Ikmaatdet langs de straat N.-HOLLANDSE PERS 19^5 „Amerikaanse volk wordt naar de oorlog gedreven", zegt Wallace Belgische auto werd op afsluitdijk overvallen en beschoten Maken communisten terreinwinst.? Huis van Afgevaardigden keurde steun aan -Spanje goed Rauter zal geen kans krijgen het recht te ontlopen 4e Jaargang No 1199 Woensdag 31 Maart 1949 Uitgave voor de gelijknamige 8ticb':ng Wnd hoofdred A Eriks. Westerweg 338 Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht Tel 3961 Truman schept kunstmatige crisis" Henry Wallace, candidaat van de „Derde Partij" voor het president schap, heeft de voorstellen van pre sident Truman voor dienstplicht ver worpen als onderdeel van een „pro gram van onbeperkte agressie van de Ver. Staten". Wallace legde getuige nis af voor de Senaatscommissie voor gewapende diensten. Hü beschuldigde Trumans regering er van een „kunst, matige crisis te scheppen" om te be werken, dat het Congres en het volk door angst gedreven haastig algemene militaire opleiding en dienstplicht aanvaarden. „Tenzij het volk Volgens Wallace ia de Sovjet-Unie niet sterk genoeg om een militaire bedreiging te kunnen vormen. „Na twee- en-eenJhalfjaar weder opbouw heeft de productie van de Sovjet-Unie juist wees het vooroor logse peil bereikt". Wallace zeide o.m. „Het Amerikaan se volk heat de oorlog. Toch-wordt het stap voor stap op de weg naar oorlog gebracht. Het land wordt in toenemende mate verzwakt en tenzij het volk tegen deze gevaarlijke ten, denz ingaat, staan wij voor een natio nale ramp. De buitenlandse politiek Brand vernielde toren van Zutphen's kerk Een van Neerlands mooiste en oud ste kerken is door een hevige brand zwaar beschadigd. In de toren van de St. Walburg-kerk te Zutphen brak een brand uit, welke zulk een enor me omvang nam dat na twee uur de torentop met donderend geraas om laag stortte- Ook in de achterbouw zette de band zich voort, maar de brandweer van Zutphen bijgestaan door corpsen uit vele plaatsen in de omtrek slaagde er in om door ener, giek ingrijpen het vuur in te romen. De kostbare Librije en de rest van de Inventaris had men bijtijds in veilig heid kunnen brengen, alleen het orgel werd zwaar beschadigd. Te middernacht kwam de eerste Wok met donderend geraas naar be neden, gevolgd door de tweede, zij wegen beide ruim 2000 k.g. Reeds in de Middeleeuwen was er «en St. Walburg-kerk in Zutphen. die in 1446 door brand zeer zwaar werd beschadigd. De resten van deze kerk werden verbouwd tot driebeukige hallenkerk met een dwarspand, waar van de Noordelijke arm in 1492 en de Zuidelijke arm in 1499 werd verlengd Van bijzondere betekenis is vopral de tegen de Zuid-Oostzijde van' de omstreeks 1371 gebouwde kooromgang opgetrokken boekzaal of Librije, die gebouwd werd van 1561 tot 1563. De oorzaak van de brand is nog on bekend. in seheervlucht De CCD nam bij een chocolade- en suikerwerkfabriek in het Westen des lands een partij van 10 ton suiker in beslag, die meer in voorraad was. dan in haar administratie w^ verant woord. In het groot werd deze sui ker zwart verkocht. Het Tribunaal Hilversum heeft geadviseerd de ex, propaganda-leider van de Ned. Om roep H. Rutgers, bekend als de „Stor- mer" Vijf jaar te interneren, waar van 2 jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Ook werden hem de kiesrechten ontnomen. De Antwerpse componist-dirigent, Karei Candael, is Zaterdag plotseling over leden te Rotterdam, waar hij was gearriveerd met z'n mannenkoor „La salle", dat samen met de „Stem des Volks" een cohcert zou geven. Bij de laatste repetitie zakte Candael aan de piano ineen en overleed enige ogen blikken later.Op 89-jarige leeftijd overleed te Amsterdam prof. dr. J. Rotgans, oud-professor in de heelkun de aan de Amsterdamse universiteit. De 100.000 ste bezoeker van de bloemententoonstelling Amstelflora" in het RAI.gebouw te Amsterdam is de controle gepasseerd. Zondag middag om 13.50 uur zal voor radio Hilversum een toespraak worden ge houden over de komende jubileum- Jaarbeurs