Een kans op behoud DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN „Hef Zeeverbond Interesseert ons volk zich voldoende voor de zeevaart Varen is noodzaak, leven niet," zei den de oude Romeinen. Dat was een krasse uitspraak voor een krasse tijd; een tijd waarin het leven van de en keling in het niet zonk, vergeleken by het voortbestaan van een machtig rjjlc. Tegenwoordig zijn behalve in gebieden waar dictators de scepter zwaaien do verhoudingen een tik je anders komen te liggen: de enke ling is geen roeislaaf meer op het galei van de staat. Het geheel Is er «Venzecr voor hem als hij voor het ge heel. En dat gaat stellig op bij ons. Ne derlanders. die zulke verstokte indi vidualisten zjjn. Daarnaast zijn wij vlotte hahdelslieden en dus eten we graag van twee wallen: we willen varen èn leven, allebei. Nuchter ge redeneerd kan men zelfs moeilijk va ren zonder te leven. En voortbordu rend op dit thema van varen en leven komt ge, spelenderwijs, op de vari ant: „Varen is noodzakelijk om te le- Ven". Is dat zo? Hoe langer ge er bij stilstaat, hoe duidelijker het wordt dat go een verbijsterende waarheid hebt ontdekt. Varen is voor ons, Nederlanders, een zaak van lijfsbehoud. Er is niet veel voor nodig om dit in te zien. Eens was er een tijd, waarin Indië de kurk was, waar Nederland op dreef. Die tijd is waarschijnlijk voor bij. Maar zonder zich in de politiek te begeven kan men zich denken, dat, hoe het Indische conflict ook wordt opgelost, aan onze zeevaart in Indië een taak toebedeeld zal bleven. En dan afgezien van Indië: Neder land zal slechts dan gezond en sterk staan, wanneer het uitgaat van het principe, dat het op zichzelf is aangewezen. Dit zijn geen argumen ten van een kunstig betoog, maar fei ten, die voor ieder ter inzage lig gen. Een kind weet tegenwoordig wat deviezen zjjn. en dat je ze nodig hebt om te kunnen bestaan. Aange wezen op eigen middelen als Ne derland thans Is! kunnen we di verse kanten uit om deviezenbronnen aan te boren. Maar de bron bij uit stek, de aangewezen kans in onze struggle-for-life, is de zeevaart. Nog steeds ligt ons land op de wereld kaart op een plek waar zeer belang rijke handelsroutes een knooppunt vormen. Duitsland zal eens weer ons achterland zijn. Niet voor niets zijn we reeds nu een belangrijke zeevaren de mogendheid, uitgerust met havens en werven, fabrieken en organisaties. Dit apparaat heeft slechts uitbrei ding nodig. Juist in deze tijd, van te korten in de werelétonnage, ligt on ze kans op zee. Bestaat het gevaar, dat we ons overtillen? Nog lang niet, dat tonen ons de Noren: met één-der de van ons aantal inwoners bezitten zjj een tonnage, die anderhalf maal zo groot is als de onze. Dit betekent, dat Noorwegen verhoudingsgewijs 4% maal zoveel aan zeevaart doet als Nederland; het staat dan ook op de wereldranglijst als de derde zeevaren- de mogendheid Eigenlijk is het .vreemd dat nog niet iedereen, van Heiligerlee tot Roozen- daal cn van Den Helder tot Vaals, doordrongen is van het feit, dat Neer- lands toekomst op zee ligt. Vanouds noemen wij ons een volk van de zee. Maar in feite berust dit meer op een overgeleverd herinneringsbeeld dan op de werkelijkheid. Afgezien van de havenplaatsen, waarin het maritieme besef een geïsoleerd leven leidt, leeft de zee nog slechts in de harten van weinig Nederlanders. Laat staan, dat zjj weten, dat op de zee hun behoud ligt Toch is dit beset onontbeerlijk voor de krachtsinspanning, die ons is op gelegd. Het is nodig dat ons volk als geheel meer interesse voor de zee vaart