NAAR DE OOST, OM DE NOORD DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN Zes eeuwen oud Is het Schuttersgilde van Vierlingsbeek Een kruistocht door Europa Avoniuur in Venezuela DE OVERWINTERING OP NOVA ZEMBLA Moed en vertrouwen kenmerkten die oude Hollanders Het is ongeveer driehonderd en vijftig jaar geleden, om precies te .zijn, d® eerste November van het vo rig jaar, dat .een groep wonderlijk "geklede mannen zich door dè straten van Amsterdam bewoog. De meesten waren gekleed in ruige pakken, het hoofd gedekt door mutsen van vos sen- of berenvellen. Ze waren recht streeks doorgereisd van Maassluis naar Amsterdam om aan een der toenmalige 6urgemeesteren van die stad verslag uit te brengen van hun bevindingen. Het waren de overleven den, twaalf in getal, van het schip „De Volhouder", dat reeds lang ver loren was gewaand. Als een lopend vuurtje verspreidde zich het gerucht door de stad en dra liepen familieleden en kennissen te hoop voor het huis van de burgemees ter. Het weerzien was hartroerend, zowel voor hen die teruggekomen wa ren, als voor degenen wier verwanten gebleven waren in de harde overwin tering van het barre Poolklimaat. Vijf manschappen keerden immers niet terug van deze tocht Zo is nu .eenmaal het leven van de zeemans vrouw. Denken we het ons even in. Het gerucht verspreidt zich blik semsnel: „De mannen van „De Vol houder" zijn •terug"! Alle familie stroomt tezamen. Vol hoop. Ze snel len hen tegemoet, als ze de trappen van het.statige huis afdalen. Dan stokt de adem. Vijf mannen ontbre ken. Tussen vreugde *van velen 'de smart van anderen. Doel van de tocht. Ons land was nog steeds in. oorlog met Spanje. De handel op Indië be- g'on te bloeien, maar vele schepen werden onderweg geroofd. Is het won der. dat de kooplieden zochten naar andere, veiliger wegen, die ook naar de Oost leiden? - Opnieuw zou een schrede gezet worden op de moeizame weg, gie tot doel had de volledige kennis van de aardbol te verkrijgen. Men zou proberen naar Indië' te komen bij het Noorden om. Zo wei nig wist men nog van het aardopper vlak- in de Poolstreken, dat men dit voot* mogelijk hield. Zo weinig wist men ook van het barre klimaat, dat gedurende de winter in de Noord poolstreken heerst. Immej's men zou ln de eeuwige ijsvelden komen mid den in het koudste seizoen. De Hollandse zeevaarders lieten zich echter niet afschrikken door onbe kendheid en gevaren. De tiende Mei 1596 zeilden twee schepen uit. De Hoop en de Volhouder. De Hoop keerde nog datzelfde jaar iij het Va derland terug en rapporteerde, dat de Volhouder wel yerloren zou zijn ge gaan in het ondoordringbare ijs. 80 graden Noorderbreedte. De Volhouder had een andere, koers genomen. Ondanks de geweldige moei ljjkheden zette men door en voer om Nova Zembla heen. Het moet voor die mannen een triomfantelijk gevoel zijn geweest, zééën te bevaren en ijs velden te betreden, waar nog nooit te voren een menselijk wezeneen voet had gezet. Het gestelde doel konden zij echter bij lange na niet bereiken. -Zelfs thans, drie eeuwen later is dat niqt mogelijk. Bij Nova Zembla vroor het schip in. De overwintering. Toen hebbendeze mannen, onder leiding van Heemskerck en Barendsz verricht, wat nog nooit jn de geschie denis was voorgekomen. Hun schip ging verloren. Het werd stuk geperst tussen de rjsschotsen. Van de restan ten werd zo goed mogelijk een huis gebouwd en te midden van het on vriendelijkste klimaat dat men zich bedenken kon, overwinterden