Waf moet Uw kind worden Yliuiuj-i, uit dt DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN Avontuur in Venezuela In de bouwnijverheid is toekomst Ten vervolge op onze reportages in da Ambachtsschool en het onder houd op het Gewestelijk Arbeidsbu reau, waaraan het vraagstuk der be roepskeuze voor uw kind ten grond slag lag, willen wij ons nu tot oen on derdeel bepalen. Voor ons ligt een verslag van de Middelbare Technische school te Am sterdam, een inrichting voor Middel baar Nijverheids Onderwijs, dat voor sommigen onzer lezers wellicht be langrijk kan zijn. Uit dit verslag toch blijkt duidelijk, dat het voor jongens uit onze omge ving zeer goed mogelijk is, om dit onderwijs te volgen. Te veel nog heerst in vele kringen de mening, dat onderwijs aan de Mid delbare Technische school alleen ge volgd kan worden, door jongens die van de HBS komen. Niets Is minder Juist. Reeds in het onderhond dat wij destijds met de heer Arnoldns hadden, vestigden wij er de hand- op, dat ook de jongens van de Ai- -htsschool naar de MTS kun nen gaan. In bepaalde vakken zullen ze wa; bijgewerkt moeten worden, anderzijds hebben ze een voorsprong op degenen die alleen maar theoretisch Onderwijs hebben gevolgd. Ook dg jongens van dev ULO heb ben bij de MTS een goede kans. Het is juist niet noodzakelijk, dat zij naar een of.ander kantoor verhuizen Het wordt tegenwoordig toch zo, dat de toevloed naar de verschillende kan toren er toe leidt .dat er binnen af- «ienbare tijd een overvloed zal zijn «net alle gevolgen van dien. Het gebrek aan arbeidskrachten in de bouwnijverheid zal naar alle waar schijnlijkheid veel langer aanhouden dan op de verschillende kantoren. Bovendien zal het nog jaren duren voor de opbouw van Nederland wat betreft de 'oorlogsverwoesting zal zijn voltooid. In dit verband wijzen wij dus op de goede toekomst, die er in de bouwbe drijven zit. Niet alleen voor arbeiders, maat vooral voor degene, die krachtens hun opleiding geroepen zijn om leiding te geven in de bouwbedrijven. Van de zijde van de M.T.S. wijst men ons er dan ook op. dat aan per sonen. die leiding kunnen geven zon der de rang van ingenieur te bezitten een steeds groter aandeel zal toeval len bij de herbouw van het land. Het is nu reeds veelal zo, dat er voor de leerlingen, die eindexamen M.T.S. zullen doen. een goede werk kring openstaat. Ze *0n direct na het afleggen van het examen als het ware „onder de pannen". De M.T.S. leidt Uw kinderen o.m. op voor bouwkundige, weg- en water bouwkundige. Het onderwijs in deze vakken neemt een steeds grotere vlucht. In 1930 bedroeg het aantal leerlingen 30, nu nadert het de vierhonderd. Er zijn dag- en avondcursussen. Het spreekt vanzelf dat de avondcur sussen in hoofdzaak voor jongens zijn die rond of in Amsterdam wonen. Wij vestigen met genoegen de aan dacht op deze onderwijsinstelling Willen onze lezers meer inlichtingen, 'dan kunnen zij die verkrijgen bij de M.T.S., Dongestraat K. Amsterdam, ter wijl ook .het Gewestelijk Arbeids Bu reau te Alkmaar U op de hoogte kan brengen. „Ja, ja," zoi Kees, „ut is nag niet in orde. Met de grote dinge niet, maar met de kloine ok niet Ik ben vletjen week nag een keer nei de stad weest. Afoin jullie wete wel wat voor plaas- sie ik bedoeL Alkmaar vezelt Das voor ons de stad ei. AI moet je Skagen ok niet uitvlakke. De weerlum nei. Want wat ken ut deer Donderdags drok weze. Maar afoin, deer wou ik ut niet over hewwe Ik heb me deer weer skeef loupe te ergeren in Alkmaar. Je