Qe Ikmaaitlei langs de straat IV» MARSHALLS PLAN ZAL EERST NOG AANLOOP MOETEN NEMEN Schaakduel te Moskou wordt op bekend terrein uitgevochten N.-HOLLANDSE PERS 1945 .Over 3 maanden op volle loeren? Tien passagiers en de bemanningen van beide toestellen om bet leven gekomen Koning Leopold komt naar Rotterdam Marshall-plan; Geen tafeltje dek ;e 4e Jaargang No 1204 Dinsdag 6 April 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stich' ng. Wnd. hoofdred. A. Erika. Westerweg 338 Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht. Tel 3967 Rauter De man, wiens naam alleen reeds, gedurende de bezetting elke recht geaarde Nederlander deed knersetan- den van woede, staat voor zijn rech ters. De man, wiens naam vijf jaar lang .trioin.'jhantelijk geprijkt heeft onder ta» van aankondigingen. itauter, Hohere S.S. und Polizei- fümer. Welk. een zee van leed hebben de proclamaties van deze man ver, WC'KL Jodenvervolgingen, arbeidsinzet, stu dente ndeportaties, radio-inleveringen, bi) bosjes zouden we ze kunnen op- noemen, al deze maatregelen van een ityrannlek bewind. Maatregelen, die er op berekend waren het Nederlandse volk kapot te ïriaKen. Met onpeilbare haat in het hart zul len vele Nederlanders zelfs nu, op di' ogenblik nog de naam van deze man uitspreken, die wellicht nog meer dan Seijs Inquart het gehate Nazi. gj .ceem versymboliseerde. Eindelijk is het uur der vergelding gekomen. Rauter staat voor zijn rech ters Ontdaan van zijn grootheid ver weert hij zich. Reeds nu. voor de uitspraak van het Bijzonder Gerechtshof, staat vast dat d" vergelding volkomen is, onafhan kelijk of deze man met zijn leven voor zijn talloze misdaden zal moe ten boeten of niet. Belangrijker is, dat het spel ls uit. gespeeld. Wat we nu te zien hebben gekregen, is slechts een weerzinwek kende vertoning van een bang man netje, dat uit angst voor straf alles dp anderen probeert te schuiven. Af en toe staat de man. die heel N - Ierland wilde doen sidderen, te s'o'teren. Beroept zich op zijn supe rieuren. Zelden zal de wereld getuige zijn geweest van een onwaardiger verto ning, dan waarop we de laatste Jaren vergast zijn geworden bij de verschil, lende politieke processen. Loopt de houding, die de beklaag den in deze zaken aannemen, paralel Jnet de methoden van de dictatuur? Is met andere woorden de dictatuur oorzaak van deze lafhartigheid, waar- bi} alles steeds maar op de voorman wordt afgeschoven? Inderdaad, de vergelding is volko men. Daar staat hij nu, arme Rauter. Bij elke ontkenning vernedert hij zich lo'f dieper en dieper, terwijl hij het Piet eens beseft. De kolos is van zijn voetstuk ge vallen. Een klein menske ligt in het sliik en gooit met modder naar an. d' on. die reeds vernietigd zijn. Rauter exit! Een gevoel van haat kan ons na drze terechtzitting niet meer bevan gen Alleen een gevoel van walging. VOORJAARSWIND Een wilde voorjaarswind boldert over het Stations, plein. Mijn haren wapperen, want af en toe wordt het stormpje een klein cycloon- tje. Op elke hoed doet hij steevast een speelse aanval. Tot mijn groot verdriet zijn de wandelaars echter op hun „hoede", want ik vind een afwaaiende hoed altijd een schitterend schouwspel Dan naderen, innig gearmd, een heer plus dame. Ze houden elkaar vast of ze in de wittebroodsweken zijn. .Mijn hart popelt. Ze naderen de gevreesde hoek en de wind *doet nog eens extra zijn best. De hoed vliegt de lucht in! Een eind verder smakt ie neer, begint te tol. len. Abrupt wordt het arm- contact tussen heer en da me verbroken. Hij begint een wedloop met de hoed, die formidabe le snelheden ontwikkelt Bij elke mislukte poging hoor ik hem stillekens vloeken. Ten slotte doe ik dienst als keeper en voeren we de klei. ne comedie op: hij tracht te glimlachen en ik meewgrig te kijken. Het lukt ons ta melijk wel. Als hij zich om draait is het met mijn zelf> beheersing gedaan. Met een stralend gezicht lach ik le. •gen de wind! 