De strijd tegen prijsopdrijving DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN Snelle afzet van kool duurt nog steeds voort Overheid gaat premies geven bij woningverbetering en -splitsing Gratis!! AvorUuur in Venezuela Alkmaarse iuchirechier behandelde verleden jaar 1807 zaken... maar het is niet alles! Geldstraffen In 1947 is aan geldstraffen door de gezamenlijke Tuchtrechters voor de Prijzen een totaalbedrag van ƒ12.737.110.28 opgelegd. Een bedrag van ƒ2.001.752,12 hiervan wordt ge vormd door z.g. „Schikkingen" (Een schikking is een voorstel tot betaling Van eeu bepaald bedrag). Dus .een Vorm van afdoening buiten rechter lijk vonnis. Het Arrondissement Alkmaar heeft In dit totale bedrag een aandeel van f 118.749,10 of iets minder dan 1 pro cent. In dit cijfer zou men de strijd totuitdrukking mogen brengen, die in dit arrondissement tegen prijsop drijving wordt geyoerd. Zaken Door de gezamenlijke Tuchtrechters Voor de Prijzen in Nederland, 19 in getal, zijn in het afgelopen jaar 71.619 gevallen van prijsovertredin- gen behandeld. In 3114 gevallen ,is de Veroordeelde in Hoger Beroep ge- gann bij de Bijzondere Politierechter. Omtrent de laatste zaken zijn ons geen concrete samengevatte resulta ten bekend. De Tuchtrechter te Alk maar heeft 1807 zaken afgedaan of ruim 2 procent van het totaal. Dit cijfer geeft sleohts een gedeelte weer van de werkelijk begane prijs- ovortredingen, daar uiteraard niet al les ter kennis van de Tuchtrechter komt. Andere straffen. In 112 gevallen, dus 6 procent van het totale aantal zaken heeft de Tuchtrechter volstaan met het. ge ven van een waarschuwing. Daaruit blijkt, dat het er niet om te doen is de betrokkene kost wat kost geld uit de zak te kloppen, doch een zodanige situatie te verkrijgen, waarbij de* prrjsvoorschriften volledig worden na geleefd. Direct mag hierbij gewezen worden op de bedrjjfs-voorlichting, die reeds ruim een jaar door het Directoraat- Generaal van de Prijzen in de prac- tijk wordt gebracht. Daarbij wordt van de meest gebruikte prijsvoor- schriften een voor ieder begrijpelijke uiteenzetting gegeven en in de vorm van een brochure aan de zakenmen sen gezonden. Conclusie Het gegeven materiaal heeft na- Omzet N.H. veilingen in 1947 ruim I 571/2 millioen Vandaag beslissing over de fondsvorming De omzet van de Xoordhollaudse gr oen ten veilingen nas in het afgelo pen jaar 57.767.357,tegen in het jaar 1946 ƒ52.118.596.—. zodat dus ƒ5.648.761.of ruim 10 procent m-'-r is omgezet. Voorzover bekend heeft zich geen ennele veiling In Noordholland uit gesproken tegen de fondsvorming,* al xytt er wensen naar voren gekomen t.a.v. <ic uitvoering in samenwerking iwvi tL> standsorganisaties. andaag zal in de algemene ver gadering van het Centraal Bureau te Utrecht de beslissing vallen over dit voor do Nederlandse tuinbouwers be langrijke onderwerp. Van de zijde van het Centraal Bu reau wordt vernomen, dat de actie voor de pensioenverzekering voor zelfstandige tuinders nog niet is stop gezet. De hoofdaccountant van het C.B de heer Torna, houdt nog regel- matig spreekbeurten om het ontwor pen plan nader to'e te lichten. De be langstelling voor deze pensioenverze kering is niet zo groot als verwacht werd. De tuinders nemen over het al gemeen 'n afwachtende houding aan. omdat zij vrezen, de premie, die 2% var. de veilingomzet bedraagt met een minimum van ƒ60.en een maxi mum van 400.