Engeland eet spek... levensmiddelenafval wordt zeer intensief verzameld DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN Samenvoeging van tussen kleine of samenwerking gemeenten? ïluuiwl uit de óJfa&iuwikel Abonpeert U Avontuur in Venezuela De Z - campagne geeftonderwijs Half millioen varkens worden er vet van Voor de oorlog wms de veevoeder- positie lo Nederland zo, dat levens- aniddelenafval. voor de veehouderij vrijwel geen rol speelde. Door import van grote hoeveelheden krachtvoeder en de verbouw van voederaardappelen kon de veestapel ruim worden voor zien. Toen echter in 1940 de schaars- te-econoniie haar intrede deed en de invoer van veevoeder uit Amerika "Werd stopgezet, kwam onze veevoe derpositie ernstig in gevaar. Om deze reden werd besloten, voortaan levens- middelenafvallen in te zamelen en te verwerken tot veevoeder. Ook nu nog wordt deze actie met succes voortga- Kt Niet alleen in ons laml. ook in En geland zag men zich voor moeilijk heden geplaatst, pok daar ging men #r toe over, levensmiddelenafvalieij voor veevoeder te bestemmen en mo menteel worden 500.000 varkens vet gemest met voedsel, dat tien jaar ge leden nog werd weggegooid, hoewel het een waarde vertegenwoordigde van 100.000 ton voeder meel De .inzameling en verwerking van levensmiddelenafvallen tot veevoeder is by de Britten uitgegroeid tot een gehele industrie en men zoekt nog ■teeds naar middelen tot verhoging der productie uit de afvallen. i'rinia organisatie. Voor de inzameling van afvallen Wordt gebruik gemaakt van vaten met goedsluitende deksels (die op re gelmatige afstanden in de woonwij ken worden neergezet! eft waarin de bevolking de afvallen deponeert. De ze vaten, waarvan "Cr meer dan 250.000 in gebruik zijn, worden twee maal per week .geledigd. Naast 49 Stedelijke installaties zijn er 23_,parti culiere fabrieken, die afvallen ver werken. Over het algemeen volgt men hetzelfde systeem. In de fabriek wor de» de afvallen gesorteerd en naar tfe verzameltanks getransporteerd, Waar d<* schadelijke voorwerpen wor den verwijderd. Vanuit de verzamel tanks worden de koolcapparaten ge vuld. grote ketels met e*n stoomman- tel. De Inhoud wordt door ronddraai ende armen gemengd en steeds in be weging gehouden gedurende het ko ken en indampen, dat-twee uur lang duurt. Na afloop wordt de massa uitge goten in emmers met een inhoud van 50 kg. Hierin laat men het dan af koelen en stijf worden. Uftxtekcnd product. Op deze wijze wordt een vrij homo geen product met een vochtgehalte Van66% verkregen, dat gemiddeld bevat ongeveer 5,8% eiwit. 4.1% vet en 17.6% verteerbaar zetmeel. In veel Neerland's grootste dok weldra hersteld Maar het wachten is nog op nieuwe machines In September 1944, toen het Duitse vandalisme In de Rotterdamse havens hoogt y vierde en de kademuren wer den vernield* werd ook het gemeen telijk droogdok in de Maashaven, een der grootste van Europa, door een «ptmglailiug \aneen gereten. Men liet het in de mond van die haven zin ken als hindernis voor de scheepvaart Alle machines waren aan scherven geslagen en het dok was in tweeën gebroken. Experts hebben uitgemaakt, dat het •oonotmsch verantwoord was het dok. dat een hefvermogen heeft van 15.000 toi: van 1000 kg. te herstellen. Mot het herstel ia pi en bijna ge reed. Binnenkort gaat het dok weer drijven zullen de nog buiten het dok staande inrichtingen, o.a. de ■toomkraan, worden geplaatst. Ver- Volgens gaat het weer naar zijn oor spronkelijke ligplaats, dè Maashaven terug. Maar het zal nog wel een jaar duren, voor het dok weer werken kan: er moeten nog nieuwe machines Worden besteld. De to:*alK Jsten voor tiersie! zijn begroot op anderhalf mil lioen gulden. gevallen wordt het product nog ver mengd met vis- en abattoirafval, waardoor het gedroogd, een eiwitge halte vertonen kan van meer dan 20% Deze producten worden niet onder de veevoederproducten gerekend en er is grote vraag naar. Vrijwel de ge hele productie wordt op contract ver kocht. De prijs bedraagt ca. ƒ48.- per ton tot 40 mijl franco afgeleverd. Voedermeel, dat door het drogen van levensmiddelenresten wordt verkregen valt ook buiten de'distributie en hier van is de maximumprijs 172.- per ton. Voor de inzameling worden ook andere systemen toegepast. Zo in de gemeenten Tottenham en Eastham, waar kleine vuilnisemmers voor dit doel worden vervaardigd en kosteloos aan alle gezinnen afgestaan. Deze worden dagelijks geledigd. Het resultaat van deze actie js, dat in sommige wijken' viermaal zoveel wordt opgehaald dan vroeger, terwijl het gemiddelde van twee grote ge meenten thans driemaal zoveel Is. Evenals in ons land is sinds 1940 de inzameling van bruikbaar huisaf val wettelijk geregeld. Zij is ver plicht gesteld in stadsgemeenten met meer dan 5000 inwoners en platte landsgemeenten met meer dan 10.000 inwoners. Nog eens op Nieuw rapport ma plotseling w Ten tyde van de bezetting had -het er alle schijn van, dat: aan het be staan van tal van kleine gemeenten in Xoogd-Holland binnen afzienbare tijd een einde zou worden gemaakt. Onder Duitse drang werd het vraag stuk van samenvoeging in de ver schillende gemeenteraden besproken cn< wonder boven wonder, bleken bij vele raadsleden en burgemeesters zeer weinig bezwaren te bestaan. Had het er-dus alle schijn van het is bij de schijn gebleven. Wat daar de oorzaak van geweest is? We zullen ons er niet in verdie pen. De zaak is ogenschijnlijk opge borgen. Toch zoekt men De door de Duitsers voorgestane samenvoeging is wel van te ingrijpen de aard geweest, dat ze zonder meer zou kunnen worden .doorgevoerd. Toch heeft ook de tegenwoordige regering oog voor de Trerschiller.de kanten, die het probleem heeft. Er leeft bij vele autoriteiten op h*t ge bied van gemeenterecht de overtui ging. dat er iets moet worden gedaan. Vandaar dat werd ingesteld Je com- missie-Koelma, die onlangs rapport heeft uitgebracht. In bepaalde opzichten Was dit rap port teleurstellend. Het hield-zich in hoofdzaak bezig met het probleem grote stad-randgemeenten, gaf enke le richtlijnen over samenwerking en lanceerde de mogelijkheid van.de in stelling van z.g. districtsbesturen. Over samenvoeging werd bijna niet gesproken. Voor velen,.die op dit ge- Een kwart eeuw onder tuinaarde Vijf en twintig jaar geleden verloor een dame in een Gies- aen-Nieuwkerkse tuin haar gouden ring. Zij zocht, haar he le familie zocht meeDe ring was door de rulle aarde „verzwolgen" Grillig -i$ het toeval. In de zelfde tuin staat nu een man te spitten. Moeizaam gooit hij meter voor meter van de grond om. Plotseling echter ziet hij in de grauwe tuinaarde iets glinsteren. Hij bukt en... vindt de gouden ring. De fles is een ding. waarvoojr de automobiel op z'n tellen moet passen, 't Is onder alle