langs de straat 1 „Niet alleen voor Nederland, voor N.-HOLLANDSE PERS 194*5 geheel Europa kan dit verdrag van de grootste betekenis worden" „Goed, we zijn een schertskorps, maar datis niet ónze schuld Oud-minister Huysmans overleden Verenigd Koninkrijk, steunend op drie zuilen: vrijheid, gelijkwaardigheid en verbondenheid Tijdelijke dienstplicht, algemene militaire opleiding en directe steun aan Europa r Jaargang No 1190 Donderdag 18 Maart 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 838. Alkmaar, teL 3308. Redactie i tie: Ridderstraat hoek Ondegracbt. TeL Minister-president introduceert in Tweede Kamer het Vijllandenverdrag:' „Hedenmiddag hebben, de minister van Buitenlandse Zaken en Harer Majesteit'» ambassadeur te Brussel, daartoe door Hare Majesteit gemach tigd, een verdrag ondertekend, dat voor Nederland en niet voor Nederland alleen, maar voor de gehele verdere ontwikkeling van Europa, "van de grootste betekenis kan worden. De voorgeschiedenis inzake een West- Europese Unie is U bekend. Het thans aangenomen verdrag beoogt o.a. in geval een der 5 verdragslanden, België, Frankrijk, Groot-Brittanië, Luxem burg en Nederland aan een gewapende aanval bloot staat, onmiddellijk ge meenschappelijk de militaire en andere bijstand der overige verdragstaten te doen verlenen. De vtff staten geven aldus de mogelijkheid van neutraliteit, die onder het handvest van de Verenigde Naties bij onenigheid der vijf grote mogend heden, althans theoretisch, nog bestaat, prijs waartegenover zij echter, bij een 'aanval in Europa, van de onmiddellijke bijstand der overige verdragsta ten verzekerd kunnen zijn - een zekerheid, die het Handvest niet verschaft". Aldus vipg onze min.-pres. mr. L. J. M. Beel gistermiddag in de Tweede Kamer zijn verklaring over het* Vijflandenverdrag te Brussel gesloten aan. die door de vijf staten 2al worden ge vormd. De taak van deze raad--zal zo wel op politiek als op economisch, sociaal en cultureel terrejn een ui terst belangrijke zijn. De organisatie zal terstond ter hand moeten worden genomen. Wat het politiek terrein betreft zou ik de aandacht er op willen vestigen, dat ook bij „een bedreiging van de vrede buiten Europa - in welk geval geen automatische verplichting tot bij stand bestaat deze raad de gelegen heid biedt tot onverwijld overleg. Ht zal geen betoog behoeven dat dit voorschrift voor staten als Neder land, die met nauwe panden aan landen buiten Europa zijn verbonden, van grote betekenis is. Het verdrag zal U zo spoedig mo gelijk ter goedkeuring worden aange boden. In afwachting daarvan leg 'k u hierbij de volledige tekst over, met de bede, dat de gewichtig stap, die de Nederlandse regering heeft onder nomen, onder God's zegen bevorder- «IWge ons vaderland en de vrede in de we reld." ,,Niet van uitsluitend militair karakter" De minister-president legde er in het vervolg van zijn verklaring de na druk op, dat de Benelux-landen be oogden het verdrag een verdere strek king dan een uitsluitend militaire te geven. „Het stemt tot voldoening te kunnen constateren dat dit streven succes heeft gehad," aldus min. Beel. „Het verdrag heeft geen ander doel dan de bevor dering van de vrede en de bescher ming van de belangen der West-Euro- pese staten, het richt zich tegen geen enkele andere staat, het beoogt inte gendeel bij te dragen tot een harmo nische ontwikkeling der Europese sa menleving. Toetreding van andere sta ten is geenszins uitgesloten: wel echter menen de Benelux-landen, dat eerst de aaneensluiting der vijf staten zich moet consolideren en verdiepen, alvo rens tot uitbreiding ka» «wrr»- ffOfaan. Consultatieve Raad, de spil van het bondgenootschap" Het middel daartoe is gegeven in de vorm van een Consultatieve Raad, Hedenavond beraadslaagt de Kamer De voorlezing der verklaring vorder de omstreeks zeven minuten aan de regeringstafel hadden mede plaats ge