DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN Bouwterrein reeds aangekocht Abonneert U op dit blad! 34 Dagen op een reddingsvlot Franse medewerking aan de Benelux? Een Frans—Belgische parlementaire groep heeft dezer dagen te Brussel 6en bespreking gehouden met het doel. de eventuele medewerking van Frankrijk aan de Beneluxplannen on- de^-ogen te zien. Veel gewicht wordt gehecht aan de zienswijze van de Belgische volksvertegenwoordiger Scheyven, die duidelijk deed uitko men, dat de Benelux terughoudend Staat tegenover Frankrijk, zolang laatstgenoemd land niet is terugge keerd tot een economisch en politiek evenwicht. Met betsekking tot het economisch aspect merkte de Belgi sche afgevaardigde Philippart op. dat samenwerking, ook met Frankrijk, niet alleen mogelijk, doch zelfs voor delig zal kunnen zijn. In het algemeen werd gewaarschuwd tegen overijling en was men van oordeel, dat een lang zame groei der Benelux-overeenkomst gewenst zal zijn. Ook werd overwo gen. of het niet wenselijk zou zijn, een actie voor" een. Europese tolunie in te zetten, in plaats van afzonder lijk met Frankrijk in zee te gaan. Het is duidelijk, dat men in België de vrees koestert, dat een naiiw samen gaan met Frankrijk op economisch en monetair gebied zou kunnen leiden tot een versterking van het Franse element in eigen land. hetwelk door velen niet wenselijk wordt geacht. Rotterdamse diergaarde staat open voor tropische dieren De directie van de Rotterdamse diergaarde ..Blijdorp" ontvangt gere geld brieven van militairen in Oosten West en van gerepatriëerden. die on derdak zoeken voor 'n aapje, 'n pa pagaai, een slang, een hagedis, enz Het antwoord luidt dan meestal: „Als het dier gezond is. willen wij het heel graag hf-bben, want onze collectie tro pisch dieren is nog steeds te zwal^ be zet". Voorwaarde is echter, dat de dieren goed gezond zijn en „op voer" Het verzenden van zieke dieren brengt allerlei gevaren (besmetting' met zich mee en leidt vrijwel altijd tot teleurstelling, üaar de dieren tij dens de reis overlijden. Bovendien moeten de dieren met het oog op de reis aan boord van schip of vliegtuig tevoren aan een eenvoudig voedsel Worden gewend. Het beste is om klei. ne dieren, b.v. niét groter dan een hond. te verzenden per KLM, omdat in dat geval de voedsel- en drinkwa terkwestie veel eenvoudiger is en de diereu binnen een paar dagen over zijr Hokken of kooien behoeven nooit grotei te zijn dan strikt noodzakelijk is, want de ervaring heeft geleerd, dat de eieren zich bij te veel ruimte ver won'en, doch de binnenkant der hok ken moet uiteraard gaaf zijn. Wat de uttvoerbepalinger. betreft Verdient het de aandacht, dat voorbe paalde dieren «zoals mensapen, gib bons. kroonduiven! een bijzondere vergunning van de directeur voor eco nomische zaken nodig is. terwijl zo'n Vergunning eveneens vereist is bij de uitvier van meer dan twee zoogdie ren of vier vogels van dezelfde soort. In de regel verkrijgt men deze ver- gun-mgen vlot, wanneer de dieren *ijr bestemd voor een culturele dier- gaarce. Dt vervoerskosten zal de Diergaar de Blijdorp gaarne op zich nemen, daar iedere tropische gast als een tanwinst wordt beschouwd. BESLISSINGSWEDSTRIJD FE YENOORDEDO Naar wij vernemen zal de beslis singswedstrijd om het •afdelingskam pioenschap tussen Feyenoord en Edo op Zondag 21 Maart worden gespeeld waarschijnlijk in het Olympisch Sta dion te" Amsierdam. De besturen van beide verenigingen gevoelen zeer veel voor het neutrale