—, niet te kunnen be talen. _>e gelegenheid om aan deze ver zekering. die op onderlinge grondslag is opgebouwd, waardoor de baten aan dfe deelnemers ten goede komen, deel te nemen, is nog steeds open. tuurlijk maar een betrekkelijke waar de. Zoals reeds opgemerkt stelt het aantal door de Tuchtrechters behan delde zaken slechts een gedeelte voor van het werkelijk begane aantal prijs overtredingen. Het boete-bedrag geeft voor het merendeel de omvang weer van de strijd die door de. Overheid tegen de prijsopdrijving en het daar uit voortvloeiende inflatiegevaar wordt gevoerd. Het bedrag dat bij de geconstateerde overtredingen bn- Techtmatig is verdiend, (althans voor zover men het heeft kunnen vaststel len) komt hierbij ook enigermate tot uiting. De cijfers geven min of meer een minimum-omvang van. de ge pleegde overtredingen aan. Men kan er uit aflezen, dat inderdaad alles door de regering wordt gedaan om de prijsopdrijving zo effectief moge lijk te bestrijden. De medewerking van het publiek laat daarentegen nog zeer veel< te wensen over. hetgeen zich manifesteert door 't totale aan tal opgemaakte processen-verbaal van 58052 met 62580 verdachten, waartegenover staat, dat slechts 5000 klachten ..bij de Prijzencommissies werden ingediend. Meij moet wel bedenken, dat prijst opdrijving de waarde van ons geld doet verminderen. Bij prijsopdrijving wordt het inko men met een overeenkomstig bedrag verminderd en plaatst degene, die te hoge prijzen betaal^, zich op een la ger welvaartsniveau dan nodig is. Bovendien vormt de categorie die zich aan prijsopdrijving schuldig maakt, een permanente bedreiging voor de overigen, die wén willen me dewerken om het gestelde doel: voor koming van inflatie, te bereiken. 54. Qngeveer halverwege het tra ject FranekerHarlingen reed hij met zijn auto Jimmy voorbij en op nieuw kwam hij diep onder de indruk van zijn schitterende slag en de ge weldige snelheid, die ontwikkeld, werd. Met zijn kennersblik zag hij het dadelijk. Dit was een eerste klas kansmaker. Dit was zo maar niet het een of ander deelnemertje,. maar dit was een groot kampioen. En dadelijk gaf hij gas, teneinde in Harlingen onze krant op te bellen en het be richt te geven, dat er grote dingen gingen gebeuren. Groentelevering aan Brits leger in Duitsland weer geregeld Ten gevolge van de reeks contrac ten, waardoor het leger van de Brit se be/.ettingszöne in Dnitslarfd reeds enige jaren van Nederlandse groen ten wordt voorzien, is door het be drijfschap voor Groenten en Fruit op nieuw een- overeenkomst met het hoofdkwartier der Britse legers in Duitsland afgesloten, thans voor de maanden April tot en met Septem ber 1948. Overeenstemming werd bereikt over leveranties van ongeveer 20.000 ton groenten, 1500 ton f-ruit en 1500 ton uien. De Engelsen, blijkbaar wel te vreden over de service, welke Neder land hun biedt, stemden toe in bevre digende prijzen. Zij zullen zoals ge- 'woonlijk de ladingen overnemen te Nijmegen, vanwaar zij over de ver schillende onderdelen van het leger in Duitsland zullen worden gedistri bueerd. Wat de veilingklok wijst Laatste inventarisatie was niet zo heel ver mis Het verloop van de afzet van de grove tuinbouwproducten blijft nog steeds gunstig. Wanneer men verneemt, welke