Alle athleten voor Olympische Spelen duimen voor dat prachtkamp in Uxbridge Goede bedden, best voedsel en uitrusten op groene hellingen! DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN Londen 1948 steeds dichterbij Hoewel voor heel Engeland versobering het wachtwoord bl^ft, ziet het er uit dat het de deelnemers aan de O.S. en de officials aan niets zal ontbreken. Het organisatie-comité gaaj van het standpunt uit dat de door snee athleet recht heeft op vier dingen: een goed bed, rust, frisse lucht en gezond voedsel, en doet wat het kan om deze vier Idealen te verwezeniy- ken. By een bezoek aan Uxbridge, één van de 31 centra, waar de Olympi sche athleten en officials gehuisvest worden, krygt men de indruk, dat mea een heel eind op weg is om z,yn belofte waar te maken, dat zelfs de Berlijnse Spelen van 1936 niet zoveel gerief aan de athleten hebben verze kerd. Amerikanen gaan echt „Olympisch brood" eten Elke slaapkamer in dit R.A.F.-kamp heeft vier goede bedden met een lees- lamp aan het hoofdeinde en er is ruimte genoeg om van deze slaapge legenheden met hun grote kasten een geriefelijke zitslaapkamer te maken. Rust en frisse lucht vinden de athle ten op de groene hellingen en onder de bomen van Hillingdon Park, waar het kamp is gelegen. Wat de voeding betreft schijnt het, dat zij voldoende van alles zullen krijgen, geheel afge zien van de speciale rantsoenen, die ze misschien meebrengen. Voor hen geldt het basis-rantsoen van de ar beiders, die zwaar werk verrichten en ze ontvangen o.m. per week 225 gr. chocolade. Er wordt gezorgd voor 5 verschillende soorten brood. Daar naast zullen de Argentynen hun el- gen roggebrood bakken, terwyi.de A- merikanen maatregelen treffen om dagelgks 225 kilo „Olympisch" brood door de lucht aan te voeren uit Ame rika! Dir soort brood werd voor de Eerste keer gebakken tgdens de spe len van Los Angeles in 1932. Aan drank zal er een overvloed van gepasteuriseerde melk zijn en verder licht bier en wyn. Er wordt geen örur»r»el sterke drank in het kamp verlengbaar gesteld, en de brandewijn Voo* medicinale doeleinden zal uit het nabij gelegen ziekenhuis moeten ko «teu. Voor deze verzorging wordt de athle ten een pond per dag berekend, plus vyf shilling transportkosten voor het vervoer naar en van Wembley of naar andere plaatsen waar ze willen trai nen. Dit is een zeer matige prijs, die door de verschillende Olympische cp- mïté's betaald moet worden. Maar misschien is ook dit bedrag nog te hoog voor sommige kleinere landen, die dan genoodzaakt zullen zijn hun plagen in te krimpen Het kamp te Uxbridge is wellicht het beste van alle 31 centra en het wekt dan ook geen verwondering, dat de meeste buitenlandse officials ver zocht hebben hier gehuisvest te wor den als gasten van de R.A.F. Van de 6000 deelnemers en officials zullen er slechts 1500 te Uxbridge plaats vin den, terwijl het nabijgelegen R.A.F.- kamp in. West Drayton er nog 700 bergen kan. Het andere grote kamp te Richmond heeft een capaciteit van 1500, evenals Uxbridge, maar alles is er minder ruim. Pas op 16 Juni, als de organisatoren zeker weten hoeveel ploegen elk land afvaardigt, zullen de ploegen over de verschillen de kampen worden verdeeld, waarbij getracht zal worden de athleten die dezelfde taal spreken en ongeveer hetzelfde dieet volgen zoveel moge lijk bij elkaar plaatsen. In afwach ting daarvan weigert men elke me dedeling over de indeling, zodat het geenszins vast staat dat bijv. alle Engels-sprekende athleten te Ux bridge en alle Scandinavische deel nemers in Richmond zullen worden ondergebracht. Te Uxbridge vindt de athleet alles wat hij wensen kan, inclusief een van de beste sintelbanen van het land, een bioscoopzaal met 700 plaatsen en, juist buiten het kamp, een keurige eet- en drinkgelegenheid waarvan hy gebruik zal kunnen maken als de zware Olympische dagen achter de rug zijn. In dit