te Utrecht .door de direc teur, mr J. Millius. der regering, die door de twee par- tijèn wordt .gesteund, gaat er van uit, dat oorlog onvermijdelijk is: hermo- büisatie, indien goedgekeurd door het copgres, zal een internationale bewa peningsrace ontketenen", aldus Wal lace. „Om een binnenlandse crisis ie voorkomen" Volgens Wallace is het land in ge, vaar, maar dit gevaar ontstaat door de politiek der V.S. zelf. De Ameri kaanse regering, aldus Wallace, heeft een niet-bestaande dreiging verzonnen om het bewapeningsprogram er door te krijgen. „Dé huidige crisis wordt ddbr de regering niet alleen gescha pen om het plan voor particuliere corporatieve expansie te steunen, maar tevens om een binnenlandse cri sis, die door haar tot nu toe gevolgde politiek dreigt', te voorkomen". Te Semarang ontplofte munitie Geen doden Zondagmiddag is Semarang opge schrikt door een reeks ontploffingen op het haventerrein. Een munitie-opslagplaats, bevatten de fosforprojectieïen is door onbeken de oorzaak in de lucht gevlogen. Tien personen zijn gewond, waarvan acht licht. In een tijdsverloop van anderhalf uur volgden zes zware explosies- el kander op. Wegens de Zondag waren slechts weinig personen op het haventerrein aanwezig. De prpjectielen legden af standen van Vele honderden meters af In het gebouw Van de staf te Sema rang is glasschade aangericht. Het r^ddings- en blussingswerk is geleid door de militaire politie. Verscheidene personen ontkwamen door in het wa ter te springen. De meeste schildwach ten zijn gered, doordat de ontploffin gen zich verticaal voortplantten. Mevr. Roosevelt blijft V.N.-lid Mevr Eleanor Roosevelt, die, naar de New York Herald Tribune meldt, aan president Truman haar ontslag had aangeboden als lid van de Ame rikaanse delegatie bij de V.N., zou op dit besluit zijn teruggekomen. Mevr. Roosevelt, die. verklaard had, het on eens te zijn met de politiek van Tru man ten aanzien van Palestina, heeft aah een reporter van de New York Herald Tribune meegedeeld, dat pre sident Truman en minister Marshall haar aanblijven verlangden en dat rij met hen van mening mocht verschil len. „Ik heb thans stellig niet het .plan ■mij uit de delegatie bij de V.N. terug te trekken wegens verschil in opvat, ting aangaande de Palestijnse, politiek ,of om enige andere reden". Crediei voor Ned.-lndië van f 850 millioen Naar he_t ANP ter ore kwam is zeer spoedig de indiening van een wets ontwerp te verwachten, waarbij mach tiging gevraagd wordt aan de Neder lands-Indische regering'een crédiet te verstrekken van 850 millioen gulden. Canadees premier op bezoek bij Truman Mackenzie King, minister-president van Canada, is uit Ottawa naar Was hington vertrokken, waar hij met Pre sident Truman besprekingen zal voe ren over de internationale toestand. In bevoegde kringen te Ottawa acht men het niet onmogelijk, dat de be sprekingen met Truman de weg be reiden voor een uitbreiding van het Pact van Brussel. Rotterdamse E.V.C voortaan zelfstandig Het bestuur van de afdeling Rot terdam van de E.V.C. maakte bekend, dat de afdeling Rotterdam' voorlopig zal werken onder de naam O.V.B. (Onafhankelijke Vak Beweging). Aan ip leden zullen contributiezegels ver, strekt worden voor alle bedrijfsgroe pen. Tevens zal deze week voor het eerst een eigen orgaan worden uit gegeven, dat voortaan wekelijks zal versclyjnen. Dader werd spoedig gegrepen De vier inzitenende van een Bel gische ,auto twee dames en twee heren zullen aan de Afsluitdijk minder prettige herinneringen hebben. Zij beleefden althans Zondag&vond 'rf onprettig avontuur, dat gelukkig nog* goed afliep. Tqr hoogte van Wierin- gen werden zij aangehouden door een fietser, die door armgezwaai midden op de rijweg de auto tot stoppen noop te. De fietser bleek kwaadaardige be doelingen te hebben, want terwijl hij aitcebreid onderzoek irf en voor de op de aeeplank ging staan greep hij iderfte maal had de wielrijder pech. naar zijn revolver.' Gelukkig voor de Belgen had ééu van de inzittenden