Qe C Ikmaartlei' N.HOLLANDSE PERS 19*5 BEVRIJDING „Proef-invasie" in Noord-Palestina van Arabische pantser-eenheden De doodstraf geëist tegen verraadster Betje Wehry Een gouden regen daalt over de boerenstand 4e Jaargang No 1226 Maandag 3 Mei 1984 Uitgave voor de gelijknamige 8tlch':ng. Wnd. boofdred. A. Eriks. W es ter weg 338, Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie; Ridderstraat boek Oadegracbt Tel. 3967 Alweer zijn we een jaar verder ge komen. Een stap is weer gedaan op de weg naar herstel. Een weg, die lan ger is dan we ons gedurende de don kere bezettingsjaren droomden. Toen stonden ons v'sioenen voor de geest van een heerlijke wereld, die plotseling zou openbloeien als er maar eenmaal een einde zou komen aan het gevecht op leven en dood tus sen de strijdenden. Visioenen, die ons deden hopen op een wereld, waarin mensen en volken verdraagzamer tegenover elkaar zou den staan dan tot dusverre. Nog maar drie jaar is het geleden, dat op de avond van de vierde Mei de "eruchten tot ons doordrongen, dat het uit was'met de tirannie, dat het nationaal-socialistische monster einde lijk ter neer lag. We weten nog als of het een uur ge leden gebeurd is. hoe we naar buiten stormden en opgewonden het laatste nieuws bespraken in de gure, regen achtige Meiavond. Nog twijfelen we Konden niet ge loven, dat het uur was aangebroken waarop we weer vrij konden ademha len. Tot op de vijfde Mei gelijk met een stralende Meizon de bevrijding werke lijk als een feest over ons kwam. We dachten dat nu de tijd zou aan breken, waarop de woorden van pre sident Roosenvelt, neergelegd in het Atlantic Charter werkelijkheid zouden woeden aan de opbouw van de wereld waarin ..de mensheid gevrijwaard zou zijn voor vrees en gebrek". Sinsdien zijn al weer drie jaar ver lopen Drie jaar. waarin vele van on ze illusies zijn weggesmolten, als sneeuw voor de zon Visioenen hebben we niet meer en a!> we ze nog hebben in-so imige on bewaakte ogenblikken dan zijn ze somber er. weinig hoopvol Het Atlantic Charter schijnt voor lopig opgeborgen in de plaats is ge komen de dreiging van een atóomoor log Hét Vertrouwen dat we hadden heeft plaats gemaakt voor 4e vrees. De saam horigheid die er tussen de Geallieerden heerste gedurende de oorlog is omge slagen' in verdeeldheid Wanneer we deze sombere klanken laten horen komt de vraag in ons op: ,.Is er wel reden om de bevrijding te vieren? Zou het niet beter zijn om de dag ongemerkt voorbij *e laten gaan? Is de strijd van onze mensen, van ons zelf dan toch weer te ver geefs geweest? Hebben de millioenen het offer van hun leven opnieuw voor niets ge bracht? Hoewel het er de schijn van heeft moeten we het ontkennen. Geen enkele strijd, geen enkel ofer is ooit vergeefs gebracht, al zijn de resultaten niet altijd direct merkbaar. En zeker is geen offer vergeefs ge bracht in de strijd tegen onrecht en onderdrukking zoals die vijf jaar lang over ons land lag als een zware last. Opnieuw vieren wij de bevrijding Voor de derde maal. Onder omstan digheden die van steeds ernstiger aard v,orden, ook wat betreft de onderlinge verhouding van de verschillende groe pen van het Nederlandse volk Want niet alleen internationaal heerst er wantrouwen. Ook nationaal. Mogen wij dit op deze herdenkings dag overwegen. Niet alleen op deze dag maar telkens weer zullen wij moe ten beseffen, dat wantrouwen de oor zaak is van alle verwijdering. Op deze dag zullen we als volk weer moeten trachten begrip voor el kaar te krijgen. Zoals we gedurende de bezetting onbevangen tegenover el kaar stonden. Het is niet voldoende om in de strijd eensge7;—te zijn. Juist na de strijd moet de sfeer van toen behouden blijven. Laten we dit op de dag der bevrij ding herdenken. Mogen we bevrijd worden van het wantrouwen en het misverstand dat ons thans bedreigt. vZ. Motorschip „Slamat" te water gelaten Van de werf der Rotterdamse Droog dok Maatschappij is Zaterdag mee goed gevolg het voor de Kon. Rotter, damse Lloyd bestemde m.s. „Slam-i." te water gelaten. De doopplechtigheid geschiedde dooi mevr. P. J. Crommelin—Walier, echt