Ikmaatilei' N.-HOLL ANDSE PERS 1945 Slechts een verenigd Europa kan stand houden tegen fascisme en communisme Een vrolijke Mei-zon heropende de Alkmaarse kaasmarkt Gaat M.R.P. samen met de Gaullisten? Vele leerlingen vierden het 80-jarig bestaan van hun H.B.S. Er zullen nog meer vreemdelingen komen dan verleden jaar 5e Jaargang No 1230 Zaterdag 8 Mei J9<8 Uitgave voor de felijknamifo Stich' i«. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerwei 138, Alkmaar. teL 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat koek Onderricht TeL SM? MOEDERDAG Morgen is het Moederdag. Er is wel eens beweerd, dat een ar al Amerikaanse bloemengrossiers deze dag hebben georganiseerd om van de bloemen af te komen, waar ze deze tijd van het jaar mee in hun maag zaten. Er is ook een andere lezing. Op de tweede Zondag van het jaar 1905 over leed de moeder van een Amerikaan se 'vrouw, Ann Jarvis. Zij hield ziels veel van de overledene en ijverde verder gedurende haar leven om de gewoonte ingang te doen vinden, da» op de tweede Zondag in Mei alle moeders geëerd zouden worden. Als deze, sympathieke lezing juist Js, dan is Ann -Jarvis volkomen in haar opzet geslaagd. De tweede Zon dag in Mei wordt niet alleen in Ame rika maar over de gehele wereld ge vierd. En dat is goed. Want Moeder is toch altijd het middelpunt van het gr Om Moeder riepen in de voorbije oorlogsjaren de verruwde mannen, als moordende bommen in de loop graven sloegen.... Moeder. Zij heeft voor ons het leed van de crisisiaren gedragen. Zij heeft one "evoed .toen in de hongerwinter bijna niet meer te voeden viel. Zij heeft het overgrote deel van alle angst en zorg op baar schouders ge laden .dat over ons volk kwam. Zij slaat zich nu weer heen door die ver. warde, rumoerige jaren na de oorlog Zij zit gebogen over de bonkaarfen en moet omspringen met het geld, dat soms niét toelaat alles te kopen, wat voor het gezin nodig is. Moeder. Met angst om het hart ziet zij toe hoe langzaam de donderwolken aan de nolitieke hemel zich samen schij nen te trekken. Zij denkt misschien aan haar oudste jongen, die onder dook om zich te onttrekken aan de oorlogsinspanning van de vijand. Zij heeft alleen nog even gesproken met haar andere jongen, die op een koude voorjaarsdag naar de tropen moest trekken. Zij heeft baar dochter, die Bo.4 altijd geen huis heeft gevonden.. Moeder Morgen moeten wij haar even ver wennen, om het even of het nu uit gerekende Amerikaanse bloemengros siers zijn, dan wel Ann Jarvis is, die d tweede Zondag in Mei een bete kenis heeft gegeven. Vandaag is het de dag, waarop de vrije volkeren „Victory in Europe" herdenken, de dag van de Duitse capi tulatie. Morgen is het Moederdag. Overmorgen is het 10 Mei. Drie dagen in Mei. De feestdag van Moeder tussen twee dagen van rouw om millioenen doden. Laat Moederdag daarom een rustige feestdag zijn. een dag vol diepe betekenis voor al die daoDere vrouwen, die hun dagelijkse zorgen opgewekt dragen en waarvan velen in deze dagen van herdenking het leed van jaren nog eens zien voorbijtrekken. En laten we haar be loven, dat zoveel verdriet en ellende nooit meer over onze aarde wordt ge bracht Churchill op het Congres voor Europa Gistermiddag om half drie begon in de Ridderzaal te Den Haag het „Congres voor Europa", dat, naar de woorden der deelnemers, de grond- lag moet zijn voor een federatief Eu ropa, wellicht eerst voor een West, Europese federatie. De zevenhonderd afgevaardigden begroetten op harte lijke wUze bekende personen als Prin, ses Juliana, Prins Bernhard, Chur. chili, Paul