dde Langs de straat N.-HOLLANDSE PERS 1945 Sultan van Djokja maakte excuses voor Republikeinse regering Onbewaakte overweg bij Heiloo eiste een slachtoffer Onderzoek in zaak Rauter wordt heropend Drie beulen van kamp Amersfoort voor hun rechters Strijd in Palestina in alle hevigheid losgebarsten 4e Jaargang No 1213 IkmaarJei' Vrijdag 16 April 1948 Uitgave voor de gelijknamige 8tlch''ng. Wnd. hoofdred A. Eriks, Westerwei 338 Alkmaar, teL 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat koek Oudegracbt Tel SOfJ Nederlandse telegrammen werden opgehouden Keert alsnog delegatie naar Batavia terug De militaire gouverneur van Djokja (de sultan) heeft zich naar aanlei ding vai de incidenten die voor vielen bij de aankomst van de Ne derlandse delegatie in d< Republikein se hoofdstad met een oproep tot de Indonesische bevolking gericht. tot kalmte aansporend. Opruiende elementen Het door de omroeper voorgelezen communiqué verklaarde om: „Bij aankomst van de commissie voor Goede Diensten, de Nederlandse en de Indonesische delegaties op 12 April 3943 op het station Toegoe. was daar een volksmenigte ter begroeting aan wezig Onder die menigte bevonden zich echter elementen, die er in slaag den het volk op te hitsen, tot het doen plaats vinden incidenten, wrike Indonesië in het buitenland 'n slechte naam kunnen bezorgen. Ik betreur ten zeerste, dat de inciden ten hebben plaatsgevonden en ver zoek het gehele volk er zorg voor te dragen, dat een dergelijk gebeuren niet meer zal plaats grijpen." Voorts verklaart het communiqué, dat uit naam van de Republikeinse regering verontschuldigingen riin aangeboden aan de Nederlandse delegatie. Door de Republikeinse regering zijn be reids maatregelen getroffen om her haling van het voorgevallene te voorkomen „Laten wij onze naam hoog houden'' „Wij dienen allen te erkennen, dat dergelijke incidenten voorkomen moe ten w rden, willen, wij de naam van onze staat tegenover de Commis sie voor Goede Diensten, als vertegen woordiger van de Veiligheidsraad hoog houden", aldus de sultan van Djokja. Toch nog een spaak in het wiel Een communiqué van de Neder landsIndische regering van gisteren zegt: I „Vermoedt wordt, dat de tele grammen. die door de regering vanuit Batavia aan de Nederland se delegatie worden gezonden, niet of niet tijdig aan de dele gatie worden doorgegeven. In verband hiermede wordt thans getracht aan de delegatie te Djok ja mede te delen, dat één der le den te Batavia wordt verwacht om mondeling overleg omtrent de situatie te geven". Ondertussen is het delegatie-lid Ab- doelkadir reeds van Djokja uit te Batavia gearriveerd. Men verwacht te Batavia, dat een eventueel verder op houden van telegrammen aanleiding zou zijn 'om de Nederlandse delegatie terug te roepen. Dood aan de Joden' schreeuwden Italiaanse fascisten Het fascisme is hier en daar blijk baar nog springlevend. In Rome ntaak ten een groep „neo-fascisten" van de „Sociale beweging" een mars door de Joodse wijk onder het zingen van fascistische liederen en kreten van „Dood aan de Joden". Zjj werden met gejoel en gefluit ontvangen. Bij de uitgebroken gevechten werden vier personen ernstig gewond, voordat de carabinieri de orde konden herstel len. Botwinnik staat beter tegen Smyslov Reshevsky ziek De voor de dertiende ronde gespeel de partij Smyslof—Botwinnik is bij de 41e zet afgebroken in een voor Botwinnik betere stelling. Het treffen ReshevskyKeres kon geen doorgang vinden, in verband met ziekte van de Amerikaan. Botwinnik koos op Smyslofs I. e2— e4 de Siciliaanse verdediging. Toen zijn tegenstander in het middenspel een minder gelukkige paardenruil uit voerde nam hij het initiatief, lang zaam maar zeker (je witte stelling on dermijnende. In het verdere verloop verloor Smyslof een toren voor een. loper. De partij werd na de 41e