moete re- kene ik had er al een uur of wat rondzwalkt-, dat op ut lest begon ik •en beetje trek te krotgen." „Den most je wat kocht hewwe," zoi de barrébier. Er lolt genog voor de rame. Ut is een heel verskil bai een paar jaar leden." „Deer hei je hem weer", smaalde. Kees ..Nei we zeïle 3telle, dat ut 'een volmaakte boel in de wereld is. Er loit genog voor de rame! Dat hew ik ok zien! Maar vezelf *ng ik nei de banketbakkerswinkels. Ik*ben nou ein maal een verlegen zoetbek. En ik was net as jij in de veronderstelling, dat ar wel wat te kroigen weze zou. Maar das me teugenvallen. Ik bleef er koud van. Nei man, alles op keuzebon. En M ut zonder keuzebon was, den was Ut op inlevering." „Ik ben bloid, dat Jij er over begin ne te janken", zoi Klaas, „want ik heb me er ok al wild over maakt. Want ut zit weer niet rustig. Er is weer wat an ut snotje". „As je dat maar goed vast houwe," skreeuwde Kees. die hillemaal rooie koontjes k£eeg van noidighoid. „Niet dat je voor alles een bon no dig hewwé. Dat vind ik billuk. Den is er teminste een.kans, dat alles eer- luk verdeeld wordt Maar hier is ut weer zo, dat Jan met de Pet ah ut kortste end trekt". „Das onzin," zoi de barrebier. Die bonne gelde voor ons allegaar. Voor de ien net zo goed als voor da aar. As jij een bonnetje meenomen hadde van ja vrouw, had je ok wat koupe kent. Ut is weer kankeren op niks of". Wai hielde ons hart vast. Want Kees was zp noidig as een stier. En je kon- ne zien, dat de praatjes van de barre bier um niet smaakte. Afoin, hai bleef kalm. Maar hai hield een heel verhaal: „Jij zitte hier te veul in je zelon- netje opsloten man. Je verskimmele hiet; zo'n beetje. Je hewwe je ouge niet open en je begrip wordt te kloln" Dat was de inloiding. Ut klonk veul belovend. De'barrebier gong er ten minste bai zitte, terwoil-ie Kees vol belangstelling ankeek. „Koik nou erus;" gong die veerder „As jij nou een dikkertje hewwe wul- le, of wat gevulde koeke, zuiver surre- gaat oor, of taartjes, weer gien echte butter en diere en suiker'inzit, ze zien er van buiten pittig uit, maar ze valle van binnen bar teugen, den hei je een keuzebon nodig. Das voor de bloem zie je. Aars kenne de bakkers dat niet vol houwe. Je zou we zo zegge: Das recht. Maar as jij nou erus een keer an de echte taartjes of koekies wulle, en je levere deer suiker en butter en oiere voor in. "dep krolg je van de lekkersfe spulle. Je zou we er van lik- kebekke. En deer hei je gien keuze- bon voor in te leveren." De barrebier klom uit z'n stoel. Ut was een indrukwekkend gezicht, zo as-ie deer stond met de kwast in z'n hand. „Ik heb ut deur," zoid-i«. „As ie butter en oiere en suiker hewwe. den gien keuzebon, as je die niet hewwe. surregaattroep en eer keuzebon. Je hewwe geloik Kees. ut zit weer niet goed. Want in de regel zit er an die butter en die oiere en die suiker al een verdocht luchie. Want je hewwe ze wel 'nodig voor je gewone eten. En nou worre ze nag weer bevoorrecht met die keuzebon ok". „We zelle ut er niet ovec hewwe. weer de fout zit," zoi Klaas. „Maar we wete allegaar dat er In die lekkere spulle ok bloem gaat. En leitè we 'ef- kes vaststelle, dat dat den zwarte boem weze moet. Nei mense ut is een won der. Zwarre oiere, zwarte butter, zwar te suiker en zwarte bloem. En een foi- ne blanke taart. Die spulle op de keu zebon zien er puur grauwer uit..Al is die bloem den ok wit". FIGARO Wat de Grondkamer zegt over het inscharen van vee Men schrijft ons: Klachten# de ar tikelen 75 en 