De waarheid over de Sovjet-spionnage Wereldgevaar werd afgewenteld DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN Avontuur in Venezuela Russisch officier waarschuwde tijdig geallieerde auforifeifen Een radeloze jonge man was het, die onder de drukkende last van de ontstellende gegevens welke hen» bekend waren, zijn toevlucht zocht bij de Canadese autoriteiten. Deze Russische officier bleek in het bezit van overstelpend bewijsmateriaal inzake de Sovjet-spionnage in Amerika. Hij kwam regelrecht van de Russische Ambassade, waar hij jarenlang met tegenzin aan monsterlijke kuiperyen had meegewerkt. Hij kende alle ge heimschriften van het Kremlin en kon iysten overleggen van honderden Amerikanen, die bezig waren hun vaderland t« verraden. Maar geen enkele ambtenaar dorst zich met zijn zaak inlaten, de mi nister van justitie weigerde hem te ontvangen uit angst voor de gevolgen en zelfs de redacties \an de grootste dagbladen hoe tuk ook op sensa tie wezen hem de deur, om geen „bevriende mogendheid" te kwetsen Nu, na twee jaren angstvallige stilzwijgendheid, mag eindelijk de sluier van deze tragedie worden opgelicht. RUSLAND KENT HET GEHEIM VAN DE ATOOMBOM! Het gevaar voor een tweede „Pearl Harbour" in de nabije toekomst kon inmiddels worden afgewenteld. 5 September 1945. In het machtige gebouw van de Sovjet-Ambassade te Ottowa schoof Igor Sergeiwitch Gou- zenko de laatste bundel documenten ii) zijn overvolle actetas. Twee jaren had hy nu op het bureau van de mili taire attaché in Canada gewerkt en langzamerhand walgde hij van de duistere practïjken der communisti sche heilsleer. Nu had liy dan eindelijk de gege vens verzameld, die 2onneklaar bewe zen hoe Moskou de overige geallieer den achter hun rug om bedroog en hun onder meer het geheim van de atoombom afhandig maakte. Zijn besluit stond vast. Hij zou al le bewyzen overleggen aan de Cana dese autoriteiten en nimmer meer in deze spionnage-centrale terugkeren. Van het kastje naar de muur Men begrijpe het goed: de tweede oorlog was nauwelijks beëindigd. A- merika en Rusland leefden op voet van vriendschap en deVerenigde, Staten levérden belangrijke hoeveel heden materialen voor de Russische wederopbouw. Stalin had nog niet zo lang geleden Be plechtige verzekering gegeven, dat er een hechte band be stond tussen de geallieerde mogend heden. De Grote Vier hadden geza menlijk een overwinning bevochten op Duitsland en Japen. Wij mand in Canada vermoedde iets Va i ondergrondse activiteit. In die onbezorgde tijd stapte .een jong officier van de -Sovjet-ambassa- "de binnen bij de hoogste officiële in stanties en legde er papieren op ta fel. welke een machtige bondgenoot op c.schandelijkste wijze ccmprommit- teerden. Hoe waar dit alles ook kon zijn, de ambtenaar die zich daarmee inliet riskeerde niet alleen zijn eigen naam en zijn positie, maar tevens het misnoegen van een bevriende mogend heid. Een behandeling van dit gehei me rapport zou kunnen leiden tot een internationaal conflict of een nieuwe oorlog Dagen lang spoedde Igor Gouzenko zich in grote opwinding langs de re- geringsbureaux van Ottowa. Men stuurde hem van het kastje naar de muur. Niemand dorst de verantwoor ding op zich te nemen om met deze Rus in contact te treden. Ondertussen ontdekte men op de Ambassade de vermissing van de stukken. Sensatie nieuws Radeloos van angst voor de drei gende tegenmaatregelen van de Rus sische geheime politie stormde Gou zenko midden in de nacht het