zeven tien mannen. Mannen, die nooit van te voren er varing in de Poolstreken baddert op- geddan. Die worstelden met gebrek aan brandstof en verkeerde voeding, waardoor scheurbuik ontstond. Een klein'groepje dapperen in een uitge strekte woestenij van sneeuw en ijs, temidden van de eeuwigdurend schij nende Poolnacht. Het is niet onze bedoeling een epos te schrijven van' deze overwintering. Hoe zou men ooiKde gevoelens van d'cze mannen kunnen .pijion, als weer een van hen het niet langer kon volhouden en bezweek. Welk een bewondering moet men .niet hebben voor de bemanning, maar vooral voor de leiding van deze groep Wat waren toch hun vooruitzichten? In het gunstigste geval, als - ze de overwintering overleefden, stond hen een bijna niet te volbrengen tocht te wachten in open boten over de woe lige Poolzee naar het vasté land. De terugtocht. Begin September waren de man nen van De Volhouder ingevroren op Nova Zembla. Negen maanden hebben ze in „Het behouden Huis", zoals zé htm hut noemden, doorgebracht. Drie hunner hadden reeds een graf gevon den in de onherbergzame aarde van het eiland. De overigen waren zo zwak, dat ze hun gewone werk bijna niet konden verrichten. En toch moest het. Een tweede overwintering zou gelijk staan met een vrijwillig verko zen dood. Begin Juni 1597 vingen ze de tocht' over ze? aan in twee open sloepen met niets anders dan kleine zeiltjes en riemen. Driehonderd en tachtig mijlen hadden ze voor de boeg. Een laatste slag trof deze voortploetefen- de mannen toen ze nog maar enkele dagen onderweg waren. Twee hunner makkers konden de ontberingen niet langer verdragenen onder hen was de bezielende leider van de tocht, Willem Barendsz. Wie het onppge- smukte relaas van de' bootsman Ger- rit de Veer leest, geraakt diep onder 63. Zonder een ogenblik te aarze len zette Jimmy zich weer in bewe ging en reed als een razende Roland naar Harlingen terug. Hij klauterde weer aan wal en stormde opnieuw de gelagkamer binnen, overal rond kijkend of hij nergens de lieftallige en hij maakte zulke angstwekkende geluiden, dat verschillende aanwêzi- Sietske kon ontwaren. „Daar hei je 'm weer", riep Sipke Sujema. „Hij kon het zeker niet meer bijbenen en legt er het bijltje maar bij nber". „Grr'rrrr. grrrrrr", -gromde Jimmy gen een paar stapjes achteruit gin gen- de indruk van de_ manier waarop hij de strijd op leven en dood'heeft weer gegeven. Geen' woord over moeilijkhe den. Maar achter het sobere relaas voelt men de schier ondragelijk ge worden spanning, waaronder de man nen hun tocht voortzetten. In veilige haven. Eindelijk, na een tocht van bijna drie maanden in open .boten, zonder behoorlijke k\eding en dekking steeds, varend langs de kusten van Nova Zembla en het vaste land van Rus land, bereikten- ze de haven van Ko la waar ze tot hun vreugde een Hol lands schip vonden. Nog-groter was hun vreugde, toen ze vernamen, dat het hetzelfde schip was, waarmee ze de tocht waren aangevangen, de Hoop dat inmiddels -al ween in het vader land was geweest. Zo eindigde deze tocht, die van de manneg het bovenmenselijke had ge vraagd en de tweede November kwa-, "men ze Amsterdam binnen. Het zou honderden jaren duren, eer men weer eens zijn voet zette op het eiland, waar de mannen van de Volhouder het „Behouden Huis" hadden ge bouwd. Eerst in 1871 gelukte het de „Noor Carlsen er te komen. Deze expeditie heeft tal van waardevolle voorwer pen meegebracht, die in verschillende musea