Ikmaafder langs de straat N HOLLANDSE PERS 19!i5 Palestina-commissie ziet geen enkel lichtpunt gloren ■mm vs; Haagse bonrienhandelaar verwenst thans alle politiehonden Oorzaak van branden in DC6 door Douglas bekendgemaakt Truus... een'goed „Soldatenmoeder"... 4e Jaargang No. 1189 Woensdag 17 Maart 1948 Uitgave vooi de gelijknamige Stlcb'>'ng. Wnd. hoofdred A. Erika, Westerweg 338, Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht Tel 3967 Nieuwe aandrang op vorming van internationale legermacht De commissie voor Palestina van de Veiligheidsraad heeft te Lake Suc. ces» een tweede rapport gepubliceerd, gebaseerd op de bevindingen van de Tooruitgezonden groep van de commissie, die zich thans te Jeruzalem be vindt. In het rapport wordt er de nadruk op gelegd, dat. tenzij rust en orde worden hersteld, het niet mogelijk zal zijn bet besluit van de alge mene vergadering uit te voeren. De commissie is daarom tot de „onver mijdelijke conclusie" gekomen, dat, wanneer het Britse mandaat eindigt, het Heilige Land waarschijnlijk ernstig zal hebben te lijden van administra tieve chaos, wijdverbreide strijd en bloedvergieten. Engelands houding onbevredigend De besprekingen met de Britten hebben bevestigd, dat deze voorne mens zijn het bestuur van Palestina tot het einde van het mandaat geheel in eigen handen te hpuden. Terwijl de commissie aldus verhinderd is vóór Mei enige verantwoordelijkheid voor het bestuur te dragen, zal het op die datum de volledige verantwoor delijkheid moeten overnemen", aldus het rapport. Over de instelling van een Joodse en Arabische voorlopige raad per 1 A-).ih zoals in het verdelingsplan werd voorzien, zegt het rapport, dat de positie van de Britten dit onmoge. lijk maakt. Engeland's weigering om voor het einde van het mandaat de organisatie ▼an militie toe te laten, noemt de commissie „onbevredigend" en zU be vestigt baar eerder gemaakte gevolg trekking, dat een internationale leger macht nodig is. Vanmiddag wordt Brussels pact getekend Volgens een Engelse woordvoerder sal bet verdrag van Engeland, Frank rijk en de Benelux vanmiddag om 17 «ur (Ned. tijd) in het Palels der Aca demiën te Brussel worden onderte kend en een half uur later voor pu blicatie !n de vijf hoofdsteden worden vrijgegeven. Verwacht wordt, dat Minister-pre sident Beel morgenmiddag in de Tweede Kamer een verklaring zal af leggen over de overeenkomst der vijf ■Westelijke mogendheden. Parijse conferentie nam vijf resoluties aan De afgevaardigden van de 16 „Mars hall"-landen zijn het er te Parijs over eens geworden, dat de Westelijke zo nes van Duitsland op de conferentie vertegenwoordigd dienen te zijn. De conferentie heeft voorts een „werk-groep" ingesteld, die o.m. het vraagstuk van een permanente orga nisatie zal bestuderen. In het geheel werden 5 resoluties aangenomen, betrekking hebbend op de volgende onderwerpen: 1) een rapport aan de regering der 2) het raport van de technische commissies, 3) de toelating van West.Duits- land, 4) de oprichting van een perma nente organisatie, 5) de publicatie van verschillende rapporten. DUITSERS KRIJGEN MEER VOEDSEL Het Bizonale .bestuurbureau te Frank fort heeft meegedeeld, dat met ingang van 1 April de rantsoenen in de Brits Amerikaanse zone zullen worden ver hoogd van 1400 op 1560 calorie". te.* wijl tevens meer afwisseling in he* voedselpakket zal worden gebrachc. METEOROLOGISCHE CONFERENTIE TE BRUSSEL Te Brussel is een internationale bij eenkomst van West-Europese weer kundigen geopend. Doel hiervan is het oprichten van een dienst voor uit wisseling van weerkundige inlichtin gen op het Europese vasteland er voor verspreiding en ontvangst van weerkundige inlichtingen van Europa met de andere werelddelen. weerbericht WEINIG VERANDERING In het Noorden van het land tijde lijk zwakke overigens krachtige wind uit Westelijke richtingen. Weinig ver andering van temperatuur. GEMEENTER. ADcLEDEN BEDACHTEN ZICH De gemeenteraad van Ubach over orms, een van de weinige gemeen teraden. die weigerden tot verhoging van de vermakelijkheidsbelasting over te gaan, is op zijn