76 van het Pachtbesluit heeft de Grondkamer Noordholland bepaald: Het is véftioden zonder voorafgaan de goedkeuring van de Grondkamer Noordholland in de provincie Noord holland: a. gras of hooi, ander# dan per ge wicht te Verkopen of ten verkoop aan te bieden; b. op grond van een overeenkomst vee tegen vergoeding in een weide ter inschering aan te nemen. De Grondlfamer kan aan haar goed-" keuring voorwaarden verbinden. De niet-nakoming van haar voor waarden Moet de goedkeuring verval len. De Grondkamer stelt voor haar goed keuring deze voorwaarden: 1. De verzoeken vee in te scharen moeten vóór 1 Mei 1948 op daarvoor bestemde formulieren aan de Grond kamer Noordholland, gevestigd te Haarlem. Parklaan 14, worden inge zonden. De desbetreffende formulieren zijn op aanvraag aan het bureau gratis verkrijgbaar. (Telefoonnummer 20761) Voor iedere eigenaar der in te scha ren dieren dient een afzonderlijk for mulier te worden ingevuld. Verzoeken na genoemde datum bin nengekomen kan de Grondkamer af wijzen. 2. De verzoeker moet verklaren en zo nodig aantonen: a. dat hij sinds 1940 één of meer sei- zoenen op overeenkomstige wijze vee en'of paarden ter inscharing heeft aangenomen, onder goedkeu ring der bevoegde instantie. b. dat de weide niet voor een normale verpachting in aanmerking komt. 3. Het weidegeld per seizoen *1 Mei —1 November) per dier mag niet ho ger zijn dan hieronder vermeld. Bij inschering van vee gedurende een kortere termijn moeten deze prijzen naar evenredigheid worden verlaagd- Melkkoeien (2 stuks per h.a. Ie kw. land f 110, 2 kwal. land f 90; weide- koeien (3 stuks per h.a.) Ie kwal. land f 75. 2e kwal. land f 60; pinken (4 4 5 stuks per h.a.) Te kwal. land f 50. 2e kwaL land f 40; jonge paarden f 150 tot f 200; oudere paarden f 200 tot f 250; jonge schapen (18 stuks per h.a.) 4' f 0.50 per week: oudere schapen (9 st. p. h a.) a f 1.00 per week. 4. Hij, die in strijd handelt met de bepalingen, van dit besluit, dus ron der schriftelijke toestemming van dè Grondkamer vee tegen vergoeding ter inscharing aanneemt, wordt overeen komstig het bepaalde in art. 78 van 4fct Pachtbesluit gestraft met hechtenis van ten hoogste één jaar of een geldboete van ten hoogste vijf duizend gulder. 5. Zij, die hogere prijzen voor het inscheren van vee betalen dan sub. 3 vermeld, kunnen zich om advies wen den tot de Grondkamer Noordholland. Parklaan 14, Haarlem. Betreffende seizoenverpachting ten aanzien van los land, gebezigd voor contract-teelt, heeft de Grondkamer bepaald, dat deze contracten eveneens vóór 1. Mei 1948 in drievoud getekend, gezegeld en geregistreerd ter toetsing moeten worden ingezonden. (Indien de contracten binnen drie maanden na dagtekening en binnen één maand na aanvang der pacht ter registratie wor den aangeboden, behoeft slechts één exemplaar te worden gezegeld). Módelpachtcontracten voor seizoen verpachting zijn voor de prijs van f 0.10 aan het bureau verkrijgbaar. 67. Sietske duwde Jimmy de ge lagkamer uit, trok zijn baret wat be ter over zijn oren, keek of zijn schaat sen nog goed zaten, gaf hem een por in zyn ribben en schreeuwde: „Voor uit in de richting Bolsward. Je zult er moeten ryden, want je bent maar liefst twintig'minuten achter geraakt met je geluier. Er zijn al minstens twintig rijders doorgekomen en als je niet oppast, kom je er niet meer aan te pas!" ^Jimmy begreep niets van wat het lieve meisje hem allemaal toeriep, 't Enige dat hij wel begreep was, dat hij weer moest gaan schaat