van Zeeland en Paul Ra- madier. De burgemeester van Den Haag, mr. W. A. J. Visser, begroette de gedelegeerden en sprak er zijn vreug de over uit, dat dit voor de geschie denis zo belangrijke congres in zijn gemeente mocht plaats vinden. Hierna sprak mr. P. A. Kerstens, voorzitter van het organiserende werkcomité van het congres voor Eu, ropa, het officiële openingswoord. Hij merkte op. dat dit congres wel als een unieke gebeurtenis in de geschie denis van Europa kan worden be schouwd. Alle politieke schakeringen van Europa, met uitzondering van het communisme, nemen er aan deel in ene geest van samenwerking, gericht op één doel: de bevordering van een vrij en democratisch verenigd Europa De heer Kerstens richtte zich tot Churchill en zei. dat het congres het zijn plicht achtte hem tot erevoor zitter te benoemen op grond van het vele werk," dat hij voor de eenheid van ons wereldeel heeft gedaan. Hierna was het woord aan Winston Churchill. Hij zeide, dat de laatste tijd de gebeurtenissen de onderne ming naar een federatief Europa ten zeerste hebben bevorderd. Hij herin nerde aan het vijflandenverdrag, het Plan-Marshall, de Benelux-overeen, komsten en hoopte, dat weldra vele andere landen zich bij het vijflanden, verdrag zuUen aansluiten. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat het eerste congres in Nederland wordt gehouden, immers, Nederland heeft aan velen het voorbeeld gege ven door met zijn beide nabuurstaten een zeer nauwe overeenkomst te sluiten. Over Duitsland zei Churchill: Het is onze taak, Duitsland terug te voe ren in de Europese familie en ik ver, heug mij er over, dat enige van de »t eminente en gezaghebbende personen in Frankrijk in deze geest hebben gesproken. .Hij verwelkomde dan ook speciaal de gedelegeerden uit Duitsland. Over Oost-Enropa zeide Chnrchill: Alle staten van Oost- en Zuidoost.Europa zijn gedwongen verre van ons te blijven. Wij zien echter met vertrouwen de dag tegemoet, dat deze eenheid voltooid kan worden. Hij merkte op, dat de vrijheid, waar het op het ogenblik op aan komt, is de vrijheid van vrees. Hij vroeg zich af, waarom de mensen toch tegen el kaar in hej vuur moeten worden ge bracht door verschillende vormen van totalitaire tyrannie. Slechts een ver. Na Churchill, die een met luid ap plaus beantwoorde welkomstgroet richtte tot Prinses Juliana en Prins Bernhard. voerde een rij sprekers hel woord. Dr. H. Brugmans, Paul vaa Zeeland, België's oud-premier, Paul Ramadier, voormalig Frans premier, graaf Gregor Gafencu, oud-minister v Buitenlandse Zaken van Roemenië, graaf Jan Coudenhove Calergi, de be kende Tsjechische vooroorlogse leider van de pan-Europese beweging, de Italiaanse vertegenwoordiger Carandi- gi, zij allen wezen er op, dat voor Europa nu de tijd is gekomen om één te worden. Met eenstemmigheid werd een resolutie van Ramadier aanvaard, waarin er de nadruk op wordt gelegd, dat de groepering der zestien landen geen gesloten geheel vormt en dat het doel eerst bereikt zal zijn als ge heel Europa verenigd en georgani seerd is. Koos Vorrink, die verhinderd was aanwezig te zijn, heeft in een bood schap zijn instemming met de doel einden van het congres betuigd. De schoenen vrij De schoenen zijn van de bon! De grondstoffenpositie Is voldoende be veiligd om het distributiestelsel voor alle schoenen te laten vervallen. KRENTENBROOD OP GEWONE BROOD. EN KEUZE BON, Krentenbrood zal bètrokken kunnen worden op elke geldige broodbon. res, pectievelijk keuzebon. Massa-executies in Griekenland duren voort Engeland wenst niet tussenbeide te komen De terechtstellingen in Griekenland duren voort Op het eiland Aegina b. v. zUn gisteren opnieuw zeventien po litieke tegenstanders van Athene ge- executeerd. Zy ijjn volgens Athene in 1944 reeds veroordeeld; radio „VrU Griekenland" echter beeft opnienw geprotesteerd en houdt vol, dat dit vergeldingsmaatregelen zijn voor de moord op de minister Ladas. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft tegenover Reuter verklaard, dat „Engeland niet zou interveniëren ten behoeve van opstandelingen, die ter dood veroordeeld zijn wegens moord" „De Britse regering, zo zei hij, had nog nimmer geintervenieerd in ver band met de 'terechtstelling van per sonen, beschuldigd van niet-politieke misdrijven. Wel had Engeland gepro testeerd wegens sommige doodvonnis sen op politieke gronden. De woordvoerder wenste niet mee te delen, of aan de Britse regering ge noegzaam gebleken was, dat de huidi ge terechtstellingen geen vergeldings maatregelen zijn voor de moord op Ladas. fascisme, communisme of welke an dere tyrannie dan ook. De toespraak van Churchill werd herhaaldelijk door applaus onderbro ken. Hij sprak zeer rustig en onder lijnde zijn woorden zo nu en dan door een enkel sober gebaar, enigd Europa kan stand houden tegen weerbericht DROOG WEER Droog weer met weinig bewolking. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Wapenstilstand voor Jeruzalem Door Britse bemiddeling is het ge lukt, een wapenstilstand voor Jeruza lem tot stand te brengen. Arabieren en Joden hebben er in toegestemd van Mei 12 uur 's middags af, het vuren in deze stat', te staken. Joden melden nieuwe successen De Haganah beweert, de stad Safd bezet te hebben; de Arabieren spre. ken het tegen. Er zouden voorts groot scheepse operaties aan de gang zijn in Opper- en Neder.Galilea. Een kwart millioen verjaagde Arabieren zou thans in Palestina en de aangrenzende Arabische landen rondzwerven. In Acre is een typhus-epidemie uit. gebroken, welke over is geslagen naar omringende Arabische doroen. Engeland heeft aan de V.N. meege deeld, dat de Hoge Commissaris in Palestina er niet in kon slagen, een neutrale commissaris voor Jeruzalem te vinden. De Amerikaanse delegatie ziet in deze mededeling een nieuw bewijs van Britse onwi1 Van der Waals krijgt de ko^el Gistermiddag veroordeelde de Rot terdamse Kamer van het Haagse bij zondere Gerechtshof de 35-jarige An- ton van der Waals, voormalig S.D.- spion en verrader van tientallen ille galen, tot de doodstraf. „Unie ter ondersteuning van de huidige regering" In een toespraak op de openingsbij eenkomst van het Nationale Coigres van he't Mouvement Republicain Po pulaire, welke vier dagen zal duren, te Toulouse, heeft Maurice Schumann. de voorzitter van de partij, doen ver staan, dat zijn partij zou instemmen met een unie met de Rassemblement du Peuple Francais van generaal De Gaulle, doch alleen „ter ondersteuning van de huidige coalitieregeringen van Robert Schumann". Maurice Schumann noemde de RPF niet bij name. Zijn verklaring wordt opgevat als een antwoord op het be roep,, dat vorige week door René Ple ven, de voormalige minister van De Gaulle, gedaan is ten gunste van een samengaan van de RPF met de par en van de ..derde macht" in een her ziene regering-Schumann. Twee mogelijkheden Maurice Schumann zeide: „Het is juist, te spreken van een unie. Een unie behoort er te zijn, doch er zijn twee vormen mogelijk. Ten eerste.