Drie dagen in zon en wind Drie nachten in geurig hooi vmW, DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN Als onze jongens afzwaaien Avontuur in Venezuela Kampleven op „De Groie Vos Gezellige dagen voor N.J.N.-ers Ter gelegenheid van het Paasfeest Hield de Nederlandse Jeugdbond voor jfatuuratudie een kampfeest op de loerder# „De Grote Vos" bij St. (ftaartenazee, halverwege Petten en Öallantsoog, waarover wij van een van de deelnemers een verslag ont vingen. Waar de N.J.N. zich in een steeds toenemende belangstelling niag ver heugen, plaatsen wij dit gaarne. Zij «chrjjft het volgende: „Vrijdag in de avonduren arriveer de ik. De hele boel was door vroeger Aankomenden reeds op poten gezet en geloof, dat er wat komt kijken! Brandstof om te koken en voedsel, want we zijn allemaal jongelui en er gaai me wat door. De volgende mor gen, reeds vroeg, ging 't signaal „op- Staan" en dan maak je wel, dat je er uit komt, want o wee, als je niet aan het signaal gehoorzaamt! De eerste morgen was er reeds een slachtoffer. Hy werd naar de pomp gezeuld en in minder dan geen tijd kletsnat gepompt. Natuurlijk onder groot gejuich der aanwezigen. Excursies Na een stevige maaltijd werden-de excursies voor de komende dag uit gestippeld. Allereerst gingen we naar 't onvolprezen stukje natuur: „Wild rijk". Bij de ingang bloeiden reeds enkele narcissen. Mezen en vinken zongen het hoogste lied, terwijl een haas verschrikt over de weg schoot. We vonden er vele mossoorten, als gaffeltandnos, laddermos, haarmos, sterremos en enige soorten die we niet konden thuisbrengen. Er is zo veel schoons te zien in de natuur al zijn de dingen nog zo klein. Hebt U wel eens 'n stuivend wilgenkatje ge zien, als de morgendauw er nog op ligt? Doet U het dan eens met be hulp van een sterk yergrootglas. Dan zult U iets onvergelijkelijks moois te zien krijgen. Ondertussen vulden zich onze bota niseertrommels en werden de magen leeg. Naar de Korf watertjes. Toen volgde een middagwandeling die buitengewoon mooi was. Aller eerst besteedden we onze aandacht aan een doodgewoon boerenslootje, waarin grote scholen visjes zwom men. Het was een aquarium gelijk. Plotseling ontdekten wg een snoek. Kees, onze excursieleider, probeerde hem met zyn net te vangen, maar rtsschoot het beest de kant in. Een vin kwam boven water uit en Kees kon hem er nu zonder net uit halen. Het beest had een lengte van on geveer een halve meter. We hebben hem weer rustig laten zwemmen. Hobbelend en bobbelend op onze fietsen bereikten we ten slotte de Korfwatertjes. Op de weiden rondom waggelden de bergeenden. Boven ons sJ:ond een slechtvalk te „bidden". Met de verrekijker konden we tal van vogels bespiedden, als bonte strandlopertjes, kluten, pijlstaarteen- den, zomertalingen, scholeksters, grut to's, tureluurs e.a. Het was een ge not er naar te kijken. Een verrassing Toen we terugkwamen wachtte ons een grote verrassing. Henk van der Lee, een oud-N.J.N.-er was met een komen en wenste spijziging der hon- hongerige maag in het kamp aange- gerigen. Hij trofhet^want we hadden een grote hoeveelheid aardappelen met zuurkool (helaas wordt van het spek niet gerept, Red.) en hij is ver zadigd geworden. We deden het echter met een be doeling en we hadden er een voor waarde aan verbonden. Henk van der Lee, Manus noemen we.hem, is mee- geweest met de reis van de „Willem Barendsz" en in ruil voor de maal tijd moest hij 's avonds een lezing houden over zijn belevenissen. Het was natuurlijk buitengewoon interessant, maar o wee, de hele dag in zon en wind en dan een stevige een weide er vlak tegenover voerden we verschillende volksdansen op, on der begeleiding van vier guitaren. Het werd een buitengewoon gezel lige avond. Daarna was het weer tap toe. De eerste nacht had ik liggen bibberen van de koude, maar de twee de nacht had ik daar zo goed in voor zien, dat ik als een theeketeltje op een primus stond te stomen. De laatste dag. Koude of warmte, bij het ontwa ken was onze stemming steeds pri ma en zo brak dan de laatste dag van ons Paaskamp aan. De tweede Paasdag dus. We begonnen