Ikmaaidei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 Britse Lagerhuisleden wensen een West-Europese Raad Ned. Volksherstel deed veel en Gezagsapparaat zal door vrijwilligers versterkt worden aanzien Avontuur In Venezuela 4e Jaargang No 1186 Zaterdag 13 Maart 1948 Ultgavt voot de (eltikiumlce 8Ueblio». Wnd. hootdred. A. Eriks, «Testeneed 338 Alkmaar, tel. 8300. Eedactie en administra tie: Ridderstraat boek Oudegracbt Tel. 3007 Voorstel strekt tot beknotting van nationale souvereiniteit „Brussels verdrag is ouderwets" Drie cn zeventig leden van het Brit se Lagerhuis, uit alle partijen, uitge- xondi-rd de communistische partij, heb ben een resolutie ingediend, waarin aangedrongen wordt op de stichting van een West-Europese economische, sociale en militaire raad, die de be voegdheid zou hebben de politiek van xün leden op deze gebieden te coör dineren. Deze raad zou voorts tot taak hebben de handel tussen de le- den-staten te ontwikkelen en de de, viezcn te stabiliseren. „Om de Europese beschaving" De parlementsleden (van de leidei der jonge conservatieve ..actie" groep, Quintin Hogg, tot de leider van de linker vleugel der Labour partij, Rlchard Crossman) zullen aandringen op een spoedig debat over de resolutie in het Lagerhuis. •In de resolutie wordt gevraagd om: 1 Onmiddellijke stappen, in over leg met het Britse Gemenebest, om et»:-, West-Europese politieke unie te Vormen, „sterk genoeg om de Euro pese democratie en de waarden van de Westerse beschaving" te redden en om een handelsgebied te vormen, groot genoeg, tezamen met de koloniale ge- bi dn. om zijn samenstellende delen in staat te stellen tot het tot stand' b pgen van het economische herstel fn stabiliteit. Een snel uit te voeren politiek b" verzekering van een onmiddellijke en effectieve samenwerking tussen de landen van West-Europa en een poli tiek, waardoor op de duur een Euro pese federatie roi suura iwnn- Gemeenschappelijk staatsburgerschap 3 De onmiddellijke instelling van een raad van West-Europa, bestaande uit vertegenwoordigers van de zestien landen, die deelnemen aan het plan- Marshall en West-Duitsland. Deze raad zou de algemene lijnen van een een gemeenschappelijk optreden vast steken. Athene protesteert tegen „kinder-ontvoering" MARKOS ZOU 30.000 KINDEREN OVER DE GRENS BRENGEN Zoals wij een paar dagen geleden reeds meldden, hebben de Griekse guerilla-strijders van Generaal Mar- kos besloten om duizenden Griekse kinderen te evacueren naai- de Noor delijke buurlanden De Atheense ba lie heeft naar aanleiding hiervan een uitvoerig protestschrijven gericht aan Truman, Marshall, Attlee, Bevin Churchill, Schuman, Bidault, Smuts en Vele andere regeringshoofden. De Aarsbisschop van Athene heeft geprotesteerd bij de Ver. Naties, de Wereldraad der Kerken en de Balkan commissie. Generaal Markos zou 30.000 kinde ren willen brengen naar Roemenië, 20.000 naar Joego-Slavië en Bulga rije en 10.0000 naar Albanië. Verder zouden ook Polen, Hongarije en Tsje- cho Slowakije kinderen willen opne men. Markos: Griekenland een Amerikaanse kolonie Tass maakte uit Belgrado enige ver dere bijzonderheden bekend van de proclamatie, die generaal Markos op 11 Maart heeft uitgesproken. Hierin verklaart hij, dat Griekenland geheel een Amerikaanse kolonie is geworden en dat de Amerikanen in de plaats van de Duitsers zijn gekomen. „Krijgsraden vellen vonnissen over goede democraten. Mannen en vrou wen moeten weer met de wapens in de vuist vechten voor de democratie. De monarcho-fascistische troepen zijn in Epirus een offensief begonnen, doch zij kregen, wat hun toekwam. Zware verliezen hebben de guerilla's ben toegebracht", aldus generaal Markos. 