hoeveelheden er in tamelijk korte tijd via de veilingen zijn verkocht, staat men wel wat te kijken. Te Broek op Langendijk zijn sinds de vorige inventarisatie niet minder dan zeshonderd wagons gele kool verhandeld, waardoor de voorraad bij de leden van de DGC, die meestal het merendeel van de gele kool voor him rekening nemen, is gedaald tot beneden de 300 wagons. Officieel zullen er nog 270 wagons moeten zijn. Het wonderlijke van het geval is, dat het bestuur met} vrij grote zekerheid kan verklaren, dat dit vrijwel /.al uitkomen, zodat de' laatste inventarisatie nog niet zo heel erg verkeerd is geweest. Er zijn nog tussen de 300 en 400 tuinders, die eeu hoeveelheid kool hebben liggen. We zijn benieuwd naar het uiteindelijke resultaat. De gele kool is nog steeds aan de regel gebonden, dat niet meer dan 7 pet- 100 kg. wordt uitbetaald, onge acht 'welke prgs men op de veiling maakt. Het meerdere komt in ,,de pot" en wordt later weer over de aan voerders verdeeld. Dit houdt wel ver band met de omstandigheid, dat een bepaald kwantum tegen de prijs van 9,— per 100 kg. is verkocht aan Oostenrijk. Toch wordt door de tuinders ver langd naar het loslaten van deze re geling, aangezien iedereen zijn kool nu al direct wil afleveren. Er zijn al weer verscheidene tuinders, die er iets in zien, hun kool nog even te be waren, in de hoop, dat de prrjzen aan stonds nog wat zullen aantrekken. Dat is natuurlijk helemaal niet uit gesloten, want de voorraad is niet zo heel groot meer. Aanvankelijk zou de regeling tot 27 Maart gelden, doch dezer dagen is besloten, dat het niet langer dan tot 20 Maart a.s. zal duren. Met in gang van 22 Maart zullen de tuin ders zelf het risico dragen. De „pot" zal dan kunnen worden verdeeld. De manier waarop is nog niet helemaal vastgesteld, doch er zijn twee metho den die allebei zeer aannemelijk zijn. Dat kan men dus met gerustheid af wachten. Goede prijzen De prijzen voor de gele kool zijn inmiddels nog iets gestegen. Efe mooi ste partijen werden afgenomen voor iets meer dan 13,per 100 kg. Min der dan 9,ging er tenslotte prac- tisch niets meer. Het is dus tot nu toe heel wat beter afgelopen dan men verwacht had. De aanvoeren van rode kool waren niet bijzonder groot. De voorraad van dit product is al aardig afgenomen, zodat deze koolsoort spoe dig tot de primeurs zal kunnen wor den gerekend. De prijzen zijn er al enigszins naar. Ze liepen op tot bijna 30,per 100 kg. voor de mooiste sorteringen. In het begin van de nieu we week was het iets minder en no teerden wij'van ƒ21.20 tot ƒ26.40 p. 100 kg. Peen was zeer goed te verko pen. Hiervoor werd soms tot boven ƒ20,per 100 kg. betaald. Peen II bracht Dinsdag 16.60 tot T8,op, sortering drie van ƒ20,7021,20. Witlof verheugt zich. eveneens in een goede belangstelling, hetgeen in de prijzen tot uitdrukking wordt ge bracht. De slotnotering was voor I 50,—57,: n 42,-47,; en Hl 37-. Te Broek op L'dgk betaalde men Dinsdag ongeveer 45. Goede aftrek hebben ook de uien. Er waren een paar hele dure dagen, toen tot boven 60,per 100 kg. werd besteed en .voor grove zelfs nog boven 70.werd betaald. De laat ste dagen is het iets kalmer, maar lager dan 50,per 100 kg. zijn ze niet geweest. Dat kan heus wel toe. Kroten blijft het moeilijke punt. Ze zijn zeer slecht te plaatsen en dan nog voor ong. 6,De voorraad