5 Kooiker-eendenva'nger 'enbeschermer wil van geluid niets weten Êf g H lp JU S s m 11 g§ in _JË F.A.O. een poging om 's werelds voedselvoorziening te ordenen WAAR DE STILTE SPREEKT Geen verdelgingsplaats, eerder natuurreservaat is die kooi, daar midden in 't land Als onze verre voorouders ln het na jaar, als de trek begon, de grote koppels wilde eenden zagen overvlie gen en neerstrijken, meestal buiten 't bereik van pijl en boog en later bui ten het bereik van de nog zeer ontoe reikende vuurwapenen, zullen ze me nigmaal de verzuchting geslaakt heb ben, dat het tóch wel aangenaam zou zijn zo'n vette bout in de pot te heb ben. Het is dus niet te verwonderen, dat z\j op middelen zonnen om die schuwe vogels te vangen. We weten niet, wat er eerder is geweest: de fuik om de vis In te vangen of de eendenkooi, waarin de eenden slacht offer werden van de vindingrijkheid van de mens. In ieder geval vertonen ze wat opzet betreft enige gelijkenis met elkaar. Daar blijft het dan ook by. Want er is een hemelsbreed ver schil tussen de visserij en de vangst van wilde eenden. Is de fuik eenmaal gezet, dan wacht de visser maar af of de vis er in belieft te zwemmen. Voor de kooiker komt er echter meer lqjken. Daar is een ontzaglijk geduld grote omzichtigheid en kennis van de levensgewoonten der eenden voor nodig. Kooirecht garantie voor stilte Reeds toen wij het huisje van cle eigenaressen van de grote eendenkooi ln de Zijpe, de dames Korver aan de Ruigeweg binnentraden, werd het ons duidelijk, dat wij zouden kennis maken met natuurleven en vele soorten vogels. Öns oog werd direct getroffen door ettelijke opgezetté vo'gels en roofdieren, een speciale' liefhebberij van één der dames, die werkelijk een prachtige verzameling byeen heeft gebrachj. Eksters, uilen, eenden, snippen, aalscholvers, hout en watersnippen, hermelijnen, we zels, bunsin ga en zelfs een otter za gen we er. In de loop der jaren ver zameld. To^n we dan ook eindelijk onder leiding van de kooiker, de heer Hoog land, onze tocht door het kooibös aanvingen, waren onze verwachtin gen hoog gespannen. En .we zyn niet teleurgesteld, ondanks de mistroosti ge regen, die gestadig uit een lood- grijze lucht viel. Inderdaad, het weer was een beetje spelbreTter, hoewel we er weinig aan dacht aan schonken, toefi we eenmaal in het heilige der heiligen waren doorgedrongen. Verkeerd begrip Het Kooibos heeft een oppervlak- - te van ruim vier hectare. Een behoor lijke oppervlakte dus. -Men kan heerlik dwalen. Maar onbevoegden mogen er niet komen. Het is slechts een uitzondering, dat wij er werden toegelaten, want hier is de plaats waar stilte en rust moeten heersen. Niet alleen in de vangtijd, maar ook op dit ogenblik. En niet alleen in het bos moet het zo rustig mogelyk zyn. In een straal van 1500 Meter wordt zoveel mogelijk all^ gerucht verme den. Daar rust het zogenaamde kooi recht op. Op echt gezellige manier vertelde de heer Hoogland ons vele wetens waardigheden. Een misverstand werd er direct door weggenomen. Wg had den toch de overtuiging, dat zo'n eendenkooi eigenlijk niets anderS was dan een wreedaardige uitvinding om eenden in grote getale aan hun fcind te helpen. Dit is echter volslagen on juist. Natuurlek worden en in de vangtgd eenden gevangen. Er worden er echter ook tallozen door de jagers buiten de kooi geschoten. In de kooi worden de eenden ge voerd als er honger in het land is. Kruiwagens vol voer heeft de heer Hoogland in de strenge winter van twee jaar terug naar de kooi ge sleept. Een motorpomp zorgde er voor, dat er voortdurend open water was, waardoor de eendén er bij dui zenden op af kwamen. Door het heer sende kopirecht is,de kooi en omge ving de, plaats