4. De Europese federatie zou een constitutie moeten hebben, gebaseerd op de principes van gemeenschappe lijk staatsburgerschap, politieke vrij heid en een representatieve regering. De ondertekenaars hopen niet al leen aan de Britse regering, maar aan alle regeringen van Europa, aan wie afschriften van de resolutie worden gezonden, een richtlijn te geven. Zij zijn van mening, dat in een verdeeld Europa de afzonderlijke landen niet kunnen voortbestaan. Een woordvoerder van de beweging noemde het Vijfmogendhedénverdrag voor een Westerse Unie, waarover men te Brussel heeft onderhandeld, „niets meer dan een ouderwets verdrag tus sen een aantal afzonderlijke staten, waarbij de staten in 't geheel geen souvereiniteit opgeven". Zij willen uiteindelijk een geheel Verenigd Euro pa, maar zij villen „voor het te laat is iets doen voor West-Europa". Pioniersbloed Een Scheveningse rederij heeft grote plannen: men wil gaan vissen aan de Zuid- West Afrikaanse kust,'Waar schijnlijk zal de plaats Swa- kopmund de basis worden van de 6 loggers en kotters, die aan deze verre tocht zul len deelnemen. Taft lijdt nederlaag Het door senator Taft ingedien de amendement op het wetsontwerp tot Europese hulpverlening is naar hedenmorgen uit Washington gemeld wordt met 56 tegen 31 stemmen ver worpen. Taft had voorgesteld de hulp aan Europa van 5.300.000.000 dollar tot 4.060.000.000 dollar te verminderen. KLACHT VAN CHILI INGEDIEND TEGEN PRAAG Chili heeft besloten „de reeëote gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije" voor de Veiligheidsraad te brengen, aldus de Chileense president.-Gabriel Gonzalez Videla. Daarmede neemt Chili .Papenèï>, aanklacht over. Woensdag a.s. zal deze kwestie behandeld worden. NAVASCUES SPAANS GEZANT TE DEN HAAG Na. een .door Generaal Franco ge. presideerde kabinetszitting is te Ma drid bekend gemaakt, dat Emilio Navascues, Onderminister van Han- del en Buitenlandse Economie, tot G izant te 's-Gravenhage is benoemd. DEMOBILISERENDE KRIJGEN BETERE COSTUUMS De laatste tijd kwamen er vele klachten binnen over de slechte kwa liteit burgerkleding, die aan demobili serende millitairen" werd verkocht. Naar aanleiding van een onder zoek door de Kon. Landmacht Inge steld is thans besloten, de goedkope re pakken van minder kwaliteit te vervangen door costuums in een prijs klasse van ong. f 70. STENTOR WEER THUIS De sleepboot „Stentor", 'die in de Noordzee in een hevige storm stuur loos was geworden, is behouden de haven van IJmuiden binnengesleept. Buitenland zond goederen ter waarde van 75 millioen In de te Utrecht gehouden slotver gadering van Ned. Volksherstel heeft de secretaris-generaal, mej. mr. M. Tjeenk Willink, verslag uitgebracht over de vele werkzaamheden van het Volksherstel in de afg- lopen jaren. De vergadering werd geopend door H. K. H. Prinses Juliana, die herinner de aan het vele en goede werk van N.V.H. Mej. Tjeenk Willink verstrekte cij fers. waaruit bleek, hoe groot het werk was, dat moest worden verricht. in scheervlucht weerbericht i MEER BEWOLKING Op vele plaatsen snel oplopende temperatuur. Over het algemeen ech- ter meer bewolking. Overwegend droog In de loop van de dag wat toenemen de wind uit Zuid-Westclgke rich tingen. Op 72-jarige leeftijd is te Voorburg overleden prof. G. H. v. Mourik- Broekman, oud-hoogleraar in de wa terbouwkunde aan de Technische Ho geschool te Delft. Van 1900 tot 1924 was de overledene werkzaam in Chili als regeringsadviseur en hoogleraar aan de Universiteit van Santiago. De zeekapitein H. Fleurbaay, die ee» uitmuntend schilder is, zal zijn schil derijen en schetsen exposeren in het Maritiem Centrum te Rotterdam. Een drie-tal Nederlandse golfspelers ig uitgenodigd om deel te nemen aan verscheidene grote Britse golftour- nooien als dank 'voor de gastvrijheid, de Britten betoond