senrijden en liefst zo hard mogelQk. Hy wierp Sietske nog een hardro»- rende blik toe en sprong toen we«r op het ijs. Hij reed .met lange krkch- tige slagen verder, nageoogd door het Friese meisje, dat wéér als zijn be schermengel was opgetreden. Spaanse pers heftig verontwaardigd De Spaanse pers in van mening, dat de afwijzing van Spanje met betrek, king tot Let plan-Marshall Is voort gekomen uit „de vrees voor de Sow- jet.Unie". De openbare mening in de V.S., zoals die tot uiting is gekomen in het Congres, was in overweldigen de mate in ons voordeel". Zo schrijft het blad Arriba. „Zij is verpletterd door zes personen, op advies van pre sident Truman persoonlijk". Volgens het blad is dit een bewijs dat de „wil van het volk niet telt bij democratische regiems". De mentali teit van de politici in het Westen is nog steeds even vreesachtig als «die, welke te Teheran, Jalta en Potsdam de tegenwoordige dramatische toe. stand in Europa teweeg heeft ge bracht. zo besluit het blad. Het blad „ABC" verklaart, dat „de tegenstrijdigheden te Washington een wierspiegeling zijn van de wens niet te ver te gaan in de onenigheid met het rode imperialisme". De Spaanse „Man in the Street", die een oplossing van de ernstige eco nomische problemen door middel van het plan-Marshkll voorzag toonde zich na de weigering om Spanje op tc nemen, verbijsterd doch berustend, aldus Reuter. Pijnlijk Nog steeds wordt gezwegen over het onderhoud dat Truman's persoonlijke vertegenwoordiger, Myron Tailo met ^Franco heeft gehad. In politieke krln. »gen te Madrid meent men dat de po sitie van Tailor tamelijk pijnlijk is geweest na de afwijzing van Spanje door de Congrescommi-ï^e en Truman. omgeving WEET U DE WEG die U volgen moet. als D meent dat men U teveel heeft laten betalen? De meeste zakenlieden houden zich aan de vastgestelde prij zen maarer «0n helaas nog uitzonderingen. Indien U meent, dat men U over. vraagd heeft, kunt gü U het beste tot de Plaatselijke Pr0- /.encommissies wenden. In ruim 5000 gevallen bereik ten deze commissies, dat ko pers reeds voor ca. 50.000 aan 'teveel betaalde gelden terug kregen. Jaarvergadering Boerenleenbank HENSBROEK De Coöp. Boeren leenbank „Hensbroek-Obdam" hield Woensdagavond onder voorzitter schap van de heer Jac. Visser zQn 31o-ledenvergadering. In zyn ope ningswoord wees voorzitter er o.m. op. dat in 1947 het bankverkeer een meer normaal verloop heeft gekre gen. Ook ia er weer een grote in spectie geweest door de Centr. Raif- eisenbank. wat in jaren al niet meer het geval geweest was. Hierbij, even als bij de geregelde controle van 'Voormelde bank bleken de bescheiden van de kassier steeds uitstekend In orde te zijn, waarvoor hem een woord van lof werd gebracht. Het salaris van de kassier bedroeg oorspronkelijk ƒ1200,waarbij een gratificatie werd verleend wegens de bijzondere werkzaamheden, o.m. ver band houdende met de geldzuivering, ad. 600,-, benevens 200,- voor de hulpkassier. Het salaris werd thans bepaald op 1800.