geworden, waar dé eenden veilig zijn. Tn die omgeving wordt immers geen schot gehoord. Hier spreekt de stilte. En de vogels weten dat drommels goed. Want ze zijn door de eeuwenlange jacht, die er op hen is gemaakt, uitermate schuw geworden. Uit wyde omtrek komen ze dan ook overdag, als ze de jagers te vrezen hebben, naar de kooi en vertoeven er. Het is er immers zo heerlijk stil. En tegen de avond trekken ze naar de voedselplaatsen, naar de kusten van het IJselmeer of de Noordzee of nar nabij gelegen plassen of moerassen. Oak 's nachts is er echter geen rust in i" kooi. Want het is een uitge zochte slaapplaats voor alle mogelij ke vogelsoorten: duiven, kraaien, lijs ters, vinken en mezen toeven er gaar ne.. Natuurreservaat De kooi, zoals wij dief hebben ge zien, is meer natuurreservaat - dan Verdelgingsplaats. Het is een nestel en broedplaats voor tal van vogels. En in de eerste plaats voor de een den. Merkwaardig gezicht, als ge fluisterend, begeleid door de kobikér door het kooibos zwerft, zo rustig en onbevangen mogelijk. De wilde eenden nestelen er by tien tallen. Ze weten immers, dat hun hie.r geen geuaar drefgt en ge loopt er rakelings langs. Ze zijn bijna niet te vinden in*de ondoordringbare ruigte maar als ge ze dan eindelyk ziet, op een paar meter afstand, blijven ze rustig zitten. En' dan al de andere vogeltjes, die er broeden. Hoogland Vertelde ons van een koekoeksei, dat hy in een nestje gevonden had. .Eerst had hij 't niet in de gaten gehad, want het e,i leek volmaakt op de andere eitjes. Bij het uitkomen begon het drama echter. De jonge Koekoek had meer eetlust en een grotere bek dan de anderen, die alras het nest uitge gooid werden. Het ouderpaar zag dit èüles in gemoede aan én was maar steeds in de weer om de jonge, koe koek van voer te voorzien. Is het een wonder, dat men de natuur gaat lief hebben, al. men er dagelijks zo mid den iri zit? Dat rnen er volkomen in opgaat, zoals de heer Hoogland dat doet en dat men de natuurlijke vij anden van de eenden,'gedeeltelijk ook uit eigenbelang (want veel eenden be tekent een goede vangst), zoveel mo gelijk gaat verdelgen? Want ze hebben veel vijanden, de eenden. Ratten en wezels, hermelijnen en bunzings, kraaien en eksters, ja zelfs stekelvarkens azen op hun eie ren en jongen. Het is dan ook een voortdurende strijd tegen deze in dringers, die natuurlijk ook door de rust van het kooigebied worden aan getrokken. De Kooi Het wordt echter tijd, dat we ein delijk eens bij de eigenlijke kooi te recht komen. Daar zijn we tenslotte om uit gegaan. We zullen dan -ook trachten U een beschrijving te geven van de kooi en de vangst. De vangst, waar de hond Trixie, die ook mee was, zulk 'n belangrijke rol in speelt. 'Voorop staat echter, dat we geen vangst hebben meegemaakt, Het is nu immers gesloten seizoen. Voor- de vangst moeten we wachten tot half Augustus, als de wilde eeriden, de ta lingen, de smienten en de slobeenden over komen trekken. En _hoewel er het hele jaar door werk in de kooi rustige plas en het bos is, komt dan voor de kooi ker de drukke tijd aan. Stel U dus voor: in het midden van het .bos een grote vijver, een plas. Om die vijver is een hoge schutting ge bouwd. De eenden mogen Immers de kooiker niet zien. Ze mogen hem ook niet horen en zélfs niet ruiken. Daar om gaat de kooiker als de jacht is aangebroken altijd met een rokende turf naar de kooi, om de reuk die van de mens uitgaat, te neutraliseren. Op de plas monden zes vangarmen uit. „Pijpen" noemt men ze. Het zyn gewone sloten, maar er over heen is een gazen overdekking aangebracht, gecamoufleerd met takken zoals ge op de foto jtfgebeeld ziet Ook daar zijn weer hoge schuttingen om aan gebracht. Echter