hiervan is vrij groot. Premie kan veelal 60 pet. van kosten bedragen De Minister vrfn Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een regeling getroffen voor het toekennen van een premie voo verbetering en/of split sing van 'gen. Volgens deze re geling kan .in overheidswege voor het verbeteren van bestaande wonin gen een premie worden toegekend van 60 procent der verbeteringskos- ten voor het bewoonbaar maken van leegstaande of onbewoonbaar gewor den woningen, of voor het voorko men van onbewobnbaar worden van thans nog bewoonde WQningen. In aanmerking moet hierbij worden genomen, dat de"premie wordt toege kend voor een bedrag aan verbete- ringskosten dat ƒ24.000,niet te bo ven gaat, terwijl voor verbeterings- kosten voor minder dan 201,— geen premie wordt toegekend. Verder kan een premie van 60 procent van de splitsingskosten worden toegekend als grote panden, welke voldoende ruimte bieden, in twee of meer af zonderlijke volwaardige woningen worden gesplitst. In geval van split sing zal slechts premie worden toe gekend, voor zovel- de kosten der wo ning, welke door splitsing boven het oorspronkelijk in enig pand aanwezi ge aantal woningen ontstaat, een be drag van ƒ4200,— niet te boven gaat, terwijl voor bedragen vóór min der dan 201,geen premie, kan worden verleend. Aanvragen, om in het genot van premie te worden gesteld, moeten worden ingediend bij het bestuur van de gemeente waarin de woning is ge legen en wel voor zover het woning verbetering betreft uiterlijk 31 De cember 1948. Met de voorgenomen werkzaamheden moet een. de kosten rechtvaardigende, bevredigende toe stand worden verkregen, waartoe als regel aan de eisen der plaatselijke bouwverordening dient te worden vol daan. POLITIE-STIJLBLOEMPJES LEEN. EN PACHTWET KOSTTE 50 MILLIARD President Truman heeft medege deeld, dat de volgens 'de leen- -en pachtwet door de V.S. verleende hulp meer daq 50 milliard dollar be droeg. GEVAARLIJKE PROEVEN Bij vergassingsproeven in een Bel gische mijn werden een twintig-tal ar beiders onwel. Drie van hen moesten naar een herstellingsoord worden ver voerd, Men vreest dat men de proef nemingen zal moeten staken. WEERWELDE ZWIJNEN Weer zijn er wilde zwijnen gesigna leerd in Limburg op de heide bij Nieuwenhagen. Na een drijfjacht zijn enige jagers er in geslaagd een groot zwijn neer te leggen, dat in triomf door de straten van Brunssum werd gevoerd. Indien luctr rt .kluit of rechtsaf gaat, dient men zich geheel rechts van de weg achter de stopstreep tè stel- lcn. Een examinator van het onder staatstoezicht door de centrale van politie-organisaties gehouden exa mens voor het politiediploma, bracht verslag uit van het in 1947 door de candidaten gemaakte schriftelijke werk. In de opstellen, rapporten en pro cessen-verbaal, trof hg o.a. de vol gende stijlbloempjes aan: In een opstel over sport: „De on derhoud van treinen (bedoeld wordt terreinen) en het aanschaven van Inaterieel kosten veel geld". Uit de rapporten: „Ik zag toen een rode vlag en een brugwachter niet zijn armen zwaaien". Uit de processen-verbaal: „De in- beslaggenomen revolver heb ik ter beschikking gesteld van de heer hoofd commissaris van Politie, alhier en de ze liehoorlijk gewaarmerkt en verze geld gedeponeerd ter griffie". Zoiets schrijven echte politieman nen niet, lezer! L.G.C. overweegt