nomen de minister Vos, Lieftinck en Verpleegsters van N.V.K.L. zeggen: „Aan deze klucht moet een einde komen" en „militair bezien vormt ^et een scherts korps", zei vorige week de auditair-militair van de Krijgs raad in Den Haag, toen hü een geval te behandelen kreeg tegen een weg gelopen. in militaire termen dus „gedeserteerde", verpleegster, van het on- géveer 500 leden tellende Nederlands (NVKL): Meisjes worden overal voor uitgescholden De meisjes, die in het korps dienen, moesten nog het één en ander slikken en 't mèrkwaardige is, dat ze het er volkomen mee eens zijn! Waar ze echter ontzettend boos over zijn is het gevolg van dit „démasqué". Ze wor den door het publiek uitgescholden en nagejouwd en .dat was voor hen de druppel, die de emmer deed overlopen „Wij weten militair van toeten noch blazen, maar dat is niet onze schuld", zeggen de verpleegsters. „Er is met ons gesold, we zijn gepaaid met be loften en toezeggingen. Onze salaris sen, ja, ze zijn geregeld na lang wach ten, maar van de meest zonderling? administratieve situaties keken we tenslotte niet meer -erwonderd op. Het is een onmogelijke geschiedenis. Neemt men soldaten, oversten en sergeants ook per maand aan? Met ®ns is dat wèl zo! Wij zijn gestuit op een muur van onwil en onheusheid. De uitdrukkingen en scheldwoorden, die de verpleegsters in het openbaar naar het hoofd krijgen zijn niet na te vertellen. Daar is de uitdrukking „schertskorps" maar babygestamel bij" zo luiden ongeveer, alle grieven, „en wanneer er nu niet spoedig verbete ring komt, dan nemen we ontslag" Wat hei korps doet '„Wat doet het NVKL dan wel", zult u zielf afvragen, 't Antwoord is vrij eenvoudig. Het is een groep van .verl Pleegsters. werkzaam in de militaire hospitalen. Maar Er is geer enkele sociale zekerheid Verpleegsters Korps Landmacht voor de leden van het korps en daar om is het verloop groot. Mogelijkheid op vaste dienst ontbreekt geheel. „De soldaten hebben toch even goed recht op een behoorlijke verpleging als de burgers", zo zeggen de korpsleden. ,.Of mogen ze alleen maar vechten en niets kosten?" De verpleegsters zijn boos en we kunnen ons dat indenken wanneer we van «leze toestanden horen. „Moeten wtf Nederlandsen vergeleken worden met de Duitse „grijze muizen"? Toen durfde men niet te schelden, maar nu wel", zeggen ze. Laatste aandrang „De directrice heeft nu louter in het belang van de patiënten nog eens en voor de laatste keer geschre ven aan „hogere regionen", vertelde een verpleegster. De militaire artsen overwegen ook een protest in te die nen, temeer ook omdat er een gebrek aan personeel bestaat. In Utrecht staan twee barakken voor infectieziekten leeg bij gebrek aan personeel niet bij gebrek aan zieken. Er is een te kort van 20 pet. verpleegsters en voor werk in Indonesië kon nog geen 10 pet. van de noodzakelijke kern van 150 gediplomeerde verpleegsters voor 1600 bedden worden aangeworven. ..Zoudt u er heen gaan als uw positie niet behoorlijk geregeld was", zo vra gen de verpleegsters terecht. Wie de schuld van dit alles? De korpsledcn menen 't te moeten zoeken bij de minister van Oorlog. Maar hoe het zij 't gaat niet op. dat men ver pleegsters, waaraan in ons land het tekort zeer groot Is voor alles wat lelijk is kan uitschelden, 't Mes moet in dit militaire gezwel! Jonkman. Overeenkomstig het voorstel van de voorzitter werd besloten de beraadslaging over deze regeringsver klaring aan de orde te stellen in de vergadering, welke hedenavond '.e acht uur aanvangt. Deze beraadsla ging wordt samengevoegd met de inter pellatie Van dér Goes vtfn Naters. Óe vergadering werd daarna ver daagd. Op de inhoud van het Vijflandenver drag zullen wij nog nader terugko men. - Red. Het zatniet in de lucht! Een piloot van een Con_ stellation kreeg, toen hij op weg was" van Londen naar New-York, de boodschap, dat hij onmiddellijk moest terugkeren, daar