beslissing terugge komen. B. en W. hadden de raadsle den voorgerekend, dat hun weigering de gemeente f 15.000 zou kosten, na melijk f 7500 minder aan belastingop brengst en f 7500 minder aan uitke ring uit het gemeentefonds. Hierop hebben de raadsleden zich bedacht. Zij vonden het toen toch ook raad zaam over te gaan tot verhoging van de vermakelijkheidsbelasting. Spaans dilemma Komt Spanje wel ol geen Marshall-hulp toe De voorlichtingsdienst van de Spaanse regering, in ballingschap heeft aan president Truman eiwninis- ter Marshall, alsmede aan de verte genwoordigers bij de V.N. een bro chure ter hand gesteld, waarin wordt verklaard, dat door het doen deelne men van Spanje aan het plan-Mars hall, „aan het edelmoedige Amerikaan se program alle historische, betekenis ontnomen zou worden". Het zou daar entegen misdadig zijn het Spaanse volk niet toe te staan voordeel uit deze economische inspanning te beha len, aldus de brochure. Andere Republikein In Anierika zijn er, die over Frank- co heel anders denken. Het feit, dat de zestien landen te Parijs Spanje niet hebben uitgenodigd tot econo mische samenwerking, heeft b.v. scherpe kritiek van de Amerikaan-* se Republikeinse senator Homer Ca- pehart uitgelokt. „Spanje heeft jaren lang het communisme met succes be streden. Indien, zoals ons is verteld, het plan-Marshall ten doel heeft de verbreiding van het communisme te gen te gaan, dan schijnt het mij toe, dat Spanje iets op dat gebied heeft aan te bieden", aldus Capehart. Jarenlang „zwijnde" hij, maar een hond kreeg hem te pakken Toestellen %aan deze week weer vliegen Deze week zal de DC 6 zijn come back in de lucht beleven. Vier maan den lang hebben ruim honderd van deze moderne viermotorige vliegtui gen, die plaats bieden aan 52 passa giers, werkeloos op de internationale vliegvelden gestaan in afwachting van de resultaten, die het onderzoek naar de recente catastrofale branden in de ze toestellen zou hebben. De „Douglas" heeft thans ook de oorzaak van de branden bekend ge maakt Zij werden veroorzaakt door overtollige brandstof, die in de Ver warmingsbuizen van de cabine werd gezogen. De ruim 100 veranderingen, dié in de toestellenworden aange- Een speurhond van de Haagse poli tie bewees, dat een vulpen, die een arrestant trachtte te „verliezen" eigen dom van deze gevangene was. En daarmee stond tevens vast, dat de man bezitter was van 1288 tabakskaarten, 482 gemengde kaarten, 2354 strookjes met drie tabaksbonnen en 3000 losse bonnen voor allerlei artikelen, teza men voor een zwarte waarde van 50.000. Met de vulpen waren n.1. aantekeningen geschreven op enve loppen, waarin deze bonnen waren op geborgen. Koos, de arrestant, zuchtte en zei: „Jullie vertrouwen dat beest meer dan mij", daarbij doelend op de recher cheurs, die deze bonnenschat uit een Haagse woning, doch niet uit de ka mer van Koos opdolven, alsmede op de politie-speurhond, die de zaak „rond" maakte. Ons land zai 45 millioen pond aan Engeland betalen In een Brits Witboek wordt om trent de overeenkomst tot afwikke ling van de vorderingen en schulden uit oorlogstijd, die Vrijdag j.1. door de Nederlandse minister van Finan ciën. prof. P. Lieftinck, en de Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps, werd ondertekend, medege deeld, dat Nederland aan Engeland 45 millioen pond sterling zal betalen. De betaling zal geschieden in twintig jaarlijkse termijnen. De eerste beta ling vervalt op 28 Februari van het volgend jaar, Zolang er nog een deel van de schuld uitstaat kan niet van de Britse regering verlangd worden, dat zij goud verkoopt ter verkrijging van guldens. Uit het oog niet uit het hart! Oud-officieren van de Ame rikaanse 82e luchtlandings divisie,. die deelgenomen hebben aan de bevrijding van Nijmegen, hebben aan President Truman voorge steld een fonds te. stichten voor de herbouw van de Nij meegse universiteit. De president heeft terstond van zijn instemming met dit voorstel doen blijken. RAZZIA TE LUIK WAS NIET OVERBODIG Tijdens een razzia, die door de Luik se politie met behulp van 125 rijks veldwachters, 100 politieagenten