onderdak hebben gevonden. Vele koningen en keizers lelde hel reedsj Op Teeidagen moest er orde en kuisheid ?iin zijn In Vierlingsbeek. de zwaarst dooi de oorlog getroffen gemeente in O. Brabant, zal men over enige maan den een merkwaardig feest vieren, n.1. het éÓO-jarig bestaan van het O. L. Vrouwe-gilde. Middelpunt is Hölthecs, het klein ste van de uit zes dorpen" bestaande gemeente. Het Gilde, gesticht in 1310 zoals de oude'papieren, die helaas dobr het oorlogsgeweld verloren zijn geraakt, uitwezen zou dit feest eigenlijk reeds in 1940 gevierd moeten zijn. doch toen verhinderde de oorlog het. Nu is het op 6, 7 en 8 Juni gesteld. Het reglement van het Gilde, dat in de geschiedenis van Holthees zulk een voorname rol heeft gespeeld, da teert van 14 Mei 1340. Tijdens de Franse overheersing werd het in 1812 overgeschreven en 'deze van zegel voorziene copy is tot 1944 in het be zit Van het Gilde geweest. Heb do cument begint aldus: „Wij Gilde- meesters en de gemeine Gilde-broe ders van de Lieve Vrouwe Gildete Holthees bekennen en- belcidcn mits deze ondertekening van ons eijgen hhnd en verbinden ons aan de vol gende artic" Dan volgen de 19 ar tikelen. Men kan er in lezen over de in de middeleeuwen bestaande ge woonten en gebruiken van het Gilde. Zo moest er elk jaar op Pinkster maandag „mits met permissie van de overheid" vogel worden geschoten en werd op deze dag'Voor de overleden leden van het gilde e?n H. Mis op gedragen. De levende leden moesten deze dienst bijwonen op straffe van een gulden. Geen „krakeel'', geen beledigingen Het lid, dat de koningstitel haalde, had vrq vertering en kr^eg 3 Hol landse guldens. Tijdens Tecrdagen was men erg gesteld op goede orde. Er mocht, zoals het reglement zegt, geen „krakeel" zijn en niemand mocht zeg gen „ge liegt het", zulks op een boe te van twee schellingen. Werd iemand gekwetst of geslagen, dan moest de dader, een gulden boete betalen. De mishandelde moest bet zelf aanbren gen. Deed hij dit niet, dan moest hij de boete zelf betalen en de twist bij leggen.. Het lidmaatschap kostte twee Hol landse guldens. Hjj werd „gehaolleyt"* d.w.z. hij werd dan onder het haahjzer in de schouw, waaraan een ijzeren pot hing geleid. Voor dit „haolleijen" moest h\j de leden trakteren. Dit gebruik is thans afgeschaft, evenals het schoe nenpoetsen van een nieuw lid. Het nieuwe lid. dat dit eerbewijs te beurt viel, moest trakteren op brandewijn met klontjiaen rozijnen, wat toen 30 cent kostte. Hef vogelscbiei^n Het hoogtepunt der feestelijkheden was wel het vogelschieten. De plaat selijke officier schoot het eerste, dan de koning en zo vervolgens na loting. Was het Gilde een keizer' rijk, wat gebeurde als iemand gedurende drie achtereenvolgende jaren de vo^el had geschoten, dan was de eer van hét eerste schot natuurlijk aan hem. Wie voor zijn beurt schoot, moest een gul den boete betalen. Een keizer'had op de verteerdagen vrije vertering en werd onderscheiden Jan Langedijk verlell verder Drie maanden leest voor onze schaatsenrijders Ruim drie maanden ben ik weg ge weest, aldus Langedijk in het tweede interview, dat wij met hem hadden. Het is- een prachtige tijd geweest' De eerste vijf weken waren we allen op de boerderij van Peter Sinnerup Acht Hollanders en dan Noren. Zwe den een Engelsman alles met elkaar een man of zeventien. We brachten de dag door met wan delen, houthakken,- schaatsrijden om maar een zo goed mogelijke vorm te krijgen, 's Avonds zaten we