zo, dat er schermen zijn, waardoor men voer kan strooi en. Openingen, waar tevens een hond door kai\, om zich aan de eenden te vertonen. Trix in actie Nu_begint onze brave Trix een'nol' te spelen. Het is een bijzonder intel ligent hondje, volkomen voor dit werk afgericht. Hij weet precies hoe hij moet handelen, kent zyn gangetjes, weet hoe de eenden op zijn verschij nen reageren laat nooit een geluid h- reri. Stilte is immers eerste eis. We zijn echter nog niet aan de vangst toe. Eerst moeten we u nog even vertellen, hoe de eenden nu ei genlijk in de plas komen. We hebben U reeds uiteengezet hoe de rust de eenden aantrekt. Zozeer zelfs, dat er stal en lokeenden. Tegen het vallen mede worden aangetrokken door het uitgestrooide voer. Het zijn de z.g. wal- en lokeenden. Tegen het vallen van de avond trekken ze weg. Want 's nachts is er geen eend in de kool, ge erf waleend, geen lokeend en ook het wild niet. Dan trekken dus de eenden, die aan de kooi gewend' zijn, naar de open ruimten, waar de duis ternis hen beschut. Vroeg ln de morgen keren ze terug vergezeld van het wild. Zie, daar plof fen ze neer ln de plas. Eerst kijken de" vreemdelingen schuw om zich heen, maar overal heerst een zalige rust. Dan is de tijd voor de kooi ker gekomen. Met een zak met voer gaat hy naar een pyp, verschuilt zich, de brandende turf in de Hand, achter gen scherm en begint het vöfcr uit te strooien in de püp. De staleenden zien het rustig aan, de lokeenden komen op het voer af en dringen langzaam de pyp iri. Ook de vremdelingen gaan mee. De kooiker gaat naar een ander scherm en is voor de eenden onzicht baar. Dan wordt Trix beduidt, dat hy voor de eenden zichtbaar moet omlo pen. De lokeenden reageeren er niet op. De vceemdlingen echter worden brandend nieuwsgierig, rekken de hals en komen schuw-angstig verder de pyp in om het wonder van de hond te aanschouwen. By elk volgend scherm herhaalt zich deze comedie, tot de kooiker oordeelt, daj de een den ver genoeg de pyp in zyn, om loopt enjjlotseling te voorschijn komt. De vaste bezoekers van de kooi zijn hieraan gewend. Bijna altijd vliegen ze de pyp weer uit in de richting van de kooiker. Dek.vreemdelingen echter zyn zodanig geschrokken, dat ze ver der de pijp in. vliegen. Aan het ein de zyn de bomen weggekapt, en is alleen gaas gespannen, waardoor ze denken dat de vrijheid lokt. Ze ko men onherroepelijk in de gevangenis terecht Zit er nog een enkele overja rige (dat is een vast bezoeker) tus sen dan wordt die weer in vryheid gesteld, ten minste als het een. wijfje is. Met de mannen is er natuurlijk geen pardon. Die zijn er genoeg ln de wereld... De stilte spreekt Het lykt zo eenvoudig e9i ge zoudt zo zeggen, dèt er van mislukking geen sprake kan zyn. Vergis u echter n'et! Want hier moet de stilte spre kend zyn. Het minste geluid is aan leiding, dat de eenden verschrikt op vliegen en weg is de. kans. Ge moet niet verkouden zijn. Geen hoestje of niesje. Een angstige schreeuw van een lijster of een mees, die door een roofvogel wordt gegrepen, "is voldoen de-cm de hele zwerm de lucht in te Óagën Vergeet niet, d^t ook de lokeenden wilde eenden zijn, die op het minste reageren. Ze zyn b.v. gewend aan de blauwe overall van de kooiker. Trekt hij een overall vafi een andere kleur aan, dan is het mis... Een merkwaardig beroep. Eenden vanger, maar tevens de grootste be schermer van de eenden, die hier ten minste een rustige broed- en nest plaats vinden gedurende 'n groot deel van het jaar. Hoe redden wij de wereld? Vraagstukken zijn eenvoudig, de uitvoering buitengewoon moeilijk De Engelsman Brailsford schreef na de vorige wereldoorlog een beek, dat de titel droeg: „Hoe redden wy Europa?" Het heeft