'tBegin is er, maar Nu het plan-Marshall door de president der V.S.ondertekend is, rijst- uiteraard de vraag, op welke wijze het plan in werking gaat treden. Daarover zijn op dit ogenblik nag geen definitieve mededelingen te doen Men moet er rekening mee houden, dat in de Amerikaanse wet voorzien is in de benoeming van een hoge administratieve functionaris en deze nog niet benoemde „administrator" moet aanstonds eerst de Amerikaanse orga nen ter uitvoering van het plan instellen. Men neemt aan, dat het zó onge veer 3 maanden zal duren, vooraleer de Amerikaanse en de Europese or ganisaties in het kader van het plan-Marshall op volle capaciteit sullen kunnen gaan werken. den in Parijs, ook nog de tweezijdige overeenkomsten tussen de V.S. en de 16 landen en West-Duitsland afzon derlijk tot stand moeten komen. De laatste overeenkomsten, waarin spe ciale zaken kunnen worden vastgelegd kunnen voor de deelnemende landen verschillend van aard zijn. In Nederlandse economische kringen kon men nog geen beeld geven van het bedrag, dat ons land in die eerste maanden reeds ter beschikking zou kunnen komen. Wat de overeenkomst tussen de 16 landen betreft, neemt men aan, dat de landen zich tegenover de V.S. zullen verplichten, om zich geheel aan de onderlinge afspraken te houden. EERST MILLIARD DOLLARS VERDELEN Inmiddels zal er in die periode niet stil gezeten worden! Zo ls er in de wet een bepaling opgenomen, waar door de president der V.S. de vol macht heeft, om reeds over een be drag van één milliard dollars te be schikken ten behoeve van de in het plan-Marshall opgenomen landen. Dit bedrag, dat dus minder dan een kwart gedeelte van het totaal vastgestelde bedrag groot is, zal naar alle waar schijnlijkheid worden gebruikt in de aanloopperiode, welke er nodig is, tot dat d® uitvoerende organen op volle kracht kunnen werken. In die periode zullen de V.S. met de 16 aangesloten landen afzonderlijk van gedachten wisselenl over de wij ze, waarop die landen in de eerste maanden geholpen kunnen - worden. Er zijn daarover met enige landen al besprekingen aan de gang en ook van Nederlandse zijde zijn reeds voorbe sprekingen gevoerd over de wijze waarop ons land in die eerste maan den een deel van het bedrag van een milliard dollars ter beschikking kan krijgen. Nog niet In (administratieve) kannen en kruiken De aanloopperiode ls overigens nog om andere redenen nodig Zo moet er nu nog een aparte wet komen, de z.g „Appropriation Bill". Bij de behan deling van die begrotingswet ls nog altijd de theoretische mogelijkheid aanwezig, dat het Congres een lager bedrag aangeeft, dan de vastgestelde 5,3 milliard dollars. Als éénmaal die wet is aangenomen, dan is er begro- tings-technisch vastgesteld, welk be drag er in het eerste jaar beschikbaar wordt gesteld. Voorts zullen er in deze periode de termijn van 3 maanden is slechts een schatting behalve de veelzijdige overeenkomst der 16 lan- Als de nood hei hoogst is Dat oud-Hollandse gezeg de haalde minister Lieftinck aan in een radiorede die hij Maandagavond hield over 't plan-Marshall. In een korte toespraak tot het Ameri. kaanse volk over de P.C.J. verklaarde de minister: „Het Marshall-plan geeft ons een kans. Nederland is dankbaar en zal zijn kans benutten". In deze geest spraken ook Bevin en Bidault in een ge zamenlijke boodschap aan Marshall. De Economische commis sie voor Europa van de V.N. kwam in een zeer uitvoerig rapport tot de volgende con clusie: „In 1951 moet" er voor Europa iets komen, dat lijkt op het plan.Marsball, of de levensstandaarden in Euro pa zullen dalen en dit we relddeel zal van Amerika af hankelijk blijven." Sinds de be vrijding hebben Belgische militaire rechtbanken 938 doodvofcnssen uitge