krjjgt. Niet alleen omdat koop vaardij en marine matrozen nodig hebben, en specialisten van alle rang en stand, maar vooral omdat de zee vaart slechts kan bloeien wanneer zij j komt te leven in het hart van ons j volk. Zo komen we tot het Zeeverbond. Tot dusver zag men her en der po gingen ondernemen, om het maritiem besef van ons volk wat bij te spijke ren, door tijdschriften cn verenigin gen op nautisch gebied. Deze instel lingen deden en doen verdienstelijk werk met lezingen, tentoonstellingen, films etc. etc., maar hun activiteit, hoe prijzenswaardig ook, bleef altijd gehandicapt, doordat zij steunde op de bijdragen van kleine contribuan ten. Het was een vicieuze cirkel: enerzijds waren deze propagandisten roependen in de woestijn, anderzijds leverde de woestijn niet genoeg op voor een behoorlijke luidspreker-in stallatie. HET ZEEVERBOND NU wil deze instellingen geenszins weg organise ren; evenmin wil het, daarnaast, de zoveelste instelling zijn. Het Zeever bond is een plan zonder weerga in onze maritieme geschiedenis. Het Is een project van zodanige brede allure, een zódanige bundeling van krachten op nautisch gebied, dat men het ge rust de kans van de eeuw kan noe men. Dit klinkt misschien wat opge schroefd, maar ieder woord staat hier op zyn plaats: het gaat om een zaak. waarmee het voortbestaan van onze natie gemoeid is. Het Zeeverbond had zijn voorge schiedenis tijdens enkele maaltijden en bijeenkomsten, waarop marine en koopvaardij elkaar uit andere hoofde ontmoetten.Het plan rees om te ko men tot een stichting waarin rederij en, fabrieken op scheepvaartgebied, werven en maatschappijen kortom alles wat, als bedrijf, van en aan de leeft een flink aandelenkapitaal zouden storten. De overheid diende zich niet afzijdig te houden, doch door middel van de ministeries van marine en scheepvaart (verkeer) steun te verlenen. Deze steun is uit sluitend van technische aard en om vat b.v. het beschikbaar stellen van opleidingsgelegenheid kadercursus) en enige bescheiden premies. Dit plan bleek een verrassende le vensvatbaarheid te bezitten. Er is op het ministerie van marine een ont- werp-stichtingsacte geboren, die door de inmiddels afgetreden minis ter aan de Nederlandse Redersvereni ging is voorgelegd. De Redersvereni ging heelt de zaak thans in studie. In de ontwerp-statuten stelt de op te richten stichting'zich ten doel: a. Het geven van voorlichting en het voeren van propaganda op het ge bied der zeevaart; b. Het opvoeden van de jeugd in nautische geest; c. Het dienen van de belangen der marine en der scheepvaart in het al gemeen, en der handelsbesehcrming in oorlogstjjd in het bijzonder; d. Het coördineren en stimuleren van de activiteit van andere vereni gingen en instellingen, die zich op hetzelfde terrein bewegen. De stichting tracht dit doel te be reiken door het organiseren van vooft ich t i ugsa vondenradio-uitzen dingen, filmvoorstellingen en tentoon stellingen; door het uitgeven van tijd schriften en andere publicaties; door het vestigen van de aandacht van an dere publicitoitsorgaiien op het gro te belang \an ile zeevaart voor Ne derland; door het oprichten en in standhouden van een maritieme jeugdorganisatie (indien mogelijk); en door andere middelen, door het be- stunr aan te «ijzen. Dit werkprogram opent wijde pers pectieven. Het opvoeden van de jeugd in nautische geest, door de oprich ting van een maritieme jeugdorgani satie om een enkel punt te noe men is een zaak. die reeds teza men met de totstandkoming van het „Zeeverbond" wordt