organisatie van bloemententoonstelling LANGEDIJK D^zei* dagen verga derde het bestuur van de L.C.G. onder voorzitterschap van burgemeester H. Schelhaas, die er in zijn openings rede op wees, dat sinds~de vorige ver gadering de situatie aanzienlijk is verbeterd. Het gaat met de gele kool heel wat beter dan werd verwacht. In het bijzonder sprak voorzitter wel komstwoorden tot de heren W. But ler te Koedijk en Jb. Slot te Broek op Langendijk, die voor het eerst ais bestuursleden deze vergadering bij woonden. De heer K. Wagenaar uit Heerhu- gowaard heeft bedankt als lid van de commissie voor de bloembollen veiling. Hem werd hartèlrjk dank betuigd voor zijn werkzaamheden. Als zijn opvolger zal worden aangezocht de heer A. Dirkmaat te Broek op Lan gendijk. Het bestuur overweegt een bloe mententoonstelling te organiseren. Afwgkende gele IcqoI kan sinds 8 Maart jJ. worden aangevoerd. Mini mumprijs ƒ5.per 100 kg. De voorraad rode kool moet vol gens de inventarisatie bij de LCG nog 35 wagons zijn. In Februari was de veilingsomzet 497.929.67. De beschrijvingsbrief voor de alg. vergadering vari het Centraal Bu reau leverde enige besprekingen op omtrent de uitvoering van de fonds vorming, waarbij verscheidene heren de wens uitspraken, dat de standsor ganisaties en 't CB tot overeenstem ming zouden komen, omdat dit toch een aangelegenheid Is, die de gehele Nederlandse tuinbouw aangaat. Abonneert U zich vandaag nog op ons blad! U ontvangt de krant dan tot 1 April a.s. gratis I DONDERDAG NA 16 UUR Hilversum I 301 m. 16.00 Bijbel lezing; 16.45 Marinus Voorberg, piano 17.00 Radio-jeugdjournaal: 17.30 Ka merorkest; 18.15 ONV-kwartier 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Lezing over beroepskeuze; '19.30 Actuele reportage; 20.00 Nieuws; 20.15 Sangh. Spel en Spraakwater val, een bonte studio-steravond; 21.30 Familiecompetitie, een wedstrijd in vernuft en slagvaardigheid; 22.00 Met band en plaat voor U paraat; 22.15 De vaart der volkeren; "2.30 Nieuws; 22.45 Avondoverdenking; Hilversum II 415 m. -H 16.00 Tus sen vier en vijf, eèn radio-program ma in een notedop; 17.00 AVRO-ka- leidoscoop; 17.20 Welk dier deze week 17.30 Operette-duetten; 17.50 Wijslaan 09 de tong-tong; 18.00 Nieuw»; 18.15 Sportpraatje; 18.30 The Ro- mancers; ^9.05 Tom Poes: 19.30 Ra dio-Volksmuziekschool; 20.00 Nieuws 20.15 Radio-Philharmonisch orkes't, (Chabrier, Paganini, Dvorak); 21.20 „Dat kunt U in het ochtendblad le zen", journalistieke-crimineie ge schiedenis; 22.20 Pierre.Pala, orgel; 23.00 Nieuws. VRIJDAG VOOR 16 UUR Hilversum I 801 m. 7.00 en 8.01) Nieuws; 7.30 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Hoogmis van het feest van St. Jozef: 10.15 Praagse sy.-.i- phonie van Mozart; 10.40 Geraïdo c:i zjjn orkest; 11.00 De Zonnebloem, 00 radio-ziekenbezoek; 11.35 Als de zi.-'e luistert; 11.45 Gram. muziek; 12.03 Frühlingssonate van Beethoven; 12.33 en 13.25 Het orkest zonde^ naam: 13.00 Nieuws; 13.40 Gram.muziek; 13.50 Van man tot man; 14.00 Radio cembalo-gezelschap: 14:30 „Het voor ste legioen", luisterspel door Erik Uyldert uit het Amerikaans; Hilversum II 415 nu 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 Vrolijke plaatjes; 8.15 Opera-programma: 8.50 Voor de huLs- vrouw; 9.00 Lichte orkestwerken; 9.35 Pianotrio van Robert