met een tocht naar Balgzand, een prachtig schelpen- en vogelgebied, niet ver van Den Helder, waar we allereerst ver schillende soorten prachtige schelpen gingen verzamelen. Na de maaltijd die vrij droog verliep omdat de „lij der" vergeten had boter mee te ne men gingen enkele van onze gelaars de vrienden de slikken op. De mod der zoog zo erg, dat de laarzen ble ven zitten en de slachtoffers zich tot onze grote vreugde blootsvoets moes- we. warme maaltijd waren er de oorzaak van, dat ik langzaam indommelde. Corveedienst. Om vijf uur de volgende morgen werd ik gewekt. Ik had n.1. het on uitsprekelijke genoegen om corvee- dienst te hebben en als er dan ge zorgd moet worden voor 75 hongeri ge magen, komt er heel wat kijken. Geloof echter niet, dat onze stemming hier onder leed. Integendeel. Het is juist echt leuk om zo met een stuk of wat voor de hele boel te .zorgen. Naar Bergen. Toen maakten we weer een tocht met een aantal deelnemers, ditmaal naar de „Verbrande pan" te Bergen, bewonderden het spel der eekhoorns, vulden staten in, die van groot be lang zijn voor het K.N.M.I. en geno ten weef volop van de natuur. Op de boerderij teruggekeerd heb ben we een pretigge avond gehad. Op JD. K. ten redden. Warm en verbrand keerden we weer op de „Grote Vos" terug, waar voorbereidingen werden getroffen voor de Bonte avond. Voor het zover was maakten we echter nog een avondwandeling, waarbij we de veyFl schillende sterrenbeelden bekeken. - Dwars door de duinen bereikten we de zee, die een weinig lichtte. Eindelijk zaten we dan op de boer derij rond het kampvuur. Het was een sprookjesachtig gezicht. Deze avond werd een onvergetelijke avond van zuivere kameraadschap. Enkele ogen blikken werden we er stil van. Toen zette iemand een lied in, dat allen weldra overnamen. Er werd gedecla meerd en voorgelezen en zo kwam het einde aan een goed kamp, waaraan we schone herinneringen zullen be waren. O GEEN MINDERWAARDIGE LIEFHEBBERIJEN Postduiven brachten een ton gouds bijeen voor liefdadig werk In „De Postduif", het officiéél or gaan der Algemene Bond van Post- duivenhouders, lazen we het volgen de: ..In het jaar 1947 is door de gezamen lijke postduivenliefhebberij voor ver schillende liefdadige doeleinden in totaal f 55.000 bijeengebracht. Dit is de uitkomst van enquête door de se cretaris van de NEPO ingesteld. We kunnen echter zeggen, dat dit mooie cijfer nog niet de gehele op brengst voor het liefdadig zerk be tekent, want van sommige organisa ties is .geen bericht ingekomen of schoon zijn toch hun aandeel in 't goe de werk hebben gehad. Wij kunnen dus veilig zeggen dat het bedrag de f 60.000 nadert. Te zamen met het bedrag over 1946 is door de postduivenliefhebbers in heel ons land een ton gouds bijeen gebracht. louter en alleen ten bate van 68. De broodjes, die Jimmy in Harlingen had verorberd, zaten hem allerminst in de weg en hij legde er dadelijk een schepje op. Hy begon weer ouderwets van katoen te geven en nauwelijks buiten Harlingen geko men reed hij de ene rijder na de an dere voorbij. Ze keken hem verbijsterd na en de Hollander Leen de Leur uit de Lier toonde zich zelfs zo bitter uit het veld geslagen, dat hg zijn schaat sen uittrok en ze allebei in tweeën brak. Hij ging verder liever lopen, dan er zich op deze wijze te laten uitrijden. „Dit is geen schaatsenrij den meer", mompelde hg ontmoedigd dit is móórden". Intussen jakl* Jimmy maar verder en toen hg eln» delijk in Bolsward de controle bereik te kleek het dat hij zevende was me* een achterstand van 12 minuten op Jelle Pipjes, die in de richting Wor- kum was verdwenen. Waf er voor demobiliserende soldaten wordt gedaan "Voor ons ligt een circulaire van de Minister van Sociale Zaken, waarin een beschrijving wordt gegeven van wat voor de gedemobiliseerden, die uit Indonesië terug komen wordt ge daan en welke rechten ze kunnen doen gelden. Deze maatregelen kunnen ook van toepassing worden verklaard op an dere categorieën. Voor ieder jaar in Indonesië doorgebracht, waarbij de tijd boven een half jaar voor' vol wordt gerekend, heeft de militair recht op veertien dagen verlof met behoud van salaris. Geldelijke uitkering. Voor de dag waarop de demobili satie plaats vindt, ontvangt ieder -soldaat die zijn dienst op goede wijze heeft vervuld en langer dan zes maanden in werkelijke dienst is ge weest de navolgende uitkeringen: f 170.