genote van de oudste Llóyd-djrecteur. Hevige gevechten om Joodse nederzettingen De invasie der Arabische legers is een feit geworden: geregeld Libanese en Syrische troepen met pantser-eenheden zijn Zaterdagnacht over de grens van Noord-Palestina getrokken en hebben een vijftal Joodse nederzettingen aangevallen. Er zijn hevige gevechten aan degang; de Joodse strijdmacht Haganah spreekt echter van een proef-invasie. daar men het vermoeden heeft dat een groter opgezet offensief van Arabische legers in het voornemen ligt. Volgens Joodse bron zijn de Arabieren er nog niet in geslaagd, ook maar één Jood se nederzetting te veroveren Alle Joodse mannen tussen 25 en 35worden thans gemobiliseerd. Volgens nog onbevestigde berichten zouden twee mijnenvegers vap de Egyptische vloot uit Alcxandrië naar de Palestijnse wateren zijn vertrokken In Jaffa heelt de Irgoen het Britse-politiebureau in de wijk Mansjieb opgeblazen. Het Zuidelijke gedeelte van deze wijk is verwoest en bij een botsing tussen Britten en-Joden zouden 70 Joden om het leven zijn geko men. Haganah beschuldigt Britten van steun aan Arabieren in Jaffa De Haganah meldt, dat de gevechten van de invasie in Noord-Palestina zwaar en de verliezen hoog zijn. De Haganah beschrijft de invasie als een ernstige aanval met kanonnen en tanks". De Joden beschuldigen de Britten naar aanleiding van het verloop van de strijd om Jaffa welke voor wapenstilstandsonderhandelingen werd verbroken, opnieuw van openlijke hulp aan de Arabieren. Onder Brit se bescherming zouden Arabische versterkingen te Jaffa zijn aangeko men. De Irgoen Zwai Leoemi drog nadat zij een botsing had gehad met Britse troepen, het bevel in de Mans- jieh-wijk over aan de Haganah, ten einde eènr „status quo" voor te berfci den. Bitse gewape.ide eenheden heb- VOEDSEL EN KOLEN VOOR EUROPA De administrateur var het program ma voor de Amerikaanse hulp 'crle ning lan Europa, Paul Hoffman, hoef: znij ?oedkeui;ng gehecht »an ^e leve ring an voedsel, koien en ande-c goed"ven to< een totale waa.de var 15.96°.000 d .'ar aan Nn-crlmd unk- rijk. Oostenrijk ei „Indirect beroep van Djokja op Veiligheidsraad Nederland zou bestandsover eenkomst geschonden hebben De vertegenwoordigers van de Re- publiek Indonesië te Lake Success, Palar en Tjoa Sik Ien, hebben een zgn. indirect, beroep op de Veilig, heidsraad gedaan om een onderzoek in te stellen naar beweerde schendin gen van de bestandsovereenkomst. Volgens de New-York Times is de ze stap gedaan, omdat een formele stap via de Commissie voor Goede Diensten zou moeten geschieden en „de laatste twee maanden vele pro_ testen door de Republikeinse regering tot de Commissie zijn gericht zonder resultaat". Een officieel commentaar van Ba tavia antwoordde op deze publicatie, dat, indien zij juist is, de Nederland se delegatie deze stap slechts kan be schouwen als strijdig met de geest van hetgeen overeengekomen is. Bij navraag bij de Republikeinse delegatie vernam men echter, dat de, ze niet op de hoogte is van de stap die door de vertegenwoordigers bij de UNO is ondernomen. Schepen beantwoordden het vuur van de kust Republikeinse berichten via de ra dio beschuldigen Nedferlandse oorlogs schepen om. van het varen in territo, riale wateren van de Republiek en het beschieten van vaartuigen en van de kust. De' Marine-voorlichtingsdienst heeft op deze beschuldigingen geantwoord dat de Republiek geen territoriale wateren bezit, dat de normale politie diensten worden gevaren en dat, wan neer de vaartuigen van de kust af worden beschoten, de tegenactie ver, oorzaakt wordt doordat e Republiek de onverantwoordelijke elementen niet in de hand heeft. ben thans in deze wijk posities in genomen tussen de Arabieren en de Joden. Toestand in JaHa nog ctitiek Naar schatting zouden de Arabische landen in totaal, dus bij een volle dig gebruik van alle strijdkrachten 55.000 man in de schaal kunnen wer pen. Te Caïro verstrekte inlichtingen geven eenzelfde raming voor de strijd krachten der Joden. Sjertok maanfde Veiligheidsraad Mosje.Sjertok vji het Joods Bu. reau