redao- tiebureau binnen van de grootste krant in Ottowa. Do nacht redact ie kon een verhaal optekenen, dat over de gehele wereld de grootste sensa tie 7ou hebben verwekt. Er kwamen originele documenten en foto's tevoor schijn over de aan Moskou doorgege ven oorlogsgeheimen der geallieerden Er was een uitvoerige lyst bij van Amerikanen, die voor het Kremlin werkten. I>e krant had een volledig beeld iu haar kolommen kunnen opne men va# de organisatie der Russische spion na ge-cent ra en haar vertakkin gen. Men dorst er na rijp beraad geen letter van to publiceren. Daar de officier niet meer naar buis durfde terugkeren, zwierf hij tot de volgende ochtend met vrouw en kind over straat. Toen wendde hij zich ten tweede male tot het zelfde dag blad. Dramatische tonelen speelden zich binnen de muren af. De hoofdre dactie, die zich niet met het geval wenste te bemoeien, liet de behande ling over aan een secretaresse. Gouzenko en zijn vrouw waren de wanhoop nabij. „Begrijp dan toch, dat ze mij zullen doden!" riep hij uit, „De pers is liet enige middel om dit land to waarschuwen voor het grote ge vaar dat er dreigt. De Sovjet-Unie kent het geheim van de atoombom en zij zal niet aarzelen om er op het meest onverwachte moment van ge bruik te maken!" „Het spijt me wel" zei het meisje, „maar dan kunt U zich beter wen den tot de officiële instanties".. „Zij willen niet naar me luisteren, niemand durft deze zaaW aan te pak ken!" riep Gouzenko uit, „Als ik het gebouw uitkom, staan de Russen op me te wachten. Red dan in elk ge val mijn vrouw en kind!" ,.Wij zijn onschendbaar!" Aangrijpend is het verhaal van de Russische overval op het huis van de ontrouwe diplomaat. Vier mannen drongen de kamers van de gezochte binnen, die nauwelijks tijd had om zyn beulen te ontkomen. Buren hiel pen hem bij de ontvluchting, zijn vrouw en kind werden verborgen. Toen de politie op het eerste alarm uitrukte, vond zij de woning reeds in de grootste wanorde. De ongenode gasten weigerden evenwel het huis te verlaten en beriepen zich op hun politieke onschendbaarheid. Onder hen bevond zich de tweede secreta ris van het gezantschap, Vitali Pav- low. Men moest de Russen noodge dwongen laten gaanEr bleef maar één oplossing: Igor Gouzenko in voorlopige hechtenis te nemen tot het gevaar geweken was. Naar een nieuw Pearl Harbour? Achter de schermen ontstond in middels de grootste consternatie. De ondersecretaris van Buitenlandse Za ken bracht persoonlijk de minister president van de toestand op de hoog te en Mackenzie King overwoog on middellijk om terstond naar Moskou te vliegen en met Stalin te gaan spre ken. Eerst begaf hij zich echter naar Washington en Londen, waar presi dent Truman, de Engelse premier Attlee en minister Bevin"op de hoog te gesteld werden. Daarop kwam in elk land de ministerraad in gcheimé zitting bijeen. Het netwerk van de Sovjet-spionnage bleek vertakkingen te hebben in alle regeringsbureaux, bij leger en vloot, in de stoomfabrieken en bij de gehei me dienst, ja zelfs in de volksverte genwoordiging. Dank zij de moedige daad van een Rus, die zo verstandig was om zijn ogen de kost,te geven en zijn hersens te gebruiken, konden de Westerse ge allieerden tijdig gewaarschuwd wor den voor een nieuw „Pearl Harbour". Toch besloot men nog, om aan de zaak geen ruchtbaarheid te geven. Er zou in Ottowa alleen een proces ko men tegen de Canadezen, die hun ei gen land verraadden. De Russen moesten voorlopig althans bui ten