- als vast bedrag, 190 textiel punten, alsmede een bedrag van f 10 per maand voor iedere maand die ze in werkelijke dienst in de tropen heb ben doorgebracht tot hoogstens f 300 Is deze periode korter dan zes maan den geweest, dan hebben ze toch recht op de uitkering van f 170 en 190 textielpunten. Terugkeer in de burgermaatschappij Het probleem om voor de gedemo biliseerden een passende werkkring .te vinden zal uiteraard moeilijker zijn 'dan het scheppen van een financiële regeling. i ^Mensen die nog geen werk op het joyg hébben, raden we aan, om zich ten spoedigste in verbinding te stel- flen met de Gewestelijke kantoren {van dg Sociale dienst van het Minis terie van Oorlog, voor ons district gevestigd ten kantore van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Alkmaar. Slaagt een gedemobiliseerde er in, hetzij met hetzy zonder bemiddeling van voornoemde dienst, arbeid te vin den, maar kan hg door omstandighe den buiten z\jn schuld niet tot het volle loon toekomen, dan is de moge lijkheid geopend, hem een toeslag te verlenen. (De i.g. traineringstoeslag) Scholing en herscholing. Het spreekt wel van zelf. dat tal TBC-bestrijding. bloedtransfusiedienst ziekenhuizen enz. Wij stellen in verband hiermee de vraag: welke tak van sport kan zjch met ere stellen naast de onze, die nog dcor zovelen in den lande als een minderwaardige liefhebberij wordt beschouwd?" Zweden blijft neutraal Da Zweedse minister van financiën Ernst Wigfors, die algemeen als „de .sterke man" in de Zweedse regering wordt beschouwd heeft verklaard dat alle partijleiders in Zweden het be sluit van de regering hebben goed gekeurd zich niet bij enig blok aan te sluiten. „Zwedens aansluiting bij het Weste lijke blok" aldus de minister ..zou niet zwaar genoeg wegen om de schaal naar de vrede te doen overslaan, doch zou de achterdocht van het Ooste lijke blok vergroten. van teruggekeerden opnieuw de no dige kennis zal moeten worden bijge bracht, Immers ze zijn jaren uit hun oorspronkelijke vak weg geweest, dik wijls zal het zelfs voorkomen, dat ze nog in het geheel geen vak geleerd hebben. Wenst een gedemobiliseerde scholing of herscholing, dan wende hg zich tot het Gewestelijk Arbeids bureau. waar hem alle inlichtingen worden verstrekt. Studiemogelijkheden. Gedemobiliseerden die" eenvoudige vakstudies of cursussen willen volgen, kunnen in de kosten van deze stu die een tegemoetkoming van het Rijk krijgen van ten hoogste f 750. Aanvragen hiervoor moeten worden ingediend bij het Ministerie van Oor log. Ook is de mogelijkheid geopend voor gedemobiliseerden om verder te gaan studeren. Indien blijkt, dat hij aan de daar voor gestelde voorwaarden voldoet, zal hij aan instellingen voor Hoger of Middelbaar Onderwijs kunnen stu deren. Ter tegemoetkoming in de kosten van die studie wordt hem jaarlijks een renteloos voorschot verleend van ten hoogste f 1400. Als regel moeten deze voorschot ten na verloop van tijd worden terug betaald. In bepaalde gevallen kunnen ze echter worden kwijtgescholden, hetzij gedeeltelijk. Overbruggings uitkering. Voor degenen, die geen passende werkkring hebben kunnen vinden, die niet geschoold of herschoold wor den of studeren, in feite dus voor de genen onder de gedemobiliseerden die werkloos worden, geldt de mili taire overbruggingsrëgeling. Aanvragen daartoe moeten wor den ingediend bij afdeling A 2, soci ale dienst van het Ministerie van Oorlog. Ziekteverzekering. De gedemobiliseerden die er niet in slagen dadelijk werk te vinden, als mede de studerenden enz. kunnen een tegemoetkoming ontvangen in de kosten van de Vrijwillige Ziekteverze kering. Deze tegemoetkoming wordt echter niet langer dan een jaar ver leend. Loon bij scholing. Arbeid verricht in scholing, her scholing of omscholing wordt over het algemeen vergoed tot