£k c Langs dn straat De Gasperi won 70 zetels - Volksfront handhaafde zich ongeveer V.S. bereid aandeel te nemen in ordebewaring in Palestina Engeland op de eerste plaats, voor Nederland (no 4): 599.600 000 dollars Tegen Sara Verplanke en Hendrik de Groot twintig jaar gevangenisstraf geëist 4e Jaargang No. 1217 Woensdag 21 April 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stich*:ng. Wnd. boofdred. A. Eriks, Westerweg 338. Alkmaar. teL 3300. Eedactie en administra tie: Ridderstraat boek OudegTacbt Tel. 3967 Volgens laatste niet officiële, doch betrouwbare schattingen, zal de ver deling der zetels in de Italiaanse kamer als volgt zijn: Christen.democraten 274 tot 279; Volksfront 194 tot 196; Socialistische Unie 40 tot 41; Nationaal bloc 17 tot 20; Republikeinen 14 tot 16; Mo narchisten 12 tot 13; Italiaanse sociale beweging 10 tot Ui andere par tijen samen 5 Volgens dezelfde schattingen is de v erdeling der zetels voor de senaat; Christdh-democraten 116 tot 118; Volksfront 76 tot 77 Socialistische Unie 12 tot 14; Nationaal bloc 12 tot 14; Republikeinen 7; Monarchisten 5; Italiaanse sociale beweging 2; O nafhankelijken 2. Wanneer hierbij de senatoren gevoegd worden die w egens aan de republiek bewezen diensten het recht hebben benoemd te worden is de verhouding vol gens schatting: Chri' democrat en 134 tot 136; Volksfront 120 tot 122 Natioqpal bloc 31 tot 3^; Socialistische Unie 24 tot 26; Republikeinen 13; Monarchisten 9; Onafhankelijk en 6 en de Italiaanse sociale bewe„ ging 2. Het lijkt waarschijnlijk, dat de Chris ten-democraten in de "kamer van af gevaardigden een winst van onge veer 70 zetels zullen boeken boven hun totaal in de oifde assemblee. Het Volksfront, bestaande uit communis ten en «uiterst linkse socialisten, zSl bijna hetzelfde aantal zetels hebben als voorheen. ,.De in de laatste maanden snél ge groeide anti.communistische stem ming heeft geleid tot de samenbun deling van politieke krachten in de christelijk democratische partij" al dus schrijft Reuters correspondent uit Rome. STRIJD OM DE VAKBONDEN ..Ondanks h»t grote regeringsover. wicht realiseert men zich hiar in po litieke kringen dat de Gasperi wel iswaar een belangrijke fase in de snijd tegen de overheersing van hei Volksfront heeft gewonnen, doc'i dat h"* communisme een zeer machMge •tctor fn het politieke leven van Ita lië blijft. Niet alleen door de macit van het aantal, doch ook door straffe crpenlaatie. In midden .Italië, in de T nvincies Emilia. Toscane, in steden al.' Florence. Genua, Spezia en Eo- Inera. heeft het Volksfront zijn gro e steunpunt behouden, ïh het Noorden h'-ef; het aanzienlijk terrein verloren in induc'riële centra als Milaan en Turijn. Het heeft ziin grootste echec HANDELSBESPREKINGEN TUSSEN 5 LANDEN VAN WEST EUROPESE UNIE. Naar een woordvoerder heeft ver klaard zullen Woensdag a.s. te 's Gra- v'cnhage handelsbesprekingen aanvan gen tuss enEngeland, Frankrijk, Bel gië Nederland en Luxemburg Deze besprekingen, door deskundi gen te «voeren zullen als voorbereidin gen dienen voor de bijeenkomst van de ministers van financiën der 5 lan den te Brussel, welke volgende weck plaats vindt. ILLUSIE. Tegenover ons zit een meisje. Leeftijd, waarschijn, lijk, een jaar of achttien. Figuur, onberispelijk. Niet te slank, niet te dik, niet hier iets te veel en daar iets te weinig, nee, werkelijk een meisje, zoals je zou wensen, dat ze allemaal waren. Gewoon een droom. Ver heerlijkt sluiten we de ogen en trachtten ons voor te stellen, hoe zo'n meisje er over een vijf en twintig jaar uit zal zien. We beginnen haar steeds meer te -ideali seren. Zelfs over vijf en twintig jaar zal ze nog even slank, aardig, is bekoorlijk en begeerd zijn Als we de ogen openen, is ze in gesprek met een dame, die wellicht een vijf en twintig jaar ouder zal zijn. We schrikken van het con trast De dame is zeker niet lelijk. Daar niet van. Maar een omvang en een gewicht, die een speciaal gebouwde fiets, nodig maken. Verrukt kijken we naar onze