Ikmaaidei ARABIEREH BESTOOKTEN JOODS C0NY00I West-Friesland nam afscheid van Daan Pool N.-HOLLANDSE PERS 1945 Britten traden bemiddelend op lesberts en de Geus in grootse vorm Viermogendhedenverklaring over de atoom Spontane huldiging in zaal Kreyger 4e Jaargang No 1198 Dinsdag 30 Maart 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stlcb'Jrig Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338 Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie; Ridderstraat boek Oudegracht. Tel. 3967 HEVIGE GEVECHTEN IN PALESTINA Jatfa werd gebombardeerd door „onbekende toestellen" In Palestina worden de tegenstellingen tussen de Joden en Arabie ren steeds scherper. Met de meest moderne militaire middelen bestrij den deze groepen, die beiden het Heilige Land als hun bezit opeisen, elkaar. De eerste Paasdag hebben de schermutselingen wel een onge kende omvang aangenomen en de onlusten wijzen steeds meer op een harde strijd, die uitgevochten zal moeten worden, tenzij sterkere mach ten tussenbeide zullen komen. Wat tijdens de Paasdagen is geschied, doet denken aan het begin van een complete oorlog. soldaten posities hebben betrokken op ongeveer twee kilometer van het huis, „maar zij interveniëeren niet, blijkbaar volgens instructie". De Ara bieren hebben de Britse troepen doen weten, dat zij zouden worden aange. vallen, indien zij de Joden poogden te helpen. WAPENSTILSTAND Het Öritse militaire hoofdkwartier in Palestina deelde later mede, dat het een wapenstilstand tot stand had gebracht tussen de naar schatting 1.200 Arabieren ?n de belegerde Jo den buiten Betlehem. De rest van de 95 Joden, die Zondag in een Arabische hinderlaag zijn gevallen, zal op grond van de voorwaarden der wapenstil stand worden geëvacueerd. Bij deze Arabische aanvallen op de joden gedood en ongeveer 70 gewond zo werd uit officiële bron vernomen De Arabische verliezen zijn 9 doden eft 20 gewonden. Bijna 40 Joo :se voe tuigen werden vernield Hard tegen hard Arabieren hebben ten Zuiden van Bethlehem een Joods convooi over., vallen. Bij de vernielde voertuigen zouden lichamen van ongeveer 80 Jo den verspreid liggen en drie pantser wagens zouden veroverd zijn, aldus werd van Arabische zijde verklaard. Meer dan dertig gepantserde voer tuigen zijn vernield. Van het Joodse convooi zouden slechts tien personen de Arabische aanval overleefd hebben Deze trokken zich terug in een huis in de heuvels van Hebron, waar Ara bieren hen opnieuw aanvielen. Zij werden echter met bommen bestookt door drie vliegtuigen van de Joodse luchtmacht. Honderden Arabieren ant woordden met geweervuur. De be legerde Joden hadden Zondagmorgen reeds zestien uur stand gehouden. Een Brits observatie-vliegtuig cir kelde boven het toneel van de strijd. Toen de Joodse vliegtuigen het bom bardement voortzetten, heeft het Brit se vliegtuig radiotelegrafisch aan 'het Britse hoofdkwartier voorgesteld de Joodse vliegtuigen door Spitfires te laten verdrijven. Reuter meldde voorts, dat Britse strijdkrachten getracht hebben het huis, waarin de door de Arabieren be legerde Joden zich bevinden, te be reiken. Er werd aan toegevoegd, dat haar schatitng tweehonderd Engelse JAFFA GEBOMBARDEERD Volgens in Jeruza'em binnengekomen berichten zijn vliegtuigen van de twee Joodse convooien zijn bijna 60 Joodse luchtmacht Maandagmorgen bt gonnen met een bombardement van de Arabische haven laffa. Tn een terrelfdc-Ujd