iniERKdEKI Driehonderd jaar geleden besloten de pioniers op St. Maarten in vrede met elkander te leven DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN —r. Gratis!! Avontuur in Venezuela Waar Nederland en Frankrijk aan elkaar grenzen Driehonderd jaar geleden, op 23Maart H548, stelden de Nederlandse kolonisten by contract met hun Franse collega's de grens vast tussen Nederland en Frankrijk op hun eiland St Maarten, het grootste der drie St. Maarten, het grootste der drieAntillen, „boven de wind". De 23ste is yoor het Nederlandse én het FranseSt. Maarten een grote feestdag. Spanjolen konden het niet bolwerken Franse en Engelse vrijbuiters had den zich in 1627 op het eiland geves tigd. Omstreeks diezelfde tijd begon St. Maarten, wellicht mede door de ontdekking van zoutpannen aldaar 'door Zeeuwse zeelieden, de aandacht te trekken van de Zeeuwse Kamer Van de West-Indische Compagnie en, eer tien jaren verlopen waren, had zich een kolonie uit deze landen aan de Zuidzijde van het eiland gevestigd De vreugde was kort, want nog NIEUWE TARIEVEN VOOR HEREXMAATKLEDIXG Voor herenmaatkleding is een nieu we prijsregeling afkondigd, die over drie weken in werking treedt. Aan de hand van recente berekeningen bij een aantal representatieve kleerma kerijen zijn tarieven vastgesteld, die een redelijke verlaging van de maxi mumprijzen betekenen. In de twee eenvoudigste bewerkingsklassen (C en Dj zijn-maximumprijzen voor het gehele costuum op grond van de stof- fenoiijzen bepaald. Kleermakersbedrijven. die in een hogere klasse (A en B) zijn gerang schikt, moeten het indelingsformulier waarop de toestemming tot deze in deling is vermeld, zichtbaar in de ver koopruimte ophangt. WAAROM VERZAMELEN WE NU POSTZEGELS? Best jongelui. Waarom en waarvoor verzamelen We nu eigenlijk postzegels? Dat heb ben jullie me in jullie leuke brieven nviJ al meer dan eens gevraagd. ,Ik heb altijd gezegd of in de Kinder koerier geschreven: Voor de T.B.C.- bestrijding! Ja, maar, schreven jullie mij weer. hoe kunnen die waardeloze postze gels nu waarde hebben? ZO ZIT HET Om jullie vragennu eens goed te beantwoorden, heb ik een brief naar het „Nationaal Postzegelfonds" ge schreven en daarin een en ander ge vraagd. In de brief, die ik terug kreeg, werd me alles uitvoerig ver teld en ik zal in 't kort proberen jullie het zo duidelijk mogelijk te ma ken. Luister maar eens! Sommige mensen denken, dat een T.B.C.-patiënt(e) voor een millioen. postzegels 1 jaar uitgezonden kan worden, óf in Nederland óf in het buitenland. Dit is absoluut onmoge- ijjk! Wel is het zo: Alle aan het Na tionaal Postzegel fonds gezonden ze gels ik Zend jullie zegels er ook heen! worden verkocht op veilin gen of aan postzegelhandelaren. Het geld, dat zo bijelkaar gebracht Wordt, wordt uitsluitend gebruikt voor de T.B.C.