en twintigtal m.p.'s is gehouden, zijn 500 personen aangehouden, onder wie goud- en deviezensmokkelaars, verko. pers van verdovende middelen en ver scheidene tientallen ongewenste vreemdelingen. Reeds jarenlang loerde de Haagse politie op Koos, die, ondanks vele huiszoekingen, de recherche buiten zijn bonnenzwendel kon houden. Bij de laatste overval echter werd de buit achterhaald en ook een bedrijfskapi taal van f 6000 is voorlopig in de safe van de Haagse politf^ opgeborgen. Opa sliep op de bonnen De succesvolle huiszoeking leverde enige dwaze situaties op. Koos was thuis en deed na vele keren bellen open. Hij verwelkomde zijn gasten in nemend en toonde zich nieuwsgierig naar de reden van dit bezoek. „Bon nen?", nooit van gehoord by wijzs van spreken. De recherche ging maar eens rondneuzen en vond in een der kamers een Pool en drie Russinnen, die bij een gitaar aan het „swingen" waren, doch geen bonnen. In een voorkamer echter vond men een oude man te bed, die met zwakke stern waarschuwde, dat hij „open tubercu lose" had. De besmettelijkheid hier van bleek te zitten in een grote da mestas, die uit het bed werd opge. diept en het fortuin aan bonnen be vatte. Koos, die thans in de cel zit, pleit zijn vrouw en relaties vrij van enige schuld. Hij erkent de bezitter van alle gevonden bonnen te zijn. Republikeins protest tegen federale regering naar veiligheidsraad In een brief, gericht aan de Com- nJssae voor Goede Diensten, heeft de Republikeinse regering ten sterkste geprotesteerd tegen „de eenzijdige po litiek, door dr van Mook toegepast door de vorming van een voorlopige federale regering voor Indonesië, zon der raadpleging van de Republiek". In de brief, die was ondertekend door mr Moh. Roem als voorzitter van de Republikeinse onderhandelingsde- legatïé, wordt aan de commissie voor goede diensten verzocht, het republi keinse protest in te dienen bij de Vei ligheidsraad en bij de Nederlandse delegatie. Deze week nog '.^hervatting besprekingen Deze week nog sullen de bespre kingen tussen de Nederlandse en de Republikeinse delegaties een aanvang nemen aan de hand van de agenda, waaromtrent heden in het „steering- comité" voorbesprekingen zijn gevoerd aldus meldt een Dinsdagavond door de Commissie voor Goede Diensten uitgegeven communiqué. Voorts wordt medegedeeld, dat de Commissie voor Goede Diensten in de afgelopen weken regelmatig bijeen komsten heeft gehouden. Ook de sub commissies zullen deze week bijeen komen. De heer Neher in Den Haag Dinsdagmiddag omstreeks half drie is per KLM de heer L. Neher, gede legeerde van het opperbestuur in In- donisië, op Schiphol aangekomen. Hij is onmiddellijk naar Den Haag door, gereisd. In hetzelfde toestel be;vond zich ir. C. J. Warners, staatssecretaris van het departement van Verkeer, energie en mijnwezen in Indonesië. Maar een minder goede dochter Illegaal werk?... Twijfelachtig Er is heel wat te doen geweest over „Truus de soldatenmoeder". Truus, zo deelde in een zeer lang. verslag een ANP-redacteur aan boord van „De Volendam", het troepenschip dat op weg is naar Indonesië, mee, Truus was het onderwerp van gesprek on der „de jongens". Iedereen was in spanning, of Truus ergens aan boord als verstekeling weggedoken zat, want zij zou bij het afscheid gezegd hebben: „In Port-Said zien we elkaar weer". Maar Truus werd nóch aan boord, nóch in Port-Said gezien. Ondertussen groeiden .de verhalen over deze soldatenmoeder, een boe rendochter uit Tungelroy van ruim 20 lentes oud. Niet alleen, dat zij „het hele land" had afgereisd om voor „haar jongens" radio-toestellen e.d. op de kop te tik ken, zy had ook op ander gebied haar sporen verdiend. N.1. met moedig ille gaal werk in .de oorlogstijd. En de oud-illegale soldatenmoeder werd een beroemdheid Ander licht op een heldin Truus hield dus haar woord niet: zy liet zich niet zien in Port Said. Men vond haar ten laatste thuis. En nu wordt ook de keerzijde van de heldin Truus belicht: In haar omgeving, zo meldt een an- bracht, komen voor rekening van de Douglasfabrieken en bedragen ruim drie millioen