£)e Ikmaaidei' langs de straat Mer de Schijnwerper N.-HOLLANDSE PERS 1945 TRUMAN ROEPT OP TOT -WAPENSTILSTAND IN PALESTINA Pasenfeest van het Licht en de Lente „Dodende radioactieve wolk" Versterking van ons leger Botwinnik bracht Keres vlug op de knieën 4e Jaargang No 1197 Zaterdag 27 Maart 1948 Uitgav r de geiyknamfge 8tlcb*'ng. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338 Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracbt Tel. 3967 Beheerschap geen vervanging voor verdelingsplan Steun aan V.N. met alle middelen - behalve Amerikaanse troepen? President Truman heeft naar Reuter uit Washington meldde, een onmid dellijke wapenstilstand tussen Arabie ren en Joden in Palestina Opgeroepen. Truman voegde er aan toe. dat hij ambassadeur Warren Ausiin instructie had gegeven er bij de Veiligheidsraad op aan te dringen, dat Arabische en Joodse vertegenwoordigers onmiddel lijk zouden worden uitgenodigd de onderhandelingen over een wapenstil stand te openen. ,.Wereldvred in gevaar" „Tenzij met spoed wordt ingegrepen, zal er op de 15e Mei de datum van te rugtrekking der Engelse troepen geen openbare macht in Palestina zijn, in staat om recht en orde te handhaven", aldus Truman, „gewelddadigheid en bloedvergieten" en gevechten op gro te schaal zouden onve mijdelijk zijn. Zulke gevechten zouden het gehele Midden-Oosten kunnen aantasten en zouden tot de ernstigste gevolgen kun nen leiden, waarbij de .vrede van dit land en van de wereld in het geding zou kunnen komen". „Deze gevaren", aldus de president, ..dreigen onmiddellijk. Verantwoorde lijke regeringen kunnen dit niet aan zien zoncler tot handelen over te gaan." Truman zeide dat Amerika de Vei ligheidsraad een tijdelijk beheer der V.N. over Palestina had voorgesteld, ..nadat wij alle pogi gen hadden ge daan om wegen te vinden om het ver delingsplan met vreedzame middelen til; te voeren." Beheer slechts voor orde „Het beheer is niet bedoeld als ver vanging voor het verdelingsplan maar als een poging om de gaping te vullen die spoedig ontstaan zal door de be ëindiging van het mandaat op 15 Mei. Het beheer is .et van invloed op het karakter van de definitieve politieke regeling. Het zou de voorwaarden van orde scheppen, die noodzakelijk zijn voor een vreedzame oplossing". De verenigde Staten zijn bereid alle dcel'matige bijstand te verionen aan de V.N. ter voorkoming van blöedve'" gieten en tot het vinden van een vreed zame oplossiiTg, aldus verklaarde Tru man. Maar bij voegde er aan toe, dat dit niet noodzakelijk het gebruik van Amerikaanse troepen zou behoeven in te houden. „Stuur Scandinavische troepen" vraagt Joods Bureau. De Commissie voor Palestina heeft Vrees voor Russische soldaten Generaal Marshall heeft de beweeg redenen uiteengezet waarom Amerika z'n steun aan het Palestijnse, verde lingsplan introk. Het bleek nJ. overduidelijk,' dat Jo_ den noch Arabieren zich aan de toe stand aanpasten. Hierdoor zou het noodzakelijk worden, internationale troepen in het Heilige Land toe te laten ter handhaving van rust en or de.. Ook Russische troepen zouden daar bij zijn en de ervaring heeft geleerd, dat Russen niet zo gauw weg gaan als ze ergens eenmaal zijn, aldus Marshall. Daar op die manier de druk op Tur kije en Griekenland, alsmede op de Arabische olievelden zou toenemen, zag Amerika zich gedwongen tot de bekende stap. een boodschap ontvangen van het Joodse Bureau, waarin voorgesteld wordt een beroep te doen op de Scan_ dinavische troepen, welke in Noord- Duitsland bezettingsdienst verrichten om de openbare orde in Jeruzalem te komen handhaven. De vogels, zij paren en nestelen, nu het Lentefeest is begonnen. Binnenkort zullen zij weer geduldig gaan