bij de Nederlandse kampioenschappen van het vorige jaar Twee bekende Nederlandse schil ders vieren weldra hun verjaardag De Hilversummer J H. Scherrewitz, bekend om zijn zeer vele dierstudies. wordt 18 Maart a.s. 80 jaar en de Blaricummer Brender Abrandis, een sterk impressionistisch schilder, wordt 21 Maart 70 jaar. Gister behandel de het Utrechtse Tribunaal de zaak tegen de gewezen president van de Utrechtse rechtbank, mr. G. J. Couvée Op 18 Maart zal advies worden ge wezen. De CCD heeft in Leeuwar den -een grote bonnendiefstal opge helderd. Ongeveer drie duizend sui kerrantsoenen waren ten nadele van een grossier ontvreemd; de reiziger S. werd als verdachte gearresteerd. Noord-Brabant krijgt een primeur op onderwijsgebied: te Tilburg zal een openluchtkleuterschool (met douche cellen) worden gebouwd. Lucht, zon en water! Tegen de 26-jarige ex- politieman H. J. uit Hoofddorp en de 32-jarige A. v. d. M. uit Zaandam werd voor 't Bijzonder Gerechtshof dat rekening hield, met hun moeilijke po sitie 5 jaar met aftrek geëist Zij arresteerden in de bezettingstijd 25 Joden. Na de bevrijding keerden honderd duizenden terug uit Duitsland; in Am sterdam werden reeds in de eerste maand 55000 repatriërenden ontvan gen en zo goed mogelijk geholpen, waarvoor o.a. 2 noodziekenhuizen en 8 noodtehuizen met een capaciteit van c.a. 1000 bedden werden ingericht! Hierna memoreerde zij, dat het Ne derlandse volk f 26.000.000 had bijeen gebracht, terwijl het buitenland goe deren zond ter waarde van 75 mil lioen gulden, waarbij vooral Amerik enorme activiteit toonde. Door het werk van Volksherstel konden 29.533 „hongerkinderen" worden uitgezonden naar het buitenland. De sigaretten- actie bracht een bedrag op van f 3.850.000. Een bedrag van f 2.100.000 werd geschonken aan nuttige instel lingen. „Wij zijn stil in het besef van het vele, dat wij gewild en niet bereikt hebben, maar warme dankbaarheid vervult ons, omdat wij hebben mogen dienen een groot en zegenrijk jyerk Nederland's Volksherstel", zo be sloot mej. Tjeenk Willink. Alle activa van N.V.H. worden over gedragen aan de Ned. Ver. voor Maat schappelijk werk. Paastentoonstelling in Schagen Woensdag a.s. zal te Scliagen weer de jaarlijkse grote Paastentoonstelling gehouden worden. Ongetwijfeld zullen zich weer menigten mensen in Scha- gen's straten verdringen! Op pag 6 vindt men een voorbeschouwing over deze belangrijke tentoon stelling. GROOTMEESTERS SPEELDEN SIMULTAAN Donderdagavond leverden de schaak meesters Bondarevsky, Tolusch en Ragozin (USSR) en Yanofsky (Cana da'! strijd aan 120 borden. De resulta ten waren: Bondarevsky 28 gewonnen, 1 remise en 1 verloren; Ragozin, 27 gewonnen, 2 remise en 1 verloren; Tolusch 26 gewonnen, 2 remise en 2 verloren en Yanofsky 24 gewonnen en remise. TWEE NEDERLANDSE COMPOSITIES BEKROOND Het bestuur van de Johan Wage naar stichting heeft prijzen uitgereikt aan de componisten van twee Neder landse werken, die de laatste tijd de aandacht vragen om hun uitzonderlij ke kwaliteiten. Het tweede vioolcon cert van Sem Dresden werd be kroond met f 2000 en de Serenade voor 14 blazers, piano, celesta en slag werk van Willem van Otterloo met f 1000. Dat heet „sport" Het was een „fraaie" ver toning, die de ijshockeyploe- gen Ijsvogels en Tilburg het Amsterdamse publiek voor gezet hebben. Er was meer ruzie dan sport. De Zuider lingen (nogal heethoofdig van aard!) maakten het zo bont, dat zij <>P ket laatst met 4 man verder moesten spelen. Op het laatst zaten de spelers elkaar achterna, zonder dat de puck ook maar in de buurt was, terwijl een van de „gasten" een gast heer een klap met de stick op het hoofd gaf! Dierenvriend onderscheiden Een groot dierenvriend uit Leiden, hoofdagent v. poli- A ivlie