een bedrag van 90% van het geldende uurloon, terwijl de gedemobiliseerden tevens nog rechten kunnen laten gelden op verplaatsingstoelage. Dit zijn de voornaamste punten uit de genoemde circulaire. Ze z\jn van het grootste belang voor degenen die weldra gedemobiliseerd zullen worden. Wy raden familieleden aan, dit uit te knippen en te bewaren. Het is altijd goed, dat men weet waar men recht op heeft. Mochten er eventueel nog andere problemen voorkomen en dit zal on getwijfeld het geval zyn, dan wende men zich tot de gemeentebesturen of het Gewesteiyk Arbeidsbureau. FEUILLETON Naar het Engels door JOHN STUDLEY 18.) Maar de voornaamste gast bleef nog wandelen op het grintpad, dat naar de uitgang leidde. En Roddy kon hem nu duidelijk zien. Het was onmogelijk te schatten hoe oud hij was, omdat hg vlotte, jeugdige manieren had. Hij zou nog geen der tig, mnar hg zou ook veertig kunnen zgn. Hij was groot en zgn bewegin gen waren elegant, hoewel hij toch Iets militairs had; zgn zwarte haar lag in losse golven over zijn aristocra tisch gevormde schedel. Zijn ogen •traalclen met een vochtige schitte ring. Hij liep tussen twee van zijn vrienden in en zijn handen rustten op een schouder van elk; en hoewel de beide mannen ouder waren dan hij zelf, waren zij zichtbaar vereerd door die onderscheiding. Zij lachten en knikten geestdriftig bij wat hij zei en hg praatte rad en glimlachte. Roddy vond, dat hij nog nooit zo'n innemende en tegelijk zo'n persoonlij ke glimlach had gezien. De jonge man maakte een uitstekende indruk op ■Roddy. Hij vond hem een „Prince Charming", die zich weliswaar van zijn charme bewust was, maar toch een elegante, dappere én ridderlijke figuur. Opeens wendde de jonge man zijn gezicht van zijn linkerbuurman naar de man, die rechts van hem liep. Rod dy zag zijn ogen plotseling star wor den. Zgn lippen sloten zich, de la chende uitdrukking van zijn gezicht verstrakte. Zyn ogen waren gevestigd op iets, dat rechts van Roddy moest zgn. Roddy draaide zich om en zag de wachtende gestalte van de chauffeur. Hij was nu helemaal uit het struikge was te voorschijn gekomen en hg deed juist een kleine stap naar vo ren, terwijl zijn rechterhand onder zijn linkermanchet tastte. Roddy had een dergelijke beweging al meer gezien van Engelsen, die naar hun zakdoek zochten, maar bij deze man was het gebaar bliksemsnel en onheilspellend. In zijn houding was iets roofdierachtigs en dreigends. De hand van de man kwam weer te voor schijn en Roddy zag dat die hand een pistool omklemde. Om zijn benen zo vlug mogelijk on der de tafel vandaan te krijgen, schoof Roddy dat meubelstuk met al wat er op stond op Peters schoot. Met één sprong was hg naast de man en terwijl hij hem met zgn ene hand een stomp tegen de kin gaf, sloeg hg met de andere naar het wa pen. Er klonken twee korte knallen en een scherpe kreet. De aanvaller wankelde onder de slag en zyn re volver zwaaide voor Roddy's ogen. Roddy greep er naar een korte worsteling nóg een knal toen ontglipte de man hem en schoot dc struiken in met de vlugge glijdende bewegingen van een panter. Roddy staarde hem wezenloos na, ter wijl hij onwillekeurig een vinger, dien hij gebrand had aan het kruit, in den mond stak. Aan zijn voeten rolde de flesch curagao en de smakelijke in houd gutste over het grint. Hij bukte zich en raapte de fles op. Later her innerde hij zich, dat hij zich had afge vraagd, hoe dat ding daar kwam en dat hij tegelijkertijd hoogst veront waardigd was ever de verspilling van zoveel kostelijk likeur. Hij draaide zich om, om de fles op tafel te zetten en ontdekte dat de ta fel omver lag, terwijl Peter, met drui pende kleren en woedende ogen, bezig was er onder uit te kruipen. Een eind je verder trachtte de jonge Venezolaan zich te bevrijden uit de greep van zijn vrienden, verlangend om den man. die op hem gevuurd had te achtervolgen. Zijn overige vrienden holden de paden af. baanden zich een weg door de bos jes en namen elkaar in hun opwinding gevangen. De kellners en koetsiers stonden op een kluitje tegen elkaar te schreeuwen en te gesticuleren. Maar