Ikmaaftlei Slechts Amerikaanse hulp kan Engeland voorlopig redden N HOLLANDSE PERS 1945 Krijgt Amerika dienstplicht Taak der arbeiders bij Europees herstelprogram besproken Finse delegatie zal spoedig naar Moskou vertrekken Londen dient nieuw voorstel in te Brussel '4e Jaargang No 1183 Woensdag 10 Maart 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stich'ing. Wad. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338, Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat boek Oudegracbt. Tel. 3987 Zeer sombere klanken in rapporI van Britse regering Gister Is in Engeland een zeer uit gebreid regeringsrapport gepubliceerd waarin een overzicht wordt gegeven van de huidige economische positie van het land en waarin de plannen voor 1948 worden uiteengezet. Het rap port komt tot de gevolgtrekking, dat Engeland van de Marshall-hulp, zo de ze komt, gebruik moet maken tot handhaving van zijn werkkracht en efficiëncy, tot ontwikkeling van nieu we leveringsbronnen in het binnen land, in het sterlinggebied en elders, eerder dan alleen maar het volk gro ter gemak en comfort te verschaffen. Maar, zo zegt het rapport vertier, waneer de Marshall-hulp niet komt en Engeland is genoodzaakt zijn over- zeeïe betalingen in evenwicht te brengen vóór zijn reserves zijn uitge put, betekent dit een zodanige dras tische beperking van aankopen tegen dollars en goud. dat werkloosheid op grote schaal, nood en ontwrichting van onze productie er het gevolg van zullen zijn en dat de kans op een behoorlijke levenstandaard voor ons volk nog jaren op zich zal laten wach ten. Als een oplossing tot verbetering van het uitwendig herstel worden de vol gende maatregelen genoemd: V°rhoging van de export (speciaal naar het westelijk halfrond), ontwik keling van nieuwe leveringsbronnen in de landen van het Britse Gemene best in het bijzonder in de Britse ko lonifln en een verzoek aan de landen in het sterlinggebied om op de dollar- uitgaven te bezuinigen. TOENEMENDE WERKLOOSHEID ZEKER In het rapport wordt het Engelse volk duidelijk gemaakt, dat het, zelfs waneer het Marshall-plan ten volle wordt uitgevoerd, rekening moet hou den met de mogelijkheden van een verdere daling van de levensstandaard Het rapport maakt du:delijk, dat zel*« met Amerikaanse hulpverlening Onregelmatigheden in het Vaticaan De persdienst van het Vaticaan heeft bevestiging gegeven van de arrestatie van Mgr. Giulio Guidetti, voormalig thef van de financiële afdeling van bet Vaticaan. Mgr. Guidetti wordt er van beschuldigd een „vervalst docu ment, opgesteld door mgr. Edoardo C ppico .als geldig te heben geaccep teerd" „Teneinde een onderzoek te kunnen i Jtellen naar zijn eventuele persoon- bjke verantwoordelijkheid is Mgr. Guidetti enige tijd geleden in zijn ap- ua'-'ement ten Vaticaan gedetineerd", vMus de verklaring. Nader wordt officieel gemeld, dat M?r Cippico, lie uit het Vaticaan was Ontvlucht, is aangehouden Griekse kinderen ontvoerd of beschermd „Duizenden .ouders en de meeste jeugdorganisaties, die zich met de jeugd bezig houden hebben sedert 1945 de regering van Griekenland verzocht maatregelen te treffen ten gunste van de misdeelde en ondervoe de jeugd. Daar de toestand voor deze kinderen steeds erger wordt en de Griekse regering toelaat.