heeft een telegram aan de'voor zitter van de Veiligheidsraad gestuurd waarin hij verzocht om een „onver wijld en doeltreffend optreden van de ze Raad om de invasie te stoppen. De politieke commissie van de V.N heeft nog geen enkele vordring van nige 'letekenis gemaakt Wapenstilstand in Katamon Door persoonlijke tussenkomst van de eerste secretaris der Palestijnse re gering, sir Henry Gurney is een wa penstilstand van achtenveertig uur tot stand gebracht tussen Arabieren en Joden in de Arabische voorstad Kata, mon in Zuid-Jeruzalem. Mobilifoon verbond rijdende auto met Curagao Op de RAI-tento,onstelling in Amsterdam demonstreert de PTT de „mobilifoon", de telefoon installatie, waarme de uit een rijdende auto ge, sprekken kunnen worden ge voerd. Gedurende de voor bereidende werkzaamheden om deze demonstratie moge- lijk te maken reed de PTT, auto door de straten *>.in Amsterdam, toen plotseling de luidspreker in de auto 'n gesprek doorgaf met Cu raeao! De technische dienst van PTT nam n.1 proeven met de radiotelefoondienst on Curaeao op andere uren dan de gebruikelijke en probeer de toen meteen maar of een verbinding met de ir.ob'.l'- foon ook mogelijk was. En het was mogelijk. De kwaliteit van het gesprek bleek even goed als wanneer dit gevoerd was van een k3n toor of een huiskamer uit. Ook in Curaeao was de ont. vangst goed. Dader van moord op Naaldwijkse tuinder bekende De dader van de moord op de Naald wijkse tuinder A. 't Hoen,, de Duit ser S. heeft bekend met de vroegere knecht van 't Hoen op de avond van Zaterdag 24 April er op uitgetrokken te zijn om hun slachtoffer te dwin gen zijn geld af te geven. Omdat t Hoen zich teweer stelde had S. „om hem schrik aan te jagen", geschoten in zijn richting De Hagenaar B. die ook gearresteerd was, blijkt niets met de moord uit staande te hebben. Churchill komt Donderdag in ons land De heer Winston Churchill zal Don derdagmiddag 6 Mei a.s. op Schiphol aankomen, om het „Congres voor Eu ropa" in Den Haag bij te wonen. Churchill zal gedurende zijn ver, blijf >n Nederland in de Britse Am bassade logeren. De Paus heeft mgr. Giobbe, aposto lisch internuntius in Den Haag, aan gewezen om het Vaticaan te vertegen, woordigen op het congres. Betoging op de Dam H BJnnen het kader van het congres kal op 9 Mei op de Dam te Amster dam een openbare betoging worden gehouden. Voor het koninklijk paleis zal een tribune worden opgericht, waar de sprekers en een 20-tal leidende per soonlijkheden van het congres plaats kunnen nemen. Op het middenter, rein zal een carré worden vrijgehou den voer de 800 Europese gedelegeer den. De betoging zal worden opgeluis terd worden door het stafmuziekcorps der Amsterdamse politie en door zang van 500 leden van verschillende ora, toriumverenigingen onder leiding van L. Schwirz. Prins Bernhard onderscheidde 34 dapperen Op het promenadedek van de ,Ori jefontein" dat aan de Javakade in de Amsterdamse haven is gemeerd heeft Z.K.H. Prins Bernhard onderscheidin, gen uitgereikt aan 34 militairen van de Koninklijke Marine, het Ned. Ind. leger en aan leden van de koopvaardij „Een geraHineerde toneelspeelster en een vrouw zonder hart" Haar vriend Riphagen ontsprong de dans De advocaat-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam heeft Zaterdagmiddag tegen de 27-jarige Betje Wehry uit Amsterdam, het half joodse meisje, dat ervan beschuldigd wordt de persoonsbewijscentrale van de groep „Badrians" te hebben verra den, de doodstraf geelst Op 1 November en 6 December van het vorig jaar was deze zaak reeds be handeld. maar beide keren aangehou den. Gehoopt werd in de tussentijdde beruchte Dries Riphagen, bijgenaamd /I Capone, die tijdens de bezetting voor het deviezenschutzkommando werkte, te arresteren. Riphagen, die na de bevrijding uit het huis van de illegale werker Kerkhoven ontsnapte, heeft zich enige tijd in Spanje opge houden maar heeft thans naar bet schijnt met medewerking van Franco de wijk genomen naar Argentinië VeTdachte Betje Wehry werkte ten nauwste met hem samen. Doopceel gelicht De advocaat-fiscaal trok fel van leer