dan met zijn allen in de grote kamers van de boerderij Fjetre te luisteren naar ver halen van Sinnerup, die nu al ze ventig is maar jaren aanéén wereld kampioen was. Aan hét eind van de training stond vast, dat Broékman en ik naar de Olympische spelen zouden worden ge zonden. De anderen- moesten er. om vechten. Ze hebben er om gevochten. Want je begrijpt, dat ze allen even graag naar Sint Moritz wilden en het verschil was soms uiterst gering. Ten slotte werden De Koning en Hui^kens uitverkoren. met het z.g. keizerskruis. De tegen- wóorc' ge keizer, de heer A. Martens. draagt dit waardigheidsteken sinds 1912. Iedere koning verplichtte zich aan het Gilde een z.g. koningsschild van zilver te schenken, welke werd opgehangen rond de beeltenis van O. L. Vrouw in de kapel van Zeven fSirjarten, waar ook jaarlijks.de gilde- hia.wcrd opgedragen. De meeste ko- ningsschilden zijn door plundering verloren gegaan. Slechts 20 konings- schilden en 2 keizerssterrén zijn over gebleven. Het oudste koningsschild is van 1649, toen Jan Herman Co- "ninck de koningstitel behaalde: de -oudste keizprsster van 1811. Vele his torische schatten, zoals ouderwetse trommels, vaandels en uniformen, ge weren en zilver werd het Gilde door plunderaars ontroofd. Keizerssierren en koningsschilden Bij' de strijd om de konings- of kei zerstitel kan -het gebeuren, dat de vo gel niet op de vastgestelde tijd (9 u. des avonds) is afgeschoten. In dit ge- vaT wordt de kamp' daags daarna voortgezet, doch twee. gildebroeders houden dan de wacht des nachts bij de schutsboom. Er mochten eens on gerechtigheden gebeuren! Na het ko- ningsschieten trekt men naar het gil- dehuis, waar een dame de koning en zijn knecht een versierde stenen pijp met tabak en de ironing een fles wijn aanbiedt. Was men het vroeger tijdens de Teecdagen op orde gesteld, dit is thans niet minder het geval. Het is de gildebroeders verboden te vloeken of onkuise taal te spreken. Over treedt men'dit gebod, dan wordt men beboet met 50 cent. Drinkebroers, die lastig worden, worden buiten de ge lagkamer gezet. Men teert tot des avonds negen uur. Dan klopt 'de tapper enis alle verantwoordelijkheid voor de ge dragingen van héf pestuur van het .gilde opgeheven. Twee dagen zijn we toen-in Holland geweest. We herinneren het ons nog goed. Want we hebben toen nog ge probeerd om hem te pakken te krij gen, wat ons mislukt Is. „In Sint Mo ritz werden^we ondergebracht- in het meest luxueuze hotel dat je maar denken kunt. Het Cari.on HoteL Je zonk in- de dikke Perzische tapijten weg. Als we zaten te eten stonden er een stuk of vier obers* achter je. Want de-drukte moest nog komen. Ik had dat al enkele jaren meegemaakt, 'maar de anderen waren er kennelijk van onder de indruk". Dan komen we te spreken ovef de wedstrijden om de Olympische titel. En vanzelf speciaal over de strijd op de vijf- en tienduizend meter, waar bij Broekman en hij tegen elkaar had den geloot. Terwijl Langedijk ons over die ti- tanenstrijd vertelt, beginnen we iets te begrijpen van de soms ondragelijke spanning die er bij deze sporfslui moet heersen en wat een moordend werk zo'n rit soms kan zijn. „Je moet over een enorme dosis zelfbeheersing beschikken. Veelal wil je te hard van stal. Dan merk je. dat je het niet vol kunt houden. Er liggen nrr enkele ronden voor de boeg. maar je voelt je als kapot. Dat is de grootste Noren overkomen. Onder andere Hedlund en Liaklcv. Ze waren te vurig begonnen. En dan staat