omstandigheden (uit gezonderd misschien wanneer ge drie den) beter om de fles te mijden. Maar als hij nu (och eenmaal leeg is, wel leer dan de les van de fles. Doe 'm voor de helft eens vol met melk. (Liefst zure. om in He strijd van de Z. te blijven). Zet 'm op het vlakke deel van de cabineyloer. Ga zo eens rijden en kijk. hoe lang die fles blijft staan. Als u het een half uur volhoudt, bent u een rustige rij-, der. Geef u zelf dan tegelijk het pre- dicaat: ..Zuinige rijder", want sterk remmen, scherpe bochten nemen en snel optrekken kost allemaal veel ben zine (eg.. banden). Natuurlijk is verder de conditie van de automobielen ook van grote bete kenis. maar de invloed van de rijders is veelal directer en sterker. Uit een economisch oogpunt gezien betekent t rijden met onvoldoend graden vracht wagens ook een aanzieplijk verlies. Zo min mogelijke lege kilometers (of „half-volle" kilometers), dient het de vies te zi^j. ook alweer met het oog op uw portemonnaie. Eén doeltreffend de indeling van de ritten is dus van het grootste belang, voor het.land èn voor u zelf. de proppen akt oude kwestie eer actueel bied dus een meer radicale politiek willen volgen, was er dus weini* nieuws onder de zon. Nieuw rapport. Inmiddels is door het „Centrum voor staatkundige vorming" een nieu-j - we commissie ingesteld, de z.g. com missie-Van Elk, die zijn zienswijzen over samenwerking van gemeenten naar voren brengt. Gelukkig heeft deze commissie niet alleen oog gehad voor de mogelijk heid tot samenwerking en de proble men die daaraan verbonden zijn. We laten deze problemen, als zijn de van te technische aard, buiten be-, spreking. Gaarne geven we echter de zienswijze van de commissie over samenvoeging van gemeenten weer. Hoewel de commissie nog uiterma te voorzichtig is en op tal van pun ten voorbehoud maakt, constateert hij, dat de kleinste of miniatuurge meenten hun- taak niet meer naar be horen kunnen vervullen. Welke gemeenten vallen onder de z.g. miniatuurgemeenten? In het al gemeen die, welke een Inwonertal hebben van 1500 of minder. Het spreekt wei vanzelf,, dat dit niet betekent, dat nu automatisch, al le gemeenten boven de 1500 zielen zelfstandig zullen blijven voortbe staan, evenmin als de gemeenten, die minder inwoners hebben, zonder meer zullen worden samengevoegd. De commissie zegt, dat elk geval op zich zelf zal moeten worden be keken. Dat spreekt, ook voor ons, die voor standers van samenvoeging zijn. van zelf. Daarvoor is het vraagstuk van te ingrijpende aard. Uitermate belangrijk is evenwel, dat hier van. zeer' deskundige zijde onomwonden wordt erkend, «lat de positie van de kleinere gemeenten alt bestuursterhnlsch standpunt In-kckcn schier onmogelijk is geworden. Be langrijker nog is de uitspraak, dat door samenvoeging van de verschil lende gemeenten de eigenlijke dorps gemeenschappen volkomen onaange tast blijven. Deze uitspraak van de commissie-Van Elk moge een leder, die dit argument nog al eens gebruik te, tot nadenken stemmen. waren om haar vader te bevrijden. Ze legde hem uit. waarom die pogin gen mislukt waren en vertelde hem van de revolutie-poging. Ze vertelde van Pino Vega, die de leiding had en van de uitwerking die men er van verwachtte. In het begin sprak het meisje wat verlegen. Ze realiseerde zich -dat in de ogen van haar familieleden en vrienden het feit. dat zij daar op dat ogenblik