Ikmaaidei' N HOLLANDSE PERS mb Kroongetuige van moordzaak in Warmoesstraat onvindbaar Nederlandse delegatie te Djokja niet hartelijk ontvangen Nederland onder 5 landen, die het eerst worden geholpen Thans ook in Costa Rica een opstand uitgebroken Een sporttoestel stortte in zee 4e Jaargang No 1211 Woensdag 14 April 194Q Uitgave voor de geiyknamlge 8tlcb"nf. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 831, Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Ondegracbt Tel 3007 Een meisje weel 'f Tegen ieder der 3 verdachten niettemin twintig jaar geëist Tegen ieder- der drie verdachten van de V/2 jaar geleden in een pen- Êon aan de Warmoesstraat te Amsterdam gepleegde roofmoord op de l-jarige „Moeke" Marsman, t.w. tegen de 25_jarige Leo van der Helm (uit Amsterdam, de 25-jarige Cornelis Hoogenboom en tegen diens 23-jarige 'broer Jacob Hoogenboom, beidgn uit Delft, is voor de Amsterdamse arron dissementsrechtbank, na een langdurige zitting gistermiddag een gevan, gta s Iraf voor de tijd van 20 jaar geëist. hebben gehad Van der Helm een dag na de moord te verdrinken. De verdediger vroeg de getuige of hij met opzet door de politie In de cel by* Hoogeboom was gestopt en of hij cigacetlen en chocolade had ge kregen. De getuige ontkende dit, tcr_ «I Kees Hoogeboom beweerde op zettelijk het een en ander verteld te hebben opdat de getuige z'n beloning zou krijgen. Maandenlang verhoor "Maandenlang zijn de drie verdach ter' aan kruisverhoren onderworpen, ^maandenlang ontkenden twee van het •drietal en slechts Cornelis. die in de (wandeling Kees wordt genoemd, legde ieen gedeeltelijke bekentenis af. waar in hij van der Helm van medeplich tigheid beschuldigde, doch zijn jon. gere broer Jaap buite. de zaak tracht te te houden. Op 17 Februari j.1. dien de de zaak voor de ecr6te maal voor de rechtbank. Wegens het ontbreken van enkele getuigen, alsmede vooreen (schriftkundig onderzoek naar het in schrijfformulier, waarop volgens een .verklaring van vader Helm Jaap Hoogenboom zich de bewuste nacht van 1 op 2 November 1946 in het pen. s:nn van Moeke zou hebben ingeschre ven als gast. werd 3" zaak aangehou den Verassing H t resultaat van dit schriftkundig dsiderzoek, door de haev van Ledden Husobnsch ingesteld, leverde een verrassing op: niet Jaap Hoogeboom. noch diens broer of van der Helm had de valse in blok letters gescbre- vo:i. naam ..van der Wal" op het for_ Hv.'Ü'-t geplaatst, doch een jongedame, die in dienst van Moeke geruime tijd de administratieve werkzaamheden van de pensionhoudster vervulde. Het bl ck. dat dit meisje, Tonny Van der Krcan, steeds alle formulieren invulde en die trouw van valse hand tekeningen voorzag, waarschijnlijk ten gerieve van de klanten, die men niet met dergeliike kleinigheden wilde las'- t-ig vallen. Waarom /ij echter als uit sondering d»-ze ..van der Wal" met bl-kletters inschreef, werd ter recht, xitting niet duidelijk. Medegedeeld werd. dat Tonny van dei Kraan als getuige was opgeroe pen opdat zo iemand dat zou kun nen zij de figuur is. die kan ver tellen wie haar- de opdracht heeft gegeven deze naam te noteren, al of niet' in blokletters. Tonny is echter onvindbaar De politie heeft in het gehele land naar haar laten speuren tonder enig resultaat. Zo hopeloos achtte de president de speurtocht naar deze kroongetuige, dat hij het ver, 20cV* van verdedigers om J3ap Hoo geboom 'die nog steeds volhoudt op de