te Je üzal?m TJ-tpe£fc^-eiV bekmidmwhmtf g- Motorsport in Alkmaar Seizoenopening in alle opzichten een succes Het bestuur van WV Alcmaria, lat deze eerste races, waarmee het motor- sportseizoen 1948 geopend werd orga niseerde heeft zeker eer van zijn werk gehad! De omstandigheden werkten mee. Het weer, dat bij deze races natuurlijk een voorname factor is, was prachtig. De politie van Alkmaar had zorg ge dragen voor een uitstekende verkeers regeling vóór, tijdens en na de races, zodat de honderden «uto's en motoren en de naar schatting meer dan 10.000 bezoekers onmiddellijk in de juiste richting gedirigeerd werden. De be treffende dienst van Gemeentewerken was erin geslaagi de baan in prima conditie te brengen en te houden. In siders beweerden, dat de Alkmaarse baan de beste van Nederland is'. Een belangrijk organisatie-succes was ook dat precies op tijd werd begonnen. lesberts domineerde Hij was de meest opvallende rijder in deze races. Op zijn minst evenaart hij de grote cracks als van Aartsen er Hartman. Zowel op de korte-als op de lange afsta :d kwam hij als eerste ui^de strijd. bosman uit Den Haag, die oorspron kelijk wel zou deelnemen, verscheen niet aan de start wegens een beenbles sure. Hij was echter wel op het veld aanwezig. Dik de Geus „Crack" De Alkmaarder Dik de Geus, die sedert het vorig jaar in de sénioren- klasse meerijdt, bleek sindsdien aan merkelijk sterker geworden en is thans een ernstig concurrent van Hartman er van Aartsen. In het eindklassement van de senioren 500 c.c. kwam hij dan ook op de 3e plaats te staan, direct na lesberts en van Aartsen, terwijl Hartman hier zelfs op de 4e plaa'ts eindigde. Een andere opvallende figuur was de Limburger Cordang uit Swalmen. die op Norton reed. Hij eindigde op de korte en de lange afstand als eerste in de senioren klasse 350 c.c. Onder de jongeren vielen in de 350 c.c klasse op de rijders Cleutjens ui: Iiuine op Rudge en Siewertsen uit Ne- d er horst den Berg op faYolea, terwijl in de 500 c.c. klasse vooral Peters uit Hilversum opviel door zijn goede stijl Van welingelichte ï'jde vernamen MOTORRACE-FLITSEN Is het U ook opgevallen dat: Van Aartsen In een manche drie ronden uitreed op een lekke achter band? Cordang hetzelfde gedurende één ronde en bovendien als eerste aan kwam. terwijl de flarden van zijn bin nenband tussen het publiek terecht kwamen? De Nens van Aartsen oorzaak werd van een valse start, doordat hij met dit grote uitsteeksel achter het start lint bleef hangen? er in 't geheel geen ongelukken gebeurd zijn zodat deaanwezigen dok toren de gehele middag werkloos wa ren? wij nog dat aan de Internationale Speedwayraces, die op 3 April 1948 te Parijs zullen worden gehouden, de Nederlandse renners van Aartsen. Hartman, Steman en Bosman zuHen deelnemen. De gedétailleerde uitslagen luiden tenslotte: 6 Baanronden Senioren 350 cc 1 P. Cordang 2.50.1; 2 A. Hartman 2.50.6 3 G. Thijsse 2.56.4 Senioren 500 c.c. 1 lesberts 2.45.4; 2 van Aartsen 2.46.1; 3 D. de Geus 2.47.2 Junioren 250 c.c. 1 M. J. Vermeulen, getn. tijd 2 m.14" s. 2 H. M. Steutel, gem. tUd 2 m. 22 s. 3 Van Rossum, gem. tijd 2 m. 25s. Junioren 350 c.c. 1 C. J. T. Bisschop gem. tijd 2 m 08s. 2 A. Siewertsen, gem. tijd 2 m. 07 s. 3 Cleutjens, gem. tijd 2 m. 11 s. Junioren 500 c.c. 1 R. Kreukniet gem. tijd 2 m. 01 s. 2 P. Kesselman gem. tijd 2 m. 02 8 3 F. Janssens gem. tijd 2 m. 05 s. Senioren 350 c.c. 