in wijde kringen belangstelling gewekt, al werd er niet naar de aanwijzingen van Brails ford gehandeld. Met het gevolg, dat niet alleen Europa, maar byna de ge hele wereld op het punt staat een chaos te worden, al Is het punt Europa dan ook wel byzonder lastig. De Verenigde Naties proberen af en toe wel eens orde in de chaos te scheppen, maar veel werkt het niet uit. Toch mag dit óns er niet toe brengen om de arbeid van de Verenigde Naties te onderschatten. Een pasgeboren kind gaat iMmers ook niet dadeiyk aan de loop? Met vallen en opstaan moet het leren lopen!- i Eén van de vraagstukken, #die wel het meest om een oplossing schreeu wen, is dat van de voeding der mens heid. Niet alleen, dat hier problemen aan de orde komen, die verband hou den mét het opheffen der schaarste, minstens even belangryk Is het, de aanwezige voorraad voedsel zo te verdelen, dat nergens meer gebrek wordt geleden. Vóór de tweede wereldoorlog was het immers zo, dat in tal van lan den de granen als tarwe, fiais en gerst waardeloos waren en vernie tigd werden, terwyl in andere landen op onze aardbol de'bevolklng had te lyden aan voortdurende ondervoeding De mens heeft in de loop van tal loze eeuwen eindelyk geleerd, hoe een grote hoeveelheid voedsel kon worden geproduceerd. Allerlei land bouwmachines, toenemende rationali satie en kdhstüiest hebben de produc tie geweldig opgevoerd, maar... Nog steeds hebben we het niet zo ver gebracht, dat we de beschikbare voorraden, voedsel ook werkeïyk aan de hongerende mensheid ten goede» doen komen... Bescheiden poging Inmiddels hebben de Verenigde Na ties nu een bescheiden stap in de goede richting gedaan. Er is immers opgericht een. organisatie, die het vraagstuk van de voeding en de pro ductie zal bestuderen en inmiddels reeds heeft bestudeerd: Eén van de dingen, die het eerst nodig zyn, is dat jnen beschikt over gegevens, hoe groot de oogst in ver schillende delen van de wereld zal zijn en daarnaast welke voorraad de gehele wereld nodig zal hebben om in de allereerste levensbehoeften van de mens te voorzien. Wil deze organisatie in de toekomst perfect werken, dan is het echter nodig, dat alle landen er deel van uitmaken. Zó ver is het nog niet. Wel hebben meer dan vijftig landen zich aangesloten, maar één van de belang rijkste staten, de Sovjet Unie, houdt zich tot dusyerre afzijdig. Dat is jammer-, want* de Sovjet Unie omvat een belangrijk deel der'aarde. Het is dus te hopen, dat de Russen ter zij ner tijd zich ook by deze organisatie, kortweg F.A.O. geheten, aansluiten. Belangrijke conclusies Reeds heeft de arbeid van de F.A. O. belangrijke resultaten afgeworpen We weten^ nu tenminste ongeveer waar we aan toe zyn en waar we op tussen en ZWART Pamrubriek o. I. v. P. Beers, Noord-Scharwoude, A 100 In de le en 2e ronde vart deze wed strijd zijn reeds enige zeer mooie partyen te zien geweest. Ook enige grote, blunders kwamen voor. Eén ding staat echter vast: Er zal hard worden gestredèn. Géén der partijen vertoonde het matte, theoretisch af gezaagde spel van de tournoolen van enklïle jaren terug. De dammers Hj- lcen bezield met een frisse geest. En deze komt ons snel spel ten goede. Wy willen U deze keer enige frag menten uitzie gespeelde ronden ge ven: Roozenburg gaat na twee partyen aan de kop met vier punten. Hij. won beide zyn partyen.'In de eerste ronde won hg tegen v. d. Staay in de vol gende stelling: Zw. 3/7.9.12.17/20,26. W. 27.28.32/34.37.40.44.47.48.50. Zwart (v. d. Staay) speelde hier 510, met de bedoeling 1015 en 2024 voor te bereiden. Er volgde evenwel: w. 2823, 37—31; 40—34, 44:2 en wit won, ondanks dat de dam' twee stuk- kèn kostte. Tegqn Huisman won Roozenburg in een stelling waarin hy groot terrein voordeel had behaald. In de stelling: Zw. 4. 