voorbereid. Men wil aan dit verbond vastgekoppeld zien een bloeiend „Zeekadetcorps", min of meer naar het voorbeeld der Engelsen, die reeds zoveel meer „sea- minded" zijn dan wjj. In dit corps kan bij een brede laag van jongeren de liefde voor de zee worden aange kweekt en aangemoedigd door erva ren constructeurs: een zaak, waar veel aan vastzit, en waarop ik dan ook gaarne is een volgend artikel hoop terug te komen. Evenzo is het gesteld met de „han delsbescherming in oorlogstijd". Voor al de Nederlanders, die tijdens de laatste oorlog niet buitengaats waren en niet met deze materie té maken hebben gehad, vormt deze handelsbe scherming een volkomen abstract be grip. In 't kort komt zij neer op het leggen, van de juiste verbinding tus sen koopvaardij en marine. De laat ste oorlog heeft bewezen, hoe be langrijk de koopvaardij is; zij vormt evengoed een wapen in de strijd als zee-, land- en luchtmacht. Wil de oorlogsinspanning niet op korte ter mijn ineenstorten, dan moet de eigen koopvaardijvloot en die der bondge noten blijven doorvaren. Handelsbescherming in oorlogstijd is een veelomvattende aangelegen heid; zij omvat dus o.m. de defensie ve bewapening der koopvaardijsche pen. De wapens aan boord dezer sche pen ïhoeten evenwel bediend kunnen worden en dus moeten de opvarenden tot op zekere hoogte in de wapen handel worden geoefend. Waar het voorts om practische re denen onmogelijk is, de koopvaardij vloot te militariseren, gaat het er dus om, haar weerbaar te maken. Daar aan zit nog veel meer vast (vaar- plicht-besluiten, sociale voorzieningen het recht van charteren enz. enz.), Het organiseren van voorlichtings avonden etc. is daarentegen een zaak, die weinig toelichting behoeft. Een ieder kent de huidige kracht en wa penen der propaganda. In de ljjn van het streven van het Zeeverbond ligt, dat er een centraal voorlichtingsirf- stituut komt, van koopvaardij en ma rine tezamen: verbreding van de grondslag met als doel een groter nuttig effect. Want koopvaardij en marine worden door steeds meer ban den met elkaar verbonden, en krijgen hoe langer hoe meer gemeenschappe lijke belangen. NAVIGARE NECESSE EST Onder dit motto is dus het Zeever bond van wal gestoken met het doel, het Nederlandse volk te doordringen van het nodige maritiem besef. Want varen is, voor ons volk, een zaak van lijfsbehoud en als de poging faalt, is dit volk rijp om roemloos onder te gaan, met de verbleekte illusie aan die Gouden Eeuw, waarin alles anders was. Ltz. Hl L. HONSELAAR. Prachtige, slanke vogels zjjn het. deze Douglas_toestellen. Binnenkort zal een 7-tal van het nieuwste type de oceaan overvliegen om in dienst van de K.L.M. te treden. Zij zullen koninklijke namen gaan dragen: de namen van de Konin g in, prins Bomhard en prinses Juliana en de prinsesjes. 69. Ja, Jelle Pipjes, die bonkige melk- -knecht uit Vrouwbuurstermo- len, die rots van wilskracht, ontspro ten aan de onvervalste zeeklei, zat sedert Bolsward alleen aan de kop. Hij had eerst Bouk Bikkel van zich afgeschud en daarna had zij zich los- gereden van Sjoerd Schaatsema, juist op het ogenblik, dat deze stoere boe renzoon uit Yzum aan ten lelijkt in zinking ten prooi was. En nu zette Jelle alleen door, zich nauwelijks nog tijd gunnend nu en dan een hap van zyn worst te nemen. Hij begreep we!, dat hij nu zijn grote kans kreeg. Bouk en Sjoerd waren voorlopig van d- kaart, van Stijn Stuntel uit War- menhuizen had hij sinds Dokkum. niets meer gehoord en dit Okke Bok- ma, of wie die knaap dan ook mocht wezen, was ook al in het niet