er een bom in het vliegtuig lag. Op het vliegveld van de ÊngeLw hoofdstad bleVt het een val se radio-boodschap te zijn geweest. Hedennacht is in de ouder dom van 45 jaar in het zieken huis St. Joau. nes de Deo te 's Gravenhage overleden de oud-minister van Economi sche Zaken dr. G. W. M Huysmans, Mr. v. d. Goes van Naters tegen nationaal kabinet Op een vergadering van de party van de Arbeid, te Schiedam, zeide Mr. van der Goes van Naters o.m., dat, gezien de resultaten door de hui dige regering bereikt, er geen enkele reden bestaat om dit kabinet te ver vangen door een nationaal .kabinet. Mocht de Katholieke Volkspartij met de groep-Oud in zee willen gaan, dan zon zjj dit alleen moeten doen, daar de Partij van de Arbeid hier aan niet zon meewerken. Zij wil al leen zitting hebben in een regering, waarvan zij de vooruitstrevendheid bepaalt. Rondetafelconferentie stelt voor Tijdens de besloten zittingen van de Rondetafelconferentie zijn een grooi aantal ontwerpresoluties opgesteld, die binnenkort in openbare vergade ring zullen worden behandeld. In de eerste en belangrijkste resolutie spreekt dè conferentie er zich voor uit, dat de bestaande verhouding tussen Nederland, Suriname en Curacao wordt omgezet in een nieuwe staatsorde, welke de drie landen ïl»ar"we«ElÜE aansluiting »p de grondslag*, van de red. van H. M. de Koningin van 7 1040 steunt op de drie «uilen van vrijheid, gelflk- dieheiö en verbondenheid eh dat dit nieuwe Koninkrijk al'naam ral dragen „Verenigd Koninkrijk der Nederlanden". tige opvolgers In de Kroon der Ne- Drie beginselen De conferentie verstaat hierbij onder: VRIJHEID: Zelfstandigheid in eigen inwendige aangelegenheden en de vrij willige aanvaarding van de samen werking in de behartiging der ge meenschappelijke aangelegenheden. GELlteWAARDIGHEID: Een pas sende medezeggenschap in alle ge meenschappelijke aangelegenheden op de grondslag van nevenschikking, als mede het gewaarborgde bestaan-van een deugdelijke staatkundige, econo mische. sociale en culturele orde op democratische grondslag in elk der landen van het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden. VERBONDENHEID: Het gemeen schappelijk staatsverband onder H. M. Koningin Wilhelmina en Hare wet- Keres won van Smyslov Op fraaie wijze heeft Keres zijn afgebroken partij tegen zijn landge noot Wassilly Smyslov in winst omge zet Hij stond bij het afbreken al gun stiger en benutte zijn voorsprong. De deskundigen zijn er het echter nog niet over eens, of Smyslov wel de juiste voortzetting heeft gekozen. Volgens velen had hi: remise kunnen forceren. De stand is thans: 1 Botwinnik 4; 2 Keres 3»/2: 3 Reshevsky 3; 4 Smys lov 2'/2; 4 Euwe 1. HUWELIJK MIDDELS ZWARTE SIGARETTEN.... Een ambassade-handelaar te Buenos Aires had geld nodig om. te trouwen. Hij kreeg het lumineuze' idee om 36.000 sigaretten uit Argentinië naar ons land te sturen en zwart te laten verkopen. Het werd. helaas voor hem ontdekt en thans moest hij zich ver antwoorden voor de Haarlemse politie rechter. Zijn carrière is in rook vervlogen, weerbericht WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking, met enkele verspreide buien. Naar Zuid-West rui mende, tijdelijke krachtige, later weer naar West of Zuid-West krimpende en iets afnemende wind. Weinig ver andering in temperatuur. derlanden en de verplichting tot ge_ zamenlijke behartiging der gemeen schappelijke aangelegenheden en tot wederzijdse hulp en bijstand. Schoenen blijven op de bon Ofschoon de besturen van de vak groepen Schoenindustrie en Detailhan del in een'gesprek met de minister v. Economische Zaken hebben verklaard, dat zij opheffing van de schoendis tributie volkomen verantwoord achten is de regering nog steeds een andere mening toegedaan. De schoenen blij ven voorlopig dus op de bon! Langs de rijweg bevindt zich een breed trottoir. U tveét wel, 7o'n ding, dat ge maakt