in zijn requisitoir tegen Betje Wehry's handelingen. Zij gaf haar bij een auto ongeluk in België omgekomen man volgens de advocaat-fiscaal er de schuld van, dat zij op het hellende vlak terecht was gekomen, bracht katholieke geestelijken die haar in de gevangenis opzochten „tot dingen, die ,niet kunffbn worden goedgekeurd", wist zoveel invloed op verschillende getuigen uit te oefenen, dat deze mein- Nieuwe D.C. 6 verongelukte Zaterdag is een nieuwe pas u_t Ameiika aangekochte DC 6 de PH TKW bij het oefenen in het starten en landen op Schiphol waarschijnlijk tengevolge van een verkeerde ma noeuvre verongelukt. Geen van de vier inzittenden heeft, wonder boven wonder, verwondingen van ernstige aard opgelopen. Het toestel is prac- tisch vernield. Het is volgens de KLM bijna uitge sloten, dat het ongeluk aan een con structiefout te wijten zou zijn. Na de verschillende rampen, die met deze toestellen geschied zijn, heeft men ze alle tijdelijk uit de dienst genomen en geheel gereviseerd. Staking in Parijse Metro Een gedeelte van het personeel van de Parijse Metro is in staking gegaan voor hogere lonen. De C.G.T. besloot aan het werk te blijven op 1 Mei; gisteren deed de staking zich pas in haar volle omvang gelden. De helft van de trr' en moest uitvallen. Maar er is geen reden tot vreugde Er is vanwege het Departement van Landbouw een plan opgesteld om de noodlijdende bedrijven in de land- en tuinbouw toeslag te verlenen. Toeslag, die waarschijnlijk zal be staan in een bedrag, dat per h.a. zal worden uitgekeerd, toeslag op melk, toeslag op dit en toeslag op dat. We willen ons uiteraard niet verdie pen in de vraag aan deze toeslagen. De hoefte bestaat aan deze toeslagen. De berekeningen van het Landbouw Eco nomisch Instituut hebben ongetwij feld waarde en aan de hand daarvan is wel zonneklaar gebleken, dat voor al de bedrijven op de lichtere gron den met grote moeilijkheden te kam pen hebben. Toch geeft het te denken, dat de minister niet onvoorwaardelijk alle richtlijnen yan L.E.L heeft overge nomen. Het is ons bekend, dat tegen deze handelwijze bij een groot deel van onze boerenbevolking ernstige be zwaren bestaan. Men redeneert toch zo, dat aan de hand van de kostprijs berekeningen kan worden aangetoond, dat voor bepaalde producten zo veel moet worden ontvangen, men deze be dragen dan ook werkelijk in de hand moet krijgen. We hebben groot respect voor de kostprijsberekeningen, zoals door vele vooraanstaande veehouders en land bouwers worden opgezet. Ze kunnen van groot nut zijn. En toch vragen wij ons af, of ze steeds voldoende hou vast bieden. Want het is zo eigenaardig, dat vele boeren zeggen: „Als we de prijs voor de melk krijgen, zoals die op het ogen blik geldt en die nog iets ligt onder de prijs, die aan de hand van de be rekeningen van het L-E.L nodig wordt geacht, in het armoe lijden". Terwijl er anderen zijn, die met de thans uitbe taalde prijs volkomen tevreden zen en er een rijk bestaan aan hebben. In ieder geval is het heden zo, dat de Minister aan verschillende bezwa ren tegemoet is gekomen en dat een gouden regen over de landbouwende bevolking neerdaalt. Velen die in ogenschijnlijk armoe dige omstandigheden verkeren, zullen hun bron van inkomsten aanzienlijk zien toenemen. Toch vervult deze gouden regen ons met grote zorg. Een zorg niet voor de schatkist. Het is niet onze taak die gevuld te krijgen. Een zorg echter voor de toekomst van onze agrarische be drijven. Wij mogen dus aannemen, dat de uit komst van tal van bedrijven op het eden aflegden tijdens de vorige terecht zitting en verraadde haar eigen vriend jes met weergaloze, koe oloedige ge raffineerdheid. „Deze jonge vrouw", zo vervolgde de adv.