ver dwenen. Jelle begon eens breed t« grijnzen en er twinkelde een oiyk lichtje in zijn heldere- Friese kijker». „Fryslan Boppe", dacht hjj. „ik aal ze eens laten zien, wat voor een schaats wij slaan". Over enkele jaren 's nachis de wekker om uw pols .J Zwitser.se firma vindt wekker-armbandhorloge uit Sedert geruime tijd heeft het wek ker-armbandhorloge de beste specia listen voor de geest gestaan als een logische noodzakelijkheid en als een bekroning van de reeds bereikte ver beteringen van het armbandhorloge. Een halve eeuw lang echter zijn al le naspeuringen op niets uitgelopen: het scheen onmogelijk de eigenschap pen van een horloge en die van een wekker te combineren en dat met be houd van de elegantie en de nauw keurigheid en tegelijkertijd in een zo klein volume de benodigde klankrijk heid te bewerkstelligen. Thans, zo lezen wij in het „Jour nal Suisse d'Horlogerie et de Byoute- rie", is het de firma Vulcain gelukt een oplossing van dit probleem te vinden. Zij is er in geslaagd aan de rij van steeds ingenieuzer uitgedach te uurwerken het eerste elegante en nauwkeurige armband-horloge met wekker, „vulcain-cricket" genaamd, toe te voegen. Het horloge heeft de afmetingen en het uiterlijk van de traditionele armbandhorloges, is wat de uitvoering betreft, beschermd door talrijke patenten en het heeft alle hoedanigheden van een precisie-uur- werk; voorts is het stof dicht. De „Vulcain-cricket" is voorzien van een Opwindkroon en een drukknop, die, elkaar in verband staan. Om de wijzer van het wekkerwerk te verzetten, begint men met het ge heel indrukken van de drukknop, het geen tengevolge heeft, dat de opwind kroon uitspringt. wat hun functies betreft, nauw met Vervolgens draait men de opwind kroon in de richting van 12 uur tot de wijzer voor het wekkerwerk op het gewenste tijdstip staat. Wanneer men daarna de opwindkroon geheel In drukt, laat deze het wekkerwerk los, en de wekker zal op het aangegeven tijdstip aflopen. De wijzers van het de niwin zendt jubileum-kindErpakketten Na het succes met de Kinder-Kerst- pakketten, die vorig jaar ten getale van 10.000 door NIWIN, „Nederland helpt Indië" en het Nederlandse Jeugd Rode Kruis werden gezonden naar de Indische weeshuizen, hospi talen en kindertehuizen, heeft de NI WIN besloten dit jaar ter gelegen heid van het 50-jarig Regerings ju bileum van H. M. de Koningin weder om en in samenwerking met het Ne derlandse Jeugd Rode Kruis 10.000 z.g. Kinder-Jubïleum-pakketten met soortgelijke bestemming naar de over zeese gebiedsdelen te verzenden. De inhoud der pakketten zal bestaan uit: tandenborstel, tandpasta, kleurboek, kleurkrijt, knikker, een balletje, pe permunt, een Jubileum-zakdoekje en een stukje speelgoed, dat door jeug dige medewerkers (-sters) van het Jeugd Rode Kruis zelf wordt vervaar digd. De verdeling zal plaats vinden op een tijdens de jubileumfeesten passend tijdstip. uurwerk worden op dezelfde wijze als bij een gewoon horloge verplaatst en het opwinden is al even gemakkelijk. Voor bezitters van een horloge is het een gewoonte geworden de op windkroon heen en weer te draaien: door deze beweging wordt bij de vul cain-cricket zowel de veer van het wekkerwerk als die van het uurwerk opgewonden. Men voorkomt of onder breekt het aflopen van de wekker een wekker met een helder, maar geenszins schel geluid door *de drukknop half in te drukken. BONDGENOTEN. Ja, dat zijn koper, Prjj. zencommissie en winkelier in de strijd tegen de danrte. De bonafide zakenman zal U niet overvragen, maar als U ernstig meent, dat men U teveel heeft laten betalen, wendt U dan tot de Plaat selijke Prijzencommissie. In ruim .1000 gevallen bereik ten deze reeds door min nelijke schikking dat ko pers totaal ca 50.000, die zij- teveel hadden betaald terugkregen. IBPlPÜ Hoe zal het dit jaar gaan niet de paar..t-.;r n:iui en hi-.