argwdan gekregen en terwijl de aanrander pogingen deed het portier te openen slaagde de bestuurder er in dit op slot te doen. DE OORLOG IN CHINA Gevechten duren voort De door de 'communisten geleide legers zijn volgens berichten "uit Sjanghai overgegaan tot een offensief op alle fronten als resultaat van de omstandigheid, dat zij in Zuid-Sjensi zijn binnengedrongen. Het garnizoen der centrale rege ringstroepen te Jenan fs volgens deze berichten vrijwel geïsoleerd. Lotsjoean (tussen Jenan en de zuidelijke grens van Sjensi) wordt, zo gaan de berich ten voort, steeds nauwer qpisipgald. Het re'gerings-garnizoen aldaar zou zich spoedig in zijn geheel overgeven In Sjantoeng omsingelen de door communisten geleide legers Weihsiang %Gevechten hebben plaats op ongeveer zeveneneenhalve km van de s»ad. •Uit Noord-Sjensi meldt het persbu reau Hsinhoea. dat de jongste gevech ten ,in Oost-China -zouden aantonen, dat „Tsjangkaisjek's verdedigingssys teem begint ineen te storten". Het door Denemarken werkt „koortsachtig' aan de defensie Rasmus Hansen. de Deense minister van Defensie heeft verklaard, dat de regering „koortsachtig werkt, aan een nieuw defensieplan!'. Aan de commissie, die belast is met de bestudering van verschillende kwesties met betrekking tot de ver, dediging met inbegrip van de verde diging tegen de atoombom, is ver acht het tempo op te voeren. Hij had nog meer geluk, want z'n mo tor draaide nog en en het kostte wei nig moeite de wagen met flinke snel-' heid op te trekken. De fietser moest, loslaten, maar hij had nog meer pij len op z'n boog. Door het nachtelijk duister klonken enkele schoten, die vermoedelijk 'voor de achterbanden bestemd waren. Hij had opnieuw pech, want de Belgische wagen bereikte zonder schrammetje het veilige Wie- ringen. Dader gegrepen Rijkspolitie uit Wieringen en Korn- wederzand stelde onmiddellijk een Tweede Paasdag tijdens de middag uren werd hg gearresteerd én legde een volledige bekentenis af. De da der was N. T. uit de Friese gemeen te Opsterland. Hij bleek niet geheel bij z'n verstand te zijn. de communisten aangevoerde leger heeft, zo gaat het persbureau voort,, in de strijcLnabij de spoorweg Tsinan Tsintao vierendertlgauizend man schappen en officieren der centrale regering doen sneuvelen, twaalf ste den veroverd en ruim honderdvijftig kilometer van de spoorweg in bezit genomen. Deze succeüen worden door 't blad Tsjoengstoengjihpad beschouwd als een bewijs voor de bewering, „dat het volksbevrijdingsleger na de voor bereidingen gedurende de winter ln kracht is toegenomen." HUIDIGE RODE. KltUIS TREFT GEEN BLAAM Op grond van de resultaten van de onderzoekingen van de „pakketten commissie" van het Nederlandse Rode Kruis, hebben een aantal leden van het Rode Kruis gemeend, hun lidmaat schap op {e moeten zeggèn. De pak kettencommissie verklaart in een com muniqué dat het huidige hoofdbestuur van het Rode Kruis geen blaam treft en al het mogelijke heeft gedaan «m de fouten uit de bezettingstijd op te sporen en t'e onderzoeken. Zij roept alle oüd-leden op ,om van hun be sluit terug te komen en het Rode Kruis weer hun volle vertrouwen te ge ven. Militaire steun van Washington aan West-Europese Unie Amerikaanse bladen spreken over herleving van Leen- en Pachtwet weerbericht WISSELEND BEWOLKT Zwaar bewolkt met-tijdelijke opkla, ringen. Plaatselijk enige regen. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid- West. Iets minder .zacht CIRCUS STRASSBURGER OP TOUR NEE DOOR NEDERLAND Het circus Karei Strassburger, dat deze winter tijdens de viering van het zestig-jarig bestaan van het Theater Carré te Amsterdam gedurende vier maandefl dit theater bespeeld heeft, zal dit seizoen een tournee door Ne derland gaan maken met een geheel nieuw programma, dat is samenge steld uit de topnum'rpers van de jubi leumprogramma's. De Tournee be gint te Maastricht. Ook in het cir cusgebouw te Schevcningen zal Strass burger wederom optreden en wel ge durende de maanden Juli en Augustus Volgens