broeien, al hun aandacht wijdend aan de nieuwe generatie I EVC.AFDELING ROTTERDAM CONTRA LANDELIJK EVC-BESTUUR Tijdens een grote vergadering van de EVC, afd. Rotterdam, heeft de overgrote meerderheid van leden zich achter het bestuur geplaatst. Er is een motie aangenomen, waarin het drijven van de CPN in de EVC ten strengste is afgekeurd. „Wij willen ons zelf zijn en blijven" door Glem Martin aangekondigd „Ver. Staten kunnen oorlog in 2 maanden beslissen" De Amerikaanse vliegtuigfabrikant Glenn Martin heeft verklaard, dat de Ver. Staten een radio-actieve wolk kunnen samenstellen, die „iedereen doodt die eranede in aanraking komt". „Zij oefent baar werking over een veel groter gebied uit dan de atoom bom en zal dit gebied misschien voor onbepaalde tijd radio-actief maken. De wolk woedt door de wind ver spreid, hetgeen het noodzakelijk maakt dat de weersomstandigheden met ze kerheid worden vastgesteld, opdat de wolk niet ten nadele van haar gebrui kers werkt". Martin zeide voorts, dat Amerika nieuwe atoombommen heeft waarvan de uitwerking groter is dan de boven Japan geworpen bommen. Verder al dus Martin, beschikt de Amerikaanse marine over perfecte inrichting voor het lanceren van draadloos bestuur de projectielen, waardoor elk willekeu rig schip kan worden vernietigd. „Wij kunnen een schip tot zinken brengen al ligt er'een halve oceaan tussen. Wij moeten alleen zorgen, dat onze eigen schepen buiten de onveilige zóne zijn". Tenslotte maakte Martin melding van nieuwe bacterie-wap# ns. Sommige Bijna vij'iig motorrenners aan de start! De stappen, die enige bestuursle den van de K.N.M.V. en ook de di recteur van het Sportpark op het de partement van Verkeer en Water staat hebben ondernomen om het wedstrijden voor motoren die de VW daan to maken, heeft succes gehad. Succes voor Alkmaar althans, want de minister heeft de hand over het hart gestreken en bepaald, dat de wedstrijden voro motoren die de VVV „Alemarla" in het Sportpark zou or- 'ganiseren, op de Tweede Paasdag, zoals wQ reeds gister meldden, door gang mogen vinden. Een verheugend bericht dus voor de liefhebbers van de motorsport, maarhet blijft voorlopig een uni- cum voor Alkmaar, want de minis ter heeft nog niet besloten, het wed strijdverbod voor het hele land op te heffen. Dit ondanks de toezegging van de K.N.M.V., dat van deze zijd^maatre- gelen zouden worden genomen, om de „wedstrijdwoede", zoals die verleden jaar was, tegen te kunnen gaan. OP HET NIPPERTJE! Het bestuur van de VVV „Alcma- ria" werd gistermorgen om twaalf uur telefonisch op de hoogte gesteld van het besluit en dadelijk toog men aan het werk om de verloren tijd enigszins te kunnen inhalen. Er moest natuurlijk nog in vvjjde kring bekendheid aan de motorwed- •trijden worden gegeven. Adverten- ons blad werden opgesteld, voor het drukken van raambiljetten werd opdracht gegeven en bij de Renners- bond moest naar het programma en naar het aantal deelnemers worden gevraagd. En bovendien zal men er voor moeten zorgen, dat de sintel- baan in het Sportpark, met sproeiwa gens nat gemaakt wordt. HET PROGRAMMA Tenslotte het programma. Zeer be kende renners zullen aan de start verschijnen. Bij de senioren 500 en 350 C.C.: G. H. Kops, B. Willand, P. Buur, J. de Laat, G. Thysse, P. Boef, D. de Geus, (uit Alkmaar), G. J. van Dijk, H. J. Coumans, A. F. Bisschops, W. Biand, P. J. W. Aartsen, A. Hartman O. Baas, J. Bosman, M. van Rijswjjk, G. P. van Doornik, P. Cordang, A. de Goederen en H. de Rijk. Junioren 500 c.c.: C. J. T. Bisschops, H. J. J. Thuys, P. H. J. Kesselaar, R. Kreukniet, Fr. Janssens, N. Knijper, S. Oudshoorn, J. Mentjes, W. Peters en H. Dam mers. Junioren 350 c.c.: C. J. T. Bisschops, G. v. d. Poel, J. Clentjcns, F. de Vos, H. A. M. van Marle, A. Sieuwertsen, J. D. Sijthoff, L. Rondema en E. J. Houweling. Junioren 250 c.c. N. J. Kroes, J. Simons, C. de Win ter, M. J. Vermeulen en H. M. Sleu tel. Er zal over vier en over zes ron den worden gereden. Wegens grote deelname komen er voor de 500 c.c. twee series. daarvan oefenen hun werking pas na enige tijd uit en „bezorgen het slacht offer daarna een ziekte waarvan hij niet herstelt". Met deze nieuwste wapens Is 'het waarschijnlijk, aldus Martin, dat een eventuele nieuwe oorlog binnen twee maanden is beslist. Lesvliegtuig stortte neer bij Katwijk twee doden Donderdagmiddag is een leavlieg- tuig van het vliegveld Valkenburg op het strand bij Katwijk neergestort en uitgebrand. De 24-jarige sergeant-vlie ger E. E. Klerks uit Den Haag ver brandde met het toestel. De andere inzittende de 23-jarige soldaat G. H. Bakker uit Zaandam, werd zo ernstig gewond, dat hij 's avonds in een Leids ziekenhuis overleed. Het vliegtuigje, een Austin, raakte reeds in de lucht in brand en kwam op een duintop. De Katwijkse brand weer was zeer snel ter plaatse en bluste het vuur met zand en schuim. Het mocht de inzittenden echter niet baten. 5t3e STAATSLOTERIJ 5e KLASSE 4e LIJST f 100.000 5267; f 1.000 11435. 13858 f 400.— 4361, f 200.— 1765, 4820, 7524, 9174, 10555, f 100.— 12887, 13285, 18171, 21960. BERDJAJEF OVERLEDEN De bekende Russische schrijver, theoloog en filosoof, N. A. Bcrdjajef, is in de nacht van Dinsdag op Woens dag te Parijs overleden. Sinds 1924 woonde hij te Parijs. Mei Pasen nog geen krentenbrood De hoeveelheid in ons land aan wezige en nog te verwachten krenten en rozijnen laat niet toe, dat deze ge droogde zuidvruchten reeds aan de Nederlandse bevolking worden gedis tribueerd. Daarom zullen bakkers binnenkort een toewijzing krenten en rozijnen ontvangen ter verwerking in het brood. Doo diverse omstandigheden is het echter niet mogelijk deze voor genomen distributie aan bakkers zo tijdig uit te voeren, dat het publiek met de Paasdagen het traditionele krentenbrood op de dis zal kunnen hebben. Vermoedelijk zal omstreeks Pinksteren het krentebrood in de win kels verschijnen. PEIXZERIJ Laat in de avond. Ik loop door de stad. De lichten in de verschillende café's bran den. In een bar heerst een vrolijke feeststemming. Drie muzikanten doen hun uiterste best. De vrolijke klanken dringen naar buiten. Een moeder met een kind van een ja^r of drie bevindt zich ook onder de bezoekers De moeder amuseert zich best, het' kind is uitermate verdrietig. Een en ander tot grote ergernis van de moe der. Plotseling heft ze het kind hoog op en begint een wil de rondedans. Om haar heen grijnzende gezichten. Het kind wordt steeds angstiger en is niet meer tot bedaren te brengen. Langzaam loop ik door. Het schouwspel is nu juist- niet verkwikkend. Het schijnt me zo toe dat voor deze kleuter „de Eeuw van het kind" nog niet is aangebroken.... Vrijwilligers kunnen zich voor 19 April aanmelden Het ligt ln de bedoeling,' binnenkort naar analogie van de versterking van Gemeente en Rijkspolitie over te gaan tot grote uitbreiding van de Landmacht met vrijwilligers, die in voorkomen de gevallen onder de wapenen allen worden geroepen, om te zorgen voor rust en orde. Er zal worden opgericht een „natio nale reserve" en een reserve-grens- gewaking". In aanmerking komen plichtsgetrouwe Nederlanders, die min. stens 6 maanden vrijwillig of dienst plichtig in dienst zijn geweest en, wat betreft de officieren, niet ouder dan 55 en wat de manschappen betreft niet ouder zijn dan 50 Jaar. De aanmelding kan van 19 April geschieden bij de burgemeester. Sartre was tientallen toeschouwers te