-fiscaal ,,is een uitstekende to neelspeelster, een vrouw zonder hart, die meent aantrekkelijk te zijn, maar dit 'n wezen hoogstens is voor een ca tegorie van mensen, die op de rand van de onderwereld leeft". ogenblik reeds zo is, dat ze in, feite onrendabel zijn. En dat met de prij zen, die er op het ogenblik voor de producten worden gemaakt! Hoe moet het dan wel worden als te een of andere tijd een scherpe prijsdaling over de hele linie zich in zet? Een prijsdaling, die toch zeker niet tot de onmogelijkheden beho«- vooral niet, wanneer de Wereldvoedse. raad er niet in slaagt de distributie van jje aanwezige voedselvoorraden over de hele wereld tegen gestabili seerde prijzen een feit te doen worden En zover is het nog niet. We weten voor het vraagstuk ook niet direct een oplossing aan te wijzen. Een feit is het echter, dat de gouden regen die voor sommigen op het ogen blik uitkomst biedt, voor de toekomst van de land- en tuinbouw en veeteelt sombere vooruitzichten inhoudt. Alleen met inspanning van alle krachten en 'n zo rationeel mogelijke bedrijfsvoering zal het mogelijk zijn* er onder uit te komen. Daartoe moet een ieder de hand aan de ploeg slaan. v.Z. weerbericht Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matig' wind tussen West en Noord. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Sovjet-protest bij Columbiaanse regering Diplomatieke vertegenwoordi gers zouden gefouilleerd en beroofd zijn De Sovjet-zaakgelastigde te Bogo- ta heeft opdracht ontvangen bij de Columbiaanse regering te protesteren tegen ..een gewapende aanval op 12 April op een huis waar de derde se cretaris en andere leden van de staf van de Sovjet-legatie gehuisvest wa ren", zo meldt radio_Moskou. Het protest heeft betrekking op ge beurtenissen te Bogota tijdens de laat ste revolutie. Leden van de staf, aldus 't protest, werden gefouilleerd en hun papieren, geld en persoonlijke bezit tingen werden meergenomen. De daad was een gevolg van de_j»d«» u gebe delde anti-Sovjetcampc. w^ike di rect aangemoedigd wor,.. door de Co lumbiaanse autoriteiten en verzonnen beweringen, dat Sovjet-agenten deel hadden genomen aan de recente gé- beurtenissen in Columbia" Griekse minister van Justitie werd vermoord De Griekse minister van Justitie, Christos Ladas, is Zaterdag, toen hü op weg was van zijn woning naar zijn bu reau, vermoord. Drie handgranaten werden geworpen door een 22-jarige arbeider. Efstratios Moutzoyannis. naar de auto van de minister, juist (oen deze om negen uur des morgens in wilde stappen. De eerste handgranaat verwondde de minister, de chauffeur en een politie agent naast de chauffeur, een tw-eede raakte een agent, die in een portiek stond en op de aanvaller schoot. Maar ook de arbeider werd door een van zijn eigen handgranaten getroffen. In het ziekenhuis waarheen hij vervoerd werd zou hij bekend hebben, dat hij handelde op bevel van de Communis tische Partij. Ladas is aan zijn verwondingen be zweken. Hij "v/as een bekend jurist en lid van de Liberale Partij. Ook een der agenten vond de dood bij deze aan slag. Hij liet zich arresteren De Amerikaanse senator Glenn Tay- lor, candidaat van Wallace's partij voor het vice-presidentsschp, is te Birmingham (Alabama) gearresteerd, daar hij het gebouw, waar hij een re devoering voor een congres var. ne» gerjeugd zou houden, via de ingang voor negers was binnengekomen in plaats van via de ingang voor blan ken. De politie had hem tevoren ge waarschuwd. Men heeft een borgtocht van 300 dollar voor hem geaccepteerd. Indien het Taylor's bedoeling is ge weest om de aandacht van de we» reld te vestigen op de allesbehalve benijdenswaardige positie van de Ne gers in Amerika, dan heeft hij zijn doel wel bereikt. Wan» dit berichtje zal ongetwijfeld gedruhc worden in tientallen talen. 1 MEI-VIERING De 1 Mei-viering is in verreweg de meeste lanen rustig verlopen. Alleen te Toulon (Fr.) heeft zich een ibt- sing voorgedaan tussen betogende ar» beiders van de CGT en de politie, waarbij enige arbeiders gewond raak ten. In Engeland hield de Britse f»s- cistenleider Mosley een toesi «»k voor een hem vijandig gezind g- tror; bij de relletjes M: daarop ontston den, zijn zeventien personen gearre» steerd. In Moskou vond de gebruikelijke parade van het Rode I>eger plaats. KRENTENBOLLEN I CENT De prjis -yan «en krentenbrood 800 gram 1» geeteld op f L—diw een krentenbol v„n M grz-» >p b e-rst.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1