bewuste nachï niet in het pen sion te zijn geweest en die dus bij «en soorlgeliike verklaring van Tonnv veel belang .heeft! alsmede van de Ofr,cier -van Justitié om de" zaak op- nirtMW. aan te houden tot Tonny zou 2':"> gevonden, niet inwilligde. Bewijzen De voortgezette rechtszaak leverde opnieuw enig bewijsmateriaal op. maar of dit tenslotte tegen de drie vèr, dachten houdbaar zal blijken is zéér de vraag. Een' 26-jarige Hilversummer had 8 weken in de cel bij Kees Hoo geboom gezeten, die in vertrouwelijke gesprekken het één en ander had los gelaten. Zo zou Kees gezegd hebben, dat zij met z'n drieën Moeke over. mo sterd, vastgebonden en beroofd hadden. De buit zou 4500.— hebben bedragen. Van der Helm ontving min- d' dan z'n deel omdat hij slechts de benen van de oude vrouw had vast gebonden. De broers zouden het plan Groenten op de mestvaalt De Nederlandse afgevaar- digdc op de Raad van de FAO heeft verklaard, 'dat Nederland 200.000 ton groen, ten zou moeten vernietigen, als dc m-oorlogse afzetmoei- lijRfccden niet worden ovér- wonncn De Raad van de FAO heeft er thans bij de Euro pese regeringen op aange. drongen, gemeenschappelijk op te treden om te verhin deren. dat ..liet grote waar devolle Nederlandse groen- i^noverschot" verloren gaat. Een andere getuige, zekere Knol, had bij Jaap Hoogeboom opgesloten gezeten. Er was briefwisseling tussen de broers, via Knol, die overdag de gangen e.d. mocht schoonmaken. De getuige had echter de briefjes aan een politie-ambtenaar overhandigd. Jaap Hoogeboom zegt, dat Knol met cigaretten en chocolade in de cel werd gezet, terwijl andere cellen leeg wa renDe verdachten schuiven dus steeds de schuld op de anderen en hebben nog altijd niet die fouten gemaakt, die overtuigend bewijs le. veren Roofmoord Tot deze conclusie kwam althans Mr. Feitsma in zijn requisitoir, die echter het wettig bewijs geleverd achtte. ..Gespeend van ieder moreel besef zitten zij tijdens de behandeling van hun zaak lachend grapjes te maken, terwijl zij willens en wetens Moeke hebben vermoord", aldus Mr. Feitsma. „Dat moesten zij doen. want anders had de oude vrouw die hen alle drie heel goed kon hen bij confrontatie zeker herkend". De schuld van Kees Hoogeboom grondde Mr. Feitsma op de eigen verklaring van deze verdachte, dat hij aan de over meestering had deelgenomen. Jaap Hoogeboom was door van der Helm in Moeke's woning binnengelaten. Wat Van der Helm betreft. Mr. Feits ma kon niet aannemen, dat Van der Helm bewusteloos was geraakt en eerst na de moord was bijgekomen. Hij kwalificeerde de drie verdach-* ten tenslotte als gelijkelijk schuldig aan roofmoord en eiste tegen ieder van hen 20 jaar gevangenisstraf. Hierna kwamen de drie verdedigers aan 't woord voor hun pleidooien. Vleesvoorziening zorgelijk niet hopeloos Zorgelijk niet hopeloos. Zo staat het er blijkens een mededeling uit Den Haag voor met onze vleesvoor ziening. België zou ons een partij vlees leveren, maar de kwaliteit was zodanig, dat Nederland er niet aan wilde. Hierdoor ontstonden wat moei lijkheden en er worden nu pogingen gedaan wat sneller vlees uit Argen tinië te krijgen. disti icpws NIEUWE BONNEN VOOR WERK KLEDING BESCHIKBAAR Thans zijn ook de bonnen voor werkkleding H3 en L3 tot nader order geldig voor ,het kopen van werkkleding. Op de bonnen H3 kan men kopen: een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, èen lange stofjas, een lange witte jas, èen la boratorium jas of een mouwschort. Op de bonnen L 3 kan men kopen: een werkbroek of werk jasje van keper, drill, satijn, beaverteen. Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H4 t.m. 12 en L4 t.m. 12 zijn nog niet geldig. ONDERSCHEID MELK TUSSEN WEST EN REST VERVALLEN. Met ingang van 25 April zal het onderscheid tussen melkbonnfcn met opdruk „West" en melkbonnen .zon der opdruk voorlopig vervallen. De bonnen zonder opdruk zijn dan ook in het Westen van ons land geldig. Met ingang van dezelfde datum wordt de verstrekking van karne. melk verruimd. Tegen inlevering van melkbonnen zal karnemelk kunnen worden afgeleverd op basis van 1 liter melk T liter karnemelk. Tevens wordt het vetgehalte van karnemelk verhoogd van 0.1 pet. op tenminste 04 pet. ZAANS WIELRENNER GEPAKT WEGENS SUIKERDIEFSTAL Bij een te Purmerend gepleegde suikerdiefstal waren naast zes Pur- merenders, twee Zaandammers be trokken en wel de bekende Zaandam- se wielrenner J. L. en een banket bakker. De wielrenner had tien baal tjes suiker gekocht en opgeslagen in de kelder van zijn café. Toen de Pur- merender politie een inval deed vond men nog twee baaltjes. Later werd de banketbakker gearresteerd, die de suiker had gekocht van L. De 400 kg waren echter reeds in gebak ver werkt. Maurice Chevalier, momenteel in Amerika, schijnt plannen te hebben er mee op te houden én wel om streeks J951. „Men moet", zo zegt deze populaire Fransman, „er mee ophoff- dr als het werk nog goed is!" Volksmenigte schreeuwde, spuwde en roofde Zal delegatie naar Batavia terugkeren? Aneto's speeiale correspondent, die met de delegatie-trein de reis naar Djokja meemaakte, betwijfelt, of de delegatie lang In de Republikeinse hoofdstad zal blijven. De ontvangst was niet bepaald hartelijk De politie greep niet in Het station was Maandagavond om 10 uur, toen de delegatie arriveerde, omstuwd door een menigte, die naar de reizigers opdrong en beledi. gingen schreeuwde, spuwend naar Abdoelkadir en Hoessein Djajadinln- grat. Abdo.elkadir's secretaris, Gandi, incasseerde de voor zijn chef bestem de stokslagen. Het volk kon door de geringe politiemacht niet worden be dwongen en deze deed hiertoe ook geen pogingen. De treinreizigers wer den gedwongen spitsroeden te lopen door de schreeuwende, slaande en spuwende menigte, op hun weg naar de auto's. Vrijwel alle reizigers van de Nederlandse delegatie en de pers zijn hierbij iets van hun bezittingen kwijt geraakt. Sommigen vulpennen, anderen portefeuilles met inhoud, geld en papieren. De camera's van de fotograaf van de R.V.D. en de corres pondent van Aneta werden door de menigte gestolen. Verklaring wordt geëist Bij de Republikeinse delegatie zal Ju overleg met de leiding van de Ne derlandse delegatie zeer ernstig wor den geprotesteerd. In Nederlandse kringen acht men de mogelijkheid van een terugkeer der Nederlandse delegatie naar Batavia niet uitgeslo ten. indien van Republikeinse zijde geen of onvoldoende excuses worden aangevoerd. Tegen hoogst „onsympathieke schurk" 15 jaar geëist Een hoogst onsympathieke schurk" noemde de proc.