terrein, dat het Olympisch Stadion is, doch het dis- trictsbestuur heeft nog geen defini tieve beslissing genomen, aangezien men eerst wil nagaan hoe het pro gramma voor die dag voor de Am- iterdamse verenigingen is samenge- *teld. Streekbeurzen in gevaar Het is bekend, dat van de zijde der Jaarbeurs enige tijd geleden een uit spraak is gedaan, die weinig aange naam was voor degenen, die in ons land de streekbeurzen organiseren. Van de zijde der Jaarbeurs zag men de streekbeurzen het liefst maar ge heel verdwijnen: De besturen der streekbeurzen, die meest bestaan uit middenstanders, betogen echter, dat de streekbeurs, vooral in de meer ver van het centrum des lands gelegen streken, niet gemist kan worden. Zij voorziet daar in een behoefte en het is onloochenbaar, dat de bestaande streekbeurzen gedurende de laatste tijd in betekenis zijn toegenomen. De Minister van Economische Zaken heeft echter dezer dagen een centrale com missie voor het tentoonstellingswezen ingesteld, die coördinerend en Jggu- lerend zal optreden. Medegedeeld wordt, dat het instituut der streek beurzen mede onder deze commissie ressorteren zal. Er bestaat aanleiding voor de vrees, dat men thans de mo gelijkheid schept, om de streekbeur zen te_ doen verdwijnen Het is te hopen, dat men in niet centraal ge legen provincies, die toch al zoveel nadeel ondervinden van een ten top gedreven centralisatie, tijdig op de handhaving van het streekbeursstel- sel zal aandringen 2000 GEZINNEN KWAMEN IN JANUARI ONDER DAK In de eerste maand van dit jaar zijn. volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. 1914 nieuwe woningen gereed gekomen. Daarvan zijn 195 ingericht voor tijdelijke bewoning door méér dan één gezin. Op deze wijze is thans voor 't eerst sinds de bevrijding in een maand woonruimte voor meer dan 2000 ge zinnen door nieuwbouw verkregen, zo deelt de afd. Voorlichting van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting mede De nieuw gebouwde woningen zijn als volgt over de provincies verdeeld: Groningen 46. Friesland 70. Drente 98. Overijssel 271. Gelderland 191. Utrecht 22, Noordholland (zonder Amsterdam! 89, Zuidholland (zonder Rotterdam! en 's-Gravenhage) 211. Zeeland 106 Noordbrabant 306. Limburg 252, Am sterdam 88. "s-Gravenhage 2 en Rot terdam 162. 47 Intussen had Bouk Bikkel van halen. Zij wisten, dat Stijn Stuntel uit lieten ze in z'n eentje maar zo'n beet Bokkumeradeel, die op de derde plaats Warmenhuizen hen vlak op de hielen je otteren. Bouk en Sjoerd keken el- had gereden, nummer twee. Sjoerd zat. maar voor die Hollander waren zij kaar eens aan. zij gaven elkaar een Schaatsema van IJzum, ingehaald en niet bevreesd. Die wist van hardrij- knipoogje en zij spankerden er op dit tweetal sprak af. dat zij samen den net zoveel af als een stamboek- hun Friese doorlopers vandoor, zouden proberen Jelle Pipjes in te stier van een augurk in het zuur. Die BRIEF WAS 8 JAAR ONDERWEG Dezer dagen ontving de heer W. Schulz, onderwijzer aan d-- Christe lijke school voor lager onderwijs en ULO te Doesburg een brief uit Por tugal. Dit zou op zich zelf nog niet zo'n grote bijzonderheid zijn geweest ware het niet. dat de brief reeds ver zonden was op 7 April 1940. Voorzien van drie Portugese poststempels. Lis boa-Central 7.5.40 arriveerde het epis tel in Amsterdam. Daar plakte men op de enveloppe een papiertje met de mededeling: „Amsterdam Maart 1948 Door oorlogsomstandigheden met ver. traging ontvangen" Van Amsterdam ging de brief naar