-, zonder gratifica ties. Nadrukkelijk werd er op gewe zen dat hier niet van salarisveria- ging sprake is, gezien de extra werk zaamheden enigszins zijn afgenomen. In zijn jaarverslag zei de heer P. 34302 We ontvingen op onze re dactie een brief van Daan Pool. Op de inhoud ervan behoeven we niet in te gaan. Die was uitsluitend voor ons bestemd. Wat echter speciaal onze aan dacht trok en u%arop we .even willen wjjzen, is het nummer, dat boven aan de brief stond en dat TT boven dit kadertje vindt. Meer dan 24.000 brieven gedurende zyn loopbaan! We uilden dit cijfer, dat een goed beeld geeft van zijn omvangrij ke correspondentie, onze lezers toch niet onthouden. Het Is te vens een bewijs van grote ac curatesse. de Boer o.a. dat de teruggave van spaargelden over 1947 ƒ40.000 meer had bedragen dan de ontvangen spaargelden. Over 1946 was dit ver- schil niet minder dan het tienvoud van thans t.w. 400.000. De uitstaan de voorschotten namen toe. Het Ie- dental'werd met 3 vermeerderd en op 128 gebracht. In zijn financieel verslag wees de heer den Das er op. dat aan inves teringkapitaal. d.w.z. ten behoeve van bedryfsvoorzieningen, practisch geen uitkeringen werden gedaan. De oor zaak moet wellicht gezocht worden in de behoorlijke bedryfsuitkomsten over het afgelopen jaar, waardoor een en ander uit eigen middelen kon wor den bekostigd. Voorts deed s'pr. de verheugende mededeling dat de z.g. tuindersvoorschotten, onder garantie van Rijk of gemeente, alle zyn afge lost. De post "winst ad. 378,33, zou in feite moeten zyn 1678,33, zulks in verband met een tweetal boekin gen. De rekening geeft over '47 o,m. aan de zyde van ontvangsten: spaar gelden 133.648,17, terugbetaalde voorschotten ƒ1.523,98 en aan de zij de van de uitgaven: spaargelden: ƒ171.286,31; verleende voorschotten 5000,-. Voorts gaf de heer den Das «en inzicht in de afwikkeling geidsanering ingaande 2 Jan. j.L, alsmede inzake de overdracht van Grootboekinschrij vingen enSpaarcertif icaten. De rekening en balans werden on veranderd goedgekeurd, terwijl goed gevonden werd de winst toe te voe gen aan de reserve. By de bestuursverkiezing werden de heren Jac. Visser en P. de Boer herkozen, evenals de heer P. Fok Jr. als lid van de Raad van Toezicht. De rentestandaard werd bepaald voor Jedenspaargelden tot ƒ2000 k 2'i%; daarboven ?i%; beleggingsre kening 1%; niet leden resp. en voorschotten 4 procent afsluitprovisie fclopende rekening prov. Nadat de rondvraag niets had opgeleverd werd de vergadering gesloten, waarna de traditionele ver loting onder de'leden volgde. N.V.V.-AFD. OPGERICHT HENSBROEK Alhier is voor de landarbeiders een afd. van het N.V.V. opgericht, met aanvankelijk 10 leden. Het voorlopig bestuur is samenge steld uit de heren Jac. Blom, voorz., P. Burger, penningmeester, G. Ban- kert, secretaris. Het ligt in.de bedoeling om door intensieve propaganda een belangrijke uitbreiding van het ledental te ver krijgen. KLEUTERSCHOOLVERENIGING HENSBROEK De kleuterschool- vereniging vergaderde onder voorzit terschap van mevr. J. Blauw-Neu- haus in café Kossen. Na een opwekking van voorzitster het werk der vereniging te steunen, in het belang van het kind, werd de bekende film „Hier zyn de kinderen", vertoond, waarbij dr. Cohen met z'n filmtoestel assisteerde. Deze film was onderhoudend, leerzaam én goed op genomen. In de pauze werd een ver- loting gehouden. De plaatselijke mid denstanders hadden hierby vele mooie prijzen belangeloos beschikbaar ge steld, waarvoor het bestuur zeer er kentelijk was. De loten gingen grif' van de hand, zodat de kas flink ver stevigd kon worden. Vervolgens werd de financiële- po sitie besproken t.a.v. het ourichten der kleuterschool. Hierbij bleek dat uit de-toegezegde bijdragen van In woners en vérschillende instanties er. verenigingen, de oprichting voortgang kan vinden. Het bestuur hoopt en vertrouwt op aller medewerking om in de toekomst de school ook in stand te kunnen hou den. rr^,pro,ram,n< DINSDAG 6 APRIL 1948 Hilversum I 301 M. 7.00 eii 8.00 Gram. muziek; 7.50 Dagopening; 8.15 Kwartet van Schub<#t; 9.15 Morgen wijding; 9.30 Hayden-programma; 9.45 Arbeidsvitaminen; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Pierre Palla, orgel; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Lezing over woninginrichting: 11.30 Zangre- citaT; 12.00 Orkest Morton Gould; 12.43 Ensemble de Papavers; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudeville orkest;. 