-fiscaal bij het Am sterdamse Bijzondere Gerechtshof de 59-jarige J. Visser uit Wieringen. Visser had over verscheidene per sonen. woonachtig te Wieringen, in de periode 19421945 inlichtingen aan de leden der Duitse politie Hinriohsen en Rathjen verstrekt* Illegale werkers onderduikers, mensen die naar de Engelse zender luisterden .allen, die als vijand der Duitsers beschouwd konden worden, gaf hij aan en in de dagvaarding werden twee personen genoemd, die als gevolg van zijn ver raad in een Duits- concentratiekamp de dood vonden. Hinrichsen verklaarde als getuige, dat verdachte bij de Duitsers als een „goede tipgever" bekend stond. Hij werd ook voor zijn aangiften met geld beloond. Vijftien jaar werd tegen V. geëist, de 27-jarige P. H. M. Kreijger uit Hoorn, ijverig lid van de voormalige landwacht, hoorde zes jaar tegen zich eisen. Commissie voor Palestina beschuldigt Engeland Joods kabinet werd geformeerd De commissie voor Palestina van de V.N. heeft in haar rapport Engeland beschuldigd van „gebrek aan samen werking": de commissie is van oor deel, dat, tenzij onmiddellijk maatre gelen worden genomen, Palestina in een chaos zal geraken. Zij verwijt de Britten, dat zij de commissie in vele opzichten totaal hebben tegengewerkt. De volledige lijst van het Joodse kabinet voor de Joodse gebieder van Palestina is thans, nog zonder na iere specificatie van portefeuilles, door de Zionistische Raad te Tel Aviv bekt -d gemaakt. De lijst ziet er als volgt u V' David ben Goerion, Mosje Sjertol Eliezer Kaplan, Friedrich Bernsteir. Isaac Gruenbaum, rabbijn Jehoeda Fishmann. Mosje Sjapiro, Bethor Sji- Irest, Felix Rosenbleuth. Dr. Jacob Rosenheim. de voorzitter van Agoedat Israël, de orthodoxe Zio nisten-organisatie. heeft verklaard, dat zijn organisatie slechts aan een voor lopige regering zou deelnemen, wan neer deze werd erkend door de V.N. De strqd woedt voort Intussen blijft de strijd in het Hei lige Land voortduren. Op de berg Scobus, bij Jeruzalem, overviel een sterke Arabische strijdmacht 'n Joods convooi, dat door het ingrijpen van Britse strijdkrachten voor vernietiging behoed bleef. 35 doden en 20 gewon den zouden de Joden minstens hebben verloren. Door het zware mitrailleur- vuur der Britten verloren de Arabie ren 5 doden en 6 gewonden. Het con vooi werd uit elkaar geslagen. Plan-Marshall betekent ook uitkomst voor onze doorvoerhavens Het speciale fonds van 21 millioen dollars, dat door de Amerikaanse re gering beschikbaar is gesteld ter fi nanciering van de leveranties aan Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Grieken land en Nederland in het kader van het plan-Marshall, ral hoofdzake lijk besteed worden voor de aankoop van voedsel, brandstoffen, kunstmest stoffen, zaden, medicijnen en middelen ter bestrijing van plantenziekten. Het is de bedoeling, dat met deze leveranties de periode wordt over brugd, die verstrijken zal tot de Ame rikaanse regering de definitieve do cumenten van de aan het plan-Mar shall deelnemende landen zal hebben ontvangen. Nederland heeft ook zeer dringend behoefte aan tarwe en hierover wor den reeds onderhandelingen gevoerd. Staal noodzakelijk voor het op gang houden van onze industrie hoopt men eveneens te betrekken, doch het is lang niet zeker dat Ame rika ons hieraan spoedig zal kunnen helpen. Onze havens spoedig in gebruik vo®r doorvoer naar Duitsland. De binnenkortte verwachten her vatting van de onderhandelingen over het gebruik van de Nederlandse en Belgische havens voor de invoer in Duitsland staat nauw in verband met de hulpverlening in het kader van 't San José door Vanguardia in staat van verdediging gebracht Ook in Costa Rica is thans een opstand uitgebroken. Te Washington vernam Reuter dat de