-bestrijding, door zo veel mogelijk patiënten, die het zelf niet kunnen betalen, geldelijke hulp te geven bij verpleging in sanatoria, rust- en herstellingsoorden. Naast postzegels verzameld het fonds ook geld, alles ter bestrijding van de T. B.C. SPAREN Jullie snappen dus wel, dat er •geen postzegels weg mogen" raken. Spaar ze op! Binnen- en buitenlandse «n zendt ze onbeschadigd! op I aan mij! De zorg voor verdere ver- I ïending. Wanneer je vader of moe- I in 1640 werd het ganse eiland door de Spanjaarden bezet en werden de kolonisten verdreven of gevangen ge nomen. Acht jaren duurde die Spaan se bezetting. Maar St. Maarten le verde Spanje vele zorgen en een na delig saldo op en in 1648 werd be slaten tot ontruiming van het zo in- productief bevonden eijand. - „Doch", zo wordt verhaald, „toen de Spanjolen scheep waren gegaan, ontmoetten elkander onvoorziens op de zeeoever vier Fransen, vijf Hol landers en een Mulat, die zich in het bos hadden verstoken, en heloten het eilanïl te bewonen en hetzelfde onder twee natiën te verdelen, gelijk als dat van SL Cristoffel onder de Fran sen en Engelsen verdeeld was ge worden". „Wat ook de moederlanden doen"... Ondanks enige twisten over de grensscheiding kwam op 23 Maart 1648 het tractaat „aller genoegens" tot stand, volgens hetwelk de Noor delijke helft door de Fransen, de Zui delijke door de Nederlanders zou worden bewoond. Men beloofde el kander wederkerige vrijheid van jacht en visserij, alsook wederkerig vrij gebruik van de zoutpannen over het gehele eiland. Voorts werd een defensieve alliantie gesloten „een en ander" onder nadere goedkeuring van de Nederlandse en Franse gouver neurs der West-Indische eilanden, waarbjj bepaald werd, dat, onver schillig welke politieke twisten in de loop der tijden mochten ontstaan tus sen ide beide moederlanden, de twee volken op Sint Maarten steeds in vrede zouden leven. En zoals het was overeengekomen, zo is het geschied. Behoudens enige moeilijkheden, veroorzaakt door Engelse landingen op het eiland omstreeks 1670, hebben Fransen en Nederlanders thans 300 jaar lang tesamen in vrede St. Maar ten bewoond. Zelfs werden de Neder landse en Franse kapers, die in 1672 het rampjaar leeftocht op het eifend kwamen zoeken, door de ver eende bevolking genoodzaakt als goede vrienden te blijven en in vre de met Fransen en Nederlanders al daar samen te leven. St. Maarten een stipje op de wereldkaart, maar een voorbeeld voor velen... gezinsgebeuren WARMENHUIZEX Geboren: Comelia Catharina, dv H W Quant en M Groot; Adrianus Jo- hannes Andries, zv C F Streicher en IJ Moerbeek; Jacoba Johanna. dv J P Groot (overl.) en J Kamper; Aga- tha Catharina, dv N Nannes en A Mo. lenaar; Alida Maria Agnes, dv P Jon ker en M Sikkink; Dirkje Geertje, dv C H dè Vries en C E Swagerman; Maartje Dieuwertje en Trijntje Jaco ba, drs v A Glas e'n E v. d. Wal. Jan, zv C W Klok en W Koetsier; Di- vera Maria, dv C W de Wit en E Groen; Maartje Dieuwertje, dv C Schrijver en G T Kroon; Geeruuida Anna-Maria, dv H Jonker en M Meijer Jacobus Nicolaas Maria, zv N J Mo3ch en M C C Molenaar. Gehuwd: P F Paarlberg en S v. Dijk; P Mantel en V Houtkoper. Echtscheiding: C *N Hof en E C Blankendaal. 