Nijmegen, om de zer dagen in Doesburg aan het juiste adres bezorg^ te worden. De brief, die 8 jaar onderweg 's geweest, is door ..tante Pos" wel lang bewaard, doch ongecensureerd afge leverd. De schrijver in Lissabon sprak de wens uit. dat men gaarne buiten de oorlog zou willen blijven. Die wens is. wat Portugal betreft, in vervulling gegaan. - TERWILLE VAN DE EENVOUD.... Het Centraal Bureau Delegatiën van het Ministerie van Oorlog heeft nog ongeveer 150.000 gevallen te ver werken. waarin verrekening van het verschil tussen de „werkelijk toeko mende" en de, terwille van de een voud der administratie, destijds uit betaalde ..vaste bedragen" moet ge schieden. Of deze administratie per saldo dan eenvoudig kan worden ge noemd. Raadsvergader ing Hensbroek Nieuwe woningen nog dit jaar gereed? Voor de keuken Weinig keuze en toch smakelijk Wanneer we het nu over groenten hebben is onze eerste gedachte: kool. In deze tijd van 't jaar zou men wel iedere dag kool kunnen eten: rode en savoye. groene en witte, spruit- kool. zuurkool en boerenkool brengt het seizoen. Maar daarnaast is er nog een hele reeks andere groenten op te sommen: bieten, wortelen, i ien, knolraap,sprui ten, witlof, prei enz. Waarom klagen we dan soms nog over gebrek aan verscheidenheid? Misschien in de eerste plaats, omdat velen bezwaren hebben tegen kool: „Ze is zo zwaar verteerbaar en dan die onaangename lucht Maar de ze nadelen vervallen door een heel eenvoudige maatregel: door de kool niet te lang te koken! Voor rode kool is een uur zeker voldoende (mits de azijn pas wordt toegevoegd, wanneer de kool gaar is). Savoye en andere kool is. wanneer ze maar fijn gesneden is, in een half uur gaar. Probeert U het maar eens: de smaak :van de groente is dan ook pittiger en frisser! Voorts behoeven wij de groenten niet steeds op dezelfde manier klaar te maken. Zo kan men vrijwel alle wintergroente-als sla bereiden, tot rode- en Vuurkool toe. Daarbij kun nen ook twee of meer soorten gecom bineerd worden: heel goed smaakt bijv. sla van Brussels lof met fijn gesneden appel of van andijvie met geraspte wortel. Al is nu de groente over het alge- meen^niet zo schaars, gooi er toch niet meer van weg. dan nodig is! De buitenste groene bladeren van an dijvie, spruitjes en witlof hebben als voedsel tenminste evenveel waarde als de binnenste gele; alleen wat niet gaaf of fris is, behoeft verwijderd te worden. Hetzelfde geldt voor de groe ne spruitpn van uien. En nu we het over verspilling heb ben: veel van de voedingswaarde gaat. behalve door langdurig koken, ook verloren door. de groente in het was water te laten staan en door ze met veel water op te zetten. Om van de hogere gasrekening door dit laatste nog maar niet te spreken! We geven hieronder nu enkele recepten, die uitermate voor deze tijd geschikt zijn. Recepten voor 4 personen: Sla van witlof met appelen. 300 gr. witlof, 1 grote appel, zout, peper, slasaus. Van de witlof de lelijke bladeren verwijderen, de struiken wassen en heel fijn snijden. De appel raspen of in blokjes snijden en vermengen met het witlof. Zout en peper toevoegen en de slasaus met het witlof en de geraspte appelen vermengen. Rodekool. 