sproken in processen betreffende mis drijven tegen d® veiligheid van de staat, tijdens de bezetting gepleegd. Russische jager vloog teg^W een Brits verkeersvliegtuig: Russen betuigden hun deelneming Lucht-acrobatiek Een vliegtuig van de British Euro- pean Airways met 10 passagiers en een bemanning van vier koppen, dat vhn Londen via Hamburg naar Berlijn vloog, hl nabij het vliegveld Gatow te Berlijn neergestort, aoordat het in bctsing kwam met een Russische jager boven de rand van de Sowjet-zóne, toen het rondcirkelde om te landen. Alle inzittenden van beide vliegtui gen zijn om ha leven gekomen. Onder de inzittenden van het Engels toestel waren twee Amerikanen. Britse militaire politie zette de plek in de Britse sector, waar de Russische jager neerkwam, af. Sovjet-officie ren haastten zich naar deze plaats, maar niemand mocht het vliegtuig dichter dan 200 meter naderen. Ambu lances van de Britse Koninklijke lucht macht passeerden jle Sovjet-zóne_ om »ri pièt "wrak van de Viking te bereiken. Zij werden in hun bewegingen niet door Sovjet-soldaten belemmerd. Engelse arbeiders In staking Transportarbeiders in Engeland en Noord-Ierland hebben het werk neer gelegd; 22.000 man eisen hogere lonen. Dit is de eerste officiële door vak verenigingen gesteunde staking sinds de bekendmaking van de Britse re gering betreffende de vrijwillige loonstop, die in Februari werd ge daan. NENNI BIJ AUTO-ONGELUK GEWOND. Pietro Nenni, leider van de Itali aanse, socialisten is Maandagavond in de nabijheid van Catania op Sicilië bij een auto-ongeluk gewond. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht. 10 April nadert -snel In Rusland bestaat enorme belangstelling Hoewel er een tijdelijke rust is ontstaan in de internationale schaak wereld doordat het eerste gedeelte van het tournooi om het wereldkam pioenschap is geëindigd en het twee de gedeelte te Moskou nog moet be ginnen, blijft de belangstelling onver minderd voortduren. In de Russische schaakclubs wordt nog levendig ge- discusieerd over de resultaten te Oen Haag en het organisatie-comité voor het tweede gedeelte te Moskou heeft het programma tot in alle details uit- gewerk. Organisatie totaal gewijzigd Het toneel van de strijd zal het gebouw van het vakverbond zijn, dat midden in de stad ligt en waarvan de hal ruim 2000 toeschouwers kan ber gen Het is evenwel niet de eerste keer, dat wereldberoemde meesters elkaar in dit gebouw treffen. In 1933 werd de strijd tussen Botwinnik en Flohr daar gehouden, evenals in J936 't derde internationale schaaktournooi en in 1946 de wedstrijd tussen de Amerikaanse schaakploeg en het Rus sische team, waarbij de Russen de overwinning behaalden. De gehele or ganisatie van het tweede gedeelte van deze strijd om het wereldkampioen- in Moskou beter? schap zal echter afwijken van die in de Dierentuin te Den Haag. Boven de tafels zijn enorme demonstratiebor den aangebracht en onzichtbare hel pers zullen het verloop van de par tijen op deze borden aangeven. Lei dende figuren in de Russische schaak wereld zullen lezingen houden terwijl verschillende schaakmeesters commen taar zullen geven op de partijen. Bo. uendien is er een speciaal persbureau om alle berichten onmiddellijk door te kunnen geven. Reshevski niet tevreden De Rusische pers heeft dezer da gen een interview gehad met Keres en Reshevsky, die beiden reeds in Moskou vertoeven. Keres verklaarde hierbij: „Ik dacht, dat het voldoende tig partijen te behalen om me van de overwin ning te verzeke ren, maar nu kan ik alleen nog maar zeggen probeer dat 'ns> als je tegenstan ders, vooral Bot winnik, alles doen om te voor komen dat je 'n puntje bemach tigt!" BOTWINNIK Reshevsky vertelde dat hij niet he lemaal voldaan was over zijn presta ties in Den Haag. Hij hoopte het in Moskou beter te doen. „Wat mij het meeste