een correspondent van Reuter wordt te Washington een her leving van de Leen- en Pachtovereen komst voor militaire goederen aan Engeland en andere leden van de West-Europese Unie hesproken. Ook grote Amerikaanse bladen wijden hieraan hoofdartikelen. Marshall weigerde de vorige week hierop commentaar te leveren. HU zeide alleen, dat Frankrijk reeds sinds lang de V. Ss. om militaire uit rusting had verzocht. Een militaire Leen- en Pachtovereenkomst wordt in Washington beschouwd, zo ver volgt' Reuters correspondent, als het volgende stadium in het kader van de Truman-leer van „beténgeling van de Sowjet-expansie". Van officiële ««zijde heeft men geen enkele toespeling gemaakt op een militaire Leen-" en Pachtovereenkomst Vooral de militaire hulp aan Frank rijk heeft intussen de aandacht van de pers, daar het Franse leger, da' ongeveer 60O.OOO man^ telt, een ern stig tekort aan uitrusting en voor raden" h#eft. Functionarissen van de Franse ambassade te Washington ach ten bespreking van een dergelijk pro gram voorbarig, omdat de West-Euro pese landen eerst gelegenheid moeten hebben om hun militair bondgenoot schap te consolideren. Volgens een volkomen onbevestigd bericht zou het Amerikaanse mini, stèrie van defensie een plan koeste ren om de R.A.F. üitrie breiden met nieuwe Amerikaanse vliegtuigen, zo dat vzij het machtigste defensieve en offensieve wapen in Europa zou wor den. 10 Mei herdenking ,te Bloemendaal De vereniging van ex-politieke ge vangenen in de bezettingstijd zal op 10 Mei op het ere-kerkhof ,te Bloe mendaal een herdenkingsplechtigheid ter nagedachtenis ,van de slachtoffers der bezetting houden. Na een reünie te Haarlem zullen de deelnemers zich te voet naar het kerkhof begeven, 's Avonds wordt een herdenkingssamen komst in de Concertzaal te Haarlem gehouden. IS MOLOTOF IN BERLIJN? Reuter meldt uit Berlijn, dat geruch. ten de ronde doen, dat Molotof in de stad is aangekomen. Bevestiging hier van heeft men nog niet kunnen krij gen, aldus Reut*»- Dollars voor Franco Geen enthousiasme in Engeland Maar Madrid voelt voor deze vriendschap De Commissie voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft erin toegestemd Spanje te betrekken bij de steun aan- het buitenland ten bedrage van 6.285 millioen dollar. Ook het Huis van Afgevaardigden heeft de opneming van Spanje in het plan-Marshall met 149 tegen 52 stem men goedgekeurd. „Tamelijk onschuldig'' - De voorzitter van de commissie van Buitenlandse Zaker. van het Huis, John Vorys (Republikein), zeide, dat Spanje toch nog wel door de andere Europese landen zou kunnen worden uitgestoten, indien zij zulks wensten. Hij verklaarde, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken tegen de opne ming van Spanje gekant was. „Het wordt- iriischien in West-Europa als een-verkeerde politiek beschouwd. De wijze, waarop Spanje in het desbe treffende wetsontwerp zal voorkomen zal tamelijk .onschuldig, zün", aldus Vorys. Het congreslid Star.ley Isaacson van de American Labor Party zeide: „Wij in dit Huis hebben de fascistisch, re gering van Franco aan ons hart ge drukt". Reactie in Engeland De Britse oud-onderminister van Buitenlandse Zaken Lord Vansittard he^ft te kennen gegeven dat de be slissing van het Amerikaanse Huis van «Afgevaardigden scherpe critiek zou ondervinden. Richard Crossman (Lab ur> zeide: „De Amerikanen steunen ied«v. die anti-communistisch is. Maa;. r;,.,...:ind moet zijn eigen politiek kunnen be palen". Madrid voldaan Te Madrid is het besluit „met in stemming" ontvangen. Men was ver heugd over de omstandigheid, dat het Amerikaanse, Huis van Afgevaardig den ,.de werkelijke -koers der gebeur tenissen onderkende en thans het land recht zou laten wedervaren. Spanje had altijd een zeer anti-communisti sche houding aangenomen, die de we reld thans tot de hare ging maken. Spanje hoopte, dat in de naaste toe komst een.vriendschap ipet Ameri ka op deze bésis opgebouwd zou wor den". aldus deze kringen. Neemt hij alle verantwoordelijkheid op zich