*d are Nog steeds wachten de paardenliefhebbers op de invoering van dc tnlo, zonder welke de sport geen toekomst heeft. Het zou toch jammer zijn, wanneer dergelijke fraaie tafereeltjes van snelheid en sonplessc alsdeze foto weergeeft, in de toekomst niet meer te bewonderen zouden zijn. Nederland gaat meubelen van plastic maken! Gebruik makend van platen der Ne derlandse Plastic Industrie hééft de Scheveningse constructeur Van Raalte een systeem onUvorpen om licht en demonteerbaar meubilair te vervaar, digen. Uit platen van 1.2 millimeter dikte maakte hij kinderstoeltjes die met enkele handgrepen uit elkaar geno men kunnen worden. Een dergelijk stoeltje weegt ongeveer een kilogram. Zodra de Nederlandse industrie de vereiste afmetingen voor platen kan leveren zullen ook grotere meubelen vervaardigd 'kunnen 'worden. Een ge demonteerd plastic-meubilair (huiska mer en slaapkamer) zou volgens de constructeur in de toekomst bij ver. huizing nog geen kubieke meter ruim te vergen! Bij de constructies wordt uitgegaan van de zelfdragende eigenschappen en buigingsmogelijkheden van met fineer hout geperste plastic-platen. BELGISCHE ARBEIDERS KRIJGEN DUBBEL VACANTIEGELD De Belgische arbeiders krijgen voor. taan een dubbel vncantiegeld. Dit is door de werkgevers verschuldigd tot een maximum van zes vacantiedagcn - voor volwassen arbeiders en van 12 dagen voor arbeiders beneden de 21 jaar. K.iPTEYN ARRESTEERDE MINSTENS 775 JODEN De voormalige rechercheur van po litie Kapteyn. die tijdens de oorlog bij het „Judenreferat" te Den Haag diende,^ werd ter dood veroordeeld. Hij werd schuldig "bevonden aan de arrestatie van minstenss 775 Joodse landgenoten, alsmede apn njishande- lingen van arrestanten en diefstal van vele eigendommen. SCHMELING MAG NIET NAAR AMERIKA Het departement van Buitenlandse Zaken heeft een verzoek afgewezen om een visum voor de vroegere we reldkampioen zwaargewicht Max Schmeling, die deze zomer naar Ame rika wilde komen om er boksdeinon- straties te geven. FEUILLETON Avontuur in Venezuela Naar het Engels door JOHN STUDLEY Aan Peteris explosie werd plotse ling een einde gemaakt door een van de jonge Venezolaan, die weinig min der heftig was. Hjj vad zich van zijn vrienden bevrijd en kwam nu de vreemdeling danken, die hem gered had. Het was duidelijk dat de man, die zijn leven bedreigd had, was ont snapt. Hjj drukte Roddy's handen met uitbundige, maar echt gemeende hartelijkheid. Hjj omarmde hem, zo-i. als het in zijn land gewoonte was, scl udde hem b\j z(jn schouders en klopte hem op de rug en met een vloed van Spaanse en Franse en En gelse woorden trachtte hij zijn dank Uit te drukken. Hjj noemde Roddy z'n „beschermer", zijn „bon amigo", zijn „brav kameraad". En zijn vrienden waren even onverstaanbaar hartelijk in hun dankbetuigingen. Ze prezen, ze juichten, zc bewonderden, met vlugge, sierlqke gebaren deden zjj de stomp op de kin na, de strjjd om de revolver, de ontsnapping van de moor denaar. Het was een gocd-geregisseer- de pantomime. Peter, als het enige, werkelijke slachtoffer, werd tot een heroïsch fi guur verheven. Men wilde de Ameri kanen niet laten vertrekken voordat op hun gezondheid gedronken was met warme, zoete champagne. Toen de glazen gevuld