zet van Smyslof in de volgende stand af gebroken: Wit tSmyslof): Khl. Lf3, Pe2. pi onnen f5, d3, h2 Zwart (Botwinnik): Kh8. Ta2. Le3, pionnen a6, f6, f7, hl. Onderzoek naar vliegramp boven Berlijn vandaag len einde Duitse getuigen zijn bevreesd Het Britse onderzoek naar de oorza ken van de ramp op het vliegveld Gatow zal hedenmiddag gesloten worden, naar de „Daily Tel." uit Ber. Mjn meldt. De afgerukte vleugel van de Viking zal als bewijsstuk worden gedeponeerd. Duitse getuigen, die ver klaringen hebben afgelegd voor de Britse commissie, hebben om beseher. ming verzocht tegen mogelijke Rus sische represailles. De meeste Duitsers hebben ver klaard, dat de botsing veroorzaakt is door de Russische jager. Het meren deel der getuigen woont op de grens van de Russische en Britse sector. Hun namen en adressen zullen geheim ge houden worden en hun verklaringen zullen waarschijnlijk door nummers worden aangeduid. In het Hogerhuis heeft een woord voerder der Britse regering verklaard, d"i Groot-Brittannië schadevergoeding zal eisen van de Russen, indien het onderzoek naar de ramp van Glatow de schuld van de Russische piloot vaststelt. Hangende op locomotief-bumpers werd auto 120 meter meegesleurd Er is slecht zicht bij de Kerklaan! Wederom eiste een onbewaakte overweg een slachtoffer. Gisteravond omstreeks half zeven kwam de auto van de heer A. Olden. burg uit Wijk aan Zee in botsing met een personentrein op de onbewaakte overweg aan de Kerklaan te Heiloo. De bestuurder werd zeer ernstig ge wond, zijn wagen, die over een af stand van 120 meter werd meege sleurd, zwaar beschadigd. Het laatste bezoek van die dag De heer „Oldenburg, reiziger in ma chineoliën voor de fa A' F. Avis te Amsterdam, keerde huiswaarts na het laatste bezoek van die dag gebracht te hebben aan een zakenrelatie, de heer C. C., die aan de Westerweg dicht, bij de Kerklaan woont Het is mogelijk dat de heer O de naderende trein niet heeft bemerkt, doordat hij te veel aandacht moest Voor de voorlopige uitspraak .in de 1 zaak tegen de böbere SS-und Polizei- führer Hans Albin Rauter bestond van de zijde van het oubliek niet zoveel belangstelling als gedurende dt drie dagen van het onderzoek. Veie stoelen bleven onbezet en op de bovcngalerij was aitmaal géén publiek De president, jhr. Van Meeuwen, deelde mede, uat het Hof tot de con- c'usic gekomen was. dat het onder zoek in de zaak-Rauter onvolledig was geweest. Drie brieven moeten nog voorgelezen worden Aangezien de verdediger van ver dachte. mr. K. van Rijckevorsel. ver hinderd was aanwezig te zijn werd de heropening van het onderzoek be paald op Donderdag 22 April. Dan zul len worden voorgelezen een fotoco- pie van een brief van Rauter aan de Reichsführer SS Himmler van 7 0c- tobci 1942. een brief van ir. S L. Louwes, die r.a het onderzoek het Hof bereikt heeft, een brief van Rau- d.d. 30 Juli 1944 aan deburgemees- Ier van Beverwijk en verschillende WAAR ZIJN WE WEER 1 We beginnen er weer bo ven op te komen. We mop peren nog wel.x We kanke ren zo mogelijk nog harder dan toen we onder de Duit se bezetting leefden. In ieder geval doen we het lui der. Ook gezelliger. Toen was het zo'n hatelijk, ge niepig, 'ongezellig kankeren. Nu is het meer oubollig en je doet er aan mee, omdat iedereen kankert. Maar re den is er niet meer voor. Dat maken ze mij niet wijs na wat ik deze'week be leefd heb Stel u voor. Dt kom in de winkel. Een manufacturen winkel. En daar worden me sokken aangeboden. Gratis! Ze behoefden me geen cent te kosten. Want niemand wilde ze meer hebben Zo ver is het al met ons geko men, dat we op het gebied van sokken kieskeurig -wor den. De winkeliers kunnen er niet meer afkomen en nu geven ze ze weg. Alleen punten móest je er voor ge ven. En aangezien ik die niet had, bleef ik koud van de sokken zonder geld maar op