samen was met een vreem deling. een onvergeeflijk schandaal was. Maar de man naast haar scheen het volstrekt niet als iets bijzonders té beschouwen dat hij daar in de volle zonneschijn met èen meisje st*>nd te praten. Hij luisterde aandachtig. En dat ziende kreeg Inez met iedere mi nuut meer vertrouwen in Roddy en in zich zelf en begon ze vrijer te praten., Dat is wat we tot nu toe gepro beerd hebben, zei ze. Nu zal ik u vei* tellen waarom ik u gevraagd heb hier vanochtend te komen en hoe ik denk dat u me kunt helpen. Drie dagen ge leden heb ik een boodschap van va (80) Zo afriveere hi^ in Stavoren waar een stemming heerste, die wei nig geschikt was om hem wat op te kikkeren. Alle huizen in het stadje vlagden halfstok en de gehele jury van aankomst zat als een stelletje zoutzakken op een hoopje bijeen. „Wie Over brandstolbesparing en nog wat Voor ons liggen enkele circulaires, afkomstig van diverse voorlichtings bureau^. Het zal natuurlijk wel de be doeling zijn, dat we er fti onze krant de-nodige aandacht aan besteden. Cir culaires zijn het van de meest uifeen- lopende aard. Ze handelen over zui gelingenzorg. het gebruik van mos selen en de bezuiniging op het ge bied van brandstoffen. Het gaat met de toezending van deze circulaires toch wel een beetje wonderlijk. Nqem bijv. de zuigelingenzorg. Een onderwerp', dat ongetwijfeld tal van moeder» belang in zal boezemen. We vragen ons echter af. of het niet ver standiger zou zijn om deze, materie te laten behandelen door de Kruisver enigingen, die via de Consultatiebu- ï-eaux alle moeders bereiken. O.i. is dit de weg. Wat moeten we nu aan met de mosselencirculaire? Verwacht rllen nu in ernst, tlat we een recl^jne-campag- ne op touw gaan zetten, ten einde het gebruik van mosselen te bevor deren, terwijl we ze zelf niet kunnen waarderen? Wie mosselen wil eten, raadplege h^t kookboek. De derde circulaire handelt over cle besparing op het ge bied van de brandstoffen We willen gaarne geloven, dat wij er op het gebied van de brandstof- voorziening nog .niet al te schitterend voorstaan. Verwacht men nu evenwel werke lijk enig succes van een oproep om jnet de brandstoffen zo zuinig moge- Bijk om te gaan? We weten immers zelf wel. dat het nog voorzichtig aan doen is met de brandstoffen. En dan geeft een raad om het nog maar eens met de hooikist te probe ren wel bijzonder weinig. Ons moet nu echter een verzuchting van het hart, al vermoeden we 'dat ook die geen succes zal hebben. We hebben in Nederland een nijpend pa piergebrek. Daar kunnen ook de kran ten over meespreken. Ni* worden de ze circulaires op grote scKaal in Ne derland Verspreid. Weinig resultaat. Veel papierverbruik. Wellicht dat ook op dit gebied door de Voorlichtings dienst één en ander zou kunen wor den bereikt in eigen huis. Moskou tevreden over Russische prestaties De industriële Droductie in de Sov jet-Unie was in het eerste kwartaal van dit jaar, volgens Radio-Moskou, 32 pet hoger dan in het eerste kwar taal van 1947 en bedroeg 102 pet van het in het 5 jarenplan vastgestelde doel. De omzetten^ in de handel zouden aanzienlijk gestegen zijn sinds.de va luta-hervorming en de afschaffing van de distributie in December 1947. De prijzen op de. coöperatieve mark ten in de steden zijn, nog altijd, vol gens radio-Moskou, gedaald tot 46 pet van het niveau in het eerste kwartaal van 1947. De „Prawda" schrijft, dat de arbeidsproductiviteit en de welVaart aanzienlijk toegeno men rijn. der gekregen. "Roddy slaakte een uitroep van' nieuwsgierige verbazing. Het is in cijferschrift, vervolgde ze, maar het is zijn hand. Ik kan me onmogelijk vergissen. Iemand heeft het me gegeven toen ik in de kerk was. Ik knielde in de kapel in de donkerste hoek van de kerk. Eerst wks Ik alleen maar toen knielde een vrouw vlak naast me neer. Het was een armoedig geklede negerin, haar gezicht was verborgen in een shawl. Ik dacht een ogenblik dat ze haar ge beden mompelde, maar toen merkte ik dat ze aldoor dezelfde woorden herhaalde en dat die woorden voor mg bestemd waren. „Ik heb een brief, een brief van uw vader", fluisterde ze. Ik schoof dichter bij haar en toen liet ze een stukje papier vlak voor me vallen, stond op en ging haastig weg. Ik ging haar achterna, maar er wa ren heel' wat mensen ln'de kerk en "toen ik eindelijk op straat stond, was ze weg. De boodschap, die ze me gaf, was zo: Bladzij 54, paragraaf 4, is U?", vroeg de hoofdcontroleur, de anders zo opgeruimde Sietze Sitsema met een grafstem, terwijl hij onver schillig de' kaart van Jelle Pipjes aan nam. „Ik ben Jelle Pipjes", mompel de Jelle Pipjes en hij trok daarbij zo'n gezicht van oude lappen, dat de se- We hadde de- hele eivend zitte te wachten op Keés en Klaas, maar al wie er kwamme gien van die twei. We maakte ons al een beetje ongerust, maar oindeluk. teugen negen uur, deer kwam Klaas nag anrennen. Ont. boeft, een kleur as een biet en zowat stikke van ut* lachen. De barrebier hield op met z'n werk en we stonden allegaar om Klaas heen verlegen* nuuwskierig. En hai lachte maar. dat de trane um over de wange rolde. Oindeluk krege we ut den te hore. Hai was al vroeg in cfe eivend op stap gaan en hai zou Kees ophale en deer was-ie harige bleven. En voor "o veer-ie ut bekoike kon. hoefde we in de skeerwinkel voorloupig opKees niet meer te rekenen. As ut zo deur- gong. zou die wel met een beerd langs de weg komme. En deer begint die Klaas me den toch" weer te lachen, we dochte, dat- ie er in bloive zou. 'Op ut lest kwam ut hete verhaal. Kees was an ut tale leren! Nó. je begroipe. toe wal dat hoorde, konne we ons lol ok meist niet op. Zo'n kïrrel van om en de bai de voif en zestig, en den tale lere ..Hai had zo'n handloiding voor um leggen." vertelde Klaas. „Ien voor Frans en ien voor Engels en deer zat- ie nou de hele ei ven S te Koeterwaal- sen En dat was nou al vier eivende an mekaar, zo asse Ant, das z'n vrouw vertelde. Ha! was er ongenietbaar van. En Ant van de weersomstuit ok. Ik Heb me beroerd lachen. Ut was een pracht as je Kees hoorde. Parles vous fransais? Speak jou Ens lis. En zo gong-ie hiaar deur. Ut zei nag wel nergens op rooit hewwe ok. maar afoin. deer ken ik niet over oor. dele. Oiverig was-ie in ieder geval". Wa zagge Kees al zitten. Hai ken z'n oigen taal giel)iens behoorluk spreke, en deerom knauwt-ie altoid in ut Westfries. "Wat zel-irier op zitte te zweiten. ..Maar weerom is.ie zo gek." vroeg de barrebier op ut lest tussen twei lachbuie deur ..Wul-ie soms nel uit buitenland?" Toe haalde Klaas gehoimzinnig een krant voor de dagv „Ik weet ut niet zeker." zoid-ie. „want hai wou er zelf niks over los- leite. maar nou zag ik deer bal Kees de krant leggen en die hew ik mee nomen Want Ik zag er een berichie in en dat kón wel derus