kmaaiiJei Langs dn straat N.-HOLLANDSE PERS 19<i5 Frans voorstel basis voor wapenstilstand in Palestina? Transjordaanse actie of offensief in zenuwenoorlog? Wederom ontplofte munutie te Muiden Daders van roofmoord op „Moeke"' Marsman kreqen 15 jaar Zaanse triomfen tussen Nijmegen en Maastricht: 3 man aan kop! 4e Jaargang No 1223 Woensdag 28 April 1948 Litgave voor de gety&namif* 8tich':i Wnd. hoofdred. A. Erika. Westerwea SSt, Alkmaar, lel 33W. Redactie en adminJatra- tie: Ridderstraat hoek Oudegracht Tel, 3937 Joden en Arabieren siellen eisen Brillen pessimistisch over doeltreffendheid Ofschoon zowel Joden als Arabieren op een besloten bijeenkomst van de Trustschapsraad verzekerden, dat zij zouden instemmen met een wapen, stilstand in Jeruzalem, verlangden zij voorwaarden, welke het twijfelachtig maken of men uiteindelijk tot een overeenkomst zal kunnen geraken. Mosje Sjertok b.v. verklaarde, dat het Joodse bureau een belofte kon doen namens de Joodse inwoners van Palestina en het Arabische Comité na mens de Arabieren in Palestina, doch dat een actie door de strijdkrachten van enige Arabische buurstaat hier b uiten zou vallen. Jamal Hoesseini verklaarde namens de Arabieren, dat de veiligheid der heilige plaatsen voldoende gewaar borgd zou zijn door een wapenstil stand voor de oude stad alleen. De Arabieren zouden als voorwaarde stel. len, dat de strijdkrachten van de liaganah uit hun posities binnen de stad zouden worden teruggetrokken. Deze voorwaarde werd door Roger Garreau, Frankrijk, die de resolutie betreffende een wapenstilstand voor Jeruzalem heeft ingediend, aange merkt als ..juist het soort struikel blok, dat het Franse voorstel had willen omzeilen". Garreau had de Trustschapsraad aanbevolen, dat een internationale politiemacht van 1000 vrijwilligers naar Jeruzalem zou worden gezonden om de bevolking en de heilige plaat sen te beschermen. Hij wilde dit plan onmiddellijk in behandeling nemen ~n er desnoods de gehele avond aan te besteden om iemand tc vinden, die aan het hoofd van deze macht zou staan. ,.Er is geen uur te verliezen. De eer van de V. N. is er mee gemoeid. Wij moeten in de twee weken, die ong nog resten, ie?s tastbaars doen", m de Franse afgevaardigde. Het Franse voorstel treft ook ge schikte maatregelen om de voedsel- voorziening van Jeruzalem te verzp keren, aldus Garreau. De vrijwilligers van de nolftlemacht zou dor» tn4fcr4a. eel, zonder onderscheid van natiornli telt, moeten worden gekozen. B«r'e:v d'en moet in de Joodse en Arabische wijkPD van Jeruzalem. hulppol*fie votden ingesteld, die "te plaat- i.ike politie moet samenwerken mr de internationale politiemacht. „Onwivoefbaar" zegt Creech Jones De Brit Creech Jones meende, dat Jeruzalem niet kan worden beschermd „tenzij wij een wapenstilstand voor geheel Palestina verkrijgen". Men mag niet vergeten, zo zei hij, dat Jeruza lem zowel door de Arabieren als Jo den een stad is van geweldig stro.' tegisch militair belang en er zal daarom in dit gebied juist in zeer aanzienlijke mate worden gevochten. Voorts zeide Jones, dat de nu in Jeruzalem aanwezige politiemacht 300 Joden omvatte, in hoofdzaak oner- Hij schrotr zich een beroerte Dezer dagen^verschsen een man in een winkel te 's Gravenhage om iets te kopen Hij betaalde met een biljet ,van f 10—. De juffrouw verliet de winkel ever om het geld te wisselen Toen zij terug kwam, miste zij een paar gulden uit de kas en sprak de