56. De drie koplopers begonnen schallend te lachen. „Ben jy de leuk ste thuis?" vroeg Sjoerd Schaatsema En Jelle Pipjes, die olijke boerenzoon uit Vrouwbuurstermolen, boog zich voorover, pikte wat sneeuw op, kneedde er een bal van en wierp deze met een strakke worp naar het hoofd van Piet PotloodWacht maar!" gilde deze terug, terwijl hij het natte witte goed uit zijn kraag schudde. „Ik word gewroken. Vpordat we in Bols- ward zyn, spreken jullie andere taal, dan zingen jullie niet één maar twéé tonen lager". Jeile en Bouk bleven overmoedig lachen, maar Sjoerd Schaatsema kon toch niet nalaten eens tersluiks achterom te kijken. Hilversum H - 415 m. 8.00 Nieuws 8.30 „Lente in het land", praatje; 8.40 Ensemble Intermezzo; 9.15 Men vraagt en wij draaien; 9.45 Geeste lijk leven; 10.00 Quartetto di Roma; 10.30 Briefgeheim, grepen uit de cor respondentie van P. C.-Hooft; 11.90 en 14.00 Matthaus-passion van Bacb uit het Concertgebouw te Amsterdam; 1230 Boekbespreking door dr. Ritter Jr.; 13 00 Nieuws; 13.15 De Kwintet spelers; 13.45 Voordracht door Anny Schuitema; 16.45 Sportuitslagen; 17.0 Kinderkoor De Merels; 17.30 Ome Keesje: 17.50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 Bespreking van „Sla de wol ven, herder!"; 19.30 De Gelijkenissen; 19.00 Oecumenische studiedienst; 2000 Dienst; 20.15 Walztime; 20.40 Hersen gymnastiek; 21.10 Het is weer lente, bont programma; 21.3^ De kinderen van kapitein Grant, hoorspel 22.20 Die sieben letzten Worte Jesu Christi, van Haydn; 23.00 Nieuws. MAANDAG VOOR 16 UUR. Hilversum I - 301 m. 7.00 en 8 00 Nieuws; 7.45 Een woord voor de dag; 8.15 Gewijde muziek; 9.00 Arthur Ru- binstein, piano; 915 Ochtendbezoek bij onze zieken; 9.30 Werken van Haydn en Mozart; 10.30 Morgendienst; - 11.00 Lerchenkwprtet van Haydn; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.33 La Boutique Fantasque; 12.00 Mise rere van Hasse; 12.33 Amati-trio; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 13.45 Na tionale marsmuziek; 14.00 Radio-uit zending voor de scholen; 14.35 En semble De Varianten; 15.00 Vioolduo Röntgen—Nijland; 15.25 Collegium Hu- sicum Amstelodanum. Hilversum II - 415 m. 7j00 en 8.00, Niéuws; 7.15 en 8.15 Lichte morgen- klanken; 9.00 Lichte orkestwerken; 9.35 Strijkkwartet van Beethoven; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 De Regenboog: 11.20 Lenteliederen; 11.35 Voordracht; 12.00 Orgelspel door Johan Jong: 12.38 En semble De Troubadours: 13.00 Nieuws; 13.20 Miller-sextet; 14.00 Luctor Pon- se, piano; 14.30 De schoolarts geeft raad. lezing; 14.45 Opera „Othello" van Verdi, verkorte uitvoering; 1535 „De man. die wonderen kon do~n", hoorspel. MAANDAG NA 16 ÜUK. Hilversum I 301 m. 16.00 Bij bellezing; 16.45 Matrozenkoor van Theo van Elf eren; 16.15 Populaire or gelbespeling door Piet van Egmond; 16.45 Het rijk over zee; 18.00 Ensem ble Lachmann; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws 19.15 Onder de leeslamp; 19.30 Het actueel geluld; 20^00 Nieuws; 20.15 Leger des Heils-^nuziek; 20.45 Dames koor Melodia; 21J0 Lezing over het communisme; 21.30 Jacht-kwartet van Mozart; 22.00 Kerkelijk orgelspel door Adriaan Engels; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondoverdenking. Hilversum II - 415 m. 16.15 Inter nationale chansons; 17.00 Gespeelde fabel voor de jeugd; 17.30 The Ram- blers; 18.00 Nieuws; 18.20 Piano-duo De RaaffSchutte; 18.35 Kwartet Jan Corduwener; 19.00 Zeeuwse uitzen ding; 19.30 Chopin-programma door Theo vaij der Pas; 20.00 Nieuws; 20.15 PS, actuele kanttekeningen in caba ret-stijl; 20.45 Ik ben het niet met. U eens. radiodebat; 21.05 Metropole orkest: 21.35 Achter het ijzeren gor dijn, lezing door Koos Vorrink; 21.50 Meester-trio; 22.20 Stabat Matar van Pergolesi; 23.00 Nieuws. WIE WONNEN DE PRIJZEN? Hier volgen nu-de oplossingen van tic raadsels uit de Kinderkoerier van Woensdag 3 Maart. 