1 P. Cordang gem. tijd 1 m. 55 s. 2 A. Hartman Jr. gem. tijd 1 m. 554,5 3 H. de Rijk gem. tijd. 1 m. 59 s. Senioren 500 c.c. 1 lesberts gem. tijd 1 m 54,5 s. 2 A. Hartman Jr. gem. Jjd 1 m 56,5 s. 3 van Doornik gem. tijd 1 m. 57,5 s. Senioren 500 c.c. herkansing 1 H. de Rijk gem. tijd 1 m. 56,9 s. 2 Coumans gem. tijd i m. 58,7 s. 3 Baas gem. tijd 1 m. 59 s. Senioren 500 c.c. Finale 1 lesberts, gem. tijd 1 m. 53 s. 2 A. Hartman gem. tijd 1 54,5 s. 3 P. van Aartsen gem. tijd 1 m. 55 s. f gd, dat drie bommen „verm vi.ielijk vliegtuigen" «n de buurt van scho len in -'affa zijn terechtgekomen. ,Zij verootzaakten genngc schad-> av.i ge. bouwen doch g"eii 'elsel oan perso nen". Volgens politie-autoriteiten werd 't bombardement op Jaffa kort na mid dernacht (op Maandag) uitgevoerd en werd vliegtuiggeronk gehoord even voordat de bommen vielen. Zij kwa men terecht in een gebied, dat bui ten het bereik ligt van de mortieren van de Joodse stellingen aan de rand van de naburige Joodse stad Tel Aviv. Een woordvoeder van hét Jewish Agency te Jeruzalem verklaarde ech_ ter niets van het bombardement af te weten. PALESTIJNSE REGERING WAARSCHUWDE De publicatie van de waarschuwing dat Britse troepen geen Joodse con vooien zullen bevrijden, die Britse in structies in de wind slaan, is gedaan na de Arabische overval van Zondag op het Joods convooi. Het convooi was op de terugweg van de neder zetting Kfar en Zion naar Jeruzalem. Een Britse bekendmaking zegt, dat het convooi Jeruzalem verliet zonder de autoriteiten hiervan in kennis te stellen. Toen de bevelhebber van de Tweede Britse infanterie-brigade het convooi op de terugweg waarschuwde dat de weg door Arabieren versperd was en het naar de nederzetting moest terugkeren, werd zijn waar schuwing genegeerd. De bekendma. king voegt eraan toe, dat de bevrij ding van het merendeel der Joden het directe gevolg was van de samen werking tussen het bestuur, de po- litié en het leger in langdurige on derhandelingen met de Arabische be velhebbers. ONDERGANG NABIJ Volgens een woordvoerder van het Jewish Ageney te Jeruzalem bestaat de mogelijkheid, dat de Christelijke heiligdommen in Jeruzalem in 1949 niet meer bestaan, indien niet tijdig ■maatregelen, genomen zouden worden. Hij juichte het pleidooi van dr. Gar. bett, de aartsbisschop van York, voor de vrede in de Heilige stad toe. Het Jewish Agency, aldus de woordvoer der, zon ieder positief voorstel' een wapenstilstand in Jeruzalem van de zijde van een werkelijk representatie ve Arabische instantie in overweging nemen De verantwoordelijkheid in de ze kwestie berustte even wel bij de V. N. JODEN OPGEBRACHT De 737 Joodse opvarenden van de schoener Jehiam. d:e Zondag 65 km. uit de kust van Palestina door de Britse marine werd opgevangen, zijn op transport gesteld naar Cyprus. Uit naam van Canada, China, Frank rijk en Groot-Brittannië en met stil, zwijgende goedkeuring van de Ver enigde Staten heeft Richard Miles de Sovjet-Unie in de werkcommissie voor atoomenergie der Verenigde Naties doen weten, dat „verdere discussie over de Sovjet-voorstellen met be trekking tot de atoom,controle geen enkel nut zou afwerpen". Miles, de Britse afgevaardigde, stel de voor, het Sovjet-plan te verwerpen De Sovjet-Unie had voorgesteld, dat binnen het kader van de Veiligheids raad der V.N. internationale controle zou worden uitgeoefend op het del ven en de productie van materiaal