blijven. Afdoende maatregelen Alhoewel uiterlijk allo regerings- diensten en vitale bedrijven onge stoord voortwerkten en er geen offi cieel protest bij de Sovjet-Unie werd ingediend, vond binnenskamers een al gehele reorganisatie plaats. Van die tyd dateert feitelijk de kloof tussen Amerika en Rusland, een kloof welke door het onbeschaamd op treden der rode diplomaten en het ontstane wantrouwen voortdurend breder en toreder werd. Washington organiseerde het ge ruchtmakende onderzoek tegen „bui tenlandse activiteit". Men heeft hier wel eens gelachen om de filmspelers, die verdacht werden vaiv communis tische sympathieën: in werkelijkheid werd het grootste spionnage complot opgerold dat ooit ter wereld bestaan heeft! De mentaliteit van de schuldigen spreekt uit alle dossiers. Zo verklaar den de Canadese communiste Kath- leen Mary Willsher, die op het bu reau van de Éritse Hoge Commissa ris „werkte", onder meer: „Ik pro beerde alleen om het Canadese volk te helpen. Wij worden hier onder drukt door kapitalisten!" Deze „Eli" (zoals haar schuilnaam luidde) acht te volgens haar eigen zeggen de be langen van de „party" hoger dan die van haar land. Zij begreep niet, dat zij door het overbrengen van zulke waardevolle gegevens een toekomsti ge vyand in de kaart speelde. Twee jaren waren nodig om de ge vreesde „vyfde colonne" onschadelijk te makenNu zijn de voornaam ste instanties en bedrijven gezuiverd, terwijl tegelijk door het in gebruik nemen van nieuwe geheimschriften, verplaatsing van bureaux en wijzi ging der bestaande plannen een ge deelte der vorige gegevens waarde loos kon worden gemaakt. Ook be schikt men thans over alle adressen van personen, die reeds door de Sov jets waren uitverkoren om t.z.t. nog in het spionnage-systeem te worden, ingeschakeld. De nieuwe wapens De nieuwe wapens Het is geen wonder, dat Amerika naar een nieuw zo mogelijk nog machtiger wapen gezocht heeft om eventueel de atoombom te vervan gen. Men heeft er in de atoomfabrie- ken verschillende ontworpen en daar bij gebruik gemaakt van gegevens, welke reeds by de onderzoekingen tij dens de oorlog waren verzameld. Een van deze nieuwe wapens be staat uit een radio-actief gifgas, dat bij de kernsplitsing van uranium vrij komt. In tegenstelling tot de normale en vroeger wel gebruikte gifgassen kan een wolk van deze stoffen nief 70. De stadsomroeper van Wor- kum, die tevens directeur was van de daar ter plaatse zeer bekende water- en-vuur-nering, „Het Fryske Plompe Blêd", fungeerde als hoofdcontroleur en door middel van een telefoontje met Bolsward had deze voortvarende man zich op de hoogte gesteld van de stand van de wedstrijd. Hij wist, dat Jelle Pipjes op de kop lag dat verwonderde hem niets want 't Frie se bloed verloochent zich nooit met achter hem Sjoerd Schaatsema en Bouk Bikkel. Daar weer achter Stijn Stuntel als eerste Hollander Tijs Tuinbaas uit Broek op Langedijk als tweede Hollander en Piet Peereboom uit Eist als eerste Geldersman. Dan volgden weer enkele Friezen, onder wie Doekele Dropstra uit Dronryp, die aardige bijzonderheid op zyn Zondagse sokken reed. opgelost of geneutraliseerd worden. Men kan er gehele landstreken mee onbewoonbaar maken. Verder heeft men ook nog 'n aan tal afweerwapenen gevonden, welke vijandelijke doelen reeds op grote af stand onschadelijk kunnen maken. Dit zyn draadloos bestuurde projec tielen, welke bijvoorbeeld naar aan vallende vliegtuigen met atoombom men aan boord kunnen worden afge