F.H. Kemner, heeft zich O'X v- onderscheiden. Hij toonde vooral veel belangstelling voor het lot van de vele trekhonden en richtte de Ned, Bond v. Politieambte naren tot bescherming van dieren op. Als beloning voor zijn werk is hem thans de zilveren eremedaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend. ARABISCH „ZWARTBOEK" Het Arabise Hoge comité heeft te Lake Success een twintig bladzijden omvattend „Zwartboek" over het Joods bureau uitgegeven, waarin de namen worden genoemd van de „lei ders van het Zionistische terrorisme" Zij worden inderdaad zwart gemaakt Zij zouden de jeugd hebben vergif tigd met baat een fanatisme De Commissie voor Palestina acht het niet mogelijk de verdeling met vreedzame middelen uit te voeren, zolang de huidige sterke arabische tegenstand tegen verdeling blijft be staan." ARTSENGEBREK IN NEDERLAND Uit een pas ingesteld onderzoek naar de onvoldoende medische hulp in ons land bleek, dat er in Nederland momenteel 7000 artsen zijn. Dat bete kent dus 1 op de 1400 personen. Twee oorzaken zijn hiervoor aan te wijzen. Ten eerste zijn er 800 artsen in mili taire dienst en ten tweede konden er jaren lang door de oorlogstoestand geen studenten afstuderen. Men ver wacht, dat over enige jaren het voor oorlogse peil weer.zal worden be reikt. WALCHERENSE BOEREN OVER 3 JAAR OP NIEUWE GROND. Over een kleine drie jaar aldus werd op een perconferentie medege deeld zullen de boeren op Walcheren hun nieuwe grond kunnen ontvangen herverkaveling van het eiïancP zyb voltooid en over 15 jaar zal de finan ciële afwerking klaar zijn va" het plan. Het verlies aan goede cultuurgrond zal gering blijven. Tarwe-overeenkomst waarborgt Nederland 5 jaar brood „Door de nieuwe tarwe-overeen komst van Washington is onze brood graanvoorziening voor 5 jaar gewaar borgd", aldus ir. Boerma, die namens Nederland de conferentie bezocht heeft. De exporterende ianden hebben zich verbonden aan de importerende lan den 500.000.000 bushels tarwe per jaar te leveren tegen vastgestelde prijzen. Nederland moet daarvan 835.000 ton afnemen, waarvan 85000 ton voor de overzeese gebiedsdelen. De importbe hoefte van het rijk in Europa is met 750.000 ton voor 5/6 deel gedekt Landstorm of burgerwacht zal echter niet terugkeren De regering heeft besloten ter versterking van het potentieel van het ge zagsapparaat der overheid aan de rijks- en de gemeentepolitie een aan zienlijke uitbreiding met vrijwilligers te geven In de rijkspolitie zullen onge veer 10.000 vrijwilligers als reserve worden opgenomen en de gemeente politie zal met vrijwilligers als reserve verdubbeld worden. DaarnaasTover» weegt de regering nog andere maatregelen tot waarborging van de apen bare veiligheid. Toetreding tot de politie in vrijwil- ligersverband zal alleen kunnen ge schieden op basis van vrijwillige, in dividuele bijstand aan het bevoegd ge zag in het kader van de normale po litiedienst Van enig optreden dezer vrijwilligers in eigen zelfstandig corpsverband zal geen sprake zijn. Zij zullen wanneer het bevoegd gezag zulks nodig oordeelt, individueel in werkelijke dienst bij de politie wor den opgeroepen. De opleiding en oefe ning zullen eveneens in het normale politfeverband plaats vinden. Voor toetreding tot de reserve-poli- tie komen uitsluitend in aanmerking gezagsgetrouwe Nederlanders, die niet militair dienstplichtig zijn of in dien zij wel militair dienstplichtig zijn wat officieren betreft de leeftijd van Hoe zit dat met de Wederopbouw „In 1938 werden per maand gemid deld 3100 woningen gebouwd tegen 760 in 1947, terwijl het totale aantal bouwvakarbeiders niet zo heel veel verschilt. Ook kan er de aandacht op worden gevestigd, dat er in ons land 50.000 bouwondernemers zijn en 150.000 bouwvakarbeiders, een