Schumann; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Vioolrecital door Nap de Klijn; 11.10 „Vrijheid, voordracht; 13.30 Johan Jong, orgel; 12.00 Virtu- oso-sextet; 12.33 Pierre Palla, orgel; 13.00 Nieuws: 13.15 Les gars de Pa ris; 13.45 Film-niuziek; 14.00 Kook- praatje; 14.20 Werken van Strawins- ky: 15.00 Ons volk in zijn dichters (Tóp Naeff); 15.20 Vaudeville-orkest: VRIJDAG NA ld UUR Hilversum I 301 m. 16.30 Inter nationale cabaretnummers; 17.00 Na schooltijd, voor de jeugd; 17.15 Gram. muziek: 17.45 Wat het buitenland leest; 18.00 Matrozenkoor van Theo van Elferen; 18.30 Ned. Strijdkrach ten: 19.00 Nieuws; 19.15 Voor de Ka tholieke jeugd; 19.30 Oude melodieën met nieuwe harmonieën; 20.00 Nieuws 20.15 De Zilvervloot, ï^ederlands mu zikaal programma: 20.40 Europa één in een verenigde wereld, rondetafel- bespreking: 21.00 Oniroepkameror- kest; 21.50 Uit de schatkamer van het Oude Testament; 22.45 De Goede Week, enkele gedachten ter inleiding: Hilversum II 415 m. 16.00 Fran se orkestwerken 16.30 Tussen twaalf en zestien: 17.00 Alt-rhapsodie van Brahms; 17.20 Wij en de muziek. Wouter Paap spreekt over „Mahler in het panorama der muziek"; 18.00 Nieuws; 18.15. De VARA feliciteert met Jan Vogels accordeonorkest; 18.40 Gemengd omroep a cappella- koor; 19.00 Denk om'de bocht; 19.15 PTT-uitzending; 19.30 Cursus „Waar is Uw God?"; 19.50 VPRO-nieuws; 22.00 Nieuws: 20.05 Omroepkamer- koor; 20.30 Cursus ..Midden in de wereld"; 21.00 Men vraagt en wy draaien; 21.50 Op vleug'len vah mu ziek: 22.00 Buitenlands weekover zicht; 22.15 Swing and sweet; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws FEUILLETON Naar het Engels door JOHN STUDLEY 4.) •- Ga door,, beval hij. Zeg me maar meteen 't ergste. Wat inspecteer ik? lij zit in de zon, zei mr. Forrester, me een potlood en elke zak zand, die onze mannen in zee gooien, teken jij aa- En als je niet helemaal idioo.t of .-'.ekebtlnd bent, dan zul je meteen zie hoe een vuurtoren in elkaar gezet V.'o .1. maatschappij heeft last Venezuela; we kunnen het geld niet loskrijgen. Dat mag je wel weten aangezien iedereen in Venezuela je dat .iien itan. Maar meer hoef je niet te wetem De anderen, die daar voor de maatschappij werken zullen denken, omdat je mijn zoon bent, dat je meer weet dan zij, van wat ik daar in Venezuela uitvoer. Nu. je weet niets en dat moet je vertellen ook Hou je bij je eigen zaken en bemoei je niet met iets dat je niet aangaat. En daar zul je door niets afgeleid worden. Mc Kildrick schrijft me, dat er in Porto Cabello geen theehuizen zijn. geen automobielwegen en behal ve vuurvliegen gaan alle lichten om negen uur uit. Nu Roddy, besloot mr. Forrester, dit is je laatste kans om als reiziger een diner in de restauratiewagen, te verorberen. Als je de maatschappij in de steek laat en met de maatschappij bedoel ik mezelf, dan kun je Fred Sherry vragen om'een baantje als kcllner in de sneltrein naar Palm Beach. Zoals alle grote zakenmensen was mr. Forrester in de wereld geslaagd door het werk van zijn employé's. Zij werkten voor hem in alle delen van de wereld en speciaal daar, waar de blanken nog maar pas waren door gedrongen. In Siberië, in Britsch Indië, in Op- për-Burma hadden ingénieurs van de Forrester Construction Company gro te rivieren bedwongen, geboeid en overbrugd. In Soedan hadden zij dam men in de Ngl gelegd. Aan de