de anloiding weze van Kees' dorst nei kennis. Hier hei je ut. De buitenlanders kenne op de Alk- maarse keismarkt van de zeumer Edammer keisies koupe Zonder bon.. Nei joós. dat zei ut nm weze". De krant gong weer in Klaas' ^bln- nenzak en wal keke mekaar deru's an. Want ja. met keis skuttelt ut nag niet zo ruim. Dat wete we allegaar wel En as we nou op die menier een keis- ke extra kroige konne. Je konne wt nooit wete. Dat Janus de timmerman was de. rekt al wild. Je begroipe as Ie zo an de keis komme ken. den hoeft ie ze njet meer te ruilen. En de barrebier was ok wild. Want ja. die heb niks tc'ruilen. Afoin er wazze d'r meer ln de skeerwinkel. Ze wouwe allegaar zo verleghu graag tale lere. Gelukkig kwam net de skoolmeister dat ls alles. Het is de tweede bood schap die we in twee jaar van vader hebben gekregen. De eerste' Was mon deling en kwam een maand geleden. De betekenis daarvan was helaas maar al te duidelgk. Maar wat deze betekent, kan ik me niet voorstellen en, zo ging Inez angstig voort, ik be grijp ook niet, waarom hy niet dui delijk geschreven heeft, als hg toch de gelegenheid tot schrijven had. Ze keek Roddy vragend aan en wachtte op wat hij zeggen zou. H\j was bang dat de boodschap onderschept zou worden, zei Roddy. Hg zal u waarschijnlijk zijn bericht in twee delen sturen. De tweede bood schap zal de sleutel zgn, waarmee u deze kunt ontcijferen. Hy begreep, dat. als hg duidelijk schreef en de brief viel in verkeerde handen Roddy viel zich zelf in de rede. Bladzij 54, paragraaf 4? Heeft hy u een boek gestuurd? Hebt u hele maal geen boek ontvangen, waarvan u niet kunt nagaan waar het vandaan komt cretaris van -de Stavorense IJsclub er zenuwachtig van begon te snuffen.. „Gaat U verder of neemt U de trein van één uur zeven-en-dertig?" vroeg Sietze Sitsema met - een toonloze stem. „U kunt hem nog juist halen". binnen. Dat hullie an die kirrel vragc of-ie ze tale lere wou. Ut most gauw gaan en ut mocht niet te veul koste. Ze kwamme van een 'kouwe kerremis thuis. Ut gong niet deur. Die skool meister z.oi ut op een ongnappe me nier, maar in ut gnappe kwam ut bier op neer. dat ze er te stom voor wazze. ..Dat had ik ok al docht", zoi Klaas. „Maar ik weet beter reid. We ane elke Vroidag nei de keismarkt efv den hure we een stik of 'wat van zokke jjirrels die uit ut buitenland komme. En den leite we die keis voor ons koupe. Want ik. voel er niks voor. dat ze onze neus voorbaigaat". ->.o PALING UIT IJSELMEER NAAR PALINGARME POLDERS In Mei zal uit het IJsselmeer onge veer 100.000 kg ondermaatse aal wor den weggevangen om te worden uit gezet in de polders, die in de winter van 1946-'47 hun palingstand hebben verloren. Deze maatregel is_ niet erg naar de zin van de IJsselmeorvissers. op dit blad! rUipprogra^ WOENSDAG 21 APRIL 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram. muziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Klassieke gram.platen; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Kookpraatje; -10.30 Voor de vrouw; 11.00 Populair non-stop: 12.00 Orkest Carlo Carcassola; 12.38 The Kilima Hawaiians; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ramblers; 14.00 Gesproken portret van G&ndhi; 14.15 Jeugdcon-^ eert; 15.00 De scheepsjongen van Bon tekoe. hoorspel; 15.30 De Roodborst jes; 15.45 De Regenboog: 16.15 Vra gen staat vrij- 17.35 Cor Steijn, orgel; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Str.krachten 19.00 De geleide economie, lezing;. 