1 kg. rodekool. zure appelen en/of azijn, zout, suiker, boter, margarine uf vet, kruidnagelgruis, peper, ka neel, laurierblad, aardappelmeel of havermout. De kool schoonmaken, in dunne reepjes snijden, opzetten 'met kokend water en alle ingrediënten behal ve de azijn, de boter, margarine of het vet en het bindmiddel toevoe gen Kooktijd 45 a 69 minuten. De ap pelen schillen, ontdoen van de klok huizen en de laatste 10 minuten met de rodekool mee koken. De boter, margarine of het vet toevoegen, des gewenst de kool met azijn op smaak afmaken. Tenslotte het vocht binden met aangemengd aardappelmeel of ha vermout. De raad der gemeente Hensbroek kwam onder voorzitterschap van Bur gemeester Kooiman voltallig in open bare vergadering bijeen. Ingekomen was een brief van het destructordistrict West Friesland met de begroting 1948, die een nadelig saldo geeft te zien van f 4ÖOO. Voor de gemeente Hensbroek kan deze bij drage evenwel worden betaald uit de keurlonen. Naar aanleiding van een brief van Ged. Staten met betrekking tot de 'meenschappelijke brandweerregeling met Obdam. werd medegedeeld dat het tel nr. van de centrale meldings- post te Obdam 261 is en dat t.z.t. de kopeinden van die sloten, geschikt voor het verschaffen van bluswater zullen worden gecontroleerd en zo no dig verbeterd De heer Wit informeerde nog naai de aanwezigheid van brandblusappa raten, die volgens v/J&rzitter helaas niet aanwezig zyn. Hij zei dit punt aan te willen houden totdat de ge meenschappelijke regeling geheel in orde is. De afd. Spierdijk der RK EHBO ontving op zijn verzoek f 10 subsidie Op de bekende vraag van Ged Staten om het advies van de raad inzake verplaatsingskosten voor secre tarissen en gemeenteontvangers werd gunstig geoordeeld, evenals op de wij ziging kinderbijslagverordening. NIET ACCOORD 'Ged. Staten maakten bezwaar te. sen de tijdelijke toelage van 10% oor de bode-schoolschoonmakei\ te- ens hooisteker. Oorspronkelijk had den Ged. Staten geen bezwaren, doch e minister wel, waarop Ged. Staten de medewerking toezegden alsnog 5% te verkrijgen, mits klemmende argu menten door 't gemeentebestuur kon den worden aangewend. Aan dit laatste is voldaan, doch de minister blijkt zijn standpunt niet te willen wijzigen. Besloten werd deze aangelegenheid opnieuw aanhangig te maken, daar tde motieven, waarop het verzoek is afgewezen niet geheel duidelijk zijn. VERBOUW OUDE-SCHOOL De gang van de voormalige O.I.- school blijkt in een zodanige bouw vallige staat te verkeren, dat herstel dringend nodig is. Tevens zullen nog enkele andere werken aan dit ge bouw worden verricht, zodat een en ander weer goed in orde komt Van de commissie tot voorbereiding van het stichten van een kleuterschool te Hensbroek was een verzoek in gekomen om het 3e lokaal der v.m. o.l.-school ten dienste van haar on derwijs te mogen gebruiken. Beslo ten werd tot wederopzeggen toe aan het verzoek te voldoen. TITULAIR De heer J. P. Leegwater, ambtenaar ter secretarie, werd tot waarnemend secretaris benoemd. Op een vraag Werd medegedeeld, dat aan deze be noeming voor de gemeente voorhands geen kosten zijn verbonden. De heer C. Koppenol werd met alg. stemihen herbenoemd tot lid van de commissie van toezicht op het l-O. De woning wijk B no. 7. bewoond door de heer Jac. Brink werd onbe woonbaar verklaard, op advies van Volkshuisvesting. WONINGBOUW 'Van Ged. Staten was de gpedkeu- ring ontvangen voor de aankoop van een gedeelte van de Strook, t.b.v. het bouwen van twee dubbele woningen, terwijl Wederopbouw berichtte dat er geen bezwaren bestaan voor het bou wen van drie dubbele woningen, t.w. 2 te Henbroek en 1 te Wogmeer. Voorzitter deelde mede dat de huur prijs per jaar plm. f 284 zal bedragen exclusief waterleiding en dat de plan. nen ten spoedigste van de achitect