wnd. minister van Buitenlandse Zaken, Alvaro Bo- nia, het diplomatieke corps te San José. de hoofdstad, verzocht bad de stad onder zjjn bescherming te nemen. De communistische Yanguardia- partjj riep haar aanhang op, zich te verzamelen. Cartagio, 20 km van San José, was het toneel van zware gevechten: deze stad en de haven Limon zijn in handen van de rechtse opstan-delingen gevallen. Men verwacht niet. dat de regering San José houden kan, maar de stad zou huis voor huis worden verdedigd. gespannen te houden om de pan-Ame- rikaanse conferentie voortzetting van de beraadslagingen te belemmeren. De conferentie zou echter vandaag voortgezet worden. Naar schatting is het aantal doden te Bogota tot 700 gestegen. Radio-Moskou heeft de verklaring ovei het deelnemen van Russische agenten aan de opstand een „onhan dige vervalsing" genoemd. De Nederlandse kolonie te Bogota bevindt zich in veiligheid. In de kan selarij van de Nqd. legatie heeft een brand gewoed. In Bogota vielen zevenhonderd doden Een diplomatieke delegatie onder leiding van de Amerikaanse ambas sadeur en o.a. bestaande wit de am bassadeurs van Panama en Mexico en de Pauselijke nuntius, zou na de op- o-oep door de regering tot haar gericht, getracht hebben een wapenstilstand tot stand te brengen. Het verzoek van de deputatie zou door de opstandelin gen van de hand gewezen zijn. Columbiaanse haven in handen van communisten Volgens een nog onbevestigde me dedeling zou Puerto Berio, een voor haven van de Columbiaanse stad Me delijn, in handen zijn van de commu nisten. Gevechten worden gemeld uit Caracoli, waar een trein niet troepen tot ontsporing zou zijn gebracht. In Bogota zelf heeft Dinsdagavond nog een schietpartij plaats gevonden in de buurt van het verblijf van Mar shall. Dit zou een poging van de op- standelingen geweest zijn, de toestand weerbericht WESTELIJKE WIND. In het Noorden van ons land veel overdrijvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. In het Zuiden wat meer bewolking en wat kouder. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Vandaag gaat de eerste tarwe scheep De eerste lading tarwe voor Nederland in het ka der van de Marshallhulp zal bestaan uit 10.000 ton. Zij wordt vervoerd met de „Prins Willem II", die van daag uit Galveston zal ver trekken. plan-Marshall. Daar de voornaamste oorzaak van het mislukken van de vroegere onderhandelingen gelegen was in het feit, dat de Brits-Ameri kaanse bezettingszone de havengelden niet in dollars kon betalen. Thans kunnen de meeste financiële bezwaren, dSe het tot stand komeD van een overeenkomst^ tussen de Be nelux en de bezettingsautoritéiten In de weg staan, worden opgeruimd. De gecombineerde bezettingszone immers zal in staat zijn de havengelden te be talen met de dollars, die r.an West- Duitsland bsschikbaa,- warden gesteld. Extra trein Holland-Beigië Voor de gelukkige bezitters van een kaartje voor de wedstrijd Holland België, die op Zondag 18 April in Rotterdam gespeeld zal worden, is door de Ned. Spoorwegen een exlrst trein ingelast. Deze zal Zondagmorgen om 9.27 uur uit Alkmaar vertrekken en rechtstreeks naar de Maasstad rijden. (Aankomst 11.20 uur), 's Mid dags om 16.51 uur vertrekt deze trein weer uit Rotterdam (Zuid) en de aankomst is bepaald op 18.47 uur. Een relour tweede klasse kost 7.50 cn derde klasse 520. De spoorkaartjes zijn vanaf Donderdag middag te verkrijgen bij C. de