Ikmaaidei N.-HOLLANDSE PERS 19^5 Dader van inbraak in Wieringens distributie-kantoor gegrepen Hevige explosie op binnenplaats van Joods Bureau Franse Assemblée eerde Masaryk's nagedachtenis Truman vraagt 55 millioen voor directe hulp aan Europa NEDER-SAKSEN BELEEFT EEN REGERINGSCRISIS Pact zou voor 50 jaar gelden 4e Jaargang No 1185 Vrijdag 10 Maart 7948 litgave voui de gelijknamige gtiei. ag. Wnd. boefdred. A. Eriks, Westerweg 33g Alkmaar, tel 3300. Redactie eo administra tie: Ridderstraat boek Oadegracbt Tel. 39C7 Schoten knalden over het Damrak... Grootste deel der bonnen is teruggevonden Kranig staaltje speurderswerk (EIGEN BERICHT) Tot schrik van de weinige wan delaars knalden Woensdagavond Iaat, plotseling een paar revolverschoten op het Damrak te Amsterdam. Een man vluchtte, stortte neer en bleef liggen. Geen mens kon vermoeden, dat hier een verdachte van de inbraak in het distributiekantoor te Wieringen was neergeschoten. En nog veel minder, dat de dader op hetzelfde moment in zijn kraag werd gegrepen hij was co verstandig geweest, om zich niet aan het scherp uit een politie-revolver bloot te stellen. Onschuldige getroffen De man, die trachtte te vluchten en een schotwond in de schouder opliep, werd naar het Binnengasthuis ver voerd. Bij een verhoor bleek, dat de gewonde hoogstwaarschijnlijk .niets met de inbraak had uit te staan. Het was een chauffeur van het taxibedrijf Huisman uit Zaandam, een zekere J. G Wel heeft hij de dader op de be wuste nacht van Zaandam naar Am sterdam gereden. In zijn eentje.... De dader, dat bleek te zijn. zijn met gezel, die rustig was blijven staan toen G. de benen nam en zich zonder tegenstand liet arresteren. Hij werd naar het politiebureau •vergebracht en bekende. Het kan aangenomen worden, dat de inbreker, een zekere D. IJ., de „kraak" zonder hulp heeft gezet. Van de vele duizenden rantsoenen die hij bad ontvreemd, werd wonder boven wonder het leeuwenaandeel, op zijn aanwijzingen teruggevonden. Een kranig staaltje werk van op perwachtmeester der Rijkspolitie C. J. Vroom te Wieringe*. die de schuldige in drie dagen tijds en geheel alleen heeft opgespoord! Deze inlichtingen werden ons ver strekt door de opperwachtmeester Vroom zelf. De macht der geruchten Op een vals gerucht over de dood van Koning Gustaaf van Zweden werden in Stockholm vele vlaggen half stok gehesen. Radio Stock holm wijzigde haar pro gramma en ging plechtige muziek spelen. Koning Gus taaf zelf, die op doorreis was naar de Rivièra, heeft zich kostelijk geamuseerd over de geruchten, die hij „vrij overdreven" noemde. Een A.N P.-bericht uit Hippolytus- hoef meldt echter, dat er vier mannen werden gearresteerd, waaronder de twee hoofddaders, t.w. D. IJ. uit Wieringen en K. O. uit Den Haag, die tot voor kort in Hippo woonde. De twee anderen waren mannen uit de Amsterdamse onderwereld, met wie de daders contact hadden en die plegen te verblijven in kosthuizen op de Nieuwendijk en omgeving. Staartcijfer 7 voor schoenen In het tijdvak van 14 Maart t.e.m. 8 Mei a.s. zal een schoenenbon naar' keuze worden verstrekt aan hen wier stamkaartnummer eindigt op het cij fer 7, voorzover de bon 612 zich nog a^h het inlegvel bevindt. De tweede distriburiestamkaart moet worden overgelegd evenals het inleg vel, waarvan bon 612 zal woiMen ver wijderd. Tevens zal in genoemd tijdvak de uit reiking van schoenenbonnen aan kin deren volgens de z.g. „verjaardagsre geling" worden hervat. Kinderen geboren in de maanden Januari, Februari en Maart van een der jaren 1932 t.e.m. 1946, alsmede de kinderen, welke in de maanden Maart, April of Mei 1947 geboren zijn. komen in eerder genoemd tijdvak in aanmerking voor een schoenenbon van soort en maat als overeenkomt met de leeftijd en het geslacht van het kind. Bij de uitreiking