kunnen worden verwacht. De raad stemde er mede in dat het voorkeur verdient de woningen vóór de winter in gereedheid te hebben. Ook te Wogmeer is het gemeente bestuur er in kunnen slagen bouw terrein te verkrijgen. Het perceel is eigendom van wethouder Oudejans en gelegen tussen diens boerderij en het perceel van de wed. Smit. Het terrein is plm. 30 m. diep en heeft een front van 40 m. Goedgevonden werd dit terrein aan te kopen tegen f 2.50 per m2. VERMAKELIJKHEIDS BELASTING Overeenkomstig de van regerings wege gegeVen voorschriften en richt lijnen werd een verordening op het heffen van vermakelijkheidsbelasting goedgekeurd. Het percentage straatbelasting be lastbare opbrengst werd van 1^2 op 3 gebracht, terwijl loslopende honden „aan banden gelegd worden" met f 10 voorheen f 6; vastzittende honden on dergaan geen wijziging, t.w. f 3 doch deze honden moeten dienen tot bewa king van gebouwen en mogen niet op de weg komen. De heer den Das informeerde naar de we^beplanting. Voorzitter meende dat het raadzaam is om nogmaals bij het Hoogheemraadschap op informatie uit te gaan. E.H.B.O. AFD. OPGERICHT HENSBROEK Nadat onder leiding van dr. Cohen. Hensbroek alhier ge durende winters een cursus i$ gegeven waar van alle 15 cursisten geslaagd zijn. ig thans een afd. EHBO opge richt. De le Maandag var. iedere maand wordt wederom oJ.v. voornoem de geneesheer een oefenavond gehou den waaraan ook zij kunnen deel nemen. die een cursus gevolgd heb ben, doch niet gediplomeerd zijn. Het drukke verkeer, de sportbeoefe ning. uitbreiding van jeugdbeweging, etc. maken het ongetwijfeld noodza kelijk om overal en ten alle tijde te kunnen beschikken over een voldoend aantal EHBO-ers. r^orotramma WOENSDAG NA 16 UUR Hilversum I 301 m. 16.00 Orgel spel door Arthur Gray; 16.15Voor de jeugd; 17.35 Nederl. Strijkorkest met soliste (Hindcmith en Strawins- ky); 18.00 Gemengd zangkoor; 18.30 Regerings-uitzending: 19.00 Nieuws; 19.15 Leger des Heils_programma; 19.30 Het actueel geluid; 19.45 Engel se les voor gevorderden; 20.00 Nieuws 20.20 Concertgebouworkest met me dewerking van Cor de Groot, piano (Britten en St. Saens): 21.20 Gram. muziek; 2130 Vierde Lijdonsoverden- king; 22.00 Cyclus „De liederen van Claude Debussy" door Belty van de Bosch en Marinus Voorberg; 22.30 23.00 Mandolinata. Hilversum II 415 m. 16.15 Vragen staat vrij; 166.45 Het stond in de krant; 17.15 Vier crooners (ginm.- platen); 17.45 Het rijk over zee; 18.00 Nieuws; 18.15 Fragmenten "uit ..De Troubadour" van Verdi 18.30 ..Hoe ziet een dier de wereld?", lezing; 19.00 Orgel en piano; 19.15 Het nieuws uit Indië; 19,30 Voor de jeugd: 19 45 Lezen in de Bijbel: 20.00 Nieuws! 20 05 Rede van E. Kupers van uit Londen: 20.15 Ensemble Jean Presto; 20.45 ..Gegist Bestek", hoorspel naar het boek van Willem van Iependaal; 21.35 Concertgebouwcontert (4e sym- phonie v. Brahms); 22.30 Elisateih Schumann zingt; 22.45 In de tuin der poëzie (Paul van Ostayen!; 23.00 Nieuws. DONDERDAG 11 MAART 1948 VOOR 16 UUR Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 Morgengebed; 815 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; fi.Oö Mo dern ochtendconcert; 10.00 en '10.15 Gewijde muziek; 10.15 Morgendienst^ 11.00 De Zonnebloem, op radio-zie kenbezoek; 11.45 Orgelkoraal van Franck; 12.03 Arie' Snoek, piano: 1233 en 13.25 Dansorkest Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws; 13.45 Hors d'oeuvrc. een progr. voor de vrouw; 14.00 Peter No- bino's musette-oykest; 14.30 Gram.muz 