N.-HOLLANDSE PERS 1945 Amerika onttrekt zijn steun aan, Palestijns verdelingsplan Herman Heyenbrock overleden Fie Carelsen op grootse wijze gehuldigd Mr. Van der Goes van Naters wenst uitbreiding van anti-Communistische maatregelen 4e Jaargang No. 1192 Zaterdag 20 Maart 194t Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdretL A. Eriks, Westerweg 339,| Alkmaar, teL 3300. Redactie en adminiatra- tie: Ridderstraat hoek Oudegracht TeL 39671 „Dit betekent nog meer geweld'' zeggen de Joden Arabieren: „Ook met beheerschap nemen wij geen genoegen" De delegatie van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties heelt gisteravond -officieel medegedeeld, dat de Amerikaanse steun voor de voorstellen van de Algemene Vergadering voor de verdeling van Pa lestina is ingetrokken en dat een tijdelijk beheerschap voor geheel Palestina is voorgesteld. China en Frankrük hebben te kennen gegeven, dat zö het Ameri kaanse voorstel zullen steunen. Andrei Gromyko (Sovjet-Unie) verklaarde: „Het is in flagrante te genspraak met de resolutie van de algemene vergadering. Ik kan - noch .rechtstreeks noch indirect mün goedkeuring er aan geven, voor. dat 'h nadere Instructies heb ontvangen". dat de VN geen enkel land kan ver- „Rampzalige capitulatie" Rabbijn Abba Hillel Silver van het Joods bureau verklaarde voor de Vei ligheidsraad: „Wij kunnen niet be grijpen welke de reden is voor deze verbazingwekkende verandering, wel ke tot nog meer gewelddadigheid in Palestina zal leiden. Het is duidelijk uit de verklaring van de Amerikaanse delegatie, dat de reden voor het an nuleren van het besluit van de Alge mene Vergadering der VN met over weldigende meerderheid genomen is gelegen in een bedreiging van de zijde van enkele lederistaten, dat be sluit met geweld te keer te gaan. Dit zal een rampzalig capituleren bete_ kenen van de zijde der wereldorgani satie voor bedreigingen en intimidatie hetgeen geheel haar toekomstige ef fectiviteit als instrument voor rege ling van internationale geschillen en handhaving van de wereldvrede zala Vernietigen". Gromyko uit het veld geslagen Naar te Lake Succes wordt verno men was de verandering reeds enige dagen in de pen en vormden de be sprekingen in de commissie der „gro te *TieF' 1 Amerika, Frankrijk, Sovjet. Unie en China) slechts schijnbewegin gen. Volgens een waarnemer toonde Gromyko zich.geheel uit het veld ge slagen. De Arabische gedelegeerde Faris el Choury verklaarde verheugd te zijn. dat Amerika tenslotte had ingezien, W Leve Petain" .Het Franse blad „L'Huma- nité" (comm.), maakt mel ding van een openbare bij eenkomst, waar de voorma lige minister in het kabi net van Petain Ybarnega- ray het woord heeft ge. voerd. De sprekers werden o.m. begroet met de kreet „Leve Petain". INZENDINGSTERMIJN NIWIN- PRIJSVRAAG VERLENGD. In verband met de grote belang stelling is de inzendingstermijn van de grote prijsvraag van „Nederland helpt Indië" verlengt tot 1 Mei. Naar een oorlog in midden-Amerika? De V.S. hebben verscheidene mid- den-Amerikaanse' republieken in ken nis gesteld van hun bezorgdheid, dat er een oorlog tussen haar zal uitbre ken («gevolge van de huidige revolu tie in Costa-Rica, aldus wordt te Washington vernomen. Behalve Honduras, waaraan Costa Rica wapenen vraagt, z|jn er drie an dere midden-Amerikaanse staten by deze kwestie betrokken: de regering van Costa Rica heeft Guatamala be schuldigd van het zenden van wape nen aan de opstandige strijdkrachten en Nicaragua en de Domicaanse re publiek zouden vliegtuigen en officie ren sturen om de regering te helpen. Autobus slipte en botste tegen boom Een autobus van de Veluwse auto- busdiensten slipte gistermiddag om streeks kwart voor vijf op de weg Ede Lunteren en reed tegen een boom. Twintig personen werden gewond, van \\40fewee zwaar. weerbericht .1 I IETS ZACHTER Zwaar bewolkt met enkele ver spreide opklaringen. Hier