iSTADSNIEUV/S: De Vermakelijkheidsbelasting en. Vlaggen wapperden in Bergen aan Zee ALKMAARSE KALEIDOSCOOP Uit de agenda der a.s. gemeenieraadsvergadeting F.en laatste poging tot behoud van het Electriciteitsbedrijf Het is druk 'om en bij het gemeen tebestuur de laatste tijd. Nadat op 26 en 27 Februari de begrotingsverga dering is geho: '.en, staat voor 12 Maart a.s. al weer een bijeenkomst op het programma met een agenda, die enkele belangrijke punten omvat. In de eerste plaats vermelden we in dit verband de nieuwe verordening op de vermakelijkheidsbelasting. De verhoging, want daarop komt een en ander neer. berust op een aanschrij ving van de Minister van Binnenland^ se Zaken, waarin zeer ernstig in over weging wordt gegeven tot de voorge stelde herziening over te gaan, om dat de regering anders genoodzaakt zou zijn maatregelen te treffen; welke hetzelfde effect zouden hebben, met dit verschil, dat de baten niet aan de gemeenten ten goede zouden komen Aangezien uit de kringen der be langhebbenden bezwaren werden ver wacht, heeft" het gemeentebestuur d< behandeling der aangelegenheid even uitgesteld. Nu echter naar aanleiding van de alarmkreten, Bie werden aan geheven, van regeringswege enkele veranderingen zijn aangebracht in de oorspronkelijke voorstellen, achten B en W het ogenblik gekomen de zaak aan de gemeenteraad voor te leggen Het voornaamste uit de zeer om vangrijke bijlage is de belastinghef fing. zoals die thans wordt voorge stel!. Zeer in het kort komt deze neer- op het volgende. HOE HOOG DE BELASTING ZAL ZIJN Geen belasting wordt geheven over: a. huiselijke of familie feestjes in café's en dergelijke gegeven; b. Openluchtspelen en .wedstrij den met geen hogere toegangsprij: dan f 0.10: c. voordrachten, lezingen, bijeen komsten of filmvoorstellingen, welke uitsluitend een godsdienstig, weten schappelijk, sociaal of politiek karak ter dragen; d. tentoonstellingen, welke niet ge- winshalve worden gehouden; e. toneel-, zang. of muziekuitvoe ringen. voordrachten en bioscoopvoor stellingen; welke niet gewinshalve werden gehouden en die de geestelijke ontwikkeling van het volk beogen: Toegangsprijs maximaal f 0.40; f. feestelijkebijeenkomsten, welke uitsluitend een opvoedende strekking hebben. Duur niet na 12 uur des avonds en toegangsprijs maximaal f 020; g. kosteloze vermakelijkheden aar de openbare weg. h. danscursussen en danslessen voor maximaal 30 personen en niet later dan 11 uur des avonds. Een belasting van 20van de on zuivere opbrengst is verschuldigd voor concerten, muziekuitvoeringen, zang uitvoeringen. toneel- of daarmee ge lijk te stellen cabaretuitvoeringen, ope ra- en operettevoorstellingen, circus voorstellingen!. lezingen, voordrachten, voetbal-, korfbal-, hockey-, athletiek en soortgelijke voorstellingen en wed strijden. Een belasting van 45' van de on zuivere opbrengst is verschuldigd voor vermakelijkheden .waarbij het cultu rele of opvoedkundige karakter niet of vrijwel niet aanwezig is. Een belasting van 45% van de onzui vere opbrengst is verschuldigd voor bioscoopvoorstellingen, met dien ver stande. dat voor elke voorstelling, waarbij naast andere films Nederlands journaal en .'of films tot een gezamen lijke lengte van 500 m. wordt ver toont. de belasting 35% bedraagt. LACHEND DOOR HET LEVEN We vestigen de aandacht op de re vue „Lachend door het leven", die Zaterdagavond 8 uur in Het Gulden Vlies wordt opgevoerd door het Zaan- se Muziek- en Cabaretgezelschap. De opbrengst komt ten bafc van de Alkmaarse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose. Kaarten zijn ver- K rijk buur aan ons bureau Ridderstr.. hoek Oudegrachf. Voor veel onzer le vers aal stellig de gedachte lachend door het leven