schoten, vóór deze met hun gevaar lijke lading de Amerikaanse kust'be- reiken. Natuurlyk hoopt men dit alles nooit te gebruiken, maar mocht het zover komen dat het er om gaat onze Wes terse beschaving te verdedigen, dam zijn de geallieerden op elke gebeurte nis voorbereid. Na twee jaren Igor Gouzenko leeft nu rustig on der de bescherming van de Canadese staat. Een beloning voor zyn moedig optreden heeft hy niet willen accep teren. Hij wenst alleen maar in vre de te leven. Dat kan hy nu, dank zij zijn besluit van die 5e September 1945 Hij heeft een tweede „Pearl Har bour" verijdeld. Men heeft er twee jaren lang geen ruchtbaarheid aan willen geven en of ficieel alle reeds in omloop zijnde ge ruchten tegengesproken. Pas nu' alle vriendschapsbanden met de Sovjet-U nie één voor één verbroken worden, kan een tipje van de sluier worden Opgelicht. Mag men zich nog verwonderen, als de grote mogendheden Rusland de rug toekeren? Ufrechfse jaarbeurs opende haar poorten voor de duizenden Twee maal per jaar verandert de oude stad in het centrum van ons land in een grote magneet, die de mensen uit heel Europa tot zich weet te trekken. Dan klinken de heldere tonen van de Domklokken over het drukke leven daar ver beneden, dat zich concentreert bij de Jaarbeursge bouwen en van daar uit over de hele stad verspreid wordt. De oude Dom kan er van getuigen hoe in de loop der eeuwen een jaarmarkt uitgroeide tot een beurs van internationale be tekenis, waarin men de ontwikkeling van het economische leven in Neder land weerspiegeld vindt. De stad Utrecht toonde zich by- zonder geschikt voor de vestiging van een wereldmarkt, die dienen moest om contacten te leggen tussen zaken lieden uit allerlei landen. Reeds kort na het begin van onze jaartelling voerde de lange handelsweg van Oost naar West langs de stad Utreaht, en binnen de veilige muren vonden de kooplieden van beide zijden een wel kom rustpunt, dat hun tevens de ge legenheid bood tot uitwisseling van waren. Deze ontmoetingen droegen bij tot de vorming van een handelscentrum en in de 12e eeuw hebben zij duide lijk het karakter gekregen van gro te jaarmarkten. Dit blijkt uit een pri vilege, dat in 1127 door bisschop Go- debold aan Utrecht verleend werd en waarbij de stad het recht kreeg vier jaarmarkten te houden. Reeds toen waren de markten niet meer beperkt tot kooplieden uit de naaste omge ving, maar velen maakten lange rei zen om in dit knooppunt zaken te kunnen doen. Er moesten huizen ge bouwd worden om aan de vreemde lingen onderdak te kunnen verschaf fen, en stedelijke keuren zorgden voor hun veiligheid en voor de vrede op de markt. Dit "laatste zal niet altijd overbodig geweest zijn. Veelal ver boden immers de keuren aan anderen dan de stedelijke handelaren hun wa ren ter markt te brengen; men tracht te een monopolie te verwerven door de concurrentie van buitenstaanders uit te sluiten. Vanaf de Middeleeuwen tot in onze eeuw nam de bedrijvigheid op de jaar markten steeds toe. De ontwikkeling van het verkeer stelde een veel gro ter aantal mensen in staat een be zoek aan Utrecht te brengen. In- en uitvoer boden mogelijkheden voor in ternationale transacties. Een nieuw „nationaal" begin. Hoewel Nederland niet in de we reldoorlog van 19141918 betrokken werd, bracht deze een grote verande ring in het karakter van de beurs. Nu het contact met het buitgnland verbroken was, zocht men naar nieü- we mogelijkheden binnen de gtenzen. De beurs kon goede diensten ver