er wel in de krant, dat ze klimaatzick waren. Het is onzin. De vorige dag leverden ze grote prestaties". Enfin, nu over de wedstrijd tuss sen onze. beide rivalen. We hebben allebei een lelijk woord gezegd. Wajit we waren liever tegtn een sterke bui tenlander uitgekomen. Of dat voor onze prestaties beter zou zijn' geweest is een vraag. De vijfduizend meter zette Broekman te hoog jn. Het was onmogelijk dat hij dat tempo zou kunnen volhouden. Maar a. je begrijpt hoe het gaat. Ik wilde* winnen, maar Broekman' wilde het ook. Vijf ronden voor het eind was hij al geslagen. Toenjiad hij geen fut meer om een aanval af te slaan Maar hij volgde.nog voortreffelijk. De spanning was er toen echter uit. Een aanval van hem was niet meer te vrezen. ..Toen we de tienduizend, zouden ver rijdeq gaf onze leider Van der Scheer ons aan wijzigingen. Als we te snel in zetten zou het gevaar niet denkbeeldig zijn. dat we allebei leeg zouden raken tijdens-de wedstrijd. Pas na de achttiende ronde moes- het gevecht beginnen. We hebben "ons er aan gehouden. In straf tempo reden we de eerste achttien ronden: Ik lag toen een meter of twintig actiter. Een felle spurt bracht ons naast .elkaar Toen is er een geVecht begonnen, waatdoor die tienduizend meter een •van de mooiste gebeurtenissen van de Olympiade werd. De Noren stonden stil aan de kant. Ze waren onder de indruk. We hebben verbeten gereden.' Ik was daarbij in het nadeel omdat de ge lukte inhaalpoging veel van mij ge vergd had. Bij het ingaan van de laat- sté ronde zetten we er alles op. Ik had toen het nadeel van de laatste buitenbaan. Het slot was enerverend. Op het laatste rechte eind lag Broek man een meter of vijftien voor. Op nieuw viel ik aan. Zienderogen,haal de ik in. Maar het was tekort. Met vijf meter versehil won Broekman de strijd. Volkomen leeg. Misschien als we nog dertig meter hadden moeten rijden Misschien. Want ook ik was aan het eind". We hebben getracht weer te geyen. wat zo'n rit voor deze twee kerels be tekent. Jammer, dat de ijsomstandighe- den zo slecht waren geworden. An ders waren deze twee op de tiendui zend meter zeer waarschijnlijk num mer een en twee geweest. De prestatie is er echter niet minder om. Met slecht ijs toch allebei neg on- der de achttien mintiten is buitenge woon. Van de-achtti*»~ ^"elnemers ga ven er dan ook niet ninder da ne gen op. In'ijltempo toen weer naar Noorwe gen terug. Om kwart over drie^aan- komst in Oslo, een half uur later stor ten voor.de 500 meter. Het werd niets! 'De tweede dag ging het al wat be ter. Maar aldus'Langedijk, de verras sing kwam óp de vijfduizend meter en later de 10000, waar Broekman respec tievelijk derde en eerste werd. Ik zelf was ook jgvreden, maar moest me met de. vijfde en achtste plaats tevreden stellen. En dan onze* Jpn'ge landgenoot Van der Voort. Die zorgde ook voor een verrassing. Örie Hollanders bij de eerste tien rijders van wereldnaam. We konden tevreden zijn! We^horen nog over prachtige pre staties in Noorwegen .Helaas onze ruimte! En dus vragen we nieuwsgie rig naar de oorzaak, van Langedijks pech in de Finse hoofdstad. „Ja. dat was ellendig jammer. Hot was een smalle baan. We hadden ie der ,maar een meter of drie. Direct bij het invallen van dè eerste bocht raakte ik het sneeuwrandje waarmee de baan afgezet was. Een val kon niet uitblijven .Zo snel mogelijk krabbelde ik overeind, maar toen bleek, dat mijn schaats zo verbogen was, dat verder rijden een onmogelijkheid