Peter's stem klonk boven ^het kabaal uit- Hij sprong overeind uit de puinhopen van glazen en borden; zijn kleren waren bemorst met rode wijn, koffie en sla en het tafelkleed flad derde als een te wijde rok om zijn be nen. Woedend vloog hu op Roddy toe en Roddy week achteruit. Onder een stortvloed van krachtige teimen eiste Pater een antwoord op de vraag wat Roddy eigenlijk bedoeld had. Kijk naar me! commai deerde l»ij. Kijk naar wat je gedaan hebt! Kijk voor den dit en dat! Maar Roddy keek niet. Hij r Rt, dat Verkiezingen in Algerije In Algerije gingen voor het eerst in de geschiedenis. Mohammedanen en Europeanen ter stembus ter ver kiezing van een Algerijns parlement Het Algerijnse parlement zal 120 af gevaardigden tellen, waarvan de helft door de Fransen wier aantal 1 millioen bedraagt gekozen wordt. De andere afgevaardigden worden door Mohammedanen gekozen. Hun aantal bedraagt ongeveer 8 iT,,r Volgens de Franse grondwet kan het nieuwe parlement slechts zijn eigen begroting opstellen, daar Algerije thans binnen de Franse Unie finan ciële automie geniet. Des avonds is het te Algiers, in verband met de verkiezingen, tot rel letjes gekomen, waarbij zeven perso nen werden gedood VI?OPBRENGST IJSSELMEER In de maanden Augustus tot en met December 1947 werd uit het ÏJselmeer ca. 5.500.000 .g. vis aange voerd. Hiervan vormde xal de hoofd schotel met ruim 3.500.000 kg., ge volgd met snoekbaars 1.145.000 kg. De aanvoer van bot, baars, voorn en brasem bedroeg in dezelfde period» totaal ca. 1.000.000 kg. ród^spro^r jim^n< WOENSDAG 7 APRIL 1948. Hilversum I - 301 ra. 7.00 en fi.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram .muziek; 850 Voor de huisvrouw; 9.00 Lichte" orkestmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Koolcpraatje; 10.30 Als de'stof zuiger zwijgt, een programma voor de vrouw; 11.00 Populair non-stop; 12.00 Meestertrio; 12.38 Johan Jong, orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ram- blers: 14.00 Gesproken portret van A. H. Gerhard; 14.15 Jeugdconcerl; 15.00 De scheepsjongens van Bontkeoe, hoorspel; 15.30 De Roodborstjes; 15.45 De Regenboog, voor de zieken: 16.45 Vragen staat vrij: 16.45 Het stond in de krant; 1735 Ensemble Jt to; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. krachten: 19.00 Lezing'over geleide economie; 19.15 Orkestprogramma; 19.30 Hoe het groeide, lezing: 19.45 Lezen in de bijbel; 20.00 Nieuws; 20.15 Metropole„orkest; 21.25 In een spie gel een raadselachtig beeld, hoorspel; 22.15 Orkest Malando; 22.45 Van boelc tot boek; 23.00 Nieuws. Hilversum II - 415 m. 7.00 en 8 00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8 30 Werken van Offenbach; 9.00 Ochtend bezoek bij onze zieken; 9.35 Sympho- nisch morgenconcert: 10.30 Morgen dienst: 11.00 Pianorecital: 11.35 Gram. muziek: 12.15 Sangh en Spel; 13.00 Nieuws: 13.15 Cyclus ..Van Rameau tot Ravel"; 13.55 Stafmuziek van de Amsterdamse politie; 14.30 Planten- praatje: 15.00 Kamerorkest; 15.45 Giaconda-ensemble; 16.15 Voor de jeugd: 17.30 Radio-koperkwartet; 1800 Muziekcorps; 18.30 Vioolrecital door Henrik Sackenskjold; 19.00 Nieuws; 19.30 Reportages; 20.00 Nieuws; 20.15 Opwekkings-samenkomst in de Wes- terkerk te Amsterdam; 21.30 Radio- Philharmonisch orkest (Schubert en Brahms); 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws. als hij keek. hij zou moeten lachen. En hij wist ook dat Peter hóópte dat hij zou moeten lachen om een afdoen de rechtsgrond zou hebben om hem aan te vliegen. Hij trachtte een verklaring te geven en deed het op een nederige berouw volle toon. Ik heb -het gedaan. Peter; ik heb het gedaan om je te redden. Ik was bang, dat hij je zou raken. Ik moest wel een beetje overhaast zijn Bang. dat hij me zou raken! brul de Peter. En ondertussen raakte jij me! Met 'n tafel! Kijk eens naar mijn nieu we flanellen pak! En kijk hier es! Behoedzaam haalde hij zijn kleve rige verwarde haar uit elkaar. - Kijk eens naar die buil achter op mU» hoiftd! Is dat jouw opvatting om ie mand te redden? (Wordt vervolgdl

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3