wel zeer ongewenste verhouding. Waar schijnlijk is na de oorlog de arbeids productiviteit wel heel sterk achter uit gegaan". Dit o.m. werd opgemerkt door „enige leden" van de Commis sie van Rapporteurs van de Tweede Kamer voor de begroting van het mi nisterie van Wederopbouw en Volks huisvesting. naar ons het „Voorlo pig Verslag" zegt. Hoe zit dat? Zal min. In 't Veld straks een af'^nd antwoord geven? C.N.V. richt z.Ci. tegen E.V.C. De voorzitter van het CNV,M. Rup- pert heeft in een radiorede enige be sluiten medegedeeld van het hoofdbe stuur van het CNV ten aanzien van de EVC. -Punt één behelst de medede ling. dat het CNV zonder reserve de reeds vroeger vastgestelde weigering om enige samenwerking aan te gaan met de EVC, handhaaft. In punt twee richt het CNV zich tot alle overheids instellingen en werkgeversorganisa ties met het verzoek, de EVC niet toe te laten in een of andere commissie. Punt vier bevat een ernstig beroep op alle arbeiders van Nederland, geen gevolg te geven aan „misdadige aan sporingen tot conflicten", doch „de ty. rannie te verdrijven' Vandaag plaatsen wij het reddingsvlot". Maandag *ar. vindt U op de gewone plaats het eerste gedeelte van ons nieuwe feuilleton: „Avon turen in Venzuela", werke lijk een meer dan gewone avonturen-roman; het is er een van de bovenste plank! Een stelletje gelukzoekers trekt de wereld door, be leeft in het van romantiek zwoele Venezuela, grote avonturen en een van hen, de hoofdpersoon van het nieuwe vervolgverhaal vindt er tenslotte geluk en liefde, liefde en geluk. Ongetwij feld zult U met veel span ning en Interesse d«t ver haal volgen! 45 jaar, wat onderofficieren en kor poraals betreft de leeftijd van 40 jaar en wat manschappen betreft de leef tijd van 28 jaar hebben bereikt Personen, die 65 jaar of ouder zijn, kunnen niet worden toegelaten. Bij zonderheden inzake beloning, vergoe ding van inkomstenderving, verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen en andere sociale voorzie ningen zullen nader bekend gemaakt worden. Het ligt niet in het voornemen der regering te komen tot een heroprich ting van de vroegere Bijzondere Vrij willige Landstorm en de vrijwillige burgerwachten, maar wel, dat ook op de voormalige leden van deze organi saties een beroep zal worden gedaan om mede te werken. WIELRIJDEN PLOEGEN VOOR RONDE VAN NEDERLAND SAMENGESTELD. Thans is de samenstelling bekend gemaakt van alle regionale en natio nale ploegen voor de Ronde n Ne derland. Nederland komt uit met ploe gen uit Noord-Holland, Zaanstreek, Zuid-Holland. Noord-Brabant a en b en Limburg. Verder zijn er nationale ploegen uit België (a en b), Italië, Frankrijk, Zwitserland, Spanje en Luxemburg. Daar de Italianen, Fran sen en Spanjaarden niet met- een vol ledige ploeg van 8 man kunnen uit komen, worden er enige Hollandse reners aan toegevoegd. Behalve de hierboven genoemde ploegen zullen er ook nog 29 individu ele renners aan toegevoegd worden. Onder de buitenlandse renners zijn enige bekende namen, zoals de gebr. Weüenmann, Tarchini (de beste Zwit serse renner uit 1947), Clemens, Kir- chen en Bourlon, die in de laatste Tour de France bekendheid verwierf. Oi, is de sterkste ploeg die van de Helveten. EMIGRANTENSCHEPEN NAAR CANADA EN ZUID-AFRIKA Twee grote schepen van de Kon. Rotterdamse Lloyd zijn met honder den emigranten aan boord, vertrok ken naar Zuld-Afrika en Canada. De „ïndrapoera" brengt er 900 naar Z. Afrika, onder wie Duitsers, Zweden, Belgen, Engelsen en Fransen. De „Ko- ta Inten" vaart met 750 boeren, meest uit Friesland, naar het land van onze bevrijders, Canada. Zü vormen het eerste contingent, dat (met hun inboe del) dit jaar de reis over de Oceaaa gaat maken.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1