en daar eni- gi lichte regen of motregen. Vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets zachter. delen. Maar hij zei er bij, dat de Ara bieren echter evenmin genoegen zou den nemen met een beheerschap. De Joodse reactie in Palestina was die van uiterste consternatie. In Joodse kringen verklaart men, dat de Joden gee.n beheerschap zullen aan vaarden en dat zij zullen blijven strij. den voor een eigen nationale staat. Een lid van het Joods Bui-eau ver klaarde, dat het er niet toe doet wat Amerika doet: „De Palestijnse Joden hebben reeds een soort verdeling in gesteld en zullen deze handhaven" Storm van verontwaardiging Storm van verontwaardiging Het besluit van de regering der V.S. beeft een storm van protesten van de zijde van vele congresleden uitgelokt. Senator Robert Taft (republikeins candidaat voor de aanstaande presi- dents verkiezingen) verklaarde, dat de V.S. hun steun aan bet verdelingsplan krachtig hadden moeten handhaven. Arthur Klein, democratisch Kd van het Huis van Afgevaardigden, nccittde 't besluit, „de ergste bedriegerij van het gewone volk sedert Miinchen". Henry Wallace verklaarde kort, dat de V.S. ..de wereld hadden geschokt". Eén kwart van Nederland kan geen schoenen kopen (Van onze Haagse correspondent) Volgens betrouwbare gegevens is een groot deel van het publiek financi eel niet bij machte om schoenen te kopen op de toegewezen bonnen. Niet minder dan 25 pCt. van de uitge reikte bonnen, werd niet ter hono rering aangeboden. Men constateert hieruit dat in de dringendste behoefte reeds is voorzien, dat de koopkracht der bevolking zo genng is, dat geen run behoeft te worden bevreesd als de schoenen plotseling van de bon zouden gaan endat het handhaven der schoenendistributie op zijn zachts gesproken raadselachtig is. Griekse guerilla-strijders bij Athene In Athene worden politie en~ gen darmerie paraat gehouden. Officieel wordt meegedeeld volgens „Tass", dat dit is toe te schrijven aan de verschij ning van eenheden \*an de gueriilastrjj ders in Attica. Naar een communiqué der regerings troepen op 18 Maart méldt, hebben twintig kilometer van Athene gevech ten plaats. Benesj een gevangene? Slavik, die als Tsjechisch ambassa deur in de V.S. is afgetreden uit pro test tegen de jongste gebeurtenissen in zijn land, heeft te New York ver klaard, dat naar zijn mening presi dent Benesj een gevangene van de communisten is. Volgens Slavik kreeg Benesj geen toestemming voor radio Praag te spreken. Dr. Vladimir Clementis, de 48-jarige staatssecretaris en onderminister van Buitenlandse Zaken in Tsjecho-Slo- wakije, is tot opvolger van Jan Masa- ryk benoemd. In Noorwegen wordt de dienstplicht verlengt tot één jaar. Ongeveer 130000 Chinese communisten maken zich gereed tot een aanval op de Mandsjperijse hoofdstad Tsjangtsjoen. De eerste Douglas DC6-machine van de KLM zal Maandag op Schip hol arriveren. Ze brengt een paascake mee voor de Koningin. „Schilder van de Arbeid" Donderdag overleed op 76jarige leef. tijü te Blaricum Herman Heijenbrock. „de Schilder van de Arbeid". Hei-man Heijenbrock werd 27 Juli 1871 te Am sterdam geboren. Het werk. in de bak kerij van zijn vader te Rotterdam kon hem weinig bekoren: de -schepen, de dokken en de havens hadden zijn b<;. langstelling. Hij volgde colleges op de Rotterdamse academie en werd jour nalistiek tekenaar. Een ommekeer in zijn leven werd gebracht door een reis, die hij in 1898 met Jan de Waardt naar dè Borinage ondernam. Daar leerde hij het zware bestaan der mijnwerkers kennen en hun somber leven maakte diepe in druk op hem. Sindsdie'n h'eeff Heyen brock er naar gestreefd de arbeid in mijnen, fabrieken .en werkplaatsen zonder romantische dramatisering weer te geven. Hij zwierf door Euro pa en werd ook buiten onze grenzen beroemd om zijn werk. Marshall-plan weer éen halte verder Ook de commissie voor Buitenland se zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft thans met 40 tegen 8 stemmen haar goedkeuring gehecht aan het Europees herstelplan ad. 5.300.000.000 dollar, dat Zondag J.L reeds door de Senaat is aanvaard. Het wetsontwerp zal nu aan het Huis van afgevaardigden worden voorge legd, MEER DOLLARS VOOR GRIEKEN LAND EN TURKUE De Commissie voor Buitenlandse Be trekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft eenprogram voor 275.000.000 dollar aanvullende hulp voor Grieken land en Tur*:ye goedgekeurd. R tol ie\ SURINAME BEREIDT ZICH VOOR De Staten van Surinamehebbti Vrijdagmiddag met algemene stelhj men een wet aangenomen, die voorziei in de oprichting van een Commissii van bijstand, welke zal dienen ali voorloopster van het College van ge< commiteerden. Dit besluit, de eerste stap om de re organisatie van het Rijk door te voe ren, werd te Paramaribo beschouwd als te zijn van historische betekenis. Militairen krijgen Paasverlof (van onze Haagse correspondent Het personeel van onze Landmacht mag thuis paaseieren gaan eten. Een ieder, die enigszins gemist kan worden krijgt verlof vanaf Donderdagmiddag tot Dinsdagavond (patste trein) Natuurlijk zijn er pechvogels, die niet gemist kunnen worden. Zij wor den echter niet vergetën, want afge, zien de feestelijke stemming in de kantonnementen, waarvoor ongetwij feld de blijvende koks zullgn zorgen, krijgen zij straks drie dagen extra verlof. Mevr. Joliot-Curie weer vrij Mevr. Joiiot-Curie, die in de Ver- Staten op Elliseiland werd vastgehou den, is thans na een krachtig protest van Frankrijk, „op ere-woord" vrijge laten. De Amerikaanse regering heeft nu laten weten, dat de aanhouding geweten moest worden aan het ieit, dat mevr. Joliot-Curie op het vlieg veld Laguardia werd opgewacht door Edward Barsky, de voorzitter van het Comité van «uiti-fascistische vluch telingen, die onlangs onaangenaamhe den heeft gehad met de justitie n.a.v. een onderzoek door de Commissie voor on-Amerikaanse activiteit. Men vreesde, dat „het binnenkomen van mevr. Joliot-Curie in strijd zou kunnen zijn met de hoogste belangen der Ver. Staten." Ook voor anderen moeilijkheden Bij zijn aankomst uit Parijs op het vliegveld van La Guardia bij New York is Lqpis Gaillant, de Franse se cretaris-generaal van het Wereld Va'k- verbond, door de immigratie-autori teiten meer dan een uür verhoord, voor zij hem door lieten gaan naar Mexico, waar een conferentie van Zuid-Amerikaanse Vakverenigingen wordt gehouden. - De scenario-schrijver Jaroslav "Dmytryk is gearresteerd enwoudt uit gewezen als „communistisch vreemde ling. „Jaroslav is een broer van de Hollywoodse regisseur Edward Dmyt ryk, die de film „Kruisvuur" vervaar digde, welke het antisemitisme in de Ver. Staten behandelt Edward weigerde destijds om voor de Commissie voor on-Amerikaanse activiteit te verschijnen. Toneel van Gulden Vlies werd een bloementuin .JSnige malen heb ik gejubeld", zei Fie Carelsep aan het eind der huldi ging die gisteravond in 't Gulden Vlies plaats had; „maar ik ben zeer ver. baasd, dat dit ook geschiedt op dit niet grote toneel in deze niet grote plaats. Ik had dat niet verwacht". Inderdaad, zo is het: Alkmaar is een bescheiden stadje en het to neel, dat ons ter beschikking staat is betrekkelijk klein. Er zijn ech ter factoren, die in de wereld mee spelen en die kunnen maken, dat ook onder de hier heersende om- sfandigheden een krachtig toneel leven kan opbloeien. Daarvoor is nodig een publiek, dat voelt voor de dramatische kunst. „Noem het liefde of sympathie, passie of aantrekkingskracht". En er is een promotor nodig. van wie hetzelfde kan worden gezegd. Die laatste Heben we in de persoon van de heer Mooy. In dit alles aanwezig, dan ver liezen dingen als* die, waarover Flfe Carelsen zich verbaasde veel van hun onwaarschijnlijkheid en dan kan het gebeuren, dat ook in een plaatsje als Alkmaar een actrice wordt gehuldigd, omdat ze zich tal van haar onbekende bewonderaars heqft veroverd. gaan van bloemen en een doos met lepeltjes.