14.00 Met naald en schaar; 11.30 Londens Phi^prmonisch orkest (Mo- zart, Berners en Delius); 16.30 Al Bollington, orgel; 16.40 De School bel: 17.00 Dat kun jij ook; 17.45 Het "rijk over zee; -18.00 Nieuws: 18.15 Tom Erich, piano; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.05 Nederland bouwt op, vraaggesprek; 19.15 Radio-filmkrant; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdag- avondtrein met Fred Fagel's revué „Malle fratsen", 21.30 Contact; 32.i". Buitenlands weekoverzicht; 22.3 roemde lïederreeksen. Hilversum II 415 M. 7.00'en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. muziek; 7.45 Morgengebed 9.00 Lichtbaken ;van Henri de Greeve; 9.35 Wei' van Bach: 10.00 Voor de kleut~-s; 10.15 Gram. muziek 10.40 Voor dracht; 10.50 Gram. muziek; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Werken van Handel; 12.03 Metropole-orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram. muziek; 13.45 Uit het boek der boeken; 14.00 Uit Nederlands glorietijdperk; 14.30 Voor de vrouw; 15.15 Stichts Piano kwartet; 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na schooltijd 17.15 Voor de jeugd18.00 Operette-muzlek 18.20 Sport; 18.30 De wonderen der scheikunde; 19.00 Nieuws; 19.15 Aria Snoek; piano; 20.00 Nieuws; 20.12 Beethoven-cvclus uit het Concertge bouw (tweede en derde symphonie); 22-15 Werken van Muzart en Schu- mann; 22.45 Avondgebed: 23.00 uur nieuws. FEUILLETON Naar het Engels door JOHN STUDLEY (17) Van Amberg. zowel als zijn metge zel, waren eerst kortgeleden uit Hol land gekomen. Het waren grote zwa re mannen, die straalden van gezond heid cn opgeruimdheid. Van Amberg vertelde het tweetal, dat hy in hun hotel kaarten voor de club hhd afgegeven en hij hoopte, dat ze er gebruik van zouden willen ma ken. Zijn motorboot, zyn rijtuig en hij «elf -stonden tot hun beschikking. Toen Roddy de twee heren inviteer de zich bij hen te voegen, deelde van lAmberg mede, dat er al een tafeltje voor hen gedekt was. Zulle soort bedoel ik nou! riep Rod dy goedkeurend uit, toen het tweetal verder was gegaan. Dat zijn geschik te lui voor ons. Ze hebben betere ma nieren dan wij; maar het zijn ver standige, behoorlijke zakenmensen, die je vertrouwen k\mt. Die bespion- neren niemand en sturen nielhand ach terbakse brieven en begraven geen oud man levend in de gevangenis. Als zij merkten, dat er een revolutie in aantocht was, zouden ze niet weten wat Opeens kwamen de heren, waarover hij sprak, terug. Ze liepen haastig en ze keken verschrikt Terwijl zyn met gezel hen haastig voorbijging, bleef mr. van Amberg weifelend staan en keek met een verbluft en enigszins achterdochtig gezicht van de een naar de ander. De kellncr had koffie en flessen cognac en curagao op hun ta feltje gezet en Roddy schoof uitno digend een stoel hem toe. Wilt U niet van pjan veranderen, zei hij, en wat van dat goedje proe ven, dat Uw eiland beroemd heeft ge maakt Niettegenstaande hij klaarblijkelijk vurig verlangde te ontsnappen, lyten mr. van Amberg's goede manieren