16. 19. 21. 23. 24. W. 25. 35/39. 43. en 49. vervolgde wit (Huisman) met. 3732, waarna het einde als volgt kwam: z. 1822. w. 3933; z. 13—18; w. 49—44; z. 4—9; w. 86—31 z. 17—21; w. 32—27; z. 21:32; w. 38: 27: z. 2329 en wit gaf het maar op. Onze nationale kampioen Keiler, liet in de navolgende stelling tegen Suyclc een steek vallen. Hy speelde hier 4034, in de mening verkerende, dat hij na 1218 een zeer sterke stand overhield. Dit zou ook zo ge weest zyn, doch 'Suyck speelde een voudig 35—40 en 13—19, 9:36 en kwam gewonnen te staan, hetgeen hy in het eindspel nog verknoeide, waar door Keiler nog remise maakte. Als. wit in de diagramstand 3127 speelt dwingt hy zwart tot 30—34 want op StICK m 9 m m 'v; 9 m fÊ In het navolgende eindspelletje verzuimde Beers een -aaie winst te gen Leyte. Z. dam op 49 st. op 29; W. 26. 28. 35. Winst was als volgt te be reiken: Z. 49—44, w. 28—23, z. 29:18, w. 26—21, z. 18—22. w. 35—30, z. 74—39, w. 30—24. z. 2?—27, w. 28— 32, z. 29:18, w. 26—21, z. 18—22, w. 35—30, z. 71—39, w. 30—24, z. 22—27 w. 21:32, z. 39—33, w. 24—19, z. 33— 47, w. 3228. z. 47^-36 met winst. Een zeer mooi klassiek eindspel. Jammer van de gemiste kans. K E L L E R 1420 valgt verrassend: 4034 z. 20—25; w. 28—23, z. 17:19; w. 44—40 z. 35:44; w. 39:50 z. 30:28; w. 32:5 met winst. Met drie punten staat Kei ler op de tweede plaats. Tegen Du- kel n.1. wist hy fraai te winnen, het geen als volgt ging: in de stelling: z. 1. 2. 9. 14. 18/20. 26. W.: 27. 28. 33 34. 38. 40. 46. 48. meende Dukel goede kansen te krygen tegen zwarts lange vleugel, door 3429 te spelen. Inder daad geeft deze zet enige dreiging, doch zwart won.nu spoedig door: 2Q 24, w. 29:20, z. 14:25, w. 33—29? (nog is 4034 wel beter) z. 28, w. 4035 (is nog van mening go^d spel te kunnen houden) z. 8131 w. 28 22 gedw. z. 25—30, w. 35:24, z. 19:30 met doorbraak, hetgeen later tot winst leidde.. Eveneens met'drie punten staat Leyte met Keiler samen op de twee de plaats. In de eerste ronde v ont snapte hy aan een zeker schynende nederlaag tegen Beers. In de tweede ronde won hij na 26 zetten reeds van Lichthart. In de stelling Z. 1. 3. 6/16. 18/20. 23. 24. 26; W. 27. 28. 31/43. 45. 46i 48. 00 speelde Leyte 2429, 33 £4, z. 20:29. Wit wist niet beter te doen dan 2722 te spelen en het ging als volgt: Z. 18:27, w. 31:22, z. 12—18, w. 37—31, z. 26:37, w. 42:31, z. 18:27, w. 31:22, z. 7—12, w. 41—37, z. 12—18, w. 37—31, z. 18:27, w. 31: 22, Z. 1—7, w. 31—31, z. 7—12, w. 3631. z. 1218 en wit gaf het maar op. Ook in zyn partij tegen Suyck wist Beers niet te winnen toen dat moge- wlyk was. In nevenstaande stelling was zwart gedwongen tot 1318 wegens de dreiging 4035, w. 3832 z. 27:38, W. 43:23, z. 9—13, w. 49—43 z. 3—9, w. 43—38, z. 17—21, thans' had 3631 winst gegèven voor wit Hij speelde evenwel 3832. Hij be lette hiermede wel 2228 (33:22), 18:38 wegens 23—19 (14—23) 29:7, (2:11) 47—42 (38:47) 30—25 (47:20) 25:3 doch zwart offerde na 3832 veerst met 1520, vervolgde toén met 2228 en wist zowaar,-door de gun stige-stand van schijf 38 nog remise te maken met een stuk minder. Na 3631 in de diagramstand is.wit veel zekerder van de winst. Wij komen nog yader op deze wedstrijd terug. SUYCK i kunnen rekenen. Belangryker dan dit achten wij echter de conclusies, waar toe de F.A.O. is gekomen. Conclusies, die tot dusver nog lang geen gemeen goed van de massa waren geworden. We lezen o.a. in het voor ons liggen- "de rapport, dat het zeer wel mogeiyk is, om met de ter beschikking staan de hulpmiddelen zoveel voedsel te produceren, dat er voor ieder volk op aarde genoeg is.' Het doel van de F.A.O. is dan ook, de productie