volgens deze kinderregeling zal de bon 606 van t inlegvel worden verwijderd. BONNENLIJST MET PASEN KOMT VROEGER. In verband met de Pasen zal de bonnenlijst voor de periode van 28 Maart tot 10 April 1948 in plaats van op Donderdag, op Woensdag worden gepubliceerd. NEL OOSTHOUT OP TOURNEE 7 De bekende Nederlandse voordracht- kunstenaresse Nel Oosthout heeft van een der grootste Amerikaanse impres- sariaten het aanbod gekregen met haar „solo-performances" op te tre den in Noord- en Zuid-Amerika, Australië en Zuid-Afrika. ZOEKEN EIEREN WATERWILD TOEGESTAAN Her zoeken cn rapen van eieren van kemphanen, wulpen, scholekste-6 grutto's, tureluurs, meerkoeten en wa terhoentjes is toegestaan van heden af tot en met 19 April a.s. Andere eieren mogen niet worden gezocht. KONINGIN MOET WERKZAAM HEDEN BEPERKEN. Op medisch advies zal H.M. de Ko ningin haar werkzaamheden voorlo pig tot na Pasen beperken tot drin gende regeringszaken. TEGEN ADJUDANT WA-LEIDER DOODSTRAF GEEIST Tegen G. Stroink uit Bilthoven ex- adjudant van de W A-leider Zondervan heeft fret Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof de doodstraf geëist. VUUR VERNIELDE ZAANDAMSE MEUBELPLAATFABRIEK Een flinke brand vernielde Woens dagavond in een kwartier tijd de meu belplaat-industrie van de firma Siebe- ling te Zaandam. Van het interieur, dat vrijwel geheel van hout opgetrokken was bleef wei nig over. Opnieuw schudde Jeruzalem op zijn grondvesten Gehele omtrek lag bezaaid met gewonden Op de binnenplaats van het hoofd kwartier van het Joodse Bureau aan de King Georgestraat te Jeruzalem heeft zich gisterochtend een hevige ont ploffing voorgedaan. Meer dan een ki lometer in de omtrek schudden de hul zen op hun fundamenten en een dik ke zuil van rook en vuur steeg naar de hemel. Volgens 'n politierapport explodeer den er enige vrachtauto's. De gehele omtrek lag bezaaid met gewonden. Het aantal doden bedraagt volgens Joodse berichten nes Joden. Het is echter waarschijnlijk dat er meer doden vie len: een groot gedeelte van het gebouw dat drie verdiepingen heeft stortte ia, Buitenlandse politiek geniet vertrouwen van grote meerderheid A, Alle afgevaardigden stonden op toen Bidault in de Franse Nationale Ver gadering Donderdag hulde bracht aan de nagedachtenis van Jan Masaryk 'n groot vaderlander. Masaryk stierf toen de vrijheid stierf, aldus Bidault. Edouard Herriot, de voorzitter deo Assemblée, zeide: „Ik breng hulde aan de grote vaderlander Jan Masaryk, die immer voor de onafhankelijkheid van zijn land gewerkt heeft, een vriend was van de vrede en een vriend van Frankrijk". De vergadering, met uitzondering van de communisten, juichte Bidault luid en lang toe. De Nationale Vergadering sprak met 419 tegen 183 stemmen (die der com munisten) vertrouwen uit in de bui tenlandse politiek der regering. „Niet veilig om langer te wachten" President Truman heeft het Ameri kaanse Congres om 55 millioen dollar extra gevraagd voor hulp aan West- Europa, totdat het herstelprogram wordt uitgevoerd. In een brief aan de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden zegt president Truman: „de gebeurtenissen, die in de afgelopen weken in Europa hebben plaats gehad, maken, dat het niet veilig of verstandig is op dit ogenblik de stroom van goederen te onderbreken. Ik hoop daarom, dat het Congres voor 1 April de gelden be schikbaar kan stellen". Vandenberg ontevreden over tempo debatten Senator Van den Berg heeft de Ame rikaanse Senaat berispt wegens de >microscopische bestudering van weerbericht j RUSTIG WEER Tamelijk veel bewolking, maar over- ^egend droog weer. Bp plaatselijke opklaringen enige stijging, maar over het algemeen weinig verandering van temperatuur. Zwakke wind. woorden en zinnen", welke de eerste tien dagen van het debat over het plan-Marshall