klant daarover aan. De man, aldus op heterdaad betrapt, schrok zich letterlijk een beroerte! Hij werd overgebracht naar het zieken huis aan de Zuidwal. JUBILEUM-PAKKETTEN ACTIE VAN DE NIWIN In verband met het regeringsjubi leum organiseert de NIWIN een jubi leum-pakketten actie, die 1 Mei be gint en 25 Juui sluit- Het ligt in de bedoeling behalve aan alle militairen overzee, aan daarvoor in aanmerking komende burgers een pakket te zenden Hoewel de prijs van de pakketten zo laag mogelijk zal worden gehouden, is niettemin een totaal bedrag van 300.000 gld. nodig voor 200.000 pakket ten. f 1.50 is de Prijs dus van een pak ket, dat zal bevatten sigaretten, ver snaperingen, toiletartikelen en een nog nimmer gepubliceerde foto van H. M. de Koningin weerbericht VEEL BEWOLKING Matige, in het Noorden van het land tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en West. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen. Iets lagere middagtemperatu- xen dan gieterao. Morgen militaire conferentie der vijf In officiële klingen te Brussel wordt bevestigd, dat de minister van Defen sie van België, Nederland en Luxem burg zijn uitgenodigd om hun Britse e» Franse collega's in Londen te ont moeten ter bespreking van gemeen schappelijke defensievraagstukken, die voortspruiten uit het West-Europese verdrag, dat de vorige maand te Brus sel getekend werd. De datum van vertrek der ministers is nog niet vast gesteld, doch men gelooft dat kol. Raoul de Fraiteur, de Belgische mi nister van Defensie, Lambert Schaus, zijn Luxemburgse collega en enige ho ge officieren van het Belgische leger Donderdag naar Londen zullen vlie gen. Vier personen zijn om het leven ge komen en 5 andere zijn nog vermist tengevolge van een reeks ontploffin gen die zich in een gas- en electrici- teitsfahriek te Brooklyn hebben voor gedaan. varen en onvoldoende getraind was en gebrek had aan leiding. Er zijn enige honderden Britten, die lid zijn geweest van de Palestijnse politie en bereid zullen zijn vrijwillig dienst te nemen. Zij bevinden zich niet langer in Palestina", aldus Jones, ,,en ik be twijfel of hun diensten te verkrijgen zijn. Het zou enige maanden kunnen duren alvorens een kern van een po litiemacht in Palestina gevormd zal kunnen worden. Onder de huidig^om. standigheden moeten wij er het beste van trachten te maken". Massale Arabische vlucht over Jordaan Hot is nog steeds niet duidclyk of troepen van koning Abdullah van Transjordanië actief deelnomen aan de strijd in Palestina of dat het hier louter een offensief in de zenuwenoorlog betreft. De berichten spreken elkander voortdurend tegen. De Transjordaanse gezant is door Bevin ont vangen; hy zou vo'gens Reuter verklaard hebben, dat hij geen bevesti ging had ont%angen, dat het leger van zijn land Palestina was binnen gerukt. Shinwel, de Britse minister van oorlog, kon nog geen verklaring afleggen in het Lagerhuis: „Over de persberichten kan de regering nog niet oordelen", zei hij. In het officieel bericht over de si. tuatie in Transjordanië van Sir Eric Kirkbride, de Britse gezant in Amman, dat Dinsdagavond te Lon den is ontvangen, worden de pers berichten over de oorlogsverklaring van koninc Ah:!»"'»