1. Waarom heeft Sinterklaas zo'n lange baard? Antwoord: Om ^ijn kin, 2. Wat is de langste letter van het alphabet? Antwoord: De letter o, want die heeft begin nog eind. 3. Hoeveel wegen gaan naar Am sterdam? Antwoord: Niet een, want ze góan niet. Wat is lichter dan een veertje? AntwoordEen half veertje. 5. Met welke munt kun je piet be talen Antwoord: Met pepermunt! Er waren erg veel goede oplossin gen en het lot moest beslissen, wie de prijzen zouden winnen. De prijs winnaars zijn: Jan Gerrit Bobeldyk, Noordervaart 104, Omval, Alkmaar, en Sijije van Geebergen. Dorpsstraat St. Maarten. De prijzen zullen zo spoedig moge lijk aan jullie worden toegezonden. der, of iemand anders meer wil we ten over het werk van Nationaal Postzegelfonds, dan kunnen ze schrij ven naar: Nationaal Posfzegelfonds voor T.B.C.-patiënten van alle gezindten, Centraal Bureau: Oranjelaan 7, Den Haag. Ook kunnen zij zich reeds voor ƒ1.— per jaar opgeven als lid. Pro beer jij nu eens of je vader of moe der bewegen kunt om dat te doen. Jc helpt er die kinderen mee, die al zo lang ziek zijn en dte zoveel moe ter missen! Tot de volgende .week en de hartelijke groeten van OOM ROB DE NIEUWE WEDSTRIJD Enkele weken achtereen hebben we verschillende raadsels gehad, maar nu zijn er kinderen, die mij schrijven, waarom we nu niet weer eens een tekenwedstrijd hebben. Ik geloof oq& wel, dat heel veel kinderen van tekete nen houden; dus gaan we nu een te kenwedstrijd houden. Iedereen mag mee doen! Jullie moeten echter alle maal met de volgende dingen reke ning houden: Gebruik goed papier; werk je te kening zo keurig mogelijk af; schrijf op de achterkant je naam, adres en leeftijd en of het eigen werk of na getekend is en tenslotte: Stuur je te kening - met of zonder briefje vóór Vrijdag 26 Maart aan mij. Tekenin gen, die Maandag 29 Maart b|j me komen, tellen niet mee. Zet je beste .beentje voor! De prijzen -zijn: drie mooie leesboeken! Inzendingen aan: Oom Rob, Postbus 3, Sc ha gen ONZE POSTZEGELACTIE De ene dag wat meer, de andere dag wat minder, maar iedere dag ko men er toch postzegels binnen. Zoals jullie kunnen zien, heb ik ook deze week weer heel wat zegels ontvan gen. Hier volgen de namen van hen, die mij postzegels zonden: Een mevrouw uit Alkmaar 1000 Dicuwke Goed, Kolhorn 200 Nel Meulenveld, Nieuwe Niedorp 18Ö -»■ Kees Wormsbecker, Alkmaar 158 Annie Smit, Winkel 136 Plet ©n Willy Hakof, Winkel 118 Betsle en Elly Pipping, Alkmaar 100 Bob en Nelly Heeringa, Heiloo 30. Daarnaast kreeg ik nog wat klei nere hoeveelheden en dan de 'postze gels, die ik van al jullie brieven af haal! Wie spaart er nog niet mee? Al lemaal toch?! Spaar gebruikte, on beschadigde postzegels en stuur ze aan Oom Rob, Postbus 3, Schagen A.N.W.B. geelt steeds meer service Autohulpstations tot ruim 900 uitgebreid De A.N.W.B. is er in geslaagd de hulpverlening aan het gemotoriseerde verkeer, dat met pech