kamp zijn geen vaste regels voor uitgaan en thuis komen. Wat dit betreft laat de R.A.F. alles over aan de ploeglijders, die er maar voor moeten zorgen dat de athleten des avonds tijdig hun bed opzoeken-. Onze heren starten met minder goe de kansen dan de dames. In de sprintnummers kunnen we nog wel meekomen, maar een tak van sport waarbU we er niet aan te pas komen Is bijv. polsstokhoogspringen. Hier is Cor Lamoreé, onze beste man, aan het werk Eén van onze grootste troeven voor Londen is zonder twyfel de all-round athlete Mevr. Blankers-Koen, die van alle markten thuis Is en in ieder ge val in Europa haar gelijke niet vindt. Hier ziet men haar een trainingrond je niaken tijdens de Europese kampi oenschappen van vorig jaar In Oslo. Vlieger-redders mogen vliegen De drie Haagse jongens, Joop de Leeuw. Gerard Snoeck en Bert Beekhuizen, die enige da gen geleden door hun optreden het leven van de leerling-vlie ger Leemhuis redden, nadat hij vlak by de kust met zijn „Ti- ger-Moth"-toestel afgleed en in zee stortte, zullen een retour vlucht maken op een binnen landse lyn der K.L.M. Dr. A. Plesman, pres.-directeur der K.L.M., las het relaas van de redding in de bladen, werd ge troffen door het moedige optre den van de jongelui en besloot hen als blijk van waardering deze vlucht aan te bieden. Bovendien zal Ge ard Snoeck, die werkloos was. als instru mentmaker in dienst treden van de K.L.M. 82. Intussen was Jimmy Brown zich niet in het minst bewust' welk een ravage hy had aangericht onder het moreel van zyn tegenstanders. Via Galamadammenen Kippenburg was hg naar Sloten geyid en vandaar naar IJlst en Sneek. En by elke con trole werd hg toegejuicht en aange moedigd door een steeds geestdrifti ger wordende Sietske, die in de auto van Piet Potlood de grootste moeite had de fameuze rgder by te houden. De verslaggever begon er zelfs van te mopperen. „Ik kryg niet eens de tyd myn krant op de hoogte te hou den van het verloop van de wed strijd", riep hy wanhopig uit. „Zeg die aap toch eens, dat hy het wat kal mer aan doet, dan kan ik tenminste een stukje van mijn verslag doortele- foneren". Heeft Min. Lieftinck gebrek aan contanten? Hij geett 4 pet. korting Het ministerie van Financiën heeft medegedeeld, dat een regeling is vast gesteld inzake het verlenen van-kor ting by vervroegde betaling van aan slagen in de „vermogensheffing in eens". Deze korting wordt alleen verleend indien uiterüjk op de vervaldag van de eerste termyn, de tweede en derde termyn van de aanslag, geheel of ten dele, wordt voldaan met vry geld, met voor betaling aangewezen staats obligaties of met inschrijvingen in de grootboeken der nationale schuld en ln het grootboek 1946. De korting bedraagt 4% 's jaars en gaat in op de dag van betaling. Voor betalingen, die plaats hebben na dat de eerste termyn van de aanslag reeds is verschenen, wordt echter g'een korting toegestaan. AUTOKARAVAAN ZAL RONDE RIJDERS DOOR HEEL ONS LAND VOLGEN Hoewel de karavaan van de Ronde van Nederland niet zo'n lgvige vorm zal worden als in het buitenland, waar bg de grote wielerwedstrgden van 100 tot 200 volgwagens de renners vol gen (en hinderen), bestaat ook die van de Ronde van Nederland uit een groot aantal voertuigen. De stoet wordt geopend door de radiowagen, op ongeveer een kilometer gevolgd door de politiewagen, die, voorzien van ontvang- en zendtoestel," het ver keer regelt. Ongeveer 500 meter daarachter -volgt de kopgroep van het peleton, waarachter de wagen van de techni sche leiding en tussen de renners in of daarachter, de volgwagens van ju ryleden, ploegverzorgers, journalisten radioreportage, materiaalwagen en de auto, die de uitvallers onderweg op pikt en naar het eindpunt van de etappe brengt. Een politiewagen sluit de stoet VIER MANNEN ZULLEN DWARS DOOR ZUID AMERIKA TREKKEN De ontdekkingsreiziger Armand De- nis, van oorsprong Belg, ls uit