Grant, Was^ioi-' Fenomenaal spel der Russen Euwe verloor Botwinnik heeft tegen Euwe een prachtige partij gespeeld. Hij koos een zet in Meraner.variant van het Da megambiet, die niet als de sterkste bekend staat. De Rus bewees echter, dat de theorie niet altijd feilloos is, want met deze zet had hij een diep gaand en keurig berekend aanvals- spel op het oog, dat hem na 35 zet ten inderdaad de zege bracht. Het beslissende voordeel verwierf de Rus met een loper-offer. Ook Keres en Smysïpv lieten prach_ tig spel zien. De opening was de Grünfeld-verdediging, die door Smys- lóv in dit tournooi veelvuldig wordt toegepast. Het spel ging gelijk op, tot Keres tegen het einde door een paar zeer fraaie zetten een miniem voordeel wist te behalen. De partij werd afgebroken in een voor Keres iets betere stelling. REVOLVERHELD IN ACTIE. Dinsdagavond reed een taxi van garage Matser uit Arnhem een man, die naar Oosterbeek moest. Onderweg dwong de inzittende de chauffeur met een revolver tot uitstappen, waarna hij met de wagen verdween. Scherpe afkeuring van door Joden bedreven massa-moord .De Engelse minister van Koloniën Creech Jones. heeft de uitmoording v»n het Arabische dorp Deir Yassein door de Irgoen Zwai Leoemi en de Stern-groep, waarbij 200 personen om het leven kwamen, „een nieuwe brute en ontstellend wrede gewelddaad ,die de afstand tot een vredesregeling nog groter zal maken" genoemd. „Ik kan nauweiyks uitdrukking geven aan de afschuw die de Britse regering gevoelt by zulke barbaarse daden", aldus Creech Jones. FORCE OUVIèRE WIL BIJ HET W.V.V. Op het congres van de „Force Ouvriè", de Franse vakgroep, die zich van de door de communisten be heerste C.G.T. heeft losgemaakt, werd besloten om toelating tot het Wereld- vakverbond te verzoeken. Voorts werd besloten officieel de titel ,,C.G.T.-For- 1 ce Ouvrière" te voeren. Drie moedige jongens redden de piloot Om half drie gistermiddag is een sporttoestel van de Ryksluchtvaart- dienst naby het radio-station van Scheveningcn In zee gestort. De be stuurder, een zekere Leemhuis, wist met behulp van een drie-tal moedige jongens het strand te bereiken. Hij was de enige inzittende. Er waren veel mensen aan het strand toen het ongeluk gebeurde. Zij zagen, hoe het toestel, dat op een hoogte van ongeveer driehonderd me ter vloog, plotseling loodrecht om laag stortte nadat de motor was af geslagen Bestuurde: sprong in het water. Enige ogenblikken voor het toestel tegen het water -sloeg," was het weer in horizontale stand gekomen, een vleugel knapte af. Onmiddeliyk daar op kroop Iemand wit. de cockpit op de staart van het toestel, deed sijn schoenen en broek uit en sprong in het water. Een der toeschouwers begaf sich te water, doch moest spoedig wegens kramp terugkeren; daarop trachtte '.een drietal Haagse jongens, die aan het strand aan het zonnebaden waren en dus alleen een awembroekje aan hadden, de vlieger een eind tegemoet te zwemmen. ZU slaagden hierin en trokken de vlieger, die geen red dingsvest aan had, maar op ge watteerde vliegerjekker mi bltives dry ven, met *lob mee naar 't strand. Het bleek, dat by twee hoofdwon den en nog enige onbeduidend® schrammen had opgelopen. .,Ik weet het ntetT. Op de vraag, of er nog moe» vM* gers in het toestel waren antwr prAM hij: „ik weel het niet' "ny uitgeput Ineen N*de»band vast te «taan. «Ut Ml ds aalfs loali- ten de waa.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1