lenen bij het overwinnen van de door Isolement ontstane moeilijkheden en maakte nieuw contact tussen handel en industrie mogelijk. De Nederland se industrie zag haar afzetgebieden geblokkeerd en was verstoken van grondstoffen. Daarom moest zij zich wenden naar de binnenlandse markt, waarmee zij echter slecht op de hoog te was. Voor het confronteren van de oude vraag met het nieuwe aan bod was de Jaarbeurs de aangewezen instelling en zo werd deze op initia tief van de Nederlandse zakenwereld gevestigd op de 29ste Mei 1916. In «de oorlogsjaren was een nationaal ka rakter onvermijdelijk, maar al had men niet te kampen met uit de in ternationale handel voortspruitende moeilijkheden, stelden de 'steeds wis selende economische omstandigheden voor telkens nieuwe problemen. Uit het isolement verlost Nauwelijks was de wereldoorlog voorbij, of men richtte de blik weer ver over de grenzen. Sinds 1921 is de Jaarbeurs internationaal en wordt twee maal per jaar gehouden. Steeds meer buitenlandse bezoekers komen naar de Beurs in Utrecht, waar zij handel en industrie van geheel West- Europa vertegenwoordigd vinden. Het aantal bezoekers is gegroeid van 70.000 tot niet minder dan 200.000. Terwijl voor de laatste oorlog de Ne derlandse producten nog ver in de meerderheid waren, bestonden vlak daarna de producten reeds voor. de helft uit buitenlandse, zodat de be zoeker de voortbrengselen vindt van allerlei landen. Op de laatste beurs waren 2261 firma's vertegenwoordigd en daarvan brachten 950 buitenlandse goederen op de markt, een resultaat waarop men met voldoening kan te rugzien. De gedachte aan de vele buitenlan ders brengt ons de oude keuren in herinnering, die waakten voor hun veiligheid. Bescherming in deze vorm is thans niet meer nodig, maar wel wordt hun speciale „service" ver leend door het Foreign Relations De partment Nu is er een apart paviljoen, waar de vreemdelingen ontvangen worden en ingelicht worden over alles wat ze weten willen. Ze krygen vrye toe gangsbeu-ijzen en kunnen door een gids worden rondgeleid. Bovendien wordt hen het reizen gemakkelijk gemaakt door speciale treinen, sche pen en vliegtuigen en organiseert men tochten naar Nederlandse in dustrieën, die de buitenlandse zaken lieden belang inboezemen. Dit alles brengt Nederland telkens weer een stap hoger op de industriële ladder. Toekomstmuziek. Het is by deze ontwikkeling niet te verwonderen, dat men elk jaar opnieuw met gebrek aan plaatsruim te te kampen heeft. Op het ogenblik komt men evenveel ruimte te kort als waarover men thans de beschik king heeft. Nieuwe aanvragen kun nen slechts voor 5 procent ingewil ligd worden, om nog niet eens te spreken van de uitbreiding, die be staande relaties verlangen. En straks moet ook het Duitse bedrijfsleven weer ontvangen kunnen worden. Daarom heeft het Jaarbeursbestuur van de autoriteiten medewerking ge vraagd voor drie belangrijke bouw plannen, een grote hal voor de tech nische beurs, een vierde gebouw op het Vreeburgterrein bestaande uit drie boven elkander gelegen hallen van rond 3500 M2 oppervlakte, en een geheel nieuw administratiege bouw, dat het houten keetje moet vervangen. Het. wachten is nu nog op de toe stemming van het ministerie van economische zaken... Is deze er hele maal, dan zal het niet lang meer du ren of men beschikt over mogelijk heden van inrichting en organisatie, die aan de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs een glorieuze toekomst ver zekeren. WENKEN