* dat in de ste den meer dan 150.000 kinderen rond zwerven, barrevoets, hongerig en ver laten, heeft de Democratische regering van generaal Markos het zich een plicht geacht "aan het verlangen van deze ouders te voldoen" Aldus een communiqué van de „Vrije Griekse regering" van de guerilla-generaal Markos, dat gepubliceerd werd als antwoord op dé bewering van Athene, dat de partisanen „honderden kinde ren ontvoeren naar de communistische landen Joego-Slavië en Bulgarije". weerbericht AANHOUDEND ZACHT Wisselend bewolkt. Aanvankelijk hier en daar nevel of mist, overwe gend droog weer met zwakke tot ma tige wind uit Westelijke richtingen Weinig yerandering in temperatuur. 'e werkloosheid waarschijnlijk met de helft zal toenemen van 300.000 personen tot 450.000. De beschikbare hoeveelheid voedsel zal naar ver wacht wordt in de eerste helft nn 1948 slechts 2681 caloriën per dag be dragen tegen 2880 in het vorige jaar en een vooroorlogs gemiddelde van 3.000. Tenzij de textielproductie toe neemt zal het kledingrantsoen onver mijdelijk verminderd moeten worden. Nieuw succes bij atoomsplitsing Dr. Ernest Lawrence en James Fish, van de Ameri kaanse Commissie voor Atoomenergie, hebben me degedeeld, dat in het cy clotron van de universiteit van Californië een nieuw atoomdeeltje, bekend onder de naam „meson", is vrij gemaakt. Dit wordt de groot ste gebeurtenis in het atoomonderzoek sedert de ontdekking van de urani- umsplitsing in 1939 ge noemd. Het meson is een atoomdeeltje, evenals het proton, electron en neutron. Wellicht zal deze ontdekking leiden tot de ontwikkeling van atoomenergie, welke veel groter is dan die van de atoombom Inbraak te Barneveld opgehelderd ..Brandkasten - Piet" maakte afleidingsmanoeuvres In de nacht van 27 op 28 Februari j.L werd een grote inbraak gepleegd bij de Coöp. Boerenleenbank te Bar neveld, waarbij 'n bedrag 'van f 64.000 werd ontvreemd. De politie vond een groot aantal aanwijzingen: een Rotterdamse krant, twee tramkaartjes uit Rotterdam en de verpakking van een pet, afkomstig van een Rotterdamse firma, die alle op zeer in hét oog vallende plaatsen waren gedeponeerd. ,In alle grote steden werden naspeu ringen vericht met het resultaat, dat» Zondag j.1 de daders konden worden gearresteerd en een groot deel van het geld kon worden achterhaald. De hoofddader bleek een 62-jarige Am sterdamse autogeenlasser P. de J. te zijn. die in de onderwereld bekend staat als „brandkasten-Piet" of ,.boe- ren-Piet". Ook bij de forcering van de kluis deur werden pogingen gedaan de po litie op een dwaalspoor te brengen: Piet snijdt als regel kaarsrechte vier kantjes uit de brandkasten, die hij aan zijn krachttoeren onderwerpt, doch ditmaal was een onregelmatige snede aangebracht In zijn woning stonden grote bloe menmanden, die van het gestolen geld waren gekocht. De „Senaatscommisic voor de ge wapende machten" der V.S. heeft, na met gesloten deuren de ministers van de nationale verdediging te land, ter zee en in de lucht en de drie chefs van de generale staf gehoord te heb ben, besloten onmiddellijk over te gaan tot het honden van besprekingen over het wetsontwerp ter invoering van de militaire dienstplicht. Volgens het door de regering voor gelegde program zouden de kosten in het komende belastingjaar 880 milli- oen dollar bedragen, plus 61 millioen voor de uitvoering van een program voor de opleiding van reservisten. Eerste emigranten deze maand naar Australië De eerste groep van veertig Neder landse emigranten voor Australië zal op 25 Maart a-s. uit ons land vertrek ken. Voor Australië hebben zich welis waar nog meer boeren aangemeld, maar wegens de schaarse scheepsver bindingen met dit land is het nog niet"® bekend wanneer een tweede groep zal kunnen vertrekken. Intussen vertrekt op 12 Maart a.s. 