schone van achttien. Zo zal zij nooit wordenl Tot we haar plotseling de corpulente da. me horen aanspreken met „mams". Dat brengt ons tot de werkelijkheid terug. Wat is schoonheid toch vergan kelijk. Wellicht weegt ze over vijf en twintig jaar ook honderd kilo. go'eden langs de grenzen van Joego slavië. Het in de verwachting, dat het Volksfront thans méér dan ooit ge bruik zal maken van de macht, die bet in de vakbonden bezit. De leiding van de „Ferneidshond" is nog steeds sauieiiü'sield op grond van de ver. kiczing in Juni 1947. die de commu nisten 57, de socialisten 23 en de chris telijk en slechts 13^ der zetels De leicing der vakbonden is dus nog .'•)'e"l in banden der communisten' flgejis de cori ".sponden* zijn er aanv.-y»ingen, dat Chr.-Dem. zuilen trachten het vakbondbolwerk te ver zwakken. Zo willen zij b.v. stakingen afhankelijk stellen van de m'Mkr van een referendum. Burgeroorlog in Costa Rica geëindigd Opstandelingen hebben de macht in handen President Pacado van Costa Rica is Dinsdagavond afgetreden, nadat hij 'n vredesverdrag had getekend met de opstandelingen. Door dit verdrag wordt het presidentschap overgedra. gen aan de 74-jarige Santos Leon Her- rera en het bepaalt voorts de onvoor waardelijke overgave van de regertngs strijdkrachten en de verbanning van de militaire en politieke leiders. Het verdrag maakt een einde aan 'n burgeroorlog, die vijf weken geduurd heeft en waarbij het regime van Pi- cado stond tegenover de opstandelin gen onder leiding van Jose Figueres, die nu borg staat voor de rechten van de arbeiders en de vakverenigingen. Lewis kreeg boete wegens ongehoorzaamheid De voorzitter van de Amerikaanse mijnwerkersbond, John Lewis, is in verband met de recente staking van vierhonderdduizend mijnwerkers ver. oordeeld tot een boete van twintig, duizend dollar, terwijl de bond tot 1.400.000 dollar werd veroordeeld. Zij werden schuldig bevonden aan „onge hoorzaamheid aan de rechtbank" Lewis heeft de 75.000 mijnwerkers, die in staking zijn gegaan uit pro test tegen de veroordeling van hun leider, verzocht aan het werk te gaan. Volksfrontpers geeft geen nederlaag toe Hoewel alle officiële berichten de overwinning dér regering verkondi gen, publiceerde de Volksfrontpers dat de uitslag een versteviging van haar gelederen betekende. De „Unita", het blad van de communistische partij, meldde" reeds na de eerste uitslagen met een 8-kolomskop: „Grootste be vestiging van het Volksfront". Het blad schrijft, dat het „reactioönaire plan ter isolering van de progressie ven" nu definitief is mislukt. Het blad 'beschuldigt de Christen- Democraten echter van oneerlijkheid bij deze verkiezingen. A.s. Zondag, aal te Milaan een grote demonstratie voor „de anti-fascistische en democrati sche solidariteit" worden gehouden. De opperbevelhebber van de Fran. se zone in Duitsland, generaal M. J. P. F. Koenig, heeft Maandag met zijn echtgenote een bezoek aan Rotterdam gebracht. Mw. Roosevelt ere doctor van Utrechts Universiteit In tegenwoordigheid van H.M. de Koningin Wilhelmina, H.KJL Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bcrnhard werd Dinsdagmiddag in de Dom-kerk Ie Utrecht het ere_doctoraat in de rechtsgeleerdheid verleend aan mevr. Eleanor Roosevelt. De Domkerk was reeds om half drie overvol. De Prinses en de Prins had den vooraan in de kerk plaats geno men, daarachter bevonden zich vele ere-gasten. Vier ere.doctoren der uni versiteit w.o. Kardinaal Dr. J. dé Jong, woonden de plechtigheid bij.