VOOR KOOKSTERS. Hebt U wel eens gehoord? dat veel snoepen niet alleen slecht is voor de tartden, maar ook vaak de eetlust bederft voor het werkelijk nodige voedsel? Een beter tractatie vormen een ap pel of ander fruit, die wel kostelijke voedingsstoffen bevatten. f rfc^pr.9r«mmc VRIJDAG 9 APRIL 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.3 Oen 8.15 Gram. muziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Werken van Richard Wagner; 10.00 Morgen wijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Vioolrecital; 11.15 Voordracht; 11.30 The Ramblers; 12.00 Muzikaal pro gramma; 12.38 Pierre Pala, piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudeville-or kest; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Gram. muziek; 15.00 Boekenschouw; 15.20 Orkestwerken van Smetana; 16.00 Omroepkamerorkest; 16.30 Tussen 12 en 16; 17.00 Johan Jong, orgel; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 De VARA feliciteert; 18.30 Neder landse Strijdkrachten; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Kwartet Jan Cordu- wener; 19.30 Cursus „Waar is Uw God?"; 19.50 VPRO-nieuws; 20.00 Nieuws; 20.05 De Gelijkenissen; 21.00 Men vraagt en wij draaien; 21.30 De Ducdalf, het cabinet der kleine za ken; 22.00 Buitenlands weekoverzicht 22.15 Swing and Sweet; Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7,15 en 8.15 Gram.muziek; 7.45 Een woord voor de dag: 8.30 Or kestmuziek; 9.15 Voor de zieken; 9.35 Londens Philharm. orkest; 20.30 Morgendienst Ti.00 Zangrecital. 11.30 Opgewekte disco-klanken; 12.00 A- mati-trio; 12.33 .Mctropole-ork.13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 13.45 Dubbel-vier; 14.00 Piano-trio; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Geestelijke muziek uit de Baroktijd; 15.10 Veel gevraagde grammuziek; 15.30 Ensemble Lachmann 16.00 Voor dracht; 16.20 Pianorecital; 17.10 Om roeporkest; 18.15 Cellomuziek; 18.45 Geestelijke liederen; 19.00 Nieuws; 19.30 Het actueel geluid 20.00 Nieuws 20.15 Utrechts mannenkoor; 20.45 ,Een dorpsdokter", hoorspel; 21.30 Orgelconcert; 22.00 Vragen aan voor bijgangers; 22.30 Serenade van Elgar. 22.45 Avondoverdenking. feuilleton Naar het Engels door JOHN STUDLEY Ja, jij kunt er niks aan doen, gaf Peter toe,, maar je ziet dat deze stad "een roodgloeiende broeiplaat is van revolutionnairen. Niemand denkt aan iets anders dan politieke intrigues en iedereen denkt, dat je net zo vurig tegen Alvarez bent als je vader en als we hier nog langer blijven zal Alva- rez-zelf het ook gaan denken. We zullen terug moeten naar Porto Ca- bello, waar we een blanco strafregis ter hebben. Roddy had zich op zijn bed uitge strekt en maakte zich klaar voor zyn middagslaapje, maar nu schoot h\j met een verschrikt gezicht overeind. En niet naar de familie Roj^s gaan?, riep hij. Peter gromde-veront waardigd. Dèar nfcar toe gaan Hoe kun je daar nu naar toe willen? We zijn al leen maar langs hun huis gereden langs een openbare weg en nu is ie dereen in de stad al op de hoogte. Maar we hebben onze introductie nog niet, wierp Roddy tegen. Dan zullen we het daar zonder moeten doen. En ik verklaar je, dat als jij je inlaat met die broeder Pino, ze je in Porto Cabello in de gevange nis stoppen, zodra je er aan komt. En hoe wil je dan generaal Rojas red den? Hij zal in de gevangenis blijven en doodgaan. Als Witte Muizen, be toogde Peter met zekere plechtig heid, hebben we ons werk te volbren gen en ons daarbij niet in de war te