te kampen krijgt, aanzienlijk te verruimen. Dank zij de samenwerking tussen de Bond en een groot aantal Nederlandse auto- en motorbedrijven is het hen gelukt zijn reeds bestaand net van bonds- autohulpstations tot ruim 900 uit te breiden. De meeste van deze instellingen- verlenen ook avond- en nachtservice. Via telefoon-aansluitingen langs de weg kan hulp worden ingeroepen, evenals door middel van bijgevoegde formulieren, die men bij pech inge* vuld aan een passerende automlbilist of motorrijder ter hand kan stellen met het verzoek dit aan het daarop vermelde auto-huipstation af te ge ven. Het uitrukken- der hulp- en kraan wagens in geval van nood is door een overeenkomst tussen de betreffende auto-hulpstations en de A.N.W.B ge waarborgd. Weekend-puzzle Eén - zelvigheid „En nu" sprak Pieker w^ard met 'n glans van voldoening op zijn volle maansgezicht, „nu heb ik een vraag stuk, dat ondanks zijn eenvoud voor uw lezers onoplosbaar is." „Kan niet" bromde de hoofdredac teur, „mijn lezers lossen alles op. Kijk $fe stapels "brieven maar eens. Zelfs een zetfout halen ze d'r nog uit Voor de lezers van mijn krant bestaan er geen onoplosbare problemen meer". Piekerwaard grijnsde geheimzinnig. ..En tochH Hij tekende met z'n stompje pot lood een kort streepje op de krant die op het grote bureaublad lag uit gespreid. „Weet u wat dat is?" Meewarig beschouwde de grote man dat kleine figuurtje. „Een lijn, na. tuurlijk.'^ „Mis!" zei Piekerwaard. „Dit is een één. Een doodgewone 1. En weet u, dat met zo'n simpel cijfer heel goed gerekend kan worden?" .Allicht" gromde de baas kwaad aardig, „1 1 ii 2. Bedoel je dit?" .Nee" sprak Piekerwaard, „dat be doel ik niet Maar er zijn 2 getallen,' waarbij een 1 leuke resultaten geeft Als ik van het- ene getal 1 aftrek en bij het andere getal 1 optel, krijg ik namelijk twee gelijke getallen. Maar, zie je. als ik andersom werk en bij het eerste 1 optel en van het tweede 1 aftrek, dan is het eerste twee maal zo groot als het laatste...." ,'t Spijt me wel" zei de hoofd redacteur, „ik heb' geen tijd meer." En zo ziet u, lezers, een nieuw as pect der rekenkunde vertegenwoor digd in de personalistische 1. De wiskunst der 1-zelvigheid. U hebt die twee getallen natuurlijk al gevonden? Oplossingen kunnen worden ingezon den vóór Vrijdag 26 Maart a.s. aan de puzzle-redacteur van dit blad. On der de goede oplossers wordt een goed boek verloot. Abonneert U zich vandaag nog op ons blad! U ontvangt de krant dan tot 1 April a.s. gratis KOSTELOZE INENTING HENSBROEK 25 a.s. te 1 uur n.m. zal er ten huize der gemeente geneesheer gelegenheid gegeven wor den voor kosteloze inenting tegen pok. ken. Het i3 noodzakelijk dat hierbij geboortebewijs of trouwboekje wordt medegenomen. ZATERDAG NA 16 UUR Hilversum I 301 m. 16.00 Nieu we Franse gr. pl.; 16.20 Lezing over het werk van dr. Poels; 16.30 De schoonheid van 't Gregoriaans; 17.00 De Wigwam, een progr. voor de jeugd; 18.00 Zang door Paul Robeson 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Voor de Nederlanders in Duitsland; 19.30 Pianoduo De Raaff-Schutte; 19.50 „Banden,die bin den", klankbeeld; 20.00 Nieuws; 20.12 Wie weet, hoe déze plaat heet?; 2030 Lichtbaken; 