drukt" zeide de Amerikaanse kampioen, „is het feit dat ik zo vaak in tijdnood verkeer en ik troost me met het feit dat Bot winnik in zijn partijen tegen mij in dezelfde positie verkeerde. Ik moet echter toegeven, dat hij meesterlijk spel te zien gaf onder deze omstandig heden en de strijd verliep dan ook ten zijnen gunste. Ik geloof, dat de strijd nog fel en hevig zal zijn en het is nog veel te vroeg om zich nu al over te geven aan voorspellingen over het eindresultaat". Egypte In beroering: Politiemannen staken I Branden woeden in Alexandrië, plunderingen in Cairo Stakingen zijn zelden aangenaam voor een regering. Maar wanneer een belangrijk deel van haar eigen gezags apparaat er het bijltje hij neerlegt, bevindt zij zich wel in een uiterst lastig parket. Zo is het momenteel in Egypte, waar straatgevechten plaats hebben en het gehele politiecorps van Alexandrië in staking is gegaan. De politiemannen eisen hogere lo nen. He' gaat r ri ,g i' v toe: op een aantal punten in Alexan drië zijn grote branden uitgebroken, in Cano sloegen de stakers aan hec p'underen en jeeps met Egyptische mi litairen razen door de straten. Bij de demonstraties die in verband met de politie-stakingen werden ge houden, zijn in Alexandrië tot nog toe vijftien personen gedood en bijna 100 gewond. Dé Egyptische premie^ heeft de po litiefunctionarissen verzekerd, dat de regering hun eisen zal onderzoeken, zodra zij de staking afgelasten; het Egyptische kabinet besloot de'politie mannen te bevelen, zonder verwijl weef aan het werk te gaan daar an ders ..disciplin.' ire maatregelen" tegen hen zouden worden getroffen. Aan de dagbladen is verboden de onlusten te publiceren. Sneller dan de dood Vijf minuten nadat Zaterdagmiddag een Belgische sneltrein het station van Aken (nabij Hasselt) was ge passeerd. ontving men daar 't alarm- bericht dat enkele kilometers ver der een stuk rails van 30 cm. uit de spoorwegbaan ontbrak. Het was te laat om de bestuurder nog te waar schuwen. Met een snelheid van 90 km. Joeg"35 trèin op de'gaperide ope ning toe. Onmiddellijk werden alle hulpdiensten gealarmeerd en een ieder verwachtte dat zich een vrese lijke treinramp zou voordoen. Wonder beven wonder bleef deze echter uit. Door zijn grote snelheid raasde de trein over de opening in de rails zon. der te ontsporen Vliegtuigen met koninklijke namen De K.L.M. heeft toestem, ming gekregen zeven nieuwe vliegtuigen van het type DC 6 te noemen naar HM. de Koningin, HK.H. prinses Juliana, Z.K.H. prins Bern- hard en de vier prinsesjps. Gisterochtend is het eindelijk defi nitief geworden: Koning Leopold van België zal met het SS „Eemdijk" van Havanna naar Rotterdam komc; Reeds lang waren er onderhandel!" gen gaande, maar de accomodatie op de „Eemdijk" is van beperkte omvang en verscheiden hutten waren reeds besproken. Te elfder ure zijn deze hutten echter nog vrij gekomen, zo dat toch nog aan het verzoek van Koning Leopold voor passage met zijn gevolg kon worden voldaan. De Eem dijk is inmiddels van Havanna vcr- troken en zal vermoedelijk 15 April te Rotterdam arriveen. Naar verluidt zal Koning Leopold per KLM vlieg tuig van Schiphol naar' Zwitserland doorreizen. Russisch-Finse onderhandelingen geëindigd De Finse onderhandelingen met de Sovjet-Unie voor een verdrag van militaire bijstand en vriendschap zijn geëindigd, maar de overeenkomst is nog niet getekend, aldus vernam Reu ter van de zijde der Finse de!p?ntie te Moskou. weerbericht WISSELENDE BEWOLKING. In het Oosten van het land aan vankelijk nog veel bewolking, overi gens wisselend bewolkt met enkele verspreide regen- of hagelbuien. Ma. tige, tijdelijk vrij krachtige, wind uit Noordelijke richtingen, later draaiend "naar Noord-West of West. TerVijl de zon in het Westen op verkiezingen straks geen roet in het volle kracht doorbrak, verhelderde