tc gaan en daarbü een goed doel te steunen grote bekoring bezitten. Dus: allen op naar deze revue D.SJ.V. «Nieuwe Koers" Op Vrijdag 12 Maart houdt DSJV .Nieuwe Koers" weer een bijeen komst. Aanvang 6 uur, gebouw „Witte Kruis" Zevenhuizen. Alle socialistische jongeren van 18 —30 jaar worden opgewekt eens een kijkje te komen nemen. JUBILEUM De heer J. van Ammers herdenkt vandaag het feil. dat hij 25 jaar gele den bij. de keuringsdienst voor Wa ren in dienst trad. Proficiat! Een belasting van 50% van de on zuivere opbrengst is verschuldigd voor bals, danspartijen en sportevenemen ten, welke een overwegend sensatio neel karakter dragen. GEMEENTELIJK ELECTRISCH DISTRIBUTIEBEDRIJF Van belang dunkt ons verder het adres aan de beide Kamers der Sta ten-Generaal inzake het gemeentelijk electrisch distributiebedrijf. Dat ook maar van enige zijde bezwaren zou den kunnen komen, dunkt ons niet aannemelijk. Integendeel Het adres zal wel vergezeld gaan yan de goede wensen van de ganse gemeenteraad We vermelden voorts nog: Ie., Vernieuwing schoeiing Karne- melksbuuit. Ged. Staten maakten be zwaar tegen het gebruik van beton- planken. waardoor de kosten werden geraamd op f 7500.— Men zal nu perkoen palen plaatsen, waardoor de raming kan worden verminderd tot f .2550.— 2e. Verpachting van de opslag plaats aan de Omval tegen f 0.15 per M2 per maand aan de firma J Ooms en Zonen te Arnhem; 3e. Aankoop van een stukje grond ten Zuiden van de Uhenboschstraat van de Ver. "van de Volkshuisvesting „Alkmaar",' 4e. Goedkeuring begroting 1947 M H. 5e. Wijziging gemeentebegroting '47 6e Conversie van een geldlening groot f 92.000.— rentende 3»/,% Het geld zal tegen 2%% worden opge nomen uit het Gemeentelijk Pensioen fonds. 7e. Afschaffing rioolbelasting voor het gedeelte van de Westerweg. ge legen tussen de algemene begraaf plaats en de Kalkhovense weg. 8e. Wijziging verordening Comm r. Advies Woon ruimte wet. Deze wij ziging zal wel verband houden mei het feit, dat ingevolge ministriële be schikking een lid van het College van deze Comm. geen deel meer mag uit maken. Weth. Coerts moet derhalve uittreden. In diens plaats .wordt voor gesteld mevr. Roos-Ciket, terwijl als plaatsvervangend lid wordt voorge steld mevr. J. de Vries-Vrieze. Schoonmaaktijd in 't land WAS bij de hand Beier dan ooit'' DRANKWET Ingekomen is een verzoek van de heer K M Henke, alhier, om een ver lof A verlof voor de verkoop van zwak-alcoholische drank in het klein zowel voor gebruik ter plaatse voor welke het verlof geldt, als voor ge bruik elders in het perceel Nieu- wesloot nr. 73 Binnen twee weken na dagtekening dezer bekendmaking kan een teder schriftelijk bezwaren tegen het ver lenen van dit verlof indienen. „BELLAMY" De 'neer J. Bogaard spreekt Voor de afd. Alkmaar van de In ternationale Vereniging Bellamy spreekt morgen. Donderdag, de heer J. Bogaard uit Scheveningen om 8 uur 's avonds in Het Wapen van Heemskerk. .UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER Roel D. Velsen. 2 x f 80 boete subs. 2 x 30 dagen hechtenis. Jan R. Enkhuizen. T 300 boete subs. 60 dagen hechtenis en f 2 subs. 2 dagen hechtenis. Hendrik V. Pietcr de V, Hendrik de V en Willem K allen te Urk. Vrijspraak. Riekeld de V. Urk. >00 boete subs. 90 dagen hechtenis Jacobus V Amsterdam 1 jaar gevangenisstraf met aftrek Wijnandus J dc V. Den Haag, f 300 boete of 60 dagen hechtenis en verbeurdverklaring. BURGEROORLOG IN JEMEN Van verschillende zijden wordt in Arabië gemeld, dal in de staat Jemen burgeroorlog is uitgebroken, gepaard gaande met plunderingei> der hoofd stad Sanaa door de Bedoëincn. die ge loven, dat de vermoorde vorst daar fabelachtige rijkdommen heeft vei borgen. 