14.40 Causerie voor de vrouw; 15.00 Pianorecital door Johan Patist; 15.30 Röntgen Strijkkwartet CStrykkw. v S. Dresden! Hilversum II - 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 7.50 Dagopening: 8.45 Slavische mu ziek: 9.15 Morgenwijding; 9.35 Ar beidsvitaminen: 1035 Gram.p'aten; 10.50 Voor dp kleuters 1100 O kest Russell Bennet: 11.20 Solisten-Sneert (Kamermuziek!; 12 00 Beelden ui' het dierenrijk (liedjes over. dieren!; 12.38 Dick Willebrandts, piano; 13.00 Me- tropole-orkest; 13.15 Metropo'e-o'kest; T3 45 Tsjpchische liederen: 14.00 De vrouw binnen en buiten haar hu;s: 14.20 Pianospel door Arthur Rubin- stein: 15.00 Voor zieken en gezonden o.l.v. Go Daane. DONDERDAG NA 16 UUR. Hilversum I - 301 m. 16 00 Ger Bijbellezing: 16.45 Vocale soli en du etten; 17.00 Radio-jeu^djour^aal: 17 30 Omroepkamerorkest (Handel. Mozart> 18.15 Voor de pluimveehouders: 18 30 Ned. Strijdkracht: n 19.00 Nieuws: 19.15 Praatje over de ambachtsschool; 19.30 Flitsen van een declamatiewed strijd; 19.45 Regeringsvoorlichtings dienst antwoordt; 20.00 Nieuws: 20 15 Studio-steravond met o.a dr S a-k- waterval; 21.30 De Familiecom titie, wedstrijd in vernuft en slagvaardig heid; 22.00 Met band en plaats vpor U paraat, gevraagde platen: 22.15 De 'aart der Volken, buitenlands week overzicht; 22.30 Nieuws: 22 45 A»-nnd- •ecdenking: 23.00 Co-r-rt-wV-uw- orkest. Hilversum II - 415 m. 16 00 Zang- recital; 16 35 Gram platen; 16 45 Ver geten Nederlandse muziek vit de Pruikentijd; 17 00 AVRO-kaleïdosooop 17.20 Welk dier deze week: 17.30 The Skymasters; 18.00 Nieuws: 1815 Sport- praatje: 18.30 Sportief moet je zhn. cabaretrevue; 19.05 Tom Poes; io 30 Radio - Volksmuziekschool; 20 00 Nieuws: 50.15 Radio-Philharmrnisch orkest m.m.v. Jan Smeterlin. piano (Smetana. RachrraninofO: 2100 The Glasgow Orpheus Chö!r: 21.30 De bonte Sluier", hoorspel naar W. So merset Maugham: 22.45 Rondom het Zuiderzee vraagstuk, lezing door Ir. S. Smeding over ..De Noordoostpolder": 23.00 Nieuws. FEUILLETON door ROBER1 TRUMBULL 56> De tocht voerde ons naar de ■ndcre kant van het eiland, door ver rukkelijke palmgaarden en plantages Ik was nog bij machte belang te stel len in hetgeen ik onderweg waarnam, en ik merkte tal van bedden op. Gedragen door de inboorlingen, bereikte wc na een mijl of zo de re- lideotie \an de commissaris. Het hu;s ■tond op het hoogste punt van het eiland. een meter of toen boven de Zeespiegel. Ik hoorde dat we geland Waren op een van de kleine rifei landen die zo talrijk zijn in dit deel van de Stille Zuidzee. De groep waar toen dit eiland behoort is een van de meest geïsoleerde. Het vormt een on derdeel van een reeks kleine eilan den doch de andere zijn onbewoond en worden slechts bezocht voor het oogsten van kokosno.on voor de han del in copra. Gisteren, toen we op goed geluk juist dit eiland uitkozen van de twee die we konden waarne men, waren we fortuinlijk genoeg on ze keus te doen vallen op het enige bewoonde binnen vele honderde mij len. Later, toen we onze verschillende berekeningen konden controleren, bleek het dat we om deze hele groep eilandjes heen gevaren waren eer we eindelijk op de vier-en-dertigste dag land in zicht kregen Alles en alles bij elkaar genomen, legden wij met het vlot ongeveer 1000 mijlen af; doch in werkelijkheid bedraagt de afstand van het punt waar de machine in zee stortte tot aan dit eiland siechts 750 mijlen. De echtgenote van de commissaris bereidde ons een warm welkom. Zij stuurde ons meteen naar bed