machtig Een goed bezette Amsterdamse Stadsschouwburg «zag Donderdag avond bet doek opgaan voor de pre- miere van .Doden zonder Graf', hat bekende verzets-stuk van de schrijver- filosoof Jean Paul Sartre. Tijdens de martelingenscenes in het tweede bedrijf verlieten tientallen toe schouwers de zaal, als is het niet tot de scenes gekomen, die de opvoerin gen in Parijs en Kopenhagen begeleid den. Daar vielen rijen mensen flauw... Bio - Vacantieoord helpt andere stichtingen Het bestuur van de stichting BIO Vacantie Oord heeft besloten, gezien het feit dat het ondanks al zijn pogin gen niet gelukt is om tot uitbreiding van het aantal bedden in haar kolo niehuis of elders te geraken, uit de collecte-opbrengsten voor het jaar 1948 f 150.000.— beschikbaar te stellen aan stichtingen die hetzelfde doel na streven, n.L verzorging van het Ned. zwakke kind en die niet over voldoen de geldmiddelen beschikken om de door de stichting geëxploiteerde hui zen bij voortduring bezet te houden. BOUWVAKSTAKING AMSTERDAM OPGEHEVEN De stakende bouwvakarbeiders te Amsterdam hebben op een door de BedrijfSgroep bouwnijverheid der EVC belegde vergadering besloten de staking in de hoofdstad, met ingang van Vrijdag, op te heffen. Eerste Wereldkampioenschapsronden schaken len einde Euwe remise tegen Reshevsky De laatste partijen in de eerste ron- .de om 't wereldkampioenschap scha ken zijn thans ten einde: de meesters kunnen zich gereed maken om naar Moskou te gaan. De „blg-match" BotwinnikKeres was een Nimzo.Indische verdediging waarin Botwinnik «tin geliefde Ru- binstein-variant speelde. Keres be handelde de party buitengewoon slap bij de zeventiende zet kondigde zich reeds een onweer aan, dat ook enkele zetten later met donderend ge weld losbarstte. Na een kasteeloffer bjj de 21e zet was het lot van Keres bezegeld, twee zetten later kon hij de koning omleggen. Een nederlaag in 23 zetten van Keres tegen Botwinnik is we! iets buitengewoons! Euwe en Reshevsky speelden de gewijzigde Steinitz-variant van het Spaans, waarbij onze landgenoot een heel oude variant van stal haalde. Het was reeds spoedig duidelijk, dat Euwe niet geneigd was de partij kalm Russen blijven bij vier-zijdige controle op Duitsland De Sowje't-Unie wenst voortzetting van de vierzijdige contróle op Duits land en in functie blijven van de Be stuursraad voor het uitvoeren van de besluiten van de conferentie van Potsdam, aldus heeft Lt.-generaal C. S. Loekjantschenko, stafchef van het Sowj et-Russisch militair bestuur in Duitsland, Donderdagavond verklaard in een communiqué, dat door het on der Sowjet.Russische toezicht wer kende Duitse Nieuwsbureau is ver spreid. V op te zetten. Hij offerde zijn g-pion, waarvoor hij de b-pion van Reshevsky terugkreeg. Bij de 28e zet verschalkte Euwe de d-pion van de Amrikaan en enkele zetten later verloor deze een paard. De party werd afgebroken toen Euwe een paard voor een pion bezat. Na de hervatting bleek de afgege ven zet van Euwe niet goed te zijn, waardoor de gladde Amerikaën remi se wist te bereiken. De eindstand na de twee ronden in Den Haag is als volgt: Botwinnik 6 punten Reshevsky 4% punten en 4. Keres en'Smyslov 4 punten. Dr. Euwe 1J4 punt. Grondwetswijziging noodzakelijk, zegt Staatscommissie De Staatscommissie tot onderzoek of en in hoeverre de Grondwet dient te worden gewijzigd, heeft haar rap port gepubliceerd. Men is tot de con clusie gekomen, dat grondwetswyzi- ging noodzakelijk Is en dat dit thans reeds moet geschieden. De commissie heeft met grote meerderheid besloten dat in het te verwachten ontwerp van wet de nieuwe rechtsorde, betrekking hebbende op het nieuwe staatsver band t.a.v. de Overzeese "Gebiedsde len, moet worden