'tï&Z. H&T ZWA.RT Atef één schep zand Begin van centrum Wegenplan (van onze verslaggever) Van de witte stokken voor de hiftzen in Bergen aan Zee wapperen vanmiddag de vlaggen iri de frisse Zuidenwind en boven op het zonnige duin, bij de. hoek van de Zeeweg en de Jacob Kalf weg, waar eens 't Oranje-Nassau hotel stood, lopen t w&e politie.agenten, kinderen en vrouweg en enige arbeiders heen en weer. Wat doen zij aan de voet van die puinhopen? Waarom beginnen ze nu ineens te wijzen op die blauwe autobus en de zes luxe-wagens, die steeds dichterbij komen en hier stoppen? De burgemeester van Bergen, dr W. Huygens, die het eerst uitge stapt is en in een kring van vele mensen plaats neemt, zegt,nu meteen de betekenis van deze openluchtbijeenkomst. Met het Centrum Wegenplan van Bergen aan Zee wordt vanmiddag een officiël begin gemaakt dit jaar zal de badplaats een nieuwe bou levard hebben, puinhopen zullen verdwijnen, bomen zullen worden ge. plant, huizen en hotels zullen in de toekomst herrijzen en plannen zullen worden uitgevoerd om Borgen aan Zee te maken tot de meest moderne en ideale badplaats in Noord-Holland. Puinhopen verdwijnen De eersie spade De burgemeester maakt zijn toe spraak tot de vele genodigden eij tot de bewoners van Bergen aan Zee niet al te lang, want met de roodwit- blauw.geverfde schop, die achter hem in de grond staat, zal hij dadelijk het sein tot de werkzaamheden geven. Een fotograaf rent bedrijvig heen en weer: reeds heeft de eerste burger met een energieke trap de schop in de grond geduwd, hij bukt en zal „even wachten alstublieft, een ogen blikje maar"de fotograaf is nog niet klaar en geduldig blijft dr. Huygens in de spithouding staan. Klaar! En met een een-twee-drie- hupla! gaat het zand in de vrachtau to. Van dit ogenblik af is de wederop bouw van Bergen aan Zee in handen van aannemer Klos en zijn mannert Het applausje voor de burgemeester is amper verstomd, of daar begint de grote drag line driftig te razen, ket tingen rammelen, wielen draaien rond en aan de lange arm van het apparaat slingert een ijzeren bak, die met eer. plof in het zand bijt. In een minimum van tijd is de vrachtauto afgeladen met zand en de grote hoop wordt met de minuut kleiner. De stoet ge nodigden zet zich in beweging, zij lo pen over losse stenen, over duintjes en zandhopen naar Noordelijke rich ting. Natuurlijk, ze zouden ook de weg kunnen bewandelen. Ze doen het niet. omdat op deze plaats over enige maanden de boulevard komt en het is dus leuker zo. Wie er allemaal zijn? l^aast de bur gemeester de wethouders en ook de raadsleden. Verder dë voorzitter van de VVV. de heer J. H. Rog geveen. hoofden van streekbureaux van de Wederopbouw, w.o. de heer Heida uit Haarlem, de architect Groenewegèn. supervisor, de secre taris van de Kamer van koophandel uit Alkmaar, de heer D. J. Scheffel, de bestuursleden van de buurtver eniging ..Strandpaal 33" uit Bergen aan Zee. die natuurlijk zeer blij wa ren, dat het nu beter ging worden met de ..stiefmoederlijke behande ling" van hun plaats en tenslotte eigenlijk in de eerste plaats) de heren J. P. Blauw, wnd. directeur van Gemeente-werken en de heer P. Spijker, hoofd van het sub-bureau van wederopbouw te Bergen, die 't initiatief tot het Centrum Wegen plan haddon genomen. Nog geen straatverlichting Het gezelschap is nu in paviljoen Trianon beland, waar 'n keurige ma quette van Bergen aan Zee is opge steld. Laat in.de middag neemt bur gemeester Huygens nogmaals het woord. Hij wijdt woorden van dank aan de dienst van Wederopbouw, die erin geslaagd is, grote moeilijkheden, vooral van technische aard te over- winnen. Wetenschappelijke werkers, o.m. Professor Tijssen uit Delft, heb ben de kust voor de Provinciale Wa terstaat