eten zullen gooien, kunnen zij mis- ook het uitspansel in het Oosten. Het schien blijken een gunstig voorteken Marshallplan werd aanvaard en on dertekend: een machtige handelsvloot gaat een veerdienst over de oceaan onderhouden om Europa meer te brengen dan weelde, n.1. lijfsbehoud en Sokolofski gaat aan tafel met z'n Britse collega's. Bestaat er meer verband tussen beide dan zo op het eerste gezicht mag lijken? De ver onderstelling, dat de Sovjet-Unie, va ker dan eens een sphinx in haar bui tenlandse politiek, openlijk tegen het Marshallplan stelling nam om het heimelijk te steunen, is niet nieuw en in elk geval kan men zonder meer vaststellen, dat zo niet de aanvaar ding door Amerika's volksvertegen woordiging, dan toch een spoediger aanvaarding het resultaat is van de te zijn geweest. Overigens schijnt Italië in een wat veiliger vaarwater te zijn gekomen na de duidelijke miü_ taire demonstraties ter waarschuwing aan Togliatti. De behandeling van het Marshall-, plan had nog een staartje, dat op een zonderlinge wijze kwispelde. Bijna zou Franco zich in het bezit hebben ge zien van Amerikaanse dollars maar Truman overstemde met zijn veto het door een aanzienlijke meerderheid aanvaarde voorstel van de Amerikaan se Nazi.vriend O'Konski. Dit gebeur de echter, terwijl de persoonlijke boodschapper van de president, Mvron Taylor, reeds in Madrid was gearri veerd. Waarover zou hij met Franco hebben moeten spreken, wanneer het dreigingen in'de internationale poli- niet ging om steun van zijn land en tiek. Om beide opklaringen kan men het inpassen van het in anti-Sovjet verheugd zijn al zou het dwaasheid gevoelens in elk geval betrouwbare zijn te menen dat men de dreigingen Madrid in het West-Europees afweer. niet meer au-serieux zou behoeven te nemen. Tenslotte zijn de belan gen van de Sovjet-Unie en de Ver. enigde .Staten aan elkander tegenge steld. al zouden zij tijdelijk een eind- weegs samen kunnen gaan- Wat nu in Berlijn geschied is kan men beschouwen als een uitdaging en een probleem, hoever men in dit sta. dium nog gaan kan van de zijde der Russen; maar ook, als een poging om te weten te komen hoeveel de Wes telijke geallieerden er nog aan gele gen is om de brug vooralsnog open te houden. In beide opzichten dan ging het proefballonnetje oper was reeds het antwoord van de Ame rikanen, dat men ook voor gewapende tegenstand niet terug zou deinzen. Maar men voelde er niets voor om het conflict op de spits te drijven. Een Engelse woordvoerder liet zich zelfs spijtig uit over de buitenlandse pers, die het incident tot groteske proporties zou hebben opgeblazen en hij sprak met nadruk het bericht tegen dat de Russen zich uit deKom- mandatura, de militaire geallieerde bestuursraad, terug zouden willen trekken. Deze dingen zijn niet zon der betekenis en, als de Italiaanse MfCHHinil Buitenlands Oveiz:cht front? Is Truman op het laatst ge zwicht voor de storm die opstak in de Franse en Engelse pers? Het on derhoud van Taylor met Franco zou pijnlijk geweest zijnof viel het misschien toch nog mee? Opmerkelijk is, dat Argentinië zijn pesos voor de Caudillo beschikbaar stelde even na. dat Marshall te Bogota de Zuid-Ame- rikaanse landen had aangespoord om hun deel van het European Recovery Program te dragen. In elk geval, deze „oplossing" is eleganter dan een di recte steun van de democratische Sta. ten aan een fascistische dictatuur. Maar al deze begeleidende ver schijnselen worden in de schaduw ge steld door de overweldigende beteke nis van het realiteit geworden Mar. shall-plan. Het zal geen Tafeltje dek je, ezeltje strek je zijn voor Europa maar Europa heeft weer nieuw» levenskansen gekregen op het punt dat het door een financiële en <co- nomische catastrophe reeds achter haald werd. A.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1