voor de atoomenergie. De Sovjet,Unie wilde daarenbo -en de controle pas toelaten, nadat a^e atoomwapens verboden en vernietigd zouden »zijn. De Westelijke mogend heden verklaarden zich voorstanders van internationale controle op de ma terialen voor atoomenergie door een lichaam bulten de veiligheidsraad, hetgeen tevens onafhankelijkheid van het vetorecht zou insluiten. Volgens de Viermogendhedenverkla- ring zijn de Sovjet-voorstellen „nut, teloos en zouden het gevaar voor een atoom-oorlog niet*- uitsluiten" De commissie voor de atoom-ener gie der VN., aldus Miles, kan geen plan steunen, waarbij onttrekking van materiaal niet uitgesloten zou zijn of dat geen afdoende middelen biedl om geheime activiteit vast te stellen, of cm dwangmaatregelen te treffen. Het plan van de Sovjet-Unie is ondoelma» tig. Geen land zal afstand doen van zijn atoomwapens, als het niet r ker weet, dat; geen enkel ander land ze kan produceren Gemaskerde dader gearresteerd De rijkspolitie van Ouderkerk aan de Amstei heeft, in samenwerking met de recherche van het district Amster dam der rijkspolitie, op het Rem- brandtsplein te Amsterdam de dader van de onder Duivendrecht gepleeg de overval gearresteerd. Precies acht dagen geleden slaagde deze man erin een fabrikant uit Leidschendam on der bedreiging van een revolver op de provinciale weg van Weesp naar Schiphol van zijn auto, een nieuwe Mercury, te beroven. De w^gen werd drie dagen later onbeheerd op de He rengracht te Amsterdam aangetroffen nadat de bandiet tevergeefs had ge tracht er een heler voor te vinden. Op een schitterend veld, als een biljart zo gelijk, in een prachtige om geving en onder ideale weersomstan digheden heeft het Nederlands Hoc- key-elftal te Weston-Super-Mare Za terdagmiddag een daverende 8-2 zege op Wales behaald. NIET MEER OP DE PLANKEN.... Het scherm viel voor de laatste maal Van heinde en verre waren ze ge komen, de talloze vrienden en be wonderaars van Daan Pooï, om nog eens getuige te zün van ten. En had de zaal van Kreijger duizend plaatsen kunnen bevatten, ze zou wellicht even vol geweest land hier afscheid ging nemen van 'n man, die dertig jaar lang door mid del van zgn kunst tienduizenden heeft laten genieten, die een populariteit „laatste ronde". Uit dc meest ver- heeft yerworven in zo'n klein rayon. BetirttTene dorpen van Wrst-r nrr-i ai.Tngna meimma. land, maar ook nog van daar bui- sbet"Oijnjr meiiiaua. Genoeg. Daan en zijn gezelschap zullen zich door deze kleine verzui men hun laatste avond niet hebben laten vergallen. Daarvoor was de z^jn, als Zondagavond het geval was. Want velen moesten teleurge steld worden. Daan had zich im mers op het standpunt gesteld, dat de Oudesluizers voorrang moes ten hebben. Zo populair is het ge zelschap Nummer één echter ge worden, dat zelfs Zondagmorgen nog vanuit Zaandam opgebeld werd om 25 plaatsen. Het ging natuurlijk niet. Het deed ons dan ook wonderlijk aan, dat deze belangstelling van ver re zo enorm was, dat ook zijn plaats genoten enthousiast waren, maar dat er van het gemeentebestuur van Zrjpe geen enkele vertegenwoordiger was. Wij voor ons vonden dit abso luut pijnlijk, immers elke gemeente, en vooral een plattelandsgemeente kan trots zijn een dergelijk artist in zijn midden te hebben. Ter zelfder tijd vragen we ons af, waarom niet een enkel vertegenwoor diger van het West-Fries genoot schap aanwezig was. Men moge over de