- Om' ongeveer kwart voor drie wa ren Prinses Juliana, Prins Bemhard en Mevrouw Roosevelt met de cura toren en de Senaat der universiteit in de Domkerk aangekomen. Even over -drie arriveerde Koningin Wilhelmina en nadat zy haar plaats tussen de Prinses en de Prins had in. genomen opende de rector-magnificus de zitting. Hij hield vanaf de katheder een welkomstrede, waarna hij de aca demische formule voorlas. De promo, tor, Prof Dr. S. van Brakel overhan digde aan Mevrouw Roosevelt de bul en hield zijn rede, gevolgd door een korte toespraak van Mevrouw Roose velt UNO moei andere liefhebbers aanwijzen De gedelegeerde der VS Warren Austin heeft aan de politieke com missie der Verenigde Naties doen weten, dat de Verenigde Staten be reid zijn met anderen „de verantwoordelijkheid te delen voor het be waren van de orde In Palestina". Atistin zeide, dat de VS met enige andere landen de kwestie van geza. menlijke verantwoordelijkheid bespro ken hadden. Deze besprekingen heb ben tot dusver echter geen tastbaar resultaat gehad. De Verenigde Staten zijn bereid hun aandeel in de politie» strijdkrachten' te leveren, die nodig zouden zijn „gedurende de wapenstil. stand en het tijdelijk beheer". De al- Paniek op een pontbootje Negen passagiers sprongen in het water De vijf en twintig passagiers, van 't Amsterdamse pontje tussen de Span- genskade en de Aelbrechtskade raak ten in paniekstemming, toen het boot je bijna omsloeg doordat een motor boot de kabel kapot voer. Negen van hen sprongen in het wa ter Behalve een meisje van 10 jaar konden zy allen tegen de kant op krabbelen. Het bewusteloze kind werd naar het zfekenhuis vervoerd. WARMTE VEROORZAAKTE TREIN ONTSPORING. Gistermiddag is de trein van 12.43 uur uit Den Haag onder Voorschoten gederailleerd. De rails waren door de warmte zo uitgezet, dat de staven naar buiten uitweken! Door een „te genligger" werd de ontspoorde trein aangereden, maar er zijn geen doden, noch gewonden. Joden bombardeerden Arabisch hoofdkwartier Drie Joodse vliegtuigen hebben het Arabische hoofdkwartier in Samaria gebombardeerd, waarbij, volgens de Arabieren, één dorpeling werd gedood Bij de Arabische aanval op een Joods convooi op 13 April zijn ver scheidene Joodse geleerden en pro fessoren om het leven gekomen, al dus schrijft prof. Bentwich in „The Times" Het Joodse bureau heeft ten stel ligste de geruchten tegen gesproken, als zouden Russische officieren aan de zijde der Joden in Palestina strijden. MIDDELKAMP WINT DE GRAND PRIX VAN VILVORDE Dinsdagmiddag werd de Grote Prijs van Vilvorde (België) verreden. Van de 168 deelnemers eindigde Middel kamp als eerste. Hij legde de 150 km. af in 4 uur 5 min en 47 sec. Remue (België) werd tweede op 1 lengte, de Poorter (eveneens België) derde. Hoffman. maakf ciifers bekend Hoffman, de administrateur van het Marshall-plan, heeft thans de zo lang geheim gehouden cijfers omtrent de voorgestelde hulpverlening in het kader van het plan aan de Begrotingscommissie van het Huis van Afge vaardigden voorgcieegd. In het eerste Jaar krijgt Engeland het grootste bedrag toegewezen, n.1. 1.324.300.000 dollars. Frankrijk komt uit met 130.800.000, Italië met 703.600.000 dollars. Dan volgt Nederland met 599.600.000, daarna West-Duitsland met 437.400.000 dollars. De cijfers zijn nog „onder voorbehoud". „Verzets-ziekenhuis'* met instemming begroet De oproep van het „Medisch Cen trum" waarin het plan om tot oprich ting te komen van een ziekenhuis als monument voor de tijdens de bezet ting gevallenen werd uiteengezet, heeft in alle lagen van ons volk gro. te weerklank gevonden. Talrijke ad- haesiebetuigingen zijn binnen geko men, van mensen uit alle lagen der bevolking. Een groot-grondbezitter vindt het plan zo sympathiek, dat hij een 130 h.a. groot landgoed ter beschikking wil stellen. Doodstraf voor moordenaar van Baron van Harinxma thoe Sloten Conform de eis veroordeelde het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden de moordenaar van mr. B.'Ph. Baron v. Harinxma thoe Sloten, lid van de ïechtbank aldaar, de landwachter Koopmans tot devdood. Koopmans had het bevel tot de moord gegeven. Son- nema, die de dodelijke schoten loste, kreeg 20 jaar. gemene vergadering der VN zou de ledep kunnen aanwijzen, die zich be reid verklaren de taak op zich te ne men. De Verenigde Staten wensen ech ter niet alleen op te treden. Weer fenomenaal spel in Moskou Reshevsky-Euwe remise ReshevskyEuwe en KeresBotwin- nik zijn partijen geweest, die de dui zenden toeschouwers in Moskou