't eerste emigrantenschip van dit jaar naar Canada met 750 emigranten aan boord. Er zullen tot SeptembPr nog 12 afvaarten plaats hebben om dé onge veer 10.000 emigranten die dit jaar 3an de beurt komen over te brengen. Twee inbrekers te Blokker gegrepen EEN VAN HEN WERD IN HET BEEN GESCHOTEN. (Eigen bericht). Vannacht om half drie werd de groepscommandant van de Rijkspolitie te Blokker, opperwachtmeester D. Dam, opgebeld door de vrouw van de kruidenier A. B„ die hem waar schuwde, dat zij iemand met een zak lantaarn langs de étalage had zien schijnen. Onmiddellijk werden twee politiemannen er op uit gestuurd, die twee fietsers aanhielden. Op de som matie te blijven staan namen zij de vlucht. De agenten zagen zich ge dwongen gebruik te maken van hun vuurwapenen. Een van de vluchtenden werd twee keer in het been gescho ten, waarop zij zich overgaven. De getroffene bleek een zekere H. Jé v. W. uit Amsterdam te zijn, ter wijl de ander weigerde zijn naam te noemen. Later kwam uit^ dat de „he ren" ook nog een bezoek hadden ge bracht aan de R. K. Pastorie. De pastoor verklaarde, dat hij wel enig gerucht had gehoord in zijn werk kamer, doch hij dacht, dat het zijn huishoudster was Men vermoedt, dat dit tweetal ook verschillende inbraken in de omge ving op zijn geweten heeft. AMERIKAANSE ONBEKENDE SOL DAAT KRIJGT ZIJN EREGKAF Een in de tweede wereldoorlog ge dode onbekende Amerikaanse soldaat zal posthuum de eremedaille van het Congres ontvangen en op het kerkhof te Arlington begraven worden. De daartoe benodigde wet is door presi dent Truman getekend. Vakverenigingen te Londen bijeen Op 'de conferentie in Londen van' de vakverenigingen der „Marshall- landen" zei Louis Major van het Bel gisch vakverbond, namens de vakver enigingen van de Benelux-groep, te hopen, dat de andere vertegenwoor digde landen het initiatief, dat door de Benelux-landen is genomen in de richting van de vorming van een douane-unie, zullen bestudéren. Alle sprekers legden de nadruk op de be langrijke rol die de arbeidersbewegin gen van Europa bij de uitvoering van het herstelprogramma kunnen spelen. Kupers gaf een primeurtje De Nederlandse afgevaardigde Ku pers (N.V.V.) zei, dat Ivet noodzake lijk is, dat de vakverenigingen tijdens de aanstaande conferentie van rege ringen der landen, die deelnamen aan het plan-Marshall, vertegenwoordigd zijn. Hij deelde voorts mede, dat er in Nederland een adviescommissie was gevormd, bestaande uit werkgevers en werknemers, welke met de regering zal samenwerken bü de uitvoering van het herstelprogram. Bij informatie te 's-Gravenhage bleèk het A.N.P., dat het inderdaad in het soontemen ligt een dergelijke advies commissie in te stellen. De officiële benoeming van de leden kan binnen enige dagen tegemoet worden gezien. „Vijftien doden klagen hem aan" Een zeer berucht verrader uit de bezettingstijd heeft Dinsdag voor het Bosse Bijzondere Gerechtshof te recht gestaan, n.1. Chr.Diekers uit Den Bosch, die de dood van vele slachtoffers op zijn geweten heeft. Hij was de vertrouwensman van de 5D en verried o.m. een hele ver zetsgroep. Ook kapelaan Koopmans, die voor de. pastorie bij een poging tot ont vluchting werd neergeschoten, heeft hij verraden. Zijn huisarts, de ille gale werker dr. Van Hoeckel bracht hij aan. Dr. Van Hoeckel werd ge fusilleerd in Vught. „Vijftien doden, die niets meer te gen hun verrader getuigen kunnen, klagen thans aan. Deze adder moet de kop verpletterd worden", aldus de adv.