punten. Nee, kankeren is niet meer nodig. Maar een vreemde wereld is het tocb nog wel.... andere bescheiden uit het proces-ver baal. Hof verdedigt verdediger De president wendde zich vervol gens tot de aanwezige journalisten en verklaarde, dat het Hof klachten bereikt hadden over een zodanig ver slag van het pleidooi van mr. Van Rijckevorsel in enkele bladen, dat daardoor bij het publiek in sommige gevallen de indruk gevestigd werd, dat de verdediger in ongepaste be woordingen en op een on-Nederland- sc wijze zijn taak vervuld zou hebben. Deze opvatting is niet de mening van het Hof. zei de president. Hij verklaar de dat het Hof met waar ering het pleidooi van mr. Van Rijckevorsel had aangehoord. Voedsel voor Oostenrijkse jeugd Limburgse boeren en tuinders heb ben hot plan opgevat voor Oosten rijkse kinderen een voedselpakket actie te gaan voeren. De pakketten zullen o.a. bestaan uit meel, erwten en vet en zullen ongeveer 5 kg we gen. Voor de verzending zorgt het Rode Kruis. besteden aan de weg, die daar ter plaatse overal is opgebroken voor de rioleringswerkzaamheden,' misschien ook verwachtte hij geen trein uit de richting Heiloo, daar juist enige mi nuten daarvóór de electrische trein uit de richting Alkmaar was gepasseerd en er slechts enkel snoor is. Té gevaarlijk Maai- dit zijn veronderstellingen; zeker is dat het uitzicht voor de onbewaakte overweg aan de Kerk laan allerbedroevendst slecht is, zó, dat men een trein uit Heiloo, wan neer men zich in dezelfde richting beweegt, op de parallel aan de spoorbaan lopen weg nauwelijks waar kan nemen en er pas het ge- zicht op krijgt wanneer men op het laatste, tien meter lange en haaks op de spoorbaan liggende weggedeelte komt. Wat betekenen echter tien meter voor het snelver keer? Enige seconden het is te laat voor men er erg in heeft Wij hebben er reeds eerder de aan dacht op gevestigd, dat deze over weg levensgevaarlijk is. De heer O. kan niet hard gereden hebben dat sloot de toestand van de weg ten enenmale uit Maar juist toen hij de overweg bereikte, pas_ seerde de trein. De schok moet ontzettend geweest zijn. De wagen werd gegrepen en, bangende op de bumpers van de loco motief, over een afstand van honderd en twintig meter meegesleurd. t)e machinist, die het ongeluk bemerkte, remde krachtig en bracht de trein tot stilstand. Hij sprong van zijn ma chine en liep naar voren. Daar zag hij een nieuwe Ford waarvan het voorste gedeelte volkomen ingedrukt was en een man, die bewusteloos op zijn plaats achter het stuur zat. Het slachtoffer bloedde hevig uit dén oor. Medicus was spoedig ter plaatse Dokter C. A. van Hoolwerff, die te lefonisch gewaarschuwd werd. was zeer spoedig ter plaatse. Hij constateerde een schedelbasis, fractuur en verleende de eerste hulp. Even nadat de Rijkspolitie kwam om de toedracht van het ongeluk voor zo ver mogelijk te reconstrueren, ar riveerde ook reeds een ambulance- wagen van de G.G.D. Het slachtoffer werd terstond naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Daar bleek, dat hij nog Extra vacantiedag op 31 Aug. De mogelijkheid bestaat, dat ter ge legenheid van het regeringsjubileum van H.M. de Koningin op 31 Aug„ een extra vrije dag aan alle arbeiders ml worden gegeven, maar een lande- lÉjke commissie bestudeert nog de mógelijkheid van het gevén van deze vrije dag. Het College van Rijksbe middelaars zal er een beslissing over moeten nemen. De verenigingen van Tiiburgse en Twentse textielfabrikan, ten hebben echter reeds een voorstel i» deze geest ingediend. president Manuel Roxes van de Phillipijnen is te Manilla overleden. BU een zware ontploffing in een leger „opslagplaat* in Bio de Janelro zijn 40 personen om het leven geko men en 200 gewond. Officieel wordt verklaard, dat er sabotage In het spel is. Gruwelijk mishandelden zij hun