dollar. De Americain Airlines, die vijftig DC 6's bezitten zal de eerste zijn, die dit toestel weer in gebruik neemt. President Truman's DC 6, die even eens uit dienst was genomen, zal be gin Mei gereed zijn. In de tussentijd heeft de president zijn „Heilige Koe", een DC 4-toestel, gebruikt. Volgens opgaven van de luchtvaart, maatschappijen, die de DC 6 op hun luchtlijnen gebruikten, hebben zy ge zamenlijk door de tijdelijke non-acti viteit van hun toestellen, een verlies geleden van 12 millioen dolar. Euwe komt er wat beier in Remise tegen Botwinnik dere ANP-redacteur, noemt men haar een fantaste, .die in haar ijver te ver gaat. In Tungelroy haalt men de schou ders op óver bet meisje. Men neemt haar daar in geen geval au serieux. Het kan zijn, dat dit voortspruit uit medelijden van de dorpsmensen met haar vader, die, nu Truus zoveel van huis is, met twee zoons een een dochter het boerenbedryfje aan het draaien moet houden. Haar zuster gaat trouwen, haar broer binnenkort in dienst, haar moeder is gestorven: Truus is vaak afwezig en het bedrijf je komt handen te kort. Voorts zouden de rekeningen van de aankopen, die door het meisje ten behoeve van de militairen werden ge daan, niet altijd vlot betaald worden en tenslotte op de blank geschuurde tafel van haar vader terecht komen. Dg verhalen over haar activiteit in de ondergrondse beweging noemt men overdreven. Truus verwijst naar de getuigenis van twee illegale werkers met'wie zij in actie zou zijn geweest, doch deze mensen zijn dood. Politie onderzoekt zaak-Truus Definitieve aanwijzingen in het na deel van Truus zijn, aldus de ANP- verslaggever, niet aanwezig. Maar het staat vast, „dat de politie van hoger hand opdracht heeft gekregen de zaak- Truus t« onderzoeken". Euwe komt er kennelijk wat beter in; hij wist gisteravond ook de ge, vreesde Botwinnik een remise af te dwingen. Een prestatie, die niet ve len na de slechte eerste helft van hem hadden verwacht. Euwe opende tegen Botwinnik met 1. e2—e4 en deze koos zijn ge'iefde Franse verdediging. Met de Tarraseh- variant kreeg Euwe iets gunstiger spel, maar de Rus verdedigde zich uit stekend. Het is nog niet zeker, of Euwe in het middenspel niet V.e/fc3r had kunnen voortzetten. Naar het tn6 \torkwam, werd hij door een onver wachte zet van Botwinn'k verras', waarna hij niet kon veroinócren, dat Botwinnik zijn zwakke a-pi vn op af doende wijze ko£ beschermen. Enige zetten later'was Euwe's voo deel ge heel verdwenen en bij de 4il: zet was remise een voldongen fe»t. De partij Smyslov--Keres was een Catalaanse opening, waarbij Smyslov wel erg terughoudend optrad. Zwart wist gedurende de gehele strijd te be, letten, dat wit tot bevrijding van het veld e4 kwam en toen het eindelijk bij de 35e zet daartoe kwam, had hij een pion op de Damevleugel moeten geven Qm daar niej onder te zware druk te geraken. Bij de onderbreking heeft Keres twee verbonden vrij-pion- nen op de Damevleugel en het komt ons voor, dat het Smyslov niet zal gelukken de partij op de duur te hou den. De afgebroken stelling luidt, met wit aan zet: Wit (Smyslov): Kgl, Db2, Tel en el, Lf2 en g2, Pc3, pionnen d4, f3, g3 en h2. Zwart (Keres): Kg8, Dg6, Tb7 en d8, Lc4, Pd6 en* f6, pionnen a5, b5, e6, g5 en h6. De stand is thans: 1 Botwinnik 4 uit 5; 2 Reshevsky 3 uit 5; 3 en 4 Keres en Smyslov 2y2 uit 5 met 1 afgebr. partij en 5 Euwe 1 uit 6. Donderdagavond worden gespeeld Keres—Reshevsky en Botwinnik Smyslov. Euwe is dan vrij. Anti-communistische actie van 25 dagen in Zweden Maar Westers pact lijkt de Zweden niet Op 1 April zullen de Zweedse so ciaal-democratische partij en het vak verbond een campagne van 25 dagen tegen het communisme beginnen. Anti-communistische vlugschriften zullen in grote getale worden uitgege ven en sprekers zullen het gehele land bereizen om in plaatselijke party-af delingen en arbeidersverenigingen het woord te voeren. Door de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije en de Russische druk op Finland is het anti-co mm imisme in Zweden sterk toegenomen. Eerst was dc aandacht van de Zweedse anti communisten