* een unie met de communistische par tij tégen de regering van Robert Schu mann, ten tweede: een unie rond en ter ondersteuing van de regering van Robert Schumann. De MRP heeft ge kozen voor de tweede vorm, doch an deren voor de eerste en dat betreuren wy. Eens zullen wij tot hen kunnen zeggen: toen wij het land redden, stond gij niet aan onze zijde". De heer Massink: „Zij heeft aan vitaliteit nog niets ingeboet" „Wü herdenken heden 't feit dat de Alkmaarse Rijks Hogere Burger school 80 Jaar bestaat. Op 7 October 1867 werd z« geopend. Dertig leer lingen traden haar poorten binnen, begerig om kennis te vergaren in de nieuwe onderwijsinrichting. Sindsdien zyn er tachtig jaar verstreken. Het 81ste cursusjaar begon in September j.I. met 459 leerlingen, dat is ruim 15 maal 't oorspronkelijke aantal. Deze getallen kunnen jullie ook iets zeggen. Tachtig jaar geleden begon een smalle stroom leerlingen dageiyks 't schoolgebouw in en uit te stromen Dat was in de tod vóór of omstreeks de geboorte van je grootouders! In al deze jaren hebben duizenden leer lingen in onze oude school aan hun ontwikkeling gewerkt. In deze keten van 80 jaren vormen jullie nu de 5 laatste schakels. Moge de kennis, die je op onze school opdoet, ook voor Jullie een zegen zijn voor je later leven. En nu viert allen blijmoedig 't feest van de tachtigjarige! Zö is kernge zond! Deze woord richtte de directeur van de R.H.B.S. de heer J. H. Massink in de feestgids tot de leerlingen van zijn school, die Vrydag het jubileum van de tachtigjarige vierden. Een gezellige Bonie Middag" De bonte middag, die een enthousi aste leerlingenschaar In gezelschap van de leraren met hun dames, in het Wapen van Heemskerk bijwoonde, werd geopend door de directeur, de heer J. H. Massink, die onder een donderend applaus het podium be trad. De heer Massink ging in het kort e.- geschieden!- van de jubilerende school na en constateerde met genoe gen dat de R.H.B.S. sedert haar op richting aan vitaliteit en bloei nog niets ingeboet heeft. Hij hoopte, dat de leerlingen deze dag in hun herinne ring zouden bewaren als een glans punt in hun leven. Het afwisselende programma op deze middag werd practisch alleen door leerlingen ver zorgd en zij brachten het er goed af. De stemming was er na de wals ..Cheerio" van de accordeonnist Ah Dam, een oud-leerling, al spoedig in. De H.B.S. band onder leiding van Wil Strikkers, eveneens een oud-leer. ling, bracht pittige muziek en de heer M. Roggeveen had zijn boekhoudca- hiers vaarwel gezegd om de confe rences te verzorgen. We zagen deze leraar voorts in 'n aardige sketch met zijn collega Snel en natuulijk was hun succes groot. De vele leraren constateerden op hun beurt met zichtbaar genoegen, dat hun pupillen wel iets anders kun. nen dan proefwerken verknoeien... Elly van Gorkum maakte haar de clamatie tot een van de beste nummers de nachtegalen van A 4 zongen als 1 ware nachtegalen en de drie gebroe ders Schroevers brachten aardige cowboysongs. Verder kunnen wij nog de balletten vermelden die gracieus door een groepje meisjes werden gedanst. De „leerlingendag" was 's morgens begonnen met een serie voetbalwed strijden op het zonnige gemeentelijke Sportpark, waarna vele HBSers en ook leraren zich begeven hadden. Er werd sportief gespeeld en aan enthousiaste aanmoedigingen van de toeschouwers ontbrak het n^et- Vooral bij 'n goal steeg een donde. rend applaus op en de leerlingen juichten hun „strijdende" klasgenoten hartelijk toe. De uitslagen luidden als volgt: Kampioen eerste klassen: In het gewoel zagen wij Belgen, Fransen, Amerikanen, Engelsen, De nen cn Zwitsers, in groepjes of in grote gezelschappen; er waren zelfs enige dames uit Britsjndië