Mia- mi vertrokken voor een moeilyke en gewaagde tocht. Denis wil name lijk dwars door Zuid Amerika trek ken en-wel van de hoofdstad van E- cuador naar Rio de Janeiro. Hemelsbreed bedraagt deze af stand 4800 kilometer. Denis wordt op deze tocht vergezeld door zgn twee lingzoons Armand en David en door de éameraman Leroy Philipps. Denis zal daarbg door de wildernis der A- mazone trekken en door het gebied yan de Matto Grosso, één van de weinig bekende streken der aarde. Denis heeft reeds zeven expedities op zyn naam staan door de tropische wildernissen en zyn daarby gemaakte films waren een groot succes. Boeren van Schouwen konden regenwormen wel zoenen U wist 't misschien nog niet, maar regenwormen zgn belangrijke diertjes. En niet alleen op 1 Juni, wanneer we weer met hengel^ naar de waterkant trekken. De boeren op Schouwen-Duiveland hebben gaten in de lucht gesprongen, toen zy de vorige week de eerste re genwormen uit de altyd nog wat zou te bodem van hun geïnundeerde lah- deryen zagen kruipen. Regenwormen zorgen namehjk in normale tijd voor de structuur van de grond. Op Schou wen echter was de tgd niet meer nor maal: de grond was zout en daar konden de regenwormen helemaal niet tegèn. Ze stierven zo goed als alle maal. Het wondermiddel g\ps moest uitkomst brengen, maar de boeren van Schouwen kregen niet genoeg. Ze smeekten om meer, toen ze zagen hoe goed gips de regenworm verving. Gips moet echter uit Frankrijk ko men en kost deviezen. Daarom heb ben de boeren op Schouwen heel blij gekeken toen die eerste regenworm uit de aarde te voorschgn kwam. Ze waren meer verheugd, dan toen ze de eerste zwaluw zagen vliegen! VRIJDAG 23 APRIL 1948 Hilversum I 301 ra. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Lichte morgenklanken; 9.30 Werken van El- gar; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 11.00 Voordracht; 11.30 Johan Jong, orgel; 12.00 Orkest Vic- tor Sylvester; 12.38 Ensemble De Pa pavers; 13.00 Nieuws; 13.13 Orkest André Kostelanetz; 14.00 Kookpraat- je: 14.20 Virtuoso-sextet; 15.00 Ons volk in zyn dichters: 15.20 Werken van Glazounov; 16.00 Filmmuziek; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Gram. platen; 17.20 wy en de mu ziek; 18.00 Nieuws; 18.15 en 19.15 Accordeon-orkest Jan Vogel: 18.30 Ned. Strydkrachten; 19.00 Denk om de bocht; 19.30 Cursus „Waar is uw God?"; 20.00 Nieuws; 20-05 Kamer muziek; 20.30 Cursus „Midden in de wereld"; 21.00 Men vraagt en wij draaien; 21.30 De Ducdalf. het kabi net der kleine zaken; 22.00 Buiten lands weekoverzicht: 22.15 Swing and Sweet; 22.45 Avondwijding. Hilversum II 413 tn. x.ify ex'. S.00 Nieuws; 7.15 Réveille: 7.45 Een woord - voor de dag: 8.30 Spaanse muziek: 9.15 Voor de zieken: 9.35 Gram.mu ziek: 10.00 Pianorecital; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Vioolrecital; 11.43 Metropole-orkest; 12.10 Pianospel; 12.33 Fluitrecital; 13.00 Nieuws; 13.15 Staf muziekcorps der A'damse politie; 14.20 Van oude en nieuwe schrgvers; 14.40 Geesteiyke muziek uit de Ba- roktyd; 15.10 Orgelspel; 15.40 De vijf Zakapara's; 16.00 Voordracht; 16.20 Vocaal kwartet; 16.50 Omroeporkest; 18.00 Ensemble Lachmann 1845 Geesr teiyke liederen; 19.00 Nieuws; 19.30 Reportages; 20.00 Nieuws; 20.15 Ne derlands kamerkoor; 20.45 „Redden de vleugels", klankbeeld; 21.15 Pro menade-orkest; 22.00 Vragen aan voorbygangers; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws: 23.15 De Raaff en Schutte. Boogschutters in actie Op 18 Juli a.s. zal te Tilburg de 25e landenwedstrgd in het boogschie ten Nederland-België plaats vinden. Teneinde aan deze ontmoeting kleur bg te zetten besloot de organiserende vereniging „De Rare Schutters" op het Stuivesantplein van Tilburg een middeleeuws marktplein op te trek ken waar de schutters hun krachten zullen meten. Tot Prins Bernhard, die, zoals be kend, zelf een beoefenaar van de ou de handboogsport is, werd 't verzoek gericht dit schuttersfeest te komen openen. 