onderzocht. Niet alleen de heren Blauw en Spij ker. maaar ook ir. van Rogge, de heel de Kroon (van de Waterstaat) en ar chitect Groenewegen krijgen een pluim voor hun uitstekend werk. „Ik heb ook een brief van de VVV gekregen", zegt de burgemeester in deze "toespraak. „Hierin wordt ge vraagd. wanneer het strand wordt ge zuiverd. Men is bezig! Wanneer de duinvoet en de wegen naar beneden bij de Zeeweg en bij Trianon in orde worden gemaakt, vraagt de VVV ver der. Er zal voor gezorgd worden! Ook zal ik de wederopbouw verzoeken, de directiekeet op een minder opvallen de plaats te zetten. En dan wordt er gevraagd, naar de straatverlichting van Bergen aan Zee. Noer is geen stukje kabel over gebleven. Dit jaar kan ik nog geen verlichting toezeggen. In de toekomst zal de badplaats een moderne verlich ting krijgen, terwijl we die in het dorp bij hei oude zuilen laten". Namens de VVV spreekt de heer Roggeveen en na hem volgen de he ren Heida (van Wederopbouw) en Scheffel (van de Kamer van Koop handel). De voorzitter van de buurtvereni ging „Strandpaal 33". de heer Berk- houwter, is niet minder dankbaar voor de vooruitgang van zijn plaats en hij schuift een meisje naar vo ren, dat de burgemeester een zilve ren asbakje met inscriptie aanbiedt. Een mannelijke afgevaardigde van Bergen aan Zee een jochie van een jaar of tien komt aandra gen met een grote bos bloemen voor de echtgenote van de burgervader. En dan gaat het gezelschap huis waarts de vlaggen wapperen nog in de ondergaande zon. UITSLAG BILJARTEN URSEM Hieronder volgen de bil jart uitslagen om het persoonlijk kam pioenschap distr. ronde de Schermer: lste klasse (eadr.) G Jonker 861 94 46 9.94 6 C Zomerdijk 1093 127 50 8.50 3 lste klasse (libr.) P Oudejans 792 126 38 6.12 5 W de Boer 725 110 29 6.23 4 H. Stam 686 126 34 5 42 4 T Zomerdijk 744 148 34 4.90 4 P Koelemey 659 143 24 4.69 4 P. Oud 601 139 20 4.25 2 2e klasse P Renooij 600 138 21 4.46 8 F Stroomer 600 179 25 3.32 8 N v Leven 569 178 20 3.24 6 A Muijs 504 154 28 3.33 4 P Gras boer 494 178 14 2 88 2. P Oostwouder 447 162 24 2 86 2 W Knap 545 198 22 2.74 2 J Lakeman 396 178 18 2.26 0 De cijfers geven achtereenvolgens aan: carb. brt, h.s. gem. punten VEERDIENST ENKHUIZEN— STAVOREN HERVAT Ingaande heden wordt de veerdienst EnkhuizenStavoren hervat. VERGETEN Rinkelend kwam het trammetje aanrijden en op de daartoe aange- wezen halteplaats stopte het prompt. Er waren.ook reizigers, het prach tige weer was daarvoor stellig de oorzaak. Maar van instappen kwam niet veel, want het locomotiefje had de wagens op het vorige, het be- gin-station laten staan. Waar moeten we instappen, ma chinist,? vroegen de glunderende reizigers. Er zijn geen wagens! De meester bemerkte toen zijn ver gissing. Even later reed het locomo tief je vrolijk terug door de blanke duinen, die overgoten waren van voorjaarszonnelicht. 't Was niet erg. Hij ging ze even halen. Het trammetje zou nu aan stonds een paar minuten te laat zijn, maar wat zou dat? WAT ONZE VOOROUDERS SCHREVEN In de Alkrn. Crt. van'6 Maart j.1. staat onder het opschrift „Wat onze voorouders schreven" een berichtje uit de Alkm. Crt. van 7 Maart 1948. Het ging over een trekschuit en we begrepen er eerst niet veel van. Vermoedelijk zit er een fout in het jaartal. Wat echter zullen onze na komelingen in 2048 er van zeggen? Wanneer die ook eens een rubriek gaan openen onder hetzelfde kopje en ze slaan bij toeval bovenstaand* berichtje op. dan zullen ze er weinig anders van kunnen maken dan: da- DRONKEMANS WIJSHEID Tussen Biskanter en Scheliinger in de Achterstraat stond dezer dagen een man, die alle allures vertoonde van min of meer boven zijn theewa ter te zijn. Twee jonge agenten hielden hem aan en constateerden