slachtoffers Naast elkaar ïamen gister in de be- klaagdebank vooi het Bijz. Gerechts hof te Utrecht plaats de drie SS-ers. die van April 1943 tot Maart 1945, dus ruim twee jaar lang. d politieke ge vangenen in het concentratiekamp Amersfoort op Onmenselijke wijze heb- ben mishandeld. W. van der Meut, een 29-jarige meubelmaker uit Hil versum, de 25-jarige L A. van Roes- sel uit Tilburg, (die een gtazen oog heeft, gevolg van zUn strijd aan het Oostfront) en de derde, de 29-jarlge lange bleke Utrechtenaar J. J Gom- b*rt. Een lange lijst van wandaden De opsomming van de gepleegde gruweldaden op hun sla htoffers was lang: hard. schoppen er. slaan, het z.g. ..rob- ten", besmeuren met feeriiën. onder dompeling van gevangenen in een beerput, hun hoofd ln eer wespen nest houden, brandende sigaretten uit doven op de blote lichamen f1 - offe'rs. waarvan ^r voorts een aan zijn baard werd opgehangen. Scheveningen-muziekseizoen In Scheveningen zal van 19—29 Mei eei^ muziekconcours worden gehou den, waaraan 300 musici deelnemen. Het grootste aantal van hen zijn zangers en zangeressen; daarop volgen de pianisten, terwijl de violisten pre cies de helft van het aantal beoefe naars der zangkunst bedraagt. NUMMER VAN „CE SOIR WERD IN BESLAG GENOMEN. Het Franse Persverbond heeft pro test aangetekend tegen het in be slag nemen van de communistische „Ce Soir'' wegens het publiceren van een artikel betreffende de bankbil jetten van duizend francs. „Ce Soir" zelf noemde de actie „schandalig". Invitatie voor Stalin De Republikeinse afge vaardigde Ellsworth Foote .uit Connecticut meende *n goede daad te doen dooreen telegram aan Stalin te stu ren, waarin hij hem' uitno digde te komen confereren met Truman. Waarschijnlijk heeft hij goed naar Trygve Lie geluisterd. Joden omsingelden Arabisch Bevrijdingsleger onder Fawzi el Kawoekji De strijd in Palestina is thans in alle hevigheid losgebarsten. Volgens Arabische berichten hebben de Joden al hun strijdkrachten in bet vuur geworpen. Volgens Joodse bron hebben 12.000 man van de Haganah in bet dorp Mlsjmar Haemak b(j Jeruzalem 2000 Arabische manschappen om singeld. Onder hen bevindt zich de opperbevelhebber van her „Arabische Bevrijdingsleger", Fawzi el Kawoekji- „Interventie van een „naburig land De situatie is nog niet duidelijk, daar de Arabieren zowel als de Joden beweren, de Situatie te beheersen. Waarschijnlijk hebben de laatsten ge lijk, daar in allerijl Arabische leiders in Caïro besprekingen zijn gaan voe„ ren. Verklaard werd, dat, als Fawzi in moeilijkheden zal geraken, „een naburig land" zijn geregelde troepen naar Palestina zal zenden. Bij een Joods offensief bij Arma geddon in Noord-Palcstina zijn 200 Arabieren gesneuveld en hebben de aanvallers zeven veldkanonnen buit gemaakt. De Haganah heeft het kamp Tel Litwlnsky, negen k.m. ten Oosten van Tel Avlv veroverd en 21 Arabie, ren gedood. Later werd gemeld, dat tien Arabi- che tegenaanvallen bij Mlsjmar Hae mak zijn afgeslagen, waardoor het to taal aantal Arabische verliezen in de afgelopen 48 uur op 127 zou zijn ge bracht. Hongersnood in Mei? De Commissie voor Palestina van de V.N. heeft in een rapport aan de Veiligheidsraad verzocht, onmiddellijk 25.00 ton tarwemeel naar het Heüige Land te zenden, daar anders tegen eind Mei een hongersnood onvermij delijk zal zijn. Arabieren willen heel Palestina Mosje Sjertok, hoofd van de poli tieke afdeling van het Joods bureau heeft verklaard, dat de regeringen van de Arabische Liga plannen uit werken voor de bezetting van Pales tina, onmiddellijk na het vertrek van de Britse troepen. Hij verklaarde, dat de Joden gaarne mede zouden werken aan een tot stand komen van een wa penstilstand, doch vreesde, dat dit door de tegenstander zou worden be nut om zijn positie te versterken. Als enige voorwaarde stelde hij de ver