreffende de ontruiming van Palestina wordt a.s. Woensdag in het Lagerhuis behandeld. Labour-opposanien Negen Labour-leden hadden een motie ondertekend, strekkende tot verwerping van het ontwerp, daar het niet voorz'et in de onafhankelijkheid van een Joodse en een Arabische staat, noch in de ordelijke overdracht van het gezag aan, de Commissie. Twee dier ïegen Labour-opposanten hebben zich echter teruggetrokken, daar de motie werd uitgelegd als ..re bellie tegen de regering''. Engeland weer in echte Cup sfeer 50.000 mensen in de rij Twintigduizend voetballiefhebbers, die een queue vormden van bijna een mijl lengte hadden zich gisteren voor het terrein van Derby verzameld ten einde kaartjes te kopen voor de wed strijd Derby County-Manchester Uni ted in de halve beker-finale. Op een gegeven moment werd gezegd dat nog een ander loket geopend zou worden en onmiddellijk holden dui zenden uit de rij. Bereden politie dreef hen uit elkaar en er deden zich geen ernstige ongevallen voor. In to taal hebben in de nacht van Zondag op Maandag meer dan 50.000 personen voor andere plaatsbureau's gewacht in de hoop een kaartje te bemachtigen hetzij voor DerbyManchester United hetzij voor de andere halve finale, Blackpool—Tottenham Hotspur. In Londen maakten zwarte pieten, die gezorgd hadden er het eerst bij te rijn, goede zaken door kaartjes van 2» 2 shilling voor 10 shilling te verko pen aan de onfortuinlijke laatkomers achter in de rij. „Op weg naar vrij, verenigd Europa De New Yorkse bladen juichen de resultaten van de besprekingen te Brussel toe en wijzen op de spoed waarmede resultaten rijn bereikt De „New York Herald Tribune" schrijft: „Hier zijn dan eindelijk werkelijk gezonde beginselen waarop een duide lijke democratie, een West-Europees systeem, opgebouwd kan worden. De economie der Westerse Democratiën schudt de» ketenen af, die het com munisme haar wilde aanleggen en richt zich op om de grote economi sche en politieke kracht te tonen, welke latent aanwezig is. Moskou zou zich waarschijnlijk niet veel bekom meren om een bedreiging met oorlog, maar dit is een „bedreiging met Vrede waar Moskou op de lange duur niet tegen kan". De „New York Times" betoogt, dat behalve de twee voorwaarden voor een West-Europese Unie de hulp van Amerika <?n de mobilisatie van de Duitse economie door de jongste ontwikkelingen een nieuwe voorwaar de hieraan toegevoegd is, namelijk de beveiliging, die slechts hersteld kan worden met passende Amerikaanse militaire garanties. De „New York Sim" riet uit de besprekingen te Brussel een kern te voorschijn komen voor een Unie van Europese staten. Dat zo velen hopen, dat uit de besprekingen te Brussel een sterke Unie tussen Engeland, Frankrijk en de landen van de Bene lux zal rijzen, vindt meer zijn oorzaak in de toekomstige mogelijkheden, dan in de onmiddellijk te behalen voor delen, aldus het blad en het ver volgt: „Indien deze landen een hand vest kunnen opstellen voor politieke en economische eenheid, waar andere landen zich later bij kunnen aanslui ten dan zou een verenigd, vrij Euro pa werkelijkheid kunnen worden". TWEE DUITSERS HADDEN „PRET TIGE HERINNERINGEN" AAN NEDERLAND. In Straat Malakka zijn twee Duit sers opgepikt, die uit het Franse vreemdelingenlegioen gedeserteerd waren. In Palembang aangekomen vertelden zij, dat zeventig procent van het legi oen uit Duitsers bestaat Beiden hoopten „wegens de prettige herinne ringen aan de Nederlanders in de be zettingstijd" in Indonesië aan de slag te komen. Zij zijn voorlopig naar de kazerne te Palembang overgebracht. In de wasserijtarieven zyn enige wijzigingen aangebracht. Het mini mumbedrag per zending voor een huishoudwasbehandeling en van een gemengde was wordt van f 2.25 ver minderd tot f 2 20. Voor luxewasbe- handeling is het minimum per zen