is voor de voetgan gers. In het belang van hun veiligheid! Naast het trottoir lopen twee dames. Fier en zelfbe wust Ze schijnen van ver keersregels niets af te we ten en van verkeersongeval len nooit te hebben gehoord. Ze lopen althans demonstra tief aan de linkerkant van de weg. Tegelijkertijd ke rnen een auto en een wiel rijder aan. De dames zien het, maar lopen onverstoor baar door. De wielrijder moet plotseling uithalen, wil hij het tweetal niet torpe deren, stelt zijn eigen leven, in de waagschaal, komt bij na onder de auto. Een sner pend gekras van remmen en nog juist is het ergste voor komen. Automobilist nijdig. Wiel rijder nog nijdiger. Het meest woedend echter dé dames, waarvan er één de wielrijc^r afsnauwt, dat hij toch niet zo gek moet doen. „U brengt het veikeer in ge, vaar, meneer!" De man is gelukkig een wijsgeer. Hij haalt zijn schou ders op, knipoogt in mijn richting, stapt op zijn fiets en geeft als commentaar: „Hopeloos geval." Truman vraagt het Congres ingrijpende maatregelen Ter ondersteuning van door communisme bedreigde landen" De president der Verenigde Staten, Harry Truman, heeft gisteren in een rede over de buitenlandse politiek der V.S. gehouden voor-het Congres, voor gesteld tijdelijk de militaire dienstplicht in de Verenigde Staten opnieuw in te stellen, de algemene militaire opleiding ten spoedigste ten uitvoer te leg gen en „de werkzaamheden met be trekking tot het hulpprogramma voor Europa spoedig te voltooien". Hij verklaarde, dat deze aanbevelingen beschouwd dienden te worden als „de meest spoedeisende stappen om de vrede te beveiligen en oorlog te voorkomen". Het is deze niets ontziende reeks daden en het klaarblijkelijkheid voor nemen haar voort te zetten met be trekking tot deoverige vrije landen van Europa, die de huidige crltie- ke toestand in Europa hebben ver oorzaakt Totdat de vrije natiej van Europa hun krachten herkregen hebben en zo lang het communisme het bestaan van de democratie zelve '-edreigt; -moe ten de Verenigde Staten sterk genoeg blijven om die Europese landen te steunen, die bedreigd worden door communistische overheersing en door het regiem van de politieke-staat". Vijllandenverdrag verwelkomd De president steunde het Vijfmo- gendhedenpact met de volgende woorden: „ik vertrouw er op, dat de Ver. Staten met de 'aartoe dienstige middelen aan de vrije landen die steun zullen geven, die door de toe stand* noodzakelijk is geworden. Ik ben er zeker van, dat de vastbesloten heid van de vrije landen van Euro pa om zich zelf te beschermen geëven aard zal worden door een gelijke vastbeslotenheid onzerzijds hen daar bij te_helpen. hebben bereikt, waarop de positie van de Ver. Stqten onmiskenbaar duidelijk moet worden gemaakt" De ze woorden werden door het Con gres met luid applaus onderstreept Bij het voorleggen van zijn voor stellen merkte Truman o.m. op: „Wij moeten bereid zijn de prijs des vredes te betalen, anders zullen wij zeker de prijs des oorlogs te betalen hebben". Truman zeide in zijn rede b.m.: Gij kent de oprechte en geduldige pogin gen van de democratische landen om door onderhandelingen, en overeen komsten een veilige en vaste grondslag voor de vrede te vinden. Gü weet de obstakels, die wfj heb ben ontmoet De overeenkomsten, die wij bereikten, hoe onvolmaakt «ij ook waren, zouden de grondslag geweest kunnen zijn voor een rechtvaardige vredeindien zij waren nagekomen Doch zij werden niet nagekomen. Zij werden hardnekkig veronachtzaamd en geschonden door een natie." „Een natie tegenover 1/ ons „Dat land zo vervolgde Truman heeft in iets meer dan twee jaar zijn véto uitgesproken over eenentwintig voorstellen tot handelen van de Ver enigde Naties". Doch dat is niet alles. Sedert het einde van de vijandelijkheden heb ben de U.S.S.R. en haar agenten de onafhankelijkheid en de democrati sche aard van een hele keten van landen in