hem toch niet in de steek. Ik ik zou 't heel graag willen aannemen, op een andere lceer, sta melde l^j, maar Ik moet nu heus naar de «tad terug. Ik zie dat we hiér on mogelijk kunnen lunchen. Er is daar een groot gezelschapbrak hij abrupt af. Ja, antwoordde Roddy onverschil lig. Die waren er al toen wij er kwa men. Ze hebben alle kellners in beslag genomen, zodat wij met de grootste moeite er een aan zijn jas konden trekken. Wie zijn het? Wie is die man op wiens gezondheid ze aldoor drinken Van Amberg scheen eerst helemaal verbluft. Toen verscheen een brede glimlach op zyn gezicht. Hy scheen de situatie nu even amusant te vin den als eerst verontrustend. H\J pro beerde een slim gezicht te trekken en glimlachte vertrouwelijk. O, jullie Amerikanen», zei hy zacht. Jullie zijn goede diplomaten. U hoeft niet barfg te zijn, voegde hij er haastig aan toe. Ik heb niets gezien en zal niets vertellen. Ik bemoei me niet met de politiek. Hij SlnS weg, bleef toen opeens stilstaan en fluisterde nog eens: Ik zal niets verklappen, hoor! En geheimzinnig knikkend haastte hy' zich het pad af. Peter ging achterover in zijn stoel liggen en grinnikte verrukt. Daar gaan jouw nuchtere zaken lui, hoonde hij. Op een hol! En wat wou j0 nou vertellen? Roddy staarde wezenloos naar het grint en schudde zyn hoofd. Hy zuchtte. Waarom zijn ze in 's hemelsnaam bang voor een ver jaardagsfuif? Waarachtig, ze waren voor mij ook bang. Hy gelooft er niets van dat wy die mensen niet ken nen. H0 zei, dat hy zich niet met de politiek bemoeide. Dat betekent natuurlijk, dat die ke rels iets met politiek te maken heb ben en dit is zeker hun manier van een Vergadering houden. Het is ver moedelijk de plaatselijke methode om een revolutie op touw te zetten. Maar waarom dacht van Amberg dat wy ook in het complot waren Omdat ik Forrester heet? Peter knikte. Natuurlyk. Jouw vader is geweldig dik met die kerels uit Venezuela en dat weet iedereen en dus denken ze dat jij dat óók bent. Ik wilde maar, zei hy een beet je geïrriteerd, dat je oude heer je wat meer vertrouwde, 't Is allemach tig aardig om boven in Forrester Building complotten te zitten uitbroe den, maar verduiveld lastig voor de lui, die bier midden ln de vuurlinie "te land komen. Als jouw pipa niet een beetje voorzichtiger wordt zet Alvarez ons nog met een blinddoek voor tegen e enmuur en dan heeft je ouwe heer wat voor zyn grappenma- ktrll! Peter zat met zyn rug.naar het gezelschap, maar Roddy, die tegen over hen »at, zag dat ze klaar wa-, ren met hun maaltijd. PrasM&d, ges ticulerend en lachend, liepen ze met elkaar het pad af. Hy stootte Peter even aan. die zich omdraaide om naar hen te kijken. Op het zelfde moment stapte een man uit de struiken en bleef naast Roddy stilstaan, terwijl zyn ogen gevestigd waren op het go- zelschap. Hy wachtte blijkbaar tot h«t genaderd was. Hy zag er uit als een chauffeur, die zyn meester om or ders kwam vragen. Het verbaasd» Roddy dan ook, dat hij geen auto had horen aankomen. Maar overigens schonk hy geen aandacht aan dio wachtende gestalte, daar al zijn inte resse in beslag genomen was door de mannen, die zo'n hevige belangstel ling voor hem hadden getoond. De leden van het gezelschap waren lot de conclusie «i-'omen, dat het pad te rauw was om met zyn allen naast elkaar te biyven lopen.. Een paar van hen waten luagi de zypaden afge dwaald, anderen hadden zich ver spreid over het grasveld. (Wordt vervolgd!

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3