laten brengen door de particuliere liefhebberijen van wie dan ook, het zij van Pino Vega of. van Jan Plank. We zijn Witte Muizen, nu, straks en altjjd. Onze plicht is niet levens te nemen, maar ze te redden. Alsof er plotseling een nieuwe ge dachte bij hem opkwam, brak Peter plotseling af. Ik veronderstel, vroeg hij cynisch, dat je de Witte Muizen-medaille zult willen verlangen, omdat je vindt dat je vanochtend een moord hebt voor komen En of, verklaarde Roddy opge wekt; je zult moeten getuigen dat ik haar verdien, want je was er bij. Niet waar, verkondigde Peter. Ik zat onder de tafel? Roddy sloot zijn ogen en viel terug op zijn bed. Het bleef zo lang stil. dat Peter, die op het balkon was gaan staan, dacht dat hy sliep, tot Roddy zich opeens, op zijn elleboog steunend oprichtte. In elk geval, begon hij, kunnen we niet weg, voordat er een boot gaat over drie dagen. Ik wed, dat ik in drie dagen alle introducties, die ik nodig heb, bij elkaar krijg. Roddy had sedert zonsopgang niet geslapen, de hitte had hem erg sla perig gemaakt en de gebeurtenissen van de dag waren vermoeiend geweest Binnen twee minuten sliep hy de slaap des rechtvaardigen zonder re voluties en onverschillig voor spion nen, complotten en tegencomplotten. Maar terwijl hij sliep werden in twee landen, op verre afstand van elkaar, hij en zijn zaken ernstig besproken. Op de zeven-en-twintigste verdie ping van Forrester Building zat zyn vader met een verbluft gezicht en ge fronste wenkbrauwen een telegram te bestuderen; in Casa Blanca zaten Senora Rojas en haar dochters vol verbazing naar een wonderlijk ver haal te luisteren. Als de verteller niet hun trouwe vriend en zorgvuldige be schermer, de Amerikaanse consul was geweest, zouden ze hem nooit geloofd hebben. In Forrester Building was het te legram juist ontcijferd uit de gehei me code van de Maatschappij en op het bureau van mr. Forrester neer gelegd. Het was ondertekend door van Amberg en luidde: „By samenkomst van uw partijgangers vandaag onbe kende drie schoten op Vega gelost Forrester Jr. overweldigde aanvaller Vega ongedeerd, dader ontsnapt. Constateer jong Forrester niet in ons vertrouwen zend instructies". Drie maan las mr. Forrester het telegram en staarde toen uit het open raam. Zijn ogen zagen kantoorgebou wen zoals het zijne boven elkaar to renen; zy zagen witte kronkelende rookwolken boven puffende sleepbo ten en het grote gevaarte van Brook- lyn Bridge. Maar in werkelijkheid zag hij zijn zoon, alleen in een vreemd land met een onbekende man vech ten, een man die een moord had wil le begaan. Met onvaste hand nam .de vuurtorenkoning zijn huistelefoon op en vroeg naar de vice-president en tien Sam Coldwell bij hem was bin nengekomen, reikte hy hem hst tele gram over zonder een woord te zeg gen. Sam Coldwell las het en riep geër gerd: Het lijkt wel of ze wisten, dat Pino terug zou komen. En of ze die kerel op hem hadden afgestuurd voordat wy Mr. Forrester viel hem in de rede met een vreemde vage stem. Als de jongen gewond was, zou den ze het wel getelegrafeerd heb ben, denk je niet?, vroeg hg. Sam Coldwell zag zyn vergissing in. Hy herlas het telegram zorgvul dig. Natuurlyk, gaf hij opgewekt ten antwoord. Ze zeggen, dat hij die an dere vent overweldigde en dat Vega ongedeerd is. Mr. Forrester viel hem in de rede op dezelfde, ongewone, nervcuce ma nier. Ze zeggen niet, dat Ro-i'üy n"»t gewond is, wierp 2;j ttgen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3