ding gesteld op 5 kg., indien per kg. wordt berekend en op f 3— indien per stuk wordt berekend. Verenigd Joods froni in wording Uit Tel Aviv werd Maandag be richt, dat de Joodse strijdorganisaties Haganah, Irgoen Zwai Leoemi en de groep-Stern een volledige overeen komst hadden bereikt over het vor men van een verenigd front tegen de Arabieren. Zover is het echter nog niet. Een fusie-besluit is vóór morgen niet te verwachten. Naar verluidt dringt de Irgoen op het recht aan nog enkele hoogge plaatste politie- en legerfunctionari®- ien van haar „verlanglijstje" uit de weg te ruimen. De Haganah zou een algehele strijd tegen de Arabieren wensen en de Irgoen voelt er niet veel voor, zich geheel aan het com mando van de Haganah onderge schikt te stellen. Loggers kregen mijnen in het vistuig Sch. 118 ontsnapt aan ondergang Vrijdagnacht maakte de bemanning van de Scheveningse trawler Sch. 118 angstige ogenblikken mee, zo meldden binnengekomen vissers. De logger was ongeveer 60 mijl uit de Deense kust vissende en bezig met het halen van het trawlnet. Toen ongeveer nog veertig meter gehaald moest worden, kwam een mijn onder water tot ont ploffing met gevolg, dat een grote waterzuil zich verhief en zich over het schip stortte. Ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Ook andere trawlers, welke op dezelfde hoogte visten kregen mijnen in het vistuig. Je trawlers Sch. 87 en RO 9 moesten ijlings de vislijn kap pen en de netten aan de zee prijs geven. V - Amerika geeft Duitsland „oude meesters" terug De Ver. Staten zullen 202 „oude meesters" van onschatbare waarde naar Duitsland terug zenden. Deze schilderijen werden voor de veiligheid in 1945 naar Amerika gebracht. De doeken gaan naar de Amerikaanse bezettingszone. Onder de zending be vinden zich werken van Fra Angelico, Brueghel. Frans Hals, Rubens, Rem- brandt, Raphaël en Utiaan. De schilderijen behoren op wettige wijze aan het Duitse rijk en zullen voorlopig door de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten bewaard worden. in scheervlucht De eerste na de bevrijding ge bouwde Nederlandse haringlogger is te Woubrugge van stapel gelopen, 'tls een „Kattiker". Zeshonderd jaar bestaat 6 Juni a.s. het O.L. Vrouwen gilde te Holthees (gem. Vierlings- beek). Grote folkloristische feesten staan voor deze gebeurtenissen op het programma. „Le diable au corps", een bekroonde film verwekte in Ton geren veel rumoer. Katholieke orga nisaties trachtten de voorstelling met stinkoommen te verhinderen. De poli tie greep* krachtig in. De staking in de Amsterdamse bouwnijverheid breidt zich gestadig uit. Een nieuwe reeks van objecten werd stilgelegd. President Truman heeft medege deeld, dat hij zich voor de a.s. presi- dents-verkiezingen candidaat stelt voor de Dem. partij. Enkele hon derden personen woonden gister de plechtige dodenherdenking nabij de Woeste Hoeve bij. Trygve Lie heeft een telegram gestuurd aan het Ned. Comité van de UNAC, waarin hy het alle succes toewenste. Te Boxtel is op 94-jarige leeftijd overleden mej. Elise Soer, een der eerste vrouwelijke leden van de Mij. der Ned. letterkun de. Prins Karei Bernadotte, klein, zoon van de Zweedse koning, arri veerde Maandagavond op doorreis naar Brussel op Schiphol. Zijn reis heeft geen politieke bedoelingen. De Hongaarse sociaal-democratisch® partij heeft besloten een fusie aan te gaan met de communisten. 24 Per sonen, die in café's te Leipzig brand spiritus hadden gedronken, moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd; onder hen bevonden zich twaalf Rus sische soldaten. Tot nu toe zijn negen van hen overleden en zes hebben het gezichtsvermogen verloren. Ket Sov jet-militaire bestuur heeft de café's laten sluiten en het personeel gear resteerd.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1