dronkenschap. De man repliceerde heftig en zei. dat hij niet dronken was. De agenten vroegen, wanneer hij het dan wel was. Waarop het nuchtere antwoord kwam: Als ik dronken ben. VROUWENBLIKKEN Kindermiddag in 't Gulden Vlies. Achter in de zaal zitten enkele jon gens van 14 a 15 jaar, eigenlijk wat groot al Maar ja, 't is gratis en dan wil je eigenlijk toch nog wel mee. al voel je je genoodzaakt te laten blijken, dat je het gedoe een beetje kinderachtig vindt. Ze zijn dus rumoerig en hinderlijk voor de kleintjes. Plotseling draait een meisje zich resoluut om. met een blik zó zwart en zó doordringend als maar moge lijk is, ste'-eüg en zo hij kon dodend Ze zegt ii woord, on kijkt dan weer naar het toneeL Wonderlijk', de jongen was plot seling stil en niemand had meer last van hem. Wat een vrouwenbiik soms kan doen! O— Uitvoering „Voorwaarts" KOEDIJK De Gymnasiiekvcrcni- ging „Voorwaarts" gaf Zondag j.L haar jaarlijkse uitvoering in de toneelzaal van de heer Schuit. De vereniging „Aurora" (muziek) en d«* ^<"»eri;i-ers, kamer „De Roos" verlc. „V1. Uitf, me dewerking. Voor Voorwaarts is de ze avond een succes geweest. Toen om 7.30 uur de voorzitter, de heer J. Molenaar de avond opende was de zaal tot in alle hoeken gevuld. De voorzitter spreekt zijn ongenoegen uit over 't geringe aantal leden. Enige jaren .geleden telde Voorwaarts over de 100 medewerkenden nu zijn er nog maar 80 leden. Spr. wekt alleen op zich aan te sluiten. Hierna werden de verschillende oefeningen in een vlug tempo afgewerkt. Tijdens het_ ver plaatsen van de toestellen voerde „De Roos' kleine schetsjes op, die zeer op prijs werden gesteld. Mej. G. Kee- man zong een viertal goed gekozen nummers. De verschillende oefeningen van Voorwaarts werden correct en vlot uitgevoerd, De oefeningen, wercen Dcgc.rid aoi.r Aurora. Opvallend goed waren de prestaties van de kleuters en de an dere jonge leden. De leiding hiervan berustte bij Mej. Borjison. die vol komen voor haar taak berekend is. In de pauze word ten bate van de ver enigingska s een verloting gehouden. Winkeliers hadden de prijzen hier voor gratis beschikbaar gesteld. Het slotnummer ..Standenver zorgd door de dames e. herenleden oogstte een warm applaus. Aan het einde van de avond richtte voov-i ter Molenaar tot de roedewe. verenigingen. Mej. Borjison en de i.n Schoor, de leider, woorden van dank. De heer Jac. Schuit zal de leiding overnemen. Een gezellig bal m.m.v. de Edo- Band besloot dc avond. CHINEES VLIEGTUIG DOOR SOVJET-TOESTELLEN BESCHOTEN? Chinese autoriteiten van de b g - luchtvaart hebben medegedeeld.' dat één van haar toestellen tu. Moe't- den en Tsjingtao door twee vliegtui gen beschoten is, die de kenmerken van de Sovjet-Unie droegen Er werd geen schade aangericht en het vlieg tuig bereikte Tsjingtao zonder onge lukken. gezinsgebeuren ALKMAAR Geboren: Bert zv J Winkel en A J van den Berg; Pierre F zv F P Nïeu- wenhof en C Jacobs: Wilhelmina A H dv P Huybers en A G E Ligthart; Cornelia K A dv K Weerstand en A v Scheijen» Erna dv A Nauta en M Kiefc Carla dv J L Kleverlaan en N Glas; ■Albertus zv A P v Beë': en W Hop. Gehuwd; A H Jansen en M A A J Proot. Overleden; A de Vries 76 jaar wed van A Zwakman agenda BIOSCOPEN ALKMAARSE BIOSCOOP THEA TER: Joan Gardner en James Carew in: De Verborgen schat. Toegang 14 iaar. HARMONIE THEATER: Lagrid Berginann in: Adam bad visr zonen. Toegang 18 jaar. VICTORIA THEATER: De Weg naar Sarramento. Toegang 14 iaar. CINEMA AMERICAÏN: Het leven van President Roosevelt Toegang elke leeftijd. HEDENAVOND WAAKT EN BIDT; 7.30 uur; Ned. Chr. Gemeenscha psbond Lezing door de heer Lucardie. DONDERDAO GULDEN VLIES: 8 uur avond.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2