-fiscaal, die de doodstraf eiste ZEVENTIENHONDERD ARBEI DERS STAKEN IN AMSTERDAM Opnieuw zijn er enige conflicten in de Amsterdamse bouwnijverheid ontstaan. Hierdoor zijn thans reeds 1700 bouwvakarbeiders van 50 bedrij ven in staking. Ondertussen heeft 't College van Ryksbemiddelaars be sprekingen gevoerd met de gezamen lijke patroonsorganisaties om een op lossing te vinden. Ministers en parlementsleden gaan tezamen De Finse delegatie, die besprekingen gaat voeren te Moskou over het door Stalin voorgestelde pact van weder zijdse bijstand en vriendschap, is sa mengesteld uit een parlementaire en een ministeriële sectie en wordt aan gevuld met militaire, financiële en economische deskundigen. De delegatie aal spoedig vertrek ken, daar, naar verluidt, het Sovjet gezantschap „ongeduld zou hebben betoond". Ministeriële sectie overwegend links De ministeriële sectie van de dele gatie *is overheersend links. Aleen de minister van Buitenlandse Zaken, En- ckell, is partijloos. De andere drie mi nisters, Pekkala, Svento en Leino, be horen tot de uiterst-linkse partij der Volksdemocraten. De parlementaire sectie is evenwich tiger samengesteld; Peltonen verte genwoordigt de sociaal-democraten, die gematigd links zijn er veelvuldig critiek op de Sovjet-Unie hebben. De Agrariërs, vertegenwoordigd door Kekkonen, worden als liberaal ge kenschetst, terwijl de Volkspartij, vertegenwoordigd door Soderhjelm, gematigd conservatief wordt ge noemd Helsinki zou te woelig zijn. Het Finse blad „Hufvudstadsbladet" schrijft, dat men Moskou tot plaats van onderhandelen heeft gekozen om volksdemonstraties te Helsinki te voorkomen. Zulke demonstraties, al dus het blad, zouden de zaak van Fin land schaden omdat de pleinen niet de geschikte plaatsen zijn om de t^ii- tenlandse politiek van het land te re gelen. BROER VAN BENESJ UIT HET PARLEMENT Een broer van president Bcnesj, het sociaal-democratische parle mentslid Vojta Benesj, heeft als par- lementriid bedankt. Nieuw succes voor Dr. Kuiper Satelliet van Uranus door zijn observatorium ontdekt Astronomen van het Mc Donald Observatorium hebben een nieuwe sa telliet van de planeet Uranus ontdekt Dr. Gerard P. Kuiper, directeur van deze sterrewacht, verklaarde, dat de satelliet voor het eerst ontdekt werd op een foto, welke 15 Februari geno men was. Ook op een de eerste Maart genomen foto kwam hij voor. Dr Kuiper die zoals men weet uit Kalverdyk afkomstig is deelde voorts mede, dat de nieuwe satelliet ongeveer 75000 mijl van Uranus ver wijderd is. Hij heeft waarschijnlijk 'n doorsnede van 300 mijl en draait in 30 uur om Saturnus heen. Wat de recente onderzoekingen van het observatorium ten aanzien van Mars betreft, werd medegedeeld, dat de groene plekken op die planeet waarschijnlijk worden veroorzaakt door mos of korstmos. Het >s ze®r onwaarschijnlijk, dat op Mars hoog ontwikkelde dieren zouden leven wegens een niet aanwijsbare hoeveelheid zuurstof. Conferentie zal deze" week nog niet gereed zijn Na het trage verloop van Dinsdag morgen is tijdens de middagzitting van de Vijflandenconferentie te Brussel aanmerkelijke