70 JAAR GETROUWD Op Dinsdag 27 April a.s. zullen de 93-jarige Egbert Veen en de 92-jari- ge Jantje van der Heide in Zuidveen bg Steenwgk de dag herdenken, dat zij voor 70 jaren in het huwelijk tra den. De beide oudjes, die nog een goede gezondheid genieten, zullen op" c ie dag door hun dorpsgenoten ge huldigd worden. Lenteweelde in West-Friesland Winkel in feesttooi Het prachtige zomerweer van de laatste dagen heeft wonderen ver richt. Alom begint de natuur te ont luiken. Een groen waas ligt over de bomen. De weiden zyn vol met de gele paardenbloemen die schitteren in de zon. Langs velden en wegen, overal is de natuur thans op z'n mooist. We behoeven niet eens zo ver te gaan om de volle schoonheid van ons eigen land te genieten. Het is vol strekt niet noodzakelijk naar de bloeiende Betuwe te gaan. Velen van onze lezers zullen wellicht verbaasd zyn, dat ze het nog korter bij kun nen redden. De schoonheid van Winkel. Tocfi is het zo. Op een aanwijzing van een onzer lezers zgn we op de fiets gesprongen en hebben een be zoek gebracht aan dit oude Westfrie- se dorp. We hebben er met volle teu gen genoten. Niet alleen van de mooie welden en het frisse groen der bomen. Neen, er is meer te zien. Winkel is Immers van ouds een centrum van vruchtencultuur en men kweekt er veel bloembollen. Welnu, dank zy het uitgezochte weer is er nu een kleu rencombinatie ontstaan, die zijn weer ga niet heeft. Dè perebomen staan in volle bloei. Het zyn ware bruidsbouquetten. De vroege appelsoorten bloeien nog niet geheel maar toch begint er over som mige bomen reeds een rosig waas te komen. Wendt ge Uw blik af van de boomgaarden, dan kimt ge u verlus tigen aan de prachtige kleuren der bollenvelden, of de* weiden. Wanneer ge het dan treft, dat er zo'n prachti ge hemel boven hangt als vandaag, dan is het schilde rg volmaakt. Een raadgeving. Neem ook de fiets. Hebt ge een auto. dan is dat gemakkelgker, maar ge geniet toch niet zoveel. En fiets dan eens langs de oude trambaan van N. Niedorp naar Winkel. Rijdt het Zand eens in, zodat ge het dorp met zgn schoonheid van alle kanten kunt bekgken. Dan gaat ge de weg óp naar Lutjewinkel en stapt op de hoge brug over het kanaal af. Ge wordt een ogenblik stil van dit fraaie landschap. Dan vervolgt ge uw tocht en gaat van Lutjewinkel naar de Westfriese dijk naar Winkel terug, fietst het dorp door en rgdt via de Limmerschouwer- weg naar het klooster waar ge een pracht gezicht hebt op Nieuwe Nie dorp. Ge zult een middag hebben ge had, die ge niet spoedig zult verge ten. Het behoeft U niets te kosten dan een beetje moeite. FEUILLETON Avontuur in Venezuela Naar het Engels door JOHN STUDLEY Ze vond het tegelgkertijd amusant en aantrekkelgk. Hier voor haar stond dus eindelgk een man, die alles in het jwerk stelde om haar vader te bevry- den en die het er niet om te doen was haar te behagen. Hg had haar ver- Btand en haar moed nodig; hy ver langde haar hulp, maar hij verlangde die van iemand, die hy als zgn kame raad beschouwde, zoals hy die van een mannelgke medewerker verlangd Bor hebben. Onbewust maakte hy haar het compliment, dat hqar beter dan enig ander beviel! Ik help u! zei ze. Roddy keek haar weifelend aan, Biet begrgpend waarom ze plotseling big lachte. Zgn zakelijke manier van spreken volgend zei Inez haastig: U kunt de ponny wel houden. Hij is pas bg ons en niemand weet dat hij van ons is. Morgenochtend voor zons opgang moet u weer uitrijden, maar dan moet u op de weg naar Otraban- da langs de rots nemen. U moet zor gen dat u ons huis voorbij bent voor dat de zon opgaat. Na ongeveer een mgl moet links een ruiterpad in slaan. Dat komt uit op het strand. Als ik niet kan, zal Pedro er zijn. U kunt de geschiedenis, die vader be schreven heeft bg Belancourt in Wil lemstad. Hoe zal ik u ooit kunnen dan ken, riep ze