^op elk waarvan '11 Alkmaar- se merkwaardigheid voorkwam: de Waag, een~kaasdrager, enz. Na hem was de beurt aan burge-- meester Pos uit Oterleek, die sprak namens de abonne's en die haar een grote doos kersenbonbons met de 'no dige bloemen offreerde. Dè heer Mooy sloot de rij. Hij hoop te haar nog dikwijls, hier te zullen zien en ondersteunde deze wens door een grote bloemenmahd, waarin een flesje „edel vocht" was verborgen. De jubilaresse dankte in een gees tig speechje. Ze was geroerd. Maar Christabèl, beheerste haar ontroerin gen. Ze wilde trachten dit als Fie Ca relsen in het verdere verloop van het stuk ook te doen. éZie vervolg pag 2 kol 1) Temidden van een bloemenschat Toen het derde tafereel ten einde was en het publiek, dat was ingelicht, rustig bleef zitten, ging het doek an der maal open en te midden van een schat van bloemen stond daar de ac trice me; een 40-jarige toneelloop baan. Als eerste spreker trad naar voren Mr. Leesberg, die de gelukwensen van het gemeentebïsttrar tot uitdruk king bracht en die haar een fraaie mand bloemen met het voor Alkmaar traditionele Edammertje aanbood. De heer P. Cloeck maakte zich tot tolk van de Alkmaarse dilettanten ver enigingen, wier leden de jubilaresse zo dikwijls hadden bewonderd iy haar spel en liet zijn wensen vergezeld Tweede Kamer over het Vijflandenverdrag P. v. d. A. krachtig door K. V. P. gesteund De fractieleider van fie P. v. d. A. in de Tweede Kamer, jhr. mr. v. d. Goes van Naters, heeft zich bij zijn interpellatie over de buitenlandse politiek der regeririg tegen de communisten gericht. Hij diende een motie in welke mede door de K.V.P. werd ondersteund en waarvan de tekst luidde: De Kamer, van mening, dat de samenstelling der vaste Commissie voor Buiten landse Zaken in de huidige internationale en nationale omstandig heden wijziging behoeft, is van oordeel, dat niet één lid van de fractie .der Communisiische partij Nederland in deze Commissie dient te worden benoemd en gaat over tot de orde van de dag „Slaat hen de wapenen uit de handen" Jhr. v. d. Goes van Naters vroeg aan het slot van zijn interpellatie, welke in hoofdzaak een onderlijning was -van de thans reeds genomen stappen tot de vorming van een W. Europese Unie, om uitbreiding van de maatregelen tegen het communis me. „De wapenen moeten hen uit de handen worden geslagen", aldus spr., die krachtig gesteund werd door de heer Serrarens (K.V.P.). die het woord van hem overnam. „Economisch en sociaal", aldus de heer Scrrarus, „streeft de Sovjet-Unie naar de ge_ welddadige overheersing der ge meenschap. Er zou een nieuwe macht nodig zijn, om de arbeiders te bevrij den van de knechting der Russische terreur". Wagenaar;Communisten begonnen nooit een oorlog De heer Wagenaar (CP.N.) ver klaarde in antwoord hierop, dat de oppositie tegen zijn .partij hem sterkt in de» mening, dat QP- de goede weg is. Opnieuw is beweerd, dat wij terroristen en bandieten zijn, aldus spr. Dat is niets nieuws: zolang het communisme bestaat heeft men dat beweerd. Ondanks alle leugen en las ter zal het communisme ook in Ne derland groeien en gedijen. Zijn visie op de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije gevend, verklaart hij dat het volk, dat in 1938 van woe de huilde, thans lacht. Het Vijflandenverdrag zal z.1. ook worden uitgebreid tot Spanje en Griekenland en dan zal de democra tie niet in bescherming worden ge nomen. Het ergste van de voorgestelde uit sluiting vindt hij, dat er door ge troffen wordt een partij, die een be langrijke bijdrage heeft verleend voor onze vrijheid. De communisten zijn nooit een oor log begonnen. Het zijn steeds de anti communisten geweest. .Kruistocht tegen Sovi'et-Unie" Het Vijflanden-verdrag moet zi, die