Hoezeer de gemoederen in Neder land ïich bezig houden met het ko mende proces Ranter, moge blijken uit brieven en telefoontjes, die poli- tie-ambtenaren, belast met het onder zoek, ontvingen naar aanleiding van publürt'ie.van een in erVieu »n de pers, waarin zij hun indruk weer gaven van Rauter's houding.' D^ar. o reacties van aan Ratiter verwante geesten, maar meer nog reacties, gesteld in de geest van: „Als Rauter de kogel niet. krijgt, krijg ÏU hem!" „RUSTIG EN ZELFVERZEKERD". Rauter zelf, zo. vernemen wy, schijnt zich rustig en met een zekere zelfverzekerdheid op het proces voor te bereiden. Hij heeft verklaard, ia* hij zich verantwoordelijk stel* voor alle gepleegde feiten. Ook wilde hij de verantwoordelijkheid - op zich ne men voor de daden van zijn onder geschikten, daar hij^qu Himm1.Tr en Seyss In'quart van het toneel ver dwenen rijn, zich beschouwt als 'de hoogste Duitse politieautoriteit. die hier te lande nog moet terecht staan. De gezondheidstoestand van Rauter wordt redelijk genoemd Wel onder vindt hij nog steeds hinder van de [evolgen van de aanslag, die op hem gepleegd is. Twee kogels zitten nog in zijn lichaam en aan zijn rechter oog is hij zo goed als blind. Bij de aanslag schijnt een oqgzenuw geraakt te zijn. SCHERPE BEWAKING. #De bewaking is ondertussen nog verscherpt Ondanks zijn 'protest hij heeft rijn erewoord gegeven, dat hij geen zelfmoord zal plegen staat hij voortdurend onder toezicht. Wan. oer hij zich scheert staat er b.v. altijd een bewaker naast hem en 's nachts blijft het licht in zijn cel branden, want men wil geen enkel risico lopen, dat Rauter door -zelf- zelfmoord zijn berechting zou ont gaan. Er zijn alleen enkele getuigen a Praag wenst rtiet op de beklaagdenbank te zitten Het Tsj echo-Slowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medege deeld, dat de nieuwe Tsjechische ge delegeerde bij de V.N. niet voor de Veiligheidsraad zal verschijnen om cfcel te nemen aan de bespreking van de "Chileense klacht t.a.v. Tsjecho-Slo- wakije, indien hij daartoe opgeroepen zou worden. Tsjecho-Slowakije weigert in de po sitie van een beschuldigde, of zelfs maar van een vermeend slachtoffer geplaatst te worden, aldus het minis terie. charge opgeroepen (zes in totaal» en wel o.a. de Inspecteur van Politie F. J van Dien, van Geel kerkende propaganda-leider van de N.S.B.. Schreieder. de leider van het „En- gelandspiel" -en van Etteri, een oud- S.S._er, tegen-wie geen vervolging is ingesteld omdat hij na' rijn desertie uit de S.S. belangrijke diensten aan de illegaliteit zou hebben bewezen. NEDERLANDSE VERDEDIGER. Mr. K. van Rijcke-Vors&l is als ver dediger ""aan Rauter toegevoegd Vol gens de wet moet Rauter n.1. door een Nederlandse advocaat verdedigd worden omdat hij voor een Neder landse rechtbank en naar Nederlands recht berecht zal worden. Dé duur van het proces wordt op drie dagen geschat. 2X9. Ze zitten op school naast elkaar, de tweelingen. Twee aardige meisjes van om streeks een jaar of acht, negen. Ze lijken veel qp elkaar en hef is een toer om ze uit elkaar te houden Wat soms een last is, maar ook een voordeel kan zijn. Al naar gelang ze het weten in te pikken. Ze moesten allebei de tafel van negen opzeggen. De één kon het, de ander niet De meester, gelijk het betaamt, geen „bullebak", zoekt naar een- compromis. Degene, die het niet kon moest het de volgende dag doen. 's Avonds in bed fleeft de schuldige echter nog geen aandacht aan de tafel van negen besteed. Toen begon het duiveltje in de vrouw te spreken. Een kort ge smoes, een stikym gelach, een afspraak. Ze haddén steeds dezelfde plaats in de bank. De één links, de ander rechts. De volgende dag hebben ze «om geruild. De meester heeft het niet gemerkt, zodat de gene, die de vorige dag de 'tafel van negen bad opge dreund, het nog eens deed Met of zonder tafel, deze twee redden het' wel in de wereld. Vooral als ze twee maal negen zijn. zal het oppassen geblazen zijn

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1