voortgang gemaakt ten aanzien van verscheidene punten van het accoord. Wederom kon eenaan tal paragrafen naar de redactie-com missie worden verwezen. Met betrekking tot bepaalde punten werd van Britse zijde een nieuw voorstel ontvangen, dat aan de Bene- lnx-delegaties werd voorgelegd en waaromtrent deze delegaties na afloop der plenaire zitting opnieuw in ver gadering gingen. Dit voorstel is in overleg met Frankrijk opgemaakt. Het zou de essentiële punten van hej ver drag raken. Naar een Nederlands woordvoerder tegenover de correspondent van het ANP. verklaarde, betreft het hier een basis-aceoord. waarvan de details na tekening van het verdrag nader Brusselse politie op jacht naar goud In de straten rondom de beurs heeft de Brusselse politie Dinsdag een uitgebreide klopjacht gehouden op handelaars in deviezen. Alle stra ten werden afgezet en een 400-tal personen, die zich in de. café's op hielden. werden in vrachtauto's naar het hoofdbureau gebracht, waar zij gefouilleerd werden. Zeven processen-verbaal werden opgemaakt wegens handel in vreem de valuta. Een persoon had een klomp goud bij zich van een kg., terwijl op een ander 190 goudstuk ken werden gevonden. Bij het doorzoeken van de café's viel de politie een grote hoeveelheid deviezen en gouden munten in han den, die de bezoekers daar uit angst voor een gerechtelijk onderziel- had den achtergelaten. Belgisch elftal samengesteld Verrassende spil-keuze Voor de interland-ontmoeting Bel- gië-Nederland, die Zondag a.s. te Antwerpen wordt gespeeld, is het Belgische elftal als volgt samenge steld: Meert (Anderlecht)Aernaudts (Berchem Sport) en Anoul (FC Luik); Debuck (Aalst), Erroelen (Anderlecht) en Henriet (Charleroi) Lembrechts (Mechelen), v. Steenlandt (St. Nicolaas), Mermans (Ander lecht), Chaves d' Aguilar (Gent) en Thirifayt (Charleroi). Reserves: Daenen (Tilleur), An- dries (Mechelen), Coppens (Meche len) en Van den Audenaerde (Ant- werp). Een verrassing is de keuze van de spiL In Belgische kringen was men van oordeel, dat de strijd hier zou gaan tussen van dér Ven en Pieran- ge, doch de Belgische keuze-comm. heeft dus blijkbaar geen van twee- en bevredi/end bevonden en de on bekende Erroelen opgesteld. Verder is opmerkelijk de keuze van Mer mans, Chaves en Meert. De strijd zal worden geleid door de Zwitser Scherz. Grensrechters zijn de Luxemburgers Eischen en Reis. in scheervlucht Turkije zal drastische maatrege len nemen tegen beweerde aanvallen van Griekse guerilla's op Turkse schepen in de Egeïsche Zee en Turk se spoorwegen in Thracië Ameri ka kan nog geen commentaar geven op de Russische protest-nota inzake de Londense conferentie, „daar deze 20 pagina's groot is en nog moet worden vertaald". Prof. Josephus Jitta is eervol ontslag verleend als lid van het College van Rijksbemid delaars. Als zijn opvolger is benoemd mr. G. Jansen te Amsterdam. De bakker J. H. W. te Velsen, die bakte voor de Marine, heeft de toe wij zin gen die hij hiervoor kreeg, gebruikt om voor zichzelf een tekort aan te vullen. Hij werd veroordefeld tot vier maanden. Op 102-jarige leeft jd is te Gennep overleden de heer A. de Haan zullen worden uitgewerkt. Naar deze autoriteit opmerkte, is niet te ver wachten dat de conferentie nog deze week zal eindigen." Dementi. De heer Van Langenhove, voorzit ter der - Benelux-delegatie, sprak na afloop der vergadering namens de andere lelegaties categorisch