en later op de morgen kwamen enige inwo ners van een Zuid-Afrikaanse stad nog een kijkje nemen In gezelschap van de directeur-ge neraal van de Nolerland j politie, baron Asch van Wyk en van de hoofdcommissaris van de Alkmaar se politie, de heer Dreeuws, brachten de hoofd-commissaris van de Londen., se politie, Sir Harold Scot< en het hoofd van de Londense recherche, mr. R. M. Howe, beiden van New Scot- land Yard, een b«*7o»v aan de kaas markt. Beschuitjes uiet kaas, een aardige attractie! Het was een aardige attractie voor de bezoekers, dat in het Waaggebouw door een aantal meisjes in keurige witte jurken, beschuit met kaas werd verstrekt. De hoofdambtenaren van het CJ>.K dat voor de verstrekking van deze kaas toestemming had verleend, wa, ren een ogenbilk op de markt aanwe zig en zij hebben kunnen zien, dat er van dit buitenkansje in grote mate werd geprofiteerd. In tijd van een uur, waren alle beschuitjes het waren er ruim 1000 uitverkocht! Naar ons /erd medegedeeld, zullen vanaf volgende week Vrijdag de bui tenlanders op de markt een hele kaas kunnen kopen. Besprekingen, die gistermorgen met het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel werden gevoerd, hebben er toe geleid, dat de vreemdelingen de verschuldigde kostprijs van deze kaas in de valuta van hun land kunnen vol- Op deze Vrudagmorgen was het, alsof de klok van de Waagtoren opge- is niet alleen een deviezenwinst wekter klonk dan andere; vroiyk goot zy haar wijsjes uh over Alkmaar's y°°r °ns land' rnaar teVens - en dat straten, waar rood-wit-blauwe vlaggen en fleurige kaaswimpels wapper- 15 t0 00lc van v belang! een den in een koele wind. En hoe vrolijk was de warme Mei-zon vandaag! De goud-gele kaasjes op het Waagplein glommen in haar warme stralen, zy toverde de pakken van de kaasdragers witter, hun hoeden kleuriger en de linten zwieriger dan ooit, van een helder blauwe hemel werd *y niet moe neer te kijken op Alkmaar's eerste kaasmarkt van dit jaar, de kaas markt, de beroemde, die reeds op deze eerste dag beloofde, meer vreemde lingen tot zich te trekken, dan het vorig jaar. „Nooit waren er zoveel vreemdelin gen op de eerste dag van de kaas markt als vandaag. Wij hebben in bin nen- en buitenland veel propaganda gemaakt en het aantal aanvragen voor e—bezoek aan Alkmaar overtreft dat I D, tweede klassen: II D, derde klas. - - sen III B en vierde en vijfde klassen I van het vorig jaar B IV b. (Zie voor het toneelspel „Bloed en Liefde" pag. 2). directeur van de Federatie der V.V.V.'s boven het Noordzee-' '.de heer J. J. Dinkelberg. En die vreemdelingen waren bij honderden naar het Waagplein geko men, zij filmden en fotografeerden de kaasdragers bij hun werkzaamheden, zij klommen op de toren, zij namen en kijkje in de kaasdragerskamer, zij knabbelden beschuitjes met heerlij ke kaas, zij verdrongen zich rond de kopers en verkopers en zij keken hun ogen ui* goede reclame voor ons zuivelpro duct. Bij het scheiden van de markt ontmoetten wij de heer W. Joosten, lid van het kaasdragersgilde, die, omdat de heer Lutjeharms ziek is - wij wen sen hem van harte beterschap van daag de functie van kaasvader ver vulde. „Er is ongeveer 25.000 kilo kaas aan. gevoerd. We zijn wel tevreden, doch we hopen, dat er meer komt in de toekomst. Er is wel reden om over de aanvoer niet pessimistisch te zijn", meende hy. Op de kaasmarkt werden 12 stapels fabriekskaas aangevoerd, die werden verkocht voor f 74.per 50 kg. Er was één stapel boerenkaas. die f 72.50 per 50 kg. opbracht.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1