weer in vervoering hebben gebracht: van beide kanten werd er fenomenaal gej speeld. Het is duidelijk, dat Euwe er wat beter in begint te komen, al is het belaas wat te laat. Zijn partij tegen de Amerikaanse kampioen, die juist Botwinnik had verslagen, was een Retiopening, die van beide zijden ongewoon werd voortgezet. Euwe kon een stevige centrumpositie bereiken, maar Reshevsky, ook niet voor de poes, kwam met een aanval op de Dame-vleugel. Met een zeer fijne ma- noevre wist Euwe de druk te ontgaan waarna interessante combinaties volg den, die" beide meesters met stiptheid speelden. Op de 27e zet besloten zij tot remise, daar er noch vqpr de een, noch voor de ander meer winst inzat. Voor de fijnproevers was ook Ke_ resBotwinnik een juweeltje. Bot winnik speelde Frans en tfeek reeds op de vijfde zet van het normale schema af. Botwinnik zocht het in het centrum, Keres op de Koningsvleu gel. Dreiging en tegendreiging volg den elkaar op en de toeschouwers werden voortdurend in spanning ge. houden. Aan het einde van de tijd mpesten beide meesters 10 zetten in even zoveel minuten doen. In deze critieke tijd slaagde Botwinnik erin een pion- te winnen. De party is af gebroken in een voor Botwinnik gun stiger stelling. VergiftigingsaHaire van Hoogwoud voor het gerecht Moord weloverwogen en in koelen bloede uitgevoerd Dinsdag behandelde de Meervoudige Strafkamer te Alkmaar de vergif tigingsaffaire, die in September '47 tc Hoogwoud plaats vond. Reeds om 9 uur had het publiek een lange file voor het gerechtsgebouw gevormd en toen om 10 uur de zitting een aanvang nam ,werd er een formele veldslag geleverd om een plaats op de publieke tribune te bemachtigen. Vond Sara haar echtgenoot „te saai De dagvaarding vermeldde, dat de beide verdachten, de 25-jarige Sara Verplanke en de 30-jarige Hendrik de Groot, beiden te Hoogwoud, na te vo ren „in kalm overleg, het voornemen gemaakt en het plan beraamd en het besluit genomen te hebben" om op zettelijk Jacob Heida. echtgenoot*van Sara Verplanke van "het leven te be roven door opzettelijk een of meer- malen een hoeveelheid rattenvergif in of door voor Jacob Heida bestemde levensmiddelen te mengen of te sme ren tengevolge van het consume ren van deze levensmiddelen is Ja cob Heida op 26 September in Hoog woud overleden. Met gebogen hoofd luisterden de verdachten Wanneer om 10 uur de rechtbank binnenkomt, is de zittingszaal stamp vol. In de getuigenbanken hebben tientallen'getuigen plaats genomen om straks hun verklaringen af te leggen. President'ls n*r. A. D.. van Regtéren Altena; raadsleden mr. Alblas en mr. Stoffels, officier van justitie mr. Hol- steyn. De beide verdachten worden binnen geleid; de vrouwelijke verdachte ge kleed in een blauwe mantel; haar lot genoot in een sjofel colbertje. Met gebogen hoofd luisteren zij toe, wanneer de officier de lange ten laste legging voorleest Ze zijn merkbaar zenuwachtig en onrustig. Als eerste getuige wordt de opper wachtmeester der Rijkspolitie H. Key gehoord. s Deze getuige maakte in deze zaak proces-verbaal op; beide verdachten legden tegenover hem een volledige bekentenis af. Geruchfen wekien argwaan De getuige dr. B. A. Schermer, arts te Hoogwoud, neemt voor het getui- genhekje plaats. Op 22 September werd deze arts by Heida geroepen; de patiënt klaagde over pijn in de benen; de arts had echter nog geen argwaan De toestand verergerde en enige da gen later riep deze gëtuige de assis tentie van de Hoornse chirurg A. de Ronde in. Eerst na de dood van Heida kreeg de arts argwaan, mede in ver band met verschillende geruchten, die in Hoogwoud de ronde deden. Sara Verplanke vertelt In September 1946 maakte Sara Verplanke kennis met Hendrik de Groot. Ze vertelt met zachte stem, hoe haar man eerst weinig van haar lang zaam gegroeide liefde voor De Groot merkte, maar later rees by hem ver denking. Er ontstonden moeilijkheden tussen de echtelieden. Toen begonnen de beide verdachten plannen te bera men om'Heida het leven te benemen Naar