zodanig op te voeren, dat vrywaring van gebrek kan wor den verwezeniykt. Wel ligt de ver antwoordelijkheid voor een zo hoog mogelijke productie in de eerste plaats bij de be* okken naties, maar, gaat het rappor. verder, zonder onderlinge samenwerking kan het ideaal nooit verwezenlijkt worden. "De toegetreden naties verbinden zich dan ook om hi.algemeen wel zijn te bevorderen, o.m. door hpt le venspeil en de voedingsstandaard der betrokken volken op te voeren, alsme de verbeteringen tot stand te -bren gen in de doelmatigheid van de pro ductie en de verdeling van alle voe- dings- en landbouwproducten, waar door de algemeeri toestand der plat telandsbevolking wordt verbeterd en 'n uitgebreide wereldeco wordt bevorderd. Ook hier kunnen \^e dus een stre ven naar ordening constateren. In derdaad zal het daar heen moeten. Er mag niet meer in het wildé weg ge- p^duceerd worden, terisijl dan iater de producten worden vernietigd. Een dergelijk stelsel is funest» voor alle delen der bevolking. Het is tevens 'n aanklacht tegen het stelsel, waaron der wij leven. Prijzen der producten Eenvoudig is het vraagstv' waar tegenover de F.A.O. zich geplaatst ziet. echter niet. Er zitten ontzaglijk veel kanten aan. Ten einde "die on te lossen is de Internationale Voe-éeel.- raad gesticht, die reeds een omvang rijke arbeid achter de rug heeft. Wat is in de eerste plaats de taak van de ze Wereld-Voedsejraad Ze moest zich bemoeien met het stabiliseren van dé prijzen van de voornaamste voedingsmiddelen en daarvoor de nodige fondsen verschaf fen. Ze moet verder zorg dragen voor het vormen van een voldoende reser- vevoorraad, waardoor misoogsten kunnen worden opgevangen. Ze heeft verder tot taak fondsen te verschaffen om'overschotten van het ene land naar het andere te zenden en, wat nog het ergste is. ze heeft rekening te houden met de de- viezenpositie van de verschillende landen, waardoor het kan voorkoinen, dat soms grote credieten moeten wor den gezocht en gevonden, om Se ar mere landen van de voorspoed vin rykerc te laten profiteren. Voedseloverjsfhot Oppervlakkig schynt het vreemd, dat 'de Wereldvoedselraad zich -reeds bezig houdt met de vraag, wfft er ge daan moet wordca met eventuele voedseloverschotten. terwyl er alom nog gebrek heerst. Toch is dit niet zo. Tussen tekort en teveel zit soms maar een gering verschil. Als over enkele jaren de voedselproductie weer het voor-oorlogse peil heeft be reikt, kan het niet anders, of in vele landen zit men met een overschot. Worden er geen maatregelen getrof fen om dit overschot te vervoeren naar andere delen van de wereld, dan kan de crisis niet ontkomen wor den... ^aar aanleiding van bóvenstaan- de behoeft het byna geen nader be toog van hoe onzaglyke betekenis het werk van de F.A.O. en de We reldvoedselraad kan worden. Vastgestelde prijzen, nationaal en internationaal, betekenen immers, dat aan de landbouwende bevolking een vaste bestaansbasis Wordt verze kerd en aangezien een gezonde land bouw, alles inbegrepen, een eerste voorwaarde is voor een gezond volks- bsetaan, moet welhaast ieder door drongen zyn van het grote belang. Betekent dit nu, ilat reeds in een paar jaar tijds alle moeilijkheden zullen "zijn opgelost en de* agrarische bevolking een onbekommerde toe komst tegemoet gaat? Neen! Zo-ver is het helaas nog niet. Maar de gedachte aan een plan matige productie een redelijke verde ling en een goede bestaanszeke$eld zal uiteindelijk zegevieren. Daarom begroeten wij de arbeid van de We reldvoedselraad met vreugde. W(J hopen er spoedig de beste resultaten van te mogen zien, trots alle moei lijkheden, die zpllen moeten worden overwonnen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3