*» aan het Zionis me; het binnentrekken van geregel de troepen van het Transjordaanse leger in Palestina en de bezetting van Jericho tegengesproken. Volgens berichten uit Cairo echter zou het eerste deel van het Transjor daanse leger bij Jeruzalem zijn. Een ander offensief zou ontketend wor den bij Galilea in de buurt van het meer van Tiberias en Nazareth. In de noordelijke sector van Palesti na zouden de Iraakse en Syrische strijdkrachten tot gelijksoortige ope. raties overgaan, als voorbereiding tot een mars naar Haifa. Men meent dat Transjordanië tegen 15 Mei minimum 10.000 goed gedrilde manschappen van het geregelde leger en 10.000 Bedoeinen op de been zal kunnen brengen. Irak ~:ou 30.000 man schappen en eenheden van het lucht- wapen leveren. ARABIEREN VLUCHTEN. Stromen Arabische vluchtelingen be wogen zich gister, volgens Reuter, langs de Palestijnse wegen naar de grenzen van de Arabische buurstaten, Syrië, Transjordanië en de Libanon. Tienduizenden Arabische vrouwen en kinderen en mannen hebben het land reeds verlaten, terwijl van Jood se zyde het offensief in het gehele land wordt voortgezet. Voortdurend trekken karavanen over de All-nby- brug, dc verbinding over de Jordaan met Transjordanië. IRGOEN EN HAGANAH ZIJN HET EENS. De Joodse verdedigingsorganisatie Haganah en de Irgoen Zwai Leomi hebben een overeenkomst getekend, waardoor zij in geheel Palestina op militair gebied volledig zullen samen werken. Als onmiddellijk gevolg hier van verwacht men. aldus Reuter, dat de Haganah deel zal nemen aan de gevechten te Jaffa, waar de Irgoen gedurende de laatste drie dagen in actie is. Onrust in Finland? De communistische Finse minister van binnenlandse zaken, Leino heeft in een radio-rede verklaard, dat de onrust. „Deze spanning en de abnor male toestanden welke er het gevolg van zijn wijzen er op, dat er iets meer in het spel is dan alleen maar het gewone voorspel van een algemene verkiezing (in Juli te houden)", aldus Leino. De toenemende spanning in de in ternationale situatie heeft nieuwe hoop gegeven aan de antidemocrati sche machten in ons land. De politie van Helsinki werd Maan dag gealarmeerd in verband met po gingen van „extremistische elemen ten" zich meester te maken van het surplusoorlogsmateriaal, dat Finland volgens het vredesverdrag naar de SowjetUnie moet zenden. Wonder boven wonder slechts één dode Gistermorgen werd de bevolking van het s'.adje Muiden opgeschrikt door een hevige ontploffing op het terrein van de kruitfabriek „De Krygsman" aan de Muid rvaart, hetzelfde terrein, waar op 17 Januari 1947 de vreselijke ramp geschiedde, die een aantial mi. litairen het leven kostte. Met een lorrie worden thans de springstoffen naar een schuit in de Muidertrekvaart vervoerd om naar 't eiland Pampus te worden overgebracht en vernietigd. De eerste lorrie was gistermorgen juist geladen en door drie militaren naar de wal gereden. Op het moment, dat zij wilden terug keren, explodeerde als gevolg van 'n tot nu toe onbekende oorzaak, een blok trotyl. De gedode militair is de 42-jarige J. Brijde uit Amsterdam, die een vrouw met vier kinderen achterlaat. Vierman ontsnapten aan de dood Een gehuwde militair uit Amster dam werd op slag gedood, 's Middags waren de resten van zijn lichaam nog niet gevonden. De tweede militair kreeg wonder boven wonder slechts een lichte hoofdwond en enkele schrammen. De drie militairen, die de lorrie van de wal terugduwden en er Franse spelen Nederlandse verzetslachtotters Onder auspiciën van de Commissie Nationale Herdenking 19401945 zal in verschillende steden van ons land een voorstelling worden gegeven van „La Francerie", door de Franse