21.00 Negen helt de ltlok gevarieerd programma; 22.15 Klein orkest; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; Hilversum EL 415 m. 16.15 Ama teurs zetten hun beste beentje voor; 18.45 Artistieke staalkaart, actuali- teitei op kunstgebied; 17.05 NW- kw&rtier; 17.15 Volksconcert door 't Radio-Philharm. orkest; (St. Saens, Debussy en Ravel); 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Om en na bij de twintig; 19.00 Pianorecital door Jan Odé: 19.30 Cursus „De Kerk nu" 19.45 Cursus „Wat vryzinnig-protes- tanten schreven" 20.00 Nieuws; 20.15 De .winkel van Sinkel, bont program ma; 21.15 Socialistisch commentaar; 21.30 Vindobona-Schrammern; 22.00 „De vrouw in de mist", hoprspel; 22.30 The Ramblers; 23.00 Nieuws. ZONDAG 21 MAART. Hilversum I - 301 m. 8.Ó0 Nieuws 8.15 Lenteklanken; 8.30 Hoogmis van Palmzondag; 930 Nieuws; 9.45 Bach. programma; 10.00 Ned. Herv. Kerk dienst; 11.30 Gewijde muziek; 12.00 Geestelijke liederen; 12.15 Apologie; 12.30 en 1315 Lunchconcert door het Orkest zonder naam; 13.00 Nieuws; 13.30 Muziekcorps van Staatsmijn Em' ma; 14.00 Muzikale tombola, gr.pl. verzoekprogramma; 14.30 Barabbas, radiospel met muziek van Bach; 14.45 Orkest Alfredo Campoli; 16.10 Re portage van BW—Helmond; 16.25 Vespers; 17.00 Gereformeerde kerk dienst; 18.30 Ned. Strijdkrachten: 19.00 Cyclus „De Psalmen van Sweelinck"; 19.15 Kent gij uw bijbel?; 19.30 Nieuws 19.50 In 't Boeckhuis; 20J2 Omroep orkest (Bach, Mozart)20.40 De veer, tien stonden" van Guido Gezelle; 21.40 Metropole-orkest; 22.15 Avond gebed; 22.30 Nieuws; 22.55 Beethoven- concert. FEUILLETON Naar het Engels door JOHN STUDLEY Het bleek Reagan, kanonnier eerste klasse te zyn, die het zwemkampioen- achap lange afstand op z(jn naam beeft staan en twee reddingsmcdail- les bezit. Toen ik voor de derde keer onder water was, viste Reagan me bij mijn haren op en sleepte me naar het Schip. Wie krijgt de onderscheiding? Van uit het Raffles-hotel, Singa pore seinde de Orehide^n-jager; Heb mijn eigen waardevol leven gered door te weigeren langer mijn .vaders bier te drinken. Geef iedereen geu medaille. Uit Porto Cabello, Venezuela, schreef Roddy: Ik heb dagelijks het leven van vyf- tig koelies uit Jamaica gered door geen bijl te dragen. Als je mijn le ven wilt redden van zonnesteek en slaapziekte die me vooral na de lunch -met buitengewone hevigheid aan pakt, kom dan met de eerste boot. Een week later nam Peter de Peyster de „Red D"-boot naar het Zuiden en kwam na een kort opont houd bij Porto Rico en Curacao in Porto Cabello, in de armen van zijn vriend terecht. Op de kade vroeg Roddy gretig, nadat de welkomst- kreten verstorven waren: Toen je de hayen binnenkwam, Peter, heb je toen geen rode en zwarte boeien gezierr? Dat zyn mijn boeien. Die heb ik daar gebracht, ik zelf. En ik heb dat hele kanaal aan gelegd.