was. En toen was ik ^utpmailsch uitgesloten voor de tienduizend meter"'. f Dan stellen we haastig nog enkele vragen. Over de toekomst van Broek man. Me. deze voortgang binnen de vijf jaar "wereldkampioen! Let wel, met deze voortgang Of hij nog steeds doorgaat? Een gul le lach. Als het enigszins mogelijk is nog enkele jaren. Want -het is zijn lust in zijn leven. Al vraagt het dan ook grote opofferingen. Veel trainen op de fiets, avondwandelingen, negen maan den niet roken .Want trainen moeten wij op het land en op de weg doen. In de Apollohal het niets waard. Waar om de tijdt ik Zwhseralnd beter zijn dan in noorwegen. Betere tempera tuur, ijler lucht, minder w~ers;and en mooier ijs. Jan Langedijk. nog w Te' aren! f r0,p;o9ramrnQ DONDERDAG I APRIL VOOR 16 fT. Hilversum 1 301 m. 7.00 en 8 00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Lichte morgen- kjjinken;' 8.45 Operette-melodieën: 9 15 Morgenwijding: 9.30 Concerto Grosso 'van Handel;9.45 ArbeidsVitaminen; 10.30 Van vrouw tot vrouw: 10.35 Gram. muziek 10.50 Voor de kleuters;^ 11.00 Leopold Stokowski dirigeert: 11.45 Uit de wereldpers; 12.00 Zangre cital door Henri Welboren; 12.38 Ver slag van het proces Rauter; 12.45 Pier- re Palla. piano: 13.&0 Nieuws; 1315 Metropole.orkest; 14.00 De vrouw in en buiten haar huis: 1420 Solisten- concert (kamermuziek); 15.00 Voor zieken en gezonden. x Hilversum II 415 m. 7.00 en 8X0 Nieuws; 7.15 Gram.'platen; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de wouw; 9.05 Zang door Heinrich Schlusnuss; 9.35 Spaans programma; 10.00 en 10.45 Gewijde muziek: 10.15 Morgendienst; 1100 De Zonnebloem, op radio-ziekenbezoek; 11.45 Printemps van Debussy; 12 03 Trompetrecital door Fred Hausdorfcr; 12.33 en 13.25 Het orkest zonder naam 13.00 Nieuws 13.45 Voor de vrouwj 14.00 Stafmuzipk der Amsterdamse politie; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 En semble de Varianten; 15.30 Harpt rio. FEUlLLbTON Naar het Engels door JOHN STUDLEY <13) O Gij die mij ter-zijde stond op de wateren, maak Gij mij duidelijk wat ik moet doen. Ik ben oud, maar ik smeek U mij te laten leven tot Uw vijanden «ijn omgekomen en zü, die U liefheb ben, weer gelukkig verenigd zijn. Als Gij. in Uw wijsheid, zoals Gij David hebt uitgezonden tegen Uw vijanden, maak mij dat duidelijk. Zijn woorden klonken dwaps, maar zijn hart scheen .Vervuld te zjjn van medelijden. Wat «ijn plan was, was het mijne ook. Maar de weg is duister. AL ik deze jongen dien, dien ik dan U? Leer het mij! Buiten het consulaat vond Roddy ziji gids op "hem staan wchten en om alle aanleiding te ontnemen aan de achterdocht van deze sinjeur, gaf hij hem een telegram voor Mc. Kil- drick Het luidde: „Geen spoor van de kisten; kunnen met de volgende bobt komen; ik blijf wachten"1. Hij ging weer terug naar de agent van de st<*>mvaartlijn en vertelde hem dat hij dacht aat de kistenen New-York waren achtergebleven en dat hij in Willemstad zdu blijven tot de aankomst van de eerstvolgende 'boot. over drie dagen. In het hotel vond hij Peter v.erlan- gend op hem wachten en na zich in hun kamér te. hebben opgesloten, hielden de twee samenzweerders kiijgsraad. .Uit wat üe consul zieh had laten ontvallen, waren Roddy een paar dingen die 'hij niet wist, duide lijk geworden. 