au. teur Raynal. De acteurs Henri Nor- bert, Susanne Iriel, en Michel Bran- Chaillot en Theatre Antoine zullen be langeloos hun medewerking verlenen. De gehele opbrengst der voorstellin. gen komt geheel ten goede aan door de oorlog getroffen Nederlandse kun stenaars en de door hen nagelaten be trekkingen. De tournee begint 7 Mei in Utrecht, dan volgt Den Haag. De voorstelling van La Francerie in Amsterdam is vastgesteld op Donderdag 13 Mei in „De Kleine Komedie". Daags daarop werd het bezoek aan Nederland in Rotterdam beëindigd. niet op gingen zitten danken hieraan wellicht hun leven, omdat zij anders op het moment van de explosie juist op de plaats zouden zijn teruggekeerd, waar hun kameraad de dood vond. Een sergeant, die zich op ca. 5 meter van de explosieplaats bevond bleef geheel ongedeerd. Het slachtoffer, wiens naam door de militaire autori teiten nog niet is vrijgegeven, was gistermorgen voor de eerste maal op het terrein van de kruitfabriek te Muiden werkzaam. In het stadje Mui. den werden slechts een paar ruiten vernield. In 1947 werden in Den Haag 51 auto's gestolen. Ze zijn thans alle net jes opgespoord en door de politie thuis gebracht. Sobsi—eisen aan Republikeinse delegatie De „Sobsi", het Indonesisch vakver bond heeft aan de Republikeinse de legatie een lijvig memorandum ge zonden, waarin de eis gesteld wordt, dat teruggave van buitenlandse ei gendommen aan de eigenaars van voor de oorlog slechts zal kunnen ge schieden, nadat algehele overeenstem ming is bereikt omtrent de fundamen tele politieke, economische en finan ciële problemen. Vitale productiemid delen, zoals spoor- en tramwegen, krachtindustrie, radio, olieindustrie en drukkerijen, moeten genationali seerd worden onder vergoeding aan de vroegere eigenaren. Eigendommen uit Japan, Duitsland en Italië moeten eigendom van de republiek worden. Eigendommen van de Nederlands- Indische regering, zoals spoorwegen en PTT, worden Republikeins bezit. Voorts moeten de Nederlanders de Re_ publikeinse vakbeweging erkennen, benevens de bestaande Republikeinse arbeidswetgeving. Pang Het orkest speelt met vuur en volkomen overgave. Een stampvolle zaal luistert ge boeid. Dan springt plotse ling een snaar van een der eerste violisten. De man zit vlak vooraan, in het licht der schijnwerpers. Met een toornige uitdruk, king op zijn gelaat neemt hy de viool van zijn kin weg, haalt een nieuwe snaar te voorschijn en zet zich aan de arbeid. Het orkest speelt vol ijver verder. Het gelukt niet al te best. Als ik een blik op de men sen op de voorste rijen sla, zie ik ettelijke gezichten, die met nauw verholen leed vermaak 's mans pogingen gadeslaan. Ze luisteren niet eens meer naar de muziek. Ze hebben alleen maar aan dacht voor de martelende violist, die er eindelijk in slaagt de snaar te spannen, maar dan niet kan afstem, men. Het nummer loopt ten einde. Aan meespelen komt hij niet meer toe. Dan klin ken de laatste maten. Als applaus verstorven is, hoo. ik de opmerkingen van het publiek. Met een welvoldane lach op het gelaat hoor ik ze zeggen: „Wat jammer hé?". Ze kunnen hun leed vermaak niet bedwingen. Ik echter heb medelij a met de violist Hij '»reft spitsroeden gelopen ««en uiisspraaB. uocnue in iflaKen van 1 uuO.en vristtnwurgen ««spraas uucnue in de moordzaak „Moeke" Marsman ver oordeelde de Arrondissementsrecht bank te Amsterdam J. en C. Hoogen- boom en L. H. van der Helm elk tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd, doorgebracht in preventieve Geen „moord," maar doodslag bewezen geacht De drie veroordeelden hadden,, zo. als men weet, in de nacht van 1 op 2 November 1946 een overval gepleegd op de 61-jarige pensionhoudster „Moe ke" Marsman, Warmoestraat 99 te Amsterdam. Teneinde zich meester te ue sierauen, die de pensionhoudster in haar huis had, hebben zij deze van het leven beroofd. De rechtbank overwoog in de .sen tentie, dat de primaire tenlastegelegde moord niet bewezen geacht moet wor den. De uitspraak luidde 15 jaar we gens doodslag gepleegd in samenwer king en vereniging met anderen. Op 13 April had de officier van Justitie tegen elk der verdachten 20 jaar ge. eist. Bakker winnaar en drager van de Oranjetrui Spanning aan de Italiaans Joegoslavische grens Volgens berichten uit Italiaanse bron is de toestand aan de Italiaans-Joego. Slavische grens na een botsing tussen grenspatrouilles gespannen. Het inci dent vond plaats te Grimacco in de provincie Udine. De berichten zeggen, dat detache menten van een Joegoslavisch inter. nationale brigade, met moderne wa pens uitgerust, zouden zyn versche nen in de nabijheid van Tolmino, on geveer 8 km. ten N. O. van Grimacco. De sterkte van de brigade wordt op 2 000 man geschat. De é.appe van de Ronde van Nederland is een triomf geworden voor de Zaanstreek. Drie man van de Zaanse ploeg tw. Bakker, Schellinger- houdt en Van Beek kwamen in deze volgorde in Maastricht als eerste drie door de finish. In blinkende zonneschijn en met een flink briesje uit het Westen, reden de circa 120 overgebleven deelnemers naar Grave, waar om één uur de brug over de Maas gepasseerd werd. Enkele kilometers bezuiden de brug werd de grote weg naar Den Bosch verlaten en ging het over een niet al te gelijke weg met veel bochten tussen weide- roggevelden. Deze kronkelweg met weinig zicht leende zich uitstekend voor een vlucht en drie, vier renners met nog enkelen aan het wiel bezweken voor de ver leiding. Zij flitsten weg uit de hoofd groep en hadden bij Gemert zeker een km. voorsprong. Bij Horst op ongeveer de helft van de etappe was de situatie als volgt: eerst passeerden de negen renners van de kopgroep, met 6 min. 15 sec. achterstand volgde een groepje van vijf, en daarna met 7 min. 30 sec. achterstand op de negen vluchtelin gen een grote groep van 70 rennners. Voorsprong behouden Het groepje dat bij Horst zeven en een halve minuut voorsprong op het hoofdpeloton had bevochten, heeft die voorsprong behouden tot op 30 km. van de finish, Waar de kopgroep uit de volgende renners bestond: Hop staken, Storm. Motké, v. Beek, Schel- lingerhoudt, Bakker, Clemens en Ro- driguez. Daarna traden wijzigingen in, maar het waren toch 5 renners uit de kop groep, die elkaar onderling over de laatste 30 kilometers de prijs betwist ten. Bij de beklimming van de Wintrae- ckerberg was de volgorde voor de premie: 1. Van Beek, 2. Clemens, 3. Bakker, 4 Schellingerhoudt, 5. Motké Drie Zaankanters! Na Gulpen hadden Van Beek, Bak ker en Schellingerhoudt zich los ge reden. Zij werden op 1 minuut ge volgd door Clemens en op 2 minuten door de Spanjaard Rodriguez. Het was toen al duidelijk, dat de strijd om de eerste prijs zou gaan tussen Bakker, Schellingerhoudt en v. Beek maar op de Cauberg kreeg Van Beek bandenpech, waardoor hij terugviel. Op het Koningsplein in Maastricht waar vele duizenden toeschouwers langs het parcours stonden