voornamelijk op het bui tenland gericht, doch de communisti sche partij in Zweden heeft veler er gernis gewekt door in haar kranten en radiouitzendingen haar volledige goedkeuring aan de in het buitenland ondernomen communistische acties te hechten. Westers pact niet aanlokkelijk Het Zweedse liberale blad „Dagens Nyheter" is een campagne begonnen voor Zwedens toetreding tot het plan- Bevin en de Westelijke Unie. Vele andere kranten zijn van mening, dat een dergelijke stap de USSR zou kun. nen provoceren en dat Zweden daar door alle zekerheid heeft in een vol- gende oorlog te worden betrokken. EIER.TRANSPORT. Op de boot zit een meneer. Hij houdt een waakzaam oog op zijn fiets, die liem straks verder moet voeren en op een rieten koffertje. Vooral het laatste verliest hij geen moment uit het oog. Gelukkig voor hem ben ik geen ambtenaar van de CCD. AndersZijn thouding duidt aan, dat er iets in zit. .Als de boot aanlegt, bindt hij het koffertje achter op zijn fiets. Met een zucht van verlichting gaat hij de loop plank af. Ook ik heb mijn fiets en rijd achter hem. Het plaveisel is niet van de beste kwaliteit. Wat je noemt kinderhoofd- jes! Zo hobbelen we met flinke snelheid verder. Ik enkele meters achter hem. Hoe meer ik door elkander ge schud wordt, hoe slechter mijn stemming wordt Tot ik plotseling een geel streepje op de keien zie. Een streepje, dat in omvang toe neemt. Dan dringt het tot me door. De koffer heeft eieren be vat en deze zijn tegen zulke heftige schokken niet be stand. Glimlachend overweeg ik bij mezelf, dat de C.C.D. hier niet behoeft in te grij pen. Het kwaad straft zich zelf Comité s van actie in België De communistische leiders, die uit het Belgische Vakverbond waren ge stoten, zijn in vergadering bijeenge komen. Zij besloten om „Comité:s va» Waakzaamheid" op te richten in ver, scheidene takken van het vakverbond, zoals posterijen en tramwegen, in na volging van Tsjecho-Slowakije. Engeland bedankt Nederland VAARZEN BRACHTEN RUIM EEN MILLIOEN OP Een bedrag-van 106.466 pond ster ling, d.i. ongeveer f 1.100.000, is ver kregen uit de veilingen der geschenk zending, die de Nederlandse regering Engeland aanbood na de enorme scha de die aan de Britse veestapel werd toegebracht in de strenge winter van 1946—'47. De Britse minister van Landbouw en Visserij, Williams, heeft thans voor het Britse Landbouwfonds zijn dank aan de Nederlandse regering overge bracht. Churchili PRESIDENT VAN „VERENIGD EUROPA-" CONGRES TE DEN HAAG? Me:, verwacl te Londen, dat Wis- ton Churchili de plenaire zitting van het congres voor een Verenigd Euro pa, dat 7 Mei te Den Haag begint, zal presideren. Men meent, dat op initiatief van een aantal buitenlands- groepen' een gezamenlijke poging zal worden gedaan tijdens de internationale socia listische conferentie over het plan. Marshall, welke 22 Maart te Londen aanvangt de steun van de Britse La- bour.partij voor het congres te vér- krijgen. Schepen voor Italië President Truman heeft last ge geven tot het overdragen van 29 koopvaardijschepen aan Italië, als een geste van Amerikaanse goodwill. Veertien van de terug te geven sche pen zijn Italiaanse, de in de'oorlog waren buitgemaakt. Reeds zijn Itali aanse zeelieden naar de V.S. gezon den om de Liberty-schepen te be mannen. Zal Belgische baby in Chicago gered worden Onder de 931 passagiers, die Zater dag j.L met de „Nieuw Amsterdam" in New York arriveerden, bevond zich de baby Qene Michels uit de omgeving van Luik met zyn ouders om opgéno- - men te worden in het „Memorial Hos- pital" te Chicago, waar drie chirurgen hem zullen opereren aan een zelden voorkomende hartmisvorming, die de normale circulatie van het bloed be lemmert. Belgische medici verklaar den dit geval voor ongeneeslijk. Een verpleegster uit Namen, die van de ziekte van Rene hoorde, slaagde erin zoveel geld bijeen te brengen, dat Rene met zijn ouders naar de Ver. Staten kon gaan, waar zich een nieu we chirurgische techniek heeft ont wikkeld, die de kleine Rene missehiea het leven zal redden.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1