in een ruime kamer, gelegen aan het ene ein. de van het prachtige, ruime, in tro pische stijl gebouwde huis, en begon onmiddelijk aan de bereiding van ons eerste werkelijke maaltijd sedert het begin van ons avontuur. Het was het soort huis dat men pro beert na te bootsen in films over de Zuidzee Eilanden. Het was opgetrok ken in inheems hard hout; zo hard, ver telde de commissaris ons later, joen we beter tot praten in staat waren, dat de termieten zelfs niet probeerden het ka pot te maken. Het geraamte van het huis bestond uit rechtop staande pa len. alle van gelijke afmetingen, met_ een middellijn van ongeveer tien cen timeter. De palen waren glad en vlak cn schenen geen noesten te hebben, en waren in klaarblijkelijk afkomstig van een hoge boom. Bij de bouw waren geen spijkers gebruik'; alles en alles was aan elkaar bevestigd met een soort koord dat nog het meeste op ro tan leek Wanden en zoldering be stonden uit fraaie met de hand ge vlochten kokosnoot-panelen. Het dak boven dit ingewikkelde patroon van matwerk bestonden uit ruim tien cen timeter dikke lagen kokospalmbladen, evenals het dak van de hut. Het bleek ons later dat dit dak bestand was te gen wind en regen. Het dak stak aan alle kanten van het huis over de muren h en en vorm de aldus een ruime veranda. Het huis had vensters daar waar men normaal vensters pleegt aan te treffen, doch zonder ruiten of glas. De wind speel de er dan ook vrijelijk door heen en voerde met zich naar binnen al de verrukkelijke geuren van tropische bloemen en gewassen. Er waren natuurlijk massa's mus- k*eten. doch boven onze drie bedden hing een groot n.et dat de zoemende pest van ons afhield. Elke avond kwamen de bedienden de netten neer laten. om vervolgens met waaiervor mige bezems alle muskieten te verja gen die zich in de kamer verzameld hadden. De maaltijden werden bereid in twee hutten op de binnenplaats, waarvan de ene diende om te koken, de ande re om te braden. Onze vriendelijke gastvrouw had haar beide keukens met man en macht aan de gang. eer we goed en wel aangekomen waren. De vrouw van de commissaris had nog juist voldoende koffie in voor raad om een pot te zetten, die zij on middellijk voor ons bereidde. Toen ik eindelijk mijn eerste slok koffie dronk, toen en niet eerder begon ik werkelijk te geloven dat het alles waar en echt was, en niet een van die nachtmerries die ons aan boord het leven en de slaap vergalden. Wij wa ren werkelijk in veiligheid, hoe on mogelijk en onwaarschijnlijk het ook scheen, maar die gre'.ig verorberde koffie vaagde alle twijfel weg. Uitgestrekt in een behoorlijk bed. beseften we eerst ten volle wat we hadden doorgemaakt, waarvan onze lichamen nog al de sporen droegen, met al de gevolgen van dien Onze gestroopte ruggen en gebraden heu pen kwelden ons nog dagen lang. en in het begin was het ons nog steeds niet mogelijk behoorlijk te slapen Nu we eindelyk bevrijd waren van de geestelijke dwang van de onweer staanbare aandrift die een mens strij den doet tot het laatste tegen elke overmacht hoe groot ook. maakten de kwalen en het lijden van het lichaam zich des le pijnlijker voelbaar, ver scheurden onze zenuwen en maakten ons hulpeloos. Dagenlang voelden we ons duizelig, en wanneer de slaap zich al eer. ogen blik over ons ontfermde, dan volgden weldra weer de gruwelijke nachtmer ries, waarbij zelfs die, welke wij op het vlot gekend hadden, in het niet verzonken. Wordt vervolgd

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3