artistieke kwaliteiten van een kunstenaar anders kunnen denken. De een zal het prachtig vinden, de ander is minder tevreden. Dat doet niets af aan het feit, dat West Fries- nuiuigmg uit. het volk te spontaan. volk en door het De laatste ronde. Het is dus afgelopen. Noord-Hol land zal Nummer Een en daarmee Daan niet meer kunnen zien. Jam mer. Pas na een paar jaren zullen we ten volle beseffen, wat dit af scheid heeft betekend. Want op deze avond hebben we nog eens ten volle kunnen genieten van wat het gezel schap Nummer Een ten tonele bracht" We hebben de fantastisch mooie decors nog een maal kunnen bewon deren. We hebben opnieuw verbaasd gestaan over de verbluffende verlich tingstechniek, die ons de mooiste ef fecten liet zien. We hebben ons ver lustigd in de vlotheid waarmee het programma afgewerkt werd. De stampvolle zaal heeft meege leefd. Want het was er vol en heet. Te vol en te .heet zelfs. Ieder ander gezelschap zou er de weerslag van hebben ondervonden. Hier werd het publiek echter meegenomen door de vaart die er in zat. De liedjes van Joop Bouwmeester, alsmede zijn ope ra aria's gingen er even vlot in als de voordrachten van Jaap Tol en de goocheltoeren van monsieur Victoire en de musicale prestaties van Oeb Bootsba. En wat te zeggen van de levensliedjes van Mimi. Vergeef ons Mimi, dat we je zo noemen. Het ligt ons echter beter. We hebben bewon dering voor de wijze, waarop zij met haar beschaafde stem deze kunst weet te brengen. Een wijze, die leef tijd doet vergeten. bU de leider van het gezelschap onze vriend Daan. We weten, dat er men sen zijn, die bezwaren hebben tegen do wijze, waarop hij zijn Westfries.- boer ten tonele brengt. We hebben soms wel eens horen zeggen, dat, hij overdrijft. We zullen ons er niet »n verdiepen. Sterker dan ooit echter hebben wij deze avond de indruk ge. kregen, dat hier iemand aan het werk was, die door en door de kne pen van hot vak kenf. Die precies weet, hoe hij met décors en verlich ting de meest verrassend effecten kan bereiken. Die aan alle costnmes de grootst mogelijke zorg besteed. Maar vooral een artist, een kunste naar, die met verbluffende Juistheid hot publiek aanvoelt. Die de mensen aan een touwtje heeft, ze om de meest onwaarschijnlijke dingen laat bulderen, om in een volgend ogenblik die zelfde mensen weer doodstil naar een ernstige seene te laten luisteren. Een man met een meer dan gewone gevatheid en een grote dosis mensen kennis. We gaan niet in op onderdelen van het programma. Daarvoor is^De laatste Ronde te dikwijls opgevoerd. De ovatie nam echter zulke vormen aan, dat Daan er zelf een einde aan moest maken, toen hij voor de laat ste maal voor de microfoon trad en dank bracht aan zijn medewerkers. In de eerste plaats aan Mimi, die hij recht hartelijk toesprak en dan aan Joop en Jaap en Oeb en Vic en de chauffeur. Je kon zo echt merken, dat er een kameraadschappelijke sfeer in dit gezelschap heerste. Een bloemenfeest. Langzamerhand werd het toneel herschapen in een Hortus Botanicus. Van eenvoudige bloemetjes tot de meest grootste bloemenmanden wer den aangedragen. Ze zullen Daan al ler, even lief geweest zijn. Want niet in de grootte van het cadeau ligt al leen de waarde. Het zullen voor Daan moeilijke ogenblikken geweest zijn, toen hü dank bracht aan de Oudeslui zers, voor de steun, die zij hem dertig jaar lang hadden gegeven, dank aan families Van Bruggen en