uit, als u gelijk hebt ge had? Roddy glimlachte terug en schud de zgn hoofd. Ik wist niet dat we dankbaarheid van elkaar verlangden, zei hg. En nu moet u gaan, want ik kan niet weg, voordat u uit het gezicht bent. Het meisje liet zich wegsturen met dezelfde voor Roddy onbegrgpelgke lach van daarnet. Het was haar eer ste „afspraakje" geweest, maar niet tegenstaande haar weinige ervaring wist ze, dat, als de partner een lands man van haar geweest was, deze het niet geweest zou zijn die er een eind aan maakte! Roddy gaf haar een kwartier voor sprong en galoppeerde toen naar Wil lemstad. Hg stalde de pony ergens in de voorstad en ging toen zo vlug mo gelijk naar de boekwinkel. Hy zei dat hy reisbeschrgvingen en boeken over de geschiedenis van Venezuela zocht. Bg wat de man hem liet zien, was er één in drie delen ln het Spaans van Senor Don Miguel Rojas. Roddy's vingers'jeukten om het opèn te ma ken. Hij ging naar zgn hotel na nog een half dozijn andere boeken te heb ben gekocht. Peter sliep nog, maar Roddy'-s ongeduld was te groot om hem eerst nog wakker te maken. Hy sloot zich op in zgn kamer, gooide de boeken die hg niet nodig had op de grond en sloeg met zenuwachtige haast de bladen om, tot hy bladzij vier en vijftig te pakken had. Zgn ogen vlogen naar de vierde paragraaf. Hy kende niet zo heel veel Spaans, maar zgn kennis bleek voldoende. Bladzij vier en vyftig vormde de be- schrgving van een aanval van zee ui$ door Drake op het fort 'van San Car- los. En dit was de inhoud van de mys terieuze paragraaf vier: „Ziende, dat het niet mogelgk was het fort te behouden, verza melden de verdedigers zich in het lokaal van de wacht en werden van daar uit naar het vaste land gevoerd door de tunnel, die San Carlos met het Fort van Elckorro verbindt". Roddy liep als in een droom naar de aangrenzende kamer en schudde, de slapende Peter bg zyn schouder Peter deed zyn ogen open en de uit drukking op Roddy's gezicht maakte hem van schrik meteen klaar wakker. Is ér iets niet in de haak? Niks! zei Roddy. Hij vergat dat Peter absoluut geen Spaans kende en wees triomfantelijk op paragraaf vier. Ik heb 'n ondergrondse gang naar de cel van generaal Rojas ontdekt, zei hg. We moeten terug gaan en hem er uit halen. Om geen last te hebben van de warmte hebben de planters, die op een eind afstand van Willemstad wo nen de gewoonte by kaarslicht op te staan en als de zon opkomt, zijn ze als een heel eind op weg. Dus toen Roddy er de volgende morgen weer op uit toog om Inez Rojas te ontmoe ten, beschouwden de enkele bedienden die zgn vroeg vertrek merkten, dat zowel Als zgn mededeling dat hy wil de duiven ging schieten, als Iets heel gewoons. Roddy vond zonder enige moeite het pad, dat van de rots naar zee liep en toen hg het strand een klein eindje afgereden* was, vond hy Inez op hem wachten, begeleid door de trouwe Pedro. De rots, die aan de voet uitgehold was door de zee, welf de zich over hem heen en verborg hen voor allen, die over de rotswee kwamen, terwgl de golven, die op een uitstekende rotspunt braken^hen met een gordyn van druppels onttrokken aan het oog van hen, die op zee voe ren. Toen ze opstond en naar hem toe kwam, straalde Inez" gezicht van ge luk. Het leek wel of ze sedert hun vorige ontmoeting nog flinker, krach tiger, nog jonger en mooier was ge worden. Zg zag in de uitdrukking van voldoening in Roddy's ogen, dat ook hy het raadsel had opgelost. Hebt u het boek gezien? riep zo, en -hebt u het begrepen? Ik heb er tenminste een flauw idee van. Genoeg, voegde hy er aan toe, om door te gaan. Ik heb het moeder niet verteld, zei Inez met iets in haar stem, dat trots over haar eigen dapperheid ver ried, ik zal het haar niet vertellen ook, voordat ik weer iets van u. ge hoord heb en voordat u zegt, dat u gelooft, dat we deze keer werkelijk hoop mogen hebben.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3