neergelegd. Mr. B. J. Stokvis, lid der commissie, heeft een minderheidsnota hieraan toegevoegd. „Ik zal handhaven" De militaire autoiteiten in Indo nesië hebben het verspreiden van het alom bekende weekblad „Je Maintien- drai-De stem van Nederland" onder de Nederlandse militairen verboden. Het is niet het eerste verbod ten aan zien van lectuur, die de militaire auto nteiten uitvaardigen. Het zal ook wel niet het laatste zijn. Geestelijke vrijheid en miiicairisme gaan nu eenmaal slecht samen. Reeds voor de tweede wereldoorlog, ja zelfs reeds tijdens de mobilisatie 1914-1918 hanteerden de militairen het verbods- "wapen. De Tribune. Het Volk, de „Notities van een Landstormman", „Frank van Wezels roemruchte jaren" zijn er en kele sprekende voorbeelden van. De organen van de C.P.N. zijn reeds lang weer tabee voor de militairen in Indonesië. De bladen van de Partij van de Arbeid hebben de grootst mo gelijke weerstanden moeten overwin nen om toegelaten te worden. Wij kunnen ons inderken, dat bla den of partijen een zodanig standpunt innemen, dat de bevelhebbers zeggen: De inhoud is van dien aard dat er on juiste voorstellingen in worden gege ven. Het standpunt van die partij kan niet worden getolereerd. Wanneer de autoriteiten dan echter menen, dat zij daarmee hun doel be reiken. hebben ze het mis. Uit eigen ervaring weten we b.v. dat ..Frank van Wezels roemruchte jaren" nooit zo gretig gelezen is en dat de „No tenkraker" nooit zo populair is ge weest in de karzernes, als tijdens de verbodsperiode. Er schuilt echter in deze verboden een gevaar. De moeilijkheden, die hier aan „Je Maintiendrai-De stem van Nederland" in de weg worden gelegd, demonstreren dit duidelijk. Dit weekblad toch onc'-rs;eunt de politieke regering ten volle, maar durft op de wantoestanden in Indonesië onbarmhartig de nadruk fe leggen Dat de militaire politiek er dan wel eens niet al te best af komt. pleit juist niet voor hen. Door deze uitingen van kritiek bii- ten het bereik van de jongens in Indo nesië te houden, bedrijft het opperbe vel politiek. Temeer spreekt dit nog, daar aan de bladen van Rijkseenheid, de groep Welter-Gerbrandy, die de politiek der regering op vaak dema gogische wijze bestrijden, nimmer een moeilijkheid in de weg gelegd wordt. Het militaire opperbevel is hier be zig partij te kiezen. Het is een speling van het lot. dat nu juist, „Je maintiendrai" een verbod treft. Dat betekent immers: Ik zal handhavenhet devies, dat de O- ranjes tot de hunne hebben gemaakt. „Ik zal handhaven de geestelijke vrijheid". Regering, let op uw zaak! Die zaak is: het handhaven van de geestelijke vrijheid in zo ruim mogelijke mate, juist voor onze jongens in Indonesië! Want reeds zo funest is de invloed van de eenzijdige voorlichting in het leger in Indonesië geworden, dat vele ouders zich bij het lezen van brieven van hun jongens afvragen: „Wat is er in de geest van die jongens vernield?" v.Z. Lou Bandy werd grootvader op de planken Terwyl Lou Bandy Woens dagavond op de planken van het Schuttershof het Mid delburgse publiek met zijn liedjes en grappen vermaak te, werd hem de blijde me dedeling gedaan, dat hij grootvader was geworden. Zijn dochter, mevr. Bleyen- bergBandy te Doorn, had n.L het leven geschonken aan een dochter. Merkwaar dig is, dat Lou Bandy de ge boorte van zijn dochter des tijds eveneens op de Zeeuw se toneelplanken vernam. Hij trad toen te Vlissingen op. weerbericht PLAATSELIJK OCHTENDMIST Enige uit het Noorden buinendi-y ven- de wolkenvelden. Overigens zonnig weer met onge/eer dezelfde temi^ra- tuur als gisteren. M?iige tot vrij Krach tige wind uit Oostelijke richlrngen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1