Wester- i.ian, aan oude medewerkers als Henk Borst en Siem Bosma, dank ook vooral aan de pers. Naast de bloemen stroomden nu de cadeaux het toneel op. Van zijn,mede werkers schilderijen, vervaardigd door Jaap Tol, ook een voor Mimi ter ere van haar verjaardag, die pas ach ter de rug was, en dan van de burge rij van Oudesluis, die een comité ge vormd had, waarvoor de heer Nannes het woord voerde en de heer Piet een gedicht op rijm voorlas. Ze brachten voor Daan een electrische koffiemo len en voor Mimi een prachtige ka merlamp mee. Bovendien voor Daan nog twee koffiepotten, een voo^ hem alleen en een voor als er visite kwam. De eerste zou echter in de regel wel in de kast komen te staan, verklaar de Da-vi Toen spraken weer zus- ter van Daan sprak op eenvoudige wijze. Ze was blij, dat het nu uit was. Want alles is geen rozegeur en mane schijn en ze had meermalen in dode lijke ongerustheid gezeten, als het gezelschap in noodweer bij de weg was. Henk Borst en Siem Bosma volg den. Ze hadden de prettigste herinne- ziacfin uui rx»an uit dat. jtü bft hem werkten en speciaal Bosma betreurde het heengaan van Daan, iaar hij een leemte achterlaat. Een nieuw gezelschap onder zpn naam of leiding zou hij ten zeerste toejui chen. In dezelfde geest sprak Figaro, de baas van de Skeerwinkel, dp ler^rs van onze krant welbekend, die rei, dat er een motie van afkeuring in de Skeerwinkel tegen dit vertrek as aangenomen. Naroen9 do klanlrn deed liJJ toezegging, dat Daan bij ver schenen zou worden toegezonden „Eus ontdekt West-Friesland". L -ze in het Westfries gehouden toesrraak verwekte nog al wat hilariteit. Daarna volgde een toespraak van de hr. Jonker uit Sint Maartensbrug, namens de inwoners van die plaats, alsmede van nog enkele- plaatsen in de omtrek en tot de Zijpe behoren- den. Hij zeide, dat ze even trots op Daan waren, als de Oudesluizers. Opnieuw bloemen. Een taart van de familie Krijger, sigaren van een on bekende gever, bloemen aangeboden door een tienjarig meisje, van Ber- tus Veldman, van mevrouw Koning- Westerman, van Borst en Bosma, van de Musikal Players, een toezegging voor een tuinaanleg uit Sint Pancras. Vergeten we iets, vergeef het „onsT We geven het laatste woord aan Daan. „Nee, jongens ik kom niet meer op de planken. Alleen als het niet anders kan. Maar dan zal Lieftinck rare sprongen moeten maken. Dan kun jullie gerust zeggen, dat het bjj Daan armoe troef is. Ik begin de zestig te naderen en dan voel je, dat de beste puntjes er af raken. Ik dank jullie al lemaal voor deze spontane hulde en speciaal de Oudsluizers. Ze hebben misschien wel eens gedacht, dat ik van Oudesluis weg zou gaan, maar ik ben er zo mee vergroeid en ik ken ze zo goed, hier voel Ik me thuis.". Toen klonken voor de laatste maal de woorden van de herkenningsmelo die. Wy ztjn de boeren van Noord Holland Noord. Langzaam ging het scherm dicht. Een periode in het le ven van Daan Pool, een periode in de geschiedenis van West-Friesland is afgesloten. PAASTOURNOOI AJAX VOOR F.C. BIEL In de eerste ronde van het Ajax- - stadion gespeelde Paastournooi van de landskampioenen verloor Be Quick (Groningen) van de Zwitserse ploeg F C Biel met 5-4, terwijl Ajax zelf de R C de France met niet min der dan 7-3 gloeg. De uitslagen van de finale waren: Winnaarsfinale: F C Biel-Ajax 3-1 Verliezersfinale Be Quick-R C de France 2-1

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1