waren, wend de de Venezolaan zich tot de mannen, die rondom het gras stonden en ver- zoch stilte. Hij sprak nu in uitste kend Engels maar het ontging Rod dy niet, dat een paar van de mannen, die geen Engels verstonden, hem on rustig aanzagen. Ik verzoek U vrienden, riep de jonge man vol vuur, te drinken op de naam Forrester. Wat betekent die naam toch veel voor mijn ongelukkig land! Ik had gaarne mjjn leven veil gehad voor de goede zaak, maar dat het voor myn land gespaard blyft door iemand, die deze naam draagt, is voor ons een gelukkig voorteken. Hij hield plotseling op. alsof hjj zich bewust werd van de waarschu wende blikken van zijn vrienden en toen vervolgde hjj rustig, met een sierlijke buiging, terwijl hij zyn glas naar Roddy ophief: Laten wjj drin ken op de gezondheid van een goed vriend van Venezuela van Mr. For rester. Pas toen het rijtuig een flink eind op weg was naar Willemstad, waag de Roddy het een vraag te doen. Hoe heet die meneer, die de ande re meneer probeerde dood te schie ten?, vroeg hij de koetsier. Deze draaide zich op zijn zitplaats om. Zijn ogen stonden wijd open van verbazing. U dat meneer niet kent?, riep hjj uit. Ikke denk, iedereen dat meneer kent. Hij 'een dappere meneer uit Ve nezuela is, hjj kolonel Vega is. Alsof hij zeker was van de uitwer king van die naam, hield hij op, maar de Amerikanen gaven geen teken van herkenning. Misschien beter als ik dat meneer „Pino" noem?, opperde de koetsier. Iedereen hem Pino noemt, net of hjj iedereen's broeder wees. De man liet zijn tanden zien in een brede, verriikte glimlach. De marktvrouwen, de politie-raans de zwarte mans en de witte meneer», iedereen hem Pino noemt. Pino ver bannen is. Als hij naar zrjn land gaat dan President Alvarez gezegd heeft hij hem doodschieten zal. Dus Pino zó is gegaan, (met zijn zweep wees de neger naar het Oosten). Ze zeggen, hij heb gaan leven in Parijs. Maar gisteren hij gekomen is in een boot en alle mensen op hem wachten op de kade. Iedereen blij om Pino te zien. Behalve dan toch die man met z'n pistool r. verondersteld» Roddy. De koetsier rolde somber met zjjn ogen en stak zjjn lippen vooruit. Dat een slechte man 1», besliste hjj. Heeft President Alvarez, onder zocht Roddy argeloos, die slechte man hier naar toe gestuurd om die gelief de meneer Pino dood te schieten? Peter liet opeens een verontwaar digd gegrom horen. Kjjk es uit, waar je rjjdt!, beval hy. Toen de meneer zich naar zjjn paarden had gewend keek Peter Rod dy lang en strak aan. Wat die papegaai van jou zei, ver klaarde hjj grimmig, was waar! De Venezolanen, die op hun ponnte'» onmiddelljjk de aanvaller achterna waren gegaan, hadden het bericht van de aanslag op Kolonel Vega al in Willemstad gebracht en de rust van het vredige stadje was volkomen ver stoord. De aankomst van het twee tal vermeerderde de opwinding nog en hoewel ze naar hun kamers vlucht ten, konden fe op de kade hun koet* sier, tronend op zijn bok, het inci dent horen schilderen aan een gretig en aandachtig gehoor. Terwijl Peter bezig was een schoon- pak aan te trekken, hield hij Roddy zijn horloge voor. Hoe lang zou je zeggen dat we op dit eiland zjjn?, vroeg hjj. O, minstens een week, riep Roddy uit. Ik heb meer avonturen beleefd dan een jaar in New York en we zijn hier nog geen twaalf uur! Maar 't is nou ook genoeg, kon digde Peter aan. We kunnen hier niet bljjven. We worden, dank zij jou, veel te dik met die Venezolaanse kliek. Wat heb ik noi weer gedaan?, jammerde Roddy. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3