wijdering der vreemde Arabische troeoert uit Palestina. meer verwondingen had opgelopen. Zijn toestand was gisteravond zorg wekkend. De heer Oldenburg is. naar men ons mededeelde, 39 jaar oud. HU is gehuwd en heeft tw?e kinderen. weerbericht DROOG WEER Droog overwegend zonnig weer met iets hogere temperatuur. Matige vind tussen Noord en Oost. Bovendien heeft van M. volgens zijn eigen verklaring, acht a negen maal deelgenomen aan executie*. De ver dachten verklaarden bij de SS te zijn gegaan om „als Europeanen te strij den voor de bevrijding van het ccmmunisme". De getuige (ex-kampcommandant) Kriminalsekretar Karl ~*eter Berg uit Keulen verklaarde dat hem van mis handelingen in het kamp niets bekend is. Er zijn volgéns hem ten hoogste 4 a 5 executies in het kamp geweest, hetgeen de president de opmerking ontlokte: ..verdachte van der Meut heeft er echter reeds 8 i O toegegeven" Tegen alle drie verdachten werd de doodstraf geëist. Stakinq bij bouw van Haags K.L M.-kantoor Op het bouwwerk aan het KLM. kan- toor aan de Raamweg in Den Haag is gistermiddag een staking uitgebro ken. waarbij met inbegrip van de ongeveer 50 metselaars en opDerlie- den, die het werk al op 31 Maar? 'neb ben neergelegd. 270 arbeiders zijn be trokken. De vertegenwoordigers van de Unie bonden hebben medegedeeld, dat hun organisaties niet achter de strijd staan De leiding van de staking is in han den van de EVC. Aanleiding tot deze staking is een loongeschil. dat do ar beiders hebben met hun patroon, de Nederlandse Aannemersmaatschappij firma Boersma, die t bouwwerk uit voert. Hella S. hUasse auteur van „Oeroeg De Commissie voor de propaganda van het Nederlandse Boek in het In ternationaal Cultureel Centrum te Am sterdam heeft de uitslag bekendge maakt van de prijsvraag, <jie zij uit schreef ter gelegenheid van de „Boe- kenweek-1948". De bekroonde novelle „Oeroeg" is geschreven door HeTta S Haasse. Van dc ruim 24000 lezers, die heb ben deelgenomen aa« de prijsvraag, hebben er 672 de juiste naam graden. De drie hoofdprijzen, welke onde1 hen werden verloot, vielen, ten deel aan mevrouw Visser-Labee in De Bilt en aan de heren Van Pommeren en Wol lendorp, respectievelijk uit Amster dam en Alkmaar UITGEEST - GEEN 1 MEI-OPTOCHT VAN C.P.N. De burgemeester van Uitgeest heeft een 1 Mei-optocht, die de C.P.N. wilde organiseren, verboden, daar bij be vreesd is voor verstoring der ópen- bare orde Olie brandt in (olumbia Volgens onbevestigde berichten uit Medellin in Columbia, die gisteroch tend op het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken zijn ontvan gen. staan de olieraffinaderijen van Barranca Bermeja, waarbij de V.8. geïnteresseerd z(jn, in brand. De goud en platinamtjnen van Choco Pacifico en Agoya zouden in handen d«'r op standelingen zUn. De Nederlandse delegatie in Bogota is geheel verwoest en de beide bu- reau's van Philips zijn geplunderd. Geen enkele Nedevlander overkwam enig letsel Nieuwe zestien landen-conferentie te Parijs Vandaag begint in Parijs een nieu we conferentie van ministers van J3ui- tenlandse Zaken van de 16 Europese landen, die in aanmerking komen voor het plan-MarsJialL Om 11 uur zou aan de gedelegeerden een nieuw verdrag voor economische samenwerking wor den voorgelegd. In de loop van de namiddag zouden de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westerse Unie, namelijk de Drie Landen. Frank rijk en Engeland, bijeenkomen. Togliatti heeft in een verkiezinga- rede ontkend, dat de communistische partij in Noord-Italië terrein verloren heeft Terwijl hij sprak voor 40.000 toehoorders op een plein van Napel» raasden vliegtuigen over bun hoofden die pamfletten uitwierpen. De Itali aanse regering heeft de grenzen ge sloten voor alie vreemdelingen fot na de vèrklez» e~n.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1