kusten" van Zuid-Amerika hadden zij de stra len van de Forrester draailichten over de wateren van de Atlantische en de Grote Oceaan laten schijnen. Zij wa ren mannen van allerlei leeftijden, van jongens af, die nog nooit naar een andere verkeersweg hadden ge keken d.an die langs hun universi teitssportvelden liep. tot de verbran de, door koorts gekwelde veteranen toe. die jaren lang de natuur bestre den hadden, waar zij het koppigst, het hardst en het wreedst was. Zij hadden gezien hoe vloedgolven een pier, die hun een half jaar zwoe- gens had gekost, vernielden en mee sleurden naar de zee. Zij hadden ge zien hoe de door vele regens gezwol len rivieren bruggen bg de pijlers af knapten en ze verbogen en verwron gen op de oevers wierpen; zij hadden gezien hoe een tropische orkaan een half voltooide vuurtoren even gemak kelijk omverwierp als een licht zomer briesje een schommelstoel; zg hadden gevochten tegen wilde beesten, zij hadden gevochten met wilden, met Soedannezen uit de woestijn en met Yaqui Indianen; zg hadden gezienJioe cholera, slaapziekte en jenever hun kampen veranderde in oorden, van dood en pestillentie. Van al deze dingen had mr. Forres ter, hoog in zijn Forrester sky-scra- per van zeven en twintig vercliepin- gen, waar speciale politieagenten in grijze uniformen en liftjongens eer biedig voor hem aan hun -pet tikten, nooit iets gezien. Hg beschouwde dia rampen alleen als hindernissen om zijn contracten binnen de vastgestel de tgd uit te voeren. HjJ aanvaardde ze net zo flegmatiek als hg het met een staking van de werklieden bij het étagehuis, dat zijn firma in de 59e Straat bouwde, zou doen. Soms zonden zijn ingenieurs hem foto's van hun werk in vreemde lan den om hem beter te laten zien hoe zij opschoten. Gewoonlijk keek hij een kort ogenblik nieuwsgierig naar alle zwarte koelie's met hun tulband op, naar de olifanten, die zware gzeren balken sleepten, zijn gzeren balken en misschien vroeg hij zich even af of die man met zgn modderlaarzen en zijn grote zonnehoed, «Mc Kenzie zou zgn. Verder ging rijn belangstelling niet en zijn fantasie werd nooit ge prikkeld. Soms kwam Mc Kenzie terug en dineerde in een keurige smoking met hem In z(jn club of in een chic res taurant, waar de zinnen van de in genieur verdoofd werden door de hitte de muziek en de bloemengeur, waar hij door een waas van door rode kap pen getemperd kaarslicht en gouden champagneglans weer eens vrouwen van zijn eigen huidskleur zag. En onder zulke omstandigheden kon men van mr. Forrester toch niet verwach ten, dat hg de echte Mc Kenzie leerde kennen. Dit was niet de Mc Kenzie die twee maanden geleden een strijd op leven en dood had gevoerd om een rantsoen vruchten en die om zich te gen de zon te beschermen een bad handdoek over zgn ruggegraat droeg. Bij zulke gelegenheden wilde mr. For rester altijd weten of die nieuwe ma chinale schroevendraaiers niet over bodig waren, nu inlandse krachten eeu paar meters katoen en een zak rijst kostten. En* hij placht te vragen wat voor invloed zout water en een temperatuur van 105 graden hadden op de nieuwe-anti-roest verf. Dat was alles wat hem interesseer de. Eens riep een van zijn jonge em ployé's, geïnspireerd door een overda dig diner, hem over ie tafel toe: (Wordt ve::.olgd>

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3