nen om een nieuws kruistocht tegen de Sovjet-Unie te ontketenen. Spr. verklaart er van overtuigd te zijn, dat een oorlog kan worden voorko men door aaneensluiting van alle krachten, die geen nieuwe oorlog wil len. OUDHEIDKUNDIGE VONDST TE MIDDELAAR Bij» graafwerk aan de fundamenten van de vernielde kerk te Middelaar bij Mook is men evenals onlangs te Eist in de Betu\fe gestoten op oude fundamenten van het vroegere kerk gebouw, dat op dezelfde plaats ge staan heeft. Men heeft tufstenen mu ren en ook oude vloeren blootgelegd, elke herinneringen opriepen aan bouwwerken uit de 12e eeuw en te vens zijn er scherven gevonden van vaatwerk uit de Romeinse tijd en uit de middeleeuwen. Prof. dr. van Gif fen uit Groningen heeft ter plaatse *n onderzoek ingesteld. Het programma voor Alkmaarse Boys le Paasdag 28 Maart ZaandijkMeteoor 2e Paasdag 29 Maart Alkm. Boys—Vitesse 4 April VitesseZaandijk Meteoor—Alkm. Boys 11 April - Alkm. Boys—Zaandijk VitesseMeteoor De wedstrijden voor de 2e helft worden na 11 April vast gesteld Met 58 tegen 7 Met 58 tegen 7 stemmen (die der CPN-fractie) werd gisteren de eerste motie-Van der Goes van Naters door de. Tweede Kamer aangeno men. Deze motie hield een goedkeuring in van het Re. geringsbeleid ta.v. de Wes terse Unie en het Europees herstelprogramma. Sassen: „Vcoiop staat de ordening De heer Sassen (K.V.P.) merkt op, dat door het verdrag de vijf lan den doelbewust de weg inslaan naar een goede rechtsorde. Het stemt z.i» tot voldoening, dat vijf Westerse mo gendheden zich tegen het b*-bar.sme schrap zetten. Het geldt hier niet een aangeklede militaire overeenkomst. Voorop in het verdrag staan de economische, sociale en culturele doeleinden. Het verdrag zien wij, aldus de heer Sas sen, als een pact van vrede. De mili taire clausule is niet overbodig, want recht zonder macht lokt onrecht uit Volgens spr. wil het communistisch stelsel profijt trekken uit de econo mische nood. Over het Marshall-plan 'neef: de regering bitter weinig aan de ifarner medegedeeld Spr. acht het niet juist, dat over de organen per interpellatie inlichtingen moeten vorden verkre gen. GRATIS REIZEN VOOR GEREPA TRIEERDE MILITAIREN. Met ingang van 22 Maart a.s. zullen- aan gerepatrieerde militairen gratis trein_abonnementen worden verstrekt Deze abonnementen zijn gedurende de eerste maand na de terugkomst van de militairen geldig op alle voor het rèizigersvervoer geopende lijnen van de N.V. Nederlandse spoorwegen en op door de N.S. geëxploiteerde lijnen. MANIFESTATIE TE TOKIO. Dertig duizend manifestanten heb ben gisteren in de straten van Tokio op de klanken van de „Marseilïaise" en de „Internationale" gedefileerd om te protesteren tegen de hervorming van de arbeidswetgeving. Laatste nieuws nnitiiiRiiiiiiiifiiiBiiKniiiiiiflniiiuiifiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiii MELKRANTSOEN VERHOOGD Het 14 daagse melkrantsoen yoor volwassenen, houders van A._kaarten, wordt van 4 liter op 5 liter gebracht met ingang van 24 April a.s. ONTPLOFFING IN WEENS HOTEL Vrijdagavond heeft in het parkhotel in de Engelse sector van Wenen, een ontploffing plaats gehad. Een persoon werd gedood, 11 personen gewond, on der wie 4 Engelse officieren. ORKAAN OVER ILLINOIRS EN MISSOURI Talrijke dorpen in Illinois en Mis-' souri worden door een orkaan ge teisterd: 39 personen zyn om het le ven gekomen, meer dan 300 gewond. De schade wordt op millioen dollars geschat. AANSLAG OP VENIZELOS Griekse verzetslieden hebben een aanslag gepleegd op Venizelos, lei- der van de Liberale Partij. Zijn chauf feur en twee personen, die hem ver gezelden werden gewond. TSJECHO-SLOWAKIJE NATIONALISEERT. De regering van Tsjecho-Slowakije heeft het wetsontwerp aangenomen, dat voorziet in de ::ationalisataie vaa alle industriële ondernemingen mei mèer dan 50 arbeider».

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1