Qost. en midden-Europa ver qietigd. tVapcnmuiauu im l aicjmiu D^* Commissie der Grote Vier voor de Palestijnse kwestie (bestaande uit Rusland, China, Frankrijk en Ameri ka) is het er over eens geworden, dat er een bedreiging van de vrede bestaar in Palestina, veroorzaakt door gewapende interventie van heide zijden. Vrijdag zal de Commissie de Veiligheidsraad verzoeken onmiddel lijk stappen te nemen om een eind te maken aan het geweld in het Heili ge Land. Waarnemers in Lake Succes zijn van mening, dat de Veiligheidsraad Vrijdag de order „Staakt het vuren" zal uitgeven voor beide partijen. Van Joodse zijde wordt verklaard, dat de Joden slechts een wapenstil stand zullen aanvaarden in het kader van het verdelingspl«to. KWESTIE TSJECHO-SLOVV AKIJE OP DE AGENDA Met negen tegen twee stemmen be sloot de Veiligheidsraad om de kwes tie Tsjecho-Slowakije op de agenda te plaatsen. Tegen stemden de Sovjet unie en de Oekraïne. „De deur nog open Na te hebben verklaard, dat de. Ver. Staten met alle goedwillenden wensen samen te werken en de deur ook vdor de Sovjet-Unie open ge houden zal worden, besloot Trif, n zijn rede met een beroep op de~leticn van het Congres, afle partij-politieke overwegingen op zij .te zetten. De tijd is gekomen." zo zeide hij. da: -Je vrije mannen .en vrouwen van de wereld eerlijk en moedig de bedrei ging van hun vrijheid onder ogen moeten zien." Het Congres zal, met het oog op de internationale situatie, niet op Paasreces gaan. U.N.O. toch sterker dan Palestijns probleem Men kan moeilijk beweren, dat de na-oorlogse ontwikkeling van het in ternationale politieke leven in haar geheel ten goede is gekomen aan de versteviging van het vredesgebouw, dat met de letters UNO aangeduid wordt. Integendeel: er is gewrikt en gesloopt aan muren en fundamenten en er zijn bedenkelijke scheuren ont staan. Merkwaardig, dat het niet een van de stormvlagen is van het karakter dat de wereld thans maar al te goed kent, niet de alles-overschaduwende tegenstelling tussen Amerika en Rus land, die het wrakke bouwsel zo aan het wankelen bracht, dat er gevaar voor een definitieve instorting dreig de. Neen, juist een in grotf eenstem migheid genomen besluit bracht de UNO bedenkelijk dicht bij de afgrond De houding van Londen werd door de Commissie voor Palestina „onbe vredigend" genoemd het is wel de mildste qualificatie, die zij had kun nen gebruiken. Voor haar is die hou ding ronduit een aanslag op haar le ven De Commissie staat machteloos. In dien haar niet nu gelegenheid wordt gegeven om voorbereidingen te tref fen voor het bestuur, zal zij straks een bloedbad en volkomen chaos niet kunnen verhinderen. Maar ook Engeland 2it in de knel. Het verlies van zijn invloed in het Middellandse Zee-gebied kan het een voudig niet dragen; reeds ernstig ge noeg werd zijn internationale posi tie door de oorlog geschokt. Voor de Ver. Staten .is de situatie evenmin- plezierig, want dit land kan de trouwe steun van Engeland in ..Eu ropese" aangelegenheden, die zich nu eenmaal van Moskou tot Washington uitstrekken, niet ontberen, Valt daar uit 'Amerika's aarzelen in het Pale stijnse conflict te verklaren? Aan de Buitenlands overzicht andere kant, indien de belangen van de zwakste partij in casu de Joden, zouden werden opgeofferd, dan valt de na-oorlogse Volkenbond. Dit ge doogt de internationale situatie niet; en zo staan de VS voor de keuze van „wat het zwaarst weegt". Nu de Commissie van de Grote Vier voor Palestina, waarin ook dé VS zitting hebben, tot de uitspraak kwam, dat met- het Palestijns conflict de vrede bedreigt wordt en de Vei ligheidsrad verzocht, onmiddellijk handelend op te Deden, ziet het er n?vr uit. ^at ce belangen van En geland moeten v ijk en voor het alge meen bela??. Een verstandig besluit? Vaarsfhjt'bjk. Maar voor Engeland: een zware slag. A H.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1