19.15 Hammond-klanken; 19.30 ..Hoe het groeide", lezing; 19.45 Lezen in de Bijbel; 20.00 Nieuws; 20.15 Metro-, pole-orkest;'20.55 „Knock", hoorspel: 22.10 Ensemble Jean Presto: 22.43 Van boek tot boek ;23.00 Nieuws. Hilversum II 4J5 m. 7.00 en 8.00 Nieuws;'7.15 Reveille; 7.45 Een woord voor de dag; 8.30 Gram. platen; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Beethoven-pro gramma; 10.30 Morgendienst; 11.00 Werken voor strijkorkest: 11.30 Ania- ti-trio; 12.00 Peter Nobino's musette- orkest; 12.33 Stoffel van Vliegen, or gel; 13.00 Nieuws; 13.15 Cyclus „Van Ravel tot Rameau": 13.55 Mandoli- nata; 14.30 Plantenpraatje; 15.00 Rot terdams strijkkwartet; 15.30 De Va rianten; 15.55 Pianorecital: 16.15 Voor de jeugd; 18.00 Gemengd koor; 18.30 Strijktrio; 19.00 Nieuws; 19.30 Actueel geluid; 20.00 Nieuws: 20.15 Herdenkingsdienst t.g.v. het 100-ja- rig bestaan der Heldring-stichtingen; 21.30 Radio-Philharmonisch orkest «Bliss. Holst en Elgar)22.45 Avond gebed. Dat heb ik ook al gedacht, zei ze, maar we hebben helemaal geen boe ken gekregen, die we niet zelf be steld hebben. Wat denken de anderen ervan? vroeg Roddy. Het meisje kleurde even en schud de het hoofd. Ik-he|> bet hun niet verteld. Ilc wist, dat moeder Pino zou vragen ona te helpen. Ik mag Pino heel graag, maar er zijn speciale redenen waarom ik niet graag vaders leven aan hem te danken zou hebben. Ik heb me twee dagen lang suf gepeinsd om de bete kenis van het cyferschrift uit te vin den, maar het iukte me giet en ik was juist van plan het aan moeder te 1 trien zien '.oen taplteln Codman one van uw f'an vertelde. En na lans weifelen heb ik uitgemaakt dat u me beter zou kunnen helpen dan Pino. If woont ln Porto ('abello, vlak by de gevangenis. Pino ral ln het veld moe ten zgn. (Wordt vervolge*). FEUtlUTOM Naar het Engels door JOHN STUDLEY (30 Toe, smeekte zo, gaat u alstublieft Wet weg. Het is waar wat u van ons zegt. Ik was het alleen maar ver geten. Het is drie jaar geleden dat ik iemand uit uw land gesproken heb. Ik loop ook gevaar om door de Vene- Bolaansv bril te gaan kijken. Het is waar. we zijn-niet zo ronduit als u, ■oa!s iedereen in Amerika. Maar daar tnag u ons niet voor straffen. En mij ook ilir t! Haar fijne lippen triiclen ais-van 'n kin cl dat op het punt staat in snik ken uit te barsten en haar ogen •tonden vol tranen. U moet me raad geven. U moet meehelpen. Wilt u? smeekte 't meisje. Roddy was door het ontroerend hulpeloze in haar stem en in haar blik, in haar houding en gebaar, vol komen ontwapend. De manier waarop hij haar aankeek, toen hij antwoordde Maar, beste miss Rojaswas méér dan. welsprekend. Dus u wilt me helpen?, vroeg I- nez lief. Een rechtgeaard Spanjaard zou zeggen; - Ik lig aan uw voeteh.! was het antwoord. De zon scheen nu helcler en op de weg stonden ze net zo in het oog lo pend alsof ze voor een winkel-étala ge in Broadway stonden. Aau de an dere zyde van de weg was een bek dat toegang gaf tot een pad. dat naar één der plantages liep. Roddy maakte het open en ze vonden een plekje, waar de haag hen verborg voor iedereen, die de hoofdweg langs ging. Pedro volgde met de twee pon- nys. Inez vertelde hem ln 't-kort db ver schillende pogingen, die a! gedaan

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3