heeft gekenmerkt. Hij verklaarde, dat men niet zo door kan gaan, wil men de tijdslimiet niet ÖVer- schrijden. Eu we staat moeilijk tegen Reshevsky Ingewikkelde stellingen De partijen om het wereldkampi oenschap schaken werden voortgezet met ReshevskyEuwe en de „big match" KeresBptwinnik. Eerstge noemde partij had 11 zetten lang het zelfde verloop als die van Euwe te gen Botwinnik; toen week de Ameri kaan af en schoof zijn d-pion door. Euwe achtte het en waarschijnlijk terecht -—"beter om niet op d5 af te ruilen en zijn c-pion door te schui ven. Reshevsky kreeg nu een vrije pion op d6, welke de ontwikkeling van de zwarte stukken belemmerde. Tenslotte wist onze landgenoot na ruil van de zware stukken een mate rieel gelijke stelling te bereiken. De positie van de witte stukken is ech ter gunstiger en het is de vraag of Euwe deze stelling op de duur zal kunnen houden. De communistische afgevaardigde Jacques Duclos viel de regering scherp aan wegens het „streven naar een Westers militair bondgenootschap". Het Franse volk zou, indien nodig, tegen de regering zijn, zeide Duclos. Het was volgens Duclos de plicht der volkeren om voort te schrijden naar het socialisme, „of de plutocraten l^gt er mee eens zijn of niet". Een rechtse afgevaardigde interrum peerde: „En als ze niet willen mar cheren, gooien jullie ze het raam uit". Duclos antwoordde: „U bent moreel verantwoordelijk voor Masaryk's dood". Ook Zwitserland keert zich tegen nieuw Tsjechisch bewind. De Zwitserse Nationale Raad heeft zich, met uitzondering der communis ten, ten scherpste gekeerd tegen het gelukstelegram dat de comm. partij stuurde aan Gottwald. Communisten geven schu!d aan Westerse pers. De communistische "pers van Tsje- cho-Slowakije geeft het „Westen" de schuld van Masaryk's zelfmoord, in het bijzonder de Westerse pers, die hem „de dood ingejaagd had" door zijn samenwerking met het nieuwe Tsjecho-Slowakije te critiseren. De afgebr. stelling is: Wit. (Res hevsky) Ke3. Lbl, pi b3, e4, f4, h4. Zwart (Euwe) K17, Lb7, pi b4, c3, g6, h5. Zwart is aan zet. De partij Keres—Botwinnik was een van de vreemdsoortigste, die ooiteen dergelijk tournooi te zien gaf. In het centrum ontstond na een wilde En gelse opening, een volkomen ineen geschoven pionnenstelling. Keres be gon een actie op de Damevleugel, welke voorlopig zonder resultaat bleef en verloor inmiddels een pion op de andere vleugel. De afgebroken stel ling is nog ingewikkeld en het is de vraag, of het voordeel van zwart vol doende is om daar winst uit te halen. .Hier volgt hij: wit (Keres) Kh 2, Ddl, Tb2, Lh3, pi.a5, b5, c4, 03, e4 en g3. Zwart (Botwinnik) Kb8, Df6, Tf7, Pg5, pia7, b7, c5, d4, e5, g6 en h5. Wit is aan zet. De afgebroken partijen zouden Za terdagavond worden voortgezet. kwam neer op de plaats en sleepte in zijn val velen mede. Joodse voertuigen snelden ter hulp. Volgens Joodse berichten zijn in een Amerikaanse auto, voorzien van de Amerikaanse vlag en het opschrift „pers" de explosieven op de binnen plaats gebracht. Vijandige houding tegen Britten De toegesnelde Britse troepen en politiemanschappen bleven buiten 't door Joden ter bescherming van het reddingswerk gevormde cordon en richtten, toen men van anti-Britse ge voelens blijk begon te geven de loop der geweren in de richting der Joden. Ijlet wrak van de Amerikaanse auto, de explosieven zich bevonden ien hebben, is door de menigte iit de ruïnes gesleept. De brandweer kon in korte tijd de jjitgebroken brand meester worden. Hoge functionnarissen onder de slachtoffers. Onder de gewonden bevinden zich onder meer dr. Walter Eytan, een hoge functionaris van het Joodse Bureau, Gors jon Hirsch, de officiële woord voerder voor de pers en Edwin Sa- muel, directeur van de Palestijnse Qmroep. Edn Joodse hoofdofficier van