'Alvarezyhad de .For rester Construction Coinpatiy, 'of lie ver, zijn vader, niet betaald Voor het Werk, dat zij in die twee jaar hadden gedaan. Zijr vader had zich, om zijn geld te krijgen, ingelaten met een of ander plan om Alvarez ten val te brengen' en iemand die zich zou hou den aan de vroegere cvereenkomst, in zijn plaats president te maken. Die „iemand" zou Rojas kunnen zijn, maar het zou ook een ander kunnen wezen. Want zoals Peter opperde: do Construction Company'zou mis schien liever een candidaat naar de presrdentstitel steunen, -die, al was hij dar niet zo gezien bij de bevolking van Venezuela, vermoedelijk meer geneigd was het oor te lenen aan de wensen van de F. C. C Ze zou mis schien ook de voorkeur» geven aan iemand, die jonger was dan Rojas. iemand, die gemakkelijker onder con trole gehouden kon wordèn. waar schijnlijk ook iemand, die een beetje minder geweten had! Bovendien zou de F. C. C. -waarschijnlijk een candi daat, steunen, waarmee ze dagelijks voeling kon houden en niet een man, die, al mocht hij eens een afgod van het volk zijn geweest, in de laatste 2 jaren begraven was geweest* in een muffen kerker, van ieder contact met de buitenwereld, afgesloten. Hoe lan ger zij over de kjvestie spraken, hoe meer zij ervan overtuigd waren, dat Rojas' niet de man* was voor wie'de F. C. dit 'complot op touw had gezet. Als Rojas niet door de F. *C. C. is uitgekomen, redeneerde Roddy, zal 't hun niets kunnen schelen of hij vrij is of in de gevangenis zit. Maar als Rojas wèl de candidaat ik. die door vader gesteund wordt, hoe eerder hij dan uit de gevangenis is", hbe beter. In elk geval, voegde hy er bij met bet luchtige 'fatalisme van iemand, wiens besluit is genomen, als het mijn vader twee milïioen dollar moet kosten omdat jij en ik een oude man gaan bevrijden, dan moet hij in he mels naam die twee millioen dollar er maar voor over jiebben. Hij heeft genoeg te eten! En na tot deze conclusie te zi.in ge komen stelde Roddy voor dat zij als onschuldige sights-seeë. s de stad zou den gaan verkennen en vanuit de ver te proberen, zouden ,een indruk te krijgen van het huis van Senora Ro jas. Dus huurde zij een rijtuig en zei den de koetsier, dat ze de belang rijkste dingen «van de stad wilden zierf. Maar er. zijn in Willemstad héle maal geen belangrijke dingen, monu mentale gebouwen of zo iets. Het is de stad zelf, die bezienswaardig is. Er is geen tweede haven in heel de'" wereld, die op Willemstad gelijkt. De stad is klein en dicht op elkaar ge bouwd. Er is een popperig gouver- nemeytspaleisje. De stad Is geverfd ia alle primaire kleuren en al valt er in Curacao zelden of nooit regen, zij is altijd zo schoon also* er een mi nuut geleden een yoorjaarsregetitje op was gevallen en'zij daarna in de zon te drogen was gelegd. De Sint Annabaai, de haven van Willemstad, heeft- moet van een ka naal dan van een baai. Als er een schip binnenvaart, kan de kapitein van de brug af ongeveer zien wat de menseh in de huizen aan alle twee fcantén voor ontbijt op tafel hebben. De huizen konden precies zo aan cie grachtjes van een kleine Hollandse stad staan. Ze hebben hetzelfde pun tige dak, dezelfde trapgevels en net zoveel verdiepingen. Maar ze zijn ge verfd in de kleuren'van het tropische Spaansch-Amerika, rose, geel en hel blauw. Er zijn eigenlijk twee steden: WiL lemstad en, door bruggen ermee ver bonden, Otraba'nda. Aan de kant van Willemstad liggen de schepen en' daar kan men, van het dak van de stoom boot, op zijn gemak converseren met de politieke bannelingen op de bal kons van het hotel Commercial. 'Wordt vervolgd!

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3