aanleiding van courantenbe richten zagen zy aanvankelyk dood door electrische stroom als middel; op 23 Augustus lazen zy in de „Waar heid" een bericht over een vergifti- gingsgeval door middel van ratten- kruid in Zwolle. In Purmerénd koch ten zij 'lievopasta en rodent, beide vergiften om ratten en-muizen te do den. De Groot deed een hoeveelheid hiervan in wat appelmoes, die Sara voor haar man klaarzette. De echtgenoot at hiervan, maar zon der resultaat, Zaterdag 13 September, zo vertelt Sara Verplanke verder, de den we een theelepel lievopasta tus sen een met appelmoes besmeerd ka detje. Eerst nam Sara enige happen van het broodje af en voegde later het vergif toe. Jacob Heida at de rest van het brood op. Omdat ook deze poging geen resultaat *gaf, kocht De Groot opnfeuw een hoeveelheid ro dent. Deze stof mengden zy op Zater dag 20 Sept. door tomatensoep en Sa ra zette 's avonds een bord soep klaar Heida at de soep en wed onwel. De volgende dag, een Zondag, gaf zij hem opnieuw een bord. Sedertdien werd Heida ernstig ziek; op Dinsdag 25 September werd hij naar het zieken huis te Hoorn gebracht. De volgende dag bezocht Sara hem en hy zeide; „Schat, ik maak het niet lang meer". Dezelfde dag overleed hy. Opgehitst tegen haar man Dan wordt De Groot gehoord. In het algemeen klopt zijn verklaring met die van de eerste verdachte. De concierge-bode brengt het rode en het blauwe doosje, waarin de ver raderlijke stoffen in het dressoir op geborgen waren. De Groot ontkent, de vrouw ooit aangemoedigd te heb ben; hij geeft echter toe. da- hij zijn volle medewerking ver'e- In tranen vertelt Sara d- ut De Groot en zijn moeder haar tegen haar man ophitsten. Ten aanzien van het tweede bord soep houdt Groot zich geheel afzijdig; Sara houdt echter vol, dat ook .De Groot die Zondag er by aanwezig was en erop aandrong, een tweede bord soep toe te dienen. De Groot vertelt, dat hy op een- Augustusdag in '47 Heida tot overspel', met ifiep G. trachtte te brengen ",nV zo bewyzen tegen Heida te krijgen. .fm verdediger van de Gr., mr. G. vaa Hilten, merkt op, dat het flesje lievo pasta slechts twee maal aangesproken zou zyn en desondanks geheel leeg is gevonden. De Gr. verklaart dan. dat Sara het meermalen met bevopasa probeerde, o.m. door de pasta door snybonen te mengen. Sara ontkent dit pertinent. Verschillende medici, w.o vati de Leidse universiteit delen hun bevin dingen by de sectie mede De getuige J. van B., apoineker ie Hoorn, verklaart, dat De Groot in September '47 een doosje rodent bij hem kocht De Gr. gaf voor, laat van ratten te hebben. Tegen de getuige M. G. te Hoorn zou Sara gezegd heb ben: „M"n man ligt ernstig ziek m het ziekenhuis en ut weet niet wat ik moet beginnen, wanneer hy er le vend uit komt". Van dit gezegde kan Sara z'ch hu niets meer nerinne-^n. Had ook het slachtoffer moordplannen De Hoogwouder bakker M. W., de vroegere patroon van de overledene, deelt mede, dat Heida plannen om De G. om het leven te brengen, had. Hy hield hem hier echter van terug. (Zie vervolg op pag 4) Zware straf voor Dikke Corrie eti Ome Joop Voor „Dikke Corrie" en ..Oom Joop" heeft het ouderwetse vechtpar- tytje met de politie dat deze Zeedy- kers leverden, wel een onaangenaam staartje gehad. De Amsterdamse rech ter veroordeelde beiden tot 4 jaar ge vangenisstraf. Vier jaar zullen zij er over na moeten denken wat het be tekent, een agent in het water te gooien SOLDAAT WAS OORZAAK. Het ig thans gebleken, dat een sol daat, op weg naar huis, een Engelse frein tot stilstand heeft gebracht door aan d$ noodrem te trekken, met het gevolg, dat een andere trein er op in reed en 24 personen om het leven kwamen. De soldaat wilde de trein tot stilstamj brengen om te kunnen uit stappen. Hij heeft zich by cfe politie aangegeven. weerbericht IETS KOELER Enkele overdrijvende wolkenvelden met slechts hier en daar enige licht# regen met later nog een kleine kan# op onweer. Iets koeler. wind tussen Nn"

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1