jjoïitie heeft verklaard, dat geen En gelsen in verband-met de ontploffing gearresteerd zijn. „FRANCO? ZOLANG ALS LONDEN EN WASHINGTON WENSEN" Indalecio Prieto. hoofd van de Spaans Republikeinse Bevrijdingscom missie heeft tijdens een interview ver klaard, dat het regime van generaal Franco spoedig zal ineenstorten als hjet geen Marshall-hulp uit de V.S. ont vangt. Economisch is de toestand aldus Prieto slecht in Spanje. Tranco zal zb lang aan de macht blijven als Washington en Londen hem toestaan. Soc.dem. achten agrarische hervormingen onvoldoende De regering van Ncder-Saksen in de Britse bezettingszone van Duitsland is afgetreden. De premier, Heinri"h Kopf heeft de waarnemende Gewestelijke Britse commissaris, brigade-generaal Lingham, meegedeeld, dat alle pogin gen om de verschillen tussen de link se en rechtse partijen #ver de agrari sche hervormingen bij te leggen, ge faald hadden, waardoor de regering gedwongen was geweest af te treden. De sociaal-democratische ministers vonden de maatregelen ter confiscatie vagrote landgoederen niet voldoen de en traden af. Hun houding bete kent een protest tegen de tactiek der Britse regering. Amerikaanse politie trad op tegen S.E.D. De Amerikaanse politie heeft een inval gedaan in drie der partijhuizen van de Socialistische Eenheidspartij, die in de Amerikaanse zóne van'Ber- lijn zijn gelegen. Deze actie heeft plaats gehad in het kader van een algemeen onderzoek naar „belastende vlugschriften'. Het onderzoek heeft drie uur geduurd en het personeel Een sympathieke geste In de „Theatre Marigny" van Parijs wordt momenteel opgevoerd: „Occupetoi d'- Amelie". Bij de generale re petitie van het stuk hebben Jean Louis Barrault en Ma- deleine Renaud de midinet- tes der grote Parijse mode huizen uitgenodigd. Een aardige geste van de ze twee sterren. Bonnenlijst klopte niet In de bonnenlijst die wij gisteren publiceerden, zijn helaas drie fouten geslopen. Inplaats #ran 246 melk 7 liter melk leze men: 243 melk 7 liter melk. I.p.v. 149 boter 125 gr. boter of enz. leze men: 749 boter 125 gram enz. I.p.v. 7?7 alg. 100 gram cacao: 767 alg. 100 gram cacao. Duitser te Alkmaar gegt epen Hedenmorgen is er te Alkmaar een Duitser aangehouden, die naar het schijnt „heimwee" naar de kaasstad had. Het is een militair, die tijdens de bezetting o.a. in Alkmaar gelegen heeft. In afwachting van het trans port is de man ingesloten. Tegen degene, die hem huisvesting verleend heeft, werd proces-verbaal opgemaakt. Tekst van Vijflandenverdrag gereed Het redactic-comité van de Vijflan- denconferentie te Brussel heeft Don derdagmorgen de tekst van het ver drag, bevattende 10 artikelen en een preambule, voltooid. Naar In welingelichte kringen ver luidt, zou het pact voor een Westerse Unie geldig zijn voor een tydlduur Van vijftig jaar. Op grond van de overeenkomst zou de onderlinge hulpverlening in geval van een aanval in Europa onmiddel lijk in werking treden, terwijl overleg zal worden gepleegd bij agressie ten aai zier van de Overzeese Gebieds delen Regeringen geven communiqué uit De heer Van Langenhove deelde aan journalisten mede, dat er nog twee of drie punten over bleven, waarom trent de delegaties zich nog met hun respectieve regeringen moesten ver staan. Geen andere uitleg over de inhoud van het verdrag is te verwachten, voor de betrokken regeringen de artikelen hebben goedgekeurd. De regeringen zelf zullen hierna ge lijktijdig een communiqué over de in houd van het nieuwe verdrag uitge ven. In conferentie-kringen wordt ver klaard, dat aanstaande Woensdag het Vijflandenverdrag te Brussel getekend zal worden. Aan het slot van de begrotingszit ting der provinciale staten van Nrdc Holland werd de begroting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Mgr. Guideti, die tot voor kort