het be richt van een Amerikaans persbureau tegen volgens hetwelk de Vijflanden conferentie van de Verenigde Staten garanties zou hebben gevraagd. „Deze bewering", aldus de heer Van Lange- hovp. „mist iedere grond". Euwe's offer gaf niet de doorslag Verloren stelling Voor de vierde ronde van het we reldkampioenschap schaken bestond zeer grote belangstelling; zou Euwe zijn eerste winstpunt behalen of een remise bereiken? Onze landgenoot speelde tegen Smyslov een Spaanse cpening. waarvan de Rus de geslo- ren verdediging koos Gmvslov kwam h?el behoorlijk uit de in sneltrein vaart gespeelde opening, maar toen ontwikkelde Euwe zulk een grote klacht, dat hij weldra een superieu re stelling verkreeg. Helaas meende hij toen met een dubbel paardoffer de partij te kunnen beslissen; de aanval sloeg niet door en de bij de onderbreking bereikte stelling biedt niet veel hoop op behoud. Wit Kh2. Df5 Lbl. Pi c3. e5. f4. £2 en h3; Zwart Kd8. De3. Lc4 Pa5. PgS. Pi b5, b3, h6. De partij Botwinnik-Reshevsky was een Nimzo-Indische. waarin de Amerikaan het zijn tegenstander ge- icht lastig maakte. Beide spelers gebruikten zeer veel bedenktijd en ten slotte werd hiervan de gladde Amerikaan d'e dupe. Reshevsky die zich anders in tijdpood zo kip- l<kker voelt overschreed "bij d? 32e zet de tijd. De stand is thans 1 Botwinnsk 2 O—t. en 1 afgebr. partij; 2 Keres 2 pnt: 3 Reshevsky 1,5 pnt.: 4 Smyslov 0.5 pnt en 2 afgebr. part5 F'ir-»» 0 pnt Sjahrir laakt instelling Interim-regering Republiek werd niet gehoord Soetan Sjahrir, die zich thans te Singapore bevindt, heeft aan de ver tegenwoordiger van Agence France Presse verklaard, dat de voorlopige federale regering het resultaat is van een eenzijdige beslissing van de Ne derlanders. Dit is een nieuw voorbeeld van de handelwijze om feitelijke skuaties te scheppen zonder de Republiek te raad plegen, waarbij dan vervolgens ge poogd wofdt deze situaties door de Republiek te doen aanvaarden, aldus Sjahrir. Op deze wijze hebben de Ne derlanders ondanks de Renville- overeenkomst een nieuw bestuur ^gevestigd in de gebieden, die gedu rende de politionele actie aan de re publiek zijn onttrokken, ofschoon tot aan de volksstemming de status quo aldaar moest worden gehandhaafd. Ik acht het weinig waarschijnlijk, aldus ging Sjahrir voort, dat de meerder heid van de inwoners dezer gebieden voor deze reorganisatie geraadpleegd is of dat zij haar heeft goedgekeurd. Omtrent de binnenlandse toestanden in de Republiek bevestigde Sjahrir, dat zijn nieuwe socialistische party steun blyft verlenen aan de regering Hatta, die aan de vooravond van de onderhandelingen met de Nederlan ders steun van allen nodig heeft Sjahrir zal binnenkort, in ieder ge val voor de aanvang van de onder handelingen, naar Java terugkeren. BEVOLKING VAN WORMER VOOR T.B.C.-VERPLEGING VERZEKERD De gemeenteraad van Wormer heeft een subsidie van f 3685 beschikbaar gesteld voor een collectieve verzeke ring bij de Stichting Nederlandse Sa natorium Vereniging, waardoor alle bij het aanvullingsfonds van het alge mene ziekenfonds Zaanland aangeslo ten leden 93 procent van de be volking van 5500 zielen verzekerd zijn van een vergoeding van f 5 per verpleegdag voor onbeperkte duur. Het betekent een financiële bespa ring voor provincie en gemeente van f 3600. In Wormer waren na de oorlof '5 t b.c.-patiëpten

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1