^ waardoor je binnen bent ge komen,* ook helemaal alleen. Er was heel wat t\jd voorbijgegaan sedert de twee vrienden elkaar in hun gezicht hadden kunnen beledi gen. Roddy verklaarde Peter koeltjes als ik me kon voorstellen, dat jij dat kanaal had aangelegd, dan zou ik lo pend naar huis teruggaan, helemaal over land; Dacht jy soms, dat ik daar niet van die diepzeeboeien neer zou kunr nen poten?, vroeg Roddy. Je kunt zelfs geen aardappelen poten!, zei Peter. En als je in Broad- way lantaarnpalen moe3t neerzetten met de straatnamen erop, zou je 't bordje met „Union Square" in „Co- lumbia Circle" zetten. Als je maar weet, schreeuwde Roddy, dat er in deze haven over niet anders gepraat wordt dan ovyer mijn boeien, vooral op de rooie. Ik zal morgen een boei in de haven zet ten. zei Jiij uitdagend. Dan zul je het zien. Dat zul je me zeker moeten la ten, zien, zei Peter. Peter was nu een week in Porto Cabello en had er zich buitengewoon vermaakt met Roddy aan het werk te zien. Iedere morgen gingen de twee vrienden in de motorbarkas van de Maatschappij een tochtje buiten de haven maken, waar Roddy peilin gen deed voor zijn boeien en Peter, op zijn gemak over de achtersteven ge leund, vissen probeerde te vangen. Hij had er speciaal genoegen in men- senetende haaien aan boord van de boot te halen op het ogenblik dat Roddy over boord hing om een peiling te.doen. Op een avond tegen zonsondergang, toen zjj op de terugtocht waren, wei gerde de machine van de boot opeens in de schaduw van het fort. Terwijl de neger uit T-*iidad het euvel on derzocht, trachtte Peter by Roddy enige belangstelling op te wekken voor het typisch Hollandse eiland Curacao, dat honderd mijl ten Oosten van hen lag. Hij Wilde over Curacao praten omdat het schip, dat hem uit de Verenigde Staten hipr had ge bracht, daar had aangelegd en dat van Roddy niet Dat ergerde Roddy en dus zoch Peter natuurlijk het ogenblik uit waarop de motorboot het opgegeven had en Roddy boven dien rammelde van de honger en het hem dus dubbel irriteerde om over Curagao te praten. Dat je Curacao niet gezien hebt, zuchtte Peter. Je moet er toch heus eens naar toe gaan. Met zo'n kalme zee als vanavond zou je het in twaalf uur kunnen doen... Het is een plaats, die je moet gezien hebben. Echt weer iets voor jou!, riep Roddy verontwaardigd uit. Ik ben hier nu al vier maanden en jij pas een week en je wilt mij over Curacao vertellen. Daar komen de Curagaoers en-de-revolutionnairen vandaan. Alle bannnelingen uit Venezuela, wachten daar, tot er hier weer een revolutie uitbreekt cn dan komen ze weer hier naar toe. Jij hoeft mö heus niets van Curagao te vertellen. Ik hoef niet naar een plaats toe te gaan om er alies van af te weten. Ik wed, zei Peter vinnig, dat je niets weet van die moeder met haar twee dochters, die uit Venezuela ver bannen zijn en op Curagao wonen en die elke dag bij zonsondergang hier naar toe zitten te staren. Roddy lachte t-erachtelyk. Dat is warempel het allereerste dat ze je hier vertellen, riep hij. De administrateur wijst ze je van het schip en vertelt je... Vertelt je, ja! riep Peter triom fantelijk.. Maar ik heb ze gezien. Toen we de haven uitgingen, stonden ze op de rots drie vrouwen in 't wit die naar Venezuela stonden te turen. Ze hebben me verteld, dat de vader van die twee meisjs hier in de ge vangenis at Hij was... Hebben je verteld, ja', deed Roddy- hem na. Ze hebben je verteld (rtt bij In de gevangenis zit. Ik heb hem gezien. Dair is de RevamgewUi. iWord; vetvolfdK

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3