de financiën van het Vaticaan regelde, heeft zijn ontslag genomen, omdat hij verwikkeld was in de financiële ope raties van mgr. Cippico, die uit het herderlijk ambt is ontzet Minister Fièvez heeft posthuum onderscheidin gen uitgereikt aan 29 oud-militairen en burgers. De Nederlandse stu denten en hoogleraren hebben «en adres gericht*tot de regering, waarin zij er op aandringen, dat de regering maatregelen neemt om vluchtelingen- docenten en -studenten, die door de aanslagen op de vrijheid van het on derwijs in hun land zijn verdreven, binnen onze grenzen toe te laten en hun de voortzetting van de studie mogelijk te maken. Een delegatie van de meerderheidsgroep in het Italiaanse Vakverbond gaat in Lon den besprekingen voeren over het plan-Marshall met afgevaardigden van het CIO. werd aan een verhoor onderworpen. De Berlijnse gemeenteaad heeft be sloten een protest Mn de geallieerde Kcmmandantura te zenden, waarin wordt verklaard, dat „nasporingen zonder waarschuwing de ontwikke ling van de democratische grondbe ginselen van de stad zouden verhin deren". Voorbereiding Ronde-Tafelconferentie Negen Nederlandse vertegenwoordigers benoemd Naar het ANP verneemt, heeft de regering een negental Nederlandse po litici uitgenodigd, zich voor een be noeming te zijner tijd als vertegen woordigers van Nederland In de dele gatie der Rondetafel-conferentie met Indonesië, ter vorming van de Neder lands-Indonesische Unie, beschikbaar te stellen. De bedoeling zit hierbij voor, hen van nu af regelmatig op de hoogte te bonden van de verdere ont wikkeling van zaken te dezen aan zien. De uitnodiging is aanvaard door de volgende personen: jhr. mr. M. van der Goes van Naters, mr. A. M. Joe- kes, P. Kerstens, prof. dr. J. H. A. Lo- gemann. H. J. W. A. Meyerink, prof. mr. C. P. M. Romme. mr. E. M. J. A. Sassen, mr. D. U. Stikker en H. W. Tilanus. Donderdagochtend vond reeds de «erste samenkomst plaats. Suiker bonnen worden verwisseld I Volgens de normale gang van zaken zou de suikerbon, welke op 18 Maart zal worden aangewezen, recht geven op 500 gram en die van 14 dagen later op 750 grrm. Teneinde de suikervoor. ziening met de Paasdagen te verge makkelijken zullen deze bonnen wor den verwisseld. Op 18 Maart "■"ordt dus een bon voor 750 gram :ver aangewezen en op 1 April een bon voor 500 gram suiker. Voor houders van D- en E-kaarten heeft geen ver wisseling plaats, aangezien op beide genoemde data voor deze groepen een bon voor 500 gram suiker zal worden aangewezen. De Joego-Slavische regering heeft een aantal arrestaties ver richt in Slovenië. De arrestanten (voor een deel communisten) zouden agen ten van de Britse geheime di' zijn. Om' oog Omlaag We hebben het genoegen geKad om onze militaire diensttijd in Den Helder door te brengen. En gedu rende die hele militaire tijd heben we gekankerd tegen het brengen van de militaire groet. Als het enigszins mo gelijk was, trachtten we ons daaraan te onttrekken. We voelden ons zelf bitter gegriefd door deze instel ling. We dachten dat het een uitvinding was om ons, ge wone militairen, mateloos te kwellen. Eerst deze week, nu we ons weer eens in Nieuwediep be vonden, zijn ons de ogen open gegaan. Er was juist een trein aangekomen Vol met marinemensen, terwijl we in de stad liepen, kwa men we ze tegen. Voor ons uit liep -een luitenant. Gedurende de korte af stand van misschien een driehonderd meter heeft de goede man acht en vijftig maal terug gegroet. Ternauwernood was zijn hand omlaag of hij hief hem weer op. Wat hebben we ons in on ze diensttijd ergerlijk ver gist. Want de kwelling was niet voor ons gewone ster velingen, die maar af en toe de hand naar de mute moes ten brengen, maar voor de hogeren. Hadden we dat toen maar beseft.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1