geschaard werd de sprint verreden en na 'n nek aan nek race om het grasperk met een banddikte gewonnen door Bakker. Door deze overwinning heeft Bakker de eerste plaats veroverd in het al gemeen klassement Hij zal dus in de volgende étappe de oranje trui mogen dragen. Het officiële klassement luidt: 1 Bakker (Zaanstreek) 6.27.18 uur. 2 Schelling rhoudt; 3 Van Beek 6.29.57; Clemens (Luxemburg) 5 Hopstaken; 6 Goldschmidt (Luxemburg) 7 Savelsberg; 8 Tarchini (Zwitserland). Het algemeen klassement luidt: 1 Bakker (Zaanstreek) 22.01.51 uur 2 Van Beek (Zaanstreek) 22 08.24 3 Goldschmidt (Lux) 22.11.21 4 De Ruiter <Z. Holland) 22.12.29 5 Rogiers (België) 22.13.13 6 Vooren (Za^pstreek) 22.13.14 7 De Vries (Z. Holland) 22.13.31 8 Tarchini (Zwitserl.) 22.13.54 9 Jansen (Limburg) 22.14.35 d. Meerschaut (België) 22.15.57 10 Dimitrof over Benesj Bij zijn vertrek uit Tsjecho.Slowa- kije is de Bulgaarse premier, Georgi Dimitrof, geinterviewd door Ceteka, Dimitrof zei, dat het bezoek aan pre sident Benesj de Bulgaren in staat heeft gesteld Benesj' visie op een reeks essentiële problemen te leren kennen. Dimitrof meende, dat de ge zondheidstoestand van de president vooruitgaat. „De president is vastbe sloten", zei Dimitrof, „met al zijn krachten te werken voor de democra_ tische ontwikkeling van Tsjecho-Slo- wakije en de regering van Klement Gottwald te steunen, die zijn vertrou wen heeft". DERDE CONTINGENT BOEREN NAAR CANADA VERTROKKEN Te Rotterdam scheepten Dinsdag 745 Nederlandse boere'n-emigranten onder wie ongeveer 200 kinderen, zich in aan boord van de „Tabinta" om de verre reis naar Canada, hun tweede vaderland te gaan maken. Dit was het derde contingent emi granten, dat dit jaar naar Canada vertrok en evenals de vorige maal is het grootste gedeelte afkomstig uit de provincies Friesland en Gronin- 1 gen. Keres en Reshevsky voerden scherpe strijd Botwinnik staat voor tegen Smyslov Beide partijen in de achttiende ron de van het tournooi om het wereld kampioenschap, BotwinnikSmyslov en KeresReshevsky, zijn afgebro ken. Bo'twinik en Smyslov speelden de Grünfeld-verdediging, een door de jonge Rus met voorliefde gespeelde opening. Og de 27e zet veroverde Botwinnik een pion, die hem waar schijnlijk in het eindspel wel de over winning zal brengen. Reshevsky zette zijn strijd tegen Ke res stoutmoedig op, offerde een pion en rocheerde op de damesvleugel. Menigeen dacht, dat Keres het tegen het scherpe spel van de Amerikaan niet zou kunnen houden. In het mid denspel ruilde Reshevsky nog een toren tegen een loper. Het valt, on danks het materiële voordeel van Ke res, zeer te bezien of hij de strijd nog za'. kunnen winnen. Duitse radardeskundigen vrijgesproken De twee Duitse rad ar deskundigen Esau en Boettscher, die zich tijdens de slotphase van de oorlog inten sief bezig hielden met het radar-on derzoek bij Philips, hoorden zoals be kend twee weken geleden voor het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch vier jaren gevangenisstraf met aftrek te gen zich eisen. Zij zouden zich opzet telijk hebben schuldig gemaakt aan schending van de wetten van de oor log. aan plundering van eigendommen van de Philipsfabrieken te Eindhoven en o.a. materialen en apparaten ter waarde van een totaalbedrag van 11.563 gulden hebben gestolen. Het Hof heeft hen thans vrijgespro ken en onmiddellijke invrijheidsstel- ling gelast.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1